JüüiEti Nitm- - S Luu Het verleden aan onze Deuren. De belangstelling der Engelschen voor onze rundveefokkerij. Uitgevers: N.V. ?.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Het bezoek bij den Heer Groneman te Wieringerwaard. Donderdag 4 Juni 1931. SGHAGER 74ste Jaargang No. 8876 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst- POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. Inbegrepen). Grootere letters worden nnnr plaatsruimte berekend. Het verleden leeft In het heden voort. Enkele dagen geleden, op Pinkster Maandag, werd een achttienjarige jonge dame, Miss Clara Talbot, van de boerderij Beacon Place te Lichfield, gekozen tot Ko ningin van „Lichfleld's Ancient Bower", zooals de titel luidt. Op eiken Pinkster Maandag wordt te Lichfield feest gevierd. Doch pas drie keeren in den loop der eeuwen is op dit feest een koningin gekozen. Aan Clara Talbot is dus een hooge onderscheiding ten deel geval len. En aan wien zou zij die onderscheiding te danken hebben? Aan Koning Oswiu. die. zooals althans de over levering zegt. in het jaar 657 begonnen is met het feest vieren te Lichfield op Pinkster Maandag. De slag tegen Penda werd dicht bij de stad Lichfield geleverd, en het feest diende om de overwinning te herdenken. „Het Verleden aan onze Deuren" zou Walter Skeat zeggen. 6571931. Hoe lang zal Lichfiel nog doorgaan de overwinning van Oswlu te herdenken? Zestig kilometer ten Noord-Oosten van Londen ligt het dorpje Dunmow. met dicht daarbij het nog kleinere dorp je Little Dunmow. Zooals er in West Friesland, als ik mij goed herinner, twee plaatsen liggen: Winkel en Lutje winkel. Een 7.1j spek cadeau. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. „Ah van één land gezegd kan worden dat het verleden nog sleedt voortleeft in het hedendan is dit ongetwijfeld Engeland". (Van onzen Engelschen Brief-schryver) 30 Mei 193L THE Past at Our Doors, or The Old in the New Around Us (Het Verleden aan onze Deuren, of Het Oude ln het Nieuwe om ons heen) is de ti tel van een aardig klein geschiedenisboekje van Walter W. Skeat. Als van één land gezegd kan worden dat het verleden nog steeds voortleeft in het heden, dan is dit ongetwijfeld Engeland. Honderden jaren geleden, nog vele honderden jaren voor de Friezen gewoon waren te vechten met do Hol landers, de Hollanders met de Utrechtenaren, en de Utrechtenaren met de Gelderschen, vocht elk gedeelte van Engeland met elk ander gedeelte. In ieder geval met elk gedeelte, dat daarvoor convenient genoeg ge legen was. Zoo had in het midden van de zevende eeuw het Noor den van Engeland doorloopend hooge ruzie met het midden. In dien tijd waren er evenveel koningen als het land redelijker wijze in stukken verdeeld kon worden. De koning van het middengedeelte, Penda, was een eerste klas vechtersbaas, en een heiden. Zijn collega ten Noorden van hem, Oswiu. had een allesbehalve gezelli- gen buurman aan hem. Maar hij kon in elk geval niet bezweren, dat Penda zich niets aan hem gelegen liet liggen. Jaar op jaar braoht Penda een bezoek aan het ko ninkrijk van Oswiu, na afloop waarvan zijn weg steeds gemakkelijker te volgen was. De afgebrande huizen en vertrapte velden wezen den weg. Want Penda kon het niet uitstaan, dat zijn Noordelijke buren het Christen dom als godsdienst hadden aangenomen. De laatste maal, dat Penda het zijn medekoning Oswiu zou lastig vallen, was in het jaar 655. Hij was toen al een zeer bejaarde man, die beter had behooren te weten. Oswiu en zijn onderdanen zagen het wildo heidenenleger met hun woeste vorst vol beduchtheid naderen. Voor den vrede, het behoud van hun goederen, land en leven, hadden de Noord-Engelschen heel veel over. Zy deelden dit aan Penda mee, en beloofden hem de grootste schatten, als hij zoo vriendeiyk zou willen zijn, rechtsomkeert te maken. Penda weigerde, zooals te verwachten was, resoluut iets van dien aard te doen. Het ging by hem veel meer om het genoegen van het vechten, dan om de winst, die er aan verbonden was. „Als de heidenen dan onze giften niet willen aannemen," riep Oswiu uit, „zullen wij ze aanbieden aan Hem, die dit wel zal willen doen!" En hy zwoer, dat hy zijn dochter aan den dienst van God zou wijden, en twaalf kloosters zou stichten in zijn land, indien hem de overwinning geschonken zou wor den. De slag aan de rivier de Winwead in 655 was de laaV ste. die Penda zou bevechten. Oswiu behaalde een vol ledige overwinning. Het gedeelte van Penda's leger, dat aan de slachting ontsnapte, verdronk by het overtrek ken van de rivier, die door geweldigen regenval zwaar gezwollen was. Penda zelf was gesneuveld. Zyn einde was tegel ij kertyd het einde van het heidendom in En geland. verdedigt het zijn zijden spek, door ook aan het spek rechtsgeleerden bijstand te verleenen. Zy, die meenen voor het spek in aanmerking te komen, moeten de verklaring afleggen, en deze b e w y z e n, dat zy een jaar en een dag in vrede en eendracht met hun vrouw geleefd hebben. Zy komen daarvoor tegen over een jury te staan, bestaande uit zes ongetrouwde mannen en zes dito vrouwen, die heusch niet van plan zyn hun taak luchthartig op te vatten. Ook zijn de advocaten van het spek mannen, die voor hun taak berekend zyn. Zy onderwerpen de eischers aan een streng verhoor, en wee dengene. die even aarzelt, wanneer hem gevraagd wordt, of hy nooit iets gezegd heeft, wanneer het zout in de aardappelen was vergeten, de pap was aangebrand, en de kat het vleesch had op gegeten. Wanneer de eischers niet van uiterst bekwa men bystand waren voorzien, zou er zeker niet vaak een zy spek uit Little Dunmow worden afgestaan. En heel veelvuldig schynt dit trouwens toch niet te gebeuren. Het eerste geval, waarvan we lezen, ls ln het jaar 1445, dus dat was eenige eeuwen na de regeering van Koning Jan. De geschiedenis vermeldt, dat na dien tijd de zij spek nog enkele malen is verleend. Ik zou niet durven zeggen, of de reden van deze zeld zaamheid gezooht moet worden in de ruzie, die getrouwde paren in Engeland maken, of in de moeilijkheid te be wijzen, dat zij geen ruzie maken. Dezen Pinkster Maan dag hebben drie echtgenooten gelegenheid gekregen, hun eischen te verdedigen. Alle drie waren Londenaars. Van een, Mr. Harold Camp, wordt het beroep niet opgegeven. Maar Mr. Har- ry Lislis is burgerlijk ambtenaar, en Mr. Percy Hands, lector aan de Londensche Uuniversiteit Zu werden by- gestaan door Commander Kenworthy, lid van het La gerhuis, door Mr. Dunnico, Vice-Voorzitter van het La gerhuis, en door Mr. Molony, advocaat. Een ander La gerhuislid, Mr. Too'.e, een advocaat, Mr. Lincoln, en Dr. O'Donovan verdedigden de belangen van het spek, ter wijl als rechter is opgetreden Sir Sames Connolly. Tot mijn spyt heb ik nog niet gelezen, hoe de uitslag van het rechtsgeding geweest is. Maar men begrijpt, dat bet tegenwoordig veel minder gaat om de zy spek. dan wel om de heele vertooning, die er aan vooraf gaat In dit opzicht zal de „Dunmow Flitoh" uit de regeering van Koning Georgo zloh wel onderschelden van die uit de regeering van Koning Jan. Maar het Verleden staat nog evengoed aan onze deur, ook ln dit geval. se.ooo.ooa Volgens onderzoekingen, in het begin van dit jaar gehouden, zijn er byna 36 millioen auto's In gebruik, n.1: 30 millioen luxe-auto's; 5.5 millioen vracht-auto's en 269.000 auto-bussen. Het aantal motor-rijwielen bedroeg 2.8 millioen. Meer dan twee derde van alle motorrytuigen zijn ln de Vercenicde Staten van Noord-Amerika te vinden, n.1. 26.7 millioen Europa telt er 5.3 millioen en komt dus ver achter aan. Toch zit er ook in ons oude werelddeel wel schot in. want een jaar te voren werden er hier nog maar 4.8 millioen geteld. Onderwijl ie men In alle landen bezig het wegennet te verbeteren en uit te breiden. Naarmate men daarmee gereed komt. zal het aantal auto's wel sneller stygen. Effen, stofvrye wegen zijn niet alleen aangenamer, maar vooral economischer. Vergelijk eens den schitterenden weg langs het Noord- hollandsch kanaal met de moordende grint- en kel- slagwegen, waar elke passeerende auto een verblinden den stofwolk opjaagt MOTOR-SPIRIT. Sprekende over al die millioenen auto's, om van de vliegmachines en andere motoren maar te zwijgen, vraagt men zich onwillekeurig af, hoeveel benzine die wel zouden verslinden en waar die motor-spirit op spuit uit de aarde of wordt opgepompt Uit het jaarverslag van de Konlnkiyke Petroleum My. onder leiding van den verengelschten Hollander Sir Dr. Henry Deterding knippen wij dit staatje, dat de wereld productie aangeeft van petroleum ln 1928 en 1929: Productie in barrels 1928 1929 Vereenigde Staten 901.474.000 1.077.323.000 Rusland 84.704.000 99.507.000 Overige landen 338.555.000 377.621.000 Totaal 1.324.733.000 1.484.451.000 Vergissen wy ons niet. dan ls een barrel 159 L. Het totaal ls dus een behooriyk plasje. In elk geval ls het grooter dan het verbruik eischt met dit gevolg, dat de prijs sterk is gedaaid. tot vreugde en voordeel van de gebruikers, tot ontsteltenis van de bezitters der bronnen. Deze deden en doen dan ook hardnekkigs pogingen om de productie te beperken en ondanks hot feit, dat Rusland weigert zich daarby aan te sluiten, zijn de andere er in geslaagd in 1930 ongeveer 11 millioen ton minder aan de markt te brengen dan in 1929. Het jaarverslag geeft hiervan dit staatje. De opgave is In tonnen en een too is zooals men weet, 1000 K.G. Productie ln tonnen 1930 1929 Vereenigde Staten 126.686.041 141.992.032 Venezuela 20 191.270 20.367.105 Rusland (volgens niet te contro leren Sovjet-opgaven 18.695.500 14.645.857 Mexico 6 044.544 6.821.707 Perzië 5.797.095 6 022.092 Roemenië 5.744.000 4.827278 Ned.-Indië 5 332 218 5.100.000 Columtoia 2 830 626 2.836.371 Peru 1.683.842 1.811.596 Trinidad 1.450 080 1.344 833 Argentinië 1 273.730 1.259.302 Rritsch-Indië 1.112.277 1.170.374 Serawak 701.518 760.166 Polen 662.763 693.018 Egypte 281.997 271.520 Japan 279.045 287.638 Andere landen 1.010.854 835.146 199 777.400 211.046.033 De dalende productie Icon niet verhinderen, dat ook professor aan de Universiteit te New Castle o. T. Na de verwelkoming werd de veestape! van den heer Groneman met groote aandacht door hel gezelschap liezichligd. terwijl ook de nieuw ge bouwde modern ingerichte stal veel bewondering afdwong. De papieren op de fokkerij betrekking hebbende en wel wat betreft de afstamming en melkopbrengst. ondergingen een nauwkeurige be- -tudeering. Na den rondgang werd voor het woon huis van de familie Groneman een foto genomen, welke wij hierboven reproduceeren. terwijl de gastvrije familie het gezelschap ververschingen aanbood. En deze gelegenheid nam de heer Dr. Wheldon te baat om in loffelijke woorden zijn bewondering uit te spreken over datgene wat d> heei Groneman t.a.v. de rundveefokkerij tot stand had gebracht, hem feliciteerende met het door Item bereikte standpunt. Ken der dames bedankte voorts voor de hartelijke ontvangst. De heer Groneman dankte wederkeerig harte lijk voor do belangstelling die het gezelschap tij dons het bezoek aan den dag had gelegd en voor de waardeerende woorden. Aan iedcren bezoeker(ster) werd door den heer Groneman uitgereikt een circulaire waarop een foto van Frans 104 en mededeelingen omtrent de diverse afstammingen, alles in de Engelsche taal uitgereikt. Nadat liet gezelschap ook het woonhuis, do ka njers en d<?u ouden stal met veel interesse had be keken. nam men zeer voldaan over het bezoek afscheid van de familie Groneman. Van 1199 tot 1216 regeerde ov©n Engeland een koning, die Jan heette. Tijdens de regeering van Koning Jan werd een eigenaardig gebruik ingesteld te Little Dun mow. dat nu nog steeds in eere wordt gehouden Getrouwde lieden kunnen zich aanmelden te Little Dunmow op Pinkster Maandag, en zeggen, dat zij in aanmerking wenschen te komen voor een zij spek. Maar dat wil niet zeggen, dat zy die zy spek ontvangen zul len. Little Dunmow gooit geen zyden spek te grabbelen Nu niet, zoo min als in den tyd van Koning Jan. Voor die zij spek moet iets gedaan worden, of liever iets gedaan zyn. Want als het op Pinkster Maandag al niet gebeurd is, is er niet de minste kans met het «pek naar huis te gaan. En ook als het vereischte werkelijk gedaan is. heeft de aanvrager het spek nog niet in zijn provisiekast lig gen. Hij moet eerst nog het bewijs leveren, dat hij wer- keUjk heeft gedaan, wat Little Dunmow van hem eischt. En Little Dunmow gaat daarbij niet over ijs van één nacht Wel is het volkomen eerlyk. Het stelt de opelschera van de zij spek in de gelegenheid met een rechtsgeleer de te komen, om hun eischen te verdedigen. Maar zelf Dinsdag heeft een gezelschap Engelschen, waaronder een 7-tal dames, een bezoek gebracht aan de boerderij van den heer F. A. F. Groneman te Wieringerwaard uitsluitend met het doel om diens veestapel te bezichtigen. Het gezelschap arriveerde 's morgens om 9 uur en werd begeleid door een 4-tal bestuursleden van de vereeniging Het Ned. Rundveestamboek, be nevens den heer Ir. Th. J. Mansholt, inspecteur van den Landbouw te Den Haag. De meeste Engelsche bezoekers, die afkomstig waren uit verschillende deelen van Engeland, bleken lid te zijn van ..Het zwart-bonte Hoi 'andsch Vee. The British Frisian Cattle Breeder- Association" en de Voorzitter van het Stamboek terwijl onder hen ook was de heer Dr. Wheldon,

Schager Courant | 1931 | | pagina 1