Sprockjestuinen op den bodem der zee. Wordt Berlijn een tweede Chicago? De verliefde inktvisch. WIERINGEN Loop der bevolking over April. Ingeschreven personen: F Mik en gezin van Nw. Pe- kela; J. R. Blaakmeer van Den Ham; A. J. Knipmeijer van Vries; E. F. Bouman van Valbrug; H. P. Groote- maat van Dordrecht; Mej. A. Stoop van Made; M. Ha ring van Veenhuizen; J. Heljnen en gezin van Emmen; E .Tonkes van Haren; Jrc. Ellens en gezin van Donia- werstal; A. Eendebak van Amsterdam; A. Lens en ge zin van Medemblik; V. Licht en echtg. van Medemblik; Mej. L. Lingbeek van Winschoten H. Bruinenberg en gezin van Hoogeveen; J. v. d. Wal van Leeuwardera- deel; M. Blokker geb. Moerbeek van Schermerhorn; F. Meulman en echtg. van Wedde; H. Moes van Onst- weded; J. L. Moes geb. erryts en kind van Borger; H. Kohlscheen uit Duitschland; R. Ottens van Onst- wedde; P.' Rotgans ge gezin J. Banis van Brunssum H. Baving en gezin van Wildervank; J. F. v. Dongen en echtg. van Zevenbergen; R. Hoekstra en gezin van Ooststellingwerf; Wed. G. A. E. Kiela van Amsterdam; J. Mosk van Texel; Mej. T. Jongejan van Barsinger- horn; D. v. d. Bij van Ferwerderadeel; J. de Smit van Anna Paulowna; Jb. de Langen van Den Helder; H. A. v. Zijl en gezin van Haren J. v. d. Schuur en gezin van Schoorl. Afgeschreven personen: G. Tijsen en gezin naar Den Helder; C. M. A. Strooper naar Roosteren; C. Soldaat en gezin naar Hillegom; H. de groot en gezin naar Cas- tricum; J. Wolfert naar Axel; W. Oudt naar Renkum; G. de Boer naar Hengelo A. v. d. Plank naar Barra- deel; P. J. Voorthuijzen en gezin naar Texel; J. Vriend jes en gezin naar Schoorl, A. Dodeman naar Oude Pe- kela; D. Raar naar Schagen J. M. Zegers naar Scher merhorn; L. Mink en gezin naar Barslngerhorn. ALS DE LENTE ONDER DE BAREN ONTLUIKT. WANNEER de berghellingen rondom de Middel- landsche Zee zich In Januari of Februari in het sneeuwwitte kleed der amandelboomen gaan hullen, dan ontwaakt ook de lente in de blauwe stroomen van de Adriatische als van de geheele Middellandsche Zee. De havenmuren, de steenen, de rotsen en riffen, die langs de kusten in het heldere water steken, waren gedurende den winter bijna on begroeid en zonder dierlijk leven. Zoo gauw echter de duizenden witte amandeiboomen zich in het water weer spiegelen, spruiten op den zeebodem onmiddellijk kleine boschjes omhoog, hier groen, daar donkerrood, hier donker purper of geel of bruin. Van dag tot dag worden deze plantjes grooter en grooter, steeds bonter en veel kleuriger. In den beginne zijn zjj van elkaar gescheiden doch later sluiten zij zich al meer en meer aaneen en wanneer eindelijk na het wegbloeien der amandelboomen de heuvels aan het zeestrand in de wonderlijke kleuren pracht van de zuidelijke lente gehuld zijn, bedekken de merkwaardige zeeplanten met een gesloten dek over al den zeebodem. Aan bloesems ontbreekt het deze planten weliswaar, daarentegen omhult de natuur hen allen met bloesemkleuren, zoodat deze bloedroode zee planten bij de bloeiende boomen, struiken en andere ge wassen niet ten achter staan. HET BLAUWE WATER WORDT GROEN. Wie jaar in jaar uit aan de Adriatische Zee of anders aan de Middellandsche Zee woont, dien ontgaat het niet dat het diep-blauwe water na midden Februari een groenachtige kleur aanneemt, die in Maart of in begin April het best is waar te nemen. Met het stijgen van de zon hebben zich gelijdelijk ook in het water ontzaggelijk groote hoeveelheden planten ontwikkeld, wier kleuren, de kleur van het water veranderen. Al deze plantjes zijn microscopisch klein. Terwijl in den winter in een liter Adria-water slechts ongeveer 10000 van zulke organismen leven, is het getal in Maart of April aangegroeid tot 1.000.000. Wanneer dus in iederen druppel water honderden en duizenden van zulke nuttige diertjes en planten leven en alle rotsen en steenen over en met een kleurigen plantengroei zijn bedekt, dan heeft de lente in de zee haar hoogte punt bereikt; de zee bloeit. Op deze bontkleurige onderzeesche weiden, die zich van het strand dikwijls tot kilometers ver in zee uit strekken, dwalen nu de meest verschillende diersoorten uit de diepere deelen van de zee rond of er ontwikke len zich in den kortst mogelijken tijd nieuwe dier soorten. Spoedig ziet men, dikwijls reeds in Februari wanneer het water nog niet meer dan 12 graden warm is, heele families, ouders met kinderen met opgestroopte ■broeken en hoog gehouden rokken luid zingend door het water dwalen, op zoek naar mosselen en slakken. Naar mosselen is steeds een groote vraag, daar de mossel- risoto (rijst) voor rijk en arm een lekkernij is. En wanneer de menschen na een rijken oogst énkele dagen later terugkomen, dan zijn er weer zoovele nieuwe dier tjes te voorschijn gekropen dat zij bij yvindstil weer opnieuw een rijken oogst kunnen gaan verzamelen. LIEFDE OP DE ZEEWEIDEN. Wanneer de lente zich eenmaal heeft aangekondigd, vermeerdert met den dag het aantal visschersbooten op zee. 's Nachts wanneer de zee rustig is, worden de netten gespannen en de talrijke acetyleenlichten op de visschersbooten lichten den arbeid bij, terwijl zij tevens de visscnersschepen voor aanvaringen met groote stoom schepen behoeden. De in den winter dikwijls zeer verarmde vlschmarkten beleven vanaf Februari een opleving. Want de in de diepzeeën levende vischsoorten, die in het voorjaar naar de kust komen, worden vergezeld door niet minder groote scharen die meekomen om in de liefelijke zee weiden het liefdespel te spelen. Een van deze bezoe kers is de inktvisch. Van een op het strand liggende rotsblok kan men deze zonderlinge dieren gadeslaan. Ondanks hun naam, behooren zij niet tot de visschen, het zijn weekdieren die geen beenderen hebben doch al leen het z.g. vischbeen, dat uit poreuze kalk bestaat en ter vervaardiging van tandpoeder gebruikt wordt. Om den bek van het dier staan tien vangarmen, waarvan twee heele lange, die alleen bij het vangen van de prooi in werking worden gesteld en in gewone gevallen in een soort zakken steken. Alle tien vangarmen, die on geveer 20 centimeter lang worden, zijn met zuignapjes bezet en wat eenmaal de twee groote vangarmen, die met bijzonder groote zuignappen zijn bezet, hebben ge pakt, laten zij niet meer gaan. Zij brengen de heftig spartelende visch of kreeft aan den bek, waaruit een papegaai-achtige snavel naar vorenv steekt, die met een beet de visch doodt. Dan bijt de snavel de vleezige •tukken uit het lichaam, die in den bek tot brijachtig mengsel worden fijngemalen. Aan beide zijden van den kop bevinden zich twee groote gele, onheilspellend kij kende oogjes, die alle gemoedsstemmingen van het dier getrouw weerspiegelen. Aan de buikzijde steekt bij den kop een pijp uit het lichaam. Deze komt uit de adem halingsruimte en voert het koolzuurlooze water af. Wordt dit echter met grooten druk er uit gestooten, dan drijft deze den inktvisch met een belangrijke snel heid achteruit. Door deze pijp worden ook de eieren en de bruine inkt naar buiten gespoten. De inkt wordt in een buidel gevormd en bewaard en wordt hij door een groote roofvisch, een haal of een dolfijn achter volgd, dan stoot hij in levensgevaar de inkt uit en mid den in de daardoor ontstaande zwarte wolk blijft hij ANNA PAULOWNA Duivensport. Voor de wedvlucht der postduivenvereniging „Al tijd Verder", gehouden vanaf Vilvoorde (afst. 220 K..M.) werden de duiven om 8 u. 15 gelost. De eerste duif werd oin 12 u. 22 m. 58 sec. geconstateerd; de laatste om 12 u. 37 m. 55 sec. De prijzen vielen als volgt: 1. Jb. Cornelissen, 2, 10, 11 N. Spigt; 3, 14 W. Blaauboer; 4, 8 G. de Boe, 5, 6 L Hogewoning; 7. R. Geerings; 9, 12, 13 Ge-br. van Steijn. LANGEND IJK OUDKARSPEL. Burgerlijke Stand over de maand April 1931. Geboren: Johannes, zoon van Nicolaas Molenaar en Trijntje de Boer. Wilhelmus Johannes, zoon van Jacob Grootjes en Anna Bruin. Stefanus Petrus, zoon van Dirk Langendijk en Theodra Lucia Smit. Willy Elise, dochter van Klaas de Hart en Aafje de Jong. Overleden: Guurtje Pranger, 71 jaar, echtg. van Jacob Kroon. Klaas Visser, 69 jaar. ongehuwd. Maartje Mid delbeek, 74 jaar, weduwe van Jan Blokker. Ondertrouwd: Hendrikus Jacobus Eradus, 48 jaar, expeditiechef. en Maartje Scheltus, 53 jaar. te Alkmaar. Roelof Rijkeboer, 23 jaar, houtaflader, en Cornelia Roe- lofje van Dort, 22 jaar. Nicolaas Besseling, 23 Jaar, broodbakker en Anna Petronella Spanjaard, 21 jaar. Lu- ces van Velzen, 26 jaar, tuinbouwer te Obdam en Jan netje Frederiks, 25 jaar. Getrouwd: Roelof Rijkeboer en Cornelia Roelof je van Dordt. Hendrik Jacobus Eradus en Maartje Scheltus. Nicolaas Besseling en Anna Petronella Spanjaard. voor zijn vijand verborgen of zoekt onder haar be scherming een goed heenkomen. Indien de inktvisch dan opnieuw door het achtervolgende roofdier wordt ont dekt begint er een wedstrijd in snelzwemmen die de inktvisch over het algemeen van den haal of dolfijn verlitst DE KAMELEON DER ZEE. ,De natuur heeft de inktvisch voor zijn moeilijken strijd om het bestaan voortreffelijk uitgerust. Hij kan zich bijna onzichtbaar maken. Drie verfstoffen in de huid kan hij zoo wonderlijk in werking brengen, dat hij even als de kameleon bijna alle voorkomende schutkleuren aan kan nemen. Boven een grijze grond is hij bijna grauw getint, boven een helderen zandgrond zandgeel, luiert hij in een groen boschje, dan is zijn huid van dez-3 tint. Voorbijzwemmende visschen bemerken hun luieren de vijand niet en zijn binnen enkele seconden een prooi van de bliksemsnel uitschietende vangarmen. Dit be schermingsmiddel bewijst hem dus op tweeerlei manie ren zijn diensten. Wanneer de inktvisch blind wordt of wanneer men hem in een aquarium kan blinddoeken, dan is de kracht van dit natuurlijke beschermingsmiddel opgeheven. Hier mede wordt bewezen dat de kleur van de omgevng op directe wijze door de oogen van invloed wordt op de kleur van de huid. De voortplanting gesohiedt zooals reeds opgemerkt in de kustwateren. Bij duizenden worden zij in deze perio de vooral 's nachts, daar zij dan de netten niet kunnen zien, gevangen genomen. De netten worden gewoon langs den grond gesleept waar zij tusschen de planten luieren, Tijdens deze gelegenheid roeit de boot langzaam voort en alle twintig of vijf en twintig minuten worden de netten opgetrokken, waarin de zonderlingste planten en dieren buit zijn gemaakt. De voornaamste vangst be staat in het kustwater altijd uit planten en daaruit zoe ken de visschers wat zij op de markt kunnen verkoopen, allereerst de eetbare visschen, daarna de inktvissohen, kreeften en mosselen. Dit zoeken gaat niet zonder gevaar gepaard, daar vele visschen vergiftigde stekels hebben. Voorzichtig moet de keus gedaan worden en de visschers moeten er voor al voor oppassen dat hun vingers niet ten prooi vallen aan den papagaaiachtigen snavel van den inktvisch of dat de inktvisch niet de gelegenheid krijgt om de bruin achtige stof in het gelaat te spuiten. Zij worden in een groot reservoir zonder water gedaan, waarin zij na her haald inkópspuitingen langzaam sterven. Hier evenals op de vischmarkt maken de eigenaardig riekende die ren een weinig smakelijken indruk. Het vleesch is niet lekker, doch, dank zij den goedkoopen prijs en de ge woonte van jeugd-af aan, verheugt zich een ieder op den tijd van de inktvisschen. Maanden lang zijn de dieren in vele families het dagelijksch gerecht.. HET VERLIEFDE MANNETJE. Ook met den hengel wordt hij vrij veelvuldig gevischt Men lokt ze of met een stuk vischvleesch of met een levend vrouwtje, dat men aan een haak rond laat zwem men. De verliefde mannetjes vallen op die manier aan de visschers ten prooi. Bij het liefdespel vergeten de mannetjes alle gevaren en vaak blijven zij zelfs op het strand aohter, hetgeen zij met den dood moeten bekoo- pen. In de paartijd maken de visschers gaarne jacht op nog een ander merkwaardig dier, n.1. de zeespin, de grootste krab van alle zeeën. Langs de kusten van Dal- matië, Griekenland tot Palestina en eveneens langs de Fransche, Italiaansche en Spaansche kust zijn deze die ren in de paartijd aanwezig. Deze kreeften hebben een heel klein buikwaarts opgebogen achterlijf en behooren daarom tot de krabben. Uit het tegen den kop6pils toe- loopende kop-borst pantser, steken aan beide zijden lange stekels en stijve borstels uit Spookachtig lang, bijna een meter, zijn de vijf paren beenen die het li chaam in lengte verre overtreffen. Zij zijn het dan ook, die het dier het spinachtig uiterlijk verleenen. Langzaam worden zij bij het gaan voortbewogen. Deze lange poo ten bevatten een heerlijk smakend vleesch en daarom alleen worden de dieren dan ook gevangen. Wanneer In begin Maart het verkeer onder de kusten nog drukker wordt, stellen de visschers kilometers ver, parallel met de kust op een diepte van 20 tot 40 meter hun netten op. Ieder net is in doorsnee 500 tot 600 meter lang en slechts 60 centimeter hoog. De onderkant ligt met kleine stukjes lood verzwaard op den bodem vast, de bovenzijde wordt met kurk verlicht, zoodat de net ten steeds loodrecht in het water staan. Heele scharen stooten tegen de netten aan, trachten er onder door te komen of er over heen te klimmen, doch verstrikken zich daarbij met de lange doornachtige uitsteeksels waaruit zij zich niet meer kunnen bevrijden. Alle zes uren varen de visschers uit om de netten te lichten. Om ze gemakkelijk terug te vinden is het eene einde met een dubbel zoo lange lijn voorzien als de zee op die plaats diep is. Aan het bovenste eind van de lijn is vaak een waterdichte blikken buis bevestigd die aan de oppervlakte drijft en door haar schrille kleuren van verre zichtbaar is. Zoo stevig hangen de krabben in de mazen der netten, dat ook gedurende het ophalen er slechts zelden dieren uitvallen. Ieder schip dat uit Dal- matië naar Triëst of Venetië vaart, is van Maart tot Mei met cylindervormige groote manden geladen die met zeespinnen gevuld zijn. In de voormiddaguren ziet men in alle steden de huisvrouwen van de vischmarkt terug komen en zij dragen de spartelende zeespinnen aan de pooten. Zoowel Venetië als Triëst hebben hun bijzon dere recepten voor de toebereiding. Het vleesch wordt dan lichter verteerbaar en eveneens smakelijker. De consumptie in Triëst schatte men voor den oorlog op 70000 stuks per jaar. (Nadruk verboden). Loop der bevolking over April 1931. Ingekomen: H. D. Bruin van Limmen. W. J. van der Stok van Noordscharwoude. J. Spit van Ursem. Vertrokken: A. Klomp naar Heerhugowaard. F. Berk hout naar Wieringerwaard. G. Hirsch naar Amsterdam. E. Breebaart naar Grootebroek, A. de Vries naar Hoorn. P. Engeringh en gezin naar Noordscharwoude. G. Land man naar Barsingerhorn. N. Besseling en echtg. naar Graft. SINT PANCRAS GEMEENTTE ST. PANCRAS. Burgerlijke stand over de maand April 1931. Geboren: Geene. Overleden: Klaas Schut. 65 jaren, weduwnaar van Pe tronella Maria den Engelse. Getrouwd: Arie Bakker en Geesje Ploeger. HOOGWOUD GEMEENTE HOOGWOUD. Van 1 tot en met 30 April 1931. Geboren: Petrus Gerardus, zoon van Jacob Oud en van Grietje Kraakman; Anthonius Franciscus, zoon van Godefriedus Kuijpers en van Maria Alida Francisca Ga- lesloot; Divera Cornelia, dochter van Johannes Lange- dijk en van Dieuwertje Schouten: Maria Catharina, dochter van Jacobus Dol en van Margaretha Afra Boots. Christiaan, zoon van Arie Groen en van Grietje van der Paal; Arien, zoon van Klaas Bakker en van Anna Blok ker; Bauke, zoon van Bauke Geenee en van Baukje Brouwer. Ondertrouwd: Ferdinand Kuitwaard, oud 27 jaren, te Heerhugowaard en Trijntje Pijper, oud 28 jaren te Hoog woud; Geert Koster, oud 22 jaren te Hoogwoud en Gees je van Veen, oud 18 jaren te Berkhout; Pieter Druif, oud 23 jaren te Abbekerk en Marijtje Kooij, oud 20 ja ren te Hoogwoud; Johannes Bakker, oud 23 jaren te Harenkarspel en Cornelia Besseling, oud 23 jaren te Hoogwoud; Simon van der Deure, oud 30 jaren te Op meer en Grietje Marijtje Kossen, oud 21 jaren te Hoog woud; Jacob Koning, oud 30 jaren te Hoogwoud en Anna Moras, oud 25 jaren te Oude Niedorp; Jan Hemke, oud 27 jaren en Gerbregje Leeuw, oud 20 jaren, beiden te Hoogwoud. Getrouwd: Ferdinand Kuitwaard, oud 27 jaren te Heerhugowaard en Trijntje Pijper, oud 28 jaren te Hoog woud; Geert Koster, oud 22 jaren te Hoogwoud en Gees je van Veen, oud 18 jaren te Berkhout; Pieter Druijf, oud 23 jaren te Abbekerk en Marijtje Kooij, oud 20 ja- DE MACHT DER MISDADIGERSVEREENIGINGEN. (Van onzen oorrespondent). BERLIJN. Mei 193L De laatste weken vermeerderen zich op werkelijk angstwekkende wijze de gevallen, waarbij de misdadi- gersvereenigingen, de „Ringvereine" de straten van Berlijn met schietparijtijen onveilig maken, en door bru tale overvallen, evenals door bloedige oneenigheden on der elkaar den vreedzamen burger het leven moeilijk maken. Wanneer men nu zou gelooven dat het beroemde en beruchte proces, het z.g. „Immer treu" proces, dat ongeveer een jaar geleden de gemoederen bezig hield en waarbij een gevierd advocaat, die de verdediging op zich had genomen, door zijn eigen cliënten zijn bontjas werd gestolen, als men de meening zou zijn toegedaan, dat dit proces slechts een enkele lichtflits op het doen en laten dezer vereeniging wierp, die anders diep in de donkerste diepten van de wereldstad haar luguber hand werk verrichten, vergist men zich terdege. Het ziet er naar uit alsof deze misdadigersvereenigingen thans hun tijd gekomen achten den staat en de macht van hun met de wet in strijd zijnde organen als openlijke uittar ting op straat ten toon te kunnen spreiden. En het blijkt dat het inderdaad zoo is. Ligt het wel in de macht der politie hun doen en laten te beperken? De politie kan wel alle kerels, die aan de schietpartijen der laatste dagen in Pankow en het Schlezische Viertel hebben deelgenomen, arresteeren en voor den rechter brengen. Maar wat kan zij tegen de misdadigersver eenigingen zelf doen? Zoo goed als niets. Kan zij het verhinderen, dat zij voor hun broederen de beste advo caten van Berlijn koopen om ze uit de gevangenis te pleiten? Neen, want aan de kassen kan ze niej; komen. Kan zij de vereeniging verbieden? Neen, want zij varen natuurlijk onder valschen vlag, natuurlijk hebben de besturen dezer vereeniglngen officieel niets met de euveldaden hunner medeleden uit te staan, nooit valt het te bewijzen. Het is een grappig spel... De politie weet alles van de vereenigingen, de vereenigingen weten dat de politie het weet, en ieder richt zijn handelwijze daar naar in. Er gebeurt dus niets. Om aan dezen toestand een einde te maken zou de politie speciale maatregelen moeten nemen, maar de wetten-machine die evenals in andere landen in omgekeerd evenredig tempo met dat van den modernen tijd werkt, heeft nog niet een wet het licht doen zien, die de taak der politiemenschen zoo gemakkelijk zou maken. Daarom blijft den veelgeplaagden dienaren der wet niet veel anders over dan daarheen te suizen waar het knalt of van waar hulp wordt geroepen. Zulke kreten om hulp klinken niet eens zoo dikwijls, want de men schen, die tusschen het Schlesisctjen en Görlitzer Bahn- hof wonen, zijn er langzamerhand aan gewend. Wanneer het hen niet direct zelf aangaat, doen zij er het beste aan zich er zoo weinig mogelijk om te bekommeren, dat weten ze. Want de Ringvereine hebben een langen arm en niemand wil graag op de zwarte lijst ko men. En zooals het publiek er over denkt is het ook met de eigenaars der café's gesteld, waar zij samenkomen. Deze lokalen zien er aan de buitenkant niet bijzonder, niet verdacht uit. Het zijn vaak kleine werkmanstoer- bergen. Achter den toonbank staat def stereotype waard, die liever met de misdadigersvereenigingen op goeden voet blijft en blij is dat na een vechtpartij de schade aan zijn inventaris toegebracht opweegt tegen de ont vangsten, dan met de politie, die niets voor hem kan iloen of de wraak der vereeniging zou hem treffen. Zoo zijn de toestanden in het tegenwoordige Berlijn. De misdaad is gespecialiseerd en de zakkenrollers zien met minachting neer op de inbrekers, en vanzelf sprekend hebben deze hun eigen vereenigingen en hun eigen verzamellokalen. Men moet niet denken, dat deze misdadigers het romantische apachencostuum dragen, waarin men hen vaak ten tooneele voert. O, neen. Ze Een van de vele calèijes, naar de misdadigers samenkomen. ren te Hoogwoud; Johannes Bakker, oud 23 Jaren te Harenkarspel en Cornelia Besseling, oud 23 jaren te Hoogwoud. Overleden: Jacob Bos, oud 81 jaren, echtgenoot van Marijtje Dammes. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 30 April 193L Hendrik de Vries en gezin. N.H. van Kerkelaan C 3 naar SijfoekarspelJan Maij, N.H. van Gouwe H 75 naar Gravenhage, Weimarstraat 348; Cornelis Leeuw, N.H. van Aarswoud E 30 naar Utrecht, Lange Smeerstr. 40; Pieter van Leijen en vrouw, N.H. van Aarswoud E 29 naar Enkhuizen; Jan Posthumus van Boekelwegbuurt I 11 naar Zype (N.H.) Trijntje Pijper, N.H. van Aarswoud G 34 a naar Alkmaar, Omval; Elisabeth van Dijk, gebo- der Veen van Aartswoud E 18 naar Steenwijkerwold, Johannes Meester en vrouw, R.K van Gouwe H 50 naar Nieuwe Niedorp; Jan Koorn Dz., N.H., van Aartswoud E 20 naar Zwaag, Huize Avondlicht; Jacob Glas, R.K. van Noordeind D 65 naar Westwoud; Simon Koorn en gezin van Kerkelaan C 57 naar Twisk; Cornelis Besse ling, R.K. van Weere K 43 naar Abbekerk; Johannes Oud en gezin, R.K. van Noordeind D 86 naar Akersloot; Pieter Baas en vrouw, van Andijk naar Weere K 45; Margaretha Guurtruida van Wonderen, R.K. van Bergen naar Zuideind D 39; Hendrik Hendriks RJC., van Bem- mel naar Aartswoud G 34a, Hielke Eosma, van Schoter- land naar Aartswoud E 55, Arend Veen, van Alkmaar, naar Aartswoud F 36, Johanna Clasina Bartels, D.G. van Wormerveer naar Aartswoud E 34, Floris Mienis en vrouw, N.H. van van Alkmaar naar Aartswoud E 30. Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der lichtingen 1919 en 1922 is voor deze gemeente be paald op Vrijdag den 12 Juni 1931 en wordt te Winkel gehouden. Op de herhaalde oproeping van sollicitanten naar de betrekking van Hoofd der O.L.-school te Aartswoud, hebben zich geen personen aangemeld. In deze gemeente komen reeds 2 gevallen van mond- gn klauwzeer voor. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in den nacht van Zondag op Maandag door eenige personen een ter reinafscheiding is vernield en een afscheiding, die op eèn dam stond, daarvan is afgehaald en op een naburig erf is geworpen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de daders. Een nieuwe „Kraak" wordt voorbereid. zijn keurig in de kleeren gestoken, hebben goed ver zorgde handen, hagelwit linnengoed en prachtige schoe nen, te mooie schoenen. Daarin herkent men veelal de bewoners van de onderwereld eener wereldstad. Ook hun gezichten wijzen meestal niet op een misdadigen aanleg, tenminste voor een oppervlakkigen toeschou wer. De gemeene tronie, waarin in detective-verhaaltjes mee gecolporteerd wordt, vindt men hier maar zelden. Des te erger natuurlijk. In deze café's worden meestal de misdadige plannen beraamd en ook de buit ver deeld. En bij het laatste komt het vaak tot storm achtige tooneelen, welke tot groote vechtpartijen met mes en revolver leiden en als de ruimte in het lokaal te klein is, op straat verder worden uitgevochten. De po litie is te zwak om aan elke hoek van een straat een dubbele politiepost te plaatsen, met wortel en tak kan zij het kwaad niet uitroeien, omdat de wet de Inbre kers tegen haar inmenging 'n parodoxale toestand inderdaad beschut Zij grijpt slechts in de betreffende gevallen in. Op het oogenblik zijn in Berlijn vier van deze misdadigers-vereenigingen. De hoofdorganisatie la de „Ring Gross Berlin", waartoe de beruchte vereeni ging „Immer Treu" behoort, die ook nu weer de mees te beruchte misdadigers telt. Dan is er nog de „Freie Bünd" en de „Freie Vereinigung". Al deze vereenigingen zijn straf georganiseerd, hebben de beschikking over genoegzaam ffiancieele middelen en zorgen schitterend voor hun menschen. Dan zijn er tenslotte nog 50 tot 60 „Cliques", vereenigingen van jeugd van beiderlei kunne, die nog niet waardig geoordeeld worden om tot de be tere vereenigingen toegelaten te worden, maar onge twijfeld het nakroost daarvan zijn. Zij zijn alle bij de politie bekend en tegen geen enkele kan zij iets uit richten. Dit goed-georganlseerde bendewezen herinnert in zijn jongste activiteit op minder verheugende wijze aan de beruchte misdadigersbenden in Chicago, de burcht van het gevaarlijkste misdadigersdom ter wereld. Alleen schijnt den Berlijnscnen misdadigersbende een man als Al Capone te ontbreken, om een groote kruis tocht tegen de fatsoenlijke Berlijnsche burgers te onder nemen om misdaad, corruptie en schandalen systema tisch ingang te doen vinden. Het is hoog tijd, dat de burgers zich van dit gevaar bewust worden. Zal het ook in de toekomst verder gaan met deze belachelijke bestraffingen wegens huisvredebreuk, mis handeling, enz.? Zullen de „Ringvereine" hun terreur verder uitoefenen? Het is weliswaar niet zijn directe taak, maar misschien heeft de nieuwe man, waarvan men zooveel verwacht, de nieuwe opper-burgemeester, Dr. Sahm, ook eens den tijd zich om dit gespuis en zijn gedoe te bekommeren, voor en aleer men Berlijn bet Chicago van Europa moet noemen. (Nadruk verboden).

Schager Courant | 1931 | | pagina 8