Alltlttl NitllS- Mitrtimit- LnlliirtlJl. EEN GRATIS FILMVOORSTELLING HET 20-JARIG BESTAAN KAMPIOENSCHAP VAN VAN SPARTA EN HET HET EERSTE ELFTAL. 8 ledige KEG's Theezakjes Dinsdag 12 Mei 1931. 74ste Jaargang No. 8864 Uitgevers N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Provinciale steun voor tertiaire wegen. De uitvoering der Zuiderzee-steunwet. SCHAGEH COUliWT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in bet eerst uitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden nnar plaatsruimte berekend. dit nummeb bestaat uit twee bladen. De Schager Voetbalvereenlging „Sparta" heeft dan Zaterdag j.1. haar 20-jarig bestaan gevierd en deed dit onder voor de vereeniging prettige omstandigheden. Immers, niet alleen dat de Vereeniging zich op 't oogen- iblik in florisanten toestand, wat het aantal en de qualiteit der voetbalsport-beoefenaars betreft be vindt, haar eerste elftal mocht bovendien bij de laatste competitiewedstrijden het kampioenschap verwerven. Er was dus een dubbele reden tot feestvreugde. De receptie. Des middags werd in het café „De Beurs" van den heer C. Boontjes, de receptie gehouden. Een groot aan tal bloemstukken, de vele schriftelijke zoowel als per soonlijke gelukwenschen, gaven uiting aan de sympa thie voor en het medeleven met de feestvierende vereeniging. De Voorzitter van „Sparta" sprak in zijn welkomst woord over den gelukkigen samenloop van omstandig heden, dat met het 20-jarlg bestaan het eerste elftal het kampioenschap eerste klasse N.H.V.B. heeft be haald en dus nu overgaat naar den K.N.V.B. Het be stuur is zeer dankbaar voor de reeds ontvangen bloe menhulde en de vele felicitaties en spr. hoopt dat het eerste elftal in de komende jaren zai toonen de hulde die aan de vereeniging wordt gebracht, waardig te zijn. Spr. hoopt dat de aanwezigen een gezellige herinnering aan de receptie mogen meedragen. Voor en tijdens de receptie zijn verscheidene bloem stukken ontvangen, o.a. van de R.K. middenstandsver- eeniglng „de Hanze", van den heer H. Raven, de Chris telijke Gymnastiekvereniging „Excelsior", de zuster verenigingen te Wieringerwaard en Barsingerhorn, van den N.-H. Voetbalbond, van D.O.S.K.O. te Oudesluis, van Sparta's Adspirantenafdeeling en van den heer P. Oosterbaan. D.E.S. van Barsingerhorn, H.R.C. van Den Helder, de Schager Boksclub, J.V.C. van Julianadorp, zusterver- eenlgingen te Callantsoog, Alkmaar, Texel, enz., de Schager IJsclub, de tooneelvereeniging V.V.V., zij allen zonden per telegram of brief htm gelukwenschen. Het bestuur van den Noordhollandschen Voetbalbond •was vertegenwoordigd door den heer Delveaux, voor zitter, den heer Brussel, secretaris-penningmeester en den heer W. Niestadt. En in welgekozen woorden wenscht de heer Delveaux Sparta geluk met het 20-jarig bestaan. Spr. gewaagt van de vele zorgen die een klei ne vereeniging heeft en waarvoor een 20-jarig bestaan dan ook langen tijd beteekent. Dat bij het bereiken van den vierden mijlpaal een heele groote prijs, waarvoor jaren is gestreden, is verkregen, n.1. het bezit van het recht om in den K.N.V.B. te spelen, daarmede feliciteert spr. de vereeniging en spr. hoopt, dat de volgende jaren in den K.N.V.B. door Sparta zal worden ge speeld als ze bij den NH.V.B. deed en zij ook daar den naam van den N.H.V.B. zal hoog houden. Over het eerste deel heeft „Sparta" langen tijd gedaan, maar spr. uit den wensch, dat het volgende deel in versneld tempo zal worden afgelegd. Namens den N.H.V.B. biedt spr. een bouquet in de kleuren zijner vereeniging aan. Sparta's voorzitter dankt voor de gelukwenschen en sympathieke woorden Dat de vereeniging 20 jaren heeft kunnen bestaan, daartoe heeft in niet geringe mate medegewerkt de wijze waarop de NH.V.B. de zaken der kleine vereenigingen weet te behartigen. Voor den on dervonden steun dankt spr. hartelijk en hij hoopt, dat de bond de vereeniging bij voorkomende moeilijkheden ter wille zal zijn. Het is noode dat de vereeniging den N.H.VH. verlaat De heer Crabbendam spreekt namens H.F.C. van Den Helder, wenscht de vereeniging In 't bijzonder geluk met het behaalde kampioenschap, een overwinning, waarvoor zijn vereeniging is gestruikeld, terwijl Sparta zelfs niet reglementair struikelde. De heer Ant. Deutekom biedt gelukwenschen aan namens „de Hanze", welke middenstandsvereenlglng tevens een medaille beschikbaar stelt voor een even- tueelen wedstrijd. Spr. complimenteert de vereeniging ook namens de RJC tooneelvereeniging en ook namens zijn broer, den heer P. Deutekom, autobus-ondernemer, die de vereeniging een voorzittershamer aanbiedt Mevr. Van Ketel feliciteert de vereeniging namens den drukker en de administratie van het Sportblad en biedt een envelop aan. De heer Hoogvorst, spreekt namens D.O.S.K.O. van Oudesluis en brengt een extra complimentje aan het eerste elftal. Hij hoopt dat Sparta in den K.N.V.B. een waardig figuur zal zijn en het noorden op een waardige wijze zal vertegenwoordigen. En ook dat Sparta de kleine vereenigingen den rug niet zal toe- draalen. Sparta was, vooral bij kermisgelegenheden, een graag geziene tegenpartij. De heer Mr. J. A. E. Buiskool voert het woord na mens 5 vereeniging, ni. voor de Schager Handeldrijven de en Industrieele Middenstandsvereenlglng, de Bad- en Zweminrichting ..De Wiel", de Schager Orkestvereeni- glng, Algemeen Belang en de Harddraverijvereeniging, van welke vereenigingen een vertegenwoordiger is. Spr. is wel de jongste van die vertegenwoordigers, maar voert het woord, omdat hij gezwicht is voor de ar gumenten. dat hij gewend is de waarheid te zeggen en dat hij oud-Sparta-man, voetballer en oud-bestuurslid la. Toen. 7% jaar geleden, stond het eerste elftal bij de competitiewedstrijden gewoonlijk onderaan, nu boven aan. Maar wel spr. overtuigd dat dit eerste elftal hiorgen een heele kluif zal hebben aan het oud-Sparta- elftal. Namens genoemde vereenigingen biedt spr. een paar nieuwe doelnetten aan, onder voorwaarde dat over 20 jaren nog dezelfde netten zullen worden gebruikt en daaruit dus blijkt dat de bal de netten van het Sparta- doel weinig keeren heeft doorboord. En achtereenvolgens voeren dan nog het woord: de heer Overdijk, namens ..Hollandia' van Hoorn, de heer C. Blaauboer, namens de gymnastiekvereeniging „Ly- curgus", de heer K. Leguit als oudste lid en mede oprichter van de vereeniging, die de jubilaresse een voetbal aanbiedt, de heer G. Schoorl namens de Chr. Gymnastiekvereeniging „Excelsior", de heer Van Dru- nen, namens de Tooneelvereeniging „In Eigen Kring", welke vereeniging eveneens een nieuwe voetbal aan biedt, de heer Lutjeharms Sr., namens donateurs er supporters. Sparta's voorzitter dankte de sprekers voor hunne woorden en gelukwenschen en deelt o.a. ook nog mede, dat van den heer H. Raven een envelop met inhoud was ontvangen waarvoor de vereeniging den gever hartelijk dank bracht. Er heerschte een prettige stemming in „De Beursr waartoe niet weinig bijdroeg de opgewekte muziek var de heeren Jos. van Stipraan en Prins, pianist en violist. Maar ook Schagen's Harmonie bleef niet ten achter met hare sympathie-betuiging en de serenade die zij aan de feestvierende vereeniging bracht, werd zeer op prijs gesteld. Feestavond Sparta. Zaterdagavond had in het Noordhollands Koffiehuis de feestavond plaats van de V.V. „Sparta", welke feest avond was belegd ter gelegenheid van het 20-jarig be staan. De voorzitter der vereeniging. de heer W. Water tor, heet in zijn openingswoord allen welkom, ln het bijzonder den heer Brussel, secretaris-penningmeester van den N.H.V.B. Spreker vertelt een en ander over den levensloop van Sparta (zie ons nummer van 9 Mei) en besluit met den wensch, dat het Sparta als K.N. V.B.-club uitstekend mag gaan. Hierna wordt gemeenschappelijk gezongen het club lied, waarna de heer Watertor mededeeling doet van de ingekomen felicitaties. Vervolgens komt het hoogtepunt van den avond en van het geheele competitie-seizoen, n.1. huldiging van Sparta's eerste elftal ter eere van het behaalde kam pioenschap. De Voorzitter richt zich tot den aanvoer der met enkele woorden, waarin wordt gewezen op den spelbreker van het voetbalspel: Amor, doch spre ker zegt erbij, dat hij hoopt, dat hetzelfde elftal, dat thans voor hem staat, lauweren zal oogsten in den K.N.V.B. Spreker overhandigt namens het Bestuur aan iederen speler een foto van het elftal. Aanvoerder Rus zegt in zijn dankwoord, dat Sparta in de afgeloopen 20 jaren ls geklommen van de 4e naar de le klasse NH. VJ3 Hij hoopt, dat Sparta in den K.N.V.B. dezelfde klassen, doch in korteren tijd zal doorloopen. a Namens supporters en donateurs richt de heer Lutje harms zich tot het kampioenselftal. In een geestige speech herinnert hij aan den „overzeeschen" strijd te Texel. Voorts dankt hij het elftal voor hetgeen ze den supporters en donateurs in de afgeloopen competitie hebben laten zien. Namens dezen overhandigt hij den spelers een gouden dasspeld met juweel. De heer Brussel hoopte, nu Sparta den N.H.V.B. ging verlaten, dat het Sparta in den K.N.V.B. goed moge gaan. De heer C. Keijzer overhandigt den heer K. Leguit, eere-lid der vereeniging, een vaas bloemen. De heer K. Leguit is de oprichter der vereeniging. Verder zegt de heer Keijzer, dat de supporters voor den wedstrijd van morgen een medaille beschikbaar hebben gesteld. De heer Crabbendam hoopt, namens de V.V. „Hel der", dat Sparta in competitieverband nog eens mag uit komen tegen „Helder". De heer D. Prins zegt namens de Sparta-jazz, dat zij ten allen tijde voor Sparta bereid zijn te spelen. De humorist P. Groenendaal zorgt hierna voor de noodige afwisseling. Een dans door dames van „Lycur- gus" werd uitstekend uitgevoerd. Verder verhoogde een hawalin-ensemble de stemming, door de aanwezigen te laten luisteren naar hawaiin-muziek. Hierna bleven allen nog lang bijeen om een dansje te maken. Zoo is dus ook dit feest weder voorbij en kan Sparta zich thans gaan klaar maken voor den K.N.V.B. DE PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten van Noordholland heeft de Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond een zete' verloren, waardoor het aftredende lid mr. C. H. Guepin niet herkozen werd. Dr. I. H. J. Vos, die herkozen werd. zal nu de benoe ming niet aannemen, om het mogelijk te maken, dat mr. Guépin in de Staten terugkeert DE AANRANDING TE KLARENBEEK. De dader bekent De dader van den Vrijdag te Klarenbeek op een 25- jarige onderwijzeres gepleegden moordaanslag heeft Za terdagnacht bekend, zijn slachtoffer te hebben aangerand met oneerbare bedoelingen. De man zeide te hebben ge tracht het meisje te dwingen, onder bedreiging me*, moord, niets van het geval aan de politie mede te deelen. Het bebloede mes is gevonden, verborgen in het rieten dak der woning van den dader, die een bebloede zak doek in den grond had begraven. De toestand der ge troffene is vrq goed. De dader wordt gevangen gehouden. AUTOBUS OMGEVALLEN. 22 gewonden. VJD. verneemt uit Saarlouls: Door het weigeren van de rem ls een autobus, waarin zich 24 leden van een katholieke moedervereeniging be vonden. ln Schreklingen omgevallen. Twee en twintig vrouwen werden gewond. Vier van haar werden in ern- stigen toestand naar het ziekenhuis ln Saarlouls over gebracht. De autobus was op den terugweg van een tocht naar Luxemburg. van natuuropnamen en komische films, waaronder ook die van CHARLIE CHAPLIN, als extra attractie voor te ANNA PAULOWNA op Woensdag 3 Juni 1931, des namiddags om 2.30 uur, in de zaal van den heer C. Slikker; op Woensdag 3 Juni 1931, des namiddags om 7 uur, in de zaal van den heer J. Borst op Zaterdag 6 Juni 1931, des namiddags om 2 uur, in café „De Moriaan" van den heer H. Slikker te ZUIDSCHARWOUDE: op Zaterdag 13 Juni 1931, des namiddags om 2 uur, in de zaal van den heer P. Kramer te BREEZAND: te WARMENHUIZEN te SCHAGEN op Woensdag 17 Juni 1931, des namiddags om 2.30 uur, in Bioscoop Theater Royal. Tijdens deze voorstelling ontvangt U gratis ons plaatjesalbum „Een vacantiereis langs den Rijn". Langdurige auto-tochten van Noordholland's wegencommissie door de provincie. Ge adviseerd zal worden een 50-tal wegen op het aanvuliingsplan te zetten. Wij lezen in de „Tel.": De provinciale wegencommissie van Noord-Holland heeft Dinsdag en Vrijdag j.1. langdurige autotochten door de provincie gemaakt; Dinsdag werd het gedeelte ten Noorden van het Noordzeekanaal, Vrijdag dat ten zuiden van dit kanaal bezocht. Doel was in hoofdzaak na te gaan, voor welke z.g. tertaire wegen voor door gaand verkeer een subsidie uit de porvinciale kas ge- wenscht zou kunnen zijn. De provinciale waterstaat had daartoe een ontwerp- aanvullend wegenplan opgemaakt na voorafgaand over leg met het bestuur van de afdeeling Noord-Holland der vereeniging van Ned. Gemeenten en het bestuur van de Vereeniging Noordhollandsche waterschappen. Op Vrijdag werden ook wegen voor doorgaand verkeer die zich in de aangrenzende provincies Utrecht en Zuid- Holland voortzetten, bezocht Aan het einde van eiken dag werd een vergadering gehouden, waarin het advies aan Ged. Staten werd vast gesteld. Het resultaat ls, dat geadviseerd zal worden, ongeveer een vijftigtal wegen op dit aanvullend plan te plaatsen. Nog moet een reglement tot regeling van de uitkeerin- gen enz. worden vastgesteld. Daarover zal de wegencom missie in een vergadering op 22 Mei a.js. haar meening bepalen. Verwacht kan worden, dat 'n voordracht te dezen op zichte reeds in de a.s. Juli-vergadering der Staten zal kunnen worden behandeld. KANNIBALISME IN DEN BELGISCHEN OONGO. Twee vrouwen als slachtoffers. V.D. verneemt uit Elizabethstad: Nabij Luebo ln den Belgischen Congo heeft een aantal wilde krijgers van den Balubasstam een dorp van een anderen stam overvallen. De Balubas voerden twee vrouwen en twintig mannen gevankelijk weg. De vrouwen werden gedood en ge braden. waarna de mannen gedwongen werden de vrouwen op te eten. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA. Zestien wagens ontspoord. Uit Dadge City: In de nabijheid van Pendennis ont spoorden zestien wagons van een goederentrein. De wa gons stortten van den spoorlijk naar beneden. Zes personen werden gedood en tal van personen be kwamen verwondingen. Dezen zijn allen blinde passa giers. D© driemaaJidel ijkscho mededeel in gen. Hemmende invloed ten gevolge van de actie tot stopzetting der drooglegging. Aan de driemaandelijk9che mededeelingen der Gene rale Commissie inzake de uitvoering der Zuiderzee- steunwet is het volgende ontleend: Waren het ln het vorige seizoen de buitengewone uitkomsten der Zuiderzeevisscherij, die vele jonge krachten er maar niet toe konden doen besluiten om deze te verlaten, thans wordt weder een remmende in vloed op het streven van de Generale Commissie, om te bereiken, dat de jongeren elders een goed heenkomen zoeken, gevoeld van de actie tot stopzetting der afslui ting van der Zuiderzee en tot het bouwen van een brug ter plaatse van den afsluitdijk. In het eerste kwartaal van 1931 werd voor een op leiding voor het eerst een tegemoetkoming verleend in 54 gevallen. Het aantal leerlingen, dat met een tege moetkoming Ingevolge de Zuiderzeesteunwet opleiding aan een ambachtsschool geniet, is nog betrekkelijk ge ring. In het afgeloopen kwartaal zijn voorbereidingen getroffen voor de oprichting van een cursus tot oplei ding van belanghebbenden resp. kinderen van belang hebbenden, tot steenzetter. Bijzondere aandacht werd gewijd aan de opleiding van belanghebbenden tot agent van politie en aan hun plaatsing als zoodanig. Er werd aan toelagen f 9.242.80 betaaid. Een 68-tal personen deden aanvragen om hulp ter verkrijging van werk. Op 31 Maart j.1. bedroeg het aantal tewerkge- stelden bulten de Zuiderzeevisscherij ln totaal 857. Hier van zijn geplaatst in Rijksbetrekkingen: 31, bij de Ned. Spoorwegen: 55; in fabrieken: 30; als grondwerker: 43; als bakschipper: 453, en in diverse andere betrekkingen» 245. Op 31 Maart j.1. stonden nog ingeschreven 713 be langhebbenden, aan wie op hun aanvragen hulp werd toegezegd ter verkrijging van een door hen verlangd® betrekking. Voorts kwamen 70 credietaanvragen in, waarvan een 50-tal in behandeling zijn genomen. OUDE VROUW NEERGESLAGEN. Roofoverval te Eindhoven, Op klaarlichten dag hebben onbekenden Ingebroken bij de wed. S., een oud alleen wonend vrouwtje in 't zoo genaamde Drentsche dorp te Eindhoven. Het vrouwtje was bezig in den tuin, toen de dieven binnendrongen. Op het leven in huis kwam zij toeloopen, maar werd binnen door de bandieten bewusteloos geslagen. De buurt vond het vrouwtje later buiten kennis liggen. Zij is naar het R.K. Gasthuis vervoerd. Van de aanranders geen spoor. BOMMEN TE LISSABON GEVONDEN. Talrijke arrestaties. V.D. verneemt uit Lissabon: De politie heeft te Lissabon ruim 200 zware bommen gevonden, hetgeen als een aanwijzing wordt beschouwd, dat er plannen bestaan voor een nieuwe revolutionnaire beweging. Er zijn talrijke personen gearresteerd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1