AlieiBti Nieiws- Wasscherij S. KROM Waarom? Opheffings-llitverknop Jac. Zomerdijk, Fonkelnieuwe COLBERÏ-COSIUUMS, OVERJASSEN, JONGEHEEREN-COSTUUMS, OVERHEMDEN, HOEDEN en PETTEN UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Scbagen. Eerste Blad. Het drama in den Amsterdamschen toren. Brutale juweelendiefstal te Rotterdam. Bij de onthoofding van Tetzner. Onzekere stemming Duitschland. in Drieste roofoverval te Berlijn. Het reddingswerk bij Bergen geslaagd. l ALKMAAR Dienstweigeraar om godsdienstige redenen. ALLES MOET WEG! De aardbeving in Trans-Kaukasië. Berucht Chineesch roover onthoofd. Woensdag 6 Mei 1931. SCHAGËR 74ste Jaargang No. 8861 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogetijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 2333». INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. Binnenkort behandeling voor de recht bank. Naar vernomen wordt, zal de leidekkerspatroon J. J. M., die ervan wordt verdacht zijn compagnon A., op wiens leven hij een verzekering van f 50.000.had gesloten, in dentoren van de St. Gerardus Majellekerk te hebben gedood, (teneinde de verzekeringspremie (machtig te worden op Woensdag 20 Mei en Vrijdag 22 Mei a.s. voor de vierde kamer der rechtbank terecht staan. Van de zijde van het O. M. zijn 36 getuigen gedagvaard. Verdachte zal worden verdedigd door mr. F. A. Kokosky. Voor f 14000 aan ringen gestolen. De win kelbediende vertrouwde de bezoekers niet en hield er een geregeld in het oog; tege lijkertijd pleegde de andere den diefstaL Zaterdag is in den goudsmidswinkel van de fir ma Van K. aan de Hoofdsteeg te Rotterdam een ui terst brutale inbraak gepleegd. Des middags kwamen twee mannen, waarschijnlijk vreemdelingen, in de zen winkel. Een hunner vroeg automatische horloges te mogen zien. De winkelbediende vertrouwde de mannen niet en hield den man, die voor de toonbank stond voortdurend scherp in het oog. Deze deed even wel niets verdachts. De andere man hield zich be scheiden op den achtergrond en bleef met de handen op den rug staan. Hij stond vlak voor de vitrine, waaruit de horloges gehaald waren en welke een klein eindje was blijven open staan. Terwijl de be diende zijn kameraad te woord stond, heeft de tweede man een plateau met 7 platina ringen, ter waarde van f 14.000 uit de vitrine genomen en onder zijn .jasje verborgen. De eerste man kon geen keus maken en weldra verlieten de mannen den winkel weer. Kort daarna kwam de winkelbediende tot de ontdek- ding, dat de ringen gestolen waren. De mannen wa ren evenwel in geen velden of wegen meer te bespeu ren. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de politie, die ofschoon alles in het werk is gesteld de daders op te sporen, het tweetal nog niet heeft gevonden. De bediende kon slechts een vaag signalement op geven. Een van de „heeren" had een grijs-gestreepte demi-saison aan, terwijl beiden een deukhoed droe gen. De kooper sprak gebrekkig Duitsch. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. TUSSCHEN TANK EN LOCOMOTIEF. Gistermiddag halfvijf werkte de 32-jarige C. J. van R. aan een locomotief in de centrale werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem. Hij stond tusschen de locomotief en een groote watertank. Deze tank is gekanteld, waardoor de man tusschen de locomotief en de tank bekneld raakte. Arbeiders hebben de tank verhaald en den man bevrijd. Hij had inwendige kneuzingen gekregen. In zeer ernsti- gen toestand is hij naar de Mariastichting vervoerd. KERMIS TE HOORN BLIJFT. De gemeenteraad van Hoorn heeft afwijzend be schikt op een verzoek van de anti-rev. Kiever. „Ne derland en Oranje" om de kermis af te schaffen, slechts het Chr.-H. raadslid stemde voor. DE AMBTENARENSALARISSEN. Gerucht omtrent verlaging. De Haagsche correspondent van het HsbL meldt: Een gerucht, dat te 's Gravenhage sedert enkele dagen de ronde doet, zegt, dat het in het voornemen van de regeering zou liggen met ingang van 1 Octo- ber a.s. de ambtenaarssalarissen met een zeker per centage te verlagen. Ter bevoegder plaatse waar men zulks zou kun nen weten, deelde men ons, gevraagd naar de juist heid van dit gerucht, mede, dat men principieel niet op een los gerucht wenschte in te gaan, dat in een tijd als deze, uiteraard zeer gemakkelijk ontstaat» IN HET WATER GESPRONGEN. Om zeventig galden. Maandag is een 16-jarig meisje op de Nassaukade te Amsterdam in het water gesprongen. Een ver keersagent en een voorbijganger, die het zagen ge beuren, en aanvankelijkaan een ongeluk dachten, sprongen de drenkelinge na en konden haar met ver eende krachten weer op het droge brengen. Het nieisje had nauwelijks een minuut in het water ge legen en was dan ook weer spoedig in zooverre her steld. dat zij door de politie kon worden gehoord. Toen bleek, dat zij in het water was gesprongen, om dat was uitgelekt, dat zij zich ten nadeele van haar werkgeefster had schuldig gemaakt aan diefstal van Op het politiebureau aan de Stadhouderskade heeft men haar van droge kleeren voorzien en daarop naar huis gestuurd. NEDERLANDSCHE spoorwegen. W wij vernemen werd de uitvoering van bestek no. 1-133 H S. (aanbesteed op 20 April 1.1.) het bouwen van een seinhuis op het emplacement Alkmaar bij KM. 42110 (Post II) opgedragen aan den laagste der 18 inschrijvers fj|- p- Scheepbouwer en W. Giltjes, resp. te Hensbroek en Broek op Langendijk voor de som van f 6962. De president van de rechtbank woonde de executie niet bij. Tot dusver was het steeds gewoonte, dat de pre sident van het rechtscollege, dat een doodstraf uit sprak, bij de executie tegenwoordig was, als uiterlijk bewijs, dat hij zich zijn groote verantwoordelijkheid ten volle bewust was. Bij de terechtstelling van Tetzner (den z.g. verze keringsmoordenaar) was de president van de recht bank niet aanwezig. Hij bevond zich wel in hert, ge vangenisgebouw, voor het geval de terdoodveroor- deelde nog iets te zeggen had, maar kwam niet bij de onthoofding. Dit feit heeft in Regensburg een zeer slechten in druk gemaakt. In de pers wordt herinnerd aan de bovenvermel de gewoonte en wordt geconstateerd, dat het toch ook voor de andere personen, die ex officio aanwezig moesten zijn, een ontzettende gebeurtenis was. „Al len hebben hun plicht gedaan, en daarom moest het wel des te meer opvallen, dat de president van de rechtbank zich ervan onttrok." Het „Berl. Tag." constateert, dat in het jaar '28 de Pruisische minister van justitie dr. Schmidt, hoe wel wet noch gebruik hem hiertoe dwongen, een exe cutie heeft bijgewoond; sindsdien is hij een openlijk tegenstander van de doodstraf geworden. Hoe staat de president te Regensburg wel tegenover deze prin- cipieele quaestief vraagt het blad tenslotte. Allerwege broeit een doffe ontevredenheid. „Hoe lang blijft alles nog rustig?" Hoewel de 1-Mel-viering vrijwel overal kalm Is verloo- pen, mag daaruit vooral niet worden geconcludeerd, dat het alles pais en vreê is in den boezem van het volk. De herhaalde verhooging van den broodprijs, de stijging van de levensmiddelenprijzen tengevolge van de opdrij ving der douanetarieven en de verlaging der loonen en salarissen over de geheele linie, zijn nu niet bepaald ge schikt om de stemming, te verbeteren. Een blad als de „Köln Z." waarschuwde dan ook dezer dagen. Bij alle begrip van den nood van den landbouw, gaat het niet aan, schreef het blad, dat het deel van de bevolking, hetwelk leven moet van haar loon en sala ris, van twee zijden in een tang wordt bekneld dat n.1. eenerzijds de inkomsten worden beperkt en dat an- Met 10.000 Mark aan ju woelen er van door. Wat de chauffeur, die de roovers noodge dwongen ln veiligheid bracht, vertelde. Een drieste roofoverval heeft Maandagochtend tegen 9 uur plaats gehad op een 19-jarige beambte van de juweliersfirma S. A. Heymann in de Kanonnierstrasse te Berlijn. Het jonge meisje had opdracht gekregen uit de par ticuliere woning van den directeur der zaak in de Frie- drichstrasse juweelen te halen en in de zaak te brengen. In de benedenverwieping van de particuliere woning werd het jonge meisje door twee onbekende mannen overvallen, gewond en neergeslagen. Een kistje met juweelen, ter waarde van ongeveer 10.000 mark werd haar ontroofd. De roovers zijn spoorloos verdwenen in een op hen wachtenden auto. De politie stelt een onderzoek in. Volgens een nader Wolff-telegram uit Berlijn heeft de chaufefur van taxi IA. 37445, waarmede de juweelen- dieven ontkwamen, zich bij de politie aangemeld. De chauffeur vertelde, dat hij Zondagavond een heer gereden had, die hem zijn compliment had gemaakt over zijn vlug rijden en hem tegelijk verzocht, Maan dagavond om half negen bij de Jagerstrasse te zijn, wijl bij hem noodig had voor een tocht naar buiten. Dc chauffeur was prompt op de aangegeven plaats geweest en had, in afwachting van zijn opdrachtgever, reeds het portier geopend, toen plotseling twee jonge mannen op hem toesnelden, ln zijn wagen sprongen en hem met de revolver in de hand sommeerden, onmid dellijk weg te rijden. Hij had toen niet durven weigeren, en was weggere den, tot Marzahn; daar lieten de mannen, die, naar hij eerst thans zag, een mand bij zich 'droegen, hem halt houden. Steeds dreigend met hun revolver hadden ze hem toen gedwongen, zonder betaald te hebben, om te kee- ren, waarna de beide mannen zich ijlings uit de voeten hadden gemaakt. De politie onderzoekt thans, wat er van de mededeelingen van den chauffeur waar is. De zes mijnwerkers, die bij de instorting in de Belgische mijn werden bedolven, bevrijd. Het B.T.A. seint uit Hornu: Den geheel en nacht heeft men koortsachtig ge werkt, ten einde de ingesloten mijnwerkers te kun nen bevrijden,die nu reeds 140 uur zijn bedolven. In de vroege morgenuren werden er ontploffingen te Indien U prijs stelt op een heldere, goed verzorgde wasch, neemt U dan eens een proef bij ons en U zult beslist tevreden zijn. derzijds de kosten voor het levensonderhoud telkens toenemen. En de „Frai^kf. Z." constateert in een artikel: „Hoe lang blijft alles nog rustig?" dat de menschen in Duitsch land van alle klassen en standen innerlijk werkelijk- niet zoo rustig zijn als de hun aangeboren zin voor orde hen uiterlijk doet schijnen. Zoowel in de kringen van arbeiders, employé's en be ambten. als onder de kleinere en grootere neringdoenden bij kooplieden en landbouwers, overal broeit een doffe ontevredenheid, waarvan eigenlijk het meest beangsti gend is, dat er nergens iets werkelijk gebeurt, zoodat men zich moet afvragen of het volk zich inwendig „op vreet" dan wel of er iets gist dat toch nog dreigt, op een goeden dag tot uitbarsting te komen. Scherp critiseert het blad dan het feit, van de voort durende verlaging der loonen zonder dat daarmee ge paard gaan verlaging der prijzen, terwijl de prijs van het brood, waarvan de qualiteit slechter wordt, ofschoon de nood reeds breede lagen van de bevolking dwingt den boterham zonder boter of eenig belegsel te verorberen, steeds maar stijgt. De verkiezingen dezer dagen voor den Landdag van Schaumburg-Lippe. waar communisten en nationaal-so- cialisten gingen strijken met de winst ten koste van de gematigde middenpartijen, hebben weer eens even een waarschuwing gegeven en herinnerd aan het feit, dat in tijden van depressie en malaise de kiezer gaarne zijn toevlucht zoekt bij extremisten en redding verwacht van hun beloften voor betere tijden onder hun leiding. Onder deze omstandigheden wordt het er niet gemak kelijker op voor den rijkskanselier, die thans volgens de „F. Z." voor de zakelijke vraag staat: Hoe lang blijft alles rustig? Werkloosheid en de steden. Algemeeno hulpactie van het rijk noodig. Wolff meldt uit Berlijn: De Voorzitter van den „Deutsche Gemeinetag", dr. Gereke, heeft aan persvertegenwoordigers een verkla ring afgelegd over de werkloosheid, den financieelen toe stand der verschillende gemeenten en de rijkssteunver- leening van de werkloozen. Spreker verklaarde, dat de meeste kleine gemeenten niet in staat zijn voor hun werkloozen te zorgen, zoodat door het rijk een algemeene hulpactie moet worden georganiseerd. weeg gebracht, ten einde de bedelvenen sneller te kunnen bereiken. Tot groote vreugde van allen, die zich zooveel inspanning hebben getroost om hun makkers te redden, slaagde men er om zes uur in, hen te bereiken. Het eerste contact tusschen redders en geredden was aangrijpend, doch de aandoening en de vreugde tegelijkertijd bereikten het hoogtepunt, toen do be vrijden naar buiten werden gebracht en omringd wer den door hun familieleden en vrienden, die in groo- ten getale waren opgekomen en in spanning het uur der verlossing verbeidden. Koningin Elisabeth heeft bloemen en souvenirs gezonden aan redders en ge redden. Tot 2 maanden opsluiting veroordeeld. Voor den krijgsraad te Luik, aldus meldt de Brus- selsche corr van de N.R.Crt., stond Maandag een milicien terecht, die, den protestantschen godsdienst belijdend, wegens gewetensbezwaren beslist allen militairen dienst weigert. In deze voor België zeer ongewone zaak werden de vader van den milicien, een 20-jarigen Waalschen meubelmaker, ds. Blom- maert. aalmoezenier-generaal van het Belgische le ger, ds. Rey en verscheidene zijner geloofsgenooten gehoord. De vader van den dienstweigeraar verklaar de in de meening van zijn zoon te deelen, terwijl ds. Blommaert en ds. Rey, van hun kant zeiden, alles in het werk te hebben gesteld om den jongen man tot een ander inzicht te brengen. De auditeur mili tair eischte twee maanden opsluiting zonder uitstel, tot welke straf de Luiksche dienstweigeraar dan ook door den krijgsraad werd verwezen. VLIEGTUIG TEGEN VUURTOREN GEVLOGEN. In de nabijheid van Reval is een merkwaardig vliegongeluk gebeurd. Een Estlandsch militair vlieg tuig is n.1. tengevolge van den mist tegen een vuurto ren aangevlogen en neergestort. Het werd volkomen vernield en de beide inzittenden werden ernstig ge wond. Een der gewonden is aan de gevolgen zijner kwet suren overleden. hooge prijzen besteden bij an deren, als ge tijdens de in het Heeren- en Kinder- kleedingmagazijn van Schagen, zoo SPOTGOEDKOOP terecht kunt. voor INKOOPSPRIJZEN. Het huis is verkocht. De omvang der ramp. In aansluiting met het bericht in ons nummer van gister, waarbij gemeld werd, dat bij de aardbeving in Trans-Kaukasië ruim 500 personen om het leven waren gekomen, wordt nog nader medegedeeld, dat de gevolgen van deze aardbeving ernstiger waren dan die van 1926. In de streek Sissiani zijn 27 van de 30 dorpen to taal verwoest. Uit de overblijfselen zijn 237 lijken ge borgen, terwijl in totaal 5500 stuks vee omkwamen. In het Yon-centrum zijn alle openbare gebouwen verwoest, uitgezonderd het gebouw van het execu tief comité, dat tot hospitaal is ingericht. De plaatselijke hulporganisaties hebben aanzien lijke middelen bijeengebracht. De ontzaglijke om vang van de ramp maakt dit echter nog geenszins voldoende. Het centraal bestuur der Kolchozen heeft een spe ciale commissie naar het getroffen gebied gezonden en een millioen roebel beschikbaar gesteld. In geheel Rusland wordt gecollecteerd om een fonds bijeen te brengen voor de slachtoffers. Tal van openbare organisaties stellen groote bedragen be schikbaar. Meer dan dnizend misdrijven op zijn kerfstok. Reuter seint uit Sjanghai: De befaamde Chineesche beul Wang heeft met één enkelen slag van zijn groote zwaard het hoofd af gehouwen van Sjoe Tien Joeng, een zeer berucht bandiet in China, die de reputatie genoot, dat hij meer dan duizend misdrijven had gepleegd, waaron der moorden, ontvoeringen, roof met geweldpleging, plundering van steden. Sjoe Tien Joeng werd met zijne helpers in de internationale concessie te Sjang hai gevat, waarna hij werd uitgeleverd aan de Chi neesche autoriteiten, die hem ter dood veroordeel den. De beul Wang had den bijnaam van „Eén slag", omdat hij er prat op ging, dat hij nog nooit tot een tweeden slag zijn toevlucht had behoeven te nemen om een veroordeelde te onthoofden. Het terrein der terechtstelling was aan alle kanten omring door Chineezen waaronder slachtoffers der bandieten. Na de terechtstelling werden de hoofden der roovers op staken boven op een auto tentoonge steld. AUTO STORT IN EEN KANAAL. Drie dooden. V.D. verneemt uit Parijs: Een tragisch auto-onge val heeft in de nabijheid van Boulogne sur Mor plaats gehad. Een auto, waarin behalve de eigenaar, diens zesjarig zoontje en een zakenvriend zaten, stortte door het breken der stuurinrichting in een langs den weg loopend kanaal, dat juist op die plaats zeer diep is. De inzittenden konden niet uit den wa gen komen en zijn alle drie verdronken. DUIZEND GULDEN VERDUISTERD. De dader te Antwerpen gearresteerd. Door de politie is te Antwerpen aangehouden de 25-jarige kantoorbediende N. F. W. A. H„ woonach tig te Rotterdam, die ten nadeele van zijn patroon de firma K., aan den Goudschesingel te Rotterdam in den tijd van ongeveer één jaar, ruim 1000 gulden heeft verduisterd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1