ilitniti Nieiws- Mitritmit- LiiilniM JONGELUI, die gaan trouwen C. VAN TRIET, DE GOUDEN SLEUTELS: Zaterdag 9 Mei 1931. 74ste Jaargang No. 8863 Uitgevers: N.V v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Landbouw Van twee gevaarlijke tulpenziekten. M. KLERCQ, SMISIIMT1II - DEI KELDER - TIL !ül Firma A. M. KOSSEN, Loet E164, Schagen Het KEG's THEE-ALBUM KOOPT UW KLEEDING SC HA GER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regel9 f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT VIJMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. De eenig mooie tulpenvelden vertoonen weer hun schitterend kleurenspel en duizenden beminnaars van natuurschoon ondergaan weer opnieuw de be koring, die uitgaat van deze kinderen der natuur, die ons in het begin van de lente alle narigheid van het natte, koude winterweer doen vergeten. De ons toegemeten plaatsruimte in de Schager Courant wil len wij ditmaal eens benutten om eens iets te schrij ven over twee gevaarlijke tulpenziekten. De leek zal mogelijk daardoor tot de overtuiging komen, dat al dit moois en schoons niet verkregen wordt zonder vakkennis en nauwgezette controle van alles wat het oog bekoort, en de vakman zelf vindt misschien in ons artikeltje ook nog wel het een en ander waar mede hij zijn voordeel kan doen. Het is zeker geen gewaagde veronderstelling wan neer wij beweren, dat alles wat groeit en bloeit in de natuur, ten nutte en ten voordeele der menschen ook vijanden heeft, die trachten te vernietigen, wat de mensch door vernuft en verstand heeft trachten op te kweeken en gewis zal het streven der menschen naar vervolmaking van een of andere cultuur schip breuk lijden als hij aan de belagers van die cultuur niet de noodige aandacht wijdt. Zoo is het ook met de tulpenteelt. Het zijn vooral twee ziekten in dit gewas die angstvallig moeten worden bestreden, wil de cul tuur op den duur geen fiasco worden. De eerste ziek te die wij in het kort zullen beschrijven, heet in den volksmond de kwade plekken in de tulpen en de tweede is het zeer gevreesde v u u r in de tulpen. Tulpenkweclcers .zijn in den regel niet zoo bang om vreemde namen tc leeren en te onthouden. Daarom zouden wij willen voorstellen om de Zondagsche na men voor deze ziekten ook maar in het hoofd te pi-en ten. Daardoor kan verwarring worden voorkomen. We zullen de kwade plekken in de tulpen dan noe men de SkleroÜenziekte en het „vuur" in de tul pen de Botrytisziekte. Beide ziekten worden veroorzaakt door zwammen, die echter in levenswijze geheel met elkaar verschil len, zooals wij hieronder nader uiteen zullen zet ten. Doch eerst iets anders. Mijn geachte lezers zul len wel weten wat zwammen zijn. Het zijn laag ge organiseerde wezens, die tot het plantenrijk behooren cn zelf niet in staat zijn om in hun onderhoud te voorzien. Zij onttrekken hun voedsel aan andere le vende of doode stoffen. Voor zooverre zij op doode stoffen leven, doen zij geen schade aan de menschen; mien rekent zulke zwammen tot de z.g. saprophyten. Anders wordt het evenwel als zij vegeteeren op le vende organismen. Dan kunnen zij belangrijke scha den aanrichten en men rekent ze dan onder de pa rasieten. De hieronder te behandelen zwammen be hooren tot deze laatste groep en kunnen bij eenige uitbreiding dus zeer schadelijk worden voor het tui- pengewas. Laten wij nu het leven dezer zwammen eens wat nader beschouwen. We zullen beginnen met de sklerotienziekte, met de zwam clus die de kwade plekken in de tulpen veroorzaakt. Deze zwam dan, leeft een groot gedeelte van het jaar in den grond. Alleen om zich te vermeerderen heeft zij tulpenbollen FEUILLETON Naar het Engelsch van AMELIA E. BARR i«. „Liefde, trouw en plicht... zie daar de gouden sleutels, die de poorten van het geluk openen..." En zoo zagen Jonathan en Ben dien middag voor hun verwonderde oogen arbeiders van Sykes' fabriek de sluis openen en het water, het leven- en welvaart-wek kende water, naar hun weverij toestroomen. Met tranen in de oogen en niet in staat een woord te spreken, •rukte Jonathan Burley de hand van zijn ouden oom. Toen Jonas Stutton en Ben een poosje later alleen waren, kwam het gesprek op de fabriek, die Aske had laten bouwen „Nu ik eenmaal „a" gezegd heb, zal ik ook maar „b" zeggen.' 'verklaarde de oude man. „Of ik Jonathan al niet geld hielp, terwijl er een concurreerende fabriek vlak in de nabijheid staat, is toch niets gedaan. Ik heb al tegen Rhodes gezegd, dat ik hem koopen wil en ik heb ze een aardig winstje geboden. Als ik de fabriek in handen heb, maak ik er jou directeur van, Holden, want uit wat ik hier van het bedrijf gezien en gehoord heb, kom ik tot de conclusie, dat je een prima be drijfsleider bent. Jonathan kan deze fabriek voor zijn rekening nemen." Ben bloosde als een schooljongen. „Ik ben bang dat u me overschat, meneer Stutton...", stamelde hij verlegen „Onzin," gromde de oude heer, „als je me beter ken de, zou je weten dat ik me nooit met valsohe compli menten ophoud. Ik meen wat ik zeg en ik heb een Paar goede oogen in mijn hoofd: ik zie heel best, wat jouw leiding hier tot stand heeft gebracht..." Er viel even een stilte: Ben was te zeer overweldigd aoor het onverwachte aanbod, dat een geweldige promo tie beteekende en toch het contact met zyn ouden vriend Jonathan niet zou verbreken, dan dat hij iets vist te zeggen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. van noode. Als in den herfst de tulpenbollen op de bedden worden geplaatst, wordt de zwam als het ware wakker en begint zij van uit den grond haar sluip tocht naar de gezonde bollen. Daarvoor krijgt de zwam draden, vangarmen of polypen dus, die den grond doorzoeken net zoolang tot een van deze ar men een tulpenbol heeft te pakken gekregen en op een of andere plaats, veelal bij den neus groeit de zwamdraad naar binnen. Aan zoo'n samenstel van zwamdraden geeft men den naam van mycelium. Van den bol nu, die het slachtoffer wordt van deze zwam, gaan de bolschubben verkleuren. Haar beste reservevoedsel moet zij aan de zwam afstaan en haar lot is spoedig beslist. De bol sterft tengevolge dezer aftapping van haar beste levenssappen. Tijdens dit afsterven treedt de zwam weer naar buiten. Zij heeft haar vernielend werk gedaan, en verkeert in een ge zonden toestand en kan nu voor haar voortbestaan zorgen. Daartoe maakt zij tusschen de rokken kleine viltige lichaampjes, die later een bruine gladde kleur krijgen. We zouden het de zaadjes van de zwam kunnen noemen, doch aangezien zij niet langs ge slachtelijken weg zijn ontstaan, en omdat zij in nog veel meer opzichten van gewone zaadjes verschillen, noemt men deze lichaampjes sklerotiën. Deze sklero- tiën nu zitten betrekkelijk los aan de bollen en blij ven daarom heel gemakkelijk in den grond achter. Onder gewone omstandigheden groeit uit iedere skle- rotie weer een nieuwe zwam, die het volgend jaar weer opnieuw haar vernielend werk aan de bolle.n gaan doen. De vermenigvuldiging kan zoo ernstig worden, dat het niet meer mogelijk is om op zulke besmette gronden goede tulpen te telen. Geen won der dat de praktijk dan spreekt van kwade plekken ia de tulpen. Op zulke plaatsen is het niet meer mo gelijk om gezonde tulpen te verbouwen. Behalve in tulpen kan de zwam leven in hyacinthen, gladdiolen, in enkele Irissoorten en in Crocusscn en narcissen. Over het algemeen gevoelt de zwam zich in deze bol gewassen evenwel niet zoo thuis als in tulpen. Voor een tulpenkweeker zal het dus zaak zijn om kracht dadig tegen deze zwam op te treden, wil hij na eenige jaren niet in do misère zitten. Hij heeft hierbij in aanmerking te nemen dat hij zelf vaak oorzaak kan zijn voor verspreiding der zwam, aangezien aan het gereedschap, schoeisel, transportmiddelen enz. de vergeet vooral niet een bezoek te bren gen aan de nieuw herbouwde magazij- Steeds voorradig een groote keuze ir. SLAAP-, WOON- en SALON- - AMEUBLEMENTEN, - in 80 verschillende modellen. VLOERZEILEN en APARTE VLOEK KLEEDENAFDEELING. „Och," ging Jonas Stutton voort na een poosje, „me dien Aske speel ik het wel klaar, al was het allee:, maar ooidat ik bij Rhodes nogal wat in te brengen hei' Maar die Sykes, dat is een hond van een kerel, daa' heb Ik het al vaker mee aan den stok gehad Jonc Stutton scheen in den loop der jaren met al zijn mede- menschen overhoop gelegen te hebben). Als die er nie'. was geweest, zou de verhouding nooit zoo scherp zijn geworden, daar durf ik een eed op te doen. Die vent is pas gelukkig als hij iemand kan dwars-zitten!" Ben daoht bij zichzelf, dat Jonas Stutton wel eens aan de gelijkenis van den splinter en den balk mocht den ken... Maar dat nam niet weg, dat hij, al was hij dan ee" twistzoeker en een liefhebber van processen, toch royaal en hulpvaardig was voor zijn weinige vrienden, en dus toch heel wat beter mensch dan Sykes. Dat bleek ook uit Jonas' volgende opmerking. Ben zei: „Het is te hopen, dat Aske er weer boven op komt; ik hoor dat hij er slecht aan toe Is." „Dat hoop ik ook," viel de oude man hem bij. „Al heb ik een zakelijk geschil met iemand, daarom wensch Ik hem persoonlijk nog niets kwaads toe." Jonafchan's vreugde over het feit, dat al de weefge touwen in zijn fabriek weer in volle werking waren, dat waar hij kwam, alles sprak van gonzend leven en opge wekte beweging, was niet onvermengd. Hij maakte zich vreeselijk bezorgd over Aske, die nog steeds bewuste loos was. Er was nog weinig verandering in zijn toe stand gekomen, de doktoren konden nog steeds niet zeg gen of de hersens blijvend beleedigd waren en tot over maat van ramp hadden zij geconstateerd dat de patiënt vermoedelijk door het lange liggen op den ijskouden grond, een ernstige longontsteking had gekregen. Het was of de sympathie, die Jonathan eens voor An- thony had gevoeld, nog sterker terugkwam dan zij vroe ger ooit was geweest, nu zijn schoonzoon in levensge vaar verkeerde. Hij dacht er aan hoe trotsch hij was ge weest, dat Eleanor de vrouw zou worden van den aan zienlijken, gefortuneerden jongeman, met zijn natuur lijke vriendelijkheid en opgewekt humeur: een algemeen geziene persoonlijkheid. Hij herinnerde zich zijn vreugde, toen Anthony hem voor het eerst „vader" had genoemd en dan werden zijn gedachten weer getrokken naar den middag, dat hij den man, dien hij als zijn vijand be schouwde, gewond en hulpeloos in zijn armen naar huis had gedragen, om te ontdekken dat de oude liefde nog niet gestorven was... Firma C. KEG stelt beschikbaar: „Een Vacantiereis langs den Rijn", verteld door C. JOII. KIEVIET. Dit album is gratis verkrijgbaar tegen inlevering van 8 ledige Thee zakjes. Inlevering moet geschieden op 17 Juni a.s., des namiddags 2.30 uur, in Theater „Royal", met als bijzondere attractie vertooning van een schitterend Filmprogramma. Geeft dit Uw kinderen. Geeft dit U zelf. Wij leveren U KEG's THEE in alle prijzen. Wij geven U alle gewenschte inlichtingen. KEG's TJIEE. Koopt bij ons K£G,s K0FFIE FIRMA A. M. KOSSEN. Loet E 161, SCHAGEN. sklerotiën overgebracht kunnen worden van den eenen akker op den anderen. Wil hij dus zeker zijn van zijn zaak, dan zal hij moeten beginnen met het kwaad hij het -begin aan te pakken en dat is dan veelal bij dc zieke bol, die in den grond zit, zonder een scheut te hebben opgeleverd. Die weggebleven bollen moeten noodzakelijk worden verwijderd met een snotkoker en de opgehaalde grond met de restan ten van den bol in een emmer van het land worden verwijderd en secuur woren vernietigd. Op zandgron den giet men ook wel een scheutje carbolineum in het gemaakte gat; op klei en veengronden is dit om meerdere reden niet aan te bevelen. Verder zal een doelmatige vruchtwisseling natuurlijk van veel be lang zijn en als de ziekte zich op enkele plaatsen al meer en meer den kop opsteekt, moeten de zieke plekken zorgvuldig worden afgegegraven, waarbij de besmette grond wordt verwijderd en door gezonde groud worden vervangen. Vele tulpenbouwers in onze omgeving verbouwen hun gewas nog op gezonden grond; laten zij door scherpe controle oppassen dat de grond gezond blijft, opdat, de cultuur zoo lang mo gelijk kan worden uitgeoefend. Moet eenmaal zieke grond weer in gezonden toestand worden gebracht, dan kost dit handen met geld; voorkomen is in deze ook weer beter dan' genezen. Een tweede ziekte onder de tulpen is de „Botrytis ziekte". Ook deze ziekte wordt veroorzaakt door een zwam, die evenwel geheel anders leeft dan de vorige zwam. Laten wij eerst het ziektebeeld van deze zwam ens nader beschrijven. Is een bol door Botrystis sterk .angetast, dan blijft de schei als die een lengte iceft bereikt van nl.m. 10 a 15 c.M., in den groei teken en komt niet verder tot ontwikkeling. De raktijk noemt zulke bollen „stekers", een zeer toe- •asselijke naam dus. Doch er moet toch even bij wor en opgemerkt, dat niet alle stekers behoeven besmet zijn met de zwam Botrytis. Stekers komen o.a. ook >or bij bolgewassen, waarvan de huid soms te hard zoodat de wortels er niet goed door heen kunnen omen, of bij bollen die tot rotting zijn overgegaan, mgevolge van een schimmel, die de bol heeft aan- 'tast op de stelling tijdens liet bewaren. Soms ook tinnen sommige bollen tengevolge van gebrek aan •servcvoedsel het niet tot bloem brengen, maar bre..- •n het niet verder dan tot een knop; ook aan derge- ke exemplaren geeft de praktijk den naam van „ste- ers", doch deze stekers' hebben niets met de ziekte dt te staan die wij hieronder bespreken. In de prak- Iederen ochtend vóór hij naar de fabriek ging, reed Jonathan even op Aske Hall aan om naar den toestand van den patiënt te informeeren. En steeds ontving Elea nor hem met een somber, bleek gezicht, steeds weer klonk de droevige boodschap: „Nog niets geen verande ring; hij is nog bewusteloos en heeft hooge koorts." Tot op een middag, juist toen hij naar huis wilde gaan zijn dochter hem opbelde met de mededeeling, dat de loktoren hadden gezegd, dat de crisis op komst was en lat het lot van den patiënt binnen vier en twintig uur beslist zou zijn Zijn aanbod om naar Aske Hall te komen en haar ge zelschap te houden, wees ze vriendelijk af; ze voelde zich minder zenuwachtig als ze alleen was en behulp zaam kon zijn bij het verplegen van haar man. Maar ze zou haar vader telefonisch op de hoogte houden van iedere verandering in den toestand. HOOFDSTUK XIX. Schoonvader en schoonzoon. Het was twee uur in den nacht, toen op Burley House de telefoon ging. Eleanor deelde haar vader mee, dat Anthony tot bewustzijn was gekomen en de doktoren een kleine hoop gaven op herstel. Toen Eleanor, den middag van den aanslag, op Aske Hall was teruggekomen had juffrouw Persons haar op merkelijk koel behandeld en al de dagen van Anthony's ziekte had de jonge vrouw het gevoel, dat haar terug komst door de huishoudster met leede oogen werd ge zien. Het was overigens of alles op het kasteel, haar haar vlucht verweet De prachtige kamers, die Anthony met zooveel vreugde had laten inrichten, wekten smartelijke herinneringen en een wroeging, die haar soms bijna den adem benam. Het bleek haar, dat in haar lange afwezigheid, niets aan haar kamers veranderd was, alsof ze ln orde gehouden waren voor haar terugkeer... Het dreef haar de tranen in de oogen; neen Anthony's lief de kon niet gestorven zijn. En deze ontdekking deed haar schuldbesef nog toenemen Juffrouw Parsons was niet de eenige, die door haar plotselinge terugkeer onaangenaam gestemd was. Ook de Bashpoole's, die Eleanor nooit hadden mogen lijden, omdat zy, zooals ze het noemden, Lady Jenny van de plaats had gedrongen, die het meisje toekwam, staken hun spijt niet onder stoelen en banken en Lord Bash- bij een vertrouwd adres. SPOORSTRAAT 102, Tel. 370. DEN HELDER, BLAUW COLBERT COSTUUM f 32, 36, 40, 42, 44, tot f 60. FANTASIE COSTUUM nieuwe dessins f 25, 28, 34, 38, tot f 56. tijk zal men zeker goed doen om alle stekers te ver wijderen. Dit voorkomt vc onheil. Wat toch is het geval. De scheuten welke afkomstig zijn van een bol die door Botrytis is aangetast, groeien veelal krom op en sterven vroeg af. Ook de bladeren kunnen het niet harden en verwelken mede vroegtijdig. Soms ge beurt het dat een scheut het nog tot een bloem kan brengen, de bolbesmetting is dan nog niet heel erg geweest, doch het geheel geeft toch geen krachtigen gezonden indruk. Zijn de bloemen eenmaal verwij derd, dan is een roodbruine verkleuring van bet loof het onomstootelijk bewijs dat het gewas door Botrytis is aangetast geweest. Hoe is nu de ontwikkeling van deze zwam? De aangetaste bollen hebben aan de buitenste bolschub ben koolzwarte puistjes, die eenigszins in het weef sel zijn weggezonken en tamelijk vast zitten, llij verzending der bollen kunnen deze puistjes „scero- liën" geheeten wel losraken en op andere bollen terecht komen. Worden nu zulks bollen in den herfst geplant, dan groeit tegolijk uit zoo'n sclerotio de zwam, die de bol doorwoekert en het resultaat is dan voor den kweeker „een steker". Doch daarmede is de zwam nog niet tevreden Op de aangetaste scheut en bladeren ontstaan bij eenigszins vochtige lucht rechtopstaande draden, die met een sterk ver grootglas wel zijn waar te nemen. Deze dragen aan den top sporen, die door aanraking met de handen poole ontzag zich zelfs niet den huisdokter te vragen of deze ook niet van meening was, dat de aanwezigheid van Mevrouw Aske een ongunstigen invloed op den patiënt moest hebben. Maar het antwoord dat hij kreeg, werkte als een koude douche; mevrouw Aske was een ideale verpleegster, vertelde de dokter; haar toewijding en uithoudingsvermogen waren boven iedere lof verhe ven en vormden een aansporing voor de beide zusters, die haar terzijde stonden. Om ongeveer één uur 's nachts, kwam Anthony Aske weer tot bewustzijn. De doktoren, die den dag van de crisis niet van zijn bed waren geweest, beschouwden dit als een buitengewoon gunstig teeken: het bewees im mers dat do hersens geen blijvende schade hadden ge leden en weer waren gaan functionneeren. En wat danr- op volgde, verhoogde hun gevoel van gerustheid nog. de patiënt viel in rustïgen slaap, de ademhaling ging ge regeld teeken dat ook van de longontsteking het ge vaarlijkste voorbij was en sliep bijna twaalf uur ach tereen. Eleanor was bijna al dien tijd niet van zijn bed weg cn toen hij wakker werd wachtte ze in adem'ooze span ning af of hij haar herkennen zou en wat hij zou zeg gen. Eerst keek hij verwonderd om zich heen. alsof hij niet wist waar hij zich bevond en wat er met hem ge beurd was; toen kwam de volle herinnering. Een zachte glimlach speelde om zijn mond, er kwam een gians in zijn oogen en fluisterend klonk bet: „Eleanor!" „Anthony!" Met tranen in de oogen boog ze zich over hem heen en drukte een kus op een wasbleek voorhoofd. Toen ke ken ze elkaar diep in de opgen... en ln dat moment van opperste ontroering, viel elk spoor van misverstand en wrok weg, voorgoed... Anthony Aske had van nature een sterk gestel en toen de crisis eenmaal voorbij was en het gevaar geweken, kwam hij de inzinking sneller te boven, dan de dok toren hadden durven hopen. Ook de vreugde over Elea- nor's terugkeer, had in dit opzicht een buitengemeen- gunstigen invloed. Na een paar dagen begon hy weer belangstelling te toonen voor de menschen en dingen uit zijn omgeving en ook de herinnering aan den aanslag kwam in alle duidelijkheid terug.. Hij wist alles weer; de eenzame landweg, dien hij te paard gepasseerd was, Eleanor, met haar smartelijk verstoord gezicht, die hij

Schager Courant | 1931 | | pagina 1