Tarwewet. v- I I LANGE N D IJ K ZUIDSCHARWOUDE. De Ouden van Dagen van Zuidscharwoude en Broek op Langcndijk hebben gisteren hun jaarlljksch autotochtje gemaakt in den vorm van een bezoek aan Schiphol. Met 35 luxe auto's en nog een auto bus trokken in totaal 157 personen naar de bekende inrichtingen voor de luchtvaart op Schiphol. Een aantal commissieleden met enkele dames zorgden voor de noodige hulp en bediening. Het eerst werd „opgestoken" te Velzerbeek, verder over Haarlem naar Halfweg op Schiphol aan. Daar werd de in wendige mensch versterkt en werd de Ouden van Dagen onder deskundige leiding alles getoond en verteld wat noodig was om 'n indruk te geven van de tegenwoordige inrichting en de groote vorderin gen, welke de luchtvaart in de laatste jaren heeft gemaakt. Het glanspunt van den dag was wel het feit, dat een aantal dezer oude mannen en vrouwen plaats namen in het luchtschip, de „vliegmassien om een rondvlucht boven Amsterdam te maken. De wed. J. de Ruiter, een kras oude vrouw van 83, de oude heer Jb. Kliffen, ruim 82 jaar, behoorden onder de velen, die Amsterdam even vanuit de lucht moesten bekijken. De kranige Jb. Otto, die rok gauw de 80 hoopt te bereiken, bleef niet achter cn toonde voor geen kleintje vervaard te zijn. Volop werd genoten; de kwinkslagen en de jool waren niet van de lucht. Over Amsterdam werd te ruggereden langs Purmerend en De Beemster, waar in het Heerenhuis nog even werd opgestoken; om ongeveer 10 uur waren allen gezond en wel binnen. Als we nu nog vermelden dat een ruim twintig personen een vlucht naar Langendijk heeft ge maakt en deze als zeer interessant afteekenden, dan zal men begrijpen hoe „fijn" dit groote gezelschap is uitgeweest. BARS1NGERHORN Vrijdagavond hield de Ver. D.O.G. haar laatste le denvergadering in dit seizoen ten huize van den heer A. de Graaf. Aanwezig 17 personen. Voorzitter Dr. J. J. Werner, opent de vergadering met een woord van welkom. Het doet spr. genoegen, dat de belangstelling zoo bevredigend is cn spreekt den wensch uit dat zulks in den vervolge op de huis houdelijke vergaderingen steeds het geval zal zijn. De notulen der vorige vergadering worden daarna gelezen en onveranderd vastgesteeld. Ingekomen is een schrijven van de Directie der Ned. Spoorwegen, dat geen termen aanwezig zijn om den naam van de tramhalten HaringhuizenBarsin- gerhorn en Heerenweg te veranderen in respectieve lijk Haringhuizen en Barsingerhorn. De vergadering betreurt dit besluit der spoorwegen. Nogmaals zal op wijziging worden aangedrongen. Aan de orde wordt gesteld het a.s. schoolreisje. De heer Van der Kuijl verkrijgt het woord cn deelt mee, dat plannen zijn gerijpt om dit jaar met de oudere kinderen naar Amsterdam te gaan, alwaar dan een boottocht kan worden gemaakt door de havens cn vervolgens een bezoek gebracht aan Artis. Met de jongeren, het traditioneele reisje naar Schoorl en Ber- 8en- De vergadering kon zich met deze ideeën ten volle vereenigen, waarna de verdere voorbereidingen aan de commissie worden overgelaten. Ten aanzien van het 55-jarig jubileum van de ver- eeniging, deelt Voorzitter mee, dat het met den loten- verkoop zeer naar wensch gaat. Voorts zullen de plaatselijke vereenigingen worden aangezocht om een bijdrage, terwijl de medewerking van een ieder, die zich daartoe bereid verklaart, zeer op prijs zal wor den gesteld. 4 Na de rondvraag volgt sluiting met de beste wen- schen voor de verceniging. Aap den heer G. Zwaan alhier, is de aanleg van een installatie voor centrale verwarming in het woon huis van den heer D. Vethman in den Waardpolder opgedragen. KOLHCRN. Gisteren werd bij den heer S. Kuiper opgericht een nieuwe zangvereeniging, genaamd „Morgenrood", met een ledental van 32, waaruit zijn gekozen als be- tuursleden: voorzitter P. Pool. secretaris A Kooger. penningmccstcrcssc mej. A. BurgerHalfweeg en commissarissen A. Pool en G. Bijpost. Vragen van den heer Wijnkoop. Het ant woord van den minister. Gedurende de zitting van de Tweede Kamer van gister heeft de heer Wijnkoop de volgende vragen tot den mi nister gericht: Is het den minister bekend, dat ten gevolge van de aanstaande invoering der Tarwewet de groote kans be staat, dat tientallen millioenen kilo importbloem zeer veel to duur zullen worden verkocht, wat een extra-ver goeding voor de heeren Importeurs kan beteekenen van millioenen guldens? Is het den minister bekend, dat de Inlandsche bloem met f 2 a f 2.75 (f 0.75 voor administratiekosten) per honderd Kg. duurder zal worden, wat een voordeel ten gevolge van de invoering der Tarwewet voor de meelfa brieken kan beteekenen van afhankelijk ook van het maalpercentage tuusohen de twaalf en twintig mil- lioen gulden? Ziet de minister in. dat zoodoende ten gevolge van de invoering van de Tarwewet het broodetend publiek, In de eerste plaats de massa der arbeiders (dus ook n.b. de werkloozen) en dei arme boeren, aanstonds in elk ge val meer dan tien millioen gulden extra voor meelfa brieken, meel importeurs en de groot-grondbezitters zal moeten opbrengen? Ziet de minister In, dat dientengevolge juist de land arbeiders. die toch reeds In de grootste ellende zitten, door de Invoering van de Tarwewet als broodeters, maar ook als werkers opnieuw en ten ernstigste zullen worden benadeeld en gedwongen zullen worden, nog minder brood te gebruiken, nu met 1 Juli voorlooplg, zooals het heet voor één maand, bat brood per 800 gram twee cents duurder zal worden? Ziet de minister ten slotte in. dat zoodoende ten ge volge van de invoering der Tarwewet de kleine akker bouwers geenszins worden gebaat, maar enkel geschaad? Is de regeering op grond van een en ander bereid, de uitvoering der Tarwewet alsnog te doen opschorten en de wet te doen intrekken? Antwoord van den minister van BinnenL Zaken en Landbouw. De minister van Binnenl. Zaken en landbouw, Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, beantwoordde de vra gen als volgt: le. Het ligt in de bedoeling aan de Commissie vttn advies bedoeld In art. 4 van de Tarwewet, een regeling beoordeeling voor te leggen, volgens welke het mo gelijk zal zijn, aan bloemverwerkende industrieën en be drijven, die voor de bereiding van haar product (beschuit, banket, vermicelli, macaroni, stijfsel, zelfrijzend bakmeel) op onvermengde bloem zijn aangewezen, die bloem te verstrekken. Daar de genoemde commissie haar oordeel omtrent die regeling nog zal moeten vormen om mij daarna haar advies uit te brengen, kan thans ten aanzien van die regeling nog geen verdere mededeellng worden gedaan. Wel kan worden gezegd, dat geen maatregel zal wor den goedgekeurd, welke tot gevolg zou hebben, dat dan eenigo groep van bij de Tarwewet betrokkenen, de hn- porteura daaronder uiteraard begrepen, een extraver goeding zou toevallen, welke niet zou passen in het kader van de uitvoering van de Tarwewet, zooals de Regee ring zich dat, voorgelicht mede door groepen van be langhebbenden, heeft gedacht 2o. Wil de tweede vraag een redelijken zin hebben, dan wordt met de in die vraag bedoelde Inlandsche bloem bedoeld bloem, bereid uit hier te lande vermalen buitenlandsche tarwe. Dit aangenomen, moet het ant woord lulden, dat van een duurder worden van die bloem In die mate, dat meelfabrikanten een voordeel zouden genieten tusschen 12 en 20 millioen gulden, mij niets bekend is. 3o. Wel zal als gevolg van den hoogeren prijs, welke voor de inheemsche tarwe zal moeten worden betaald, de aan bakkers voor de brood-bereiding bestemde bloem, gemalen uit buitenlandsche tarwe, vermengd met een bepaald percentage inheemsche tarwe, in prijs stijgen zoodat het niet geheel uitgesloten schijnt dat ook de broodprijs eenige verhooging zal ondergaan. Hoe groot die verhooging in dat geval zou zijn, kan niet met zeker- hei worden gezegd, doch verondersteld wordt, dat zij ln elk geval gering zal zijn. De vraag kan worden gesteld, uit welke andere bron de steun zou moten worden gevonden, welke de Tarwe wet beoogt, een steun waarvan ook de kleine tarwe- verbouwer zal profiteeren Ik meen voorts te mogen verwijzen naar hetgeen door mij Is geantwoord op het Voorlooplg Verslag van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, n.1. dat, indien mocht blijken, dat de geringe verhooging van den meel- prijs, welke bij de toepassing van dezen maatregel wel te verwachten Is, door de bakkerijen moet worden ver haald, daaruit dan mag worden afgeleid, dat de con sumenten tot dusver toch mede zouden hebben gepro fiteerd van den abnormalen lagen tarweprijs. 4o. De beantwoording van deze vraag ligt naar mijn meening in de beantwoording van vraag 3. In verband met de opmerking, dat met 1 Juli voorlooplg zooals het heet voor een maand het brood per 800 gram met twee cent duurder zal worden, zij herhaald, dat nog niet kan worden gezegd of en zoo ja met welk bedrag de brood prijs zal worden verhoogd. Het ls mil overigens niet duidelijk, om welke reden een bepaalae verhooging ge durende een maand zou gelden. 5o. Ook de kleine akkerbouwers zullen een eventu- eele verhooging van den broodprijs moeten dragen, doch zij zullen, voor zoover zij tarweverbouwers zijn, gelijk door mij reeds werd gezegd, genieten van den steun, welken de Tarwewet beoogt. Dat het de kleine akkerbouwers zouden zijn, die ten gevolge van de In voering van de Tarwewet enkel worden geschaad en niet gebaat, kan ik niet Inzien. Integendeel, ik ben over tuigd dat de steun voor de inheemsche tarweteelt den landbouw in zyn geheel ten goede zal 1'omen. 6o. Tot een opschorten of intrekken van de Invoe ring van de Tarwewet kan de regeering niet overgaan. Zij beschouwt toch deze wet als een maatregel voor het verleenen van een steun, die zeer noodzakelijk moet worden geacht. Nadere vraag van den heer Wijnkoop. De heer Wijnkoop vraagt den minister naar aanlei ding van zijn antwoord op de tweede vraag of hij niet van meening is, dat er een verhooging plaats zal vin den indien nog nader aan de Importeurs een vergoe ding zal worden gegeven. De minister heeft den indruk gewekt, ook ln de Eer ste Kamer, dat deze wet geen belangrijke verhooging van den broodprijs ten gevolgen zu hebben. Maar de cijfers die ter beschikking van spr. staan, wijzen uit dat de verhooging van den broodprijs, die nu reeds in uitzicht is gesteld, in geen geval „gering" kan worden genoemd. Bovendien, zelts de geringste verhooging is in dezen tijd al erg. Tenzij de wet onmiddellijk wordt ingetrokken, zullen de kleine boeren enorme schade lij den. Nader antwoord van den minister. De minister kan niet duidelijker zijn, dan Hf) reeds is geweest. Als er een verhooging van den broodprijs komen zal, zal dat zijn een geringe. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. STRAFZITTING VAN VRIJDAG 5 JUNL AANRIJDING VAN EEN MOTORRIJDER OP DEN RIJKSSTRAATWEG TUSSCHEN BEVERWIJK EN CASTRICUM. Op de gehouden zitting was het eerste gerecht van de juridische schotel de voortzetting van de zaak contra den Alkmaarschen geneesheer Dr. G. S., die op 15 Maart nabij Castricum bij het Inhaler, van een motor rijder, die op zijn beurt een tweetal wielrijders had aan gereden en deswege terecht stond ter zake overtreding van artikel 22 Motor- en RiJwlelwet, subs. art. 3B van die zelfde wet, het niet voldende uitwijken naar links. Thans werden alsnog als getuigen gehoord de heeren v. Lieshout en Groenland, uit Heemskerk, die op 't moment van de aanrijding waren afgestapt om een sigaret op te steken en staande op den rijweg, hadden waargenomen, dat de automobilist door te gering naar links uit te wijken, het motorrijwiel met het achterspat bord aan den voorkant had aangereden, tengevolge waarvan de berijder kwam te vallen; van eenige slin gering naar rechts hadden zy niets gezien. Dr. S. bleef echter pertinent volhouden, voldoende te hebben uit geweken. doch de ambtenaar was van andere meening en vorderde ter zake overtreding art 38 f 40 boete of 40 dagen. Uitspraak 19 Juni. PURMEREND VERLOOR MET 2—0. Voortzetting had plaats van het onderzoek In de zaak tegen den rijwielhersteller Jacob W. uit Purmer end. die volgens dagvaarding (want als wy soms lie gen .doen wy het steeds in commisle), ln den avond van 26 April op den Noordervaartweg naby den Omval gemeente Alkmaar, het oude fordje van den landbou wer Poel uit de Wykermeer, gem. Beverwyk, had ge torpedeerd en toen van de schrik zelf met zyn Chevro let ln de Noordervaart was gereden, gelukkig zonder veroorzaking van persooniyke ongelukken. Gehoord werden alsnog mej. G. Vorst, huisvrouw W. Kluft en den rywielhersteller Wy'ker uit Alkmaar, wier verklaringen echter al bitter weinig ten voordeele van den verdachte konden uitwerken, zoodat hy het robber tje leeiyk verloor en veroordeeld werd tot 2 tientjes boete of 20 dagen. Exclusief natuurlyk de vordering van f 128.85, die de heer Poel van Wykermeer niet zal verzuimen ter be- voegder plaatse ln te dienen. DAT KINDJE HAD EEN FLUWEEL-ZACHTEN DOOD. Een vee-expediteur uit Koog aan de Zaan, de heer Klaas van L., reed ln den avond van 17 Nov. te Llmxnen met zyn vrachtauto den vrachtryderswagen, met een paard bespannen, van den heer D. Bakker finaal in brandhout. De bestuurder tuimelde van de kar, maar gelukkig bleef het paard, dat biykbaar koelbloedig was aangelegd en door zulke grapjes niet van streek raak te, doodkalm staan en kon zyn baas, vrywel ongedeerd weer overeind krabbelen. De kar was leeiyk bescha digd, doch daar zorgde de verzekering ditmaal eens correct voor. Het is anders gewooniyk niet veel moois wat wy van die verzekeringen meermalen voor het Kantongerecht hooren! Gewooniyk allerlei chicanus om aan de vergoeding te ontkomen. Zegt het voort, a.u.b.! Wat evenwel den heer v L. betreft, deze stond heden terecht wegens bovenomschreven aanrijding. Hy erken de het geïncrimineerde feit, doch beweerde door de verblindende verlichting van een anderen auto 'n oogen- blik de macht over het stuur te hebben verloren. Ock had hy niets bemerkt van de reflector, die achter op den vrachtwagen was bevestigd Deze reflector bleek by een door den heer D. de Vries, garagehouder te Alk maar genomen proef, geheel waardeloos. Evenals 90 procent van die nuttelooze versierselen. Gevorderd werd f 15 boete of 15 dagen, doch de kantonrechter was meer radicaal en sprak verdachte vrij. BEN CHAUFFEUR, DIE VAN EEN KOUDE KERMIS THUISKWAM. Op Dinsdag 24 Maart reden twee garagehouders uit Alkmaar, de heeren Dam en Hoogland, met een geheel nieuwen en voor dezen tijd tameiyk kostbaren wagen van ruim 5 mille op den Helderschen weg tot vervelens toe kilometers lang achter een beladen vrachtwagen, die links van den weg reed en waarvan de bestuurder biykbaar geen gehoor schonk aan het voortdurend signaal, uitdrukkende het verzoek om naar rechts uit te wyken. Onder Schoorl scheen het eindeiyk te daghen en week de vrachtauto af naar rechts, waarop men de kans waarnam om eindeiyk voorby te schuiven. Maar ellaci! op dit moment deinsde de vrachtauto peens weer naar links, waarop de bestuurder, de heer Dam, om een aanrijding te coupeeren, zyn duren wagen ln den berm stuurde. Het geneesmiddel bleek echter veel erger dan de kwaal, want de wagen sloeg over den kop en kwam terecht ln een kikkersloot. Wonder boven wonder, kwa men de belde Inzittenden er zonder eenig letsel af. zy werden dan ook met dezen gelukkigen afloop harteiyk gefeliciteerd door den ambtenaar, toen de onoplettende chauffeur van den vrachtauto, de 20-jarige expediteur P. F. van K. uit den Helder terecht stond Jammer ge noeg, bleven de port en de taartjes achterwege, althans onop- of aangediend! De wagen zelf had een schade bekomen van ruim f 589! Men begrijpt dat met dezen stand van zaken de expe diteur het hard te verantwoorden kreeg. Zyn tegen- pleiters waren twee deskundigen, belden bekwame autostuurlieden en die bovendien nog verklaarden, dat de verdachte na het ongeval eenige honderden meters was gestopt, maar niet de minste hulp had geboden. Hy had er met de handen in de zakken kalm op toegezien, dat de wagen met de hulp van een anderen automobiel en een manilla-tros, welwillend door den kapitein van een motorboot beschikbaar gesteld, uit de moddersloot werd gesjord. De verdachte van zijn kant evenwel verklaarde, dat de sterke wind de oorzaak was, dat hy met zyn hoog- beladen vrachtwagen telkens naar links was afgegle den, terwyl hy op grond van die zelfde oorzaak de sig nalen niet had waargenomen. Ook ontkende hy hulp te hebben geweigerd. De ambtenaar was om zoo te zeggen, woest op dezen veronachtzamer van de verkeerswetten en weg-ctikette en vorderde niet minder dan f 100 boete subs. 50 dagen en ontzegging van bevoegdheid motorrijtuigen te be sturen voor den tyd van 8 maanden. De Kantonrechter, hoewel niet minder verstoord, meende echter de weegschaal der gerechtigheid met eenige kilo's te moeten verlichten en bepaalde de straf op f 50 boete of 50 dagen en ontzegging rybevoegdheld voor den tyd van 6 maanden. EEN CHAUFFEUR, DIE DE KUNST VERSTOND, DE ZAAK EN ZIJN AUTO O MTE DRAAIEN. Op den 23sten April tufte de heer J. A. Prins, 'n ry- wlelreparateur uit Llmmen, ln gezelschap van zyn echt- genoote en dochter met zyn fordje op den Kennemer- straatweg te Alkmaar achter eenige wielrijders aan. zonder aanstalten te maken deze heeren voorby te rij den. Want het weer was goed en de heer Prins was den stelregel toegedaan: Die gelooven haasten niet! Plots echter werd de vreedzame vaart van het Fordje ruw verstoord door een van richting Heiloo komende personenwagen, die op onverklaarbare manier den weg overstak en de auto van den heer Prins een zoo geduch te aanrijding bezorgde, dat een schade van f 48.70 werd veroorzaakt, ongeacht nog de hevige consternatie, die de onverwachte schok onder de familie Prins te weeg bracht Het bleek dat de bestuurder van dé dit conflict veroorzakende automobiel was de melkrijder Jan K.. uit Zuid- en Noord-Schermer, die heden den ook terecht stond, daar de onderhandelingen betreffende de schade regeling geheel afstuitten op de onwillige houding van gezegden melkrijder. Deze stond dan ook heden terecht bewerende dat niet hy, doch Prins, die de fietsers voor bij wilde rijden, de aanrijding had veroorzaakt Ter sta ving van zyn verweer had hy 2 getuigen decharge, 'n melkrijder en 'n veehouder, die ook ln het door hem be stuurde motorrijtuig zaten, medegebracht alsmede een prachtvolle sttuat'.eteekening. welwillend vervaardigd door een bouwkundig genie uit Grootschermer op gege vens door verdachte verstrekt Evenwel klonken de ver klaringen afgelegd door den heer Prins en zyn vrouw, benevens van den heer Melis, gemeente gasfitter, die het ongeval ter dege had gadegeslagen, ln een geheel ande ren toonaard. Door de pertinente ontkenning van ver dachte, geflankeerd door zyn beide getuigen, dlo een merkwaardige gelijke lezing ten beste gaven, werd het evenwel noodig geoordeled, nog een tweetal onpartijdige getuigen te hooren en bepaald, dat de behandeling der zaak as. week met onverminderde activiteit zou wor den voortgezet ALTIJD DIE ONBETROUWBARE ELECTRISCHE FIETS LANTA ARNS. Als rijwielverlichtingsmateriaal mogen de electrische rijwiellantaarns wegens het verschafte gemak eenig voordeel opleveren, betrouwbaar zyn zy echter niet en de oorzaak, dat vele gebruikers op den gebruikeiyken bon worden „geslingerd" sooals nu ook weer, was do 19- jarige kostwinner en landbouwer, zooals hU zich zelf deftig qualificeorde, J. de B. uit Ursem. die in den avond van 28 Mei door brigadier Talsma op den Oudendyk te Heerhugowaard werd bekeurd ter zake het rijden zon der licht en thans tot f 3 boete of 3 dagen werd veroor deeld. Nagekomen Berichten. Dienstweigeringscongres te Alkmaar. Het Demonstratief Dienstweigeringscongres op aterdag 6 en Zondag 7 Juni in het gebouw „De Har monie" te Alkmaar, belooft zeer belangrijk te worden. Acht sprekers zullen het woord voeren, waaronder Ds. Schermerhom, Fedde Schurer en anderen. De clamatie van Martien Beversluis. Zie advertentie in dit nummer. BLOEDIG TREFFEN IN BURMA. Honderdtal rebellen gedood. Uit Bangoon. 5 Juni: In het dorp Wetto heeft een gevecht plaats gehad tusschen rebellen en politietroepen. waarbij de rebel len meer dan 100 dooden en gewonden telden. De troepen leden geen enkel verlies. Duitsche ministers naar Engeland. Vorstelyke ontvangst van Brüning cn Cur tius. Het doel van het bezoek, de moeilijk heden van Dultschland. De Duitsche staatslieden, dr. Brüning en dr. Curtius zyn gistermiddag voor een bezoek aan hun Engelsche collega's te Londen aangekomen. De ontvangst der hoo- ge bezoekers was schitterend en buitengewoon harteiyk, waardoor de belde ministers later verklaarden zeer ge troffen te zijn. De bekle staatslieden ontvingen gisteravond de jour nalisten, waarbij zy wezen op den moeilyken toestand, waarin Dultschland verkeert ondanks alle pogingen om zoowel in het rijk als ln de staten en ln de gemeenten de uitgaven te verminderen en de ontvangsten te doen stygen. Hoewel door het Youngplan de betalingen voor de schadevergoeding 700 millioen mark minder zUn gewor den dan onder het Dawesplan, is het tóch noodig geweest de belastingen te verhoogen, terwyi de uitgaven in de laatste 14 maanden met 2.5 milliara verminderd zijn. Alle kansen van de bevolking hebben onder deze zware lasten te lijden. Ook een regeling van de politieke moei lijkheden is zeer urgent De „Daily Herald", het regeeringsorgaan, zegt dat het bezoek het uiterlijk teeken is, dat het verleden voor goed begraven ls en dat do Brltscho betrekkingen met Dultschland dezelfde zyn als die met andere landen. Het oorspronkelUke doel van het bezoek is volgens het bind geweest, dit feit tot uiting te brengen, doch de gang van zaken heeft ertoe geleld het weekend op Chequers een nieuw en ernstiger beteekenis te geven. In eenonderhoud dat den vertegenwoordiger van Reu ter werd toegestaan, verklaarde Brüning. dat Curtius cn hy de uitnoodinging van Mac Donald gaarne hadden aangenomen. Wij zullen de gelegenheid waarnemen om op vrijmoedige wijze met Mac Donald en Henderson van gedachten to wisselen. Niet met documenten of programma's zijn wy her waarts gekomen, ons doel ls slechts, vriendschappeiyk alle vraagstukken to bespreken, die van gemeenschappe- lijk belang zyn voor onze beide landen. Gy in Engeland weet evenzeer als wy, dat Europa voor vraagstukken van vitale beteekenis staat en dat 't voornaamste thema van ons onderhoud de economische crisis en de ontwapeningsconferentie zullen zyn. Ik ben de meening toegedaan, dal de oplossing dezer aangele genheden het best door een openhartige gedachtenwls- sellng kan geschieden. Een portefeuille met f6000 verloren. Door een 82-jarigen man naast rijn binnen zak gestoken Zooals reeds elders ln dit blad een kort bericht ge meld, heeft een 82-jarlge man op de Heerengracht te Amsterdam een bruin zeildoeken portefeuille, inhoud- dende f 6000 verloren. Hy stak de portefeuille in plaats van in, naast den binnenzak van zyn vest Iemand heeft aan de politie medegedeeld, dat hy gezien heeft, dat op de Heerengracht een man en een vrouw een porte feuille opgeraapt hebben, maar of 't dezelfde was ls natuurlyk niet bekend cn tot dusverre ls geen aan gifte van het vinden van het geld gedaan. Het geld terecht. Nader wordt het volgende vernomen: De portefeuille en het geld zijn gisteren ln den laten namiddag terecht gekomen. De recherche van het bu reau Warmoestraat was n.1. op onderzoek uitgetogen in de richting HeerenstraatWestergracht, welke de vindersfamilie had ingeslagen. Ten slotte werd de wo ning van de bewuste familie gevonden in de omgeving van het Fredcrik Hendrikplantsoen en het volle bedrag werd er nog ln de portefeuille aangetroffen. De man en vrouw erkenden de vondst en deelden mede, dat zy wachtten op een oproep in de krant om het gevonden geld terug te geven. M en begrypt, hos gelukkig de verliezer was, toen hy vernam, dat het ka pitaaltje terecht was. Gevaren, die meisjes bedreigen. Avontuur van een Jonge Nederlandsche onderwijzeres. Zeven slachtoflers van vrouwenhandelaars bevrijd. Aan welke gevaren alleenreizende dames en meis jes bloot staan cn hoezeer de uiterste voorzichtigheid is geboden, vooral in internationale treinen, blijkt wel uit het avontuur, dat een 22-jarige onderwijzeres uit Nijmegen overkwam op een vacantie-uitstapje naar Keulen. De „Graafscliapsbode" publiceert een ge deelte van een brief, waarin zij vertelt, wat haar is overkomen: „In den trein naar Keulen, die dicht bezet was, raakte ik ongemerkt in gesprek met een paar char mante vriendelijke heeren, die zich zeer correct en hoffelijk gedroegen. Toen zij bemerkten, dat mijn reis naar Keulen ging, vertelden zij mij, dat zij in de buurt van het station Keulen een spoedbripf hadden af te geven, die via de posterijen niet meer tijdig ter plaatse kon zijn, en daarom eigenhandig bezorgd moest wor den. Jammer vonden zij het, hie.'door genoodzaakt t« zijn de prachtige treinverbinding met een verder ge legen stad te moeten prijs geven. Zij vroegen mij toen langs een omweg, of ik het ook onbescheiden zou vin den, als men mij verzocht den brief in Keulen even te willen afgeven, desgcwenscht gaarne tegen royale ver goeding. De groote belangen, die zij zeiden, bij de tijdige bezorging te hebben, rechtvaardigden dit in alle opzichten. Waar het adres van bezorging vrij dicht bij het station was, liet ik mij bepraten, bedoel de heeren dezen dienst zonder eenige belooning te be wijzen. Er werd mij toen echter nadrukkelijk verzocht den brief niet in de bus le stoppen, doch qf te geven uit sluitend aan „een dame", die zou opendoen en zoo het geen dame was. die open deed, dan in geen ge val den brief af te geven, doch in dat geval even naar die dame te willen vragen, opdat zij toch vooral persoonlijk den brief in handen zou krijgen. Het heele geval leek mij wel eenigszins vreemd, doch ik had het op mij genomen en zou dus aan den wensch der beide heeren voldoen. Toen ik even in Keulen uitstapte, tikte een pater, die bij ons in den coupé gezeten had. mij op den schouder en waarschuwde: „Weest voorzichtig met die boodschap, dame! Het kon mogelijk geen kwaad, maar het heele geval komt mij min of meer verdacht voor. Neemt u zich in acht. Men kan nooit weten!" Mijn Keulsche vriendin, die mij afhaalde, vertelde ik natuurlijk aanstonds het heele relaas en toen ook zij het eigenlijk maar half vertrouwde, besloten wij voor alle zekerheid d# politie eens te raadplegen. Op het politiebureau vond men het aanvankelijk een vrij onschuldig geval. Niettemin vond men het evenwel gewenscht, een oogje in het zeil te houden. Het aangegeven adres werd nagezocht en bleek een rinnte vi'.la te zijn. Be sloten werd. dat mijn vriendin aan het hek zou wach ten, terwijl een paar agenten zich verdekt zouden opstellen. Aldus geschiedde. Toen ik aanbelde, deed een allerbeminnelijkste dnme open, die haar bijzon dere blijdschap over het bezorgen van den brief te kennen gaf. Zij noodigde mij allervriendelijkst uit. even binnen te willen komen, op een dusdanige vricndelijken toon. dat ik het onbeleefd vond te wei geren. Maar wat toen gebeurde gaat alle beschrij ving te hoven.....-" Tot zoover deze brief. Het slot van de historie was aldus: Toen het meis je na een kwartier nog niet terug was. vonden de politicmannen het raadzaam in te grijpen. Men bel de aan, dochkreeg geen gehoor, ook op her haald bellen niet De mannen der wet achtten toen den tijd gekomen, de deur open te laten breken. In de villa bleekniemand meer aanwezig te zijn. Op het naderen der politiemannen waren de bewo ners blijkbaar door een achtertuin gevlucht; het huls was leeg. Evenwel... uit een vertrek klonken klagende vrouwenstemmen zwakjes naar boven, en toen men ook hier een deur forceerde, ontdekte men, dat achter deze deur een 7-tal jonge vrouwen en meisjes opge sloten zaten, waarby ook reeds de bezoekster van daar even. Welk een vreeeeiyk lot deze Jonge vrouwen heeft bedreigd, laat zich denken. Men denke zich eens even in. in welk toestand deze meisjes tijdens haar opsluiting moeten hebben verkeerd. Of de politie er ln geslaagd ls, de illustre bewoners der villa te achterhalen ver meldt de historie niet GEMEENTE SCHAGEX. Getrouwd: Jan Kooy en Jannetje de Graaf. POLITIE Gevonden: een lot van de verloting Opmeer.

Schager Courant | 1931 | | pagina 11