p 11 ia f Uit onze omgeving. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. yy iki ili iu veel tegenstrijdigheid. Ook wat stemrecht hetreft. meent, de heer Groneman dat dan de mogelijkheid open staat personen in het bestuur te krijgen die ge heel andere inzichten zouden hebben. In verband met dit gewijzigd reglement is ook van de vereeniging van den Bond van Waterschap pen een uitvoerige zienswijze ontvangen, welke ook wordt voorgelezen. De heer Koster wil gebouwd ook aangeslagen heb ben en noemt in verband hiermee stofvrije wegen. Het is niet meer dan billijk dat iedereen daaraan betaalt. Heemraad Blaauboer noemt het verschil van 40 cent. per H.A. klein. Het gevaar dat er tegenover staat, kan groot worden en wil daarom 't stemrecht voorkomen door alleen ongebouwd aan te slaan. Na nog oonige discussie wordt het voprstel van het Dag. bestuur aangenomen met de stemmen van de hoeren T. Wonder, C. J. Blaauboer en B. Bakker tegen. Ken pas ingekomen schrijven, verband houdende met verleening van geldelijken steun uit de Provin ciale kas voor wegenonderhoud, wordt voorloopig aangehouden. Van den heer A. Kwak is een verzoek ingekomen om het terrein, waar eerder de opzichterswoning heeft gestaan, te kunnen koopen. N'a eenigc besprekingen in comité wordt besloten, om het terrein, groot 1400 M2., aan den heer Kwak te verkoopen voor den geboden prijs, zijnde 75 cent per M2. Het wordt niet van belang geacht voor den Polder om het te behouden. Aan God. Staten zal hieromtrent goedkeuring worden gevraagd. Hierna volgt een voorstel tot. aankoop van een du- plicator. Dijkgraaf licht toe, dat de Gemeente %ich ge noodzaakt, zag een nieuwe schrijfmachine te koopen, hoewel de oude nog niet'geheel onbruikbaar is. Wan neer de Polder nu een duplicator aanschaft, kan de Gemeente daar ook gebruik van maken, terwijl de Polder dan gebruik kan maken van de schrijf machine. Met een duplicator kunnen duizenden af drukken worden gemaakt. De kosten zijn f132 en met een automatische teller f 110.Besloten wordt tot aankoop. Van den lieer T. Wonder is een verzoek ingekomen om vanwege den Polder eenige voeding te ver schaffen voor het onderpand aan den Westfrieschen dijk vanaf de boerderij van den heer E. Kooij, tot. aan den tramweg. In verband met dit verzoek worden de notulen voor den dag gehaald van vergaderingen in 1920. Daaruit bleek dat toen is besloten dat de land eigenaren aan den Westfrieschendijk zelf voor aan leg moesten zorgen cn de Polder voor onderhoud. Om nu de zaak in 't, algemeen te beschouwen, moet nu worden beslist om de destijds genomen besluiten te handhaven of niet. Na eenige discussie wordt beslo ten het te laten zoo als het thans is. De betrekkelijke eigenaren hebben dus te zorgen voor de beharding en de Polder zorgt voor de voe ding. Volgt, onderzoek der geloofsbrieven van de heeren T. Wonder en C. Schenk. Door den Dijkgraaf wordt een commissie aangewezen, bestaande uit de heeren C. J. Blaauboer, K. Kater en K. K. Kaan, om de des betreffende stukken na te zien. Nadat deze in orde werden bevonden, werd tot toelating besloten. Voor zitter feliciteert dc beide heeren en hoopt dat ze even als tot dusver met dezelfde ambitie de belangen yan den Polder zullen behartigen. Beide hoeren bedanken voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen. Laatste punt is vaststelling rekening 1930. Dc hee ren P. Grin, F. A. F. Groneman cn C. J. Blaauboer, hebben bereids deze rekening nagezien. Uit hun rapport blijkt, dat alles in orde werd be vonden. Dc ontvangsten hadden bedragen f 141930.48; uitgaven f 107320.83; batig saldo f34609.65. Voorge steld wordt dc rekening «goed te keuren en den pen ningmeester te dechargceren. Aldus besloten. Dijkgraaf feliciteert den heer W. J. Los met dozen uitslag. Het is een omvangrijk werk geweest. In ver band met deze rekening wordt tevens de laatste schuldbekentenis ad f2000.vernietigd. Dit was de laatste van de leening van f60.000, welke in het jaar 1900 was aangegaan. Rondvraag. De heer C. Schenk vraagt, nu de Polder ook een subsidie heeft toegezegd voor de kanalisatie, er kans kan bestaan om b.v. in samenwerking met Bar- singerhorn, in de nabijheid van de Kreil een steiger te krijgen. Dijkgraaf zegt, dat dit zonder dat 't gevraagd wordt, wel zal gebeuren. Het kan echter wel gc- wenscht zijn dat we ons met Prov. Waterstaat in ver binding stellen. De lieer II. Koster zegt, nu het besluit van 1920 in zake de kluften enz. zal worden gehandhaafd, het zeer op prijs zou stellen dat de opzichter zijn bijzon dere aandacht schenkt aan de kluften van den West frieschen dijk. Als directeur van de zuivelfabriek be reiken hem meerdere malen klachten van de melk rijders over die kluften. Dijkgraaf zegt er aandacht aan te zullen schenken cn dat. nauwkeurig zal worden nagegaan in hoeverre het Hoogheemraadschap aan zijn yerplichtingen zal voldoen. Wc donken wel dat zc in hun recht staan. We zullen ons met hen in verbinding stellen en als dc Polder er voor zorgen moet, zal het ook ge beuren. Verder zegt de heer Koster, dat door het P.E.N. een overeenkomst is getroffen met „De Volharding" om een aparte leiding te maken vanuit het kabelhuis naar de fabriek. Voor een gedeelte zal deze over par ticulier terrein van den heer H. van der Woude wor den gelegd. Destijds is toegezegd dat de Polder zou zorgen voor grint op het terrein van den heer Van dor Woude, omdat het ook als publieke %'eg wordt gebruikt. De heer Koster vindt het wel gewensent, dat het regelmatig een goede beharding krijgt. Daarmee wordt in ieder geval voorkomen dat er misschien een afscheiding zou komen. Dijkgraaf deelt mede dat het Dagelijksch Bestuur bezwaar heeft, tegen opbreking van den weg recht streeks naar de brug; er zou dan over een lengte van 16 a 17 meter onder don grond door gehoord moeten worden. Er is overleg geploegd met den heer Van der Woude, zoodat we dan een boring krijgen van 4 Meter. Officieel is het niet vastgesteld om grint aan te brengen. Gevaar voor afscheiding ziet het Dag. Be stuur niet in. We willen ons echter wel op een ruim standpunt plaatsen wat betreft het verschaffen van grint. De heer Wonder vraagt wanneer begonnen wordt met teren dier wegen. De vaten teer liggen reeds gc- ruimen tijd aan den weg. Dijkgraaf licht toe, dat het de vorige herfst te laat werd. I)e aannemer heeft uitstel gevraagd. In 't kou de seizoen was 't zoowel voor den aannemer als voor den Polder niet gunstig. Er wordt nu zeer spoedig aan begonnen. De lieer C. .L Blaauboer wijst op een dooden boom voor het café Schenk en een holle boom die reeds schuin staat voor het café Van der Woude en zou het. wensclielijk vinden, dat deze gerooid werden. Voorzitter zegt, dat. de heer Schenk eerst verzocht heeft, om te mogen rooien, terwijl we hem later heb ben aangezegd, om het te doen. liet Dag. bestuur zal 4cn deze zaak haar aandacht schenken. Verder wijst de heer Blaauboer op het teren aan den Barsingerweg, dat zeer weinig waarde heeft ge had. Als zoo .wordt doorgegaan, krijgen we nooit goede wegen, er is hoogstens 1 Yi millimeter dikte op. Dijkgraaf merkt op, dat de omstandigheden oor zaak zijn geweest van het. minder goede' succes. Na een paar mooie dagen hadden we direct sterke kou. In ieder geval zal hij goed onderhouden worden. De lieer Blaauboer houdt vol, dat dc bedekking te dun is geweest. Ook de Sluizerweg zit vol kuilen. De heer K. K. Kaan zegt, dat nog steeds veel vuil in de vaart wordt geworpen en dat de schooljeugd O de wallen Intrapt. Misschien kunnen de onderwij zers aan dit laatste wel iets doen. Voorzitter zal de politie waarschuwen, alsmede de onderwijzers verzoeken de jongens te willen ver bieden. De heer R. Bakker vraagt, of het D. B. de situatie bij Breed al eens heeft opgenomen en vraagt hoe de huurders van den dijk er af moeten komen. Voorzitter zegt, dat er vermoedelijk een kluft over het depot, gemaakt zal worden. Dan wil de heer Bakker ook, dat er aandacht ge schonken zal worden aan het water. Anders krijgen we droge sloot.cn. Dijkgraaf zegt, dat we zoo zullen malen dat we op peil zullen blijven. Hierna gaat men ten 7.30 in comité voor nog eenige mededelingen. IV A R ME N H U I ZE N Vrijdagavond 1.1. vergaderde de tuinbouwvereeniging „De Noord" in het lokaal van den heer Slikker. Aanwezig waren 24 ieden Voorzitter de heer W. Gutter opende de vergadering waarin hij de aanwezigen welkom heette en ook de pers die naar hij hoopte voor verdere publiciteit wilde zorg dragen. Verder dat de gesprekken die zouden worden behandeld in het belang van de vereeniging rhoge wèzen Aan den secretaris, den heer K. Molenaar werd ver zocht de notulen van de laatste gehouden algemeene vergadering te willen voorlezen. Deze werden zonder aanmerking onder dankzegging aan samensteller goed gekeurd. Benoeming van een lid voor de commissie belast met net nazien van de rekening der C.V.V. werd gekozen de heer P. Pie. die deze benoeming aannam. Rekening en verantwoording. Kassaldo op 1 Jan. 1930 f 1324.42. ontvangsten over 1930 f 16536.16. uitgaven f 16626.00, saldo op 31 Dec. 1930 f 1734.58. De balans wees aan een winstsaldo van f 1324.87. Het bestuur stelde voor om genoemde winst .als volgt aan te wenden: 1.4 pet. over het oude aandeelenkapi- taal uit te keeren ad f 184; 2. af te schrijven op veilings- gebouw en terreinen f 1140.87, samen f 1324.87. Dit voorstel werd door de vergadering goedgevonden. De begrooting voor 1931 werd goedgekeurd op een ontvangst en uitgaaf van f 10043. Voorstellen van de algemeene vergadering, welke ge houden zal worden op 6 Mei a.s. Punt 5. Voorstel van het Centr. Bestuur om voor alle soorten kool (bewaarkool) en voor uien een minimum prijs te bepalen van 60 cent per 100 Kg. Wordt voor minder dan 60 cent per 100 Kg. afgemijnd dan wordt de koop dus niet gegund. Zooals ons bekend is, is deze re geling reeds in onderling overleg mot de aanvoerders met succes in de praktijk toegepast. Het Centr. Bestuur acht het echter gewenscht dat deze bepaling door de algemeene vergadering bij besluit wordt vastgelegd. De vergadering gaat met het voorstel volkomen ac- coord. Punt 6. Het Centr. Bestuur stelt voor de korting voor contante betaling, welke aan de koopers wordt toege staan voor het volgend seizoen in plaats van op 0.2 pet. te bepalen op 0.1 pet. Ingeval niet op tijd wordt betaald, heeft de betaalmeester het recht de koring in te hou den en bovendien 0.15 op de rekeningen bij te schrijven. Dit voorstel wordt gedaan in overleg met den Vier bond en het Bestuur van Koophandel. Het is te beschou wen als een crisismaatregel in verband met de slechte uitkomsten van de exploitatie der veilingen. Na afloop van het seizoen zal weder overleg worden gepleegd hoe verder met de korting voor contante betaling zal wor den gehandeld. Punt 7. Voorstel van de Vereen. „De Noordwest". De vereeniging „De Noordwest" stelt voor om geen kool zaad meer naar het buitenland te verzenden, zoo mo gelijk de uitvoer er van te verbieden. Tg begrijpen is het dat de uitvoer van koolzaad naar het Buitenland voor ons van nadeeligen invloed is. Het Centr. Bestuur kan niet aannemen, dat de regeering te bewegen zal zijn om een uitvoerverbod in het leven tc roepen en acht de door „De Noordwest" gewensohte maatregel op andere wijze practisch onuitvoerbaar. Hier over zal nog eens worden gesproken in de vergadering. Punt 8. Voorstel van de afd. Tuitjenhorn van L.T.B.. Deze vereeniging stelt voor aan de algemeene vergade ring een statutenwijziging in het Reg. der Centr. ver eeniging aan te brengen, dat het regelen der salarissen dergenen, die in dienst der vereeniging werkzaam zijn, niet uitsluitend berust bij het bestuur, der centrale ver eeniging, maar de algemeene vergadering hierover be slist Praeadvies van het Centr. Bestuur, betreffende de be voegdheid ot het vaststellen der salarissen, bestaat niet de minste trwijfel, daar art. 13 van de statuten uitdruk kelijk bepaalt dat de beambten worden benoemd en ont slagen door het Centr. Bestuur, hetwelk tevens hunne bezoldigingen bepaalt en hunne instructies vaststelt. Het acht deze regeling zeer juist, omdat de bestuursleden in het algemeen beter In de gelegenheid zijn om over deze zaken een oordeel te vormen dan de leden. De al gemeene vergadering heeft bij de behandeling der be grooting altijd nog gelegenheid andere besluiten te ne men, dan het Centr. Bestuur. Dit punt werd nogal breed voerig besproken en de vergadering vond geen reden dit voorstel te steunen. Punt 9. Nog een voorstel van de afd. Tuitjenhorn van L.T.B. Het salaris van den Markt-betaalmeester te re gelen als volgt: van het eerste half millioen gulden 75/100 procent, van het tweede half millioen gulden 40/100 procent; van hetgeen boven het millioen aan de veiling wordt omgezet 30/100 procent. Genoemde afdeeling was van oordeel, dat gezien de slechte economische vooruitzichten en de groote schul denlast der veilingsvereeniging, het billijk is te noemen, dat wordt bezuinigd. Het Centr. Bestuur kon zich ech ter met dit voorstel niet vereenigen. Zij ls van meening dat de betaalmeester, doordat zijn salaris met den om zet evenredig is, in de eerste plaats de ongunstige ge volgen van den slechten toestand ondervindt. Bovendien is ze van oordeel dat de betaalmeester zelfs bij de tegen woordige salarieering 3/4 pet. tot f 500.000 5/100 pet. van f 500.000, tot f 1.000.000 en 35/100 pet. daarboven, geen behoorlijk salaris geniet. Gezien de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet van dien aard zijn om aan sa- larisverhooging te denken, meent het Centr. Bestuur, toch In deze een uitzondering te moeten maken. Het ge middelde salaris van den betaalmeester gedurende de laatste 10 jaren is niet in overeenstemming met de groote verantwoordelijkheid en risico, welke deze func tie medebrengt. Het Centr. Bestuur doet daarom het voorstel het percentage van den betaalmeester over het geheele bedrag van den omzet met 1/10 te verhoogen. Aangaande dit punt worden door de vergadering ver schillende vragen gericht. De heer G. Groet vindt het een en ander zoo vaag, omreden men geen cijfers hoort noemen. Door Voorzitter werden over de laatste tien jaren cijfers gegeven. De omzet over die tien jaren is geweest 10 millioen. bruto salaris betaalmeester f 6057, netto salaris f 2.598.09. Voorzitter zegt dat het risico aan deze functie verbonden cn dat men voor een dergelijke func tie iemand met goede capaciteiten dient te hebben, het toch ook goed betaald behoort te worden. Spr. was er heilig van overtuigd dat wanneer de vereeniging voor eigen rekening een dusdanig persoon zou willen aanstel len, men in de verste verte voor dit salaris niet zou slagen. De heer K. Molenaar zegt dat de heer Klant hier 20 jaar betaalmeester is geweest en vindt het momenteel een zeer ongunstigen tijd om aan salarisverhooging te denken. Spreker wil hierin absoluut niet medewerken. De heer P. Slot is het niet met het standpunt van den heer Molenaar eens. Wanneer de heer Klant om salarisverhooging had gevraagd in de goede jaren, zou men er immers niet naar hebben geluisterd. Gezien het risico da.t een betaalmeester heeft aan koopers enz. en Een dosis Foster's Maagpillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens l volkomen normale stoelgang. I f 0.65 pee flacon. wanneer voor dat risico der vereeniging zich garant wilde stellen, zou men zeker een premie van f 400 a f 500 moeten storten. Na verschillende cijfers te hebben vernomen, zijn vele der aanwezigen tot een ander inzicht gekomen, wat ook blijkt uit de hierover gehouden stemming: 18 voor en 6 tegen verhooging. Punt 10. Voorstel L.T.B. afd. Warmenhuizen: .a. het salaris van den voorzitter terug te brengen tot f 100.per jaar; b. het salaris van den Veilinglelder terug te brengen tot f 300.— per jaar. Het Centr. Bestuur kan zich met dit voorstel niet vereenigen. De voorzitter moet jaarlijks van het begin van het seizoen tot 15 November tevens als veilingleider optreden. De veilingleider heeft in den winter vooral bij het zg. naveilen, een zeer verantwoordelijke taak. Het Centr. Bestuur acht de tegenwoordige salarissen resp. ad f 4C0 en f 300 voor deze belangrijke functies niet te hoog. De heer Jn. Gutker zou willen dat de functies in één hand kwamen en dan met f 400.te verminderen. Voorzitter was het hiermede niet eens; de vele werk zaamheden hieraan verbonden, niet alleen tijdens de veiling doch vooral ook na de veiling, eischen veel tijd en zou de functie niet gaarne in één hand zien. Om op deze gedachte tot verlaging der salarissen te komen, vindt spr. een plompte onbedachtzaamheid. De heer P. Mink oordeelde, dat al was de functie in één hand geweest, salaris f 900.dan zou spr. even goed tegen verlaging wezen. Te goed wetende hoeveel arbeid en tijd hiermede gemoeid gaat en vaak voor lang geen mooie baantjes komende te staan, is spreker van oordeel dat dit goed betaald moet worden, het is geen armenzorg. De heer Molenaar geeft 't de'vergadering in overweging, wanneer gedacht wordt dat het beter is de functie aan één persoon over te laten, vindt spreker goed. Spr. zal dan trachten om de vele uren die hij anders uit zijn bedrijf was, productief zien te maken. De salarissen die thans worden voorgesteld, lijken nergens op. Tenslotte wordt over dit punt gestemd en het voorstel van den L.T.B. wordt met algemeene stemmen verwor pen. Rondvraag. De heer D. Groet informeerde nog naar pensionneering van tuinbouwers en hóe dit moet worden verkregen. Voorzitter zou den heer Groet, die toch afgevaardigde is, aanraden dit in de Alg. Vergadering naar voren te bréngen. Spr. kon wel verklaren, dat pen sioen wordt verkregen door hooger percentageheffing. De heer G. Groet zou willen voorstellen om voor vaartuigen die in de veiling werden ondergebracht, het liggeld te verminderen; voor een praam 50 cent is veel, voor een praam erwten f 1. De heer KlaAt vindt die prijzen ook stijf en dacht dat deze prijzen nog wel gebaseerd waren op de oude vei ling waar niet veel ruimte was. Ook dit punt zal het bestuur eens onder de oogen zien Voorzitter sloot hiermede de vergadering en hoopte dat de besprekingen in het belang van de vereeniging mogen zijn. L.T.B. De afdeeling Warmenhuizen van den L.T.B. hield in het Patronaatsgebouw een ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. Dekker, opende deze ver gadering en heette allen hartelijk welkom. De notu len der vorige vergadering werden hierna door den secretaris voorgelezen, welke onveranderd door de vergadering werden goedgekeurd. Verkiezing lid Veilingbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer A. Tesselaar Gz. Met meerder heid van stemmen wordt de heer A. Tesselaar Gz. herbenoemd. Benoeming van een lid tot nazien der rekening van den penningmeester der Centrale Veilingsvereeni ging. Door de vergadering werd hiervoor benoemd de heer A. Tesselaar Gz. 5. Behandeling agenda der jaarvergadering der „C.V.V." Rekening en verantwoording 1930. Bij dit punt van de agenda der algemeene vergadering der „C.V.V." vraagt de heer Joh. de Groot eenige opheldering van den post pensioenverzekering ad f 134.27 aan de ont vangsten. Bij den post uitgaven algemeene onkosten worden eenige kleine opmerkingen gemaakt. Bij den post, presentiegeld vraagt de heer P. Tesse laar hoe het komt dat deze post zoo hoog is. De voorzitter antwoordt hierop bevredigend. Bij den post onderhoud veilingsgebouw en terrei nen vraagt de heer Joh. de Groot eenige inlichtingen. Voorstel van het Centraal Bestuur om voor alle soorten bewaarkool en voor uien een minimum prijs te bepalen van f 0.60 per 100 K.G., Wordt'voor min der dan f0.60 per 100 K.G. afgemijnd, dan wordt de koop dus niet gegund. Algemeen was men van mee ning dit voorstel te moeten steunen. 6. Voorstel van het Centraal Bestuur om de kor ting voor contante betaling, welke aan de koopers wordt toegestaan, voor het volgend seizoen in plaats van op 0,2 te bepalen op 0,1 Ingeval niet op tijd wordt betaald, heeft de betaalmeester het recht de korting in te houden en bovendien 0,15 op de rekening bij te schrijven. Dit voorstel is gedaan in overleg met den Vierbond en het Bestuur van „Der Koophandel", en is als crisismaatregel te beschou wen en is slechts voor een jaar. Algemeen ging men hiermede accoord. 7. De vereeniging „de Noordwest" stelt voor om geen koolzaad meer naar het buiteland te verzenden, zoo mogelijk den uitvoer er van te verbieden. Het. prae-advies van het Centraal Bestuur was af wijzend. Eveneens algemeen accoord. 8. Voorstel van de afd. Tuitjehom van den L.T.B., om de salarieering van de in dienst der Veilingsver eeniging zijnde personen te laten geschieden door de Algemeene eVrgadering en niet zooals thans ge schied door het Centraal Bestuur. De heer A. Tesselaar merkt nog even op, dat de be grooting eerst op de agenda der Algemeene Vergade ring staat en dan de ingediende voorstellen van de beide afdeelingen van den L.T.B. De voorzitter en den heer A. Tesselaar Gz. zijn in dit voorstel het volkomen eens met het Centraal Bestuur. De heer P. Tesselaar Gz. verzocht om bij de begroo ting te wijzen op de volgende voorstellen en aan te nemen onder een zeker voorbehoud. De heer Joh. de Groot is ook wel van meening dat het Centraal Bestuur de salarissen het best kan bepalen, doch is van meening, dat bij eene salaris* verhooging de goedkeuring van de algemeene ver gadering moet verkrijgen. Bij dit voorstel werden de afgevaardigden geen bin dend mandaat-gegeven. 9. Voorstel van de afd. Tuitjehorn van den L.T.B. om het salaris van den Marktbetaalmeester te re gelen als volgt: Van het eerste half millioen gulden 75/100 van het tweede half millioen gulden 40/100 cn daarbo ven 30/100 Tegenover deze salarisverlaging stelt het Centraal eBstuur voor om het percentage, van den Marktbetaalmeester te verhoogen met 1/10 Alge meen was men van mcening, dat het percentage van den Marktbetaalmeester noch verhoogd noch ver laagd moest-worden. Aldus besloten. 10. Voorstel van de afdeeling Warmenhuizen van den L.T.B. om het salaris van den voorzitter terug te brengen tot f 100 per jaar cn het salaris van den vei lingleider terug te brengen tot 'f 300 per jaar. Volgens het prae-advics van het Centraal Bestuur acht het Centraal Bestuur de salarissen van deze laatste personen niet te hoog en staat afwijzend te genover dit voorstel. Verschillende personen vragen zich af wat wij in den zomer doen met een veilingleider. Na eenige discussie werd besloten de afgevaardig den naar de algemeene vergadering betreffende dit voorstel vrij mandaat te geven. Rondvraag. Bij de rondvraag werd een schrijven behandeld van den heer G. J. Mosch, om af en toe eens een verga dering in zijn lokaal te houden. Dit adres werd ter verdere behandeling in handen van het bestuur ge steld. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Hierna! sluiting. WINKEL De afd. Winkel der S.D.A.P., de Wnkeler Bestuur- dersbond en de afd. V.A.R.A., hield Zaterdagavond haar 1 Mei-feest in de zaal van den heer R. Laan. De zaal was stampvol. In zijn openingswoord sprak de voorzitter Zijn groote vreugde uit over deze opkomst en wat nog nimmer gebeurd was, was het feit, dat op de be stuurstafel een vaas roode rozen prijkte, geschonken door een onbekende vriend, met het opschrift; Wel kom kameraden". Voor deze daad werd den onbeken den gever dank gebracht. Als spreker trad op de heer Ebeling van Amster dam. In een gloedvol betoog schetste deze spreker het kapitalistische wanorde-systeem, waarmede wij nu in- deze economische crisis van alle kanten kennis ma-» kon. Overal is te veel van en toch is er een schreeu wend gebrek aan voedsel, enz., enz. De avond werd verder gevuld met muziek door een achttal leden van Winkel's Harmonie, die ook voor het balmuziek zorgden. Dit viel blijkbaar wel( in den smaak. Na een opwekking tot aansluiting bij partij, vak beweging en coöperatie, eindigde spreker zijn betoog. De humorist P. Blaauboer, begeleid door mej. G. Wijn, zorgden voor mooie liedjes, ernst zoowel als luim. Deze hadden als altijd veel succes. Tenslotte werd door de S.D.V.B. een tableau, voor-. stellende „Te Wapen", van Adema van Scheltema, gegeven. Dat deze propaganda wel insloeg, bewees het feit*, dat tijdens de pauze reeds 16 nieuwe leden zich lie ten inschrijven en de afd. der S.D.A.P. daarmede' haar 100ste lid inschreef. Na de sluiting kwamen er 2 leden bij, zoodat de afdeeling thans 102 leden telt. In zijn sluitingswoord memoreerde de voorzitter nog het kinderfeest dat 1 Mei te Nieuwe Niedorp is gehouden en becritiseerde de houding van den burge meester van Nieuwe Niedorp, die de kinderen abso» luut geen vrijaf wilde geven, terwijl in Winkel dt medewerking van den Burgemeester zoowel als van het onderwijzend personeel in orde was. Het wordt z.i. werkelijk tijd dat zulke menschen betere inzich ten krijgen ten opzichte van de arbeidersbeweging. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog geruimen tijd bij oen. Of 114. De chauffeur, erg blij met zijn nieuwe vrachtje Zette de motor dadelijk aan, Maar ondanks des chauffeur's groote moeite, Bleef de machine stokstijf staan. Plm'a moeder, als steeds ongeduldig, Riep woest: zeg eene suffe vofrt, 't Lijkt alsof jij in plaats van een auto, 'n Koffiemolen aan het draaien bent.

Schager Courant | 1931 | | pagina 10