Almneti Hiim- lliiiiiutii- LulliiiM Polder Callantsoog. u Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. lliÉSpR De moord te Utrecht. Het drama in den k e r kt o r e n. Woensdag 27 Mei 1931. SEHAGER 74ste Jaargang No. 8871 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot '8 morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.SO. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewij9no. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van stemgerechtigde ingelanden op Dinsdag 26 Mei a.s., des morgens 11 uur, in het Dorps- koffiehuis van den heer P. de Haan te Callantsoog. In verband met het jubileum van den heer II. Kruisveld, die op dezen dag het feit herdenkt, dat hij gedurende 25 jaren het ambt van dijkgraaf heeft waargenomen, heeft de zaal een eenigszins feestelijk aanzien gekregen, doordat op de tafeltjes vazen met bloemen zijn geplaatst. Voorzitter de heer H. Kruisveld, dijkgraaf, secre taris de heer A. dc Heer, penningmeester de heer J. C. van der Plas. Voorts zijn aanwezig de heemraden J. Kooijman, S. Baken, Jb. Stammes en W. Zeeman, zoomede een 9- tal stemgerechtigde ingelanden. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, er zijn teleurstelling over uitende, dat de opkomst zoo gering is. De notulen worden door den secretaris gelezen, ze worden goedgekeurd, hoewel de heeren T. Mooij* en Ottervanger een opmerking maakten omdat h.i. niet volledig genotuleerd was het gesprek tusschen de hee ren Mooij en Kruit en laatstgenoemde meent dat de Schager Courant het voorgevallene uitvoerig had weergegeven. De Voorzitter deelt mede, dat bij de kasopname op 12 Mei in kas was f599; bij de Boerenleenbank f200. Alles was in orde. De rekening 1930. Namens de commissie die deze rekening heeft na gezien, rapporteert de heer G. Dekker, dat alles keu rig in orde werd bevonden en den penningmeester een woord van dank dient te worden gebracht. De ontvangsten waren f 10.333.37, de uitgaven f 8437.99, batig saldo f 1895.38. Het tegoed aan lasten bedroeg f91.87, welk bedrag thans ontvangen is. De penningmeester deelt mede, dat ondanks de ver mindering van de lasten, waartoe vorig jaar was be sloten, n.1. f 1.per bunder, het saldo slechts een paar honderd gulden verminderd was. De heer T. Mooij concludeert daaruit dat nu wel weer de lasten verminderd kunnen worden. De rekening wordt goedgekeurd. De bcgrooting voor 1931. Geen verlaging van lasten. Aan de orde komt de behandeling van de begroo ting voor 1931. Ze sluit in ontvangst op f 12103.69, in uitgaaf op f 11697.27, vermoedelijk batig saldo f 406.42. Voor onvoorzien is voorts uitgetrokken een bedrag van f150. Na voorlezing van de posten merkt de heer Otter vanger op, dat zeker voor de posten boven f 100 geen enkele publieke aanbesteding plaats vindt. De Voorzitter deelt mede, dat van de grintlevering wel een inschrijving heeft plaats gehad het onder- houdstimmerwerk wordt altijd door Hoep gedaan. De heer Ottervanger wijst ook op de olie-leverantie en is een beetje huiverig van aankoop zonder aanbe steding. Spr. vraagt naar den prijs van de olie. De penningmeester deelt mede van f5.30 franco *t Zand. De heer Oteervanger zegt reeds herhaaldelijk te hebben voorgesteld zich te houden aan de Provin ciale wet en publieke aanbesteding te houden. De Voorzitter zegt, dat er een paar jaar geleden een uitspraak door de vergadering is geweest, maar de heer Ottervanger oordeelt, dat dit voor niet langer dan-één jaar kan gebeuren, nl. bij de begrooting. De Voorzitter zegt dan voor de zooveelste maal te willen meedeelen hoe den heer Hoep het timmer werk wordt opgedragen. Deze verbindt zich n.1. om te zorgen steeds een schot of duiker in voorraad te hebben. Als het geschiedde zooals de heer Ottervan ger zich dat voorstelt, zou de bemaling stopgezet moeten worden. Olie hebben we wel eens van een ander betrokken, maar het beviel niet. In den mobi lisatietijd hebben we olie gehad, die een mantel van de machine kostte. Als de markt zakt, krijgt spr. •teeds bericht. De heer Ottervanger wenscht geen voorstel te doen, maar huiverig is spr. en hij noemt den laatsten toe stand met de gasdirqeteuren. De Voorzitter: Dio hebben we hier niet. De heer Adr. Vos zegt, ook het plan gehad te heb- hen over die olie-leverantie te spreken, maar spr. erkent, na de toelichting door den Voorzitter, dat het voor een machine van groote beteekenis is dat goede wordt gebruikt. De penningmeester deelt mede. dat polder 't Hoekje het een paar maal geprobeerd heeft met andere olie, maar weer teruggekomen is tot olie van Sabel. De heer Ottervanger meent, dat het niet opgaat om een voorbeeld uit den mobilisatietijd te nemen, toen was men overal mee tevreden en nam men zelfs olie van de Strandvonderij. De tot nu gevolgde wijze wordt goedgevonden, te gen stemde alleen de heer Ottervanger. De heer Mr. 1). Breebaart merkt op, dat het z.i. on juist is. om in de begrooting reeds te spreken van een voordeelig saldo. Het is wel van technischen aard, maar het is beter, dien post bij „onvoorzien" te voegen. Met deze opmerking zai rekening worden gehou den. De lasten. De heer Van der Plas stelt voor, om de polderlas- ten ook dit jaar met f 1 te verlagen.. De begrooting is ruim opgezet en van onvoorzien f 150, wordt, zoo lang als spr>rpenningmeester is. nimmer van be- jeekenis gebruikt. Spr. verwacht dat het batig saldo hoogstens f300 zal zakken. Op de vraag van den heer Mr. D. Breebaart deelt ne Voorzitter mede, dat het bestuur voorstelt ae lasten onveranderd te laten, n.1. voor capabelland 18, voor niet-capabelland f 6 en voor nolienland f 4. Een verlaging van f 1 zou beteekenen een mindere ontvangst van 1680. De heer Van der Plas zegt, dat juist de omstan digheden voor spr. aanleiding zijn om het voorstel tot verlaging te doen. De heer Jb. Stammes zou verlaging van lasten zeer goed vinden als het mogelijk was. Wel is de vorige rekening slechts f200 achteruitgegaan, maar van den post „onderhoud machine" f600 is slechts f 10 ge bruikt. Was die post noodig geweest, dan zouden we f800 achteruitgaan. De heer Van der Plas zegt, dat misschien de toestand zich in een paar jaar kan wijzigen, spr. vindt een groot saldo niet noodig. De heer Ottervanger vraagt of dit jaar of volgend jaar die f 600 wel voor de machine noodig zijn. De heer Stammes zegt, dat als er wat met de machine gebeurt, de post veel te laag is. Dank zij de goede lei ding van den machinist gaat het uitstekend, maar de machine loopt reeds 20 jaar en de kans bestaat dus dat er wat gebeurt. En we moeten voorzorgsmaatregelen nemen. De heer Ottervanger vindt het nog geen mirakel ala er wat gebeurt en de heer Van der Plas wijst op de goedkeuring die er is om een kasgeldleening aan te gaan Spr. merkt op het voorstel te doen, juist omdat hij zoo goed in de huishouding zit, de olierekening is al meege vallen. De heer Mr. D. Breebaart vindt het toch zonderling dat als bij verlaging van lasten een mindere ontvangst plaatst vindt van f 680, dan maar een totale achteruit gang van f 200 zou volgen. Dit jaar is er dus een mee valler van f 480, en dat zou dus ook weer voor 1931 het geval moeten zijn. De heer Van der Plas zegt, dat naast de olie, ook de grintkosten al zijn meegevallen. De heer Stammes maant aan tot voorzichtigheid, over 2 jaar is er tegenwoordig en die opbrengst zal ook wel belangrijk lager zijn. De heer Ottervangerzegt dat de heer Stammes dus toch ook inziet dat de boel zal zakken, terwijl kij toch de lasten stabiel wil houden. Spr. wil ook de lasten doen meezakken. De heer Stammes: Het betreft hier verdeeling van een batig saldo. De heer T Mooij wijst er op dat de toestand beroerder kan worden en er menschen zijn die nu al de dingen moeten verzetten. De heer Mr. D. Breebaart erkent dat de kans bestaat dat de toestand beroerder wordt, en juist daarom is het een voorzichtige politiek om de lasten niet te ver lagen. Het wegenonderhoud zal In de toekomst tegenval len, spr. zal geen critiek op het straatwerk uitoefenen, doch de kosten van onderhoud zullen duurder worden! Steun van provincie of rijk is er nog niet voor de we gen en wo moeten dus voorzichtig zijn. Wellicht zal men de opmerking maken, dat spr. er niet aan behoeft te betalen, maar spr. wijst er op dat we hier zitten om dc belangen van den polder te behartigen. De Voorzitter herinnert er aan dat een jaar of wat geleden de lasten steeds werden verlaagd en daarna de lasten met f 2 moesten worden verhoogd. Laten we dus dit jaar afwachten, hoe de toestand zich zal ontwikkelen De heer Ottervanger zegt dat er hier menschen zit ten, die voor hun eigen belang zitten, het bestuur daarentegen voor het belang van den polder. Spr. zit hier in het belang van zijn principaal. Met 11 tegen 21 stemmen wordt het bestuursvoorstel, de lasten onveranderd te laten, aangenomen. De begrooting wordt hierna onveranderd vastgesteld. Het nazien van d© rekeningen 1931 en 1932. Aan de orde komt de benoeming van een commissie, belast met het nazien der rekeningen 1931 en 1932, Door den heer Mr. D. Breebaart wordt voorgesteld. aanwijJt V dat de Voorritter een 3-tal personen De heer Ottervanger verzet zich daar tegen. Tot stemming overgaande, worden benoemd de hee ren Jb. Vos. Van Honschoten en A. Toes Tot plaatsver vanger wordt aangewezen de heer G. Dekker. De rondvraag. De heer G. Dekker vraagt hoe het zit met het riet- hakken van Rentenaar. Moet de wegsloot gehakt worden of niet? De Voorzitter antwoordt bevestigend, dat komt in orde. De heer Mr. D. Breebaart vraagt hoe ver het be stuur gevorderd is met het ambtenarenreglement: Is er al iets aangedaan en komt het in een algemeene ver gadering? Dat moet dan vóór 1 Sent. gebeuren. De tweede opmerking betreft het 25-jarig jubileum van den dijkgraaf. Ook al was spr. geen afgevaardig de van de gemeente, dan zou spr. toch nog wel iets te zeggen hebben namens de gemeente, over dit jubileum. Tot spr.'s groot genoegen is er vanmiddag receptie en daarom wil spr. wat hij te zeggen had, opschorten tot vanmiddag. De heer T. Mooij vraagt of er in dezen polder nog Noorderdammen bestaan. De Voorzitter antwoordt, dat die niet in onze keur zijn opgenomen. De heer T. Mooij vraagt of er hier een vaste maat voor de polderslooten bestaat. De Voorzitter zegt dat dit door het Bestuur bedis seld wordt naar noodzakelijkheid en behoefte De heer T, Mooij vraagt daarna of hij nog een weg heeft, nu hij een stukje land gekocht heeft De Voorzitter zegt, dat de heer Mooij nu vervalt in de koopacte-kwestie. De heer Van der Plas zegt dat er inderdaad een weg is. De heer Mooij zegt dat ln 1903 zijn vader land heeft gekocht en er geen weg schijnt te zijn. Dezen winter heeft spr. den burgmeester om verbetering van den weg gevraagd en toen antwoordde de burgemeester dat spr. geen weg had. De Voorzitter zegt. dat de Jewelweg bestaat, dat Is het pad. dat uitkomt op den Nieuweweg. De heer Mr Breebaart licht toe. den heer Mooij er op te hebben gewezen, dat er voor zoover spr. wist, geen officieele weg op de kaart staat. De heer T. Mooij deelt mede. dat wethouder Kooger spr. mededeelde, dat de legger 60 jaar op achter was. De heer Mr. D. Breebaart zegt dat de logger is van 1906, maar dat er een nieuwe ligger in bewerking is. De heer Ottervanger vraagt wat Noorderdammen zijn, waarop de Voorzitter antwoordt, dat als er dichte dammen zijn, de belendende moet zorgen voor het on derhoud aan den noordkant. Dlffcgraa! Kruisveld. Een stukje geschiedenis. Do héér Stnmmes neemt nu de gelegenheid te baat om den dijkgraaf toe te spreken in varband mot diens jubileum. Het was 9 Februari 1906, toen de heer Kruisveld tot dijkgraaf werd gekozen en 26 Mei d.a.v. beëedigd. Spr. wijst er op dat toen de heer Kruisveld werd benoemd, het inwendig beheer van den polder niet veel van den functionnaris eischte. Het hoogc gedeelte loosde uit op Schermerboezem, voor het lage gedeelte was er de Doskermolen en alleen het onder houd der wegen vroeg dus aandacht. Maar dat is spoedig veranderd. Immers op 4 Augustus 1906 kwam in behandeling een verzoek, geteekend door 25 stem gerechtigde ingelanden, om te plaatsen een machine tot inmaling. In die bestuursvergadering werd be sloten dat de heer Wartenhorst een plan met bere kening zou maken. Op 19 Februari 1907 besloot het bestuur niet op dit plan in te gaan, als zijnde te duur, boven de kracht van den polder. Evenwel de nood dwong, men zag voordeel in het inbrengen van wa ter en op 19 December 1908 besloot het bestuur de stemgerechtigde ingelanden in staat te stellen uit spraak te doen. In de vergadering van 30 Januari 1909 werd met 33 tegen 13 stemmen besloten tot bemaling over te gaan en aan den heer Mann als deskundige werd opgedragen plan en teekening tv maken. Op 21 Augustus diende de heer Mann 3 plannen in en in de vergadering van stemgerechtigde ingelanden op 4 SeDtcmber van dat jaar werd plan B met 30 tegen 4 stemmen aangenomen en besloten eon geldleening ad f25000 aan te gaan. Op 16 November 1909 keurden Ged. Staten dit be sluit goed. Op 3 October 1910, werd het maken van het machinegebouw aanbesteed en besloten tot aan schaffing van een bronsmotor en een pomp van Nering en Bögel. Op 8 Febr. d.a.v. werd proef gema len en de heer Bregman tot machine-leider be noemd. En dank zij diens goede leiding heeft de machine nu 20 jaren uitstekend geloopen. Spr. kan zich voorstellen, dat om tot dit besluit te komen er veel beroering en veel strijd is geweest en weet dat de dijkgraaf zelf een groot voor-stander van de be maling is geweest. Maar spr. herinnert aan het spreekwoord: er is geen zegen zonder strijd. De uit gaven voor deze bemaling zijn wel 3 of 4 maal te ruggekomen in de meerdere opbrengsten. Uit erken telijkheid voor alles wat de dijkgraaf voor den pol der heeft gedaan, heeft het bestuur gemeend den heer Kruisveld een foto te moeten aanbieden, een foto waarop het bestuur, penningmeester en secre taris met het machinegebouw; de jienningmeester die steeds actief is om de lasten op tijd binnen te krijgen, de secretaris die de vroegere verzuimen flink terecht heeft gebracht. En bovendien komt er op voor de machineleider, die bij het inwendig beheer voor den dijkgraaf zoo n grooten steun is geweest. Spr. hoopt dat de jubilaris de foto een goede plaats zal geven en is overtuigd dat deze met veel genoe gen naar deze foto zal zien. De dijkgraaf dankt den polder zeer voor dit aan denken. Zijne benoeming was toenmaals geen bui tenkansje, een polder die niets was, maar alleen een plan had Het was de oude heer Vos die het denk beeld opperde om een waterpas te krijgen en na veel gehaspel hebben de stemgerechtigden uitspraak ge daan. Spr. wijst er op, dat ook de heer Mann woor- den van dank toekomen, terwijl de stemgerechtigde ingelanden spr. een flinken steun zijn geweest. 25 Jaar geleden was het hier hei en nog eens hei en thans hebben we een bloeiende polder. Er blijkt uit dat het besluit geen misplaatste grap is geweest. Hierna volgt sluiting. De huldiging van den dijkgraaf. Des middags na 2 uur was het bestuur met den Jubi leerenden dijkgraaf In het café van den heer De Haan aanwezig om belangstellenden In de gelegenheid te stellen den jubilaris te complimenteeren. Bloemstukken van de famlli's Lovink, Breebaart. Koster, Jb. Stammes, A de Heer, Van der Plas. W. Zeeman S. Baken en Jn. Kooijman waren aanwezig, terwijl namens de V.V.V. de heer Loggers kwam feli- citeeren en bloemen aanbood. Voorts waren persoonlijk aanwezig de heer en me vrouw Breebaart, de heer en mevrouw Koster, de heer Baas. hoofd der school, de heer H. Zeeman, ontvanger, de heer Bregman, machinist en andere kennissen en fa milieleden. Door den heer Mr. D. Breebaart Kz. werd de groote energie van den Jubilaris genoemd, aan wiens werk kracht het tc danken is. dat de polder van hel heeft plaats gemaakt voor een polder met kapitale boer derijen en vette weiden. Niet altijd is dit gewaardeerd, maar volledige waardeering volgt pas als men dood ia En spr. wijst dan op het groote belang dat ook de gemeente bij dezen bloei heeft, weshalve het gemeente bestuur heeft gemeend, een bewijs van dankbaarheied te moeten geven. In goed gekozen bewoordingen biedt spr. namens het gemeentebestuur een Swan-vulpen aan, den wensch uitende, dat de heer Kruisveld nog onder vele belangrijke besluiten, die den bloei en vooruitgang van den polder zullen beteekenen, met deze pen zijn handteekening moge zetten. Burgemeester Lovink zegt dat 25 jaren in 't leven van een mensch een heele tijd is, maar een kwart eeuw in 't bestaan van een polder slechts een streep aan den balk is. Toch verwondert men zich erover hoa een polder in 25 jaren kan verbeteren en vooruitgaan. En vooral als die polder dan aan 't hoofd heeft een man als dijkgraaf Kruisveld, iemand met kennis van zaken en groot beleid, Iemand die zich niet stoort, on gevoelig lijkt voor minderwaardige critiek, kleine te- genwerkng en gemis aai£ waardeering. maar die ook wars is van loftuitingen of n de hoogte stekerij. Maar op een dag sis vandaag moet de dijkgraaf zich dat toch laten welgevallen. Ook spr. schetst den groo ten vooruitgang van den polder, feliciteert den polder met het jubileum van zijn dijkgraaf en zegt dat de dijk graaf met gerechtvaardigde trots op zijn werk kan te rugzien. Spr. uit tenslotte den wensch dat den dijkgraaf met zijn trouwe ega, nog vele jaren zullen worden ge geven om zijn levenswerk voort te zetten en te volein digen. Burgemeester Koster onderschrijft do woorden door de vorige sprekers geuit en wijst op den strijd die ge voerd moest worden in dezen armen polder. Zoo goed is ingezien, dat om de welvaart te bevorderen het noodza kelijk was de waarde van de landerijen te vermeerderen Wel zijn de pogingen van den dijkgraaf niet altijd ge waardeerd, maar het juste inzicht van dijkgraaf werd toch steeds gesteund. Wel werd er eena een Otter ge vangen, maar een Kruisveld niet, de dijkgraaf bleef een waardig man. Spr. wijst er op hoe de jubilaris evenals spr. van klein af is begonnen, maar steeds gestreefd heeft zijn om ge ring omhoog te brengen. De jubilaris dankt voor de loftuitingen die tot hem zijn gericht, wel werd er de laatste jaren nog al eens op zijn werk afgedongen, maar de blijken van belangstel ling en sympathie weerspreken dit thans. Spr. wijst op den zwaren strijd die de ingezetenen hier 25 jaar geleden hebben moeten voeren, ln een tijd toen het beter was dat men hier geen land had dan wel, toen het gebruik van kunstmest zonder water niets bleek te beteekenen en men nochtans f 6 lasten had te betalen. In dien tijd heoft men spr. echter trouw terzijde gestaan. Onder gezelligen kout is men daarna ongetwijfeld eenigen tijd bijeen gebleven. Voor den jubilaris en zijn familieleden, doch ook voor het bestuur van den polder Callantsoog Is de herdenking van dit Jubileum ongetwij feld tot een bijzonder mooi en dag geworden. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Het slachtoffer geworgd* Betreffende den moord, welke Donderdagavond op de 35-jarige vrouw A. B. bij het Merwede-kanaal te Utrecht zou zijn gepleegd, wordt nog nader vernomen, dat do heer Hamoen. commissaris der tweede afdeeling, een krachtig onderzoek naar den dader instelt door de be kende en vermoedelijke relaties van de vrouw na te gaan Waarschijnlijk had zij n.1. met een dezer hevige ruzie gekregen. De onderzoekings-arbeld wordt echter ten zeerste ge handicapt, doordat aan de politiehonden geen lucht kan worden gegeven in verband met den velen regen, welke de laatste dagen is gevallen en elk spoor heeft vernie tigd. De man. waarmee de vrouw sedert eenigen tijd ge huwd was, had zich niet gehaast aangifte te doen. toen zij Donderdagnacht niet thuis kwam, omdat hij wist, dat zij haar vroegere lugubere bedrijf nog voortzette. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat het lijk met een doek. strak om den hals aangehaald, werd aangetroffen, zoodat mmen alle reden heeft om te ver onderstellen, dat de moord door middel van worging Ja geschied. DE BEHANDELING GESCHORST. Onderzoek gelast naar de geestvermogens van verdachte. In de Zaterdag voortgezette behandeling van de straf zaak tegen G. J. M., verdacht van den moord in den toren van de Majellakerk te Amsterdam is op verzoek van den verdediger, mr. F. Kokowsky. nog als getuige gehoord de rechter-commissaris mr. G. J. Jutte, die in deza zaak de instructie heeft gevoerd. De verdediger stelde de vraag, of deze getuige niet den indruk van dezen verdachte heeft gekregen, dat hij co- medio speelde, als hij zich zelf steeds voordeed als een voortreffelijk man, op wlen niemand ter wereld ook maar de minste aanmerking zoude kunnen maken, en of die indruk ook zoo sterk is geweest, dat bij den getuige wel eens twijfel aan 's mans geestevrmogens opkwam. De rcchter-commisaaris antwoordde hierop, dat een dergelijke twijfel wel eens bij hem is gerezen. Den in druk, dat de verdachte geestelijk niet heelemaal normaal was, heeft bij getuige in den aanvang bestaan, maar heeft zich later ln den loop der verhooren gewijzigd; hoa langer hoe meer maakte de verd. op getuige den indruk, een geestelijk sterk man te zijn, die uitsluitend gedreven werd door zijn gouddorst. Daarom heeft getuige er van afgezien de Instructie aan te vullen met een phyehia- trisch onderzoek; had hij echter geweten, dat het on derzoek ook zonder dat zóó lang zou duren, dan had hij er allicht toe besloten. De verdediger deed thans formeel het verzoek, dat de rechtbank een onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte zoude gelasten. De subsistuut-officier van justitie, mr. Versteegh, zcide thans het te betreuren, dat de verdediger eerst nu met zijn verzoek is gekopicn. Hij zal er zich echter niet te gen verzetten, als dc verdediger zulk een onderzoek in het belang van zijn cliënt noodig acht

Schager Courant | 1931 | | pagina 1