Uit onze omgeving. Een geschenk dat men moetleeren kennen. Predikbeurten. Ingezonden Stukken. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. NIEUWE N I EDO R P Algemeene vergadering van de Mlddenstandsvereenl- ging op Dinsdagavond in de Prins Maurits alhier. De heer C. v. d. Haagen, voorzitter, opent de verga dering met een kort woord van welkom, waarna eenl- ge mededeelingen worden gedaan, o.a. dat 915 stek- plantjes zijn verkocht De heer Jn. Keetman, secretaris, leest de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goed gekeurd en geteekend. De secretaris laat dan het jaarverslag 1930'31 vol gen, waarvoor hem een woord van dank wordt ge bracht voor de juiste weergave van het drukke sei zoen 1930'31. Hierna volgt verslag financiën, door de commissie, bestaande uit de heeren J. Faus, K. Toornstra en P. Schekkerman. De commissie heeft alles in de volmaaktste orde be vonden, de bescheiden klopten met ontvangsten en uitgaven en de rekening wijst een saldo aan ••an f 90.80 en adviseert tot goedkeuring en decharge van den penningmeester over te gaan. Met een woord van dank voor het accuraat beheer, wordt aldus door de vergadering besloten. Wordt overgegaan tot Bestuursverkiezing. De heeren J. Keetman en C. v. d. Haagen. beiden aftredend, doch herkiesbaar, worden beiden herkozen. In de plaats voor P. Visser (niet herkiesbaar) wordt gekozen de heer C. Ruisen. Allen nemen hun benoeming aan. Voorzitter spreekt een woord van dank tot de aftre denden heer Visser. In de commissie voor de Harddraverij worden be noemd de heeren J. Peetoom, H. J. Kossen, E. Brouwer en J le Clercq. Voor de Tentoonstellingscommissie worden benoemd de heeren K. Toornstra, P. Visser en S. v. d. Stok. Burgemeester Visser zal gevraagd worden als eere voorzitter te willen fungeeren. Besloten wordt voor de aanstaande kolffeesten een kunstvoorwerp beschikbaar te stellen ter waarde van 10 gulden. Volgt bespreking: Ad verteeren en verspreiding bro- chure's. Deze dagen zal vour het eerst een huis-aan- buls-bezorging plaats vinden. Besloten wordt dit nog eens te herhalen. De eerste oplaag van deze brochure's ziet er volgens allen keurig en duidelijk uit. Bij de rondvraag bespreekt de heer Toornstra om tijdens de Schutkermis kinderfeesten te houden. De geheele vergadering voelt hier vrel wat voor. Maar aangezien de kosten minstens f 100.zullen bedragen, moet hier wel van afgezien worden. Medegedeeld wordt nog, dat de stekplantjes op Za terdag 30 Mei a.s. zullen worden bezorgd, waarvoor de heer S. v. d. Stok zijn vrachtauto gratis disponibel stelt, wat met een woord van dank wordt aanvaard. Hierna sluit voorzitter met een kort woord de ver gadering. KOEGRAS JULIANADORP. Ver. tot Bevordering der Bijenteelt Gisteravond hield de afd. Den Helder van de Ver. tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland een ledenver gadering in een der lokalen van de Chr. school aan de Kortevliet te Koegras. Volgens de presentielijst waren 10 leden aanwezig. De Voorzitter T. Speur opende met de aanwezigen welkom te heeten en hoopte dat de te voeren bespre kingen in het belang van de vereeniglng zouden zijn. De notulen van de vorige vergadering worden door den secretaris den heer J. Klljan gelezen en onveran derd vastgesteld. Als mededëeling en ingekomen stuk is ter tafel een groot epistel van de afd. 's-Gravenhage waarin deze me- dedeeling doet over gevoerde correspondentie met het bestuur van Ring 8, omtrent de huidige organisatie vorm van dien Ring en wat daaraan ontbreekt Dit schrijven wordt nadat dit in zijn geheel is voorgelezen en besproken voor kennisgeving aangenomen. Verder wordt mededeellng gedaan dat nog een nieuw lid is toegetreden. Aan de orde is verder het verslag van den afgevaardig de naar de algemeene vergadering gehouden top 29 April j.1. te Utrecht De Voorzitter deelt mede dat door hem en den secre taris na gepleegd overleg is aangewezen de heer C. J. Vroom als afgevaardigde en W. Vonk als plaatsvervan ger. De heer Vroom het woord verkrijgende, deelt mede dat 96 afgevaardigden en een groot aantal toehoorders ter vergadering aanwezig waren. Alle voorstellen die op den beschrijvingsbrief stonden werden aangenomen, a'. werd over een en ander soms tamelijk gediscuceerd. Over de quotumverhooging van f 1.10 op f 1.25 per lid en per jaar aan de hoofdvereeniging, werd een vrij hef tige woordenstrijd gevoerd en tenslotte toch ook dit voor stel aangenomen. Op deze vergadering werd ook een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de werking van het honingcontrolestation en de aansluiting daarbij. De afgevaardigde die er de aandacht op vestigde dat het bezoeken van deze vergaderingen toch wel nut heeft ontvangt van den Voorzitter dank voor zijn uitgebracht verslag. Radiopraatje door Dr. FRITZ NOACK, Berlin. Dr. Fritz Noack, die hier in ons land voor al bekendheid heeft verkregen door zijn televisiedemonstraties, is tevens een be kend Duitsch radio-publicist. Wij geven hieronder een artikel van zijn hand weer, dat ook vooi het Nederlandsche publiek zeer interessant mag heeten. AH. goeden dag, dokter. Welkom, welkom! Ja. baas Jorissen, dadelijk na ontvangst van Uw dringenden brief heb ik de trein gepakt en zoodoende ben ik nu hier. Waar is de brand eigenlijk? Waar de brand is? De duivel raag met die radiokist klaar komen, die U me met mijn verjaardag hebt ge geven, maar ik pas er voor. Men hoort heelemaal niets of ineens alles tegelijk! Kom, baas Jorissen, niet zoo somber. Wij zullen wel eens kijken, wat er uit dien nieuwen ontvanger te halen is De ontvanger was een goede drielampsontvanger zonder hoogfrequenticversterking, waarvan dus de nfstemscherpte. zooals men weet, niet bijster groot is. Daar echter de dichtstbijzijnde zender van de woonplaats van baas Jorissen. die boschwachter is, nog oen heel eind verwijderd was,- moest men wel aannemen, dat het mogelijk ware, ook een aantal ver-verwijderde zenders te hooren tenminste, als het toestel goed bediend werd. Dus eerst de antenne maar eens nakijken ..Die heeft een electromonteur op mijn dak ge spannen. Dat zal dan toch wel in orde zijn". De doctor schudde het hoofd. „Men kan ook van het goede teveel hebben. Te lang, beste Jorissen, véél te lang!" De oude boschwachter krabde zich eens op zijn kale kruin, „Alle deksels, moet ik soms daar naar Over de toetreding als lid van bet honingcontrolesta tion werd vervolgens van gedachten gewisseld, en be sloten dat dit als een punt op de agenda van de volgende vergadering zal worden geplaatst, om dan als afdeeling toe te treden. Bij de rondvraag wordt de te houden excursie ter sprake gebracht, en zou de vrager gaarne eens bij ile buren op bezoek gaan, bijv. Schagerbrug. Men dient echter eerst aan de betrokken afdeeling te vragen, of zij op bezoek als bovengenoemd, gesteld ia De vergadering besluit na eenige besprekingen dat de secretaris zich met genoemde afd. in verbinding zal stel len, waarna een en ander verder geregeld kan worden. Ten andere wordt nog eens herinnerd aan de toezeg ging, gedaan door den Rijksbijenteeltconsulent de heer L. van Glesbergen te Wageningen, om alhier in den bloeitijd een excursie te houden. Ook hierover zal in correspondentie getreden worden. Ten slotte worden door eenige leden nog eenige vra gen uit de practijk gedaan en deze onderling besproken. Dat is altijd zeer leerzaam. Verder niets meer aan de orde zijnde, meent de Voor zitter er wel op te moeten wijzen, dat al is men maar imker voor de liefhebberij, men toch moet trachten zijn onkosten zoo laag mogelijk te houden en geen luxe prij zen voor diverse artikelen te gaan besteden. Want als het geld gaat kosten gaat meestal de liefhebberij er gauw af, en dat is in het geheel niet noodig, al3 men maar een beetje zijn oogen de kost geeft Met dank voor de aangename besprekingen wordt vervolgens de vergade ring gesloten. VEN HELDER De Bloembollen-tentoonstelling te Den Helder Alweer die Bloembollententoonstelling in Den Helder? vraagt de lezer en wij antwoorden: inderdaad, alweer die B.O.L.T.H.A. Maar ditmaal is er toch wel eeniga aanleiding voor een opwekkend artikeltje, ten eerste omdat de Pinksterdagen zich bij uitstek voor een uit stapje naar Den Helder leenen en in de tweede plaats omdat thans alle tulpen, ook de koninklijke Darwintulp, in vollen bloei staan en de tentoonstelling op haar schoonst is. Duizenden bezoekers van elders hebben in de afgeloopen weken van de pracht dezer tentoonstelling geprofiteerd, en dit aantal zal met de in aantocht zijn de Pinksterdagen ongetwijfeld worden verhoogd. Te meer omdat de(n) 20,000sto(n-) bezoeker(ster) die op die da gen verwacht wordt, een verrassing wacht van de zijd» van het tentoonstellingscomité. Wie dus nog van de pracht dezer tentoonstelling wil profiteeren en tevens een aardig uitstapje voor Pinkste ren wenscht te maken, ga naar de B.O.L.T.H.A in den Helder; hij vindt er, een fraai natuurpark met een zaak kundige, smaakvolle beplanting van bolbloemen, van welke thans de tulpen in allerlei variaties en soorten op haar schoonst zijn. De trein naar Den Helder voert langs Breezand, het centrum van de bollenstreek in dit deel van Noord-Holland, en, eenmaal in Den Helder is een uitstapje naar het strand te Huisduinen, indien het weer dit eenigszins veroorlooft, ook in dezen tijd van het jaar reeds zeer aanbevelenswaardig. ANNA P AU 10WN Loop der bevolking. Ingekomen: J. Glorie en echtg. van Schoorl; mej. M. Vader van Den Helder; mej. J. M. A. Dorrestijn van Amsterdam; W. Heuvelman van Emraen; G. Otten en gez. van Zwecloo. Vertrokken: J. M. Stuifbergen naar Uitgeest; K. Schuffel naar Avenhom; Ei. Jansen en gez. naar Den Helder. Burgerlijke Stand. Geboren: Mattheus Marinus Maria, zoon van M. J. Kolster en C. C. M. van Emmerik. Adriana Johanna, dochter van C. N. Smiers en J. Huiberts. Getrouwd: J. Langes en A. C. Spekken. Overleden: Hendrik Simons, oud 12 jaar. Politie. Verloren: Een halssnoer. Gevonden: Dop van benzine-reservoL en een dames- po rtemonnaie. W I E R I N G E N Vergadering van de Vereeniging ter Bevordering van Getrouw Schoolbezoek, op j.1. Dinsdagavond in hotel Lont te .Hippolytushoef. Aanwezig 8 leden. De Voorzitter, de heer N. Kaan, heet de aanwezigen welkom. De secretaris leest de notulen en worden onveran derd goedgekeurd. De penningmeester, de heer Witvliet, doet verve 1- gens rekening en verantwoording. De heeren J. Klare en H. de Jong hebben de bescheiden nagezien en bij monde van den laatstgenoemde, wordt medege deeld dat alles in keurige orde is bevonden. Wegens periodieke aftreding van mej. Dito, word deze weer als bestuurslid herkozen. De heer Witvliet moet wegens drukke werkzaamheden bedanken als bestuurslid en in diens plaats wordt gekozen de heer A. de Jong. Beide gekozenen nemen hunne benoeming aan. Er wordt gesproken hoe te handelen als straks met 1 Juli de R.K. kinderen van de O. L. school af gaan. Deze kinderen hebben recht op het feest, doch wij weten niet hoe het R.K. schoolbestuur tegenover boven klauteren en de zaak losmaken? „Niet noodig, mijn beste. Van hier beneden uitc maken wij alles in orde." Uit zijn aktentasch haalde de dokter een draaicondensator (capaciteit pl.m. 500 c.M.), nam de antenne-invoer van den ontvanger af en verbond deze met de klem van zijn condensator. De andere condensatorklem verbond hij daarop me-, een draad aan een antennestekkerbus van den ont vanger. „Zoo Jorissen", hij speelde onderwijl met de con- densatorknop „Nu kan ik de antenne evenals 'n rol- jalousie eenvoudig door aan deze knop te draaien, eventueel tot nul verkorten. Elecfrisch natuurlijk. Aan de draad buiten kan je dan niets zien. Zoo en nu gaan we verder. Het toestel heeft slechts drie knoppen. Hier links de schakelaar, waarmede het buiten werking wordt gesteld, in het midden die waarmede je op de juiste golflengte afstelt en rechts de terugkoppeling." „Ja, doctor, die fluit al, als je er even naar gluurt", riep de boschwachter mismoedig uit. „Hm! Zoo! Dat mag natuurlijk niet" De doctor bewoog de koppelingsknop. „U hebt gelijk. Nu, dan is waarschijnlijk de anodespanning te hoog. Daar zullen wij wel wat aan doen." Hij boog zich over de anodebatterij en bracht de stekkerdraden der drie lampen terug met bedragen van 10 tot 20 Volt Tegelijkertijd probeerde hij de terugkoppeling en verplaatste de draden nog een eeetje, „Zoo. nu zal het wel beter gaan, baas Joris sen, nu fluit ze pas, als ik de knop circa 90 gr. om draai. En geef me nu eens dat radioblad aan. Daar vindt U, voorafgaande aan de programma's, de af- stemtabel voor de Europeesche zenders. Daar zullen we een paar mooie stations uitzoeken Bv. Mühlac- ker. Kijk, daar beneden rechts op de tabel. Een flinke zender. 75 Kilowattruim 100 paardekrachten... straalt deze zender in het rond. Wij zullen eens kij ken of die nu werkt. Ja, hoor maargramofoon- platen". De boschwachter had de groote leesbril met hoor nen rand op zijn vierkante neus gezet en keek thans aandachtig naar de afstemtabel. „Wat beteekent dat alles, doctor? 833360,1... 75......?" „Die 75 is het aantal Kilowatts van den zender. De zendenergie. In de heele tabel is er geen zender die sterker is. De 833 geeft het aantal golven aan in duizenden per seconde, de 306.1 de golflengte in Me ters. Als U zich de moeite zoudt willen getroosten. deze zaken staat. Besloten wordt om met dit bestuur te onderhendelen. Tevens wordt besloten het zoogenaamde groote feest te houden, zoc mogelijk op 23 Juni. Met algemeene stemmen wordt besloten met auto bussen naar Bergen en Bergen aan Zee te gaan. Vervolgens worden verschillende personen belast met het doen circulceren der lijsten. Zoo volgen nog enkele besprekingen van huishoude- 1 iiken aard, waarna de voorzitter de vergadering sluit. De muziekvereeniging „Apollo", te Den Oever, di recteur de heer J. van Glabbeek van Den Helder, be haalde op het j.1. Zondag te Schoorl gehouden Bonds- concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen, in de le afdeeling Harmonie den 2en prijs met 137^4 punt. Voor directeur en leden een mooi succes, temeer daar dit de 1ste wedstrijd on der leiding van den nieuwen directeur is, Door den heer Tj. Tjerpstra van Koedijk, is te Oosterland een nieuwe zaak in brood, koek en banket geopend. Het geheel ziet er heel keurig uit, zoodat de architect-aannemer, de heer Molenaar, alle eer van zijn werk heeft. Voor de bewoners van Oosterland en omstreken is deze zaak zeer geriefelijk, daar men voorheen hetzij van Den Oever of van Hippolytushoef op de bekkerswaren moest wachten. Wij wenschen den nieuwen ondernemer veel suc ces toe. ZONDAG 24 MEL NED. HERV. GEMEENTE te: Sdhagen, voorm. 10 uur, Da Van Beek, v. Wleringen. Zang van Kerkkoor. Burgerbrug, geen dienst, "wegens ziekte. St Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluls, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Egmond-Binnen, voorm. 10.15 uur, Ds. Nobel. ColL Heerhugowaard, nam. 3 uur, Ds. Van den Kieboom. Barslngerhorn, geen dienst Haringhuizen, geen dienst Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Dasmté. Julianadorp, nam. 2% uur, Ds. Damsté. Koorzang. Groet voorm. 10% uur, Ds. Boeke. Schoorl, zie Groet Dlrkshorn, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Pinkstervuur. Oosterland, nam. 2% uur, Ds. Van Beek. Liturgische dienst met jongeren. Westerland, nam. 7% uur, Ds. Van Beek Eenigenburg, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt Anna Paulowna, voorm 10 uur, Ds Vorstman- Hoogwoud, nam. 8 uur, Ds. Haniilton. Oude Nledorp, voorm. 10% ur, Ds. Van Baaien. Nieuwe Nledorp, geen dienst Warmenhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Zilllnger Molenaar. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barslngerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R- van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst EVANGELISATIE te: Schagen, voorm 10% uur. de heer Prinsen, v. A'dam. Breezand, voorm'. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklczen. Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7% uur, Ds. Tollenaar, v. Helder. MAANDAG 25 MEI. NED. HERV. GEMEENTE te: Burgerbrug, geen dienst St Maartensbrug, geen dienst Oudesluls, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesiuis. Egmond a. d. Hoef, voorm. 10.15 uur, Ds. Nobel. Coll. Barslngerhorn, geen dienst Haringhuizen, geen dienst Winkel, voo»m. 10% uur, Ds. de Leeuw. Hippolytushoef, voorm. 10% uur. Ds. Van Beek. Kolhorn, voorm. 10% uur, Ds. Van de Poel. Groet, voorm. 9 uur, Vroegjeugddienst, Da. Boeke. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Hippolytushoef, voorm. 9% uur, Da. R. v. d. Veen EVANGELISATIE te: Schagen, voorm 10% uur, de heer Hofmeester v. A'dam Alkmaar. 20 Mei 193L Den heer D. Olie Az. te Nieuwe Nledorp. Geachte Heer! Met groote voldoening las ik heden het door U ge schreven, aan my en mfjn volk gerichte ingezonden stuk. Wat heeft U zich door het zenden daarvan als een hoogstaand menech doen leeren kennen. Want fouten maken wij allen niet waar, doch zoo weinigen willen het erkennen en zeker op een wijze zoo U dit deed, n.1. ten volle. De mensch, die voor een gemaakte fout openlijk ex cuus aanbiedt, geeft blijk een fijnbesnaard karakter te bezitten, en lk geef U de verzekering dat ik Uw ver ontschuldiging zeer gaarne ook ten volle aanvaard. Geheel Btem lk in met Uw wensch dat onze stukjes het hunne ertoe mogen bijdragen, dat deze inderdaad verkeerde gewoonte zal verdwijnen. Dubbel genoegen deed mij Uw excuus, omdat dit kwam van iemand uit Nieuwe Nledorp. een gemeente vanwaar lk zoo dikwerf een mooi geluld heb verno men en heb leeren verstaan. 't Is wel toevallig niet waar, maar ik voel mij sterk aangetrokken tot Uw dorp, speciaal door het gespro ken woord wat ik heb mogen beluisteren in de Her vormde kerk van Uw plaats. Mijn Joodsche godsdienst was geen bezwaar voor mij, om het mooie wat lk daar hoorde, zeer te waardeeren. U zult nu ook wel gevoelen, hoe lk het met Uw slot gedachte eens ben, n.1. dat het voor de mensohheld een zegen zou zijn, als de scherpe uiterlijke geloofsvormen verdwijnen, althans een zachteren vorm zouden aan nemen. Uit Uw tweede Ingezonden stuk heb ik den indruk gekregen dat U ziah die schoono spreuk heeft eigen gemaakt die prijkt in de Nledorper kerk, n.1. deze. De Waarheid zal U vrijmaken! Geachte heer Olie, zoodra de gelegenheid zich voor- doete zal ik gaarne persoonlijk kennis met U willen maken, hetzij ten Uwen huize, hetzij ten mijne. Tot dien tijd en in afwachting teekent Hoogachtend, A. DRUKKER, Zaad markt 68a, of Ja terwijl de boer Pim bleef dreigen, Zag hy de groote mestvaalt niet, Die midden op het land gegraven Slechts omgeven door wat riet Hy had alleen oog voor den Jongen. DfSh hy toch maar niet pakken kon. En dien hy langzaam zag verdwynen, Met den gestolen luchtballon. deze beide laatste getallen met elkaar te vermenig vuldigen, zoudt U iederen zender hetzelfde getal krijgen, namelijk 300.000". Baas Jorissen hief afwerend beide handen omhoog. ..Alstublieft niet, doctor, rekenen uit het hoofd is mijn sterkste zijde niet" „Nu best, U kunt mij wel gelooven. Maar laten wij voortgaan met dit schoone werk. 360 Meter golf lengte. Dan zullen wij den condensator nog een stuk moeten indraaien". En de doctor voegde de daad bij het woord. Met de eene hand draaide hij aan de af stemknop. met de andere liet hij de terugkoppelings- knop steeds om en bij de fluitgrens spelen. Nu wer den er tonen in den luidspreker verstaanbaar, „c, d, g", zoemde de doctor voor zich heen. terwijl hij door een nauwkeurige instelling de beste toonsterkte trachtte te vinden. „C, d, g. hoort U? Dat is het Pauseteeken van Mühlacker; wij zullen het station wel beter kunnen hooren, als er muziek gemaakt wordt. Zoo. beter kan het niet." De oude krabde zijn baard. ..Hm, in ieder geval hoor je niet alles meer door elkaar heen, zooals eerst. Beter is het in ieder geval". Intusschen had de doctor plaats genomen aan den schrijftafel van den boschwachter. Uit een stuk wit karton knipte hij een halve cirkel en met deze halve cirkel van karton en met de lijmpot keerde hij naar het toestelt erug. „Wel doctor, wat gaat er gebeuren?" „Dat zult U gauw genoeg zien, mijn beste Joris sen, de eenvoudigste en handigste vorm van schaal- verdeeling voor gemakzuchtige radioluisteraars." „Ja, maar doctor „Heusch Jorissen. je bent gemakzuchtig, geloof het maar. Dat is trouwens iedereen wel een beetje". Terwijl de doctor zoo voortsprak, plakte hij het papier op de voorzijde van het toestel, rondom de golflengteknop. Met zijn zakdoek drukte hij het ste vig aan en maakte het glad. Nu kwam de luidspre ker aan de beurt. De klanken van de Strauss-wals van de mooie Blauwe Donau vulden de kamer. De oude knikte tevreden, maar de doctor keek nog steeds nadenkend. „Neen, dat is nog te veel blikgeluid. Daar is Iets niet in orde met de roostPrvoorspanning." Hij scha kelde het apparaat uit en begon weer aan de anode- batterij te werken. Daarbij bromde hij voor zich heen iets over „natuurlijk veel te geringe rooster- voorspanning." Toen werd het toestel weer in wer king gesteld. F.nde boschwachter moest zelf er kennen, dat de wals nu ineens veel en veel beter klonk. Hij liet zich in zijn leuningstoel vallen en luis terde aandachtig naar de muziek. De doctor regu leerde nogeens aan de golflengtenknop en do koppe ling, totdat hij meende, dat de klanken op zijn best overkwamen. Dan haalde hij potlood en lineaal van den schrijftafel en trok, waar de nul van de knop stond, een fijn streepje op het opgeplakte papier. Naast de streep schreef hij „Mühlacker 833". „Zoo Jorissen, dit station kan je later gemakke lijk weer terugvinden. Je behoeft alleen de nul van de golflengtenknop onder deze streep te draaien." „Bravo doctor. Mijn oprechte bewondering, ik heb er waarlijk plezier in gekregen." „Ik nog niet, baas Jorissen. Dat metaalgeluid in den luidspreker bevalt mij nog heelemaal niet." Hij begon aan de stelschroef van den luidspreker te draaien. „Zoodat geluid is tenminste grooten- deels verdwenenmaarnatuurlijk, dom. dat ik daar niet eerder aan dacht. De luidspreker is ver keerd aangesloten, Jorissen: Plus moet aan plus en minus aan minus verbonden worden. Als je het an dersom doet, maak je den besten luidspreker binnen zeer korten tijd kapot- Zoode doctor schudde nadenkend het hoofd, „zoo is het reeds vrij aardig. De andere dikke. Heilsberg met zijn 1035 Kiloperio dendie zal toch wel spelen? Jawarempel ook al een gramofoonplatenconcert! 276.5 Meter golf lengte. Laat eens kijken, of wij die ook kunnen van gen. Hier die condensator en gedraaid!" Weer werkte de doctor met de beide knoppen der golflengte-instelling der terugkoppeling. Hij slaagde. De muziek van Heilsberg liet zich zuiver hooren. Een tweede streep op het karton en „Heilsberg 1085" erbij. Zoo werden er nog een massa stations opge vangen en genoteerd. De hoschwachter straalde. „Enorm, enorm, doctortje! U hebt een flinke hart versterking verdiend, hoor. Ik zal U eens een flinke, sterke groc brouwen." „Heel graag, Jorissen. Als je nu met je radiokist tevreden bent, mag je me wel eens tracteeren. Maar denk eraan, vanavond verder zoeken! En pas ais alle 9 Kiloperioden-zenders op je karton 6taan geno teerd, is de zaak in orde!" „Wij zullen het proheeren, doctortje", zei de oude en verdween in de keuken om naar zijn groc om te kijken. (Nadruk verboden.)

Schager Courant | 1931 | | pagina 7