„TABARNAK". Radioprogramma Waar zijn de aardbevingen het hevigst? gesteld. Eveneens is dit het geval met de verordening op het heffen van rechten voor gebruik van de inrich ting en de verordening op de invordering dier rechten. B. en W. stellen voor, een subsidie van t 50 te ver- leenen voor de te Opmeer te houden landbouwtentoon stelling. Wordt algemeen goedgevonden Gewijzigd wordt de overeenkomst met de gemeente Abbekerk inzake de toelating van leerlingen op de openbare lagere school. In de oude verordening was de vergoeding op f 20 per leerling bepaald, maar de nieuwe verordening be paalt dat de vergoeding zal bedragen het gemiddeld bedrag dat een leerling de gemeente Abbekerk zal kosten. De gemeente Abbekerk heeft een overeenkom stig besluit genomen. De opheffing van do Langereizer school. Aan de orde komt een voorstel om met den gemeen teraad van Nieuwe Nledorp een gecombineerde verga dering te houden om de openbare school aan de Lan- gereis op te heffen In het advies van B. en W. komt tot uiting dat het aantal leerlingen thans 14 bedraagt, maar dat in de toekomst dit aantal tot 4 a 5 zal zijn gedaald. De a.s. vernieuwing van de school zal 5 a 6 duizend gulden kosten. In 1930 waren de onderhoudskosten niet hoog, maar in 1931 zal de gemeente voor rente en aflossing reeds een belangrijk bedrag moeten betalen. Daarbij ko men de kosten van leermiddelen, verlichting, verwar ming en schoonhouden. Wel werd door een paar ouders gewezen op het bezwaar dat da -kinderen niet aan den middagmaaltijd kunnen deelnemen maar dit is een euvel, waarmede vele ouders hebben te kampen. Het vervoer der kinderen kan met een autobusdienst plaats vinden en reeds is met de gemeente Sijbècarspel hier over overleg gepleegd en zouden de kosten f 750 per jaar bedragen. Up wachtgeld stellen van personeel zou niet noodig zijn, omdat het hoofd verplaatst zou kunnen worden naar Aartswoud, voor welke school geen enkele sollicitant zich heeft aangemeld en de onderwijzeres naar Nieuwe Niedorp, De Inspecteur kan zich met het voorstel tot opheffing vereenigen en wijst erop, reeds meerdere jaren gewezen te hebben op de wenschelijkheid tot concentratie van (het onderwijs. Niet alleen in het financieel belang der gemeente, maar ook in het belang van het onderwijs. De heer Bossen betreurt het dat een openbare school zal worden opgeheven, maar het gemeentebelang in 't oog houdende, kan spr. niet tegen de opheffing agee- ren. Spr. heeft reeds eerder gewezen op het bezwaar dat de gemeente Hoogwoud de helft van de kosten dezer gemeenschappelijke school moet betalen. Spr. vreest bovendien dat vernieuwing van de school niet voor f 6000 a f 6000 zal kunnen worden gedaan, dal valt altijd tegen. Het bezwaar van den afstand is opge heven, omdat het vervoer der R.K. kinderen nu ook reeds per autobus geschiedt. De Voorzitter wijst erop, dat de opheffing niet ge schiedt met het oog op de school in de Kerkelaan, want die school zal ook zonder de opheffing de twee leerkrachten kunnen houden, omdat er 42 a 43 leerlin gen zijn. Spr. wijst erop hoe bijv. in de maanden Ja nuari en Februari 1000 M3, gas werd verbruikt, wat de gemeente per maand op de helft van f 50 kfvam. Spr. heeft den directeur op dit groote verbruik gewezen en over Maart was toen het verbruik 550 M3. De heer De Wit zegt dat men het verbruik over het geheele seizoen behoort te nemen en over 7 maanden was het 4500 M3., waaronder ook nog het in werken der kachels. Spr, zou graag een opgaaf willen hebben van het kolenverbruik in voorgaande jaren. Voor op heffing der school is spr. nog niet te vinden en spr. wijst er dan op, dat het aantal leerlingen over de laat ste 10 jaren stationnair was en om de 40 bleef. De Voorzitter: Waarvan 30 uit de gemeente Nieuwe Niedorp, terwijl Hoogwoud de helft der kosten moet betalen. De heer De Wit zegt dat hieromtrent wellicht een andere regeling was te treffen. Van 1922 af was het aantal leerlingen uit onze gemeente steeds 15 of 14, en in de toekomst kan het ook wel vermeerderen. Spr, wijst er verder op, dat deze raad nu wel kan beslissen het vervoer per autobus te doen plaats heb ben, maar een andere raad kan wel een ander besluit nemen. Spr. is er niet voor, thans op te heffen wat met moeite is gekomen De heer Glas is ook niet voor opheffing en vraagt of er met den Inspecteur niet is te redeneeren. Het zou toch een groote eisch zijn, om een school die wan kel staat wat de totstandhouding betreft, geheel te doen vernieuwen. De Voorzitter zegt dat de Inspecteur zich tenslotte moet houden aan het Koninklijk besluit en zoowel waf de school te Aartswoud als die te Langereis betreft, is de wet reeds jaren soepel toegepast. In verband met het aanhangige voorstel wil de Inspecteur t a. v. de school te Aartswoud nog wel wat wachten met een nieuwe school. Spr. acht bouwen op een andere plaats dan ook gewenscht, en noemt den Braakweg. De heer Glas zegt dat de kinderen de school 45 jaren hebben bezocht en het is dus niet zoo erg de school nog een paar jaar zoo te laten. De Voorzitter oordeelt dat langzamerhand de reden van bestaan voor deze school verdwenen is De heer Wit denkt dat aanstonds wel weer sollicl- citanten voor het onderwijs te Aartswoud zullen komen, wanneer de examens achter den rug zijn. De Voorzitter betwijfelt dit, het aantal onderwijzers met hoofdacts is wel voldoende, maar ze komen niet naar het platteland. De heer Klaver vraagt hoe het moet Ws Nieuwe Nie dorp niet voor opheffing te vinden is. De Voorzitter antwoordt, dat dan aan de hand van de overeenkomst Ged. Staten zullen dienen te beslissen. De heer De Wit wijst er op dat de ouders ook krach tig genoeg zouden zijn om een bijzondere school op te richten. Kort verhaal «Waar een oud-Arabische legende). Hoe oud de wereld ook moge zijn, altijd zijn er op lichters en bedriegers geweest. Ten tijde, dat Sultan Nureddin in volle pracht en praal over Damascus regeerde, leefde er in het land van Chorassan een Pers, Nufur genaamd, die geruimen tijd zijn hersenen afmartelde, hoe gebruik te maken en voor deel te trekken van de domheid en hebzucht der men- schen. Eindelijk zag hij een mogelijkheid, die hem nieuw en wondermooi toescheen. Hij haalde duizend denariën uit een oude kist te voorschijn, vijlde de goudstukken met heel veel moeite tot fijne stof, welke hij tusschen roeb en zaagmeel mengde, goot daaroverheen pek, kneed de alles tot een taai deeg, vormde er kleine balletjes van, vulde er een zak mee en begaf zich meteen op weg naar de residentie van den khalief. In Damascus aangeland, trad hij, in het schamele kleed van een vromen pelgrim den halfduisteren winkel van een drogisten-koopman binnen, maakte zijn zak leeg en sprak: „O, wijze handelaar in medecamenten, koop van mij deze balletjes af. Voor vijf derhem's zijn ze van u!" „Als zo tot niets anders deugen, dan mijn lessenaar zwart te maken, moogt ge blij zijn er met vijf stoksla gen af te komen," antwoordde de koopman en toonde niet geringe animo om den Pers de deur uit te smijten. „Hoe!" riep deze verbaasd, „hoe... gij wilt voor drogist doorgaan en ge herkent niet onmiddellijk het Choras- •aansche tabernak, dit wonderbare medicijn tegen alle NEEMT HET AANTAL AARDBEVINGEN TOE? De ramp in Nicaragua voor een paar weken terug en thans weer de aardbeving in Trans-Kaukasië, die hon derden slachtoffers heeft geëischt, heeft ons er weer eens aan herinnert, dat wij de natuur neg niet overwon nen hebben en ook wel nooit geheel 2Ullen overwinnen. Telkens en telkens hebben de aai'dbevingen landstreken en steden verwoest, zoo ver de geschiedenis gaat. Wan neer da natuurkrachten woeden, zijn wij even hulpeloos als primitieve wilden. Zal er nog eens een tijd komen, dat onze gebouwen tegen aardbevingen bestand zullen zijn? Wat op dat gebied gedaan is, kunnen wij niet veel meer dan kinderwerk noemen. De wetenschap houdt zich met de aardbevingen slechts in zoverre bezig, dat zij hen waarneemt. Meer niet. Het voorspellen van aard bevingen is nog een onbereikbaar ideaal. Doch welke kenmerken heeft men nu waargenomen van het na tuurverschijnsel, dat wij aardbeving noemen? Waar het hevigst? Aardbevingen zijn het hevigst en talrijkst in steil ver loopend terrein (onder of boven de oppervlakte der zee) De bedding van den Atlantischen Oceaan is naar beide kanten langzaam glooiend en daarom komen daar ook praktisch nooit aardbevingen voor. De kusten van den Stillen Oceaan vertoonen echter steile hellingen en daar vindt men dan ook het voornaamste aardbevingsgebied der aarde, dat de geheele Aziatische en Australische Westkust en eigenlijk de geheele westelijke helft van dien Oceaan omvat. In het oosten vindt men een tweede aardbevingsgebied langs de geheele westkust van Noord en Zuid-Amerika. Verder is het gebied van de Himalaya de hooge bergketen in Azië, de oorspi-ong van talrijke aardbevingen. Vroeger in Groot-Brittannië. De Atlantische Oceaan is nog niet heelemaal rustig en er zijn aanwijzingen, dat hij vroeger even onrustig was als de Stille Zuidzee. Toen was Groot-Brittannië het terrein van talrijke aardbevingen. Thans heeft men daar en in de andere tot rust gekomen dee'.en der wereld misschien één onbeteekenende aardschok per jaar. In de aardbevingsstreken kan men den invloed van aard bevingen, vulkanische erupties e.d. het duidelijkst waar nemen aan nieuw ontstane en weer verdwijnende eilau- den. De Krakatau-groep is een bekend voorbeeld daar van, doch de Bogaslof-eilanden in de Beringzee vertoo nen even merkwaardige veranderingen en er zijn in den Stillen Oceaan verschillende soortgelijke gevallen waargenomen. Een voorbeeld. Een aardschok kunnen wij het best verklaren door een voorbeeld. Wanneer op één uiteinde van een ijzeren staaf langzamerhand een steeds grooteren druk wordt uitgeoefend, zal de staaf eerst een weinig worden ge bogen, doch wanneer een bepaalde grens is bereikt, springt hij terug in zijn ouden stand. Hetzelfde doen de rotsen in de aardkorst. Onder druk worden zij elastisch als de ijzeren staaf, zij veranderen van vorm, doch op een bepaald moment hernemen zij plotseling hun oude gedaante, wat voor ons een aardschok met eventueel volgende natrillingen beteekent Het optreden van die aardschokken is in de betrokken streken een normaal gevolg van het geleidelijke ontwikkelingsproces in de aardkorst en valt in dezelfde klasse als erosie, aanslib bing, en2. „Groeikoortsjes." Wanneer in een voortbewegend deel van de aardkorst een scheur ontstaat, bewegen de twee wanden van die scheur wel eens ten opzichte van elkaar. Hoe grooter De Voorzitter betwijfelt dit wat Hoogwoud betreft, en merkt op, dat men op deze wijze opkomt voor de belangen van Nieuwe Niedorp, niet voor die van Hoog woud. De heer De Wit meent dat dan de kosten voor Hoog woud ook niet zouden meevallen.. De Voorzitter denkt van wel. Nieuwe Niedorp zou dan de school moeten doen bouwen en Hoogwoud per leerling bijdragen. Spr. doet mededeelingen over de besprekin gen, die hebben plaats gehad over het vervoer der kin deren en de A.K.O. was bereid het voor f 750 per jaar te doen. Overal beginnen de gemeenten zelf voor het ver voer der schoolkinderen te zorgen. De heer Glas wil, als Nieuwe Niedorp op het behoud der sohool prijs stelt, dat de gemeente Hoogwoud geen afwijkende houding aanneemt. Vijf en veertig jaren is samengewerkt en nu opheffing, dat vindt spr. niet goed. Spr. wil dus eerst Nieuwe Niedorp's oordeel weten. De Voorzitter zegt dat daarom ook wordt voorgesteld een gecombineerde vergadering te houden. De heer De Wit zou, al zou het de gemeente f 200 meer kosten, toch de school willen handhaven. Het is veel waard dat de kinderen 's middags thuis kunnen eten en door de school blijft ook het verband met de ouders bestaan. Spr. noemt bijv. het aardige St. Nico- laasfeest. De Voorzitter zegt dat het hier over veel meer dan f 200, meer kosten gaat; minstens over f 500 a f 600. Nadat spr. den heer De Wit heeft beloofd een opgaaf soort van gif en slechte stoffen van het lichaam? Nim mer zou ik tegen een zoo geringen verkoopprijs mij van dezen schat ontdoen, dien ik ver-weg uit Perzië naar hier meevoerde, indien de nood mij er niet toe dwong." „Indien het werkelijk het geval is, zooals gij vertelt, dan ben ik geneigd u de vijf derhem's te geven", draai de de koopman bij. „Ik ben nog een jongeman en heb dit zeldzame geneesmiddel nog nimmer met eigen oogen aanschouwd. Vergeef me daarom mijn onwetendheid." De Pers nam de vijf derhem's aan en liet den drogist daarvoor de zwarte balletjes, waarin zich voor duizend denariën goud bevond achter. Van het ontvangen geld doschte hij zich nu op de weelderigste wijze uit; hij nam bedienden en lijfwacht in dienst en liet door Damascushet gerucht verspreiden.dat een groot, Perzisch toovernaar op de doorreis aldaar was afgestapt Onmiddellijk trachtten de waardigheids bekleders van het hof van den khalif kennis te maken met dezen buitengewonen mensch en noodigden hem In hunne paleizen en aan hunne maaltijden.. „Is het waar, meester, dat ge ook goud maken kunt?" Informeerde de groot-vizier, als altijd bedacht op het welzijn der staatskas. „Zeker," antwoordde de Pers bescheiden; niet is ge- makkerlijker dan dat, doch alléén vorsten wijd ik in mijn geheimen in, die van het goud een waardig gebruik zullen maken." Sultan Nureddin streek zijn langen, pikzwarten baard eens glad, toen de vizier hem van dit gesprek kond deed. Hij zeide: „Sedert langen tijd is het mijn wensch tegen de Fran ken, die de grenzen van mijn rijk bestoken, een veld tocht te ondernemen en voor de leer van den Profeet nieuwe landen te veroveren. Daar gij oude schavuit, mij echter zonder twijfel flink besteelt, is in mijn schatkist de noodige som gelds daarvoor nooit aanwezig. Welnu, laat den toovenaar hier komen, opdat hij mij het ont brekende geld verschaffe. Zeg hem echter, dat zijn hoofd ophoudt met zijn lichaam één te zijn, als hij het wagen zou mij te bedriegen." De groot-vizier hield het voor raadzaam den wensch de onderlinge afwijking, hoe ernstiger de aardbeving. Bij enkele groote aardbevingen bedroeg de onderlinge afwijking tot 6 M. Dit kan natuurlijk evengoed voorko men op den bodem der zee als op het land efa het centrum van de meeste aardbevingen ligt zelfs in de zee. De bergketens langs de kusten worden erdoor op gestuwd en de zee wordt dieper. Het zijn de „groei koortsjes" van den bodem; de term is kinderachtig, maar juist, want waar de bodem uit oude formaties bestaat, zal men van aardbevingen geen^ last hebben. Geen toenemend aantal aardbevingen. Leeken denken weieens, dat het aantal aardbevingen steeds toeneemt, doch dat Is niet juist. Zij worden nu alleen nauwkeuriger geregistreerd. Verder is het zonder meer duidelijk, dat een stad als San Franclsco met zijn hooge huizen, zijn ondergraven bcdem en zijn dichte bevolking van een aardbeving meer te lijden heeft dan een tentendorp, doch de aardbeving is daarmee niet ernstiger geworden! Om dezelfde reden houdt men Ja pan voor het deel der aarde, dat het meest door aard bevingen wordt geteisterd, doch in werkelijkheid komen de meeste aardbevingen voor in Chili; vooral in de Ata- camatrog, dicht bij de kust, dus eigenlijk in de zee, waar niemand er last van heeft. Op de 1000 aardbevin gen in Chili komen er 431 voor in Japan, 300 in de Oost-Aziatische riffenzöne, 194 in het Oosten van de Adriatische Zee en Dalmatlë, 184 in de Appenijnen, 169 in Thracië, 145 in Griekenland en de Jonische eilanden, 141 in de Philippijnen en het Oosten van den Indischen Archipel, 116 in Calabrië en N.O. Sicilië, 102 in de Z.O. Alpenstreek, 98 in Mexico en de Acapuloc-trog, 91 in Guatemala en 81 in Californië. Chili heeft iets meer dan 21 van het totaal aantal aardbevingen, waardoor de wereld elk jaar wordt bezocht. Het grootste aardbevingscentnini. Het aantal aardbevingen behoeft echter niet overeen te komen met het aantal aardbevingscentra. Dit is het grootste in de Philippijnen en bedraagt daar 26; Japan staat ook hier op de tweede plaats met 21 en dan komen Sumatra met 16, Chili met 15, de Appenijnen met 14, Oceanië met 12, Mexico met 10, Griekenland en de Jo nische eilanden met 6 aardbevingscentra. Het aantal aardbevingen is ook niet hetzelfde als de hevigheid daarvan. Wat dat betreft zijn de cijfers voor Japan 16.2 tegen 7.3 voor de Philippijnen en 4.6 voor Chili, dat dus op de derde plaats komt. Het is dus wel te begrijpen, dat in het dichtbevolkte Japan het meest onder de aardbevingen geleden wordt en dat verscheidene voor aanstaande seismologen Japanners zijn. Men rekent dat er jaarlijks 15410 personen door aard bevingen of daarmee gepaard gaande verschijnselen werden gedood. Wanneer er bij een bepaalde aardbe ving veel slachtoffers vallen, blijkt n.1. achteraf dat de meesten zijn verdronken in een vloedgolf, bedolven on der huizen of omgekomen bij de branden, die bijna al tijd ontstaan door het omvallen van kachels en lampen. In het open veld zal slechts zeer zelden iemand omko men. Het volksgeloof, dat bij een aardbeving de aarde zich opent en de menschen verzwelgt, is zeer fantas tisch. Kunnen de menschen vooruit worden ge waarschuwd? De aardbevingen kunnen bij den huidigen stand der wetenschap nog niet van tevoren worden aangekondigd. In de bedreigde streken helpt dus alleen een zoo veilig mogelijke bouworde. Japan staat in dit opzicht vooraan, hoewel er zelfs daar. nog zeer veel te wenschen over blijft Bij eenigszins groote gebouwen moet vooral aan de onderzijde voor een stevig fundament worden ge zorgd, omdat daar het gebouw meer heen en weer sohokt dan bovenaan. Zoo heeft met het nieuwe Mitsui Building te Tokio, dat tweemaal zooveel staal bevat 'als elders noodig zou zijn, opgebouwd op een zware beton nen plaat. Bij de aardbeving van 1906 te San Fran- cisco is trouwens hetzelfde gebleken. Bij verscheidene wolkenkrabbers was op de lagere verdiepingen al het metselwerk vernield, terwijl de hoogere praktisch on beschadigd waren. Het is dus noodig, de onderste ver diepingen en vooral de fundamenten extra te verster ken. van kosten der school over de laatste 10 jaren te zullen overleggen, wordt met algemeene stemmen goedgevon den een gecombineerde vergadering te houden. Vastgesteld worden een paar pensioengrondslagen, en tevens goedgevonden dat die vaststellingen voortaan geschieden door B. en W. omdat het toch een vorm- quaestio betreft. B. en W. stellen voor om D, Kos alsnog eene aanstel ling te verleenen als doodgraver en schoolschoonmaker. Ook dit in verband met de vaststelling van den pensioen grondslag. Goedgevonden. Verbreeding van de straat in de Weere. B. en W. vragen het verleenen van een crediet van ongeveer f 1500, voor verbreeding van de straat in de Weere en voor de verbetering van de waterloozing al daar. De straat zal dan 4% M. breed worden. De kosten worden geraamd op f 3000, waarvan de Banne de helft wel zal willen dragen. De heer Vijn vraagt of 4Vz M. breed niet te erg is, maar de Voorzitter deelt mede, dat de heer Mantel die breedte gewenscht oordeelde, omdat dan tevens de af watering beter zou worden. De heer Klaver wijst op den slechten toestand in de Weere, maar de heer Vijn merkt op dat de bewoners van de Weere zelf daar veel schuld aan hebben. eZ heb ben alle greppels maar dicht gegooid. van den Sultan zoo spoedig mogelijk uit te voeren; hij geleidde den Pers naar den Sultan. „Ik ben niet voor mijn hoofd bevreesd, o heerscher der geloovigen!" sprak de toovenaar: „verwar mij niet met die bedrlegelijke sukkels, die zich ooit vermelden, uw scherpe oogen te misleiden. Ik hoor, dat gij bereid zijt van mijn geheimen kunst een waardig gebruik te maken en ik wil daarom voor u geld vervaardigen, zooveel als gij maar besteden wilt. Gij zult, op mijn aanwijzingen de experimenten zelf uitvoeren. Ook de chemicaliën, welke daarbij noodig zijn en die ik zal opgeven, kunt ge door uw bedienden zelf doen inslaan. Ik, daarentegen, zal afzijdig blijven en niets aanraken, opdat elk bedrog uitgesloten bdijve." Hierop schreef h enkele chemicaliën op, waaronder ook een zekere hoeveelheid Chorassaansche tabarnak. Spoedigwaren nu smeltkroes, houtskool, blaasbalg en tang, evenals de chemicaliën ter plaatse. Alleen het ta bernak was niet op te sporen, hoezeer men ook overal navraag had gedaan. „Hoe nu?" riep de Pers (wien dit zeer goed te pas kwam) uit, „zijn de drogisten van Damascus dusdanige armzalige sukkels, dat ze niet het zoozeer geroemde Chorassaansche tabernak niet zouden bezitten? Ik zeg u, o Sultan, zij bezitten het stellig, maar zij houden het verborgen en drijven er woeker mee." De Sultan geraakte in vreeselijke toorn over de dro gisten van Damascus en gaf zijn iijfwacht bevel, huizen en winkels te doorzoeken, totdat het noodzakelijke ta barnak gevonden zou zijn. De Pers ging In gezelschap van den groot-vizier zelve mee, doorsnuffelde alle win kels, brak alle flesschen kapot, goot alle smeltkroezen leeg en lachte wat om de drogisten, die bezwoeren, dat zij nooit van een middel van dezen naam hadden ge hoord. Eindelijk kwam men aan het huis van den handelaar, wien de Pers zijn ba'letjes verkocht had en hij vond ze direct, in een leemen kruik terug. „Allah zij geprezen dit hier is chorassaansche tabarnak van een prachtige zuiverheid!" riep de Pers verheugd uit: „verzegelt deze kruik en laat ze bezorgen aan het paleis!" De Voorziter zegt dat wat geweest is, niet meer be sproken behoeft te worden. Met algemeene stemmen wordt het gevraagde crediet verleend. Het renteloos voorschot voor de tram Scha- genWognum. B. en W. stellen voor om de aanbieding van de Di- rectie der Ned. Spoorwegen inzake de betaling van het verleende renteloos voox-schot voor de tram Schagen Wognum te aanvaarden. Zooals bekend zal van het renteloos voorschot ad f 6000 dan 55 pet. Is f 3300 terugbetaald worden. In de vergadering te Spanbroek is na discussie met algemeene stemmen besloten de aanbieding der Ned. Spoorwegen te aanvaarden.- De heer Bossen infox-meert naar de besprekingen in de vergadering, die helaas niet openbaar was. Nadat de Voorzitter heeft medegedeeld, dat Ged. Sta ten adviseeren het aanbod te accepteeren en er op wij zen dat als de Eanne en de gemeente Spanbroek, blijven weigeren, hetg evaar bestaat, dat de voorgestelde rege ling niet gestand zal blijven, vertelt spr. dat op die verga dering banne en gemeente Spanbroek het volle rente loos voorschot terug verlangden en dattenslotte Vier Noorder Koggen en de gemeente Hoorn hebben toege zegd, dat dit zal gebeuren. De gemeente Hoogwoud ging daar niet xrjee accoord en dus komt d'e 55 pet. ten volle in de gemeentekas. Spr. noemt het een eigenaardige zaak en had het wel op een proces durven laten aan komen. De Ned. Spoorwegen gingen op een nieuw aan bod van f 120.000 renteloos voorschot niet in, omdat dit bedrag in 2 jaar opgesoupeerd zou zijn. Met die verkla ring kenden zij dus .aan de eerder verleende rentelooze voorschotten de volle waarde toe. En aan rijk en pro vincie werd dan ook het geheele voorschot terugbetaald Zonder eenig overzicht te geven, zijn ze toen met het aanbod bij gemeente- en waterschapsbesturen gekomen. De heer Glas vindt het ook beneden alles, het is on eerlijk, maar als je gaat procedeeren, verlies je het toch.' Als je het contract leest, zou je zeggen het te moeten winnen. Algemeen wordt goedgevonden het aanbod van de Ned. Spoorwegen te accepteeren. De rondvraag. De heer Bossen zegt dat de douche-Inrichting te klein is en wil van de wachtkamer eenlge ruimte afnemen en daarvan een paar hokjes bij laten maken. De Voorzitter zegt djat B. en W. het ernstig ondei; de oogen zullen zien. Als de Inrichting In een behoefte blijkt te voorzien zullen B. en W. daartoe zeker hun me dewerking willen verleenen. De heer Bossen pleit voor het plaatsen van een lantaarn bij café Bakker aan den Westfrieschen dijk en verplaatsing van een andere lantaarn. B. en W. zullen het bespreken. De heer Glas deelt mede dat er over geklaagd wordt dat op het loopstraatje te Hoogwoud met auto's enz. wordt gereden. Den Voorzitter hebben nog geen klachten bereikt en spr. heeft het ook nog niet gezien, doch er zal op gelet worden. Het zou wel aanbeveling verdienen dat het straatje wegging, verhooging plaats vond en dan tegels gelegd werden. Dat is veel goedkooper en veel mooier. Hierna sluiting. Donderdag 7 Mei. HILVERSUM (298 M.) A.V.R.O. 8.0Ó Tijdsein; 8.019.50 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.0110.15 Morgenwijding; 10.3012.00 AVRO- Kwartet o.l.v. Diclc Gx-oeneveld; 12.00 Tijdsein; 1201— 12.30 Voordracht van Prof. Dr. W. Vogelsang; 12.30— 2.30 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 2.303.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 3.004.00 Naaicursus door Mevr. Ida de Leeuw-van, Rees; 4.004.30 Cello-recital door George Roth; 4.30 5.30 Ziekenuur door eMvr. Ant. van Dijk; 5.306.00 Gramofoonmuziek... 6006.30 Causerie door Herman E^itters over Wagner's „Meistersingex-"; 6.307.50 Eer ste bedrijf „Die Meistersinger von Nürnberg"; 7.508.20 Engelsche les voor Gevorderden; 8.209.20 Tweede be- bedrijf „Meistersinger"; 9.209.30 Persberichten van Vaz Dlas; 9.3011.30 Derde bedrijf „Meistersinger"; 11.3012.00 Gramofoonmuzie'-- 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O. 8.009.15 Morgenconcert. N.C.R-Vt 10.0010.30 Zang door het NCRV.-Dameskoor; 10.30— 11.00 Korte Ziekendienst. K.R.O. 11.0—11.30 Gramofoonmuziek; 11.30—12.00 Godsdienstig halfurtje; 12.00 Tijdsein; 12.01—12.45 Politieberichten; 12.151.45 Lunchconcert door het K.R.O.-trio; 1.45— 2.00 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 2.00—2.15 Gramofoonmuziek; 2.15—3.15 Cursus fraaie handwerken; 3.15—3.45 Vrouwenhalfuurtje; 3.454.00 Verzorging van den zender; 4.005.00 Ziekenuurtje, 5.W 5.45 Cursus Handenarbeid voo rde Jeugd; 5.456i! Concert te geven door „The Columbia Three"; 6.45- 7.00 Curus Knippen en Stofversieren; 7.00—7.30 Vragffl- halfuur; 7.307.45 Politieberichten; 7.458.15 Radio raadsel; 8.15—10.15 Uitvoering van de C. moll Mis van W. A. Mozart; 10.1510.25 Persbex-ichten Vaz Dias; 10.251.30 Gramofoonplaten. Daaf wachtte de Sultan reeds met ongeduld, begeerlg met het experiment te beginnen. „Neem zooveel van deze stof en nog eens zooveel van die hier en zooveel van die daar," onderrichtte de Per* „Meng nu een pond tabarnak ertusschen, werp alles in den smeltkroes en zet het deksel er boven op." De Sultan deed precies wat hem werd gezegd; WJ blies zelf het vuur aan en liet niemand binnen den cir kel treden, dien hij met wat krijt op den vloer had afgc teekend. Nadat de chemicaliën versmolten waren en gloeiend borx*elden, sprak de Pers: „En nu, o Sultan, hef het deksel omhoog, opdat de dampen zich verspreiden kunnen en de brij af kan koe len. En werp dan, met AUah's hulp, de pan om, opdat wij kunnen zien of het wex^k gelukt is." De Sultan deed aldus en zie: vóór zijn oogen glinster de een hoopje echt goud! Verbaasd en verheugd liet hij den toovernaar een eere-kleed ovex*handigen met een geborduurden buidei waarin duizend ponden; hij benoem de hem tot hofalchimist en gaf hem zijn jongste doch ter lot vrouw. De experimenten werden inmiddels hex'- haald en met hetzelfde succes bekroond, totdat al'e ta- baraak opgebruikt was. „Wat moet er nu gedaan?" vroeg de Sultan. „Wij moeten nieuwe tabarnak opsporen," riep de Ps»® uit. „Er zijn maar weinig vindplaatsen. De rijkste bron, die zooveel zcu kunnen opleveren, dat de straten van Damascus met goud konden worden geplaveid, ligt in Chorassan, in een holte van een berg." „IJl daarheen, doe uw best om die grot te vinden en breng mij zooveel tabarnak als gij maar met u mee voeren kunt," kreet de Sultan. „Ik zal u volop reisgel bedienden en kameelen medegeven, evenals kostbare geschenken voor de vorsten door wier landen gij reizen moet. Aldus geschiedde het. Honderdmaal rijker dan hij vertrokken was, keero de Pers Nufur naar zijn geboorteland Chorassan terug, en zocht naar de grot met het tabarnak zóó lang en zoo aanhoudend, dat Sultan Nereddin zijn terugkomst n e meer beleefde...

Schager Courant | 1931 | | pagina 6