llftlttl Niuws- Hopeloos in de war. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Slachtoffers van het verkeer. Firma A. M. HOSSEN, Loet E164, Schagen Het KEG's THEE-ALBUM FOSTE/t'sMAAGP/l££N DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. De strijkijzers van P.E.N. het De Culemborgsche moordzaak. Sparta I Wieringerwaard I. Nieuwe vuurramp in Japan. Een „smokkelkoning" neergeschoten. Dinsdag 19 Mei 1931. SCHA6ER 74ste Jaargang No. 8867 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer '20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit drie bladen. De nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen, die j.1.15 Mei is aangevangen en niet te vergeten de elec- trificatie der spoorlijn Amsterdam-Alkmaar met de daaraan verbonden overladingen te Alkmaar van de post etc., van en naar de richting Den Helder, heeft een groote stagnatie veroorzaakt in de postverzen ding; vooral ook voor onze Schager Courant. De verschillende abonné's kunnen nu meteen de oor zaak vaststellen waarom of zij hun courant niet op tijd hebben ontvangen. Verschillende brieven met advertenties, nieuwsbe richten, verslagen, alles was Zaterdagmorgen hope loos te laat. Correspondentie uit Wieringen, uit Winkel, uit Lan- gendijk kwam veel te laat in ons bezit, dus de afzen ders hebben tevergeefs in de Schager Courant naar hun advertenties etc. moeten zoeken. Wij deelen dit nu maar wat uitvoerig mee, opdat men de oorzaak wete. Van harte hopen wij, dat de ontredderde toestand op het station Alkmaar, die van alle stagnatie de hoofdoorzaak schijnt te zijn, spoedig in zooverre wordt geregeld, dat wij hier in het Noorden niet de dupe blijven van al die nieuwigheden. De pracht-speeches die men elkaar onder een goed glas wijn in Alkmaar heeft toegedronken, prachtig, de schoonste pluim op eikaars hoed steken, heerlijk maar de hoofdzaak is dat de boel loopt en klopt en wij hopen van harte dat al die hooge oomes, die zoo mooi praten kunnen, nu ook eens hun rug er onder zullen zetten, opdat de toestand voor ons Noordelingen tenminste niet slechter wordt dan die nu reeds was. Waarachtig, wij worden hier boven Alkmaar niet verwend. ERNSTIGE ACTCMINGELUKKEN. Ongeval te Haarlem. Vrouw door een spiegelruit gedrukt Zondagmiddag 1a op het Verwulft te Haarlem de 41- jarige mej. M. door een auto, die mot groote snelheid uit de Koningstraat kwam en daardoor de scherpe »ocht naar het Verwulft niet kon nemen, overreden en 4oor een groote spiegelruit van den winkel van Vroom enDreesman gedrukt. Zij kreeg kwetsuren aan het lin kerbeen en snijwonden aan hoofd en handen. Per zie kenauto werd zü naar het St Elisabeth gasthuis ver werd De auto Is door de politie in beslag genomen. Tegen den 19-jarigen bestuurder G. B. is prooes-vcrbaal opgemaakt. Te ver uitgeweken. Auto te Groningen vernield, de inzittenden gewond. Zondagmiddag ongeveer 12 uur is een personen-auto Jit Leeuwarden aan den Heerenweg te Groningen bij het uitwijken voor een anderen auto in een bocht ge- olipt en daardoo- tegen een boom gereden. De drie in zittenden werden gewond; de bestuurder A. N. kreeg een wonde aan het hoofd en de 35-jarige accountant H. H. een slagader-verwonding aan de hand. Nadat de politiedokter hen had verbonden, zijn zij met den trein naar Leeuwarden teruggekeerd. De auto is ernstig be schadigd. Onvoorzichtig overgestoken.— Man met twee kinderen op de fiets door een autobus ge grepen. Zondagmiddag reed de landbouwer Jansen uit Steen- lieren met twee kinderen op de fiets in de richting Dieren, toen hij nabij Doesburg door een, autobus van de Geldersche Tram werd ingehaald. Om onverklaarbare reden stak J. plotseling den weg haar links over en werd door de bus gegrepen. In hope- loozen toestand werd de man naar het St. Elizabeths- gasthuis te Doesburg overgebracht, waar hij ter verple ging ,is opgenomen. Het bleek, dat hij tien ribben had gebroken, terwijl bovendien zijn schouders op drie plaat sen gebroken waren. Den chauffeur, die voldoende signalen gaf, treft geen Bohuld. De kinderen bleven ongedeerd. De toestand van J. was gisterochtend onveranderd ernstig en naar later gemeld wordt, is hjj aan de ge volgen overleden. Jongen bi Bussum doodgereden. T"0 Bussum geraakte de zeven-jarige v. d. V., toen ij op zijn fiets de Kapelstraat wilde oversteken, onder «en autobus van den dienst Laren—Bussum. De jongen was direct dood. Doodelijke aanrijding te Tilburg. Te Tilburg is de 60-jarige heer v. d. E, smid te Berkel, den Bosschen weg door een personenauto aangere den en gedood v. E. kwam per flets uit de richting Til- Jni^i 6n w^e het dorp Berkel een zijweg inslaan, achter hem reed de auto van den heer G. M. uit GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Eindhoven. Op het moment dat de fietsrijder den weg wilde oversteken volgde de aanrijding met het reeds gemelde noodlottige gevolg. Het lijk is per auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst vervoerd. Bij on derzoek is gebleken dat van den auto, die met een snel heid van naar schatting 50 kilometer had gereden, de remmen in orde waren, doch dat de wagen door de vrij groote snelheid, ondanks het rémmen, nog wel een 60 meter is doorgereden. Het ongeval, dat nog door de politie onderzocht wordt, moet echter aan een nood lottig toeval geweten worden. Auto tegen de tram gereden. Drie dames gewond. Zondagmiddag te ongeveer half zes heeft te Amster dam een ernstig ongeluk plaats gehad op den hoek van den Haarlemmerweg en de Groen van Pinkstererstraat Een auto, die uit de richting Sloterdijk kwam, reed te gen de tram, die uit de Groen van Pinkstererstraat kwam. De poging van den chauffeur om de botsing te voor komen mislukte. De auto reed de tram in de flank aan, waardoor de ruiten van de tram aan dien kant braken. De auto werd in elkaar gedrukt. Drie dames, die erin zaten bleken allen gewond. Zij werden door den Ge neeskundigen Dienst naar het Tesselschadeziekenhuis gebracht. Een van haar heeft een sleutelbeen gebroken, terwijl beide anderen lichte kwetsuren opliepen. In de tram kreeg niemand eenig letsel. Man te Prinsenhage onder den trein en dood opgenomen. Onder de gemeente Princenhage bij Breda is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. De machinist van den goederentrein, komende van Roosendaal, bemerkte, dat dat zijn machine nabij halte Liesbosch over iets heen reed. Hij deed den trein stoppen en vergezeld van den overwegwachter gingen beiden op onderzoek uit. Al dra vonden zij het deerlijk verminkte lijk van een ongeveer 3ö-jarig manspersoon. Het slachtoffer kon nog niet ge ïdentificeerd worden. De gemeentepolitie doet onderzoek. Botsing tusschen auto en motorfiets. Mo torrijder gedood. Gistermiddag heeft in Halfweg een ernstig motoron geluk plaats gehad. Een heer uit Halfweg kwam met zijn auto uit de richting Amsterdam en wilde de Wilhel- minastraat inrijden, toen op hetzelfde oogenblik uit de Firma C. KEG stelt beschikbaar: „Een Vacantiereis langs den Rijn", verteld door C. JOH. KIEVIET. Dit album is gratis verkrijgbaar tegen inlevering van 8 ledige Thee zakjes. Inlevering moet geschieden op 17 Jnni a.s., des namiddags 2.30 uur, in Theater „Royal", met als bijzondere attractie vertooning van een schitterend Filmprogramma. Geeft dit Uw kinderen. Geeft dit U zelt. Wij leveren U KEG's THEE in alle prijzen. Wij geven U alle gewenschte Inlichtingen. KEG's THEE. Koopt bij ons KEG.g K0FFIE FIRMA A. M. KOSSEN. Loet E 161, SCHAGEN. richting Haarlem een motorrijder naderde. Een botsing was onvermijdelijk. De motorrijder vloog door de voor ruit van de auto, waarbij hem de halsslagader werd af gesneden. Hij overleed eenige oogenblikken later. De duorijder kwam er goed af. De motor werd zwaar be schadigd. De bestuurder van de auto bekwam geen letsel. Zoowel het motorrijwiel als de auto zijn in beslag ge nomen 1^ Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom verkrijgbaar óf 0.65 p. flacon. Het loopt op zijn einde met de stapelgroen- ten. De financieele resultaten zijn over het geheel genomen slecht. Aanvoer van uien en tomaten in Broek. Roode, witte en gele kool te Noordscharwoude. Tomaten goede pryzen, uien en gele kool lager. Deenscbe witte hooge prijzen. Peen lager. Eerste aanvoer van rabarber; geen hooge prijs. Met de stapelgroentencampagne begint het nu op een eind te loopen. Dit is vroeger dan het sommige jaren geweest is. Het gunstige weer en de bevredigende prij zen der laatste maanden hebben daaraan ongetwijfeld meegewerkt. Er was voor de bouwers geen reden, om bij de vrij gunstige prijzen hun producten nog langer te houden. Mei is de speculatieve maand voor de be waarders van winterkool. Dezen winter waren er echter weinig factoren, die de speculatie in de hand werkten, vandaar dat weinig stroppen zullen worden gehaald en ook weinig met het speculatieve over zal zijn verdiend. Rouwig behoeft men daarover niet te zijn, want het wijst op meerdere stabiliteit en al die onevenwichtig heid is niet bijzonder gewenscht voor onzen Langen- dijker tuinbouw. De tuinbouwers kunnen dus nu hun balans, of liever hun verlies- en winstrekening opmaken. Terwijl ze door in de afgeloopen week mee bezig waren, werden er nog verscheidene opgeroepen om hun bezwaarschrift te gen den aanslag van verleden jaar toe te lichten. Het was verbijsterend, hoevelen van hen aangeslagen waren tegen een veel te hoog inkomen. Intusschen vernamen we, dat de Inspecteur erg schappelijk was en dat de meesten verlaging kregen. Echter is het wel te betreu ren, dat die menschen belastingpenningen moesten betalen voor inkomens, die ze niet hadden gehad. Be zwaarschriften heffen den plicht tot betaling van den aanslag niet op! Het schijnt bij de toelichting van de reclames nog al eens voorgekomen te zijn, dat in het geheel niet of onvolledig was boekgehouden In dit ver band zouden we de tuinbouwers nog eens willen aan raden, toch alle uitgaven en ontvangsten op te teeke nen. Is dit geschied, dan is het Lmmers al zeer eenvou dig het zuiver inkomen te bepalen. Waar de betaal meesters der veilingen zich de laatste weken onledig hebben gehouden met het afgeven der veilingsbriefjes, waarop vermeld wordt voor welk bedrag door lederen tuinder over de markt ls geveild, ls het dus ook voor hen van het grootste belang alle uitgaven aan te tee kenen. De nu in te vullen aangifte-biljetten doen weer zien, hoe noodzakelijk dit is. Er blijkt tevens uit, hoe de meeste tuinders een bijzonder slecht jaar hebben ge had en er zijn er maar enkelen, die tevreden kunnen zijn. De teelt van kool in het Ambacht heeft buiten gewoon slechte resultaten opgeleverd: soms f 10 en minder per snees Bij de tegenwoordig no galtijd hooge exploitatiekosten is het te begrijpen, dat het ook dit jaar buitengewoon slecht zou uitpakken. De aanvoeren hadden alleen nog wat te beteekenen aan de veiling van den Noordermarktbond Aan de Broeker veiling loopt het met de oude producten op zijn eind. Men kan verwachten, dat de nieuwe spoedig aan deze veiling zullen verschijnen Aangevoerd werden uien en tomaten. Den eersten veilingsdag van deze week werd voor uien f 7 betaald, Dinsdag werden ze verkocht voor f* 6.90 a f 8.20. Grove uien brachten toen f 6.60 tot f 7.10 op. Met den aanvoer van tomaten gaat het ook nog niet hard. Het vorige jaar was het daarmee omtrent dezen tijd al vrij wat beter gesteld. De aan gevoerde stooktomaten brachten met dat al goede prij zen op. Er werd namelijk voor A-kwaliteit f 107 be steed, B-kwaliteit bracht f 89 op, C.-soort werd met f 101 betaald en voor CC besteedde men f 67. Ongetwij feld beste prijzen. Het vorige jaar bracht A-kwaliteit in de overeenkomstige week f 6676 op, voor B werd toen f 6773 betaald, voor C-kwaliteit f 5059 en voor OC f 3140. De tomatenkweekers mogen dus tevreden zijn. 't Is te verwachten en te hopen, dat er de volgende week heel wat meer aanvoer zal zijn: het vorige jaar werden op 17 Mei niet minder dan 2425 Kg. ter veiling aangevoerd. Evenals toen, komt nu ook het meeste uit St. Pancras, waar het aantal tomatenkweekers verreweg het grootste is in dit tuinbouwdistrict. De aangevoerde tomaten zijn stooktomaten. Van eenige beteeken is was de marktaanvoer te Noord scharwoude. Als elk jaar worden op het laatst van het winterseizoen de meeste stapelgroenten aangetroffen bij de tuinders in het meer Noordelijk gedeelte van dit tuinbouwgebied. In het zuidelijker deel legt men zich meer toe op de teelt van vrege prducten, zoodat er in het latere voorjaar weinig tijd meer overschiet voor het schoon houden van de kool. De laatste weken is dit trouwens uit de aanvoeren aan beide veilingen duidelijk gebleken. Uien brachten aanvankelijk f 7.808.50 op, grove f 8.108.60, voor drielingen werd f 1.701.90, be steed De heede week door kwam in deze prijzen weinig verandering, zoodat als gemiddelde verkoopprijs f64 f 8, alzoo f 7 kan' worden aangenomen. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat de prijzen van uien en grove uien weinig uit elkaar liepen. Voor drielingen werd van f 1.40 —2.20 betaald. Met peen liep het niet naar wensch. De prijzen waren de vorige week hooger dan nu. Toen kon soms nog bo ven de f 4 per 100 Kg. worden gemaakt Nu liepen de prijzen van f 1.402.50. De aanvoer was niet groot Roo de kool Is ook zoo goed als van de veiling verdwenen. Die, welke aan den Noordermarktbond kwam, bracht van f 1718 op. Ook kwam er maar weinig gele kool meer. De belang stelling voor den aankoop van deze groente was niet groot. In het begin der week werd f 5.106.80 betaald. Zaterdag bracht ze f 5.408.40 op. Voor Deensche witte kool werden prij^n betaald, die tot nu toe gedurende den heelen winter niet waren be steed. Ze bracht tot f 19.30 op. Een enkel partijtje werd met f 11.90 betaald. Als nieuwe groente kregen we de rabarber. Er werd 5000 Kg. aangevoerd, die f 2.50 per 100 Kg. opbracht. Het is geen hooge prijs, doch in ieder geval beter dan het wel eens is voorgekomen, toen ze onverkoopbaar was. Vergeleken met het vorige Jaar zijn de aanvoeren van de stapelgroenten thans veel kleiner. Zoo werden verle den jaar in de week van 12 tot en met 17 Mei nog ruim 32 spoorwagens roode kool alleen aan de veiling van den Noordermarktbond aangevoerd en ook waren de hoeveel heden witte en gele kool nog zeer belangrijk. Als nieuwe producten verschenen toen reeds boswortelen en bloem kool aan de veilingen. Protest van de zijde der R.K. Midden" standers. Het hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond! in het diocees Haarlem, heeft zich gericht tot de di rectie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland in verband met het cadeau-gcven door het P.E.N. van electrische strijkijers aan huwelijks^ candidaten binnen zijn stroomleveringsgebied. Hoewel het aldus de brief ongetwijfeld alle waardeering verdient om 't gebruik van electrische toestellen in de huishouding te bevorderen kan 'tniet onverschillig zijn, door wie en op welke wijze deze propaganda wordt gevoerd. Ofschoon het P.E.N. geen apparaten verkoopt, en. zijn bedoeling slechts is, door deze propaganda en door de daarin gelegen opwekking tot meer gebruik van electrische artikelen in het algemeen, tevens een dienst te bewijzen aan de plaatselijke installateurs, meent de R.K. Middenstandsbond deze geschenken-- propaganda niet als juist te kunnen aanvaarden. Be* leefd wordt het P.E.N. dan ook in overweging gege" ven, uit te zien naar een ander propagandamiddel, dat niet beteekent rechtstreeksche concurrentie en rechtstreeksche schade voor den installateur. De gearresteerde weer In vrijheid gesteld. Auke Opdam, die in verband met de Culemborg sche moordzaak op 5 dezer te Tiel in voorloopige hechtenis werd gesteld, is Zondagavond half acht op vrije voeten gesteld Hij zeide, niet precies te weten, waarom hij in ar rest gesteld was Bij het voorloopig onderzoek had de rechtercommissaris hem gevraagd, of hij de schrij ver was van een der indertijd geschreven anonieme brieven. Hij ontkende dit ten stelligste; naar zijn zeg gen had hij met deze aangelegenheid absoluut niets uitstaande. O. is dadelijk per trein naar Culemborg gegaan. Heden Dinsdagavond 7.30 uur Gouden Kruiswedstrijd. Weer talrijke dooden en gewonden. De brandcatastrophen in Japan, welke een gevolg zijn van de aanhoudende droogte en waarbij reeds talrijke menschenlevens zijn te betreuren, duren nog steeds voort. Zoo seinde Reuter gistermorgen uit Toiko, dat we derom twee branden waren uitgebroken. Te Niigata brandden zeventig huizen af. Negen brandweerlieden werden zwaar, twaalf lichtgewond. Een brandweerwagen gleed in de rivier. De tweede brand had plaats op de zijdemarkt te Kanekomatsji, in de prefectuur Goemma, waar bij een bioscoopbrand veertien personen werden gedood, derstig ernstig en 150 licht gewond. Een menigte van achthonderd personen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, vluchtte in paniek naar de uitgangen, waarbij velen onder den voet geraakten en daar door den dood in de vlammen vonden. De Nederlandsche grens nog bereikt. Door de Duitsche commiezen aan de Hollandsche grens bij Winterswijk, is een smokkelaar op heeter- daad betrapt, toen hij frauduleus goederen van Ne derland naar Duitschland invoerde. Op het bevel halt te houden, liep hij door, waarop door de Duitsche commiezen werd geschoten. De smokkelaar J. S., uit Gilsenkirche, bijgenaamd de smokkelkoning, wist Hollandsch grondgebied te bereiken, waarna hij doodelijk gewond in het zieken huis te Winterswijk werd opgenomen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1