Markt Hemelvaartsdag. Plaatselijk Nieuws. Wij en de oorlog. Uit onze Omgeving. De afschuwelijke moord te Amsterdam. Ernstig ongeluk in de Rotterdamsche haven. Door den trein gegrepen. Werkloozenrelletjes te Schiedam. Licht in de Culemborgsche moordzaak? Beroemd Engelsch vlieger te pletter gevallen. Bij de firma was een loopjongen In dienst, die o.m. was belast met het innen van gelden, die hij dan had af te dragen aan bovengenoemden kantoorbediende. Deze heeft echter kans gezien verschillende bedragen te verduisteren. Hij is op transport gesteld naar Rot terdam. EEN AANVAL OP EEN TOL. Eenige jongelui uit Stolwijk hebben gepoogd den tol op Stolwijkersluls te passeeren zonder tol te betalen, door een rijwiel over de brug te dragen. Bij hun terug keer haalde de brugwachter de brug op teneinde hun te beletten zich opnieuw aan tol betalen te onttrekken. Het openstaan der brug gaf echter zoodanige verkeers- etagnatie, dat de brugwachter de brug ten slotte neer liet, waardoor de tolbrekers gelegenheid kregen te pas seeren. Thans staat de brug onder politiebewaking. AUTO-ONGEVAL Or DE GREBBEBERG. Maandagavond laat kon op den Grebbeberg te Rhenen de bestuurder van een hoog beladen vrachtauto ln do gevaarlijke bocht op de helling van den berg zijn stuur niet meer houden en reed in groots vaart tegen een te lefoonpaal. Deze laatste brak als een rietje af. Tenslotte werd de auto gestuit door den berm van den weg en een volgenden telefoonpaal. De vrachtauto werd totaal ver nield. De bestuurder kon zichzelf bevrijden, een tweede Inzittende werd door de voorruit geslingerd, doch kwam er met eenige schrammetjes af. De groote nieuwe vracht auto was van de firma Van Zeyl te Naaldwijk, en was met een lading spinazie en sla op weg naar Essen. Ver zekering dekt de schade aan auto en lading. ZOMERTIJD. Er wordt aan herinnerd, dat de zomertijd begint in den nacht van Donderdag 14 (Hemelvaartsdag) op Vrij dag 15 dezer, om 2 uur. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter algemeene kennis van belanghebbenden, dat wegens den Hemelvaartsdag op 14 Mei 1931 de ge wone Donderdagsche markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag. Schagen. 4 Mei 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Namens den V.C.J.B. opende Mej. Wynia Dinsdag avond in „Cérès" den Anti-oorlogsavond, waaronge* veer en 80 dames en heeren aanwezig waren. Mej. Wynia heette in 't bijzonder welkom den heer Kuin, propagandist van de Jongeren Vredes- Actie, het ten zeerste waardeerende dat door zijn op treden het bewijs wordt gegeven daadwerkelijk te willen samenwerken om voor de toekomst een nieu we oorlog onmogelijk te maken. Ook de aanwezigen geven blijk van sympathie met de vredesbeweging en spr. wijst er op, dat aller medewerking zoo hoog noodig is om den gruwelijken oorlog te voorkomen. Na dit inleidend woord worden lantaarnplaatjes vertoond, en worden we teruggebracht naar de eer ste Augustusdagen in 1914. We zien op het doek de geestdrift waarmede naar het front wordt getrokken, niet wetende wat zal volgen. De heer Kuin geeft bij deze lichtbeelden de noodige toelichting, wijst op het monsterverbond van kerk en militairisrae. We zien in den vorm van een penteekening den oogst van de door de geestelijken gezegende wapenen, nl. een veld met 40.000 doodskoppen, weer een ander beeld waar de vrouwen in de munitiefabrieken de grana ten vullen, onder het motto daardoor hun mannen te •helpen, terwijl bewezen is dat de granaten via neu trale landen wel in handen kwamen van de vijande lijke legers. Afgrijselijke gelaatsverminkingen, sym bolische voorstelling van den gasoorlog, het bacterio logisch wapen, waarmede de besmettelijke ziekten verspreidende bacillen worden verspreid dat alles zien we op het witte doek en toont ons maar al te duide- lijl de verschrikkingen van den grooten oorlog. Na deze lichtbeeldenvertooning worden we door Mej. Vos en den heer Aij op enkele nummers muziek vergast, terwijl de pauze wordt aangewend voor de aanbieding van het geschrift „Wij en de Oorlog", van de Jongeren Vredes Actie. De hoer Kuin houdt vervolgens zijn rede. Door de lichtbeolden, oorlogsfilmen en oorlogslitteratuur kunnen we ons de ellende van den oorlog levendig voorstellen en toch moeten we er wel over spreken. De tegenstanders van de vredesbeweging vergelijken den oorlog wel met een natuurramp. Inderdaad is de wereldoorlog voor de gewone menschen als een na tuurramp opgekomen, als een onverwachte cata- strophe. Spr. wijst op het kunstmatig gekweekte en thousiasme, den schijn-geestdrift, al spoedig plaats makende voor de verschrikkelijke somberheid, het verzet dat soms aan het front oplaaide, de ontstel lende staaltjes van verbroedering die daar plaats Vondon. En het zijn niet alleen de millioenen menschenle- vens die tijdens den oorlog zijn gevallen die te be treuren zijn, neen ook na den oorlog blijkt de zonde aan de menschheid begaan en spr. vertelt ons o.a. dat in België na den oorlog 28000 sterftegevallen van syphillis per jaar voorkomen, waarvan wel 50 op rekening van den wereldoorlog kan worden gebracht. |£n dan de verwoeste rijkdommen, die op 1000 mil- nard guldens kunnen worden geschat. De wereldoor log en het huidige militairisme is dan ook een ramp van niet te schatten beteekenis. En het is geen won der dat men pogingen wil doen om er zoo mogelijk iets tegen te doen. Spr. wijst er op, hoe de oorlog stelselmatig is voorbereid en klaargemaakt, noemt den economischen wedijver van de groote belangheb benden in den oorlog, het werken der wapenfabri kanten het geknoei om tot uitbreiding van bewape ning te komen, de eerzuchtige groep van politici. Het is voor deze bepaalde groepen dat de oorlog niet on verwachts is gekomen. En hoe gaarne spr. zou willen gelooven in de macht van den in 1924 gekomen Volkenbond, de oude geheime diplomatie is weer in actie, geheime ver dragen en verbonden worden weer gemaakt, de eco nomische wedijver is weer te constateeren, de wapen- fabricage gaat weer met onbeperkte kracht voort, waarin ook Nederland een rol speelt (het vliegende fort van Fokker, de salpeterfabriek te Velsen. die omgezet kan worden in een springstoffenfabriek). En dan het overdreven patriotisme. het chauvinisme. Is er dan na den wereldoorlog niets veranderd. Ira Westen nichts Neues? Ja toch! daar is de vredesbeweging, de groote ge zindheid voor den vrede, die om zich heen grijpt. Op ieder van ons rust de groote plicht om mede te wer ken een nieuwen oorlog tot eiken prijs te voorkomen. Spr. wekt daartoe vooral den jongeren op. Applaus. Mej. Wynia spreekt vervolgens woorden van dank tot den heer Kuin, mej. Vos en den heer Aij. en den heer D. Waiboer, die zijn medewerking verleende bij het op het doek brengen van de lichtbeelden. Na een opwekkend woord om samen te werken, om al de el lende, voortspruitende uit den oorlog te helpen voor komen, volgt sluiting. WIEEINGEN Vergadering van de R.K. Volksbond in café Veerdig op j.1. Zaterdag. De Voorzitter de heer A. Zwanink opende op de ge bruikelijke wijze waarna de secretaris de notulen las, welke daarna werden goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat P. L. Vroone benoemd i3 als voorzitter van het comité van actie voor „Herwonnen Levenskracht". Verzocht werd om op den feestavond van 9 Mei a,s. vooral op tijd aanwezig te zijn. De feestrede zal op dien avond gehouden worden door de G. A. Het congresco mité ls samengesteld uit drie personen en wel: A. Zwa nink, voorz., P. L. Vroone, secr., J. Koster, penningm. Het groot congres wordt op 6 Sept. a.s. gehouden te Utrecht, ter herdenking dat het 40 jaar geleden ls dat Paus Leo XIII de encycliek „Rerum Novarum" de we reld inzond. Opgave tot deelname kan worden opgege ven bij benoemd bestuur. De kosten worden bestreden door 75 cent per week te sparen tot f 12 totaal. De reis gaat per autobus. Als afgevaardigden naar de Centrale Raadsvergade ring op 1 Juni te Haarlem te houden wordt benoemd A. Zwanink, plaatsvervanger P. L. Vroone. Bij de drie maandelijksohe controle op de boeken Is alles bij den penningmeester in orde bevonden. De penningmeester wordt dank gebracht, zoo ook den controlecommissie. Wordt medegedeeld dat op 7 Juni een speltjesdag wordt gehouden, ten bate van „Herwonnen Levens kracht". Ieders medewerking wordt verzocht, dit doel te steunen. Daarna niets meer aan de orde volgde sluiting der vergadering. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Maandag j.1. werd alhier ln het lokaal van P. Pijper verkocht een burgerwoonhuis eigendom van de wed. J. Tates. Kooper werd de heer W. Ameis te Koegras voor de som van f 840. Dinsdag werd alhier In het lokaal van den heer P. Pijper verkocht een burgerwoonhuis, staande op de Stroet, benevens 7% snees bouwland, eigendom van wij len mej. J. Kistemaker, ten overstaan van den waarn. Notaris de Groot te Zijpe. Kooper werd van het geheel de heer P. Jonker te Stroet voor de som van f 4954. SCHAGERWAARD. Benoemd tot voorzitter van den polder Schagerwaard de heer G. Kuiper aldaar. WINKEL Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers dit jaar de lichtingen 1919 en 1922 zal alhier voor de gemeenten Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Hoog woud, Opmeer en Spanbroek, plaats hebben op 12 Juni a.s. In het gymnastieklokaal der OXi.-school. Na de schoonmaakvacantie zijn Dinsdag de scholen weder begonnen en zijn de nieuwe leerlingen toegelaten. De o. 1 .school te Winkel begon met 122 leerlingen, de school voor u. J. o. met 47 leerlingen en de o. 1. school te Lutjewinkel met 77 Vooral de school voor u.l.o. komt door dit aantal ln een positie, waarin behoefte wordt gevoeld aan een derde leerkracht Met dit getal leer lingen zal met 1 Januari a.s. aanspraak op een derde leerkracht van het Rijk kunnen worden gemaakt. HEERHUGOWAARD GEMEENTE KEERHUGOWAAED. Geboren: Theodorus, zoon van C. Danenberg en G. Rood. Willem Frededik, zoon van W. F. Kuiters en L. van Noort. Johanna Catharlna, dochter van P. Hes en T. Appelman. Agnes, dochter van A. Vreeker en Th. de Boer. Margaretha, dochter van G. Tamis en M. E. Koop man. Nicolaas Gerardus, zoon van K. Oudeman en G. Bruin. Nicolaas Theodorus, zoon van L. A. Comman deur en A. Grooteman. Immerentiana, dochter van C. Dekker en D. van Schagen. Adrianus Meinardus Jozef, zoon van A. Zut en E. Ligthart. Gerrit Bernhard, zoon van Jb. Klaver en H. J. Korporal. Cor, zoon van N. Broers en A, Kieft. Co-rnelis Ellas, zoon van A. Ott en A. Kramer. Gerardus Nicolaas, zoon van P. Oudeman en Cath. Groot. Pieter, zoon van S. Bakker en A. de Boorder. Cornelia, dochter van Ant. Berkhout en C. Tromp. Hendrika, dochter van A. F. Merlijn en A. Snij ders. Johannes Simon, zoon van Th. Zuurbier en M. Schilder. Anna Geertruida, dochter van J. Kroon en A. Teileman. Johanna Catharlna, dochter van N. Hooi veld en M. Buter. Aafje, dochter van D. Wagenaar en S. Hoogland. Cornells Adrianus, zoon van C. Koppes en D. Delis. Wilhelmus Theodorus, zoon van M. Groot en J. A. Oudhuis. Maria, dochter van J. Groenveld en M. Bakkum. Immetje, dochter van D Gootjes en E. den Hartigh. Ondertrouwd: Klaas Modder, 26 jaar en G. v. Twisk, 23 jaar. L. Swinkels, 29 jaar en A. E. Groot, 21 Jaar. F. P. van Saaze, 24 jaar. Zd. en Nd. Schermer en C. M. Buis, 23 jaar. N. Brink, 25 jaar, Hensbroek en C de Groot, 24 jaar. P. Schuit, 25 jaar, Wognum en M. Beers 26 jaar. P. Docter, 26 jaar. Barsingerhorn en Joh. Slotemaker, 25 jaar. C. J. Weijtert, 36 jaar, Tilburg en Adr. Komen, 32 jaar. Joh. Komen. 29 jaar en Br. Stet. 22 jaar. W Appelman, 23 jaar en G. Ooijevaar, 21 jaar, Noord scharwoude. Getrouwd: J. J. G. Konijn en G. Offeringa; Joh. Snoek en C. A. Laan; K. Modder en G. v. Twisk; L. Swinkels en A. E. Groot; N. Brink en C. de Groot. Overleden: Jantje Kok, 71 jaar, wed. van K. Helder (overl. te Kwadijk); Adriaantje Klaver, 84 jaar, wed. van P. Hoogeboom; Joris Komen, 68 jaar, ecihtgen. van M. Korver (overl. te Alkmaar); Jan Witsmeer, 78 jaar, wed. van P. Hittema; Afra Geezina Smit, oud 2 jaar, dochter van S. A. Smit en C. Tak (overl. te Alkmaar); Cornelia Snijders, wed. van J. Groenveld 75 jaar. OUDE NIEDORP GEMEENTE OUDE NIEDORP. Burgerlijke stand over de maand April 1931. Geboren: Margaretha, doohter van Pieter Grln en van Maria Blaauboer. Ondertrouwd: Jacob Koning, oud 30 jaar, wonende te Hoogwoud en Anna Moras, oud 25 jaar, wonende alhier; Pieter Bruin, oud 28 jaar, wonende te Harenkarspel en Johanna Jong, oud 22 jaar, wonende alhier. Jan Stom- mis, oud 23 jaar. wonende te Heerhugowaard en Eliza- beth Krap, oud 22 jaar, wonende alhier. Getrouwd: Theodorus Bakker, oud 28 jaar, wonende alhier en Cornelia Petronella van Baar, oud 22 jaar, wonende alhier. Pieter Bruin en Johanna Jong. Overleden: Regina Jonker oud 1 jaar, dochter van Ger rit Jonker en van Geertruida Mak. Bevolking over de maand April 193L Ingekomen: Martlnus Stark van Wieringerwaard... Maartje Brommer van Harenkarspel; Cornelis Stoop van Nieuwe Niedorp; Cornelis Marinus van Avereest; Catharlna Ossebaar van Amsterdam; Dirk de RulJter van Heerhugowaard; Maartje Leljen van Heerhugo waard. Vertrokken: Jan Haaima naar Hilversum: Hielke Bu- walda naar Hilversum: Anna Ellsabetb Jansen naar Castricum; Karei van Helden naar Vledder; Hendrikje Wiegman, Karei van Helden, Jantje van Helden, allen naar Vledder;; Neeltje Mijts naar Nieuwe Niedorp; Pie ter Jan Mijts naar N. Niedorp! Cornells Rempt, Simon Vlaar, Theodora van Lier, Germent Liefhebber; Maartje Best, Klazina Cornelia Liefhebber, allen naar Alkmaar. Door vertrek van den heer G. Liefhebber, wethouder, dezer gemeente is door den voorzitter van het hoofd stembureau benoemd tot lid van den raad de heer J. Waiboer. Verschillende berichten. In het perceel op het Rokin. -— Nog steeds geen spoor van den dader. Zooals we reeds in ons nummer van gister hebben gemeld, heeft zich te Amsterdam in perceel 99 op het Rokin Maandagavond tusschen 8 en half negen een gruwelijk drama afgespeeld. Daar is n.1. de huis bewaarder, de 63-jarige Van der Velde, door een slag op het hoofd en een groot aantal messteken, ver moord gevonden. Hoe de ontdekking van het lijk door den Duitscher, den heer Fahrenholz, agent van textielhuizen, ge schiedde, vermeldden we ook reeds en tenslotte dat na de wegvoering van het lijk de politie gelegenheid kreeg een volledige'-huiszoeking in te stellen. Daarbij vond de politie bij een gootsteen in de keuken aan het einde van de gong zes treedtjes naar bene den ligt de keuken een groot model dolkmes, een hamer en een krant. alles met bloed bevlekt. Deze voorwerpen werden alle in beslag genomen, zoo goed als zeker zijn die hamer en dolk de wapens, waarmo nd e de moord geschied, is. Intusschen zijn nog verschillende feiten, welke voor den verderen loop van het onderzoek naderhand van belang kunnen blijken, a-an het licht gekomen, zon der dat ze nochtans de politie omtrent de redenen tot den moord of tot het opsporen van den dader een stap nader hebben gebracht. Het slachtoffer was de heer v. d. Velde, die in het gebouw des daags en ook gedurende een deel van de avonduren de functie van conciërge bekleedde. Dat v. d. V. het slachtoffer van een roofmoordenaar is geworden, is uitgesloten, daar men in zijn zak een bedrag van eenige honderden guldens heeft ge vonden. Een tweede mogelijkheid was, dat een oude veete de oorzaak van dit gruwelijk misdrijf zou geweest zijn. Men begon hieraan te denken,'omdat men van den schoonzoon van het slachtoffer, den tandarts M„ vernam, dat v. d. V. reeds verscheidene jaren van zijn vrouw gescheiden leefde, v. d. V. woonde op een kamertje in de stad, zijn vrouw woont in Zandvoort, evenals haar schoonzoon met zijn echtgenoote. Ook deze vermoedens echter bleken verkeerd te zijn, om dat v. d. V. en zijn vrouw niet in onmin met elkaar verkeerden en elkaar zelfs geregeld ontmoetten. Het slachtoffer een kleine geldschieter. Verder is gebleken, dat de oude heer Van der Velde een zonderling man was en meermalen als geldschieter optrad, 't Zonderlinge van den man treedt o.a. aan het licht door het feit, dat hij reeds sinds geruimen tijd van zijn vrouw gescheiden leef de, doch nog geregeld bij haar (te Zandvoort) op be zoek kwam, en voorts uit de omstandigheid, dat te zijnen huize op tal van plaatsen kleine geldbedra gen verstopt werden gevonden Van zijn klein geld- schietersbedrijf hield Van der Velde geen administra tie bij, waaruit de namen van zijn cliënten kunnen blijken. Op allerlei papiertjes vond men bij letters, de namen aanduidende, verschillende bedragen, nimmer hooger dan tien gulden, vermeld. Vermoe delijk heeft het totaal der „uitstaande gelden" hoog stens f80 bedragen. De politie tracht thans de lee- ners uit te vinden, daar de kans niet uitgesloten is, dat een in het nauw gedreven schuldenaar het mis drijf gepleegd heeft En 't spreekt vanzelf, dat de po litie met man en macht aan de oplossing van dit dra matisch raadsel werkt. De „wapens" waarmee het misdrijf ge pleegd is. Omtrent de wapens, waarmede de moord op Van der Velden op het Rokin gepleegd is, worden de vol gende bijzonderheden meegedeeld: De zware hameh, waarmede Van der Velde den schedel werd ingeslagen (bij de sectie is gebleken, dat de slag met den inbeslaggenomen hamer moet zijn toegebracht), heeft een steel van 33 c.M. lengte, het ijzer, dat aan dien steel vastzit, is 14 c.M. lang. Daar de steel direct onder het ijzer gescheurd is. wordt verondersteld dat de moordenaar met buitengewone kracht den slag heeft toegebracht. In elk geval heeft er een worsteling tusschen den aanvaller en den conciërge plaats gehad, dat wijzen de bloedspatten en -vlekken in de gang van perceel Rokin 99 uit, terwijl ook de brievenbus was ingedeukt. Het signalement van den dolk (jachtmes) luidt: lengte 27 c.M. met heft, het lemmet is 15 c.M. lang. Op het lemmet staat: G Grafrath, daaronder: Widdert en weer daaronder: Solingen. Het bebloede mes werd aangetroffen in de erbij behoorende scheede, de scheede zelf met het lipje en drukknopje gesloten! De scheede is van nieuw bruin leer, op de voorzijde staat: Grawiso. De dolk behoort tot de gewone ba- zargoederen en nagegaan wordt thans, waar het wa pen gekocht is. Gisteravond werd het onderzoek naar de lieden, die van den verslagene geld hadden geleend, voortgezet; omtrent den dader zijn nog geen aanwijzingen ver kregen en inzake de motieven en het optreden van den dader kan men wèl tallooze gissingen maken, doch daaraan ontbreekt ten slotte elke reëele basis De persoon, die den heer Fahrenholz op zijn ver zoek in de vestibule van het huis op het Rokin ver gezeld heeft, na het ontdekken van het misdrijf, heeft zich gisteravond nog bij de politie aangemeld, doch kon uit den aard der zaak ook niets nieuws vertellen. Jongeman verdronken. Verward ge raakt in den tros en overboord getrokken. Gistermiddag werd het s.s. „Henry Mory" uit de Waalhaven te Rotterdam gesleept door eenige sleep- booten. Bij het omtrekken van het schip lag de sleep boot „Johanna" achter. Toen het schip gestrekt was, moest de tros van achter naar voren worden ge bracht op de sleepboot. Dit gebeurde met behulp van een lijn en in deze lijn is de zeventienjarige W. Mak uit de Van Brakelstraat verward geraakt, zoo dat hij over boord werd getrokken. Bij het ophalen van de lijn aan boord van het zeeschip, trok men den jongen bewusteloos uit het water. Hoewel nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toege past, bleek hij reeds te zijn overleden. Het lijk is naai de ouderlijke woning vervoerd. Paard en wagen op een onbewaakten over weg vermorzeld. De bestuurder gedood. Dinsdagmorgen om half negen passeerde tusschen Nijkerk en Putten de veehouder W. Versteeg met paard en wagen een onbewaakten overweg. Hij wilde nog vóór den in aantocht zijnden goederentrein de rails oversteken,doch lette hierbij niet op een per sonentrein, die van tegenovergestelde richting kwam. Een aanrijding volgde: paard en wagen werden drie honderd meter meegesleurd en vermorzeld. Versteeg werd van den wagen geslingerd. Met denzelfden trein, die hem had aangereden, is hij in deemiswekkenden toestand naar Amersfoort vervoerd, waar hij in het ziekenhuis werd opgeno men. Een half uur na aankomst is de man overleden. Tegen een raadslid proces-verbaal opgemaakt Bij het stempelen van de ongeorganiseerde werkloo- In het Beursgebouw te Schiedam, waarbij de Witte- veensche stakers tevergeefs zich ook om steun meld den, is het gisteren tot een relletje gekomen, zoodat de politie zich genoodzaakt zag hetgebouw te ontrui men. Geruimen tijd bleef het daarop in dien omtrek woelig. Te ongeveer kwart voor twaalf werd het raadslid de heer W. Collé, terwijl hij niet vlug aan het bevel der politie tot doorloopen gevolg gaf op den Dam bij het Beursgebouw aangehouden en naar het bureau aan de Groote Markt gebracht Daar is tegen hem proces-ver baal opgemaakt wegens het geen gehoor geven aan de bevelen der politie. Vervolgens is hij vrijgelaten. Tegenover de v: tdurende samenscholingen van werkloozen en vele nieuwsgierigen, waardoor het in de omgeving van de Groote Markt en het Beursgebouw een groot deel van den morgen onrustig was, gaf het optreden der politie van zelfbeheersching en correct heid blijk. Door den waarnemenden Öhrgemeester, wethouder C. Houtman ls in verband met de plaats gehad hebbende relletjes artikel 220 van de Gemeentewet in werking gesteld, waarbij samenscholingen van meer dan drie personen in vereeniging op den openbaren weg zijn verboden. INBREKERS TE HOORN. Weer aan den Koepoortsweg. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken bij Mevrouw de wed. Vermande op den Koepoortsweg te Hoorn, waar f 300, is ontvreemd, en bij notaris Van Hou- weningen, waar niets wordt vermist. Van de daders geen spoor. Onderzoek is ingesteld met politiehonden. Nog slechts kort geleden is aan den Koepoortsweg op vier plaatsen ingebroken. Arrestatie van een fabrieksarbeider. Eenige huiszoekingen. Gisteren heeft te Culemborg, in verhand met den daar in 1923 gepleegden dubbelen moord, het parket uit Tiel een uitgebreid onderzoek inigesteld. Zooals bekend, werden in den nacht van 24 op 25 December 1923 de Van Wiggens, broer en zuster, laaghartig vermoord. Aanvankelijk werden, zooals men weet, van dezen moord verdacht K. Sweeris en C. Vroege, Zij werden veroordeeld door de rechtbank te Tiel tot 15 jaar gevangenisstraf, maar nadat de hoofdgetuige De Smale op zijn oorspronkelijk voor beide verdach ten bezwarende verklaring was teruggekomen, door het Hof te Arnhem vrijgesproken. Voortdurend echter heeft K. Sweeris. daarin bijge staan door mr. Roobol, pogingen aangewend om den waren schuldige te ontdekken. Ook door middel van de centrale recherche trachtte men licht in deze zaak te brengen. Gedurende al deze pogingen werd van de zijde van K. Sweeris de justitie te Tiel onafgebroken op de hoogte gehouden van datgene, wat hij maar eenigszins als ter zake dienende meende te moeten naar voren brengen. Zoo naarstig en onverdroten bleef hij hierbij aan het werk, dat voor korten tijd terug reeds een respectabele stapel gegevens voor handen was Tot heden had men echter geen aan leiding gevonden iemand aan te houden. Thans zijn op het commissariaat van politie ver schillende personen ean een verhoor onderworpen. Bij nadere informatie te bevoegder plaatse kan nog worden vermeld, dat de fabrieksarbeider Auke Op dam, die vroeger in verband met de moorzaak is ge arresteerd, is aangehouden en naar het Huis van Be waring te Tiel overgebracht. Voorts had een huis zoeking plaats bij de verloofde van O. Marie Collé en in de meubelfabriek van de Gebroeders Collé. Het onderzoek van deze nog onopgehelderde moord zaak is dus in een nieuw stadium gekomen. WEER EEN VROUWENMOORD TE DÜSSELDORF? V.D. verneemt uit Dusseldorf, 5 Mei: Dinsdagochtend werd te Düsseldorf-Rath in een sloot het lijk gevonden van de 21-jarige Pickelmann, een werk loos meisje, dat sinds Maandagavond negen uur vermist werd. Hoewel'men aanneemt, dat een moord heeft plaats ge had, wordt een ongeluk niet uitgesloten geacht. DE AARDBEVING IN TRANSKAUKASIë. Reeds 900 dooden. V.D. verneemt uit Kowno: Naar via Moskou wordt gemeld, is het aantal slacht offers der aardbeving in Transkaukasië thans tot 9W gestegen. Bij het uitgraven dergenen, die bedolven zijc worden steeds nieuwe slachtoffers gevonden. De regeeringscommissie, die een onderzoek instcH scihat de schade op 12 14 millioen roebel. In den nacht op 30 April werden nieuwe schokken waargenomen, die echter geen schade hebben aangericht GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING IN CHINA. Verscheiden dooden en zwaargewonde» Reuter seint uit Canton: In den voormiddag heeft een geheimzinnige ontplof fing plaats gehad in het fort Yuchu bij Canton. Tien personen werden gedood, aoht ernstig gewond, vele anderen liepen lichte kwetsuren op. Het arsenaal Is in de lucht gevlogen. De oorzaak i» niet bekend. Alle nabij gelegen gebouwen werden ver nield. De houder van het vliegrecord Londen— Kaapstad In Z.-Afrika verongelukt. De off.-vlleger Glen Kidston die eenige weken geleden 'n record-vlucht van Londen naar Kaapstad in 6 dagen en 10 uur volbracht heeft er voor zijn terugkeer naar En geland nog wat van Zuld-Afrika wilde zien, is gister morgen met zijn vriend T. A. Gladstone te, Johannes- burg opgestegen voor een tochtje naar Pieter Maritz- burg in Natal. Zij zijn onderweg overvallen door een na jaarsstorm, juist toen ze zich boven de bergen bevonden en hun vliegtuig ls op een paar mijl van het dorpje Van Reenen te pletter gevallen op een rots. Beide vliegers moeten direct dood zijn geweest De lijken zijn reeds gevonden en worden naar Engeland vervoerd. Kidston was pas 31 jaar en behalve vlieger was hU een groot motor- en autorenner. Met Woolf Barnato heeft hij vorig jaar te Le Mans nog den 24 uur-wedstrijd in recordtijd gewonnen. Vier jaar geleden was hij de eenige overlevende van de ramp van een Duitsch pa5* sagiersvliegtuig, dat ln Kent viel en in brand vloog en een kwartier na het ongeluk steeg hij met één der ui^ Croylon te hulp gezonden vliegtuigen op om zijn zenu wen de baas te blijven,

Schager Courant | 1931 | | pagina 2