II Fa. tD. NIESTADT J h SH „LEERDAM". S. de Vries, Een mooie Bruids-foto SCHAGEN. Briand toch afgetreden. De ongeregeldheden in Spanje. De drukte op Hemelvaartsdag. De moord op den heer Eschauzier. De arbeidsonlusten in Zweden. Ontploffing te Londen. Marktberichten. Amsterdam—Alkmaar perelectrischen trein. WONINGBOUWVEREENIGIXG SCHA GEN. De Woningbouwvereeniging Schagen heeft in hare Vrijdagavond j.1. gehouden ledenvergadering besloten, het bouwterrein van den heer Van Nuland, gelegen aan de Cornelis Bokstraat, aan te koopen behoudens hoogere goedkeuring. Het terrein is ruim 40 aren groot; de koop prijs f 2.10 per M2 De Cornelis Bokstraat zal worden doorgetrokken tot de Roosstraat. Straat- en rioleerings- werk wordt geraamd op f 3200. Bij' bet Gemeentebestuur zal onmiddellijk grond- en bouwvoorschot worden aangevraagd voor 8 arbeiders woningen type A en 8 middenstandswoningen type B. De exploitatie-rekening is opgemaakt met als huurprijs f 4 voor de arbeiderswoningen en f 6 voor de midden- atandswoningen. Na het tot stand komen van de ontworpen 16 wonin gen blijft er nog terrein over voor eventueel zes wo ningen. Besloten werd nog goed te keuren dat de heer H. J. Volten in den tuinmuur der door hem gehuurde woning aan de Molenstraat etalage-ramen maakt voor zijne rekening. EXCURSIE NAAR AMSTERDAM. Woensdag hebben de leerlingen van de Vakteeken- echool alhier onder leiding van hun leeraar, den heer J. Koning, een excursie gemaakt naar Amsterdam. Begonnen werd met een bezoek te brengen aan het vliegveld Schiphol, waar alles met belangstelling is op genomen. Vervolgens werd het Veiligheidsmuseum be zocht, waar veel leerzaams voor de toekomstige „bouw kunstenaars" viel te bezichtigen, terwijl deze interessan te dag met het bezoeken van Chaplin's nieuwste film „City Lights" in het theater Tuschinsky werd besloten. als blijvende herinnering aan Uw huwelijk. Het aangewezen adres: Telef. 11. Dagelijks, ook Zondags, geopend. Hij zal evenwel de zitting der Europee- sche commissie te Genève nog presi- deeren. Ofschoon na de presidentsverkiezing in Frankrijk, waarbij, zooals elders in dit nummer blijkt, minister Briand tegen Doumer, het nieuw gekozen staats hoofd, een nederlaag heeft geleden, het zeer twijfel achtig geacht wérd, dat Briand als minister van Buitenlandsche Zaken zot» aanblijven, is zijn aftre den thans een feit geworden. Naar het officieele communiqué mededeelt heeft Briand als zijn standpunt te kennen gegeven, dat het zijn plicht is zijn portefeuille van minister van buitenlandsche zaken lei- beschikking te stellen van den president der republiek en van den minister president, daar de stemming te Versailles heeft aan getoond, dat de Nationale Vergadering niet een zoo danig vertrouwen in hem heeft dat hij Frankrijk nog met gezag zou kunnen vertegenwoordigen. Minister-president Laval, die door alle ministers eenstemmig werd gesteund, verklaarde, dat het ten hoogste zou worden gewaardeerd, indien de minis ter van buitenlandsche zaken zich nochtans naar Ge nève zou begeven om daar de belangen van Frank rijk overeenkomstig de door het parlement vastge stelde bepalingen in de Europeesche Studiecommis sie en den Raad van den Volkenbond te verdedigen. Briand stemde hierin toe ne verklaarde zich be reid naar Genève te vertrekken. De onder-minister bij het minister-presidentschap, FranQois-Poncet, is tot tweede gedelegeerde benoemd. (In een interview met de „Matin" zeide Briand, dat hij naar Geneve gaat om de bijeenkomst der Euro peesche Studiecommissie bij te wonen, daar deze een persoonlijke aangelegenheid is, doch dat hij zijn ont slagaanvraag als minister niet introk.) Briand vertrokken. Gisteravond tegen tien uur is Briand naar Genève vertrokken, vergezeld door den onder-minister Fran- Cois-Poncet, zijn kabinetchef Leger en nog ^twee an dere hooge ambtenaren. Een groot aantal afgevaardigden, senatoren en oud- ministers bevonden zich aan het Gare de Lyon om afscheid van Briand te nemen. Bij het vertrek van den trein werd er „Leve Briand en „Leve de vrede" geroepen. De rust keert weer. Donderdagmiddag werd in officieele kringen te Madrid verklaard, dat in heel Spanje rust heerschte. Met dit al komen van hier en daar nog berichten van plaatselijke ongeregeldheden. De stakingen te Malaga. Cordoba en Sevilla zijn ge ëindigd, terwijl aan de vele brandstichtingen door streng optreden een einde gekomen is. Uittocht der geestelijkheid. Uit Irum werd Woensdag nog gemeld, dat geestelijken Uit alle deelen van Spanje daar de grens passeeren. Te Salamanca hebben de geestelijken zonder inciden ten de kloosters verlaten. Te Saragossa hebben de leerlingen van de geestelijke onderwijsinstellingen de scholen verlaten. Jezuieten, die hun tehuizen verlaten, zoeken bij parti culieren een goed heenkomen. In de Zuidelijke provincies te Almeria, Murcia, Mala ga, Cadix en Sevilla zijn de meeste kloosters verlaten. De rol van den ex-koning. Officieel er van beschuldigd zjjn persoonlijk vermogen op onwettige wijze te hebben vergroot Naar Havas uit Madrid meldt, verklaarde de procu reur-generaal. dat de strafvervolging tegen de gearres- erde monarchisten terstond een aanvang zullen ne- inen. De monarchistische beweging had een groote sa menzwering op touw gezet. Alfonso XIII was voor de organisatie dezer actie verantwoordelijk en had de teugels in handen Hij was 5*arbti door Luca de Tena en een andere Zaterdag te ■Madrid aangekomen persoonlijkheid ondersteund. Ook wegens den op de militaire rechters, die de ka piteins Galon cn Hermandez ter dood hebben veroor deeld, geoefenden druk kon de ex-koning worden ver volgd, De strafvervolging zou worden ingesteld, zoodra vast staat, dat deze pressie van een hooger staande persoon lijkheid dan generaal Berenguer is uitgegaan, die voor- loopig als eenig verantwoordelijk persoon in aanmer king komt. Ten slotte verklaarde de procureur-generaal, dat hij tegen de oud-minister-presidenten Berenguer en Aznar een strafvervolging wegens allerlei politieke misdrijven had voorgesteld. Het B.T.A. meldt nog dat Buggallal, oud minister in het kabinet Aznar, bij Irun de grens is gepasseerd. De bezittingen van ex-koning Alfonso in be slag genomen. De ministerraad heeft besloten alle bezittingen van koning Alfonso, voor zoover deze binnen haar bereik liggen, in beslag te nemen. Het desbetreffende besluit is reeds in de Staatscourant verschenen. Alle officieele instanties, alle banken en bankiers zijn verplicht eventueele saldi, deposito's e.d. ter kennis te brengen van den minister van financiën. Den Spaanschen vertegenwoordigingen in het buiten land is verboden bemiddeling te verleenen bij den even- tueelen verkoop van eigendom van den gewezen koning De regeering motiveert deze houding door het feit, dat de koning sedert hij zich in 1923 tyrannleke macht had aangematigd en reeds daarvoor zijn geprivilegeerde po sitie zou hebben misbruikt om zich persoonlijk, ten kos te van de bevolking te verrijken. Dit zou voldoende ge bleken zijn uit de documenten die in het vroegere ko ninklijke paleis in beslag genomen zijn. De Nationale Vergadering blijft het recht voorbehou- ren over de definitieve bestemming der goederen te beschikken. Protest van den Paus. Rome, 15 Mei. (B.T.A.) De Heilige Stoel heeft door bemiddeling van den nuntius te Madrid tot do republi- keinsche regeering van Spanje een heftig protest gericht tegen de daden van vandalisme, waarvan bepaalde gods dienstige instellingen het voorwerp zijn geweest. Antigodsdienstige betoogingen Ceuta. Gisteren hebben te Ceuta antigodsdienstige betoogin gen plaats gehad. De kerken werden gedwongen, haar deuren te sluiten. Brandstichtingen kwamen niet voor. Slachtoffers zjjn er niet, doch meer dan vijftig geestelij ken weken naar Tanger uit. Te veel wind voor een bezoek aan zee. Als alle jaren heeft, zich ook nu weer de Hemel vaartsdag door een groote drukte langs de wezen gekenmerkt, ofschoon het verkeer ditmaal niet zoo overweldigend schijnt te zijn geweest, als dit wel eens eerder het geval was. Duizenden menschen zijn echter ook nu weer uit getrokken om van de ontluikend© natuur te genieten. Zoo is in het Gooi een nooit tevoren gezien aantal auto s den rijksweg gepasseerd. Op de drukke uren in den morgen en den namiddag reden ze, evenals trou wens de fietsers langs 't rijwielpad, in ononderbro ken file. Op de kruispunten bij den Thierensweg en den Brediusweg regelden rijksveldwachters het ver keer; en telkens als de autostoet op den grooten weg moest worden stopgezet om weer eens de stam of een groep auto's en fietsers door te laten, bleef een onafzienbare rij staan. Vanwege het gemeentebestuur van Laren is een verkeerstelling gehouden op den Rijksweg, nabij het kruispunt Hilversumscheweg. In totaal zijn geteld 5005 automobielen en motorrijwielen, terwijl 4070 wielrijders gepasseerd zijn tusschen 8 uur 's morgens en 8 uur 's avonds. Wat de motorrijtuigen betreft, ontliepen de aantal len in beide richtingen elkaar niet veel. Van Am sterdam naar Baarn gingen totaal 2445 auto's, van Baarn naar Amsterdam 2560 stuks. De drukte in het Sticht is Donderdag zoo ontzag lijk geweest, dat 's avonds omstreeks 7 uur, toen de groote stroom automobilisten uit het Oosten weer naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Leiden wilde terugkeeren, het verkeer totaal ontredderd werd en even later volkomen kwam stil te staan. Tusschen De Bilt en Utrecht stonden drie vier files auto's naast elkaar op den weg muurvast. Er was geen verwikken of verwegen meer aan; ten hoogste kon men een paar meter naar voren komen, maar daarmee was het afgeloopen. Geen overgroot bezoek aan de badplaatsen. Hoewel het Donderdag wel lekker zonnig was, was het weer voor de badplaatsen toch niet al te gunstig, te veel wind als er stond voor een bezoek aan den zeekant. Het vervoer van de vele bezoekers naar en van Zandvoort is in den loop van den dag bij tram en trein rustig en zonder stagnatie gegaan, 's Avonds waren er op het vuurwerk meer menschen afgeko men, maar het was toch nog niet een feestelijke zo meravond. Ook naar Sche veilingen, waar de meeste huitenbe- drijven open zijn en de exploitatie van het strand, met uitzondering van de baden, in vollen gang is, zijn niet die scharen bezoekers opgetrokken, zooals men dat op andere jaren wel gewend is. De verdachten naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Omtrent den moord op den heer Eschauzier te Den Haag, waaromtrent ook elders in dit nummer nog eenige bijzonderheden zijn opgenomen, kan nog ge meld worden, dat de beide verdachten heden haar het Huis van Bewaring zullen worden overgebracht. In de laatste dagen heeft de politic verscheidene malen huiszoeking gedaan in de woning van K„ in hoofdzaak ter completeering van het politie-onder- zoek. Verschillende voorwerpen, van welke men kan vermoeden, dat zij op eenigerlei wijze met den moord iets te maken hebben gehad, zijn daarbij in beslag genomen. De hospita van verdachte K. De commissaris van politie heeft gisterochtend mej. Z., de hospita van den gearresteerden K., aan een langdurig verhoor onderworpen. De dame kon echter bewijzen, dat zij Zaterdag in Groningen moest zijn in verband met haar werkzaamheden als varité-ar- tiste. Toen zij echter uit de bladen kennis nam van het voorgevallene in haar woning, heeft zij het con tract, dat zij met haar impresario gesloten had, ver broken en is naar Den Haag gereisd, waar zij zich Donderdagavond bij de politie heeft gemeld. Het onderzoek wees met zekerheid vit, dat de dame geheel buiten deze zaak staat. Zij was zeer geschokt door het voorgevallene. Waarvoor zullen verdachten terecht staan? Het opsporen van de doodsoorzaak van het slacht offer zal bij het onderzoek de eerstvolgende dagen nog wel geheel in beslag nemen. Voor moord toch, is bewijs van voorbedachten rade Wij exposeeren een geheel nieuwe collectie Dit is een keurcollectie in het wonder mooie meer- blauw, het warme type oranje en de nieuwste kleur grijs-violet. MOLENSTRAAT - SCHAGEN. noodig, m.a.w. men moet kunnen aantoonen, dat te voren na rijp beraad en kalm overleg het plan is ge maakt den heer Eschauzier van het leven te beroo- ven. Hiervoor nu is momenteel geen enkel bewijs aan wezig. Men zou daarom de verdachten ten hoogste kunnen vervolgen wegens doodslag onder verzwarende om standigheden (de berooving). Voor doodslag echter moet „het opzet om te dooden" bewezen worden, en ook dit gaat met moeilijkheden gepaard, omdat men te dezen opzichte voorloopig geheel is aangewezen op de mededeelingen van de verdachten. Dezen nu ver klaren alleen de bedoeling te hebben gehad den heer Eschauzier te bedwelmen, om hem vervolgens geld af te persen. Zou dit ten slotte werkelijk als juist moeten wor den aangenomen, dan zou alleen een vervolging kun nen plaats hebben op grond van art. 303, eventueel art 304 ten derde van het Wetboek van Strafrecht. Art. 303 betreft zware mishandeling met voorbedach ten rade den dood ten gevolge hebbende, waarop eefi gevangenisstraf van 12 jaar staat. Art. 304 ten derde verhoogt deze straf tot 16 jaar, wanneer de dood het gevolg is van toediening van voor het leven schade lijke stoffen. Zou dus de dood van den heer Eschauzier een ge volg zijn van de aetherbedwelming, dan zouden in dit geval de daders ten hoogste tot 16 jaar gevan genisstraf kunnen worden veroordeeld. De politie neemt echter de verklaringen der ver dachten nog maar niet zoo voetstoots aan en er zijn aanwijzingen, dat wellicht toch van doodslag kan worden gesproken. Immers de in aether gedrenkte handdoek was met zulk een geweld in den mond van het slachtoffer gedraaid, dat deze er slechts met moeite uit verwijderd kon worden. Wanneer alleen bedwelming de bedoeling zou zijn geweest, zou een dergelijke gewelddaad natuurlijk overbodig zijn geweest. Torpedojager naar het gebied van de onlus ten gezonden. Naar aanleiding van de stakingsonlusten van Donder dag in Norriand (zie ook elders in dit nummer) hebben de arbeiders van verschillende houtzagerijen in Noord- Zweden het werk neergelegd. Te Hudiksvall ligt het werk schier geheel stil. Er is reeds een uitgebreide pro teststaking van 24 uur geproclameerd. De regeering heeft een torpedojager naar Harnösand gedirigeerd. Er is nog een afdeeling troepen naar Sollef- tea onderweg. 32.000 arbeiders er bij betrokken. Wolff meldt nog uit Stockholm: Het aantal stakers bij de Noord-Zweedsche houtzage rijen wordt op 20.000 geschat. Hedenavond is de algemeene staking afgekondigd, waarbij nog 12000 arbeiders betrokken zijn. In antwoord op een interpellatie der communisten in den Rijksdag, waarbij het aftreden der Regeering werd geëischt, beloofde de minister-president een streng en onpartijdig onderzoek der gebeurtenissen. Er heerscht thans volkomen rust. Reuter seint uit Londen: Gisteravond had te Bayswater. een wijk in het westen van Londen, een hevige ontploffing plaats -in een zaal, waar een zakenhuis, dat producten fabriceert voor het schoonmaken van stoomketels en machinerieën, proe ven nam. Een man werd door do vitrine van den winkel geslingerd, verscheidene andere personen werden tegen de aarde geworpen. Een honderdtal vensterruiten, in een straal van ongeveer een kilometer, werden verbrij zeld, waardoor als het ware een regen van glas op de voorbijgangers neerkwam. De muren van het huis waai de ontploffing plaats greep stortten in. Een brand, die begon, werd spoedig gebluscht. Niemand werd zwaar gewond, doch verscheidene personen geraakten danig van streek. SCHAGEN. 13 Mei. Aangevoerd 140633 kipeieien. Prijs: 50—52 Kg. f 3.30—3,40, 52-54 Kg. f 3.50-3.70, 55-57 Kg. f3.50-3.70. 58-60 Kg. f 3.70—4.20. 61-63 Kg. f 3.904.20,64-67 Kg. f 4.204.50, ongewogen wit f 3.30— 3.90, ongewogen bruin f3.80—4.20, klein f3.30—3.40, per 100. 6601 eendeieren f3.30—3,40 per 100. 10 kalkoeneieren f9.90 per 100. HOORN. 13 Mei. Kleine Fabriekskaas f32.50. Aangevoerd 19 stapels, wegende 33328 K.G. AMSTERDAM, 13 Mei. Ter markt waren heden aangevoerd: 293 vette kalve ren le kw. f 0.84—0.94, 2e kw. f 0.70-0.82. 3e ld. 60— 70 ct, per Kg. levend gewicht, 69 nuchtere kalveren f 8 13, 620 varkens, vleeschvarken 90110 Kg. f 0.470.49, zware varkens f 0.440.46, vette varkens f 0.400.43, per Kg. slachtgewicht. Aan het abattoir werden aange voerd 6 wagons geslachte runderen uit Denemarken. NOORDSCHARWOUDE, 13 Mei 1931. Drielingen f 1.40—1.80, uien f 4.807.20, grove uien f5.80—6.60, peen f2.20—2.50, Deensche witte kool f 11.90, gele kool fó5.60, alles per 100 Kg. Aanvoer: 9300 Kg. uien, 8000 Kg. peen, 550 Kg. Deensche witte kool. 3000 Kg. gele kool. AMSTERDAM, 15 Mei. Zeeuwsche bonten f 67.50. blauwen f 57, bravo's f 46, roodstar f 4.505, klei industrie f 4.755. eigen heimers f 4.505, blauwe poters f 3.503.75, bonte poters f 3.503.75. Bevelanders f 4.755, Vlaamschc klei in dustries f 4.504.75, Duitsche industrie f 4.505. blau wen f 2.803.15, IJpolder eigenheimers f 45. bravo's f 46, roodstar f 4.505, Bevelanders f 4.755, Noord- holl. roode star f 4.505. Drentsche eigenheimers f 2.80 3.50, alles per H.L., winter Malta f 19—20 per 100 Kg. Flakkeesche eigenheimers- f 5.50—-6. Spuische eigenhei mers f 5.506, Friesche borgers f 55.25 per H.L. ALKMAAR. 15 Mei. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 59 stapels, wegende 146000 Kg. kaas, waarvan de prijzen als volgt: fabriekskaas47 stapels kleine f 33.50, 4 sta pels Commissie f 33, Boerenkaas: 2 stapels kleine f 3t, 6 stapels commissie f 34. Alles met rijksmerk. Handel matig. ALKMAAR, 15 Mei. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 505 H.L.'s aangevoerd als: 102 H.L. tarwe f 5.509.50, 218 H.L. gerst chev. f 6—6.10, 71 H.L. haver f 6.50—7.75, 38 H.L. boonen, w.o. bruine boonen f 418. cltroenboo- nen f 825, witte boonen f 1222, 1 H.L. kanariezaad f 12.50; 6 H.L. geel mosterdzaad f 12; 1 H.L. kanarie- zaad f 19, 68 H.L. erwten, w.o. groene erwten (kleine) f 7.5010.50, grauwe erwten f 6, oude vale erwten f 5, alles per 100 Kg. Handel goed. DEN HELDER, 15 Mei. Aangevoerd en afgeslagen Gem. Vischhal. Noordzee- visscherij: tongen f 0.30—0.22, kleine tongen f 0.08—0.05 tarbot f 5 per stuk, schot I f 6.505, II f 32. schar f 1.501 per kist, Kustvisscherij: versche haring per tal f 1.100.10, geep per tal f 185.50, ansjovisch per Kg. 42 cent. Door garnalenvisschers: 1200 Kg. gekookte garnalen per Kg. 16—12 cent. ALKMAAR, 15 Mei. Aardbeien f 1—2, andijvie f 2.40—8.30, bloemkool I f 1623, II f 914, kropsla f 5.908.90, komkommers f 10—20 per 100 stuks, postelein per dubb. bak f 0.72 1.08, prei f 7.5010.80, rabarber f 38. raapstelen f 0.50 —1.30, radijs f 2.40—5.60, selderie f 1.40—5.60, wortelen f 9.2019.20 per 100 bos, spinazie per gr. bak f 0.230.90, dubbele spercleboonen f 61, tomaten f 45, witlof I f 13, II f 8 per 100 pond, uien f 2.60—8.10 per 100 Kg. De kaasstad in feeststemming. Zooals we reeds elders in dit nummer in een kort bericht melden, hebben de Nederlandsche sp'oorwe- gen gister de electrische treinen op het baanvak AmsterdamAlkmaar officieel in gebruik gesteld, waardoor Alkmaar uit de hoofdstad in een half uur bereikbaar is geworden en het voor de Alkmaarders thans mogelijk is des nachts 12 uur uit Amsterdam naar hun woonplaats te vertrekken. Hoewel de directie der Ned. Spoorwegen gemeend had, dit bijzondere feit zonder feestelijkheden te doen plaats hebben, dacht het bestuur van Alkmaar onder leiding van burgemeester Wendelaar daar an ders over. Dit bestuur stelde een feestcommissie in, en reeds des morgens werden de kinderen op alle scholen onthaald op een chocolade-reep in een spe- cialen omslag, waarop de electrische trein stand af gebeeld. Voorts werden er concerten in den stedelij ken muziektuin en op verschillende pleinen in de stad georganiseerd, terwijl de dag met een vuurwerk werd besloten. Om 11.40 uur arriveerde met den electrischen trein de spoorwegautoriteiten, onder wie twee leden der directie, de heeren Van Maanen en Van Dijk, de se cretaris der directie, jhr. Elias, en de chef van dienst de heer Evers, die in de stationswachtkamer werden verwelkomd door de feestcommissie, de burgemees ters van Bergen, F.gmond aan Zee, Egmond a. d. Hoef, Castricum, Schoorl, Heiloo en Koedijk, ver schillende gemeenteradsleden van Alkmaar, het be stuur der V.V.V., die van de K. v. K., en de beide Middenstandsvercenigingen en den directeur van het P. E. N. Voorafgegaan door het muziekcorps St. Louis werd naar het gemeentehuis gewandeld, waar het gezel schap werd ontvangen door B. en W. Mr. Wendelaar sprak een rede uit. waarin hij deed uitkomen, dat het bestuur van Alkmaar den dag dermate van gewicht achtte voor Alkmaar en om geving. dat het van meening was, dezen dag als een mijlpaal in de ontwikkeling van de streek te be schouwen. Spr. was van oordeel, dat de directie en de ambtenaren der Ned. Spoorwegen voor dezen daad dank verdienden en dit vooral, omdat het uit voerige plan op tijd klaar was gekomen. Spr. wees er op, dat een deel der Alkmaarders, nl. de winke liers, van electrificatie nadeel vreest omdat Haar lem en Amsterdam daardoor voor het doen van in- koopen zooveel dichter bij Alkmaar gekomen zijn. Het gemeentebestuur ontkent niet, dat voor een en keling schade te wachten is, maar is in het algemeen overtuigd, dat van de electrificatie de stad niet an ders dan groot voordeel zal ondervinden. Uitvoerig stélde hij in het licht, dat door de electri ficatie, waarvan Alkmaar het eindstation is, Alk maar voor noordelijk Noord-Holland nog meer cen trum zal worden. Dit zal ook het geval worden, wan neer de district-telefoonnetten tot stand komen. De stad in haar geheel is dan ook ten zeerste verheugd over de electrificatie. Spr. eindigde met een woord van dank, ook uit naam van Alkmaar's omgeving aan de directie der Ned. Spoorwegen. Het noenmaal. De genoodigden verecnigden zich hierna aan een noenmaal, aangeboden door het gemeentebestuur van Alkmaar in het gebouw De Unie, waar namens de directie der Ned. Spoorwegen de heer Van Maanen het woord voerde, die zijn voldoening er over uit sprak, dat de spoorwegen, die meestal r.iitiek te hoo- ren krijgen, thans woorden van waardeering moch ten incasseeren. Spr. huldigde den technisclien dienst voor het op tijd tot stand brengen van de electrifi catie. Hij deed uitkomen, dat de directie die electri ficatie alleen uit zakelijke overwegingen, op grond van het succes, behaald met de electrificatie van de lijn Amsterdam—Haarlem, tot stand had gebracht. Bij het overwegen, dat hierop moest volgen, had de directie zich herinnert een bezoek, dat de burge meester van Alkmaar jaren terug had gebracht, waar bij deze betoogd had, dat de Alkmaarders en de be woners uit die omgeving de hoofdstad stellig meer zouden bezoeken, wanneer dc verbinding maar beter was. Met het oog op de bloeiende Zaanstreek was de beslissing gevallen, om het baanvak Alkmaar Amsterdam en Alkmaar—Haarlem tc clectrificeercn en spr. zou er zich over verheugen, wanneer die elec trificatie ook tot bloei van de bekende Hollandsche kaasstad zou strekken. Het woord werd hierna gevoerd door den heer Arntz, voorzitter van de K. van K., die als zijn over tuiging uitsprak, dat de electrificatie tot welvaart zou leiden van den Alkmaarschcn middenstand. De heer Van Oldenborg, directeur van het N. E. M., sprak namens het P. E. G. M., welke maatschappij voor de stroomlevering van de geëlectrificcerde lijn zal zorg dragen. Wethouder Wcsterhof huldigde den arbeid, die door het tot stand komen van deze electrificatie wederom een zegepraal had te boeken. De Voorzitter der V.V.V. mr. J. P. Bosman, sprak als zijn overtuiging uit, dat de electrificatie Sn hooge mate het vreemdelingenverkeer ten goede zou komen. Voorts voerden nog het woord do burgemeester van. Schoorl, baron Van Fridag, de burgemeester van Cas tricum, de heer Lommen, jhr. Van Foreest, burgemees ter van Heiloo, die allen deden uitkomen van welke ba- teekenis h.i. de electrificatie voor hun gemeenten was. Namens de pers werd het woord gevoerd door den voorzitter van de Amsterdamsche Pers. de heer D.- Kouwenaar, die in het licht stelde hoe de groote pers voor tal van belangrijke zaken de laatste jaren te Alk maar en omgeving verscheen en die burgemeester Wen delaar huldigde als een energieken bewindsman en den wenscht uitte, dat Alkmaar nog veel jaren de voordeden van zijn energie zal mogen plukken. Namens de afdeeling Alkmaar van de Ver. voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand sprak de heer De Raat Mr. Wendelaar sprak ten slotte een woord van dank.

Schager Courant | 1931 | | pagina 19