SPARTA I - TEXEL I. SPARTA 2 - HELDER comb. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Vloedgolf aan de kust van Rritsch Nieuw-Guinea. De geheimzinnige moord in Den Haag. Nog steeds onlusten in Spaansche steden. de chauffeur was etwas angeheitert. De 22-jarige tuinder Simon Nico B., uit Heemskerk was in den nacht van 17 Februari met een in Beverwijk cehuurde auto met een vriend en vakgenoot aan 't pas sagieren gegaan. De noodlge café's werden bezocht en niet verzuimd een dansje te maken. Ten slotte werd ook nog Uitgeest bezocht en vermoedelijk als gevolg van de gebruikte ververschingen was bovengenoemde heer B het stuur niet geheel meer meester en reed door een hek heen, tegen den voorgevel van den kappers- en si garenzaak des heeren G. WiUemse, terwijl ook een ge meentelantaarn omver werd gekegeld. Aangericht werd jn totaal een schade van pl.m. f 600. Het jonge mensch stond naar aanleiding van die fei ten terecht voor den kantonrechter te Alkmaar en werd alstoen veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen benevens ontzegging van rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar (De grootste strop!). Hij kwam van dit vonnis in hooger beroep, dat heden door de meervoudige strafkamer werd behandeld. De zelfde getuigen als in eerste instantie werden ook nu gehoord, terwijl appallant heden juridisch werd bijge staan door Mr. G. A. de Lange. Verdachte erkende wel opgewonden, doch niet beschon ken te zijn geweest. Hij was „verbouwereerd" door de plotselinge verschijning van een wielrijder. Toen de gemeenteveldwachter Bornebrock, Inmiddels gewaarschuwd, op de plaats des onheils arriveerde, vond hij de wagen gedeeltelijk In puin liggen. Getuige a decharge Cornelis Tyms, die in bewusten nacht ook van de partij was, verscheen heden in de zaal feestelijk gesierd met een darwintulp in zijn knoopsgat Hij verklaarde één glaasje bier, voor zijn vriend den chauffeur bestemd, te hebben opgedronken. De verdachte stuurde, volgens den veldwachter, de brieven om schadevergoeding ongeopend terug. De officier betreurde het dat alleen verdachte in hoo ger beroep was gekomen, want dan zou spreker ver zocht hebben nóg een schepje bij de boete te doen. De officier noemde voorts de houding van verdachto stumperachtig. Hij had getoond te zijn een prul van een chauffeur, of dien avond niet nuchter te zijn geweest. Na vaststelling der feiten requireerde de officier ten slotte van zijn laug niet malsch requisitoir bevestiging van het vonnis. Mr. G. A de Lange richtte de kracht van zijn pleidooi In hoofdzaak tegen de straf, vooral wat betreft de ont zegging der rijbevoegdheid en verzocht het college na drukkelijk met betrekking tot de bijkomende maatregel van veiligheid clementie. HET VERBODEN PIEREMENT. De heer Pieter W., caféhouder te Hoorn, was door den kantonrechter veroordeeld wegens de aanwezig heid van een verboden muziekinrichting, welke mu- ziekinrichting bestond in een luidspreker, door hem in de keuken van het café geplaatst. Mr. Beltman uit Amsterdam verscheen als verdediger. Voorts werd de zaak om formeele redenen nietig verklaard, dus was dit juridische eitje gauw gepeld en opgege ten. BELEEDIGING IN GESCHRIFTE OF EEN PREDI KANT DER N.H. KERK OP DE ZONDAARSBANK. Als laatste verdachte verscheen de eerw Heer Ds. Laurens Renier v. d. B., vrijzinnig predikant bij ,'.e Ned. Hervormde gemeente te Hoorn, aan wien was ten laste gelegd beleediging in geschrifte door mid del van een door hem geschreven artikel in een blad getiteld „Godsdienstig leven", waardoor het bestuur der orthodoxe evangelisatievereeniging dat daarin werd aangevallen, zich beleedigd gevoelde. De verdachte werd als raadsman en verdediger bij gestaan door een advocaat uit Gouda, mr. Rijksen. Voorts waren aanwezig als getuigen de beieedigde bestuursleden de heeren Noteboom, Karsen, Janne- ma, Huijberts, De Jong, Ooijevaar en v. d. Plas. Bo vendien was gedagvaard één getuige a decharge. Het conflict vond zijn oorzaak in een huwelijksvol trekking, die blijkbaar de goedkeuring van den ker keraad niet kon wegdragen. In clo eersto plaats werd Kchoord de heer Noteboom, voorzitter van het bestuur der evangelisatievereeni ging, die verklaarde zich door verschillende zinsne den in het artikel beleedigd te achtten. Hij noemde zich een der leiders dor orthodoxe Hoornsche Ned Hervormden en trok zich ook het geschrevene per soonlijk aan. Ds- v- d. B. ontkende de leden van het bestuur be doeld te hebben. Hij noemde de leiders ieder die in woord of geschrifte de gedachte van die evangelisatie propageerde. Ook de heer Jan Knrsen, typograaf, gevoelde zich beleedigd. Hij is de secretaris der evangelisatie. Eveneens do overige zich als leiders beschouwende bestuurders der evangelisatiekring hiervoren ge noemd, legden een dusdanige verklaring af. Deze ver klaring geschiedde met onderling goedvinden. Collec tief. De heer D. C. van Kempen, masseur te Amersfoort, ■deelde mede dat zijn huwelijk was gesloten in de Kapel der Evangelisatie. Hij had Ds. v. d. B. gezegd dat hij gereformeerd en zijn a.s. vrouw lidmaat der Ned. Herv. Kerk was. Mevrouw v. Kempen—v. d. Helm, legde een ver klaring af in denzelfden geest. Hierop was een schrijven ingekomen, waarin werd gemeld, dat het huwelijk niet in de groote kerk kon worden ingezegend, zijnde zulks een besluit van den kerkeraad. Ten slotte werd gehoord de heer Harder, koster der Ned. Hervormde Kerk. als getuige a decharge, die daarentegen verklaarde dat mcj. v. d. Helm niet had Rezegd lidmaat te zijn. Getuige had het a.s. echt paar verwezen naar den Scriba van den Kerkeraad, m casu Ds. v. d. Br. Verdachte verklaarde in verband hiermede, dat Tri'-, v. d. Helm uitdrukkelijk had verklaard geen lidmaat te zijn. Ds. v. d. B. legde daarop nog de verklaring af, dat Juist deze kwestie hein tot zijn artikel had geinspi- reerd. Hierop verkreeg de Officier het woord tot het hou den van zijn requisitoir en deed daarin uitkomen, dat het geincarméerde artikel geacht kon worden gericht te zijn tegen het bestuur als leiders en voor hen beleedigend was. Voorts sloeg bedoeld artikel speciaal op getuige Karsen, die als K. werd aange duid. De bewoordingen waarin het artikel was ge steld, noemde de Officier wel degelijk beleedigend, zooals hij door verschillende citaten nader aantoonde. Tenslotte noemde de Officier het stuk een pzedi- kant onwaardig en eindigde zijn requisitoir met te gen verdachte f100 boete subs 100 dagen hechtenis te vorderen. Mr. Rijksen maakte vooraf formeple opmerkingen omtrent de dagvaarding en vermeende dat het feit behoorde onder art. 201 Smaadschrift en ging daarop over tot de eigenlijke verdediging, trachtende duide lijk te maken, dat hier geen opzet tot beleediging had voorgezeten. Er werden geen personen bedoeld, wel een mentaliteit, 'n geestesgesteldheid. Verdachte wil de slechts de belangen verdedigen der Vrijz. gods- dienstigen. wat hij heeft gedaan op scherpe wijze, zooals pleiter moest toegeven. De strijd, heerschen- de in de Ned. Herv. Kerk, werd ook door Ds. v. d. B. ernstig betreurd. Na nog een breede uiteenzet ting der motieven die den verdachte hadden geleid eindigde pleiter zijn welsprekend pleidooi met vrij spraak te concludeeren. Uitspraak volgende week. 8PARTA. Met Hemelvaartsdag ontvangt Sparta I haar groot je tegenstander uit de competitie, Texel I, welke voor het gouden kruis wordt gespeeld, tfeerts 2 maal won Sparta van Texel thuis met 2—0 uit met 3Texel zal echter wel haar uiterste best noen °ni do kampioenen voor het gouden kruis uit je schakelen en wij zijn er ook zeker van dat het een uiterst spannende wedstrijd wordt. Sparta I verschijnt met de volgende opstelling: C. Prins. V. Vlottes H. Middelbeek A. Plakman R. Rus P. Boon K. Rempt, W. Rus, A. Watertor, J. Kakebeeke, J. Lutjeharms. GEMEENTERAADVERKIEZING. Gister, Dinsdag, zijn ten Raadhuize de volgende candidatenlijsten ingeleverd: Lijst Roomsch-Katholieken: H. F. van Nuland. P. A. Klaver. S. Stam, W. Dek ker. J. P. Schilder, H. W. Kager. L. van Gastel, P. Admiraal, C. J. Huiberts Ozn., en J. Schaaf. Lijst S.D.A.P.: B. Orsel, K. Bakker, J. C. Kramer-Keijzer, P. A. Krook, P W. Weeber, J. W. Lookman, K. Schouten, G. Rempt, C. F. N. Teijken, H. Klaver. Lijst Schagen's Belang: W. J. Bel, J. Blaauboer, J. K. Boontjes. Mr. J. A. E. Buiskool. W. F. Gorter. D. Leguit. A. M. Kossen, C. Roggeveen, L. van Rijswijk, J. H. Schene, J. Schoorl Pz., H. Starreveld, D. P. Timmerman, Joh. de Veer, Jb. de Vries, M. Wissekerke. Lijst Plaatselijk Belang: W. J. F. van Erp, Jb. van der Oord, P. Slotemaker, L. J. Roggeveen, P. Neefkes, Jb. Schouten, S H. W. Brokken, D. Sleutel, T. Kaaij, K. Keetman, A. Zijde wind. DONDERDAG Hemelvaarts dag op het Sparta-Sportter» rein, 12 uur 2 uur: Gouden Kruis-Wedstrijd. DONDERDAG 14 MEI 198L (Hemelvaartsdag) NED. HERV. GEMEENTE te: Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Huisduinen, geen dienBt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te.: Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer Kal, van Amsterdam. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. lö uur, de heer Brasfer, v. Helder. Nam. 7 uur, de heer Brasfer. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Groet (zaal van K. Peijs), voorm. 10.15 u., Ds. J. J. Ruijs. De Preekbeurten voor Zondag 17 Mol worden opgenomen ln het no. van Zaterdag aj>. Angstige oogenbllkken. Wat een oogge tuige vertelde. Pater Engelmundus van Baar, missionaris öp Aust Nieuw-Guinea, bericht aan de Kath. Missiën, dat 24 De cember J.l. de missiestatie Sapara door een vloedgolf overvallen en verwoest is. Daaraan Is het volgende ont leend: „Begin December vertrok ik naar Moira, een dorpje op de bosóhrijke kust van Nieuw Guinea, Er was be drijvigheid overal, want dit jaar wilde ik Kerstmis vie ren met een plechtigheid, als nog nooit te voren. De Kerstversiering en hét stalleke waren spoedig gereed. Op 23 December waren er reeds vele Christenen uit de naburige dorpen gekomen, ook uit Moira, Na het ontbijt wilde Ik mijn Christenen gaan voorbereiden op het Sacrament der Biecht, toen een mijner catechisten verschrikt kwam aanloopen en riep: „De zee! De zee! We zijn verloren!" Daar kwam de zee. Een machtige golf rolde aan, en wrong zich over den oever tot tegen mijn huis en de nieuwe kerk. Dan sloeg ze terug met geweldig gedrulsoh. De koraalriffen in de haven doken op en stonden bloot als machtige muren. Het water kolkte en schuimde er tusschen uit, en bruiste tot ver in de zee. We stonden verwonderd en toch vol schrik bij het geweld van dit ontzettend natuurtafereel. We ver moedden niet wat het was, en dachten niet aan het drei gend gevaar, dat ln die terugtrekkende golven verscholen lag. Toch gaf ik terstond opdracht, om wat levensmid delen uit de lagerliggende schuur in veiligheid te bren gen. Het was te laat! Nauwelijks waren mijn twee ca techisten weg, of daar stormde de zee weer terug met oorverdoovend geloei. De menschen schreeuwden van angst en liepen wild dooreen, het land in, om zich voor de aanspoelende golven te redden. Ik liep hen achterna zoo snel ik kon. Op een kleine hoogte stond ik stil. De vloedgolf sloeg door het dorp als een reis, en vernielde alles wat haar in den weg kwam. Machteloos sta ik toe te kijken. Daar kraakt de kerk en verdwijnt onder sohuim en golven... mijn huis te puin... het heele dorp in een oogenblik vernield en vernietigd en begraven. Maar ik moest verder om de naderende golven voor te blijven en vluchtte ln de richting van een naastbijzijnden heuvel. Daar brachten enkele menschen reeds het eer ste slachtoffer, den catechist Mlchaël, die ik om levens middelen had uitgestuurd, toen de eerste vloedgolf kwam Hij was ernstig verwond en verzwakt. Ik steunde hem onder den arm en de anderen hielpen mee. Zoo vlucht ten wij verder. Het water rees. Tot aan de knieën He pen wij er ln...M Hij schrijft dan, hoe bij het opruim lngswerk zeven lij ken van volwassenen en kinderen werden gevonden. Verscheldenen werden meer of minder ernstig gewond, enkelen zwaar. ONTPLOFFING OP DE FBANSGHE SLAGVELDEN. Op een terrein van de vroegere slagvelden In Noord- Frankrijk stieten Zuid-Slavische landarbeiders op een granaat, die nog uit den oorlogstijd stamde. Toen een der arbeiders met zijn houweel de granaat aanraakte, ontplofte deze met het gevolg, dat 3 arbeiders op slag gedood en 4 andere levensgevaarlijk gewond werden. KERK DOOR BRAND VERWOEST. Brandstichting vermoed. Reuter seint uit Quebec: Wederom wordt melding gemaakt van een brand ln een kerkelijk gebouw, n.1. te Saint Esprit ln het dis trict Montcalm. waar de parochiekerk ln de asch is gelegd. De schade wordt op 200.000 dollar geschat. Men denkt, dat hier brandstichting ln het spel Is, daar men van te voren een waarschuwing had ontvan gen. MIJNONGELUK IN NIEUW-SOHOTLAND. VUf dooden, tien gewonden. Uit Ottowa: Te Rlver Herbery ln Nieuw-Schotland vond in een mijn 'n ernstige kolenstofontploffing plaats. Vijf mijnwerkers werden op slag gedood en tien ge wond, van wie eenigen ernstig. De lugubere ontdekking in het pakhuis. Hardnekkige ontkenning van den ge arresteerden „uitvinder" K. Motief tot den misdaad nog niet geheel opgehelderd. Zooals wij reeds in ons nummer van gister hebben meegedeeld, werd Maandagavond ongeveer half zes het lijk van den vermisten heer Eschauzier te Den Kaag in een pakhuis aan de Westerbaenstraat 1 al daar gevonden. Tevens hebben we al gemeld de ar restatie van den „uitvinder" K., die verdacht wordt van dezen moord, maar die hardnekkig blijft ont kennen. De ontdekking van het lijk. Omtrent de lugubere ontdekking van het lijk wor den de volgende bijzonderheden gemeld: Volgens inlichtingen van den heer Born, de ver huurder van het pakhuis, had deze zich Maandag avond naar genoemd pakhuis begeven, waar hij uit de kist, die hij daar opmerkte, een voet met een brui nen schoen zag steken. Hij ontdekte toen het lijk, geheel dubbel gevouwen, ean handen en voeten ge bonden en met een prop in den mond. Onder de ar men waren bovendien riemen van een rij wiel bagage drager vastgebonden. De prop, welke het slachtoffer in den mond had, was vermoedelijk in chloroform ge drenkt. Voorts werden aan den hals van het lijk spo ren waargenomen, welk* er op wezen, dat door wor ging getracht was het overlijden te verhaasten. Bij onderzoek van de kleeren van den heer Eschauzier bleek verder, dat zeer waarschijnlijk van berooving sprake is, aangezien noch de portemonnaie noch de portefeuille, welke de vermoorde steeds bij zich droeg, werden gevonden. Wat aan het vreeselijk misdrijf vooraf- Bing. De volgende bijzonderheden worden nog uit Den Haag gemeld omtrent hetgeen aan dit vreeselijk misdrijf voorafging. De verdwijning van den 59-jarigen heer W. G. J. Eschauzier,, een in Nederlandsch-Indische kringen welbekende en zeer gefortuneerde persoonlijkheid uit de suikercultuur, wiens opsporing nog Maandagmid dag werd verzocht en op wiens terugvinden een be looning van, naar wij hoorden, een ton gouds zou worden gesteld, is de grondslag van een vreeselijk misdrijf gebleken, waarvan de heer E. als slachtof fer is gevallen, terwijl berooving het oogmerk moet zijn geweest. De heer Eschauzier had Zaterdagmiddag tegen halfdrie aan vrienden in de Witte Sociëteit verteld, dat hij even daarna een conferentie zou hebben in het hotel-restaurant Central aan de Lange Poten met een uitvinder, die hem financieel wilde interes seeren bij een nieuwe vinding waarvan de heer E. goede verwachtingen koesterde. Toen op het etensuur de heer E. nog niet in zijn woning aan de Johan van Oldenbarneveltslaan was teruggekeerd, begon zijn familie ietwat ongerust te worden. Nadat bij telefonische informatie aan de so ciëteit inlichtingen waren verkregen en bleek, dat de heer E. niet in Central vertoefde en voor zoover men kon nagaan, daar ook niet was geweest, volgde aangifte van de vermissing bij de politie. Het adres van den z.g. uitzinder, den ongeveer 40-jarigen technicus K., werd opgespoord; en toen deze was gevonden en geen andere reden voor de mislukking van zijn afspraak met den heer E. in Central kon opgeven dan dat hij, K., er niet heen was gegaan, omdat het colbertcostuum, dat zijn vrouw voor hem had willen oppersen, niet op tijd gereed was gekomen, ging de politie, op vermoeden van ontvoering, Zondag tot arrestatie en opsluiting van K. over. Hiervoor was te meer aanleiding, om dat K. ook verdacht werd, bij een vermogensdelict te zijn betrokken. De geschiedenis met den wissel had hij, na door den jongen herkend te zijn. erkend. Intusschen was er nog geen voldoende aanleiding tot het vermoeden, dat de heer Eschauzier vermoord zou zijn. Wel werd dit vermoeden in den loop van den dag en nacht meer en meer gewekt. De opsporing van den heer E werd per politie-radiobericht Zondag verzocht, terwijl op dringend verzoek van de familie overigens aan de verdwijning nog zoo min mogelijk ruchtbaarheid werd gegeven. Een bericht in de kran ten meende de familie tot het laatst toe te moeten trachten te vermijden. Dat men hier met een groot drama te doen had, dat den heer E. het leven had gekost, werd eerst duidelijk Maandagavond omstreeks half zes, toen de verhuurder van het pakhuis aan de Westerbaen straat no. 1, de heer Born, het stoffelijk overschot van den gezochte in dat pakhuis vond. De heer Born had Donderdagavond in de Haagsche Courant een advertentie werkplaats te huur geplaatst en als gevolg daarvan was iemand met een luxe-auto bij hem gekomen, die, na bezichtiging van het aan gebodene. op den hoek van de Westerbaenstraat en de Veerstraat Zaterdagmiddag tot het huren van het pakhuis was overgegaan. De huurder had den heer Born per auto van huis gehaald en hem eveneens weer per auto thuisgebracht. De naam van den huurder klopte niet met den naam van den techniker, maar bij confrontatie her kende de heer Born hem als den huurder. De heer Born had Zaterdag den sleutel aan zijn pakhuishuurder afgegeven, doch had ook zelf een sleutel behouden. Maandagmiddag half zes wilde de heer Born m het pakhuis nog een puthaakje zoe ken. Hij kwam toen tot de ontdekking dat in het overigens leeg pakhuis een wit houten kist stond waarop de letters KLOK, die bij opening een lijk bleek te bevatten. Een vermoedelijk gechloroformeer de prop zat in den mond. Sporen van wurging wer den op het slachtoffer gevonden. Vermoedelijk heeft men den heer Eschauzier in den auto gelokt en is hij in dezen auto reeds to bedwelming gebracht. Daar het totnutoe niet bekend is. hoe groot het bedrag aan geld was, dat de heer Eschauzier bij zich droeg, is het nog onzeker, in hoeverre roof het mo tief tot de misdaad is geweest. Op 't lijk zijn gouden sieraden (horloge, ringen enz.) gevonden; een porte feuille met geld, die de heer E. ook bij zich zou moe ten hebben gehad, was echter verdwenen. K. is gedurende den avond en den nacht herhaal delijk verhoord, zoowel door den hoofdcommissaris van politie den heer van 't Sant, als door commissa ris Kramer, in het bijzijn ook van den officier van justitie mr. Rijkens, doch hij heeft totnutoe geen be- bekentenis afgelegd. Verdachte en medeplichtige legen volle dige bekentenis aL Nader wordt gemeld: Na langdurige verhooren is er klaarheid gekomen in den moord op den heer Eschauzier. De aangehou den technicus Koning heeft bekend, den heer E. naar zijn kamer in de Prins Hendrikstraat te hebben ge lokt en daar met behulp van een 21-jarigen handlan- geer hem te hebben vermoord door middel van een prop, gedrenkt in aether. Het lijk werd daarna ge bonden in een kist, per auto naar het pakhuis aan de Westerbaenstraat gebracht. Gisteravond heeft de politie ook den handlanger gearresteerd, die eveneens heeft bekend. Volgens zijn verklaringen zou het drama zich onge veer als volgt toegedragen hebben: De verdachte K. had een afspraak gemaakt met den heer Eschauzier voor een samenkomst in café Central. Hij was hier echter niet verschenen, maar in plaats daarvan had hij zijn medeplichtige P. met een brief naar Central gestuurd ter overhandiging aan den heer Eschauzier, waarin werd medegedeeld dat K. zijn voet had verstuikt en verhinderd was te komen, reden waarom hij den heer Eschauzier ver zocht hem op zijn kamer aan de Prins Hendrikstraat te komen bezoeken. De heer Eschauzier zou hierop meegegaan zijn naar de kamer van den verdachte, waar hij door het tweetal overvallen zou zijn, waar bij zij hem eén doek, gedrenkt in aether, in den mond hebben geduwd om hem te verdooven. Het re sultaat was echter, dat de heer Eschauzier onmiddel lijk dood was. Vervolgens zou verdachte K. weggegaan zijn om een kist te halen om daarin het lijk te bergen en om een auto te huren om daarmede het lijk naar het pakhuis aan de Westerbaanstraat over te bren gen. Terwijl K. weg was zou zijn medeplichtige P. met een gummistok in de hand do wacht gehouden hebben bij het lijk van Eschauzier die op een bed lag, terwijl men nog niet wist of hij misschien uit zijn schijnbaar bewusteloozen staat zou ontwaken. Men heeft daarop, toen K. met de kist terug kwam, het lijk daarin gelegd en het met den auto naar het pakhuis gereden. Een som van circa f 100 moet van het lijk weggenomen zijn. Het zou de bedoeling ge weest zijn om den heer Eschauzier schuldbekentenis sen te laten teekenen en deze te innen. Door den onverwachten dood van den heer Eschauzier echter werd hier een spaak in het wiel gestoken. Later zou men het lijk ergens in de duinen hebben willen weg stoppen. De brandstichtingsepidemie woedt voort. Vooral de kloosters moeten het ontgelden. Een ware beeldenstorm ontketend. Vele Spaansche steden zijn nog steeds het tooneel van bloedige onlusten en de brandstichtingen in kloosters en kerken, welke Maandag in de hoofdstad Madrid zulk een angstwekkenden omvang hebben aangenomen, zijn gister ln tal van steden in de provincie voortgezet. Protest van den Paus. Kardinaal Pacelll, de pauselijke staatssecretaris, heeft mgr. Tedeschini, den pauselijken nuntius te Madrid, opdracht gegeven bij de Spaansche regeering krachtig te protesteeren tegen de vernieling van eigendommen der Kerk te Madrid en elders. De nuntius zou eischen dat de regeering formeel zal verklaren, dat zij de incidenten veroordeelt en de schul digen zal straffen. Verwoesting van kloosters te AU conté. Het B.TA. meldde gisteravond: De onlusten namen te Allcante een bijzonder hevig karakter aan. Sedert gisteravond gingen terroristische groepen tot plundering over en staken het klooeter der Jezuïeeten ln brand. Zij vernielden vervolgens zeven andere kloosters totaal. De redactiebureaux en de drukkerij van het katholieke blad „La Voz del Levante" werden vernield, evenals het gebouw, waar het monar chistisch blad „Informaciones" was gevestigd, en de zetel der katholieke studenten. Ook het episcopale pa lels werd geplunderd en verwoest Om drie uur ln den morgen wored de aanval op de kloosters voortgezet De brandstichters vernietigden de scholen van Ave Ma ria volledig. Om kwart voor vijf 's morgens werd de staat van beleg afgekondigd: kort daarna was het weer rustig. Ernstige onlusten te Sevllla. Kloosters bestormd en ln brand gestoken. Te Sevllla ls het gisterochtend tot soortgelijke onge regeldheden als te Madrid gekomen Reeds in de vroege morgenuren vormden zich talrijke groepen van perso nen, die de kloosters poogden te bestormen. Het eerst werd het Collebium der Jezuiten een prooi der vlammen, kort daarop werden twee kloosters in een der arbeiderswijken in brand gestoken. Vervolgens deed de menigte een overval op de St. Jozef-kapel ln het centrum der stad, een van de schoonste bouwwerken uit de 18e eeuw, dat destijds tot nationaal monument werd verklaard. De kapel ging geheel in vlammen op. Ook het klooster Buen Suceso ging in vlammen op. De menigte wierp de helligenbeeelden en religieuze voor- werpen In de vlammen De monniken en nonnen heb ben de kloosters verlaten en een toevlucht in de stad gezocht. Verder werden te Cadlx en Malaga verscheidene kloos ters in brand gestoken en de beelden en heilige orna menten ln de vlammen geworpen. Onder de bevolking brak een paniek uit. In totaal zijn tot op het oogenblik meer dan 20 kloos ters verscheidene kerken en tal van andere religieuze gebouwen in brand gestoken. Moekou betuigt zijn tevredenheid. V.D. verneemt uit Moskou: Aan het centraal comité der communistische partij ln Spanje ls uit Moekou een telegram gezonden waarin de communisten geluk gewenscht worden met hun eerste succes. Het telegram zegt, dat de arbeiders met de wa pens In de hand de overwinning moeten bevechten. Het Spaansche leger moet In handen der arbeiders komen. Vervolging van monarchisten. Ook een aanklacht tegen ex-koning Alfonso. Volgens een Havasberlcht uit Madrid zijn gister Co- bian en Campo, bestuursleden der monarchistische ver- eeniging en Albinana, leider der nationalistische partij, gearresteerd. Galo Ponte en Cornejo, ministers tijdens de Dictatuur, zijn na te zijn verhoord naar de gevangenis overgebracht De procureur-generaal verklaart, dat tusschen het mo narchistische plan tot herstel van het oude regiem en de actie van vele te Parijs wonende aristocraten nauw verband bestaat Alleen reeds om deze reden zal hij te gen „Alfonso van Bourbon" die niet meer als koning van Spanje kan worden beschouwd, een strafvervolging Instellen. TREINBOTSING IN BRAZHJë. 12 Dooden, 35 gewonden. Uit New York: Uit Rlo de Janelrc wordt gemeld, dat niet ver van de Brazlliaansche hoofdstad nabij het station Marlty twee express-treinen met elkaar ln botsing zijn gekomen. Voorzoover op het oogenblik bekend is zijn 12 perso nen gedood en 35 gewond. TREINONTSPORING IN BRfTSCH-IXDIë. Boos opzet gebleU* Reuter seint uit Calcutta: Tusschen Sajatnagar en Dilpasar ls een passagiers- trein ontspoord De locomotietf viel van den spooadijk. Er werden zes rijtuigen ernstig beschadigd. Geconstateerd werd dat er verscheidene bouten van de rails verwijderd waren.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7