...natuurlijk ,0® ze is ook uitstekend! ScbagerCourant Raad Hoogwoud. DE GOUDEN SLEUTELS. Tweede Blad. Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. DE NIEUWE MARGARINE Woensdag 6 Mei 1931. 74ste Jaargang. No. 8861 In het Landbouwhuis te Alkmaar houdt deze ver eeniging op heden Woensdag 6 Mei 1931, hare voor jaarsvergadering Voorzitter de heer J. Best Nz., Berkhout, secretaris de heer .G Nobel, Lutjewinkel. Over deze vergadering kunnen, wij reeds het volgende melden: De tertiaire wegen. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen, waar in werd medegedeeld, dat voor mogelijke uitkeeringen aan de zoogenaamde tertiaire wegen, plannen worden ontworpen in overleg met de afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en de Vereeniging van Noordhollandsche Waterschappen, die beiden zeer spoedig advies hebben toegezegd. In verband met het bovenstaande, kunnen Ged. Sta ten in dit stadium geen overleg voeren met Uwe of eventueele andere organisaties. Door het Bestuur van Noorderkwartier was daarop geantwoord: Nu er bezwaren bestaan om met andere organisaties overleg te plegen over het wegenvraagstuk, zoolang de adviezen van de afdeeling Noordholland van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten en de Vereeni ging van Noordhollandsche Waterschappen nog niet ontvangen zijn, welk standpunt wij ons zeer goed kun nen indenken en ook billijken, meenen wij de vrijheid te mogen nemen het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Voor de plannen van Uw college en Provinciale Sta ten ten behoeve van de tertiaire wegen zijn wij zeer erkentelijk en wij brengen gaarne dank voor de In deze in uitzicht gestelde medewerking. Toch meent het Be stuur te mogen verzoeken om uitbreiding van dezen steun, want het wegenonderhoud is door het toenemen de autoverkeer voor den landbouw een veel te zwaar drukkende zorg geworden, waarvoor ons inziens meer hulp gevraagd mag worden om de finantieele lasten meer te verminderen dan thans hoe goed bedoeld en gewaardeerd ook in het voornemen ligt. Daarom verzoeken wij beleefd Uwe medewerking om de steunregeling te willen vergrooten en uit te breiden tot een zoo groot mogelijk wegennet, dat daarvoor in verband met het autoverkeer in aanmerking komt. Wij houden ons beleefd aanbevolen voor eene be spreking met U, wanneer de genoemde adviezen zijn ingekomen, waar behalve de steunregeling de indeeling der wegschappen gaarne met U zal worden besproken. Mededeelingen. Door den Secretaris wordt het volgende medegedeeld: Over aanslag inkomstenbelasting in verband met ver koop van landerijen is door den Secretaris overleg ge pleegd met heeren Inspecteurs van de le en de 2de Afdeeling te Alkmaar en in beide gevallen werden op de meest welwillende wijze inlichtingen verstrekt. In genoemde Afdeelingen zijn geen heffingen toegepast als bedoeld. Het geval waarop gedoeld is op de vorige vergadering van leden heeft plaats gehad in de Inspectie Haarlem, bij verkoop van bloembollenland van iemand die zijn bedrijf intusschen voortzette. Wanneer hij geen bedrijf meer zou hebben zou de aanslag niet zijn toe gepast. Bij arrest van den Hoogen Raad is deze aanslag goed gekeurd. Intusschen is gebleken dat voor verdere toepassing van dezen aanslag geen gevaar bestaat want door den Minister is de mededeeling gedaan, dat deze heffing niet moet worden toegepast. Bestrijding mond- en klauwzeer. Het Bestuur heeft sedert de vorige vergadering de noodige aandacht geschonken aan de bestrijding van het mond- en klauwzeer en daartoe overleg gepleegd met den Veeartsenijkundigen dienst, in het bijzonder met den heer P. J. 't Hooft P.Jz., Inspecteur van ge noemden dienst, wien het Bestuur gaarne dank brengt voor de zeer gewaardeerde voorlichting. Het gevolg van deze samenwerking is geweest dat FEUILLETON Naar het Engelsch van AïIELIA E. BARR „Liefde, trouw en plicht., zie daar de gouden sleutels, die de poorten van het geluk openen..." 14 Jonathan overlegde wat hij het beste kon doen. Naar de Hall loopen om hulp te halen? Maar voor hij terug was, kon Anthony wel dood zijn... hü durfde hem niet hier in de sneeuw te laten liggen. Er zat niets anders op, dan hem naar huis te dragen; hij was groot en sterk en Anthony klein en licht Eerst sneed hij het touw door, waarmee het paard aan den boom was gebonden en ging toen naar zijn schoonzoon terug en beurde hem op. Hij zag, dat hij aan een gapende wond aan den slaap bloed de en zoo goed en kwaad als het ging verbond hij hem met zijn zakdoek. En daarop begon hij voetje voor voetje loopend met zijn last, den tooht naar Aske Hall. An thony verloor het bewustzijn en Jonathan liet het hoofd van den gewonde voorzichtig steunen op zijn aren. Het was een afmattende onderneming, het was een goed kwartier loopen van het punt waar hij Anthony gevon den had, tot het huis, maar Jonathan dacht er niet het op te geven, al moest hij' ook telkens stilstaan om op adem te komen. Allerlei gedachten woelden door zijn geest, maar het was alsof al wat naar wraakzucht en vijandschap zweemde, als door een wonder van hem was afgevallen. Bij het hek van Aske's buiten kwam het personeel hem al tegemoet, de merrie was naar huis gegaloppeerd en daardoor was het vermoeden bij hen gerezen, dat hun meester een ongeluk was overkomen. Met behulp van den butler en een paar stalknechts droeg Jonathan zijn schoonzoon naar diens kamer. Een ander van het huis personeel telefoneerde inmiddels haastig om den dokter en waarschuwde de politie, want Burley had in het kort meegedeeld, dat hier zoo goed als zeker misdaad in het spel was. Toen hij de gewonde^ a^n andere zorg kon overlaten, verliet Jonathan zoo gauw mogelijk de Hall, een vreem de verlegenheid, die hij zichzelf niet verklaren kon, weerhield hem langer In het huis van zijn schoonzoon te Dlyven dan noodig was. aan alle leden, de Burgemeesters van de Gemeenten in Noordholland en de dagbladen een uitvoerige uiteenzet ting Is gezonden over wat gedaan kan worden ter be strijding van het mond- en klauwzeer. Herinnerd wordt aan de te Utrecht gehouden verga dering van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond, het Koninkl. Ned. Landbouwcomité, den Chris* telijken Boeren- en Tuindersbond, den Katholieken Ne derlandschen Boeren- en Tuindersbond, waar een uit voerige uiteenzetting gegeven werd van het tegenwoor dige inzicht dn het moeilijke vraagstuk van de mond en klauwzeerbestrijding. Verwacht kan worden dat tengevolge van deze be schouwingen te zijner tijd algemeene raadgevingen zul len worden gepubliceerd om de bestrijding te bevor deren. Het betrekken van arbeidskrachten uit Wieringermeerpolder. Het Bestuur hield een conferentie met den heer Knitsch van het Ministerie van Arbeid over eventueele Arbeidsbemiddeling voor den landbouw, wanneer er voor den landbouw in Noordholland te weinig arbeidskrach ten beschikbaar mochten zijn. In dat geval is de Di rectie van Wieringermeer bereid om mede te werken om arbeiders die thans in Wieringermeer werken, vrij te maken voor den landibouw. Het ontslaan van arbeiders uit Wieringermeer zon der meer, gaat niet, want dan zouden deze menschen op straat staan zonder werk. Daarom is het noodig dat hiervoor een regeling komt, waarover reeds een bericht in de couranten is gepubliceerd. Wanneer er dus in den landbouw arbeiders te kort zijn kan men zich wen den tot de arbeidsbemiddeling arbeidsbeurs om medewerking voor de gewenschte arbeidskrachten, waarvoor dan een omschrijving van het werk der ar beiders moet worden gegeven omdat dit voor het ver dere overleg noodig is Alhoewel het. Bestuur van oordeel is, dat thans velen werk vinden in de Wieringermeer, die dit in eigen omgeving niet of zeer moeilijk kunnen vinden en de behoefte aan deze arbeiders waarschijnlijk niet zoo groot is, beveelt het voor eventueele plaatsing van werkkrachten den aangegeven weg gaarne aan, omdat daardoor de mogelijkheid geopend wordt tot goed over leg Bestrijding varkenspest. Naar aanleiding van de vraag, in de vergadering van leden, over varkenspest is overleg gepleegd met den heer Veenbaas, Directeur van den Gezondheidsdienst te Leeuwarden, met het gevolg dat een verslag ontvan gen is over de proeven in deze genomen. Uit deze proef neming is gebleken, dat in twee gevallen geen succes is verkregen en de verwachting daardoor niet hoop voller; de proeven worden voortgezet, waarover later weer verslag zal worden uitgebracht. Plannen Verwerking-s in richting- Purmerend. Ten aanzien van het verzoek van den heer Drost om medewerking voor het bevorderen van de plannen voor een verwerkingsinrichting voor Purmerend en omstre ken, is het Bestuur van oordeel dat dit overleg zeer goed kan plaats vinden met de verwerkingsinrichting te Schagen. Rapporten. De Wegencommissie brengt het volgende rapport uit: Tertiaire wegen. De wegencommissie acht een geleidelijke bevordering van de zaken tot verbetering van het wegbeheer met finantieelen steun van de Provincie eerste voorwaarde, zij waardeert het besluit van de Prov. Staten ten zeer ste. De commissie acht het niet juist om alle wegen over te dragen aan de Provincie, uitbreiding van den steun boven de jaarlijks toegestane f 180.000 ver dient alle aanbeveling4. De Commissie acht het gewenscht dat het wegbeheer wordt opgedragen aan enkele wegschappen. De wegen die thans op de wegenlijst voorkomen acht zij het best te beheeren door in te stellen wegschappen, die ook de nieuwe groep (tertiaire) kunnen verzorgen. Ten aanzien van de keuze van de tertiaire wegen en de aanwijzing der wegschappen wil de Commissie eerst de plannen van Ged. Staten afwachten, om daar na het plan te bestudeeren en zoo veel mogelijk goe den invloed uit te oefenen. Provinciale weg HoornEnkhulzen. De commissie heeft aan dezen Provincialen weg in het bijzonder in de omgeving van Venhuizen alle aandacht geschonken, maar aangezien dat gedeelte nog niet in een zoo vergevorderd stadium van voorberei ding is dat beslissing reeds noodig is, heeft het ge wenschte overleg nog niet plaats gehad. Rijksweg AmsterdamWielingen. De Commissie is in overleg getreden met de Directie van den Rijkswaterstaat over het tracé Rijksweg Am sterdamWieringen. Zij hoopt in deze op enkele verbeteringen in het tracé Trambaan SchagenWognum. Het verzoek van het Bestuur aan onze commissie om advies te geven over de bestemming van de trambaan SchagenWognum is in onze Commissie besproken en En terwijl hij zijn weg naar Burley House vervolgde, verdrongen twee gedachten elke andere overweging: de vurige hoop dat Anthony genezen mocht en diepe dankbaarheid, dat hijzelf het was geweest, die het werk tuig moest zijn om zijn schoonzoon te redden. Het was alsof hij er het beste van zijn persoonlijkheid door had teruggevonden en in zijn ooren klonk de Kerstboodschap, die hij nog nooit zoo goed begrepen had als vandaag: „Vrede op aarde..." HOOFDSTUK XVH. Steve in 't Nauw. Toen Jonathan thuiskwam, liep hij onmiddellijk door naar Eleanor's kamer, om haar van het gebeurde op de hoogte te brengen. Ze lag lusteloos op den divan in het schemerdonkere boudoir. Het licht had ze niet opge stoken en het haardvuur wierp grillige schaduwen in het rond. Sinds ze na haar onverwachte ontmoeting met Anthony was thuisgekomen, had ze onafgebroken lig gen huilen, maar toen ze haar vaders voetstappen op de gang hoorde, droogde ze snel haar tranen. En door het half-duister ln de kamer en zijn eigen, verbijstering, zag hij niet dat haar oogen rood waren van het schreien Maar de ontsteltenis op zijn gezicht ontging haar niet. „Wat is er gebeurd, vader?" „Hij is ernstig gewond en buiten kennis." zei hij zoo kalm als hem mogelijk was. Hij vertelde haar kort, hoe hij onderweg zijn schoon zoon had aangetroffen en hem naar zijn huis had ge dragen. ook hoe hij twee mannen, zoo goed als zeker de onverlaten, die den aanslag hadden gepleegd, tusschen de boomen had zien verdwijnen. „Wat denk jij nu te doen, Eleanor?" vroeg hij daarop. „Ik ga direct naar Aske Hall!" Jonathan had dit antwoord verwacht en hij dacht er niet aan ook maar de minste tegenwerping tegen haar besluit te nemen. Hij bewonderde haar zelfbeheersohing, de kalmte waarmee ze om een der dienstmeisjes belde en order gaf het rijtuig voor haar te laten inspannen. Hij kuste haar hartelijk en vol deelneming, toen ze weg reed en toen hij in huis terugkwam, merkte hij pas, hoe doodelijk moe en uitgeput hij was. En toch was het, als of er, nu Eleanor op weg was naar Aske Hall, een last van hem was afgenomen. Hij bleef een heele poos voor het vuur ln zijn studeerkamer zitten soezen, tot het eindelijk tot hem doordrong dat hij vreeselijken honger had. Hij belde Martha en terwijl deze een kouden maal tijd voor hem klaarzette, vertelde hij haar uitvoerig wat er gebeurd was. „Och, och, wat 'n droevige Kerstmis!" zuchtte de goe de ziel. algemeen is zij van meening dat deze baan zeer goed ten algemeene nutte is te bestemmen. Aangezien de plannen tot overname van de tram baan door de Provincie nog niet zoodanig zijn gevor derd dat dit een feit is geworden, kan hierover nog niet worden beslist en zal de Commissie eerst ter plaatse een onderzoek instellen en daarna haar advies uitbrengen. Gladheid van de wegen. Naar aanleiding van een verzoek over de gladheid van de wegen is de Commissie van oordeel dat de glad heid van het bovendek van sommige wegen voor het verkeer met paarden groot gevaar oplevert, eveneens voor het autoverkeer. Zij is daarom van oordeel dat het dringend noodig is om te trachten een goed wegdek te krijgen dat niet glad is. Hooge ligging van groot© verkeerswegen. Ten aanzien van een klacht over de hoogere ligging van groote verkeerswegen dan zijwegen is de commis sie van oordeel dat in deze door goed overleg ter plaatse de moeilijkheden zijn te overwinnen. Vergadering van den Raad op Dinsdag 5 Mei 1931, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer D. Hoogenboom, burgemeester, tevens secretaris. Na opening volgt lezing der notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dan de gemeenteraadsver kiezing zal plaats hebben op 10 Juni a.s. Door den heer De Graaf is verzocht de woning naast het gemeentehuis te mogen inhuren. Goedgevonden. De schuur van de Wed. Timmerman te Aartswoud zal worden afgebroken en een nieuwe meer achter waarts worden gebouwd. De vrijkomende grond, ter diepte van 1% meter, wordt de gemeente te koop aan geboden voor f 1.50, is totaal f 15. Waar de toestand veel wordt verbeterd, is de raad er algemeen voor den grond aan te koopen. Ged. Staten hebben goedgevonden het raadsbesluit tot aankoop van grond van den heer Manshanden. De Koninklijke goedkeuring is ingekomen op de be noeming van den heer D. Hoogenboom tot secretaris der gemeente. Op 18 Maart werden kas en boeken van den gemeen te-ontvanger in orde bevonden, in kas was f 5961.15%. Ingekomen is het beredeneerd verslag Volkshuisves ting, verslag Gezondheidscommissie over 1930 en reke- kening en verantwoording over dienstjaar 1930. Van het R.K. Paroohiaal Kerkbestuur is bericht in gekomen, dat het 't Verzoek om medewerking tot uit breiding van de speelplaats intrekt. Het Kerkbestuur „Maar toch ook in veel opzichten een goede Kerstmis," verbeterde Jonathan. Toen hij gegeten had, kwam er een telefoonbericht van Eleanor, dat Anthony nog steeds bewusteloos was en dat de dokter niet veel hoop durfde geven. Het zou in ieder geval een dubbeltje op zijn kant zijn, vermoede lijk was de hersenschors geraakt. De dokter had een Londenschen specialist getelegrafeerd en hieromtrent zekerheid te krijgen en daar deze niet voor morgen kon komen, verkeerde Eleanor in angstige zekerheid. Ook omtrent de misdaad kon zij haar vader nu nadere bij zonderheden meedeelen. De wond was toegebracht met een bijl en zoo goed als zeker was Anthony aangevallen met het doel hem te berooven. Dat was waarschijnlijk de reden dat de aanranders zich hadden vergenoegd om hem bewusteloos te slaan en hem niet hadden gedood; het was hun vóór alles te doen geweest om zich van den buit meester te maken. Aske's gouden horloge, zijn rin gen en portefeuille waren verdwenen. Waarschijnlijk was het de daders bekend geweest, dat hij een groot bedrag van de bank had gehaald, want een paar arbei ders hadden een poosje vóerdat de aanranding had plaats gehad, op de plek van de misdaad twee mannen aan den kant van den weg zien zitten. Toen Jonathan deze boodschap ontvangen had, ging hij direct naar het politiebureau om den inspecteur te ver tellen, wat hij dien middag had gezien en voor zoover hem dat mogelijk was, een signalement te geven van de beide mannen, die tusschen de boomen waren verdwe nen. Nauwkeurig kon dat signalement niet zijn, want de afstand was vrij groot geweest Van den inspecteur hoor de hij, dat er vermoedens waren gerezen, tegen een paar beruchte zwervers en dat er maatregelen waren genomen om die te arresteeren. Toen hij uit het politiebureau kwam, van plan om nog even naar het kinderfeest in de kerk te gaan kij ken en daar een kerstgave aan den predikant te overtian- digen, kwam hij Sara tegen. Hij ging op haar toe en sprak haar aan. „Wat is er, Sara, dat je zoo overstuur bent?" „Nelly... en de kinderen..." snikte ze. „Er is geen kruimel brood in huis. En Nelly is weer ziek. Ze heeft me laten roepen..." „Waar is Steve dan?" „Die Is weer in dagen niet boven water geweest." „Ga jij maar dadelijk naar Nelly, Sara, en laat mij voor de rest zorgen." Een half uur later was er brandstof, brood en melk en allerlei lekkers in Steve's huisje gebracht Jonathan legde zelf den haard aan, terwijl Sara voor de kinderen zorgde. Nelly was te ziek en te ellendig om een hand uit te steken. Plotseling kwam een buurvrouw binnenstuiven. Ze Kanalen, De Kanalen-commissie rapporteert: Zeer tot genoegen van de Commissie zijn de planp nen voor de kanalen KolhornSchagen—Stelpen en AlkmaarOudkarspelKolhorn goedgevorderd en begint het kanaal MedembükHoorn, door het besluit der Vier Noorder Koggen om gedurende 40 jaar een jaar» lijksche bijdrage van f 2000 te geven, belangrijk betere kansen voor verwezenlijking te krijgen. De wenschelijkheid door den heer Donker bepleit om een kanaal MedembükAlkmaar te maken, wan neer het kanaal Medembük-Hoorn geen kans van slap gen heeft, zal volgens onze commissie geen kans van slagen hebben, omdat deze richting ten aanzien van de ligging der Provincie minder gunstig is en er ook bezwaren bestaan in verband met het dwars doorsnijden van een deel der landerijen. Wel voelt de commissie voor het bevorderen van vaartverbetering OpmeerRustenburg en zal zij gaai> ne zien dat in deze medewerking wordt verkregen. is accoord gegaan met het verlangen van B. en W. ora deze kleinigheid uit de gewone middelen te betalen. Ingekomen is het verslag van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim. De firma Modder en Bakker is bereid om voor het vervoer van schoolkinderen een autódienst in het leven te roepen voor f 1400. De heer Mooij bericht, dat door hem den autobus dienst voor het vervoer der schoolkinderen is opgehe ven, doordat de verzekering door de verzekerings maatschappij opgezegd is geworden. Beide stukken zullen straks bij het agenda-punt: op heffing Langereizer school behandeld worden. Mej. Bartels heeft hare benoeming tot onderwijzeres aan de O.L.-sohool te Aartswoud aangenomen. Verschillende leden van stemburcaux zonden de me dedeeling in, dat'zij deze benoeming hebben aangenomen Leden commissie tot wering van schoolver zuim. I Voor deze commissie bedankt de heer S. Glas, omdat hij het beter acht dat zijn plaats nu eens door een jongere kracht wordt ingenomen. De Voorzitter tracht den heer Glas op dit besluit to doen terugkomen, doch zonder resultaat. Voorts dienen nieuwe leden te worden benoemd voor de heeren Van Ree en N. Blaauw. De overige leden worden herbenoemd. Tot nieuwe leden worden benoemd de heeren P. Vos, J. Kort en H. Kuiper. Vastgesteld wordt verordening, waarbij verklaard wordt, welke verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, nog gelden. De verordening op de douche-badinrichting wordt ge wijzigd. Omdat het bedrijf van te geringen omvang is, wordt beter geoordeeld, er geen apart bedrijf van te houden, doch de inrichting te beschouwen als een gemeentelij ke instelling. In verband daarmee is de verordening gewijzigd en wordt de instructie voor de badvrouw opnieuw vast liep op Sara toe, alsof ze iets wilde zeggen, maar het sdheen dat de woorden haar bestierven in den mond. „Goeie hemel, wat is er gebeurd?" riep Sara ontsteld. „Het is verschrikkelijk", stamelde de vrouw, „maar Steve..." „Wat is er met Steve?" hijgde Sara. „Hij is... hij is... gearresteerd." Sara moest zich aan tafel vastklemmen om niet te vallen, maar ze beheerechte zich en vroeg met gesmoor de stem: „Hoe weet je dat?" „Mijn man heeft hem en Jerry Yates en Mike Todd naar het bureau zien brengen; zwaar geboeid." „Zwaar geboeid? Daar wordt hij dan in vredesnaam van verdacht?" „Weet je er nietsv an?" vroeg de buurvrouw verbaasd „Van den aanslag op meneer Aske natuurlijk. Heb je er niets van gehoord dat die vanmiddag op weg naar huis aangevallen en beroofd is. Hij is er slecht aan toe, zeggen ze." „Is dat waar?" wendde Sara zich tot Jonathan. „Helaas jeu" Jonathan gaf de buurvrouw een wenk heen te gaan en toen hij met Sara alleen was, vertelde hij haar, wat hij van den aanslag op zijn schoonzoon wist ,;Maar ik heb maar twee mannen in het bosch den verdwijnen", eindigde hij, „en de inspecteur noemde ook alleen maar Yates en Todd als verdachten, dus ik heb nog wel hoop, dat de arrestatie van Steve op een ver gissing berust en hij gauw weer op vrije voeten gesteld zal worden. Misschien is hij in den loop van den dag in hun gezelschap gezien, dat ze hem daarom ook op gepakt hebben. Met al zijn rare eigenschappen, acht Ik hem toch tot zooiets niet in staat Ik zal hem morgen ochtend gaan opzoeken en eens ernstig met hem pra ten. Als het noodig is zal ik voor een advocaat zorgen, maar ik denk dat het wel niet tot een proces tegen hem zal komen." Maar Sara was te zeer geschokt, om zich door deze verstandige redeneering te laten troosten. „Mijn heele leven heb ik voor hem opgeofferd," snikte ze, „en nu... gearresteerd... als een moordenaar!" „Wie weet waar hij terecht zou zijn gekomen, als jij er niet geweest was," trachtte Jonathan haar te kalmee- ren. „Want voorloopig geloof ik, dat hier een misver stand in het spel is." Hij maakte aanstalten om heen te gaan en eenigszins verlegen legde hij een biljet van vijf pond op tafel. „Hier Sara, voor Nelly en de kinderen." „Dank je, Jonathan. Ik geloof niet dat ik weigeren mag... ik heb voor ze gedaan wat ik kon..." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5