Alicitti ïïitus- Mitritiilt- Lufltmilil. tM Landbouw en Veeteelt. DE GOUDEN SLEUTELS. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Iets over den uitslag van Suikerbieten-' proefvelden. Bij Scheren ra DRAGON" Zaterdag 25 April 1931. SCHAG 74ste Jaargang No. 8855 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte ben-kond. Waardevolle gegevens voor de bietentelers in onze omgeving. De cultuur van suikerbieten staat voor het aan staande seizoen in een slechten reuk; het is daarom geen dankbaar onderwerp, maar toch aan den an deren kant zal men toch ook moeten toegeven, dat, wie nu suikerbieten verbouwt, die zal alles in het werk moeten stellen om de uitkomsten zoo hoog mogelijk op te voeren. En daartoe kan deze verhan deling over ecnige suikerbietenproefvelden mis schien een steentje bijdragen. Als dit zoo is zullen wij onze moeite om dit artikeltje samen te stellen, ruimschoots beloond achten. Bekend mag verondersteld worden dat er in ons land bestaat een instituut voor suikerbietenteelt. Alle suikerfabrieken dragen in de kosten van dit instituut iets bij, waardoor het mogelijk is perso neel aan te stellen, dat zich uitsluitend met deze proefvelden kan bezighouden. De uitslagen ervan kunnen dus zeer beetrouwbaar wordën genoemd. De in 1930 aangelegde variëteitenproefvelden zijn een voortzetting van de sedert 1924 gedane proefne mingen van de Proefveldencommissie der suikerin dustrie. Het voor de proefvelden benoodigde zaad werd uit de partijen verstrekt die de Coöperatieve fabrieken en de Centrale Suikermaatschappij aan de verbouwers ter beschikking stelt. In 1930 werden de volgende variëteiten in vergelijking genomen, nl. Kuhn P, Klein Wanzleben Z, Dippe W.I., Hilles hög, N. E. M. Elite, Schreiber S.S.; Mette Z, KI. Wanzleben E, Dobrovice, en Reuzen Victrix. Met deze variëteiten zijn 8 proefvelden aangelegd, waar van 5 op kleigrond, 2 op zandgrond en 1 op veen- kolonialen grond. Van deze proefvelden mislukten er twee. Een op zandgrond door zwaren regenval, waardoor de nog. jonge bietenplantjes onderspoel den en één op kleigrond, door vreterij van ritnaal- den. Alle proefvelden, vooral die in 't Zuiden des land hadden in het jeugdstadium wel eenige last van on- dergrondsehe vreterij van ritnaalden, springstaarten en miliioenpoten. De bietenvlieg veroorzaakte wei nig schade aan de proefvelden. In 't Noorden van het land was de beschadiging nog het sterkst, door geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even in wrijft met slechts een weinig FEUILLETON Naar het Engelsch van AMELIA E. BARR „Liefde, trouw en plicht... zie daar de gouden sleutels, die de poorten van het geluk openen..." 8. Den volgenden morgen klopte Sara aan Burley's privé- kantoor en Jonathan keek verrast en verheugd op, toen hij zag, wie hem kwam spreken. Aarzelend kwam zo met haar verzoek voor den dag. „Onmogelijk Sara," was het antwoord. „Al was je mijn eigen vrouw..." „Ik vraag het niet voor mij zelf. Jonathan," drong ze san. „Steve gaat zijn ondergang tegemoet. Zwerven en drinken, dat is alles wat hij tegenwoordig doet. En zijn vrouw en kind lijden armoede. Er is maar één middel om hem te helpen en dat is: vast werk. Geef hem nog eenmaal een kans. Jonathan..." Haar stem klonk smeekend en dat verteederde hem. „Nu. ik zal hem dan nog eenmaal een kans geven, laat hem terugkomen en toonen dat hij op stuk van zaken een kerel is." Ze was te ontroerd om woorden te vinden voor haar dankbaarheid en drukte Jonathan alleen maar lang en innig de hand. Op de gang ontmoette ze Ben Holden en vroeg hem, of ze de rest van den dag vrij mocht hebben. „Vrijaf? Wat is er aan de hand? Niets voor jou, om zoomaar vrijaf te vragen," verklaarde de hoofdopzich ter. Ze vertelde hem van haar verzoek aan Burley en diens beslissing. ..Hij is wel de nobelste man die ik ooit ontmoet heb", voegde ze er op een toon van eerbied aan toe, „want *uike plezierige ervaringen heeft hij toch niet met Steve opgedaan. Maar ik wilde Steve graag gaan opzoeken om hem de boodschap te brengen en Nelly zit ook te po pelen om wat van me te hooren." „Ga je gang dan maar, Sara. Als er meer vrouwen ïooals jij waren, zouden er niet zooveel slechte mannen *ijn op de wereld." „Onzin hoor", antwoordde ze verlegen. „Ik zou met evenveel recht kunnen zeggen, dat als alle mannen wa dat hier de 2de en 3de generaties vrij talrijk waren. Op het veenkoloniale proefveld kwamen de 2e en 3e generatie vrijwel niet voor. Het ongunstige natte weer was mede oorzaak dat de proefvelden gemid deld wat meer misplaatsen hebben gehad dan nor maal. Bij het aanleggen van een dergelijk proefveld is het natuurlijk gewenscht om eerst de gebruiks waarde te bepalen vnn de onderscheidene variëtei ten. De uitslag van dit onderzoek luidde als volgt: c V O 5 Q i 3 C ra '3 .c ".Z? o cö 73 §13 1 "3 2 2.5 2 3 N "3 3 m N O KI. Wanzleben Z. 85 91 98.6 90 Kuhn P. 71 77 96.7 0.03 74 Dippe W. I. 70 78 97,4 0.1 76 KI. Wanzleben E. 81 84 97.9 0.1 82 N.E.M. Elite 79 82 99.2 0.06 81 Hillerhög 85 88 97.0 0.04 85 Dobrtfvice 84 89 97.3 87 Mausberg E. 70 79 981 77 Schreiber S.S. 71 83 97.9 81 Mette Z. 75 82 96.7 79 Reuzen Vitrix '30 72 80 96.1 0.3 76 Reuzen Vitrix '29 76 80 94.3 0.9 73 De zuiverheid van de beide variëteiten Reuzen Vi- trix laat iets te wenschen over. de schadelijke on zuiverheid van deze twee is aan den hoogen kant. De kiemkracht is over 't algemeen goed te noemen, de kiemenergie eveneens. Kuhn 1' komt hierin ech ter vrijwel op de laatste plaats terecht, wat men van een dergelijk uitstekend zaad, wat andere eizon- schappen betreft niet kan verwachten. De gebruiks waarde van deze variëteit is dan ook aan den lagen kant, tengevolge van een klein tekort aan kiem kracht en aan zuiverheid. Het uitgezaaide zaad is tegen wortelbrand behandeld door onderdompeling in een 0,5 oplossing van Germisan gedurende twee uren. Na deze behandeling is het zaad verder kunst matig gedroogd. Het zaaien der proefvelden gebeur de op de gebruikelijke wijze met de hand. De afstan den werden overdwars en overlangs met een stre- pentrekker aangegeven en op de kruispunten werd het zaad ondergebracht. Op alle proefvelden was de afstand tusschen de rijen 40 c M. en in de rij 35 c.M. Alle varièteitenproefvelden werden met G parallel- perceelen aangelegd. Na deze uitweiding over de voorbereidende maat regelen die noodwendig aan goede proefvelden zijn verbonden, zullen wij thans overgaan om de resulta ten te bespreken We zullen niet afdalen om de re sultaten van ieder proefveld afzonderlijk te bespre ken. De uitkomsten der diverse proefvelden kunnen ook verwerkt worden to! gecombineerde Uitkomsten. Dit geeft een betei inzicht in het geheel dan de be schouwing van ieder proefveld afzonderlijk. Achter eenvolgens zullen we behandelen de suikeropbrengst, het suikergehalte, de wc telopbrengst en de schie ters. ren zooals u en meneer Burley, er geen slechte vrouwen meer zouden bestaan." Sara betwijfelde sterk of ze haar broer thuis zou vin den, maar wellicht was er hier of daar een andere vrij buiter te vinden, die wist, waar Steve uithing. Maar in ieder geval zou ze eerst Nelly blij maken met het groote nieuws. Ze haastte zich voort door den gestadig-neergut- sende regen en toen zij bij het huisje kwam, werd ze pijnlijk getroffen door Nelly's schelle kijfstem. Toen Sara de deur opende, viel haar oog direct op Steve, hij stond daar in onverschillige houding, drijfnat met have- looze kleeren en versleten schoenen. Nelly stond met een vuurrood hoofd en trillend van opwinding voor hem en slingerde hem de grofste verwijten naar het hoofd. „Kom binnen en kijk eens naar je broer," riep zij tegen Sara. „Heb je ooit zoo'n zwerver gezien. Dat durft thuis te komen zonder werk en zonder een cent. Jij weet ook, Sara, dat het kind en ik bijna verhongerd wa ren, toen jij gisteravond hier kwam." „Ik kom goed nieuws brengen, Steve en Nelly", ant woordde Sara kalmeerend. „Je kunt morgen weer bij Burley komen. Steve!" Nelly hield haar schort tegen haar ooren en begon zenuwachtig te snikken. Steve zweeg norsch, keek naar Sara en toen naar zijn verwaarloosde kleeren en ka potte schoenen. Sara begreep hem. Zij kon zich levendig voorstellen dat hij weinig lust had om in deze kleedij naar de fa briek te gaan om gehoond en bespot te worden door zijn mede-arbeiders, op wie hij eigenlijk altijd een beetje had neergezien omdat hij .als vakman verre hun meerdere was. En wat had hij er niet altijd keurig uitgezien. „Je bent doodop, Steve," zei het meisje vriendelijk, en ze keek met een blik vol zachtheid naar haar broer. ,,Ga maar gauw naar bed, dan zal ik wat lekkers voor je klaarmaken. Als je wilt kun je twintig uur achter elkander slapen." „Maar ik kan toch zoo niet naar Burley gaan?" zei hij bitter, terwijl hy op zijn pak en zijn schoenen wee3. „Heb je niets beters?" „Ja. Bij Jonas Hardca9tle." „Goed, geef mij de beleenbriefjes dan maar." „Die heeft Nelly." „In orde. Ga jy nu naar bed en rust maar eens goed uit, ik zal wel zorgen, dat je niet met deze kleeren en die kapotte schoenen aan, naar de fabriek hoeft. Ik heb nog een kleinigheid op de spaarbank en zal je goed by Hardcastle terughalen." „Je bent een engel." zei Steve ontroerd. En toen op gewonen toon: „Ik ben gewoonweg uitgehongerd en doodop en zal dolblij zyn, als ik een hap warm eten le. Suikeropbrengst. Het. beste in suikeropbrengst is geweest Kuhn P, het verschil met alle andere vuiëteiten behalve met Milièshög is voldoende groot om aan Kuhn P de eers'e plaats toe te kennen. Onmiddellijk hierop volgt Hillersnög. Het resultaat, van deze variëteit is nogal wat onregelmatig; op de beide kleiproefvel den in 't Noorden van 't land was ze beneden of ge lijk aan het .standaardgemiddelde, op het klei-nroef veld in 't Zuiden en op 't zandproefveld belangrijk hooger Gemiddeld blijft ze echte» iets bij Kuhn P ten achter. De derde plaats wordt gedeeld door Mausberg E en KI. Wanzleben E. Deze staan noen; bij de beide eerstgenoemde ten achter. Mausberg F. kwam slechts op één proefveld voor, zoodat met dit resultaat voorzichtigheid is geboden. We kunnen van deze twen dan ook KI. Wanzleben I' de voor keur geven. Dan volgt N.K.M. Elite, die dit jaar dus geen slecht figuur maakt. Het resultaat is evenals dat van Hilleshög. iets onregelmatig, doordat, ook bij deze variëteit de suikeropbrengst op de kleiproef velden in 't Noorden van 't land beneden het standaardgemiddelde lag, op de beide andere, een kleiproefveld in 't Zuiden en hei veenkoloniale proefveld er boven. Alle bovengenoemde 5 variëteiten waren gemiddeld boven he' standaardgemiddelde. Alle andere waren er onder. Onmiddellijk onder de ze grens ligt KI. Wanzleben Z. Daarna volgen Dippe W.I. en Schreiber S.S.. waarvan de suikeropbreng- sten onvoldoende is te noemen en tenslotte komen Mette Z. en Dobrovice met een bepaald minder goed resultaat. 2e. Suikergehalte. De eerste plaats bezet Hilleshög. Vrijwel op den voet gevolgd door Mette Z en KI. Wanzleben Z op de tweede plaats. Iets minder van gehalte is Kuhn P, maar deze blijft toch nog boven het standaard gemiddelde. Allo andere variëteiten zijn hieronder. Schreiber S.S., N E.M. Elite en Dippe W.I. hebben dan nog een behoorlijk gehalte Dobrovice, KI. Wanz leben E en Mausherg F, hebben een laag gehalte. 3. W o r t e 1 o p b r engs t. Mausberg E staat hier bovenaan, echter onmiddel lijk gevolgd door Kuhn P en KI. Wanzleben F. die de tweede plaats deelen. Dan volgt Hilleshög met een zeer goede opbrengst ei daarna N.K.M Elite met nog voldoende wortelopbrengst. De andere variëtei ten stam beneden het standaardgemiddelde. KI Wanzleben Z maakt hiervan nog het beste figuur. De opbrengsten van Dippe W.I. en Schreiber S.S. zijn .onvoldoende. die van Mette Z. en Dobrovice zijn niet goed. 4e. S c h i e t e r s. Het aantal schieters was dit jaar gering, zoodat de schietercijfers noga! onbetrouwbaar zijn. De con clusies hierover dienen dus met de noodige voor zichtigheid te worden bekeken. Onbedreigd op de eerste plaats slaat Hilleshög. Deze variëteit vormde practisch geen schieters. Op eonigen afstand wordt zij gevolgd ckior Kuhn P. met zeer weinig schieters. Elite vormt ook zeer weinig schieters, maar nog iets meer dan Kuhn P. Heel wat meer schieters vormen dan KI. Wanzleben Z. Maus herg E en KI Wanzleben E, deze zijn echter nog vol doende te noemen. Dobrovice en Schreiber S.S. geven te veel schieten. Dippe W.I en in nog sterkere mite Mette Z zijn beslist onvoldoende. Resumeerende leet en deze proefvelden dan het vol gende: Bovenaan staan Kuhn P en Hilleshög. met een kleine voorsprong voor de eerste, wat suikerop brengst hetrett. Het gehalte van Hilleshög was ech ter iets heter en ook vormde deze mitvler schieters dan Kuhn P. Het resultaat van Hilleshög is echter wat onzeker door de sterke schommeling op de ver schillende proefvelden Dan volgen KI Wanzleben E. en Mansberg E; dpze komen in al hun eigen schappen sterk met elkaar overeen. Aangezien en wat rust kryg." Een kwartier later stond een kan geurige koffie op het vuur en het duurde niet lang of Sara had een ste- vigen maaltijd gereed. „Kom. Nelly, breng jy het nu even naar boven, en geef Steve dan meteen een hartelijken zoen. Hij is een jongen, waar je geduld mee moet hebben. Hy is op het oogenblik als den verloren zoon uit den bijbel en jij moet hem helpen, zooveel je kunt door vriendelijkheid en een vroolijk gezicht Kom. Nelly, doe het om Lotte." HOOFDSTUK X. De vlucht Burley voelde zich den laatsten tijd opgewekter dan in lang het geval was geweest. Steve toonde hem duidelyk zijn dankbaarheid, Sara's wangen kregen hun oude kleur weer terug en in haar oogen was weer de zonnige tin teling van voorheen. Eleanor's brieven tenslotte waren minder lusteloos-onversohillig; het feit dat zij een blyde gebeurtenis tegemoet zag. scheen haar gelukkig en te vreden te stemmen en de harmonie tusschen haar en Anthony te bevorderen. Op hun terugreis naar Engeland, die zy in Parijs moes ten onderbreken, werd het kind geboren, een jongen, die echter na drie weken weer overleed. Deze teleurstelling greep Eleanor zoo aan, dat het weken duurde, voor ze het verlies van het pasgeboren kind althans een weinig te boven was en in staat om naar Engeland terug te reizen en ze was nog doodzwak, toen ze weer op Aske Hall aankwam. Het bericht van de geboorte van zyn kleinzoon, maak te Jonathan buitengewoon gelukkig en zijn verdriet over den spoedigen dood van het kindje, was daardoor des te heviger. Een paar dagen achtereen keek hy zóó somber en verstoord dat niemand haast oen woord van troost durfde spreken, zelfs zijn trouwe vriend Ben niet. Met een zwaar hart zag hij de terugkomst van zUn dochter tegemoet: hy had vertrouwd dat het kind een hechten band tusschen Eleanor en Anthony zou vormen, waar door voorgoed aan alle gekrakeel een eind zou komen, maar nu vreesde hij, waar zijn doohtcr waarschijnlyk hoogst prikkelbaar zou zyn door haar verlies en haar zwakte, dat de vyandelykheden van vroeger opnieuw zouden beginnen. Eleanor en Anthony hadden hem geschreven op den dag van hun thuiskomst te komen dineeren. Toen hij op Aske Hall kwam, begroette zyn schoonzoon hem met zyn gewone, jovjale hartelijkheid. „Hoe is het met Eleanor?" was het eerste wat Jo nathan vroeg. li" "vindl-je 'rovendreven. Maar zonder m'n pypje JDRAGON-5hag. niel" Kunnen leven, VID6INIA 5HA6 SCTS.PtS ON J Ai/Paoui* v/ut /tl tv» P/tr/O en QlUB/o Voor pijp en ciqortt echter Mausberg F. slechts op één proefveld voor komt. is het resultaat van deze variëteit minder ze ker. Op deze twee volgen N.E.M. Elite en KI. Wanz leben Z. De eerste heeft een iets hoogere suikerop brengst dan de tweede. KI. Wanzleben Z. heeft ech ter een belangrijk hooger suikergehalte dan N.E.M. Elite. We kunnen dus beide variëteiten nog als vol doende beschouven. Dan volgen Dippe W.I. en Schreiber SS., die bij een niet hoog suikergehalte een onvoldoende wortelopbrengst hebben, waardoor de suikeropbrengst onvoldoende wordt. Bovendien vormen deze twee te veel schieters. Bepaald minder goed zijn Mette 7„ en Dobrovice. Beiden hebben een slechte wortelopbrengst. liet suikergehalte van Mette 7. is hoog. van Dobrovice laag. Beide hebben evenwel door da lage worielopbrcngst een slechte suikeropbrengst Mette Z. geeft daarbij nog zeer veel schieters. Dobrovice is ook onvoldoende op dit punt. Waar wij in onze omgeving vaak zien verbouwen Kuhn I'.. KI. Wanzlebpn Z. en Dippe W.I., is het ook wel van belang om eens iets mede te deelen hoe deze variëteiten zich gedurende een reeks van iaren hebben gedragen ten opzichte van elkaar. Deze proefnemingen dateeren reeds vanaf 1924 en zijn jaar op iaar herhaald. Het blijkt dan dat Kuhn P. zich tot en met 1928 vrijwel om het gemiddelde der 3 variëteiten beweegt, wat suiker- en wortelop brengst betreft. In 1929 en 1930 kon een sterke stij ging worden geconstateerd, wat beteekent dat óf het. Kunh P. zaad plotseling sterk is vooruitgegaan, of dat de beide andere slechter zijn geworden, óf dat beide verschijnselen tegelijkertijd in mindere mate zijn opgetreden. Bij het suikergehalte bewegen Kuhn P. en Dippe W.I. zich voortdurend rondom het standaardgemiddelde zonder een bepaalde neiging tot stijgen of dalen te vertoonen. KI. Wanzleben Z. vertoont een langzame stijging. Bij de schieters vertoonen Kuhn P. en KI. Wanzleben Z. een geringe neiging tot dalen, terwijl Dippe W.I. duidelijk stijgt. Voor onze bietentelers die onder zoo weinig gun stige omstandigheden deze cultuur wenschen staan de te houden, bevatten bovenstaande uitkomsten van betrouwbare proefvelden wel waardevolle ge gevens. S. S. „Nog altijd heel zwak en verdrietig," was het ant woord. „Zy heeft vreeselijk naar u verlangd." Aske nam zyn schoonvader mee naar den salon, waar Eleanor vermoeid in een fauteuil zat. Haar oogen ston den flets en haar zwarte japon deed de bleekheid van haar gezicht nog meer uitkomen. Burley kon zyn tra nen niet inhouden, toen hy zag hoe ellendig zyn mooie, stralende dochter, waarop hy altijd zoo trotsch was ge weest, er uitzag. Zij scheen te moe om op te staan, maar hy boog zich naar haar over en kuste haar lang en in nig. Het diner had een gezelliger verloop dan Jonathan In de gegeven omstandigheden had durven hopen. Eleanor's gedruktheid en somberheid verminderde aanmerkelijk, ze nam zelfs deel aan het gesprek en Aske vertelde on derhoudend van hun reis door Duitschland en Frankrijk Toen de maaltyd afgeloopen was, kwamen verschillen de vooraanstaande personen uit den omtrek de bewoners van Aske Hall verwelkomen, de grooten, antieke geheel in eikenhout betimmerde ontvangsalon van het kasteel was vol bezoekers: er heerschte een opgewekte toon en Eleanor scheen heelemaal op te leven. Er was een kleur op haar gezicht gekomen en haar oogen straalden en glansden als van ouds. Maar deze opgewektheid was maar schyn en duurdo trouwens niet lang. Burley stond by den ha£M*d en had geen oog van zyn doohter af. Geleidelijk zag hy de kleur van haar wangen wegtrekken, haar oogen verdoften, scherpe lynen groefden zich om haar mond. Er was iets lijdends in de uitdrukking van haar gelaat, dat Jonathan diep trof. maar ook iets van lijdzaamheid en zyn lot aan vaardt zonder verder verzet. Of verbeeldde hij zich dit laatste alleen maar en was, wat hij in haar gelaatstrek ken meende te lezen, alleen een gevolg van haar zwakte en haar verdriet over den dood van haar kindje? De tyd zou het leeren..." Op een kouden, helderen avond in Maar had Jonathan zooals gewoonlijk, zioh na zijn eenzamen maaltyd op Burley Court voor den haard in zijn studeerkamer ge zet, om zyn pyp te rooken. Zijn geest was geheel in be slag genomen door gedachten aan Sara. Haar pogingen om Steve op het goede pad te houden, die aanvankelyk zooveel succes schenen te hebben, hadden tenslotte toch gefaald: sedert Kerstmis had haar broer zyn oude ku ren weer teruggekregen en was telkens afwezig van zyn werk. Vandaag was het ook weer het geval geweest, en toen h yeven op de weverij was geweest, had hij met één oogopslag aan Sara gezien, hoe het meisje leed on der Steve's lichtzinnigheid. Wat kon hij doen tegen de verregaande onverschillig heid van den jongen, peinsde Jonathan, hoe kon hy een

Schager Courant | 1931 | | pagina 1