„HET WITTE Bad- S Zweminrichting GEERLIGS, een nette longen, WINKEL's HARMONIE, GEERLIGS, Het gestolen luchtballonnetje Of De geschiedenis van twee deugnieten. Advertentiën. Opening Maandag 8 Juni. verscli mager Spel 3 p. voor f 1.00, doorregen varkenslappen met veel vleesch 37 et. p. p. of 3 p. voor 11.00 Bakkersleerling. B.K.C. II - I BIC. I SCHAGENI. CONCERT K00LPLANTEN een Dagmeisje, Zoolang de voorraad strekt: eigengeslacht dik Koevet, een gouden vulpotlood. eenLoonmaaier een Jongen Enkhuizen. Te Enkhuizen is gisteren de verkiezing gehouden voor den gemeenteraad. De partijverhouding was tot- nutoo als volgt: 2 A.-R., 3 Chr.-Hist., 2 R.K., 3 S.D. A.P., 2 Vr. Dem., 1 Vrijheidsbond. De stand is nu: 3 A.-R.. 2 Chr.-Hist., 2 R.K., 4 S.D.A.P., 1 Vr. Dem., 1 Vrijheidsbond. Hesrhugowaard. Lijst I, Anti-Revolutionnairen: District I, Kruis: 21; district li, Buurt: 89; District III, Donkercweg: 34; district IV, Veenhuizen: 4. To taal 118 stemmen. Lijst II. Vrijzinnig-Democraten: District I. Kruis: 141; district TI, Buurt: 240; district III, Donkereweg: 136; district IV, Veenhuizen: 127. Totaal 644 stemmen. Lijst III, Roomsch-Katholieken: District I, Kruis: 373; district II, Buurt: 344; district III, Donkercweg: 342; district IV, Veenhuizen: 141. Totaal 1200 stemmen. Totaal aantal geldig uitgebrachte stemmen: 1992. Daar het aantal te bezetten zetels 11 bedroeg en de kiesdeeler dus 181 1/11 was en 3/4 daarvan 136, had de A.-R. partij deze ruim bereikt, zoodat zij ten koste van de V.-D. deze zetel verkrijgt, daar deze als over schot 100 stemmen had, terwijl de Katholieke lijst een overschot van 113 stemmen aanwees. Zoowel van de Katholieken als van de Vrijzinnigen zijn alle aftredenden herkozen, daar de heer Wuis (V.-D.) zich niet meer herkiesbaar had gesteld. Italië's buitenlandsehe politiek. EEN BEDE VAN GRANDL Kust en vrede in Europa dringend noodlg. De Italiaansche minister van bultenlandsehe zaken, Grandi, die gister bij bet debat over de buitenland6cbe politiek in den Senaat het woord 'nam, behandelde uit voerig do Britsch-Fransch-Italiaansche vlootovereen- komst, alsmede de Duitsoh-Oostenrijksche Tolunie. Aangaande de eerste quaestie zelde Grandi, dat de Fransche op\atting in strijd is met do letter en den geest van de te Rome bereikte principieele overeenstem ming, dooh al zijn er onverwachte moeilijkheden gerezen zoo kan h ijtoch niet gelooven da t het tot dusver ver richte streven verloren zou zijn. De quaestle der Duïtsch- Oostenrijkscho Tolunie zou niet slechts van eco nomische zijde worden onderzocht Wanneer do Fransche tegenvoorstel len tegenover haar zijn geplaatst dan dient men een realistischer, concre ter weg te zoeken. In dezen zin behandel de do minister vervolgens het Italiaansche plan en de onlangs door Italië gesloten handelsovereen komst Tegenover Duitschland en Oostenrijk, zoo zeide hij. heeft Italië geen an dere als vriendschappe lijke bedoelingen. Voor Oostenrijk, waarmedo Italië door een vriend schapsverdrag en door vele gemeenschappelijke belangen is verbonden, heeft In de twaalf na-oor- logsche jaren geen mo gendheid In Europa zoo veel gedaan als Italië. De tegenwoordige critie- ke toestand in Oostenrijk laat Italië ook heden geenszins onverschillig. De oprechtheid der Italiaansche vriend schap elscht echter dat de Oostenrljksche republiek de zelfde oprechtheid jegens Italië toont. Wat Duitschland betreft, zoo volgt het Italiaansche volk met sympathie de pogingen, welke het Duitsche volk onderneemt om in de wereld de plaats te verove ren, waarop het op grond zijner geschiedenis cultuur en groote gaven recht heeft. Wij zijn van opvatting aldus de minister, dat eeji politiek rustig en economisch gezond Duitschland een evenwlchtfactor is, welke voor den vrede en de stabiliteit in Europa niet slechts principi eel, doch feitelijk onontbeerlijk is. Wij zijn ons volko men bewust van den druk, die de internationale verplich tingen van Duitschland op zijn economischen toestand uitoefenen, en van de noodzakelijkheid voor de regee ring om een uitweg te zoeken. De Internationale finan- cieele verplichtingen van Duitschland zijn een van de gewichtigste ooi-zaken van de economische en dientenge volge politieke wanhoudingen, waaronder Europa lijdt. Deze overtuiging heeft Italië niet pas sedert vandaag. Men kan haar beschouwen als een van de eerste buiten- landsch politieke uitingen der fascistische regeering. De kwestie der Duitsch-Oostenrijksche Tol-unie zoo vervolgde Grandi ls niet opgelost. Het is moge Grandi. lijk dat zij ln haar vollen omvang weer voor den Raad zal komen. Men mag echter hopen dat ln dien tusschen- tijd een grondiger behandelling van dit netelige pro bleem door de verschillende regeeringen een oplossing mogelijk zal maken, welke met inachtneming van de economische behoeften van Duitschland en in de eerste plaats v. Oostenrijk, in eenerlei opzicht de politieke en economische belangen der andere staten schaadt. Daar om ls nog niet het tijdstip gekomen om bij voorbaat reeds verklaringen af te leggen over de uiteindelijke houding der Italiaansche regeering in den Volken bondsraad. De Italiaansche regeering moet natuurlijk eerst de besluiten afwachten, welke in deze aangelegen heid nog moeten worden genomen, alsvorens zij zich in haar politiek door definitieve verklaringen kan vastleggen. Italië's houding tegenover de ontwapening. Het slot van Grandi's rede betrof uitsluitend de ont wapeningskwestie. Slechts ontwapening, zoo sprak hij, kan de evenwichtsvoorwaarden scheppen, waaronder internationale gerechtigheid kan heerschen zonder bloot te staan aan de gevaren eener gewapende over weldiging. Geen veiligheid zonder mogelijkheid tot ar bitrage. Het ls een feit, dat de matelooze bewapenin gen het rechtvaardigheidsgevoel onder de volken ver zwakken. De Ontwapeningsconferentie moet Europa de moreele stabiliteit geven, welke de Vredesconferentie het niet brengen kon. De Vredesconferentie vermocht de machtsverhoudingen niet op een grondslag van ver trouwen te plaatsen, zoolang de deelnemende staten in overwinnaars en overwonnenen uiteenvielen en de vruchten der overwinning moesten worden bevestigd. De economische crisis is ongetwijfeld rechtstreeks be ïnvloed door de bewapeningspolitiek. De bewapenings uitgaven van 27 der best uitgeruste staten be-droegen in 1923 12 mllllard gouden franken, ln 1928 reeds 17 milliard, dus een vermeerdering van vijf milliard, of schoon verscheidene staten krachtens de vredesverdra- eng moesten ontwapenen. De Ontwapeningsconferentie za1 de waarborg dienen te brengen voor de stabiliteit der machtsverhoudingen, zonder weLke Europa zijn ware stabiliteit niet vindt en niet uit zijn tegenwoordig onzeker bestaan kan geraken. In een vat door den Niagar a-waterval. Eenige aren tasschen schuim en golven. Het vat lek gestoten. Moedige red ding van een vader door zijn zoon. Onder de belangstelling van duizenden toeschou wers, die in de grootste spanning verkeerden, heeft ^are-Devil „Red" liill Zaterdag voor den derden keer een poging gedaan om in een vat den beneden loop van de Niagara over te steken. Het vat, waarin nij zich had opgesloten, was een verbeterde editie van het vat, waarin de Griek Stathakis een poging deed de Horse Shoe Falls over te steken, doch waarbij hij den dood vond. Het vat vloog als het ware door de stroomversnellingen heen, doch toen het in kalmer water kwam, werd het in een reusachtige draaikolk gezogen aan het einde van de benedenste stroomver snellingen. De draaikolk hield het vat, dat snel in de ronde begon te draaien, gedurende twee uren vast. Het vat begon ook langzamerhand te zinken en Hills lot scheen hopeloos, daar hij met booten niet te be reiken was Vergeefs werd een poging gedaan om een vliegmachine te krijgen om hem een touw toe te wer pen. Toen het vat reeds bijna vol stond met water, zwom Hills zoon aan een touw vastgebonden naar het vat, dat hij aan het touw vastbond. Vader en zoon werden daarna aan land getrokken onder het gejuich van de toeschouwers Hij had vele kneuzin gen opgeloopen, doch bleek niet ernstig geworgd. De eenige commentaar van den vader was:' „Het was een sombere middag". Later vertelde hij nog, ontzettend te zijn geschrokken van het lek in het vat. Overigens, aldus Hill, was het erg vervelend. Golven niets dan golven en witte koppen. Ik dacht, dat er nooit een einde aan kwam. Gevangene uit een celwagen ontsnapt. Vrijheid van korten duur, want hij werd dadelijk weer gepakt. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Gisterochtend zou een gedetineerde van het Huis van Bewaring overgebracht worden naar de gevan genis aan den Pompstationsweg te Schevenmgen. Toen de auto echter bij de gevangenis kwam, bleek de vogel gevlogen. De man in de cel was er ter hoogte van de Witte- brug in geslaagd een luikje te openen, dat zich in het dak van de auto bevindt en dat een nooduitgang beteekent voor het geval de auto in het water mocht rijden. Wanneer men dil luikje tracht te openen, treedt een alarmsignaal in werking en wordt de chauffeur gewaarschuwd. De uitbreker had daar ech ter rekening mee gehouden en was erin geslaagd het alarmtoestel onklaar te maken. De man is op het dak van de auto geklommen en heeft zich er toen laten afglijden. Op de Koninginnegracht trok hij echter door zijn vreemde manier van doen de.aandacht van een politie-agent, die hem aanhield. Een motorrijder, die daar passeerde, had de heele vertooning gezien en kon den agent mcdedeelen, dat men hier met een ontsnapten gedetineerde te doen had. De agent bracht den arrestant geboeid naar de gevangenis. 125. De boer maakte een kopje onder, In de overvolle kuil. En verscheen weer aan de oppervlakte, Vies en smerig en heel vuil. Domme boer", zei hij, „ik ben bedreugen, Door een jongen uit de stad. En op den koop toe ben ik gevallen In het vette vzele nat. Minder huwelijken en minder geboorten in Duitschland. Ongunstige cijfers voor 1930. Volgens de voorloopige cijfers van het Duitsche centraalbureau voor de statiestiek is 1930 een on gunstig jaar geweest voor huwelijken en geboorten. In de tweede helft van dat jaar werden er .'12000 huwelijken minder gesloten dan in denzelfden tijd van het jaar tevoren. In het totaal der huwelijken in 1930 komt de ach teruitgang nog niet zoozeer tot uiting, daar er in de eerste helft van het jaar rond 3900 huwelijken meer gesloten werden dan in hetzelfde tijdsverloop van 1929 Het totaal was dus intusschen ruim 27000 klei ner dan het jaar tevoren. Het aantal huwbare man nen is ook in 1930 nog toegenomen, zoodat er naar verhouding een verdere toeneming van het getal hu welijken met ongeveer 9000 te verwachten was. Houdt men hier rekening mede dan blijkt dat er in het twee de halfjaar van 1930 zelfs ruim 36000 huwelijken we gens den ongunstigen economischen toestand ach terwege zijn gebleven. Het aantal levendgeborenen was verleden jaar 20630 lager dan het jaar tevoren. Het geboorteoverschot was in 1930 tengevolge van de zeer gunstige sterftecijfers met rond 416000 of G.5 op de 1000 inwoners rond 74400 grooter dan in het buitengewoon ongunstige griepjaar 1929, waarin het slechts rond 341500 of 5.3 per 1000 bedroeg. Het bleef echter nog 27400 bij de natuurlijke bevolkingsver meerdering van 1928 ten achter, hoewel in de sterfte tegenover 1928 een verdere aanzienlijke verbetering is gekomen. Hangbrug bij Bordeaux ingestort. Vele slachtoffers. Een B.T.A.-bericht uit Bordeaux meldt, dat de nieu we hangbrug bij St. Dennis de Pile, vanmorgen, toen zij officieel beproefd werd, in elkaar is gezakt, op het oogenblik, dat met zand beladen vrachtauto's er overgingen De auto's vielen met de menschen, die er op za ten, in het water. Twaalf dooden, 19 gewonden. Nader uit Bordeaux: Bij het ongeluk mt de nieuwe hangbrug bij St. Denis de Pile hebben twaalf menschen het leven verloren. Negentien personen werden gewond. PLUNDERING LEVENSMIDDELENZAKEN BERLIJN. Slechts een der daders aangehouden. V.D. verneemt uit Berlijn: Gistermiddag hebben op verschillende plaatsen te Berlijn groepen menschen winkels, waar levensmid delen verkocht worden, overvallen en geplunderd. In een zaak in zuivelproducten drongen twaalf jon gelui binnen en verdwenen met een voorraad levens middelen ter waarde van tweehonderd mark. Uit een vleeschwarenwinkel werd een groote hoeveelheid vleesch en worst gestolen en ook elders werden wor sten en andere levensmiddelen door een bende im dringers weggenomen. In het eerste geval kon een der daders gearresteerd worden, doch in de beide andere gevallen niet. INVAL IN SPEELHUIZEN TE LUIK. Tienduizenden francs in beslag genomen. De Luiksche justitie heeft dezer dagen op last van den procureur van den koning een inval in speel huizen en andere verdachte inrichtingen gedaan. In verschillende lokaliteiten waar de politie binnenviel ontstond een paniek; de aanwezigen namen in aller ijl de vlucht, met achterlating van hun geld. Tien duizenden frs. werden in beslag genomen. ZES SPOORWEGMACHINISTEN VERMOORD. Door rebellen. Reuter seint uit Rangoon (Britsch Indië): Zes inlandsche machinisten bij de spoorwegen zijn op dertig mijl afstand van Rangoon door rebellen vermoord. ARBEIDERSLEIDER IN DEN ADELSTAND VERHEVEN. Tot degenen, die ter gelegenheid van den verjaar dag van den koning van Engeland onderscheiden zijn behoort ook de bekende vakverecnigingsleider Ben Turner, dio in den adelstand verheven is. Turner is leider van den texticlarbeidersbond en was ook herhaaldelijk voorzitter van het congres der vakvereenigingen. Ernstig spoorwegongeluk in Polen. Vier dooden, zes zwaar gewonden. Naar uit Warschau wordt gemeld, is gisterochtend op het spoorwegstation Gawrolin-Pilawa in de na- hijheid van Demblin, een zeer ernstig spoorwegonge luk gebeurd. Een goederentrein reed in volle vaart op een uit de tegenovergestelde richting komende loco motief. Beide locomotieven werden geheel vernield, tien rijtuigen ontspoorden en werden ernstig bescha digd. Er werden vier personen gedood, zes anderen lie pen zulke zware verwondingen op, det zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Drie personen werden licht gewond. Een der gedooden is een soldaat, die een militair transport als bewaker begeleidde. Een tweede sol-» daat werd zeer ernstig gekwetst. KONINGINNEN BIJ HET DOZIJN. Het passagiersschip Ile de France ls te New York aangekomen met een Heven last Er waren n.1. ver scheidene schoonheidskoninginnetjes aan boord, die te GAlveston aan het groote schoonheidsconcours gaan deelnemen Onder deze relnes de beauté waren er uit Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, Duitsch land, Noorwegen en Zweden. VERIJDELDE AANSLAG IN BRITSCH INDIë. Doozen met dynamiek Uit Calcutta, 2 Juni. Uit Chittagong wordt ge meld dat aldaar acht doozen zijn gevonden, met naar men meent dynamiet gevuld. Een jeugdige Bengaal, die een der doozen had ver voerd, werd gearresteerd Het zou een poging hebben betroffen om het palels van justitie in de lucht te laten springen. De schrik van Zeist. Gemaskerde roever weer op pad. Door een deurraampje geschoten. Werden de bewoners van tal van landhuizen te Bosch en Duin en op andere plaatsen in Zeist eenige maanden geleden opgeschrikt door het brutaal op treden van een gemaskerd, schijnbaar gewapend in dividu, thans heeft zich na geruimen tijd rust, mo gelijk als gevolg van scherpe controle door de politie, wederom een overeenkomstig geval voorgedaan, dat de rust der bewoners van afgelegen huizen opnieuw verstoort. Maandagavond drong een gemaskerd man 's avonds door een kelderraam van een villa te Bosch en Duin naar binnen, doch vond de kelderdeur gesloten. De man heeft toen brutaalweg aangebeld en voorgege ven van de politie te zijn. De geschrokken bewoon sters konden, na de deur reeds ecnigszins te hebben geopend, deze nog weer dichtslaan, toen zij ontdekten met een gemaskerden man te doen te hebben, waar op de man door het raampje in de deur heeft gescho ten. Er werd geen kogel gevonden, zoodat het wapen wel alleen zal zijn gebruikt om schrik aan te jagen. BOTSING TCSSCHEN VLIEGTUIG EN SLOEP. Een luitenant verdronken. Reuter eelnt uit Tokio: Een watervliegtuig, behoorende tot het oorlogsschip „Hyoega", ls bij een nachtelijke landing ln de Isse- baal tegen een sloep van het oorlogsschip „Nagato" aangevaren, De sloep, waarin een luitenant en zeven matrozen zaten sloeg om en allen geraakten te water. De matrozen konden zich zwemmende redden, doch do bevelvoerende luitenant verdronk. Aid Anna Paulowna. Abonnementen verkrijgbaar aan de Badinrichting Zaterdag 6 Juni van 4—5 uur en Zondag 7 Juni van 10—11 uur.' Alleen bij Slagerij - 0UDESLUIS, zoolang de voorraad strekt: Beleefd aanbevelend, Gevraagd, half Juni: Een gevorderd Adres: J. HAM Jr., Lutjewinkel. Terstond gevraagd: niet ouder dan 16 jaar (intern), bij M. K. KROON, Melkhandel, Groet, gem. Schoorl. Voetbalvereen. B K.C. Sportterrein Kleinesluis. 7 Juni Zondag a.s. half 2 (Eerste nederlaagwedstrijd. Half 4: Gouden Kruiswedstrijd Na afloop BAL met schitterende Jazz-Muziek in de Danstent achter de zaal van SLIKKER. te geven door op Zondag 7 Juni a.s., In de zaal van den Heer R. Laan. Aanvang 's avonds halfnegen (z.t.) Entrée f 0.50. Na afloop BAL. TE KOOP: Herfstwitte- en Deensche (soortecht). Te bevragen bij K. PAARLBERG Ezn., Krabbendam. (Niet op Zondag). Gevraagd: bij Jn. STAMMES, Nieuwe Nledorp. bij de 10 pond f 3.00, bij de 20 pond f 5.00. Men profiteere hiervan. SlagerQ, OUDESLUIS. Verloren, in Schagen: Een blauwe PANTALON. Terug te bezorgen bij Fa. L. BOL- TE, Schagen. Verloren aan de Kleine Sluis: Inlichtingen tegen belooning bij Boekhandel Slikker. te koop. JAN KRE!|GER, Anna Paulowna. Er biedt zich aan: met een nieuwe Oliebad-machïne. C. KUIT Cr, Buurtje. Terstond gevraagd: van 14 tot 16 jaar. f. STROOKER, Midwoud.

Schager Courant | 1931 | | pagina 3