SchagerCourant De overname van G.E.B. door het Langendijker het P.E.N. Radioprogramma Tweede Blad. Drama tijdens een Meifeest -4e Overschie. Naar aanleiding van de laatste aanbieding van het P.E.N. omtrent event. overname van het G.E.B. (ge ëxploiteerd door de gemeenten Oudkarspel, Noordschar- woude. Zuidscharwoude, Broek op Langendijk en Sint Pancras), waarvan de hoofdinhoud onlangs in ons blad werd meegedeeld, heeft de directeur der lichtbedrijven Eijn opmerkingen gemaakt. Twee feiten worden daarbij onmiddellijk op den voorgrond gesteld, in de eerste (plaats de aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten de erkenning, dat het G.E.B. goedkooper stroom levert aan de verbruikers dan het P.E.N., terwijl een lagere Btroomprijs alleen k^h verkregen worden door meer te verbruiken, en in de tweede plaats de erkenning, dat 't G.E.B. goed bekeerd en gefundeerd is, getuige de koop som van ruim f 250000, waaruit de conclusie mag wor den getrokken, dat de waarde van het G.E.B. voor de tegenwoordige bezitters minstens gelijk mag worden ge steld aan deze koopsom. Betoogd wordt, dat de niet op de balans voorkomende bezittingen, die bestaan in de uitbreidingen en aarakoo- pen voor een bedrag van f 40038.93, betaald zijn uit en van de door het G.E.B. gemaakte winsten, welk bedrag dus eveneens als nog onverdeelde winst, in de kas van het G.E.B. zou moeten vloeien. Behalve deze bezittingen zal ook de winst over het eerste halfjaar 1931, een be drag tueschen de f 6000 en f 7000, zonder vergoeding afgestaan moeten worden. In totaal zijn dus de directe verliezen bij overname ruim f 46000. Het P.E.N. had in zijn rapporten verwezen naar de gemiddelde prijzen van het stroomverbruik voor licht en huishoudelijke doeleinden in Blokker en Twisk, waar de omstandigheden bij overgaan naar het P.E.N. ongunsti ger waren dan hier en waar een lager gemiddelde prijs per KWU is verkregen. In het door het P.E.N. jaarlijks uitgegeven rapport over den Fin. en Teohnisohen toe stand der G.E.B. en in Noord-Holland werd opgegeven voor Blokker toen het G.E.B. nog in handen der ge meente was, wat de tarieven voor licht betreft: vast recht per jaar voor 1 lichtpunt f 3.60, voor 2 lichtpunten 6, voor 3 lichtpunten f 8.40 enz. Lichtprljs 25 cent per KWU en voor buiten de lichturen 10 cent. Als gemiddeld aantal lichtpunten 2 aannemende en veronderstellende, dat er dn het geheel geen huish. stroomverbruik is ge weest, dan betaalde de gemiddelde verbruiker die vóór de overname 81 KWU voor licht gebruikte, afgezien van de meterhuur, 2 keer f 3 en 81 keer f 0.23 is f 26.25, of 32.4 cent per KWU. Na de overname kon deze verbruiker voor hetzelfde geld in plaats van 81 K.W. nu 120 KWU verbruiken, wat een gemiddelde prijs van 21.9 cent per KWU beteekent. Voor Twisk geldt precies het zelfde. Hoe ongunstiger dus de omstandigheden op ta- riefgebied, des te hooger zal het verbruik na overname kunnen stijgen, zonder meerdere kosten voor de verbruikers, en hierin ligt juist het groote ver schil met ons G.E.B.: hier bedroeg de gemiddelde prijs over 1930 voor licht en huish. doeleinden 21.74, het ge middeld verbruik per aangeslotene 125 KWU zoodat voor deze 125 KWU betaald is 125 x 21.74 c. is f 27.17, zon der de meterhuur. Na eventueele overname wordt dit verbruik als volgt betaald: 125 KWU - 20% of 100 KWU a 25 cent en 125 x 5 ct. of f 31.25, d.i. 25 cent per KWU. Alleen door zijn verbruik op te voeren met 20 pet., dus tot 150 KWU kan de gemiddelde verbruiker een gemid delde prijs bereiken van 21.7 cent, echter door meer geld uit te geven, n.1. 100 x 25 c. en 150 x 5 c. is f 32.50 of 21-7 c. per KWU. Bovendien moet voor meterhuur f 3 per jaar bij het P.E.N. worden betaald, wat voor ver bruikers van resp. 60, 70, 80 en 90 KWU, een verhooging van resp. 5, 4, 3. 3.7, 3.3 cent per KWU beteekenL Nog bij een verbruik vermeerdering van 50 pet. moet de Btroomprijs nog duurder worden betaald. Mocht een groot deel der verbruikers het verbruik met 50 pet. op voeren, dan zal dit ook bij het G.E.B. een aanmerkelijke prijsverlaging ten gevolge hebben. Dit wordt met staatjes aangetoond uit het verleden. Wat de opmerking aangaat over het stroomverbruik voor huishoudelijke doeleinden, dat bij overname in plaats van met 10 c. slechts met 5 c. zou betaald behoe ven te worden, erkent de Directeur voor juist, zoodat zijn oorspronkelijke berekening met 960.90 verminderd moet worden, wat gekapitaliseerd tegen 4% pet. f 21336 be draagt, zoodat het eindbedrag van f 981780, waarvoor het bedrijf eigenlijk zou moeten worden overgenomen tot rond f 960.000 moet worden teruggebracht. Ten aanzien van de tegemoetkoming door het P.E.N. (de garantie van 20 pet. aftrek voor huish. doeleinden en gedurende minstens 12 jaar geen hoogeren stroomprijs, Inbegrepen meterhuur dan 24.6 c.) merkt de directeur op, dat een eventueel restitutie (voor het meerdere dan 24.6 c. aan de gemeente te geven) op deze manier niet aan hen, die teveel betaald hebben ten goede komt, maar aan de gemeenten. Dit wordt dus voor de verbruikers een indirecte belasting, die daarbij nog •eer onevenredig zal drukken op den duur, want alleen de verbruiker, die in staat is zijn tegenwoordig verbruik belangrijk op te voeren, in het algemeen derhalve de beter gesitueerden en de grootverbruikers, kunnen aan deze belasting ontkomen, zij het dan door meer geld uit te geven voor hun totaal verbruik, terwijl er een belang rijke categorie van verbruikers bestaat, n.1. de koolboe- ten, die onmogelijk hun verbruik kunnen opvoeren door aanschaffing van huish. apparaten, alsmede de kleine verbruikers, die daarvoor geen geld bezitten en die dus hlet aan deze indirecte belasting kunnen ontkomen. En dan de restitutie aan de gemeenten. Bij een gera- gelden vooruitgang, zooals wij dien hier telken jare in ons G.E.B. zien. zal het duidelijk zijn, dat reeds over enkele jaren de toestand zóó is gevonden, dat een zeker deel der verbruikers nog te veel betaalt, maar een an der deel zooveel minder, dat dit mindere tegen het meerdere opweegt, zoodat dan geen restitutie meer zal plaats vinden. Echter betaalt dan toch nog een deel der verbruikers te veel. zonder dat dit, hetzij aan de ge nieenten, hetzij aan die verbruikers ten goede komt Ook is het geval denkbaar, dat de gezamenlijke gebrui kers van één gemeente met hun gemiddeld verbruik be neden 24.6 cent komen, terwijl dan de verbruikers in do andere gemeenten er nog zoover boven zijn, dat resti tutie plaats vindt, dan krijgt deze gemeente toch even goed een vijfde van deze restitutie uitgekeerd, die opge bracht is door verbruikers van de andere gemeenten. Ban komt nog de tijd, dat er in het geheel geen res titutie door het P.E.N. behoeft gedaan te worden, terwijl er dan toch nog zeker verbruikers zullen zijn, die meer dan 24.6 c. per KWU betalen, wat echter niemand dan alleen het P.E.N. ten voordeele komt. Ook de bereidverklaring om van de totale hoeveelheid •troom 20 pet. voor het gebruik van huishoudelijke ap paraten af te trekken is theoretisch heel eenvoudig, maar vraag mij af (zegt de Dir.) hoe dit voor iederen ver bruiker Individueel moet toegepast worden, immers een ulu,7°°r iederen verbruiker van 20 pet. is een onbil lijkheid tegenover de verbruikers, die nu al 20 pet. of meer van hun stroomverbruik voor huish. doeleinden geDruikcn; het zal dus op een schatting uitloopen, waar- Ïvm wemcn Voor wUlekeur «n onbillijkheid schuilen. vprJnu* ,i behou<J van den tegenwoordigen toestand, vervalt elk bezwaar van onbillijkheid, ledereen betaalt nu voor zyn eigen gebruik; ook kan een vastrecht- Dinsdag 5 Mei 1931. 74ste Jaargang. No 8860 tarief door het G.E.B. ingevoerd worden. Het feit, dat wij nog in onderhandeling zijn met het P.E.N. is oor zaak, dat de stroomtarieven bij de vaststelling van de begrooting 1931 ongewijzigd zijn gebleven, echter belet niets ons, voor zoodra beslist is over de kwestie G.E.B. of P.E.N. bedrijf en tot het eerste mocht besloten wor den, over te gaan tot het instellen van een vastrechtta rief, niet dwingend voor iederen verbruiker, maar vrij willig, dus voor die verbruikers, die meenen daarmee voordeeliger uit te komen. Verwacht wordt bovendien, dat onze verbruikers bij behoud van het G.E.B. op den duur aanmerkelijk minder zullen betalen. De uitgave voor het nieuwe kabelnet kan volgens den Directeur gemakkelijk geschieden zonder eenig risico en wel op grond van h*et volgende: de uitgaven voor onderhoud net en aansluitingen komen bijna geheel te vervallen, rond f 1900, minder afschrijving op het net f 2000, besparing aan rente en aflossing door het bank saldo te gebruiken ruim f 5000, minder ontvangst aan rente f 1700; verder rekenende op een exploitatie saldo van f 11800, wordt dit een voordeel van f 19000. Worden de bouwkosten volgens plan-Boom op f 200.000 aangenomen, dan zal bij een 40-jarige annuïteit jaarlijks noodig zijn c.a. 5% van 200.000 of f 11.000 en bij een 30-jarige 6.14 of 12.280; er blijft dus nog meer dan voldoende saldo over. Door de gemeenten zal rond f 10.400 meer voor de straatverlichting moeten worden betaald. Verder worden nog eenige opmerkingen gemaakt over de eventueele wachtgeldregelingen, welke echter van ondergeschikten aard kunnen worden geacht. Bere kend wordt nog, dat het bedrag der door het Gas bedrijf te derven inkomsten rond f 2500 zal zijn bij overname door het P.E.N En nu de uitkeering van een koopsom of goodwill van f 253.036. Zooals reeds in het vorig rapport aange geven, vormt het jaarlijks door de gemeenten meer uit te geven bedrag voor straatverlichting, alsmede het door het Gasbedrijf jaarlijks meer uit te geven bedrag reeds meer dan de rente van deze koopsom tegen 4% maar dat is toch niet de bedoeling van een koopsom of goodwill. Hiermee wordt toch altijd bedoeld de in- trensieke waarde van een bedrijf, in dit geval dus van het G.E.B. In de eerste aanbieding was deze waarde door het P.E.N. berekend op f 200.000, thans verhoogd tot f 253.000, wel een bewijs, dat ons G.E.B. een bij zondere waarde vertegenwoordigt voor het P.E.N., maar dan moet en kan deze groote waarde toch ook door de tegenwoordige bezitters daaraan toegekend worden. Deze koopsom wordt niet gegeven om het Gasbedrijf scha deloos te stellen, want was er geen Gasbedrijf, dan zou toch evengoed deze koopsom gegeven worden om de gemeente schadeloos te stellen voor het verlies van het G.E.B. Om deze waarde nader aan te toonen, brengt de Dir. hierbij nog in herinnering, dat sinds de oprichting van het G.E.B. tot en met 1930 een exploi tatiewinst i sbehaaj,d van f 58832.78, waarvan aan de gemeenten isuitgekeerd f 14.500, voor het betalen van uitbreidingen is besteed f 40038.93 en nog zonder be stemming in kas f 4298.85. De winsten vanaf 1925 zijn als volgt geweest: 1925: f 10383.87; '26: f 6878.40; '27: f 6585.47; '28: f 10010.10; '29: f 11560.69; '30: f 11876.59. Dat deze winsten steeds, behalve de eenige uitkee ring van f 14.500, ten goede zijn gebracht aan het be drijf, verandert niets aan het feit zelf, dat deze win sten werkelijk gemaakt zijn. Wèl zullen deze winsten by den bouw van een onder- grondsch net aanvankelijk wat lager worden, maar bij een normalen gang van het bedrijf zal weer spoedig het gewone beeld verkregen worden. En nu de bestemming van de huid van den beer, de koopsom! Volgens vorenstaande beschouwing behoort deze aan de gemeente toe te komen voor het verlies van het G.E.B. De voorstelling van het P.E.N. om hier mee de schulden van het Gasbedrijf te delgen is wel aanlokkelijker, maar hierbij zijn de volgende bemer kingen te maken. Ten eerste krijgen dan de gemeenten geen vergoeding voor het verlies van het G.E.B., ten tweede blijven voor de gemeenten de meerdere kosten van straatverlichting en ten derde is het niet mogelijk het geheele bedrag voor schulddelging van het Gasbe drijf aan te wenden, daar de voorwaarden der leening Sept 1920, oorspronkelijk f 180.000, op 1 Jan 1.1. nog f 90.000 bedragend tegen een rente van 6 3/8 geen vervroegde aflossing toestaan, zoodat voor aflossing overblijft f 162.878, De becijfering van te besparen rente en aflossing met de daaraan vastgeknoopte gevolgen, ondergaat hierdoor dus belangrijke wijziging: zoo zou de besparing voor 1931 geen 84054, maar 19955.95 be dragen. Op een desbetreffende vraag, hoe het staat met de aflossing der leeningen van het Gasbedrijf, kan de Dir. nog meedeelen, dat over 8 jaar, dus in 1939 de groote annuïteitsleening van f 190.000 geheel afgelost zal zijn en in 1940 de bovengenoemde leening van f 180.000. Er blijft dan nog een schuld van f 22600, welke na 2 jaar is gedaald tot f 10.845. Na de voor- en nadeelen geresumeerd te hebben rest den Directeur nog, de aandacht te vestigen op enkele principieele bezwaren, die in het algemeen gelden bij een overname van een G.E.B. In de eerste plaats heb ben de gemeenten het niet meer in de hand, de tarie ven zelf te bepalen naar gelang van de behoeften van de verbruikers; ook kunnen eventueele schadelijke ge volgen van P.E.N.-tarieven ten opzichte van de tarie ven van het Gasbedrijf niet opgeheven of vermeden worden. In de tweede plaats een blijvende concurrentie van Gasbedrijf en P.E.N.-bedrijf, zonder dat de voordee- len daarvan aan de gemeenten ten goede komen, maar wel de event. daaruit voortvloeiende nadeelen. Andere gemeenten, In het bezit van een Gas- èn Electriciteits- bedrijf denken er waarschijnlijk evenzoo over. In dit verband worden genoemd Alkmaar. Bussum. Gastrlcum, Egmond aan Zee, Enkhuizen, Helder. Hil versum, Hoorn, Huizen, Purmerend, Schagen, waar de lichttarieven alle hooger zijn dan hier en waar dus de verbruikers bij overname gunstiger zouden komen te staan dan hier. In de derde plaats komt de vrijheid der gemeenten, om te bepalen of aan het plaatselijk net uitbreiding zal worden gegeven, te vervallen; uitbrei ding zal alleen kunnen gemaakt worden onder garantie der gemeenten. Ook de gunstige bepaling, dat het G.E. B. de kosten van uitbreiding of verplaatsing der straat verlichting op zich neemt, vervalt. Alle werkzaamhe den, welke tegenwoordig voor de gemeenten worden verricht aan gemeente-eigendommen, illuminatie van gemeentehuizen enz., die of tegen kostprijs, of gratis geschieden, zullen voortaan tegen het volle pond be taald moeten worden. Als slotwoord merkt de Dir. op, dat het, bij de be oordeeling van bovenstaande, niet enkel mag gaan om oogenblikkelijke voordeelen ,maar dat terdege de toe komst ln het oog dient gehouden te worden. hierin deelt hij ten volle de meening van het P.E.N., dat wij, wat electriciteitsvertoruik betreft, nog maar ln het be- ginstarium verkeeren en dat er zich op dit gebied nog vele perspectieven openen. SINT MAARTEN Vrijdag vergaderde de tuinbouwvereen. „Groenten- teelt" ten huize van den heer P. Schrijver, alhier. Aanwezig met bestuur. 18 leden. De heer C. de Geus, waarnemend voorzitter, opende deza bijeenkomst. Hierbij herinnerde hij de verg. aan het treurige feit den voorzitter overkomen en spreekt den wensch en hoop uit, dat hem de kracht moge worden gegeven om dit verlies te dragen. Voorts herinnerde voorzitter aan de slechte uitkomsten over 1930, hetwelk zich zoo ernstig laat gelden, dat Prov. en Gem. Finan- cleele hulp verleenen. De meeste Gemeentebesturen, zegt spr., hebben in deze een royaal standpunt ingenomen, echter kan spr. dit niet zeggen van B. en W. dezer ge meente daar alhier van het aangevraagde crediet de helft niet is toegekend. Hierover spreekt voorzitter zijn teleurstelling uit. Hierna volgde lezing en goedkeuring der notulen. Daar geen ingekomen stukken aanwezig waren, ging men over tot punt 3: Benoeming afgevaardigden voor do algemeene vergadering,- waarvoor in aanmerking kwa men de heeren W. Bijpost, G. Bijpost, P. Jonker, C. Kroon, A. Butter, J. Glas en P. Breed, en als plaats vervangers de heeren C. Groet en A. Sijbrands, welke heeren allen zich deze keuze lieten welgevallen. Het presentiegeld is voor deze vergadering thans op f 2 gesteld. Deze mededeeling lokte een applausje uit, daar zooals voorheen f 1 per vergadering te kort werd genoemd. De heer P. Jonker werd hierna verzocht om Maandag a.s. mede de rekening van de Centr. vereen, te willen nazien hetwelk ook hij aanvaardde. In behandeling kwam het finantieel verslag der Cen trale, hetwelk na een vraag, betreffende het punt „ex tra kosten tomaten", waarvoor het bestuur geen doel matig antwoord kon geven en spr. naar de algemeene vergadering verwees, aller goedkeuring verwierf. By de behandeling der beschrijvingsbrief konden de punten van 16 de goedkeuring wegdragen. Punt 7 en 8 was het praeadvies, dat goed werd gekeurd, terwijl na een aan gename en zakelijke discussie bij punt 9 zal wordpn voorgesteld om de bij het praeadvies bedoelde verhoo ging van 0.1 pet. aan den betaalmeester als crisismaat- regèl te beschouwen en voor één jaar toe te staan. Bij punt 10, voorstel tot verlaging salaris voorzitter en veilingleider, ingediend door de afd. Warmenhuizen van den R.K Land- en tuinbouwbond, werden niet veel woorden gebruikt, gezien den terurigen moed om- 'n dus danig voorstel op den beschrijvingsbrief te doen plaatsen Wel werd door een der leden het centr. bestuur en haar beambten gefeliciteerd met de aanwinst van een dus danige afdeeling. De heer J. Glas bracht in bespreking dat, nu de ver gadering niet meer in het veilingskoffiehuis kan wor den gehouden, wegens plaatsgebrek, hij heel graag zag dat deze vergadering, evenals bij de Groente Centrale gebeurd, om beurten op plaatsen waar afd. dezer centrale vereen, waren en tevens geschikte lokaliteit om te ver gaderen. Dit voorstel droeg aller goedkeuring weg en zal op de algem. vergadering door voorsteller in bespreking worden gebracht Bij punt 6 der agenda dezer ledenvergadering „bespre king aardappelenbesproeiing, hetwelk tot heden door de vereen, werd gedaan werd naar voren gebracht dat deze wijze van werken inplaats van een goedkoopere, een duurdere bleek te zyn en dan bovendien het groote na deel oplerverde dat de sproeier door de te groote opper vlak, bij enkele leden te laat met sproeien kwam. Besloten werd om met deze manier van sproeien op te houden, zoodat een elk voor zich voor de sproeiing zal moeten zorg dragen. Wel zal het benoodlgde kopervitri ool en bloc ingekocht worden. Voorts vloeide uit de verdere bespreking voort dat de sproeier en het vat, hetwelk aan de vereeniging behoort, bij inschrijving onder de leden zal worden verkocht; dat bij den secretaris nog Nicol ter bestrijding der aardvloo te verkrijgen is en dat „Pota" ook kon worden aange- kpoht en bloc. Aan de leden zal per circulaire bekendheid worden gegeven hoe en wanneer de inschrijving verkoop sproeier zal plaats vinden, waarbij tevens de gelegenheid gebo den wordt om aan den secretaris opgave te doen van het benoodigde vitriool Pota of Nicol. Voorts wordt aan den heer L. Barten opgedragen ver slag uit te brengen op de eerstvolgende ledenvergade ring van het verhandelde op de centrale vergadering. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit voorzitter met een woord van dank aan leden en pers, en de beste wenschen voor 1931, deze aangename vergadering. HARENK A RSPEL GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand April 1931. Geboren: Cornelis, zoon van Adrianus Butcr en Cornelia Dekker. Eelkje, dochter van Inne Haringa en Fettje Haagsma. Margaretha, dochter van Gerar- dus Bleeker en Grietje Besteman. Divera Johanna, dochter van Cornelis Veldboer en Catharina Agatha Pronk Margje. dochter van Sipke Sloterdijk en Meintje Westerkamp. Jacob, zoon van Fredeiik van Schagen en Agatha Dekker Gijsberta Cornelia Enge- lina Maria, dochter van Charles Gijsbert Marie Im mens en Maria Johanna Verschuren. Maria, dochter van Abram Borst en Maria Elisabeth Groot. Maria, dochter van Petrus Bruin en Lucia Alida Kraakman. Ondertrouwd: Johannes van Wonderen en Johanna Cornelia Nolten Cornelis Engel Plak en Adriana Jonker. Willem Baken en Neeltje Schrijver. Petrus Cornelis Tesselaar en Alida Maria Roozendaal. An- thonius Petrus Botman en Bregitta Johanna Bom- mer. Jacob de Waard en Geertruida Zut. Cornelis Kleverlaan en Catharina Bakker. Gehuwd: Johannes van Wonderen en Johanna Cornelia Nolten. Cornelis Engel Plak en Adriana Jonker. Willem Baken en Neeltje Schrijver. Overleden: Geertje Leegwater, öud 78 jaren, weduw naar van Cornelis Zinger. Petrus Nicolaas Hoedjes, oud 7 jaren. Maartje Dekker, oud 71 jaren, weduwe van Jacob Zwagerman. Een als levenl. aangegeven kind van Hendrik Kuiper en Elisabeth Bood. Katha- rina Smit. oud 35 jaren, echtgenoote van Jacobus Bleeker. Maria Tak, oud 60 jaren, echtgenoote van Johannes Borst. LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. In deze gemeente zullen de gemeenteraadsverkiezin gen worden op Woensdag 17 Juni. De volontair ter sercretarie alhier, A. G. Groen, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Oudkarspel. Burgerlijke Stand over de maand April 1931. Geboren: Anna Johanna, dochter van Laurentius Franciscus Bergen en Afra Stoop. Theodorus, zoon van Pleter Blom en Geertruida Haasert. Overleden: Maartje Stoop, echtg. van Cornelis Bom- mer, 77 jaar. Ondertrouwd: Wilhelmus Johannes Borst, 25 jaar, metselaar, te Heerhugowaard en Maria Adriana Bruin, 21 Jaar. Willem Kuy't, 23 jaar, coiffeur, en Aaltje Bruin, 20 jaar, te Hilversum. Getrouwd: Pieter Johannes Commandeur, 25 jaar, landarbeider, te Heerhugowaard en Anna Komen, 25 jaar. Wilhelmus Johannes Borst en Maria Adriana Bruin. Loop der bevolking gedurende de maand April 1931. Ingekomen: E. Hollenberg van Broek op Langendijk naar A 142. J C. Peen van Amsterdam naar B 104. Vertrokken: C. Brügemann van A 211 naar Alkmaar. C. C. Jacet van B 7 naar Amsterdam. A. Komen van A 103a naar Heerhugowaard. C. Bruin van B 29 naar Harenkarspel. C. M. Komen van A 107 naar Schagen. M .A. Bruin van A 186 naar Heerhugowaard. J. Smit en gezin (6) van A 81 naar Amsterdam. J. Vink en gezin (3) van A 121 naar Broek op Langendijk. H. van der Hurk van A 121 naar Broek og Langendijk, WIERINGERWAARD Zaterdag 2 Mei jl. had er bij hét verlaten der werkzaamheden in de Wieringermeer, kamp Nieuwe- sluis, een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgoloopcn. Er liggen hier in den polder z.g. hulp bruggen over de kanalen, die tevens ongeveer 25 M. breed zijn. Hierdoor is het nu mogelijk om bij do verschillende werkzaamheden in den polder te ko men. Tevens ligt deze brug 2 4 3 Meter boven het water en ook staat er ongeveer 2.75 M. water in het kanaal. Nu wou een der arbeiders het eens pro- beeren om er fietsende over te gaan, maar helaas, op ongeveer de helft van de brug gekomen, slipte zijn rijwiel, waarop hij pardoes in liet, water terecht kwam. Daar deze persoon vermoedelijk wel kon zwemmen, was hij spoedig uit zijn netelige po sitie, en na eerst wat water uit zijn kleeren gelost ie hebben, kon hij zijn reis vervolgen. Maar gezien de val die hij maakte op het water, is dit weer bizonder goed voor den betrokkene afgeloopen. Het rijwiel werd spoedig door hulpvaardige mannen op het dro ge gebracht. Inmiddels is het dus wel leerzaam, om dergelijke waagstukjes maar achterwege te laten, om later eventueele verdere onheilen te voorkomen, t Woensdag 6 Mei. HILVERSUM (298 M.) V.A.R.A. 8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoonmuzlek; 9.30 Orgelspel door Johan Jong. V.P.R.O. 10.0010.15 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11.00 Gramofoon muzlek; 11.05 Radio-Volks-Universiteit; 11.35 Gramofoon muzlek; 12.00 Tijdsein; 12.01 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.25 Vrouwenuur tje; 3.15 Gramofoonmuziek; 3.20 Cooperatie-kwartiertje; 3.35 „Maak het Zelf*' door Céline SchaakeVerkozen; 4.25 Gramofoonmuziek; 4.30 Voor de Kinderen; 6.00 Vooravondconcert door het VARA-Mandoline-Ensemible; 7.00 Radio-Volksuniversiteit. M. J. Brusse over: „Mijn leven onder de mensohen"; 7.30 Vervolg vooravond concert; 7.45 Herdenking van Adama van Scheltema. Voordracht door Martien Beversluis; 8.00 Uitzending uit Amsterdam. Het VARA-Orkest o.l.v. Hugo do Groot; 8.45 „Kopper en Co.", tooneelspel in 3 bedrijven, door Daan v. d. Zee, op te voeren door het Groot Volks- tooneel; 10.15 Vervolg uitzending uit Amsterdam; 11.00 Persberichten van Vaz Dias; 11.20 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V. 8.0O—8.15 Schriftlezing; 8.159.30 Morgenconcert; 10.30 11.00 Korte Ziekendienst; 11.0012.00 Harmoniumbespe- ling door M. F. Jurjaanz* 12.0012.15 Politieberichten; 12.1512.30 Gramofoonmuziek; 12.30-2.00 Middagconcert; 2.003.00 Kamermuziek door Trio „Arti"; 3.003.30 Le zen vart Chr. Lectuur; 3.304.30 Concert door Schoten'a Christelijk Kinderkoor „Zanglust"; 4.304.45 Gramo foonmuziek; 4.455.00 Verzorging van den zender; 5.00 6.00 Kinderuurtje; 6.006.15 Gramofoonmuziek; 6.15 6.45 Spreker: A. Biesheuvel Jr. Onderwerp: „De Tarwe en de Tarwe-organisaties"; 6.457.15 Halfuurtje voor de Rijpere Jeugd; 7.157.30 Spreker namens de Ned. Chr. Reisvereeniging; 7.357.45 Poiitieberiohten; 7.4510.30 Gedeeltelijke uitzending van den Propaganda-avond van de Nat. Chr. Onderofficieren-Vereenlging. te 's-Gravcn- hagen, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen; In de pauze: Persberichten van Vaz Dias en Gramo foonmuziek; 10.3011.30 Gramofoonplaten. Jongeman pleegt een aanslag op zijn vroe gere meisje en doodt daarna zich zelf. Zaterdagavond heeft zich in het anders zoo rustige Overschie bij Rotterdam, een droevige gebeurtenis afgespeeld, die in het dorp groote consternatie ver wekte en waarbij de viering van het socialistische Meifeest door een triest incident verstoord is gewor den. Sedert geruimen tijd n.1. was de verloving tusschen een 21-jarigen kuiper uit de Julianastraat en een 18- jarig meisje uit de Terpstraat aldaar, verbroken. De jongen had zich dit zeer aangetrokken en het plan opgevat het meisje en ook zichzelf te dooden. Tijdens den optocht, die Zaterdagavond gehouden werd, ging hij achter haar loopen en drukte haar eensklaps een revolver in den hals. Hij haalde den trekker over, doch toen bleek, dat hij in zijn overspanning vergeten had het wapen te laden, zoodat het meisje ongedeerd bleef. Het meisje en enkele omstanders draayien zich op het hooren van de klik van het wapen onmiddellijk om en zagen W. zich verwijderen. In dat oogenblik heeft de jongeman de revolver geladen. Aangezien men een nieuwen aanslag vreesde, snelde het meisje naar den voor aan den stoet loopenden agent van politie Ridderhof. Deze liep naar de plaats waar men W. vermoedde, doch de jongeman had de vlucht ge nomen. Nog voor de agent hem kon bereiken hij was toen op ongeveer twintig meter afstand van hom legde W. op zichzelf aan, schoot en zakte dood in elkaar. Het drama speelde zich af omstreeks kwart voor acht op den Delftweg voor de woning van den bur gemeester. Later heeft men daar een huls van een revolverpatroon gevonden. Vermoedelijk heeft W. eerst een schot gelost orp te proboeren of de revolver werkte. Van de zeven patronen, die er oorspronkelijk in zaten, waren er nog vijf aanwezig. Het lijk is door de politie in beslag genomen, doch later naar de woning vervoerd. In de jas van den jongeman vond met een tweetal brieven, één aan zijn ouders en één aan den vader van mej. Van W., waarin hij me dedeelde wat hij zou gaan doen. OM EEN GULDEN TACHTIG EN VIER EIEREN. Een overval te Bnnda. Ten einde zich van in huis aanwezige geldswaar den en sieraden te kunnen meester maken drong een .viertal kerels een der laatste nachten van April te Bunde de woning binnen van vrouw H. J. De vrouw werd tegen den grond geslagen, mishandeld en ge bonden, waarna de roovers kisten en kasten openbra ken om iets van hun gading te vinden. Ze hebben echter weinig genoegen van hun overval beleefd en konden slechts een bedrag aan geld van een gulden tachtig cent buit maken henevens vier eieren. Als verdacht van medeplichtigheid aan dit schel menstuk is aangehouden en ingesloten in 't Huis van Bewaring te Maastricht de los arbeider J. H. R. uit Ulestraten. HET AUTO-ONGELUK TE LAREN. Slachtoffer aan de gevolgen overleden. De heer K., die Vrijdagavond op het Kruispunt Ilil- versumscheweg-Nieuwe Rijksweg te Laren met zijn auto in botsing kwam met een vrachtauto, tengevolge waarvan hij met ernstige hoofdwonden naar het St. Jansziekenhuis moest worden vervoerd, is aan de ge volgen overleden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5