De overname van het Langendijker G.E.B. door het P.E.N. leden zal bereiden. Hierna spreekt de voorzitter van den Volksbond, de heer Ant. Zwanink, tevens voorzitter der Tooneelclub, een woord van dank tot de aanwezigen en spreekt zijn voldoening uit voor de groote opkomst van dezen avond. Daar het wegens het lange stuk reeds half 1 was geworden, zegt voorzitter, dat er geen dansje na zal zijn, maar wenschte de aanwezigen nog een half uurtje gezellig samenzijn, waarna allen voldaan huis waarts keerden. De stemming voor de verkiezing van den gemeente raad zal alhier plaats hebben op Zaterdag 13 Juni a.s. Het ziekteverlof van Mej. E. M. Mulders, onderwijze des aan de o.l. school te Hippolytushoef, is op haar ver zoek verlengd tot 1 Juli a.s. De nieuw aangeschafte motorbrandspuit voor Den Oever zal worden gestatlonneerd in de garage van den heer J. Boersen aan de Voorstraat. De afd. Wieringen van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zal in de komende Blau we Week weer, als vorige jaren, een verkoop van „blau we bloempjes" organiseeren ten bate dor drankbestrij ding. Aan P. v. Heteren en D. Kop alhier is, ten behoeve van het maken van een boordvoorziening in het kanaal van de Haukes naar Sluis I, overwerkvergunning ver leend, geldende voor pi. 30 mannen (rijswerkers en voor 10 uur per dag en 55 uur per week, gedurende het tijd vak tot en met 5 September a.s. Bij de keuring der dienstplichtigen van de lichting 1932 zijn voor deze gemeente 17 ingeschrevenen geschikt verklaard en 8 voorgoed ongeschikt. Do dienstpl. A. Baving, lichting 1926, van het le Reg. Infanterie, is opgeroepen om op 10 September te Assen voor 17 dagen op te komen voor herhalingsoefeningen. NIEUWE N I E D O R P LANGE REIS. Protestvergadering van belanghebbenden over het be staan der Langereizer school, in de Openbare school aan de Langereis. Aanwezig een veertigtal belanghebbenden, met toe zegging van een belangrijk aantal niet-aanwezigen, dat zij voor behoud der school waren, Tevens waren aan wezig de heeren P. de Wit en H. Borst, als raads leden van Hoogwoud er Nieuwe Niedorp, die hierdoor van hun belangstelling biijk gaven, wat door de ver gadering op hoogen prijs werd gesteld. Nadat de heer J. Melk als voorzitter van de Ouder commissie de vergadering met welkom had geopend en het doel van deze vergadering uiteenzette, werd het woord gegeven aan den heer D, Olie Az. Spreker uit zijn verbazing over het feit, dat zoo kort nadat de thans overleden Burgemeester, wijlen J. Bree- baart, in een conferentie met Volksonderwijs in tegen woordigheid van den geheelen Raad verklaarde, dat zij evenals Volksonderwijs streden voor het behoud der 3 openbare scholen, thans een voorstel tot opheffing uit de lucht komt vallen, terwijl er toch sindsdien abso luut niets veranderd is. Spreker vindt met ter-zijde-stelling van het verdrag, geen enkele reden steekhoudend om tot opheffing over te gaan. Zelfs de fantasie: bezuiniging van Hoogwoud is weinig steekhoudend. Stel u eens voor, dat de Katholieken het dwaze in zagen van hun afscheidingsproces en hun kinderen wederom naar de openbare school stuurden. Als de Raad van Hoogwoud zoomaar zijn draai neemt kan een ander het ook. Spreker meent, dat als wij een waardige protest-actie voeren, gesteund door Volksonderwijs, die zijn voile medewerking toezegde en nog gesteund door ons goed recht, er van opheffing wel geen sprake zou wezen. Spr. stelt aan de vergadering voor een motie op te stellen en deze met handteekeningen voorzien aan beide Gemeenteraden toe te zenden. En zoonoodig aan den Inspecteur en desnoods ook aan Gedeputeerde Staten. Ên dan een commissie te benoemen, bestaande uit 3 personen. En wel een uit de belanghebbenden, een uit de Oudercommissie en eer» van Volksonderwijs, die be reid zijn zoo nocdig een mondelinge toelichting te geven Nadat nog verschillenden het woord hebben gevoerd en de heer J. Ham vooral naar voren heeft gebracht, dat, zoo stiefmoederlijk als de buitenwijken reeds wor den behandeld in vergelijking met de kom, wij toch vooral moeten strijden voor datgene wat wij bezitten: Onze Openbare School. Met algemeone stemmen werd aldus besloten de na volgende motie in te dienen: „Belanghebbenden in het behoud onzer Openbare school spreken den dringenden wensch uit, dat de schooi als een onmisbaar iets voor ons behouden moge blijven." Daarna werd nog als Commissielid uit belanghebben den met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer J. Ham. Uit de Oudercommissie vermoedelijk Mevr. Smit—Lont, terwijl Vrijdag a.s. Volksonderwijs 'ln zijn Bestuursvergadering zijn afgevaardigde zal aan wijzen. Met den wensch, dat ons werk goede vruchten moge dragen en nog een vruchtbaar leven onze school ten deel moge vallen, sluit voorzitter deze gezellige, een stemmige vergadering. SCHOORT, Op het groot nationaal zangconcours, hetwelk op 10, 16, 37 en 31 Mei cn 7 Juni in Zandvoort zal worden ge houden, behaalde gisteren Schoorls Gemengd koor, di recteur de heer Corn. Jonker uit Alkmaar, den eersten prijs in de derde afdeeling. Deze prijs werd behaald met 324 punten, het hoogste aantal dat ln deze afdeeling door de mededingende koren werd bereikt. Dit was voor zeker een prachtig resultaat van de wekenlange ernsti ge studie. Naar we vernamen zal Woensdagavond dit gezelschap óp het feestterrein van het muziekconcours een concert geven, waarbij o.a. de beide mooie concoursnummers ten gehoore zullen worden gebracht. Of dit gebeuren ook belangstelling zal trekken. Zoo langzamerhand staat ons dorp weder in het tee- 3cen van de feesten. Op Hemelvaartsdag en op den daarcpvolgenden Zondag toch, wordt hier door den Westfrleschen Bond van Harmonie- en Fanfaregezel schappen het jaarlijkscho muziewconcours gehouden en reeds weken lang is men er hier druk mede, om dit festival, hetwelk tegelijk valt met het tienjarig bestaan van het Schoorlsche fanfarecorps, zoo goed mogelijk te doen slagen. Op 't feestterrein ziet men allerhande getimmerten verrijzen, welke allen er op wijzen, dat de laatste hand aan de dingen wordt gelegd. 33 Corpsen nemen deel aan dit concours. Reeds Woensdagavond wordt op 't terrein geconcerteerd door Schoorls Fanfarecorps en door Schoorls Gemengd Koor, terwijl Donderdagmorgen te elf uur de officieele ont vangst van genoodlgden enz. zal plaats hebben door het Gemeentebestuur, op het Gemeentehuis. Zaterdagavond concerteert het Fanfarecorps „H.U. G.O." uit Hecrhugowaard. Tevens komen allerhande kermisvermakelijkheden op 't terrein, terwijl Zondag avond het geheel met een groot vuurferk zal worden besloten. Indien nu het weer wil medewerken, gelooven we dat 't bezoek in die dagen druk zal worden. BARSINGERHORN Vrijdagavond j.1. heeft op uitnoodiging van de Ver eeniging „D.O.G.", Mej. Wynia, leerares van de Land- bouwhuishoudschool te Schagen, een causerie gehouden over het onderwerp: „Rationalisatie in de huishouding". Mevr. Werner heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder Mej. Wynia, en sprak er haar genoegen over uit, dat de opkomst zoo bevredigend was, waarna Mej. W. op onderhoudende wijze het onderwerp besprak. De beteekenis, besparing van tijd, arbeidskracht en ka pitaal, werd duidelijk, en waar noodig met voorbeelden toegelicht, uiteengezet en de aanwezigen hebben met aandacht de bespreking gevolgd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Mevr. Werner dankte in haar sluitingswoord mej. Wynia voor de aangename en prettige wijze, waarop zij allen had beziggehouden, en bracht tegelijkertijd een woord van dank aan het Bestuur van de vereeniging „D.O.G.", door wiens initiatief deze causerie gehouden kon worden. Met den wensch, dat Mej. W. bij een even- tueele uitnoodiging nogmaals bereid zou zijn een derge- lyken avond te houden, werd de bijeenkomst gesloten. B. en W. dreigen ter benoeming van leden van de schattingscommissie voor: de heeren K. Breebaart Dz., Jb. Jimmink, Jb. Kistemaker en C. Smit Gz. (allen af tredend.) KOLHORN. Naar wij vernemen za] door B. en W. van Barsinger- horn in de eerstvolgende Raadsvergadering worden voor gesteld het Keern en de Nieuwe en Oude Streek als volgt te verbeteren: a. Keem: het verwijderen van.de bestaande bestrating, het leggen van tegels en het aanleggen van rioleering, b. Nieuwe Streek: het verwijderen van de bestaande bestrating en het leggen van tegels; c. Oude Streek: verbreed en en verstraten. HEERHUGOWAARD VEENHUIZEN. Op 't sportterrein te Hoogwoud speelde Zondag j.1. de voetbalvereeniglng L.V.C. 1 te LangereisVeenhui- zen een wedstrijd tegen D.O.S. 1 van Abbekerk. Won L.V.C. de vorige week met 30, thans wist ze weer de overwinning te bevechten met 51. SINT MAARTEN Bij het Zondag j.1. gehouden groot Nationaal Zangcon cours te Zandvoort heeft de zangvereeniging „Kunst en Vriendschap" directeur de heer P. Grin Jr., een lsten prijs in de 3e afd. behaald met 310 punten. WINKET De heer H. H. Beukman, bedrijfsleider Coop. Brood bakkerij en Verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" te Win kel, is als zoodanig benoemd aan de Coop. Vereen. „Vooruit" te Dordrecht. De heer P. J. Korver, ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde voor het op 29 en 30 April j.1. gehouden schrif telijk gedeelte van het examen voor candidaat gemeente secretaris. CALLANTSO OG Door den Keuringsraad. welke zitting heeft gehouden te Schagen op 6 Mei j.1. ter keuring van dienstplichtigen voor de lichting 1931, zijn voor goed ongeschikt ver klaard: Arle Bakker, Jacobus Adrianus Kooijman, en Jan Zeeman. Geschikt verklaard zijn Martinus Cornelis Hoornsman, Cornelis Johannes Oskam, Hendrlcus Jo- hannes Veul en Cornelis Petrus Vader. Donderdag a.s. organiseert de voetbalvereeniglng „Cal- lantsoog" seriewedstrijden. Uitgenoodigd zijn Sparta HE, Kolhorn I en Petten II. Tijdens de pauze vindt de over dracht plaats van het standbeeld van de V.V.V., voor stellende een visscherman, aan de gemeente. Voor en na de overdracht zal het muziekcorps „Callantsoog" en kele nummers ten gehoore brengen, terwijl na afloop door het gemeentebestuur verversChingen zullen worden aangeboden. Indien het weer medewerkt zal ongetwij feld het badseizoen op waardige wijze worden geopend. De voetbalvereeniglng „Callantsoog" ham Zondag deel aan de seriewedstrijden te Kolhorn. Mededeelnemers waren Kolhorn I, die de wedstrijden had uitgeschreven ter gelegenheid van haar eenjarig bestaan, Aatsrwoud 1 en M.F.C. n. Callantsoog speelde eerst tegen Kolhorn I. In een zeer gelijkopgaanden strijd maakte C, na de rust het eenige doelpunt van den strijd en wist zich daar door in de finale te plaatsen. Aartswoud en M.F.C. werd gewonnen door Aartswoud. De finale bracht een 20 overwinning voor de strand bewoners, zoodat zij zich in het bezit van den eersten prijs stelden: een zilveren beker. Voor deze jonge ver eeniging is dit een aardig succes. We zullen hopen, dat in de seriewedstrijden, welke zij Donderdag a.s. zelf or ganiseert, zij wederom tot de sterkste zal behooren. W A R M E N TI V T Z E N Zaterdagavond hield do Vrijzinnlgo Kiesvereeniging een algemeene ledenvergadering in de zaal van den heer Slikker. Voorzitter de heer P. J. Mink opende deze bijeenkomst waar hij den aanwezigen welkom heette en mededeelde dat wij door omstandigheden waren samengekomen en hoopte dat de besprekingen van dezen avond vriend schappelijk en in het belang voor ona allen mochten zijn. Door den waarnemenden secretaris, den heer A. Kroon werden de notulen van de laatst gehouden vergadering voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Aan de orde waa voorstel van het bestuur om op de candidatenlijst voor de a...s gemeenteraadsverkiezing alsnog te plaatsen den heer J. van Rijn, Over dit voorstel werden verschillende besprekingen gehouden. Volgens Voorzitter was het bestuur door deze aangelegenheid in overleg getreden met de kiesvereeni ging te Schoorldam en met goedvinden werd de candi datenlijst gewijzigd en definitief vastgesteld als volgt: 1. P. Slot, 2. P. J. Mink, 3, C. Geus, 4. P. de Groot, 5. J. van Rijn, 6. D. Wildeboer, 7. A. Kroon, 8. A. Hopman, 9. H. de Vet Voorstel van het Bestuur om den naam der vereeni ging te wijzigen In: „Linksche Kiesvereeniging". Destijds werd door velen de meening geuit om geen lid te willen wezen van een vereeniging met naam van be paalde richting. Daar niemand er iets op tegen had, den naam der vereeniging te wijzigen, waardoor en voor een ieder van linksohe richting dus plaats Is, werd zon der bezwaar tot wijziging overgegaan. Daar niemand Iets voor de rondvraag had, sloot Voor zitter deze bijeenkomst en dankte de aanwezigen voor dc aangename besprekingen. Hierna volgden nog enkele besprekingen van hulshou- delijken aard. Onderlinge hulp bij ziekte. Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdagavond j.1. in het lokaal van den heer G. J. Mosch een algemeene ledenvergadering. De Voorzitter de heer H. G. Rijs opende deze verplichte algemeene vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Spr. betreurde het ten zeer ste dat de opkomst zoo gering was alhoewel het toch verplichtend was. Het bestuur neemt hierdoor dan ook zeer ernstig in overweging om in het vervolg strenger maatregelen toe to passen. Den secretaris, den heer P. J. Mink werd verzocht de notulen voor te lezen. Deze werden zonder op- of aan merking onder dankzegging goedgekeurd. Mededeelingen. Door voorzitter werden nog eenige mededeelingen gedaan betreffende groote vergaderingen welke gehouden zijn. Speciaal werd door voorzitter ge sproken over. afscheiding van het N.V.Z. Door het bestuur is tot bode benoemd de heer D. Ooije- vaar. Jaarverslag. Uit het jaarverslag hebben wij vernomen dat het ledental bedroeg: op 1 Jan. 1930, 115, op 31 Dec. 1930: 107 leden. Over 1930 zijn 33 leden ziek geweest, met tezamen 795 ziekedagen. Rekening en verantwoording. Volgens de rekening en verantwoording is in 1930 aan ziekegeld uitbetaald f 802.79 en aan bodeloon f 154.25. batig saldo was per 1 Jan. 1930 f 309.33, per 31 Dec. 1030 f 286.05, verllessaldo f 23.28. Bij monde van den heer W. Molenaar Jz. werd namens de rekeningcommissie geadviseerd tot goedkeuring dei rekening over te gaan. Aldus besloten. Penningmeester werd dank gebracht voor zijn ijverig en accuraat beheer. Verkiezing'van 3 bestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren J. Blankendaal, A. Nieuwland en P. J. Mink. Genoemde heeren werden met groote meer derheid van stemmen herkozen. Aanwijzing van een plaatsvervangend lid der rekening-commissie, aftredend de heer H. Groot. Door voorzitter werd hiervoor aange wezen, de heer A. Mosoh Pz., die zich de benoeming liet welgevallen. Voorstel tot aansluiting bij den bond van Ziekenkas sen Noord-Holland boven het IJ. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat in een gehouden bestuursvergadering besloten werd tot afschel- ding van N.V.Z. en tot aansluiting bij genoemden bond van Ziekenkassen. Deze bond mooet n.1. nog worden op gericht, waarbij 17 onderlinge ziekenkassen zich zullen aansluiten. De contributie bij het N.V.Z. bedroeg voor onze kas 22 ceht per lid per jaar. Bij den nieuw op te richten bond zal de contributie per lid per jaar bedragen 15 cent. De heer Strljbis vraagt Inlichtingen betreffende ons aandeel in het Reservefonds van het N.V.Z. Volgens voorzitter schijnt het nógal bezwaarlijk te wezen, om bij uittreden, het bedrag los te krijgen. He bestuursvoorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. Door den penningmeester werd medege deeld, dat eiken Woensdagavond en Zaterdagavond van 6—7 uur gelegenheid bestaat ziekengeld te halen. ANNA PA ULOWNA Duivensport. De postduivenvereniging „Altijd Verder" hield Zon dag j.1. een wedvlucht vanaf Soignles (afstand 262 K.M.) De duiven werd om 8 uur gelost. De eerste werd om 11 u. 27 m. 31 sec. geconstateerd; de laatste om 11 u 33 m. 18 sec. Prijswinnaars waren: G. de Boe 1 en 10; Jb. Cornelissen 2, 4, 6 en 8; W. Blaauboer 3; R. Geerings 5 en N. Splgt 7 en 9. Opening Lunchroom. Zaterdagavond heeft de heer C. Schrama aan de Spoorbuurteen lunchroom geopend, waarmee dit ge deelte van den polder, dank zij het goede werk van den aannemer Schouten en schilder Van der Plas, een mooie zaak rijker geworden is. Buiten zoowel als binnen ziet alles er keurig en fleu rig uit. Een aardige verlichting, mooie meubelen en een heel goed radio-toestel, geleverd door den heer Blanke voort, dat tevens te gebruiken is voor gramofonweer- gave, verhoogen de gezelligheid. De heer Schrama mocht bij de opening veel blijken van belangstelling ondervinden. Verschillende leveran ciers, doch ook anderen, hadden mooie bloemenmanden gezonden. Mej. Schier, biljartkampioene, gaf Zaterdagavond in de Vlas en Korenbeurs een seance, waarvoor vrij veel belangstelling was. Op een partij van 500 gaf zij 350 voor. Toch# kreeg de heer Jb. van Eekeren, tegen wien zij speelde, geen schijn van kans, Mej. Schrier maakt in 24 beurten de 500 vol. Haar hoogste serie was 110. De heer v. E. had het in 23 beurten niet verder dan tot 68 kunnen brengen. De serie kunst- en fantasiestooten, die de blljartster hierna liet volgen waren, volgens kenners, schitterend. De R.K. voetbalvereeniging „Zwaluwen" hield Zondag in de zaal van den heer Swaerts een feestavond. Opge voerd werd het kluchtspel „De keizer komt", terwijl ook door allerhande attracties, die het doel hadden de kas der vereen, te stijven, het vrij talrijke publiek aangenaam werd bezig gehouden. Politie. Gevonden: een belastingplaatje. Verloren: een bankbiljet van f 25. Inl. ter secretarie. BREEZAND. Boilendag. Groote drukte en gezelligheid heersebten Zondag middag op de wegen in Breezand. Velen uit den om trek waren op dezen zonnigen dag gekomen om zich te verlustigen in de kleurige velden. Er was nog veel te genieten, hoewel men na de zware regenbuien van Donderdag j.1. al geweldige hoeveelheden bloemen af gesneden had. Buitengewoon druk was het ln de bijheid van de muziektent, waarin de harmonlevereeni" ging „Concordia" een matinée gaf. Zooals we boven al zeiden, het was een gezelliga drukte, geen wanklank werd gehoord en alles ging even ordelijk toe, dank zij het taktvol optreden van de politie, die zeker door haar leiding bij het drukke verkeer lan» de muziektent ongelukken en rumoer heeft voorkomen, zoodat men rustig van het concert kon genieten. z IJ PJ PETTEN. Algemeene vergadering der Coop. Boerenleenbank 11 Petten, op Zaterdagavond 9 Mei, in 't Wapen van pet. ten. Aanwezig 36 leden. De voorzitter, de heer Geensen, opent en deelt mede, dat hij thans bij de opening geen gedetailleerd overzicht zal geven van de verrichtingen en positie van de bank. Hij volstaat voorlooplg met de mededeeling, dat ook ia 1930 het vertrouwen in de bank ongeschokt is gebleven. De notulen der vorige vergadering worden onveran- derd goedgekeurd. De kassier geeft dan aan de hand van de den leden toegezonden overzichten, nadere toe- lichting op verschillene cijfers uit rekening en balans 1930. Enkele posten geven we hier weer. In 1930 ont vangen spaargelden f 42577.57; terugbetaald f 62756.84 Het saldo der spaargelden bedroeg op 31 Dec. f 71895,96, Het aantal spaarders was gestegen tot 129. Gegeven voorschotten f 3100, terug ontvangen voor- schotten f 7446.22. Uitstaande op 31 Dec. f 56142.96. Bij de hierna volgende verkiezingen werden de heg. ren J. Blom en P. Nottelman herkozen respectievelijk als bestuurslid en lid van den Raad van Toezicht. De voorziter deelde vervolgens mee, dat het bestue sinds 1 Jan. de volgende rentowijziglngen had ing, voerd: Spaarrente en credit-rente in rekening-courac 3 rente van voorschotten en debet-rente in rekening, courant 4% 's jaars. Bovendien zal zoo mogelijk aas de vaste spaarders een premie van worden uitge- keerd over het laagste saldo-tegoed In het afgeloopea kalenderjaar. Na eenige besprekingen wordt dit alge. meen goedgevonden. Voor de rondvraag begint roept de voorzitter neg eens uitdrukkelijk de medewerking der betrokkenen in, opdat jaarlijks minimaal 10 der uitstaande voorschot ten wordt afgelost. Bij de rondvraag bepleit de heer Eriks het toek& nen van een gratificatie ad f 50 aan den voorzitter.- Algemeen goedgevonden. Niéts meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter ■\yoorden van dank voor de zakelijke en aangen^ besprekingen. OUDE NIE DON Het jaarlijks onderzoek van verlofgangers voor een der lichtingen 1919 en 1922 zal voor deze ge meente worden gehouden te Winkel, in het gymnastiek lokaal der O. L. school op Vrijdag 12 Juni 1931 dés voor- middags 11.15 uur. Van de op 8 dezer gehouden keuring voor den dienst- plioht lichting 1932 zijn er van de 9 die zich aan de keu ring onderwierpen goedgekeurd: G, A. Boekei, J. T. Dek ker, H. A. Kooij, J. Kuilboer en J. J. Wit, terwijl A. Kla ver, P. J. Mijts, A. P. Ruiter en J. T. Stam voorgoed ongeschikt werden verklaard. De heer J. Waiboer heeft zijif benoeming als Md van den gemeenteraad ala zoodanig aangenomen. ALKMAAR Lugubere vondst Zaterdagmorgen Is uit 'het Gr. N.-H. Kanaal nabij den Omval het lijk opgehaald van den 69-jarigen heer G. K., die reeds sinds eenlgen tijd werd vermist. Candidaat voor de Ommerschout. Wegens latidlooperlj la ingepikt de circa GO-j&rige huis schilder Klaas R., 'n goed vakman, maar geheel genereerd. Hij verkeerde in verregaanden toestand van vervuiling en door drankmisbruik maakte hij de plant- soenbanken geregeld araveiling voor de achtergebleven logés. Be gemeenschappelijke vergadering van do 5 gemeenteraden. Geen beslissing alleen besprekingen. Tegen Maandagmiddag 3 uur was in café „Markt- zicht" te Broek op Langendijk een gemeenschappelijke vergadering belegd van de raden der i Langendijker gemeenten en die van de gemeente Sint Pankras, in welke bijeenkomsten de door het P.E.N. uitgebrachte rapporten over eventueele overname van het G.E.B. en het advies dat de directeur der Lichtbedrijven op deze rapporten had gegeven zouden worden besproken. Aanwezig zijn de heeren P. Slot, A. J. Wijnveldt en J. Kroonenburg, respectievelijk burgemeester van Broek op Langendijk, Oudkarspel en St. Pankras, een groot aantal raadsleden van de betrokken gemeenten, de ge meentesecretarissen Schelhaas. Reinders en Kunnen, de directeur der lichtbedrijven, de heer Smit Het P.E.N. is vertegenwoordigd door de heeren J. van Olden- borgh, directeur, Ir. J. A. Wijnmalen, hoofdingenieur en den heer Zondervan. Voorzitter de heer P. Slot, die allereerst de vergade ring laat beslissen of zijn presidenteele vrijmoedigheid om de pers toegang tot deze vergadering te geven, wordt goedgevonden. Door applaus stemt de vergadering daar mee in. De Voorzitter deelt dan mede, dat bericht van verhin dering is ingekomen van den heer burgemeester van Spengler, wegens ziekte en voorts de raadsleden Glas van Broep op Langendijk en Schrijvre van Noordschar- woude. Spr. brengt in herinnering hoe het besluit tot het leggen van een ondergrondschen kabel geleld heeft tot onderhandelingen met het PEN. over overdracht van het G.E.B.hoe rapporten zijn verschenen voor welke rapporten wij verwijzen naar de no.'s van 9 April en 5 Mei en het rapport van den directeur der Licht bedrijven en dat tenslotte het Bestuur van de Com missie der Lichbedrijven meende goed te doen een ge meenschappelijke vergadering van gemeenteraden te beleggen, opdat de raadsleden eventueele inlichtingen zouden kunn envragen. Spr. bengt de directie van het P.E.N. een woord van lof voor het zeer duidelijke rap port en deelt mede, dat het niet de bedoeling ls een spiegelgevecht door de 2 'partijen te deen houden. Ook niet dat een beslissing door dere vergadering wordt genomen over al- of niet overdracht, doch uitsluitend om inlichtingen of opmerkingen over het rapport in te winnen of te maken En die gelegenheid wenscht spr. dan allereerst te geven. De vragen en opmerkingen. De heer Kramer, Zuidscharwoude, wijst er dan op, dat het P.E.N. zijn aenbed blijkens het rapport gestand doet tot 1 Mei. Met het ccg cp de omstandigheden is die datum zeker wel gewijzigd. De heer Du Burck, Zuidscharwoude, is geen princi pieel tegenstander van overdracht, maar de antwoorden op zijn vragen zullen den doorslag geven. Allereerst vraagt spr. of het P.E..N, ook niet dient t ebetalen, als schuld van het bedrijf aan de gemeenten, de over 1930 gemaakte winst van f 10389 plus de winst die ln het r eerste halfjaar van 1931 zal worden gemaakt. Spr. houdt het voorts met den directeur, dat het bedrag van f 40038, uit de winst betaald, voor uitbreiding eni. tot de kapi- taalslasten behoort, omdat anders voor die werken ees leening tot dit bedrag gesloten had moeten worden e dan die leening bij de kapitaalslasten opgenomen zijn geworden. Voorts merkt spr op dat het P.E.N. de garaö stelt dat niet meer 24 6 cent als stroomprijs zal wordt', betaald (de prijs, dien de gezamenlijke verbruikers over 1930 gemiddeld hebben betaald) en indien in eenigja^' meer betaald mocht zijn, het meerdere aan de besturf der 5 gemeenten uit te keeren. Spr. zou eventueel willen dat het P.E.N. zich fereid verklaarde, dat wanneer in de toekomst bleek ds-'deze prijs van 24.6 cent hooger is, dan de prijs zou zijn weest indien het G.E.B. was blijven bestaan, ook dan dat meerdere bedrag aan de gemeenten zou worden uitgekeerd. Spr. oordeelt dat er wel een middel zal zijn om .bijv de exploitatiekosten enz in procenten uit te drukken en zoodoende aan zijn hierboven vermelde ver langen kan worden voldaan. Als op deze vraag een coulant antwoord wordt gegeven, is spr.'s grootste struikelblok tegen de overdracht verdwenen. De heer Dijkhuizen, Zuidscharwoude, meent uit de rapporten gelezen te hebben dat de gemiddelde stroom» prijs van het P.E.N. 23 cent is geweest, bij het G.E.B. daarentegen 17.17 cent. Voorts zegt spr. dat een °nt» vangst van f 253.COO wel aardig lijkt, maar spr. zet laar tegenover de becijfering van den directeur, de v/inst van f 11000, de meerdere kosten van straatver lichting enz. Spr. ziet dan ook in de overdracht ge®15 voordeel, ja voor de kleingebruikers nadeel. De Voorzitter antwoordt den heer Kramer dat waar na de conferentie van 19 Februari eerst op 2 April een nieuw voorstel van het P.E.N. Is ontvangen, spr. zich niet bezwaard gevoelt om zich niet aan den datum vani 1 Mei te houden. L De heer Van Oldenborgh wil allereerst, naar aanlei ding van de gestelde vragen, in deze vergadering, doen uitkomen de algemeens voordeden van overdracht van het G.E.B. aan hot P.E.N Voordeden, die niet in he rapport naar voren zijn gebracht, maar wel in de ven gadering van de Commissie der Lichtbedrijven. En sp- noemt dan het kwart millioen dat als handelswaar zal worden uitgekeerd, het kwart millioen dat gestoke^ wordt in het leidingsnot door het maken van een dergrondschen kabel. Maar de hoofdreden van de F ging om het bedrijf over te nemen is dat het P.» de electrificatia in het gewest ten volle wil dienen, goed het G.E.B. de electriflcatie ook in de betroKK» gemeenten heeft gediend, het is slechts gedaan in 6 deelten, het is tct ccn oppervlakkige electriflcatie 8 bleven. De z.g. diversiteit is alleen bij groote bedryv mogelijk, zij hebben grootere hulpmddelen ter besc king. Én de overname vindt niet plaats om ons voor te bezorgen, de winsten komen geheel ten bate van bedrijf. Spr. wijst op de vastrechttarieven, 't nacht» het

Schager Courant | 1931 | | pagina 6