Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiks- vereeniging „De Tijdgeest" G.A. te Winkel. lagmjr wel mogelijk is, doch nu laat de toestand het niet toe en moet nog: meer verbeterd worden en daar moeten Ingelanden aan medewerken. I)e heer G. Kamp zegt, ecnig verzet te hebben ver wacht. doch het bestuur moet. kleinigheden over het hoofd zien en dringt aan op het maken van een begin. Dc heer D. Wit Cz. geeft in overweging het tegen woordige water te houden en komt het zoover dat er ingelaten moet worden, dan slechts zooveel dat het 5 c..M. beneden zomerpeil blijft. De Voorzitter zegt, dat vergelijking met andere polders niet opgaat, het is hier veel moeilijker. De heer I' Kamp zou het eens een jaar willen probeeren en als de slooten dan onvoldoende veekee- ring zijn, dan is er nog prikkeldraad voor afschei ding. De heer Nieuweboer acht verlaging noodig, vooral nu, nu van het land gehaald moet worden wat er, in zit, Uitzonderingen zullen er blijven, doch die mogen het geheel met belemmeren. Spr. ziet in de omstandigheden ook een beletsel om de ingelanden tot groote kosten Ie verplichten en wenschte het nog eens zoo te laten en te zien wat het bestifur doet. De heer SIoovcs ziet de moeilijkheid in de ver schillende grondslagen in den polder. De heer Appel waarschuwt tegen prikkeldraad, dan doet men niets meer aan de slooten. De heer G. Kamp vindt het water inlaten niet zoo bezwaarlijk, er komt van de wellen veel water. Spr. concludeert dat er dus geen peilverlaging komt en spr. gaat verder met een uiteenzetting van resul taten verk^gen bij ontwateringsproeven op 41 bedrijven, verricht onder leiding van den heer Ing. Smeding. De Voorzitter zegt, dat het niet uitgesloten is, doch ei' moet eerst nog veel verbeterd worden. De lieer G. Kamp merkt op, dat. de goedwilligen de dupe worden van de slechte slooters. De meening dat boeren en bouwers verschillende belangen heb ben is onjuist. De heer Fluister zou een proef willen nemen en blijkt uit de klachten dat het niet kan, dan het be stuur machtigen direct het peil te handhaven. De heer Van der Stok klaagt over overbelasting van de perceelen dicht hii de inlaatplaatsen gelegen. De heer Gaijaard verwacht afdoende verbetering met hei maken van een inlaatduiker door den Lan- gereisdijk, dan wordt Langoreis en Limmerschouw dat de meeste last met inlaten veroorzaakt, direct geholpen. De heer G. Kamp meent, dat hiervoor reeds ver gunning is en geeft gaarne na een wenk van den oud-voorzitter, wiens meening spreker op prijs stelt, dit ter oplossing. De heer J. Kamp zegt ter afwachting van dit re sultaat bereid te zijn thans zijn voorstel in te trek ken. De vergadering draagt aan het bestuur op een plan te ontwerpen voor het inlaten van water door den Langcreisdijk, ter voorziening van de Langoreis en Limmerschouw, met daarbij komende scheidin gen en kostenbegrooting en dit aan het oordeel der vergadering te onderwerpen in een buitengewone vergadering in den aanstaanden herfst te beleggen. Rondvraag. De heer G. Kamp merkt op, dat het hem gebleken is, dat hij peilverlaging het. oordeel van de kerk is gevraagd en daar moet. het op peil blijven, maar aan den eenen kant is het hoog en aan den anderen kant laag water. Spr. vraagt wat dat kan betce- kenen. De Voorzitter meent, dat dit voor de fundeering zoo moet. De meoning wordt gevraagd voor alle openbare gebouwen. De heer S. Vethman vraagt, of de sloot vóór de machine ook gesloot wordt. De Voorzitter zegt, dat de toestand reeds veel ver beterd is en het malen geen vertraging ondervindt, liet is echter niet de bedoeling dit af te stellen, doch er zijn noodigor stukken en daarna zal ge tracht worde er een baggermachine te brengen. De lieer Jb. Smak Lz. zegt in het lage gedeelte nog wel eens last te hebben gehad van veel water, omdat de schuiven te laat open gingen. De Voorzitter zegt, dat daarop toegezien zal wor den. De heer P. Kamp wijst er op, dat in 't Zand niet naar bchooren is gesloot en vraagt handhaving van de keur. De Voorzitter doelt mede, dat. de nalatigen ander maal zijn aangeschreven en er op toegezien wordt dat het gebeurd. De heer D. Wit Cz. vraagt wat do bedoeling is voor de uilgetrokken f2000 te slooten. De Voorzitter deelt mede, 't Paadje, Veldwachters pad, de sloot van I Hoefje naar D. Schermer, en dc Veert, en waarschijnlijk komt er nog meer, het 'noodzakelijke zal niet achterwege gelaten worden ter wille van de kosten. De heer Wit vraagt hoeveel schuld de polder nog heeft. De Voorzitter zegt pl.m. f000 op 31 December 1031. De heer Gaijaard vraagt, hoe het met de Veert gesteld is. De Voorzitter deelt, merre, dat die in eigen beheer gekroosd is en de kroosbankeu er uit gehaald zijn. Deze sloot slaat echter ook op de nominatie voor de baggermachine. D<?\Jieer Gaijaard vraagt bij de totstandkoming van een duiker door den Langereisdijk, schuiven in de duikers te brengen, om Imt water op te houden. De Voorzitter acht dit ook noodzakelijk. De heer Van splunter geeft in overweging wer ken b.v. hoven f300 aan te besteden. De Voorzitter deelt mede, dat alle werk zich er niet voor leent, doch zoo mogelijk wordt nu reeds zulk werk aanbesteed. Daarna is met een woord van dank voor de aan gename samenwerking de vergadering gesloten. Ledenvergadering op Zaterdag 25 Apifil 1031 te Winkel, hij den heer R. Laan. Behalve bestuur, zijn aanwezig 47 '.edenraadsleden, De voorzitter opent met. een welkomswoord de ver gadering. Word in de vorige vergadering reeds gespro ken en ruim een jaar geleden was dit iiet geval, over de malaise, waarvan nog niet te zeggen was of hot Jiooetepunt. reeds was bereikt, thans staan we nog voor dezelfde vraag, het gehecle wereldgebeuren wijst nog niet op een normalen toestand. In den druk der malaise moge de coöperatieve ge dachte meer en meer ingang vinden, en wel zijn in verschillende vergaderingen van landbouwenden be sprekingen gevoerd het daarheen te leiden, doch de daden moeten nog komen. Door dó mindere koop kracht. vooral der kleinere menschen die wc velen hebben, en waarvoor de geringe opbrengst der pro ducten, welke hun loon vertegenwoordigen, veel te gering is, is het begrijpelijk dat ook wij getroffen wor den en vragen we ons af, waar moet het heen. Kr moot een eenvoudige weg worden gevonden tusschen producent en consument en dit is de weg der coö peratie. In het productiestelsel zien wc nog te veel overcomplete arbeidskrachten en daaraan kan de coöperatie een einde maken. Spreker hoopt opbouwende critiek te mogen ver wachten. Moge liet bestuur het vorige jaar hier heb ben gestaan en te hebben moeten verklaren te heb ben misgetast, en dan doelt spreker op dc bediening van dc Wicringcrmeer, thans is het anders nu de Wieringermcer den afgoloopen zomer weer perspec tief opende, hebben we dit aangevat om te trachten te herwinnen wat verloren was en die richting gaat het uit. Onder instemming der vergadering opent de voor zitter hiermede de vergadering. De secretaris leest daarna dc notulen der vorige vergadering, welke met een hartelijk woord van dank worden goedgekeurd. In verhand met de notulen, worden enkele vra gen gesteld en ecnigc opmerkingen gemaakt. De heer M. Visser merkt op dat het nog onveran derd voorkomt dat broodwagens worden geborgen in een paardenstal. Dc heer De Pré vraagt naar het onderzoek inzake de verkiezing van J. Kreijger te Oudesluis. Dc heer De Nijs te Schagen schrijft verhinderd te zijn om deze vergadering bij te wonen, doch vestigt nog ernstig de aandacht op de stichting van een filiaal te Schagen en zegt dat vermoedelijk gelegen heid bestaat het perceel van De Hooij aan te koopen of te huren, schrijver ziet daarin belangrijke opvoe ring van den omzet. Dc lieer A. Blaauboer kan zich niet vcrecnigen met de uitkccring van het dividend en zag gaarne de 5 welke de Ilandelskamer uitkeert, verdeeld aan dc le den. Voorts wordt medegedeeld van bestuurszijde: Dat de Ilandelskamer een vast bedrag van f25000.ver strekt tegen de gewone standaardrente van 3V^ waardoor f 400.voordeel wordt verkregen. Het pand te Nieuwe Niedorp is nog nooit verkocht en kan ook nog niet gemist worden. Het bestuur heeft nog geen haast, niet wetende wat de kanalisa tie nog zal brengen, of b.v. daar straks ni t dc opslag plaats zal moeten zijn. Door opheffing van den tram ondervond de hrandstoffenzaak wel ecnigc strubbe ling. De stalling van bitten is nog niet geheel voor el kaar, docli er wordt steeds naar gestreefd om daar, waar dc venters geen berging hebben, ze uit te be steden. liet bestuur hoopt spoedig de zaak opgelost te kunnen krijgen. De heer Boukman beantwoordt de heer De Pré in zake de nict-benoeming van Kreijger en het houden van nieuwe verkiezing. Uit de uitvoerige toelichting blijkt, dat de daar wonende ledenraadsleden naar hun oordeel gevraagd, vrijwel eenparig van mccning waren, dat als er een heter ledenraadslid was, men Kreijger niet wenschte. De discussie welke daarover wordt voortgezet tus schen bedrijfsleider en den heer Dc Pré, neemt een cenigcrmate scherpe houding aan, doch de voorzitter treedt in deze bemiddelend op en sluit de discussie. Dc heer Beukman zegt verder voor dc late verga dering zijn excuus te moeten aanbieden. Verschillen de omstandigheden zijn daarvan de oorzaak ook als gevolg daarvan zijn vóór deze vergadering de Districtsvergaderingen niet plaats gehad. Hier is ech ter ook nog een andere reden, n.1. het houden van de Districtsvergaderingen na de vaststelling van het dividend kan nieer propagandistische waarde hebben. I)c boekhouder, de heer De Jong, werd benoemd tot bedrijfsleider te Assen, en daarmede verloor de zaak een reuzenkracht, wicn een woord van hul de van deze plaats gaarne wordt gebracht, voor het vele dat hij voor dc zaak heeft gedaan. De nieuwe boekhouder moest zich weer eerst in dc zaak inwerken. Dc exploitatie van de Wieringermcer vroeg voel werk, zoo zelfs, dat er eenige achterstand was ontstaan. In Januari en Februari deden zich een buitenge woon groot aantal ziektegevallen onder het personeel voor, er zijn dagen geweest van 23 en zelfs eenmaal het goheelc bakkerijpersoncel. Toch is gezorgd dat de zaak marcheerde en is hulp personeel betrokken moctvn worden. De boekhouder kwam in aanmerking om don cur sus voor opleiding tot, bedrijfsleider te volgen, welke cursus drie maanden duurt. liet bestuur meende hem dit voorrecht niet te mogen onthouden. Zijn werk wordt waargenomen door bedrijfsleider en win kei chef. Op de Ongevallenverzekering is een belangrijke vermindering bereikt van p.l.m. f 1100 per jaar, ter wijl restitutie over voorgaande jaren is verleend en geboekt kon worden f3200.waarvan f2700 is ge bruikt. voor extra afschrijving. Voorts is de winstobli- gutic van de Handelskamer geheel afgeschreven en komen voortaan dc winsten ten bate der exploita tie. Deze gunstige factoren, welke een jaarhjksche bate deden verwachten van pl.m. f 2800.stelden het be stuur in de gelegenheid over te gaan tot het. instellen van pensioen voor dc leden, waarmede per jaar f2200 a f 2300 is gemoeid. Teil opzichte van de Wieringormeer kan met. ge noegen worden medegedeeld, dat. het. contract juist heden is gesloten voor do voorziening van 1 Mei1 November en niet voor 500, doch voor 000 a 1000 men schen. Gevolgen van prijsdaling of verhooging zijn uitge sloten, de inkoop is voor de Directie, die het zelf doet of aan ons overlaat en de distributieprijzen zijn vast gesteld. Dc zaak geniet het volle vertrouwen der Di rectie. Met waardeering wordt daarvan door het be stuur melding gemaakt en gehoopt dat het van be- teekenis zal zijn voor betrekkingen welke men daar in dn toekomst hoopt te onderhouden. Voorts komt spreker tot de daling van den om- zot. Dat daling moest komen was vooruit reeds ge zegd, doch de cijfers waaruit een groot verschil zou zijn te constnteercn. geven niet het. juiste beeld, doch zijn meer een gevolg van gewijzigde boeking en de rekening opgezet als vóór deze nieuwe regeling, zou vermoedelijk nog een stijging aangewezen hebben. Aan dc hand van een theoretische beschouwing zet spreker uiteen, hoe gezien de tegenwoordige dalin gen, de verdiensten eveneens verminderen, een ver schijnsel dat zich in alle bedrijven voordoet; waar het vroegere winstpercentage van '1.54 terug ge- loopcn is tot 1.48 heeft men nog niet zoo ern stig te klagen, doch dc daliiïg zet zich nog steeds voort. Ernst is geboden, als er ooit een tijd is geweest, dat. alles gedaan moet worden, en alles van de eigen zaak moet worden betrokken, is het thans en leden raad, leden en vooral bestuur moeten zoo actief mo gelijk propageeren, om bevredigende resultaten te blijven verkrijgen. De heer Schuurma n vraagt of de achterstand niet te voorkomen ware geweest door tijdelijke krachten aan te nemen. De lieor Mr. Brcebaart heeft geconstateerd, dat tij dens dc ziekte van dc bakkers het brood veel beter was. De heer Bakker ziet dc tijd komen dat de loonen verlaagd moeten worden. De lieer De Pré constateerde juist in tegenstelling niet den heer Brcebaart, veel slechter brood. I)e lieer Sieswerda zegt wel eens te hebben mede gemaakt dat bij een staking een bedrijf evengoed doorging, want het bleek dat er te veel arbeidskrach ten waren. Kan deze ziekteperiode ook hier een vin gerwijzing zijn. Niet, dat spreker personeel zou ont slaan, doch wel bij vacatures overwegen of dc plaat sen wel moeten worden aangevuld. 'De heer Beukman, de sprekers beantwoordende, zegt, dat eep tijdelijke kracht is aangesteld, maar dat is ook niet direct een volle kracht en men gaat daar toe eerst over als het hoog noodig is. Waar het werk van den boekhouder wordt waargenomen door spreker en den winkelchef, mag niet geconcludeerd worden, dat deze overbodig is, integendeel. De ach terstand is nu ingehaald. Tijdens de z iekteperiode is hulppersoneel betrok ken. Broodklachten zijn zeer uitoenloopcnd en wat de een goed vindt, keurt ecu ander af, een verschijnsel dat elke bakker indenindt. Kr wordt gestreefd een artikel af te leveren, dat zoo goed mogelijk is. Loonsverlaging zal de allerlaatste maatregel zijn. (Applaus.) Dc heer Van Diepen zegt ook dat dit liet laatste zal wezen, doch de bezorgers gaan door de lagere prijzen reeds achteruit. Aan het lage einde begint het al, en nu zou spreker ook eens willen beginnen aan liet boveneinde. Als de Wicringcrmeer er eens niet was, zouden de loonen niet hooger kunnen zijn dan 20 cent per uur. De weg tot verlaging zullen we op moe ten. Dc heer Beuknvan zegt dat ook de vakbonden heb ben toegezegd dat met hun te praten is. het gaat er niet. om de zaak in den grond te werken met loon- eischcn. De 4-maandelijksche balansen zijn daarvoor richtsnoer. Jaarverslag. De heer Mr. Breebaart brengt hulde aan den samen steller daarvan, vraagt voorts, of het wel juist gezien is de propagandist van zijn werk als zoodanig te ont trekken. Voorts of Wijn en Melk ontslagen wegens fraude, zijn vervolgd en veroordeeld of niet. Of de eigen reparatie van auto's voordeeliger is, en tenslotte hoe de pensioenregeling is voor den bedrijfs leider. De lieer Van Diepen vraagt hoe hot mogelijk is, dat de cene venter met kleineren omzet meer verdient dan de ander met grooter omzet, en hoe het kan dat niet alle venters een maximum loon van f26.heb ben verdiend. De lieer De Pré kan zich niet v ereenigen met de exploitatierekening van do Wicringcrmeer. Er is ge boekt een winst van f 1023.90, doch op andere, reken- ning ziet spreker verhooging van posten, welke aan de Wieringermcer niet vreemd zijn, en de winst be duidend lager maken. Uit de loonen ziet spreker dat de menschen met de hoogste loonen juist vooruit zijn gegaan, en naast ver melding vrije woning, ook gas en water behoorde ver meld te zijn. Het loon voor den propagandist beschouwd spre ker als weggegooid geld, elke venter moet propagan dist. zijn en spreker ziet Van der Wal liever aan het. werk, dan met de tasch op de fiets. Spreker komt tot het conflict-Van Kempen. De laatste vergadering sprak zich uit in dien geest, dat als Van Kempen in het gelijk zou worden gesteld, hij in dc zaak zou terugkeeren en het bestuur zou aftre den. Van Kempen is in het gelijk gesteld en wat heeft 'het bestuur gedaan? Spreker ziet. daarin aanleiding een motie voor te stellen, waarin <le handelwijzen van bestuur en be drijfsleider in de zaak-Van Kempen worden afge keurd. De lieer Kloen vraagt voorlezing van het rapport van het scheidsgerecht. Voorts merkt spreker op dat de transportkosten in de laatste 4 jaren met 100 zijn verhoogd: Mevrouw Van DokWinkel vraagt voor brood evenveel dividend als voor kruidenierswaren. Dc sprekers beantwoordende, wordt medegedeeld van bestuurszijde: De propagandist voor ander werk te gebruiker», was een noodmaatregel die het bestuur ook niet toe juicht. In de Wieringermcer is veel werk te doen ge weest en moest voortdurend contact worden onder houden, en naast de bedrijfsleider heeft ook de pro pagandist daar veel en goed werk gedaan. De zaak Melk en Wijn heeft wel geleid tot een aanklacht, maar niet tot een veroordeeling. Melk ont kende en Wijn bekende, doch dit, was niet. voldoen de, er ontbrak getuigenmateriaal. Het. bestuur is toen zeer loyaal geweest. Door toekenning van een zeke ren tijd loon, en nu blijkt dat het te loyaal is geweest en Wijn tegen de zaak met brood concurreert. Voor liet autobedrijf is een goede kracht getroffen, en in een volgend verslag zal dit zeker tot uiting ko men. De pensioenregeling werd voor bedrijfsleider en diens echtgenoote bepaald in vergelijking met rege lingen bij zustervereenigingen, respectievelijk op grondslagen van f2000 en f 1200. De heer Beukman merkt op dat achteraf is geble ken, men Wijn geen 6 weken loon had moeten geven, gezien zijn concurrentie. Was het echter op het oogenblik van zijn ontslag niet gedaan, dan zou er veel verontwaardiging zijn geweest. De onderhoudskosten van eigen wagens zijn niet gering, doch liet getal wagens vermeerdert steeds en ze worden allen volledig nagezien. Bij interruptie wordt opgemerkt: „alle1 wagens wa ren vp rwaarloosd." In de toekomst, wordt besparing verwacht en voor dooien worden genoten door rechtstrceksche bestel ling. Verschil van loon bij enkele venters is mogelijk en hangt af van de omstandigheden waaronder zij wer ken en dc resultaten die bereikt worden. Het mini mum loon van f26.is in den loop van het jaar inge voerd, kan dus als gevolg hebben dat er minder genoten is, gerekend over het heelc jaar. Het minimumloon voor de venters van f26.zal teruggebracht moeten worden tot f23.aangezien, de goede niet te na gesproken, de uitwerking anders is als verwacht"werd, er ziin er die denken f26. krijg ik toch en er een gemakkelijk leven van nemen. Het bestuur is daar niet blind voor. Ten opzichte van de exploitatie van de Wieringer- meor is het moeilijk dc algcmcene kosten zoo te splitsen, dat tot uitdrukking komt, welk deel is als gevolg van do Wieringormeer, doch de andere leden profiteeren ook van de gunstige voorwaarden van liet daardoor kunnen doen van groote in koopen. Voortaan zal echter geen afzonderlijke exploitatiere kening van dc Wieringcrmeer meer verschijnen. De loonen van hooger personeel, bedoeld werd be drijfsleider, zal nog de volgende jaren verhooging on dergaan: de benoeming is geschied op een salaris van f3300 tot. f 4000, met jaarlijksche verhooging van f100.en nu is de f3700 bereikt, dus gaat de ver hooging nog door. Dan komt spreker tot de zaak-Van Kempen, en aan gezien die een vorig jaar in den breede is uiteengezet, mecnen we van herhaling daarvan ons ontslagen te mogen achten, en ons te bepalen tot de mededeeling, dat door bewijsmateriaal is aangetoond det samen werking was uitgesloten. Door het Scheidsgerecht is Van Kempen in het ge- lij k gesteld en het bestuur heeft aan zijn verplich ting voldaan. Gelijke uitkeering voor brood en kruidenierswaren kan niet, omdat er veel minder brood wordt ver bruikt dan kruidenierswaren, een gevolg van het niet vol verbruiker zijn, waaraan stelster dezer vaag, die slechts voor een klein bedrag aan brood heeft betrok ken, niet vreemd is. Mevrouw Van Dok interrumpeert niet persoonlijk te worden. Het toekennen van het voorgestelde dividend is al zoo ho og mogelijk. Spreker herinnert nog eens aan het verzoek om vragen een paar dagen te voren in te zenden, waar aan ook thans niet is voldaan en een juiste beant woording moeilijk maakt De heer Mr. Brecbaurt ziet in de zaak van Kem pen, waar een zekeren tijd loon moest worden uit betaald, nog niet het uitsluitend bewijs dat het be stuur het verloren heeft, liet was geen ontslag we gens fraude. Spr. geeft in overweging verwerping van de motie. De heer De Peé beveelt zijn motie aan het be stuur heeft wel degelijk de zaak verloren en was, gezien het inwinnen van rechtskundig advies, daar over ook lang niet gerust. De motie bedoeld geen wegjagen van bestuur, doch alleen het uitspreken van afkeuring. De heer Schuurman vraagt waarom in dit geschil de eigen geschillencommissie niet was gehoord. De heer Beukman zegt, dat dit niet kon, de vak bond had het geschil gesteld en nu moest ook vol gens contractueele regelen de arbitrage worden sa mengesteld. Er kunnen echter nog wel gevallen voorkomen, waarin de eigen commissie op haar plaats is. De motie wordt gesteund. De heer Sieswerda zegt, de motie te hebben ge steund, niet omdat hij het er mede eens is, maar om een uitspraak te krijgen. Voorstanders worden verzocht op te staan. De voorsteller, de heer de Pré. en de heer D. Kleen staan alleen op, zoodat met overgroote meerderheid de motie is verworpen. De Voorziter dankt de vergadering voor deze uit spraak van vertrouwen. De dividendsuilkeering wordt aangenomen zooals door het bestuur i? voorgesteld. Het bestuursvoorstel tot wijziging der statuten, be helzende uitsluiting van medezeggingschap van per soneelsleden, door zitting te nemen in het bestuur, wordt in overleg met personeelsorganisaties en .vak hond met het oog op het instellen van een personeels- raad, teruggenomen, aangezien personeel en bestuur bereid is onder deze omstandigheden een proef te nemen voor twee jaar, waarin het personeel er geen prijs op stelt in het bestuur zitting te nemen. Bestuursverkiezing. (Uitgebracht 43 stemmen.) Tot bestuursleden worden benoemd: S. Agema, Opmeer 26 stemmen: M. Koorn, Nieuwe Niedorp, 39 stemmen (herbenoeming): J. Lont, Winkel, 38 stem men (herbenoeming); H. de Nijs, Schagen, 26 stem men. Tot commissarissen bij enkele candidaatstelling: J. van Essen te Winkel; P. Blokker te Nieuwe Nie dorp; C. Faber te Lutjewinkel; J. Schuurman te Op meer. De benoemden, voorzoover aanwezig, verklaren zich bereid de benoeming aan te nemen. Voor de rondvraag is slechts een vraag gesteld, handelende over concurreercnde artikelen, welke door den heer Beukman wordt beantwoord. Aan het einde der vergadering brengt de Voorzit ter een woord van dank aan de pers, en de commis sie voor stomopneming en allen die gewerkt hebben aan de exploitatie en aan de aanwezigen. Tot de le denraadsleden stelt de Voorzitter de vraag of zij, ge hoord de critiek op verschillende aangelegenheden, over zich zelf tevreden zijn en in niets zijn tekortge schoten zelfs als leden van den ledenraad, vol verbruiker zijn geweest. Zulks is zeer noodig. gezien de groote macht tegenover de coöperatie, die met verlokkende misleidende reclame haar waren aan den man trachten te brengen, welke reclame dage lijks is Ie lezen in alle bladen, ook de politieke. Met een opwekkend woord om vooral in deze malaise, de schouders krachtig te zetten onder het mooie, groote werk der coöperatie, sluit de Voorzitter cle vergade ring. SINT MAARTEN De Vereen van het Ziekenfonds „Helpt Elkander" alhier, vergaderde Zaterdag ten huize van den heer P. Schrijver. Aanwezig, met bestuur, 17 leden. Voorzitter opende met een woord van welkom deze vergadering, er zijn genoegen over uitsprekende, dat de vergadering van leden iets beter is bezocht als voor gaande keeren. Verslag wordt uitgebracht over de werkzaamheden van het bestuur in verband met de inwerking getreden ziektewet, waardoor, als gevolg, straks een nieuw 'ont- werp-regelement aan de goedkeuring der vergadering zal worden aangeboden. Uit de rekening van den pen ningmeester blijkt, over 1930 te zijn ontvangen f 659.27, uitgegeven f 752.18, alzoo een nadeelig saldo van f 92.91, waardoor het totaal bezit der vereeniging daalde tot f 775.15. De heer A. Groet Sz„ die de rekening had nagezien, had deze correct in orde bevonden en adviseerde tot goedkeuring, waarmede de vergadering accoord ging. Voorts bleek, dat in het afgeloopen jaar zich 23 ziekte gevallen hadden voorgedaan met 84 uitkeeringen, terwijl aan 2 weduwen uitkeering heeft plaats gehad na over lijden der echtgenooten. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de af tredende heeren J. Glas en A. Groet bij acclamatie her kozen, terwijl in de vacature- L. de Pee gekozen werd de heer S. Schut, die deze benoeming aanvaardde. Het bestuurslid J. de Groot uit Eenigenburg deelde mede, dat hij deze gemeente metterwoon gaat verlaten, zoodat voor deze vacature werd benoemd de heer D. Stoop uit Eenigenburg. Hierna volgde het belangrijkste punt dezer vergade ring en wel voorlezing en behandeling der statuten en het huishouedlijk reglement, noodig gebleken door de a.a Ziektewet. Als voornaamste punten komen hierbij naar voren, premiebetaling en uitkeeringsduur. Voorts dat als leden kunnen worden ingeschreven mannelijke personen van 1950 jaar en een goede gezondheid bezitten. Na 3 maanden lid te zijn geweest, heeft men bij ziekte recht op uitkeering en wel: 15 weken volle uitkeering, 15 dito halve uitkeering en daarna nog 22 weken uitkeering. Na deze 52 weken uitkeering te hebben ge noten. wordt men als lid uitgeschakeld en kan men, na één jaar ziektevrij te zijn geweest, zich weer op nieuw als lid aanmelden. Loonarbeiders, welke ingevolge de Ziektewet voor 80 zijn verzekerd, kunnen zich voor de resteerende 20 van hun loon bij deze ziekenkas verzekeren. De bestaande leden boven de 50 jaar kunnen zich niet hooger verzekeren dan f 6 per uitkeering en per week (dus gelijk als heden). De contributie bedraagt voor jonge leden 2% cent per verzekerde gulden. Ingeschreven leden kunnen zioh als volgt verzekeren: A. Uitkeering p. werkdag f 0.70, contrib. p.! week f 0.10. B. Uitkeering p. werkdag f 0.85, contrib. p. week f 0.13, C. Uitkeering p. werkdag f 1.contrib. p. week f 0.15, Nieuwe leden en bestaande, welke hooger verzekerd wenschen "te zijn, betalen als volgt: A. Uitkeering per werkdag van f 0.70: bij een leeftijd tot 30 jaar f 0.10 per week; van 3040 jaar f 0.12% per week; van 4050 jaar f 0.15 per week. B. Uitkeering per werkdag f 0.85: tot 30 jaar f 0.13 contrib. per week; van 3040 jaar f 0.15; van 4050 jaar f 0.18. C. Uitkeerine per werkdag f 1.tot 30 jaar f 0.15 per week; van 3040 jaar f 0.18; van 4050 jaar f 0.2U D. Uitkeeering per werkdag f 1.50: tot 30 jaar f 0.22%, van 3040 jaar f 0.27%; van 40 jaar f 0.32%. E. Uitkeering per werkdag f 2.tot 30 jaar f 0.30; van 3040 jaar f 0.36; van 4050 jaar f 0.42. F. Uitkeering per werkdag f 2.50: tot 30 jaar f 0.37%; van 3040 jaar f 0.45; van 4050 jaar f 0.52%. Deze nieuwe regeling zal dan 1 Juli a.s. in werking treden voor een tijdvak van 5 jaren. Bij gehouden hoofdelijke stemming bleken de aanwe zigen allen voor de invoering dezer nieuwe regeling. Hierna sluit voorzitter met een woord van dank deze, met aandacht gevolgde vergadering. Bij de heden gehouden vergadering der Commissie tot wering van schoolverzuim werd als voorzitter benoemd de heer J. de Geus en als secretaris de heer W. C. Speets. HARENK AR SPEL Bij de op Vrijdagavond j.1. gehouden ledenvergadering van de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging alhier in het lO" kaal van den heer D. Bruin, zijn als candidaat voor da Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging alhier in he lokaal van den heer D. Bruin, zijn als candidaat voor d* a.s. gemeenteraadsverkezing op de groslijst geplaats 1. C. Francis, 2. S. J. de Vries. 3. P. Borst Az., 4. S. vaa der Oord, 5. J. Paarlberg. 6. P. Burger, 7. C. Berk- houwer, 8. J. Rens, 9. D. Bruin.

Schager Courant | 1931 | | pagina 10