SchagsrCourant SPORT Concours Hippique te Anna Paulowna. Tweede Blad. Het slechte weer een leelijke strop. De Kampioenswedstrijden. A t h I e t i e k. H.R.C. I-S.V.V.I. 1-3. Dinsdag 19 Mei 1931. 74ste Jaargang. No. 8867 DE WISSELBEKER DOOR „WEST-FRIESLAND" GEWONNEN. De regen, die nu eens zacht, dan weer hard, en vrijwel den heelen dag door viel, dreigde het concours, dat de Landelijke Rijvereeniging „Anna Paulowna" had ultge- Bohreven in letterlijken zin in het water te doen val len. Maar, dank zij het goede Sportterrein, heeft men toch het geheele programma kunnen afwerken. In het begin leek het, of ruiters zoowel als paarden neer slachtig waren onder het natte, sombere weer, maar tenslotte bleken toch de prestaties er niet al te veel onder te lijden. Van grooten invloed was de regen na- turlijk op de opkomst van 't publiek, dat we des mid dags op een paar honderd personen schatten, zoodat het concours financieel een strop werd voor de R.A.P., maar ook voor de menschen, die voor een consumptie- stalletje een plaatsje op h%t terrein gepacht hadden. De vereeniging „Beyaart" van Purmerend had, kort voor Zondag, bericht gezonden, dat zij niet deelnam aan het concours, zoodat des morgens bij de zoogenaamde voorkeuring, de vereeniging „West-Friesland" van Schagerbrug, „Heiloo en Omstreken" van Heiloo, „Bu céphalus" van Barsingerhorn en „Anna Paulowna" van Anna Paulowna deelnamen aan de dressuurproef voor afdeelingen. De Achttallen van deze vereenigingen moesten allen eenzelfde programma rijden, dat dit jaar door de fede ratie opnieuw is vastgesteld. Volgens de jury was in vergelijking met het concours van het vorige jaar over 't algemeen een groote voor uitgang in de rijkunst te bespeuren, zoodat de vereeni gingen in het noordelijk deel van Noord-Holland lang zamerhand op 't peil van de zustervereenigingen in het zuidelijk deel van deze provincie komen. Zeer waarschijnlijk had de rijvereenigipg „Anna Pau lowna" den eersten prijs veroverd, indien haar instruc teur zich niet had laten afieiden door iemand, die hem tijdens het commandeeren iets vroeg. Hij vergiste zich daardoor in het programma en het gevolg was, dat de Vereeniging gedisqualificeerd werd. De strijd ging nu hoofdzakelijk tusschen „West-Fries land" en „Heiloo". Eerstgenoemde vereeniging won met zeer gering puntenverschil, omdat de houding der rui ters en de wijze van rijden iets beter waren. Op de derde plaats kwam „Bucéphalus". Haar laag aantal punten moet zij wijten aan het verkeerde rijden. „Bucéphalus", dat het vorig jaar den wisselbeker had gewonnen, moest dezen dus thans aan „West-Friesland" afstaan, dat als lsten prijs met 125% punt tevens een zilveren kruis en f 40 kreeg; de tweede prijs, van „Heiloo en Omstreken" met 123 p., bestond uit een zil veren medaille plus f 25. terwijl „Bucéphalus" als 3e prijs (83 punten) een zilveren medaille plus f 15 ontving. Des middags werd de wisselbeker met eenige toepas selijke woorden door den schenker, burgemeester G. J. Loviat, overgedragen pan de winnende vereeniging. Burgemeester Lovink spreekt de overwinnaars toe 1 De muziekvereenlging „Concordia" van Breezand luisterde het programma met wat vroolijke nummers op en het publiek vergat alle narigheid van het ongun stige weer, toen twee zestallen van de R.A.P. een Push- ball-demonstratie gaven. Dit spel, dat we voetbal te paard zouden kunnen noemen is afkomstig uit Ameri ka en via Duitschland in ons land bekend geworden, door de Amstelruiters. De spelregels zijn ongeveer als bjj voetbal. Er zijn drie aanvallers, twee verdedigers, en een doelman. Misschien moeten we wel praten van doel- paard, want het zijn de dieren die den bal van ongeveer een Meter middellijn doen rollen, maar ook tegenhouden. Nemen we in aanmerking dat slechts een paar weken geoefend was. dat de paarden toen ze pas kennis maak ten met den bal, daarvoor erg bang waren en dus ge- ïulmen tijd noodig was, om ze daaraan te wennen,, dan tullen alle bezoekers wel verbaasd zijn, dat niettegen staande den korten oefentijd, die overbleef, zoo'n aardig resultaat werd bereikt Met het oog op de inspanning die het spel van mensch en dier vraagt, kan niet lang gespeeld worden. De wed strijd duurde tweemaal een kwartier. In het eerste kwar tier behaalde „zwart", vooral door toedoen van Mej. T. Saai een 2—0 voorsprong, maar in de tweede speelhelft gelukte het „wit" niet alleen den achterstand in te ha len, maar zelfs een 32 zege te bevechten. Het was een lust te zien hoe de heer J. Waiboer met zijn paard een Paar maal in dit laatste kwartier de aanval van „wit" wist breken, waarna het paard met dribbelpasjes de «roote bal voor zich uit over 't veld dreef en tusschen de „goalpalen", een paar witte tonnen, doorwerkte. Tap, de voorhoedespeler in ons nationaal voetbalelftal, zou dat dribbelen niet verbeterd hebben! Dit was dus een zeer geslaagde demonstratie. Maar ook langste}*88 ^ro*®rajninanuminers' hadden algemeene be- Voetbal. P.S.V. wint wederom. klasse?. D.W.S. bgna eerste K.N.V.B.-overzicht van 17 Mei. Een regenzondag heef eindelijk de lange reeks van mooie feestdagen afgewisseld, 't Lot wil nu eenmaal dat het op een bepaalde dag (en dan juist de Zondag) re gent en wij hebben er in te berusten zoolang niet do „mooi-weer-verwekker", in tegenstelling met den heer Veraart, op komt dagen. Toch kunnen we een volledig afgewerkt programma de revue laten passeeren. Om het landkampioenschap. De returnwedstrijden vqn de op Hemelvaartsdag ge speelde matches zijn thans in Groningen en Eindhoven gegaan. In de Noordelijke hoofdstad speelde Velocitas tegen Ajax. Dat de Velocitanen in eigen home lang niet mis zijn bewijst het gelijke spel (22). Een gelukkige factor in deze belangrijke wedstrijden reeks, deze onverwachte resultaten der Groningers. Maar mogen de Ajaxcieden over een kant blij zijn de ze Noordelijke klip tenminste ten halve omzeild te heb ben, ze staan voor het harde feit van weer een punt te hebben verloren. P.S.V., n.1. dat op eigen terrein van Go Ahead won (52 maar liefst!) en Feijenoord zullen wel zorgen dat de Amsterdammers een moeilijke weg naar een even tueel kampioenschap hebben af te leggen. De Eindhovenaren hebben 't er dus zooals gezegd, best afgebracht en wat of ze In de mars hebben, is, na drie overwinningen in 8 dagen wel duidelijk aan 't licht getreden. Zaterdagavond a.s. spelen P.S.V. en Feijenoord tegen elkaar in 't Sparta-stadion te Rotterdam. Eerste Pink sterdag krijgen we dan Go AheadAjax en Pinkster- Maandag te Eindhoven P.S.V.Feijenoord. Er zit dus wel schot in de afwerking van 't programma. De stand: De heer J. Vethman, instructeur van West- Friesland" te Schagerbrug. met de door deze vereeniging gewonnen wisselbeker. In den wedstrijd voor nieuwelingen, Tally-Ho, waarbij 100 M. stapvoets, 100 M. in draf en 100 M. in galop ge reden moest worden, behaalden drie leden van „Bucé phalus" succes. De 1ste prijs f 15, werd gewonnen door K. Reijne, de 2de prijs f 10, was voor Mej. G. Kuiper en de 3de prijs f 5, voor Jb. Kuiper. Bij het individueel springconcours, evenals bij het pa- trouillespringen, werd door de jury, bestaande uit de heeren W. Slob van Hoofddorp, P. H. Kleinjan van Alk maar en H. J. Lijssen van Overveen, streng gelet op de wijze van rijden, meer nog dan op het maken van fou ten bij het springen. Daardoor-was'het'mogelijk dat een ruiter, die geen fouten gemaakt had bij het nemen van de hindernissen, toch niet in aanmerking kwam voor een prijs. De jury beoogde hiermede de ruiters aan te sporen tot een goede behandeling van het paard en wil alle mishandeling den kop indrukken. Een geschilderde muur was bij het individueel sprin gen het grootste struikelblok. Daar leken de dieren wel het bangst voor te zijn. De uitslag van dit nummer was: le pr. f 60, en een verguld zilveren medaille, J. Schoorl van „West Fries land" op Lady met 14 p.; 2e pr. f 30, en zilveren medail le, D. W Geerligs van „West Friesland", op Schimmel met 10 punten (7 voor rijden, tijd 56.8 sec); 3e pr. f 15 en verguld bronzen medaile, J. Schenk van „Bucépha lus", op Frits I met 10 punten (ook 7 voor rijden, doch tijd 63 sec); 4e pr. f 10, D. de Graaf van „West-Fries land" op Corrie, met 10 punten (6 voor rijden). Uitslag Patrouille-springen (elke patrouille drie rui-» ters plus een aanvoerder): le pr. f 30 en zilveren kruis „Bucéphalus" met 6 punten; 2e pr. f 20 en verg. bron zen med. „Heiloo" met 2 punten; 3e pr. f 10, de tweede patrouille van „West-Friesland" met 0 punten. De eerste groep van deze vereeniging werd gedisqualificeerd. De prijsuitreiking. Des avonds had in de zaal van den heer Slikker de prijsuitreiking plaats door den heer V. Kaan, voorzitter van de R.A.P. Hij greep deze gelegenheid aan om hulde te brengen aan den heer burgemeester, de eere-voorzit- ter van de vereeniging, die zoo bereidwillig was den wisselbeker over te dragen aan „West Friesland", hulde ook aan de inteekenaren op het waarborgfonds, waar aan men zelf de beslissing ocer 't al of niet doorgaan van het concours had gelaten, doch die niettegenstaande de ongunstige omstandigheden eenstemmig voor door gaan waren en tenslotte betuigde spr. dank aan allen die meegeholpen hadden om dezen dag te doen slagen. AFDEELING I. Promotie le klasse. In het Amsterdamsche Stadion heeft D.W.S. een groo te 52 zege op Excelsior weten te behalen, waardoor de energieke Spaarndammers er zelfs nog wel niet defini tief zijn, maar waardoor 't toch lang niet slecht spelende Excelsior naar de tweede klasse is gedrongen. Zondag gaat West-Frisia naar Rotterdam, en mochten de Enk- huizers daar winnen dan is een beslissingswedstrijd met D.W.S. noodzakelijk (Stel u eens voor, West-Frisia-- D.W.S. in 't Alkmaarsche Sportpark!!) Misschien zijn we wat optimistisch ten opzichte van de kansen van West Frisia, maar met het besef dat 't nog kan zijn Peereboom c.s. niet gauw uit het veld geslagen en... de Rotterdammers zijn buiten gevecht gesteld! Afwachten maar. De stand is: D.W.S. West Frisia Efccelslor 2 11 10—8 111 6—6 10^2 7—9 AFDEELING II. Promotie le klasse. Oorspronkelijk was voor deze competitie vastgesteld E.D.O.Xerxes. Daar Xerxes evenwel nog een paar pro testen heeft loopen (die haar het reeds binnen gedachte kampioenschap kan kosten!) was deze match omgezet in E.D.O.Fortuna. De Haarlemmers hebben een 22 gelijk spel weten te behalen, wat voor de Vlaardingers een zeer kostbaar punt beteekent. Punten behalen in uit-wedstrijden toch gebeurt niet vaak, zoodat ze zeer kostbaar zijn. Fortuna 10 10 2—2 1 E.D.O. 10 10 2—2 1 Xerxes of Neptunes Wat Xerxes betreft, we spraken er reeds van dat deze club 't kampioenschap nog kan ontgaan. Xerxes had drie verliespunten minder dan haar stad- genoote Neptunes. Nu speelden beide ploegen (Xerxes laatste match) tegen elkaar. Om haar eerste elftal spe lers (waaronder Lagendaal) te sparen, liet men xerxes 2 opkomen, mede omdat er een gegronde reden bestond dat Neptunes uit jalouzie zou gaan „kneppelen". Nep tunes won met 21 en heeft de zaak aan den bond voor gelegd, die misschien reden aanwezig kan achten om Xerxes met twee verliespunten te straffen, wegens art. zooveel dat in zulke gevallen van onsportieviteit voor ziet Een pénibele kwestie voor Lagendaal ca.! Neptunes krijgt dan een verliespunt minder dan Xer xes en heeft nog een wedstrijd tegen Unitas voor de boeg. AFDEELING IIL Promotie le klasse. Robur trok naar Enschede om tegen Rigtersbleek haar eersteklasseschap te verdedigen. En met succes, want met een 11 gelijk spel keerden de mannen van de Ve- CONCOURS HIPPIQUE TE ANNA I'AULOW NA. Een moment tijdens den Pushball-ned- strijd voetbal te paard), waarbij de snelle riem eters aanvankelijk n el vreemd opgekeken zullen hebben van het bruine „monster" dat ia ar over het veld op hen kivam aanrollen. P.S.V. 4 3 0 1 14—6 6 Ajax 4 2 1 1 15—9 5 Feijenoord 1 1 0 0 5—2 2 Velocitas 3 0 1 2 2—14 1 Go Ahead 2 0 0 2 2—7 0 Het seizoen begonnen! Dit is wel onze meest populaire zomersport, voor zoover men bij onze karig bedeelde zomersporten van populair kan spreken. En die sport verdient het. Voetbal is een spel, dat mede gebaseerd is op stevigheid, het is een spel dat men met meerderen moet spelen, en de combinatie die het beste samenspel vertoorft, zal over 't algemeen winnen. Athletiek is voor alles een individueele sport. Elke athleet traint zich voor zichzelf, voert z'n prestaties op> en jaagt achter records. Hier is dus niet iets van een ander te beletten iets te doen, zooals het voetbalspel dat eischt krachtig aanvallen en afdekken met het lichaam is immers nood zakelijk maar iedere beoefenaar van dezen tak van sport heeft met zichzelf te doen. De prikkel in deze sport is dan ook een andere dan by de voetbal-, hockey- en korfbalsport. Hier is 't ideaal het alsmaar opvoeren van z'n top prestaties. Telkens en telkens een stukje verder of hooger te springen, voortdurend maar weer den strijd tegen de secondewijzer te ondernemen is hier de wedstrijd-factor. Ons land telt op 't oogenblik verscheidene uitmunten de athleten. Berger, Van den Berge, Van der Zee, Peters, De Boer: allemaal namen met een zeer gunstige reputatie op de internationale sportwedstrijden. Het athletiekseizoen is al eenige weken geopend. De Marathonloop te Amsterdam was ongeveer het eerste belangrijke athletiek-evenement. Zondag 10 Mei vond te Amsterdam de meer-bonden ontmoeting plaats. Op elk nummer bracht elk van de onderbonden der K.NAU. een athleet uit. Van de 7 deelnemende bonden toonde de NJ3.A.B. zich de sterkste, door met heel wat punten voorsprong de A.A.B. achter zich te laten. Onze provincie was geheel door de H.A.V. „Haarlem" vertegenwoordigd. Er zijn al goede prestaties geleverd. Ohris Berger liep de 100 Meter nu al onbedreigd in 108 sec. Eijsker, de „Haarlem-reus", stoote de kogel 13.19 Meter ver, waarbij hg cJVI. onder Kamerbeek's re- oord bleef. De 800 Meter werd in den mooien tijd van 2 minuten geloopen; en onze kampioen deed nog niet eens mee. Een nieuweling bracht het met hoogspringen reeds tot 1.79 ((Ned. Ree. 1.81). Van der Zee sprong 3.50 (Z'n hoogste sprong is 3.89), Maar hij is gewoon iedere wedstrijd hooger te komen... dus misschien wordt het nog dit jaar 4 Meter Jan Zeegers verbeterde er het eerste Ned. Record van dit seizoen. Hij liep de 5000 Meter namelijk in 15 min. 18 sec., wat 11 seconden binnen record-tijd is. Voor a.s zomer staan heel wat belangwekkende wed strijden op 't programma Op Zondag 28 Juni krijgen we prachtige internationa len wedstrijden in het Stadion. Vermoedelijk krijgen we dan de eerste, en met veel belangstelling tegemoet geziene, ontmoeting tusschen Berger en de bekende Duitscher Kömig, de twee snelsten van Europa! Beiden kunnen 10.5 seconde loopen over de 100 meter. KÖrnig heeft zelfs eens 10.4 geloopen. Over de 200 Meter be dragen hun tijden: Kömig 21 sec., Berger 21.1 sec. Zondag 26 Juli gaan in den Haag de Nationale Da meskampioenschappen en 8 en 9 Augustus in 't Stadion te Amsterdam de heeren-kampioenschappen. Dit zijn de drie hoogtepunten uit het komende sei zoen, doch behalve deze drie worden er in 't geheele land door Zondag aan Zondag wedstrijden gehouden. Moge men er in slagen voor de Olympische Spelen in 1932 te Los Angelos een sterke Hollandsche verte genwoordiging te vinden! luwe uit de textielstad terug. We hebben Robur verle den jaar met de AROL-bekerwedstrijden zien spelen en kunnen ons nog niet voorstellen hoe dat elftal onderaan ls gekomen. Rigtersbleek 2 110 31 3 Robur et Vel. 10 10 1—1 1 N.E.C. 10 0 1 0—2 O AFDEELING IV. Promotie le klasse. De promotiewedstrijden eindigden hier belde in een gelijk spel. Wilhelmina, dat een zware dobber heeft wist in Roermond met 11 gelijk te spelen. De mijn-menschen uit Bleijerheide gingen naar Dongen en speelden er ge lijk (3—3). Een resultaat dat ons van de West Noord- Brabantsche-Zeeuwsche kampioenen zeer meevalt, om dat die in den regel tot de zwakkeren behoort De stand: Bleijerheide Wilhelmina Dongen Roermond 2 11 2 11 2 0 1 2 0 1 0 6—3 8 0 2—1 3 1 3—4 1 11—4 1 AFDEELING V, F.V.C. klopte W.V.V. met 21, waardoor de degrada tie van M.S.C. nog niet vaststaat. De Meppclaars immera moeten nog thuis tegen F.V.C. en uit tegen W.V.V. en kunnen, door beide te slaan nog gelijk komen. Overigens lijkt ons de kans om zich te herstellen voor do M.S.C.- ers klein. F.V.C. W.V.V, M.S.C. 2 0 1 9—5 2 0 1 8—7 0 0 2 4—9 ENGELAND OP TOURNéE. Een „Engelsch-elftal (er zou n.1. wel een sterker ge vormd kunnen worden) maakt op 't oogenblik een tour- née door Europa. In Parijs speelden de mannen uit het Vereenigd Koninkrijk tegen de Franschen. Deze blckea lang niet voor de poes en ze wonnen zelfs met 5—2. On- noodig te zeggen, dat Frankrijk na de 1—0 op Duitsch land en de 5—2 op Engeland, voor zeer sterk geldt. Ons elftal gaat er a.s. winter op bezoek! Na deze op Hemelvaartsdag gespeelden match gingen de Engelschen naar Brussel waar ze Zaterdagmiddag met 4—1 van België wonnen. De Belgische achterhoede, waarin Hooydonckx ontbrak (de blessuur van do match, tegen Holland nog steeds) was niet zoo safe als anders. Capelle scoorde het tegenpunt.. De Engelschen waren sterker maar onze Zuidelijk sportmakkers hebben door een enormen strijdlust een eervolle nederlaag geleden. H.R.C. heeft haar oefencampagne ingezet met een wedstrijd tegen de sterke Schiedammer tweede-klasser S.V.V. Jammer dat het weer in het geheel niet mee werkt Een paar weken geleden zou tegen V.V.A. ge speeld worden, wat hier echter tevergeefs kwam, daar de match geen doorgang kon vinden wegens het slechte weer. Ook nu was het terrein vol plassen en motregende het voortdurend. Er werd echter besloten om tocih maar te spelen De publieke belangstelling was natuurlijk gering, sleohts een goed bezette tribune, dat was alles Dit was dus financieel een leelijke strop, want het laten overkomen van een elftal brengt altijd veel kosten mee, wel een kleine honderd gulden als reis- vergoeding plus diner. Bovendien heeft de match als oefening ook lang piet zoo veel waarde bij zulk leelijk

Schager Courant | 1931 | | pagina 5