Aliencei Kietws- Mmtlt- LaiiMltl Wieringerwaard I - BIC I. Voetbalclub WIER1HGERWAAR0. Piccard's vlucht naar de stratosfeer. EEN GRATIS FILMVOORSTELLING 8 ledige KEG's Theezakjes VOLKSSPELEN Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co., Schagen. De ballon behouden gedaald. Een hoogte van 16000 meter bereikt. De Fransche socialisten en het leger vraagstuk. Zaterdag 30 Mei 1931. SCHEED 74ste Jaargang No. 8873 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. Inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Landing volkomen geslaagd. Beide ballonvaarders in uitstekenden toestand. Nadat men Woensdagavond en den daaropvolgen- den nacht tot Donderdagmorgen toe tevergeefs naar eenig bericht had uitgezien, over den balltontocht van prof. Piccard, die met zijn assistent Woensdag morgen was opgestegen, ter onderzoeking van de bo venste luchtlagen, kwam Donderdagmorgen om elf uur de verblijdende tijding binnen, dat de ballon in het Schnall-dal nabij Merano was gedaald. Omtrent het lot van de ballonvaarders was toen nog niets bekend. Alleen zouden beiden het bewustzijn hebben verloren. Later werd de landing oficieel uit Inns- bruck bevestigd, met het volgende telegram: Prof. Piccard en zijn assistent dr. Kipfer zijn blij kens een van prof. Piccard zelf ontvangen telegram Woensdagavond om negen uur op den grooten Gurg- ler-Ferner bij het Schnalsertal op een hoogte van 2500 M op Óostenrijksch grondgebied geland. De ballon "bevindt zich nog in voortreffelijken toe stand. De luchtreizigers hebben den nacht in den gondel doorgebracht en zagen bij het aanbreken van den dag het plaatsje Gurgl beneden zich liggen. Zij gingen bp weg en ontmoetten onderweg een reddingsbrigade, die reeds uitgetrokken was om hulp te verleenen Prof. Piccard is voornemens eenige dagen in Ober- gürgl te blijven. Terstond na zijn aankomst te Obergurgl heeft hij verscheidene telegrammen afgezonden, die mededee- lingen over het verloop van de vlucht bevatten. Tijdens de vaart door de stratosfeer werd de ge- wenschte hoogte bereikt en konden de noodige waar nemingen gedaan worden. Aangezien het dalen zeer moeilijk bleek, bleef de ballon voortdurend in het gebied van de stratosfeer De grootste hoogte, die bereikt werd, b e d r o eg 16.000 M e t e r, waardoor zij het wereld record op hun naam hebben gebracht. Sedert verliepen er tot het oogenblik van de lan ding nog 14 uur. De landing leverde moeilijkheden op, omdat de bal lon in de richting van den Ortler dreef, doch de lan dingsmanoeuvre gelukte ten slotte naar wensch. De beide geleerden waren zeer uitgeput, daar zij 48 uur lang niet hadden geslapen. In goeden welstand aangetroffen. Een Wolff-bericht uit Soelden in het Oetzdal meld de gisteravond: Over het vinden van den ballon van Prof. Piccard wordt nog het volgende bekend: De hoteleigenaar Gruner en twee begeleiders, die hedenmorgen om 8 uur uit Obergurgl waren vertrok ken, bereikten 's middags om half drie den ballon op den Gurglgwletscher. Een van de drie mannen begaf zich. daar men de lucht^aarders niet zag, naar den gondel, die in een spleet hing. Hier trof hij de beide mannen aan, die verklaarden, dat zij in welstand verkeerden. Hij gaf hun levensmiddelen, maar zij hadden zelf ook nog wat voedsel overgehouden. Prof. Piccard en zijn assistent verklaarden, dat zij den nacht in den gondel hadden doorgebracht. De Riedinger Ballonfabriek te Augsburg heeft het volgende telegram van prof. Piccard ontvangen: Ober Gurgl. Goed aangekomen ballon geland om 21 uur Gross Gurglgletscher Ballon voortreffelijk heeft volkomen voldaan, hij kon zelfs niet eerder tot dalen gebracht worden Zal voorloopig te Ober Gurgl blijven, tot het noodige opruimingswerk ver richt is. Piccard. Bijzonderheden over den tocht. Omtrent den tocht van prof. Piccard en zijn assis tent Kipfer, wordt nog het volgende vernomen: Prof. Piccard is Woensdag overdag niet gedaald en heeft zich zooveel mogelijk op een hoogte van 5000 6000 M. bewogen. Om te landen moest hij het invallen van den avond afwachten. Nadat Piccard een hoogte van 16.000 M. bereikt had, is hij, alvorens te landen nog 14 uren in de lucht ge weest. Hij was tot landen gedwongen, aangezien de ballon in de richting van den Ortler dreef en de vrees bestond, dat hij deze niet zou kunnen passee- ren. Toen de landinigsmanoeuvre gelukt was, bleef prof. Piccard met zijn assistent in den gondel, aange zien zij zich bij nacht niet konden oriënteeren. Des morgens, bij het aanbreken van den dag, zagen zij de plaats Gurgl onder zich liggen. Prof. Piccard heeft zijn voldoening geuit over de resultaten, welke zijn expeditie heeft opgeleverd. Hij en zijn metgezel ing. Kipfer waren bij aankomst ver moeid, daar zij gedurende 48 uren niet geslapen had den. Zij hebben waarnemingen gedaan, die van zeer veel belang zijn. doch waarvan de uitwerking uit den aard der zaak geruimen tijd in beslag zal nemen. Zij zullen nog twee drie dagen te Obergurgl blijven. De belangstelling voor het experiment dat de beide onderzoekers ondernomen hebben, is in geheel Euro pa buitengewoon groot De redactie van de Inns- brucker Nachrichten werd Donderdagmiddag uit tal van landen, ook buiten Europa opgebeld om nadere inlichtingen omtrent het verloop van den tocht. Tallooze internationale journalisten zijn onderweg naar Innsbruck of zijn daar reeds aangekomen. Prof. Piccard vertelt Prof. Piccard vertelde nog aan den leider der expe ditie, dien hen gevonden had, dat hij zeer tevreden was over de resultaten van den tocht. Het was een heerlijke tocht geweest. Voortdurend had hy den ballon In de hand gehad. De stijgkracht van den ballon was overdag zoo groot, dat hy pas by Het vallen van den avond kon landen. De landing was op een gletscher vlot verloopen Na de landing was het te laat om nog naar een be woond oord te gaan en daarom hadden de beideman- nen den nacht ln den gondel doorgebracht. Toen de morgen aanbrak waren ze op weg gegaan naar het ten Noorden van de landingsplaats gelegen Obergurgl. On derweg waren ze de redding-expeditie tegengekomen. Prof. Piccard was verwonderd, dat men hem gewond of dood had gewaand. Ten aanzien van de wetenschappelijke resultaten van den tocht verklaarde Piccard, dat het hem gelukt was met behulp van zyn instrumenten belangrijke metingen te doen. De dag was voor de waarnemingen buitenge woon gunstig geweest. Prof. Piccard sprak de hoop uit, dat hy reeds spoedig de resultaten van zyn onderzoe kingen zou kunnen publiceeren. De instrumenten, die onbeschadigd zyn, werden reeds gedemonteerd. ZU zullen naar Obergurgl gebracht worden, waarheen ook het om hulsel van den ballon wordt vervoerd. Piccard en Kipfer geridderd. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Hy- mans, heeft uit naam van de regeering aan de in België wonende Zwitsersohe luchtvaarders Piccard en Kipfer een telegram van gelukwensch gezonden en hun mee gedeeld dat koning Albert prof. Piccard, die hoogleer aar aan de universiteit te Brussel is, tot commandeur en ing. Kipfer tot ridder in de Leopoldorde heeft be noemd. van natuuropnamen en komische films, waaronder ook die van CHARLIE CHAPLIN, als extra attractie voor te ANNA PAULOWNA op Woensdag 3 Juni 1931, des namiddags om 2.30 uur, in de zaal van den heer C. Slikker; te BREEZAND op Woensdag 3 Juni 1931, des namiddags om 7 uur, in de zaal van den heer J. Borst te WARMENHUIZEN op Zaterdag 6 Juni 1931, des namiddags om 2 uur, in café „De Moriaan" van den heer H. Slikker ie ZUIDSCHARWOUDE: op Zaterdag 13 Juni 1931, des namiddags om 2 uur, in de zaal van den heer P. Kramer; te SCHAGEN op Woensdag 17 Juni 1931, des namiddags om 2.30 uur, in Bioscoop Theater Royal. Tijdens deze voorstelling ontvangt U gratis ons plaatjesalbum „Een vacantiereis langs den Rijn", Scherpe rede van Léon Blum. - Geen militaire credieten, maar toch.... zoo noodig nationale ver dediging. Léon Blum, een der Fransche socialistische leiders en Kamerlid voor het district Nartonne, heeft op het jaar congres der socialistische party (S.F.I.O.) te Tours een rede gehouden over de houding, welke de Fransche sociaal-democraten tegenover het vraagstuk der natio nale verdediging moeten aannemen. Uit de uitvoerige verslagen in de Fransche bladen blykt, dat Blum duidelyk heeft te kennen gegeven dat de party zich niet moet binden, wat betreft haar houding ln geval van oorlog, daarbij echter te kennen gevend, dat het socialisme wel degelijk in bepaalde gevallen tot nationale verdediging haar toevlucht zal moeten nemen De party zal evenwel weigeren in vredestyd militaire credieten goed te keuren. Hier wordt nochtans aan toe gevoegd, dat deze weigering niet vooruit loopt op de militaire verplichtingen eener eventueele socialistische regeering onder een kapitalistisch regime. LéON BLUM Doch laten we verder volgen hetgeen de „Populaire" het Fransche party-orgaan over deze aangelegenheid schryft: Blum begon met de vraag onder het oog te zien of de party Neen moet zeggen ten aanzien van de plicht ter bescherming van de nationale onafhankeiykheid. „Nie mand heeft gezegd Al tijd!, maar ik zou evenmin durven zeggen Nooit! Ik blijf by mijn meening, dat er omstan digheden, waarin voor 't proletariaat de internatio nale plicht met de nationale plicht kan samenvallen. Ongetwijfeld ls het moeilijk ln geval van oorlog uit te maken wie verantwoordelijk is. Absoluut is dat niet uit te maken. Ik weiger te treden in het criterium van den rechtvaardigen en den onrechtvaardigen oorlog.maar ik geloof, dat een volkomen nieuw gegeven ons thans wel ln staat stelt den aanvaller aan te wyzen." Blum heeft nooit blijk gegeven van een overdreven voorliefde voor den Volkenbond, maar men moet dien toch niet onder schatten. Hy aarzelt niet te zeggen, dat als de regeering het land in een oorlog zou storten voor de beslissing van den Bond het volk met oproer zou moeten antwoorden. Blum ziet geen noodzakelijk logisch verband tusschen de bescherming van de nationale onafhankeiykheid in tijd van oorlog en de militaire voorbereiding dezer be scherming ln tijd van vrede,. Hy is van oordeel dat de party zich in zyn parlementaire actie niet mag onthou den van het streven door amendamenten het militaire statuut te wijzigen, opdat het minder drukkend zy. Dit beteekent geen samenwerking. Blum voor zich, maar dat is een volstrekt persoonlyke meening, blyft overtuigd, dat als Frankrijk het voorbeeld gaf van een eenzydige nationale ontwapening, zulks een groote, voorbeeldige uitwerking zou hebben en soortgelyke maatregelen in andere landen ten gevolge zou hebben. De beste waar borg voor onafhankeiykheid is in zijn oogen de ontwa pening. Blum zette vervolgens de gevaren uiteen, die de dic tatoriale regeeringen vormen voorden vrede en verklaar de daarop, dat het vasthouden aan de militielegers de beperking van de wapening steeds moellyker maakt, wat niet het geval is ten aanzien van beroepslegers. Een an dere keus dan beroeps- of militieleger bestaat er niet. Dit maakt de noodzakeiykheid van ontwapening des te grooter. Men moet deze in zijn eigen, specifieke waarde houden. De militaire en burgerlijke luchtvaart zou onder toezicht van den Volkenbond geplaatst moeten worden om te voorkomen, dat by een oorlog de gas-, de chemi sche oorlog afschuwelijke verwoestingen aanricht In 1932 komt de ontwapeningsconferentie bijeen. De omstan digheden eischen van Frankrijk een spontane daad. De conferentie dient de landen te ontwapenen op geiyken voet en niet op ongelijken grondslag, met behoud van de huidige ongelijke verhoudingen. Zy dient de geiyk- heid tot stand te brengen en niet de ongelijkheid te be stendigen. Er zyn op het congres heel wat verschillende meenin gen tot uiting gekomen en heel wat tegenstrijdige mo ties ingediend. Intusschen berusten al deze meeningen op een eenderen grondslag, het socialisme, en zijn allen toch van meening dat de oorlog onaannemelyk ls en met alle middelen bestreden dient te worden. Over die middelen moge men van meening verschillen, het doel ls hetzelfde. In elke meening ligt een zekere waarheid verborgen. Men moet komen tot een uiting waar iets van ieders gedachten ln versmolten is tot een gemeen schappelijke gedachte. Dit laatste bleek gemakkei yker gezegd dan gedaan. De commissie van redactie is den heelen dag byeen ge weest. Niet alleen over deze motie, maar ook over die ten aanzien van andere punten viel heel wat te praten voor men tot een gemeensohappelijken tekst kon komen. Een dezer punten was het beheer van de Populaire. Hierin kreeg Compère Morel volledige genoegdoening, zoodat hy nu vermoedelyk wel aan het hoofd van het blad zal blijven. Een ander netelig punt was dat Inzake de zeven partyleden, die by de stemming over de bui tenlandsche politiek in de Kamer een afwijkende stem GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. hebben uitgebracht De motie bepaalde zich tot het uit spreken van de wenscheiykheid dat voortaan by stem mingen de partijtucht ln acht zal worden genomen. De motie Inzake de nationale verdediging. Het congres heeft ln zijn slotzitting met groote meer derheid tenslotte een motie aangenomen, waarby uiting wordt gegeven aan den wil der party om zich te schik ken naar de besluiten der internationale congressen, vol gens welke de proletarische actie tegen de eventuali teit van gewapende conflicten moet zijn een solidaire en gemeenschappeiyke actie, gaande tot een revolutlon- naire actie. De party verklaart dat er noch tijdens den vrede, noch tydens den oorlog samenwerking dient te bestaan tus schen de politiek der kapitalistische regeeringen en dia der socialistische party; dat zy weigert de oorlogsbe- grootingen der burgerlijke regeeringen goed te keuren, en zai strijden tegen 't militair systeem der bourgeosia Voorts wordt ln de motie volledige en gelijktijdige al gemeens ontwapening op nationaal en Internationaal ge bied geëischt Tenslotte geven we hier nog de meening van den Parijschen correspondent der N. R. Ct., die vindt, dat het lang verwaohte debat over de landsverdediging op het socialistisch congres te Tours een eervolle begrafe nis heeft gekregen. De schrijver meent dat men weinig houvast heeft aan de hierboven afgedrukte motie en wel des te minder daar het congres met nadruk de traditoneele verwer ping van de militaire oredieten losmaakte van het be ginsel der landsverdediging. Uit de motie, aldus eindigt de schrijver, mag niet worden opgemaakt, dat de party ln alle gevallen tegen landsverdediging is, allerminst, dat zy deze ln geval van mobilisatie zal tegenwerkem ZONDAG 31 HEI, le Keimisdag: Aanvang 3 uur Z.T. DINSDAG 2 JUNI, 3e Kermisdag: op het Voetbalterrein. Aangifte tot deelname tot aan het begin der wed- stryden. Vrije deelname. Aanvang 2 uur (Z.T.) precies. Entrée 30 cent, Kinderen 10 cent. DE COMMISSIE.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1