SchagerCourant DE RENTMEESTER. Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 6 Juni 1931. 74ste Jaargang. No. 8877 Professor Piccard's luchtreis. Professor Piccard ie terug op den grond. Zoo frisch als een hoen en volkomen gezond, Hij daalde welwillend uit hoogere sfeer, Met z'n neus in den wind, op de aardbodem neer. Hoewel het er luchtig naar toe is gegaan. Was hij toch niet verstrooid en ging niet naar de maan! Maar volgde bedachtzaam en stap voor stap Het spoor van de hoog're wetenschap. Zijn kogel was zuiver op 't einddoel gericht. Z'n ballon was secuur en volvoerde haar plicht, Hij leerde wellicht een zeer kostbare les, En al kreeg hij „de hoogte", hij had toch succes! Beneden hem wachtte, wat laag bij den grond, Sensatie op 't wriem-lend wereldrond. Men had hem gezien en men deed wat beducht, Men wees en men tuurde omhoog in de lucht. Hij kwam niet terug uit het gletschergebied, Daar daalde hij neer en daar vond men hem niet, Daar was hij verloren in sneeuw en in ijs, En de dood nam hem mee aan het eind van zijn reis! Professor vocht dapper voor lijfsbehoud, Hij steeg en hij daalde, de rest liet hem... koud, Hij landde weer levend, nu is hij de held, Zijn wetenschau wordt straks als bijzaak geteld. Men biedt bioscopisch een aardig contract, Omdat hij behouden omlaag is gezakt! Men geeft nu geen cent voor zijn kostbaar rapport, Hij sloeg toch met stukken het hoogte-record! Zijn afstand in Meters, dat is noe eens wat Die wordt door de wereld het hoogste geschat!! Juni 1931. KROES. (Nadruk verboden.) HET GELDSCHIETERSBEDRIJF. Doof de Tweede Kamer z.h.s. aangenomen. De Tweede Kamer heeft het initiatief-voorstel van wet wan de heeren Van den Bergh c.s. tot wettelijke regeling yan het geldschietersbedrijf z. h. s. aangenomen. De heer •Snoeck Henkemans verzocht aanteekening in de notu len, dat hij er tegen Is. De heer Van den Bergh werd door verschillende leden £elukgewenscht en door den voorzitter aangewezen om iet voorstel in de Eerste Kamer te verdedigen. LOODGIETER VAN HET DAK GEVALLEN. Op fdag gedood. Donderdagmorgen is te Boekelo een 29-jarige loodgie ter uit Hengelo, die bezig was herstellingswerkzaamhe den te verrichten op het dak van een bakkerij, op tot dusver niet opgehelderde wijze naar beneden gestort en op slag gedood. DIRECTEUR DER CENTRALE TARWE- ORGANISATIE. De heer C. C. C. Stolk benoemd. Uit Amsterdam: Tot directeur der Centrale Tarwe-or- ganisatie is benoemd de heer C. C. C. van Stolk te Utrecht FEUILLETON Naar het Engelsch. 10. HOOFDSTUK VIII. Toen Joyce bij bewustzijn kwam, werd zij vlug door de nachtlucht gedragen. Zonder de oogen op te slaan, wist ze in wiens armen zij rustte, en heel de verschrik king van het avontuur, dat zij zoo even had beleefd, verdween, in het zalig gevoel van veiligheid en vrede, dat zich nu van haar meester maakte. Robert Stone droeg haar tot aan de deur van het woninkje van ouwen Ike en legde haar daar voorzich tig op de houten bank onder het venster, waar de oude man zijn avondpijpje placht te rooken. Ze wierp hem een dankbaren blik toe, en, terwijl hij haar nog even bleef vasthouden, of hij bang was. dat zij vallen zou, mikte hij een paar kiezeltjes naar het vens ter van het slaapkamertje, een verdieping hooger. Het hoofd van ouwen Ike verscheen bijna onmiddel lijk, wat Joyce nog bevestigde in haar vermoeden, dat de oude toch niet zoo doof was. als dit wel leek. In on gelooflijk korten tijd stond hij gereed en gekleed naast hen. Robert Stone sprak geen enkel woord van toelichting tot hem, maar droeg nu Joyce weer naar binnen, waar hij haar op een rustbank vlijde. ..Zou je het erg vinden, om een tijdje alleen te blij ven?" vroeg hij. „Ik zal niet lang weg blijven." ..Hij kan hier toch niet komen, hè?" vroeg ze, hem angstig bij den arm terughoudend. „Wel neen. arm kind! Ik heb hem veilig en wel ge- honden, maar nu moet ik hulp halen; iemand zien te krijgen, om hem te bewaken. Ik zou je niet alleen laten. «Is ik niet wist, dat je hier volkomen veilig was, dat hegrijp je toch wel?" •Ja 2eker, En ik dank u nog wel zeer. Neen. ik zal niet bang z|jn. Gaat u maar gerust." Hij stak een kaars aan, zette die op tafel en toen 8in8 hij met ouwen Ike het huisje uit. Verkeersongelukken. Wederom slapend achter het stuur. Auto bij Eist over den kop geslagen en van den dük gestort. De vier inzittenden gewond. Donderdagmorgen om vijf uur is tusschen Arnhem en Eist een auto van den suikerwerkfabrikant L. A. uit Enschede met vier inzittenden over den kop geslagen. De auto kwam van Heerlen. Vermoedelijk is de bestuurder, door den slaap over mand, het stuur kwyt geraakt. De wagen viel van den dijk in de sloot. De inzittenden, die allen gewond wer den. zijn In een volla binnengedragen. Voor drie van den bleek opneming in het aiaconessenhuis te Arnhem nood zakelijk. Nader wordt uit Eist gemeld, dat het ongeval heeft plaats gehad aan den ingang van de Dorpsstraat te El- den gemeente Eist. De auto werd bestuurd door den heer J. L. Achten uit Enschede. Zooals gemeld, werd de bestuurder door den slaap overvallen, waardoor hij het stuur kwijt raakte. De auto sloeg over den kop; hij kwam terecht in de s'.oot, die langs den weg loopt. Het ongeval is betrekkelijk goed afgoloopen. De vier inzittenden kregen niet ernstige verwondingen, voorna melijk aan het hoofd. Ernstige aanrijding te Haarlemmermeer. Wielrijder met een schedelbreuk opgenomen. Donderdagavond ongeveer 8 uur heeft een ernstige aanrijding plaats gehad bij de nieuwe brug over de Ring vaart, gemeente Haarlemmermeer .Een wielrijder die zich aan den linkerkont van den weg bevond, wilde uit wijken voor een van den tegenovergestelden kant nade rende auto, terwijl op hetzelfde oogenblik eveneens een auto van den anderen kant kwam. De aanrijding was onvermijdelijk. De wielrijder, zekere Somers wonende te Vijfhuizendijk werd met een ernstige schedelbreuk op genomen cn docr dr. Kuipers verbonden. Later is het slachtoffer naar Haarlem overgebracht. Auto tegen een boom gereden. Een defect aan de stuurinrichting. Een zwaar en twee licht gewonden. Donderdagmiddag is in de gemeente Veldhuizen bij Utrecht door tot nog toe onbekende oorzaak, vermoede lijk een defect aan de stuurinrichting, een luxe auto uit Den Haag op weg naar Utrecht, met vrij groote snel heid tegen een boom gereden. Twee der inzittenden lie pen lichte kwetsuren op. terwijl de derde inzittende, af komstig uit Den Haag. ernstig gewond werd en o.a. een hoofdwonde en een gebroken been opliep. De beide licht gewonden werden met een auto naar Utrecht vervoerd om zich aldaar te laten verbinden. Het duurde vrij lang. alvorens een ambulanceauto uit Utrecht ter plaatse was om den zwaar gewonde naar de Rijksklinieken aldaar over te brengen. Noodlottige ontploffing op een tjalk. Ernstig ongeval in de Rotterdamsehe haven. Drie zwaar gewonden. Donderdagmiddag heeft in de Waalhaven te Rotter dam een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Door tot nog toe onbekende oorzaak ih een ontplof fing ontstaan in de machinekamer van de motortjalk „Standard Shlpplng 5", tengevolge waarvan de boot In brand Is gevlogen en de drie opvarenden zeer ern stige brandwonden hebben bekomen. De boot voer Donderdag inde Waalhaven in de buurt van het N. H. V. toen de kapitein, de 27-jarige J. Gie- liet, bemerkte dat er iets aan den motor mankeerde. Deze motof is opgesteld in een in het achterschip ge legen machine-kamer die met een massief ijzeren schot van het ruim gescheiden is. Hij ging eens poolhoogte nemen en nauwelijks was hij in de machinekamer gegaan of er weerklonk een hevi ge knal. die tot ver in den omtrek gehoord werd. On middellijk daarop sloegen felle vlammen uit het ruim en de twee andere opvarenden, de 25-jarige dekknecht W. Vermeulen en een 14-jarige jongen G. Johanson, wisten niet3 anders te doen dan de boot zoo gauw mo gelijk langszij een in de buurt liggende Rijnaak te bren gen, waar zij ijlings op over sprongen. Beiden hadden echter ernstige brandwonden gekregen. Voor den kapitein vreesde men het ergste doch ook hij wist zich aan boord van den Rijnaak in veiligheid te stellen. Ook hij had vreeselijke brandwonden over het geheele lichaam gekregen. Door den hevlgen knal. waarmede de ontploffing ge paard ging. werden verscheidene schepen gealarmeerd. De motorboot „Roma" van de Italiaansche delegatie, die het eerst op de plaats des onheils aankwam nam de drie gewonden aan boord en bracht hen naar het bureau van de Rivierpolitie. Daar zijn zij door een auto van den Geneeskundigen dienst afgehaald en naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht. Hun toestand is uiterst zorgwek kend. Een boot van den Havendienst, die inmiddels gearri veerd was heeft het brandend vaartuig naar steiger 17 aan de Waalhaven gesleept en onderwijl het vuur met één straal gebluscht. En terwijl Joyce dus op die harde bank lag. was zij in 't minst niet bang. Met ieder oogenblik ging de over tuiging vaster bij haar staan, dat Robert Stone toch een goed en betrouwbaar man was. Hij had haar het leven gered; dan mocht zij hem tenminste toch wel haar vertrouwen schenken. De tijd viel haar niet lang. terwijl zy daar zoo lag te peinzen en te droomen; toch verliep er meer dan een uur, vóór Stone terugkwam. Ten zeerste verlan gend. wat te hooren. richtte zij zich onmiddellijk op. maar hij viel in een stoel neer en wischte zich met zijn zakdoek het gelaat af, terwijl hij eerst even op adem moest komen. „Daoht je. dat Ik nooit meer terugkwam?" begon hy. „Ik ben dan wel veel langer uitgebleven, dan ik gedacht had. Maar ik moest naar „Eremzicht" gaan; twee mannen opzeken en een jongen naar den dokter stu ren. Ouwen Ike heb ik zoo lang ter bewaking gelaten, want ik wist» dit ik het vlugger zou doen, dan bij!" „Was hy bang. om alleen te blijven?" „Wel neen. Het was niet om hèm, dat lk my haast te. maar om jou. kindje!" Joyce bloosde heftig en hoopte maar, dat hy het in 't half-duister niet zag. Toch was het licht genoeg, dat zy duidelijk kon onderscheiden, hoe vermoeid en uitgeput hy er uitzag. „Om mij hadt u zich niet hoeven haasten. Ik lag hier heel goed. al was u dan ook niet vóór den ochtend teruggekomen. U ziet er echt moe uit". „Toch ben ik heel goed. Maar de vraag is: ben je zel ve nu goed genoeg en voel je je in staat tot een lange wandeling?" „Als het noodig is, wel. Waarheen moet lk dan loo- pen?" „Ik zou je graag naar de pastorie van Blytheby bren gen. Het lijkt wel heel dwaas, om je zoo ver te laten loopen. na al wat je doorgemaakt hebt» maar ik weet er niets beters op te bedenken. Nu zou ik wel een paard en een wagentje kunnen huren, maar dat zou veel oponthoud geven en bovendien zou ik je dan weer een tyd alleen moeten laten." „O. maar ik kan best dat emd loopen en nog wel ver der ook, als 't noodig is!" Hy trad even naar buiten en haalde haar hoed en mantel, die hij op de bank had laten liggen. „Die heb ik op je kamer gevonden, maar ik heb ze opzettelyk niet meegebracht, omdat je je dan meer ge- Hoe hevig de ontploffing Is geweest biykt wel uit het feit, dat het zware yzeren schot tusschen de machi nekamer en het ruim totaal In stukken geslagen is. De boot is later naar het bureau van de Rivier politie aan de Schiehavcn gesleept. De politie zou gis ter een onderzoek instellen naar de oorzaak. Goedgevulde kous. Zonderling man te Kampen dood bi r^jn woning aangetroffen. Wat men in een half door den vloer gezakt brandkastje vond. Dezer dagen bleef de deur van den landbouwer Van Regteren in de Bultennieuwstraat te Kampen gesloten, meldt het „Hsbl." Toen de politie de deur open had gebroken vond zy den "boer midden in een plas bloed op den grond liggen. Van Regteren. die al geruimen tijd alleen woonde stond bekend als een zonderling en buitengewoon schriel man. In tegenwoordigheid van fa milieleden ging de politie over tot opening van een oud brandkastje dat half door den vloer gezakt in den hoek van het vertrek stond. Achtereenvolgens kwamen te voorschyn bundeltjes bankpapier, zakjes specie, pak jes effecten. Toen alles een beetje geschift was, bleek er bijeen te zijn een bedrag van byna f 25.000 aan con tanten. terwijl de aanwezige effecten geschat werden op een f 70.000. Het feit, dat er by van Regteren wel wat te halen was bleek echter niet onbekend te zyn by verschillende leden van het inbrekersgilde. De vorige week werden toch. naar aanleiding van een onbeduidend inbraakje te Kampen, aangehouden een Duitscher. een Oosten ry- ker en een Kamper voddenkoopman. De Duitscher be kende het inbraakje en toen hy toch eenmaal aan het bekennen was, vertelde hij ook, dat het in het voor- nemer» van het drietal had gelegen Van Regteren „koud" tc maker, om den spaarpot die men daar wist te zitten. Op het laatst waren zy echter voor het plan teruggeschrokken. Het naderhand ingestelde onderzoek wees uit, dat van Regteren een natuurlijken dood was gestorven. Voor 30 mille opgelicht. Een echtpaar van hun geheele vermogen afgeholpen. De daders in arrest. V.D. meldt uit Helmond: Te Beek en Donk is het echtpaar H. G. Slits. win kelier in conserven, manufacturen enz in den loop van 1 jaar door een drietal personen uit Eindhoven voor 30.000 gulden opgelicht. Zekere M. v. d. L.. uit Eindhoven, stelde S. voor. compagnon te worden van een zaak te Eindhoven. Dit geschiedde. Zekere W. A. en Th. de B.. ook uit Eindhoven waren mede in het complot betrokken. Zij hebben kans gezien, door telkens een som van f300 tot f600 voor de zaak te vragen, de familie .S. van haar geheele vermogen te ontdoen. Tenslotte is de heer S. zich in Eindhoven op de hoogte gaan stel len van den omvang van de zaak. liet bleek een winkeltje te zijn niet meubilair ter waarde %*an en kele tientallen guldens. De politie heeft de daders gearresteerd. Zij* zijn naar Roermond overgebracht. UITVOERING VAN DE TARWEWET. Interpellatie-Oud toegestaan. De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag z.h.s. besloten dat de interpellatie van den heer Oud over de uitvoering van de tarwewet is toegestaan. De in terpellatie zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. drongen had gevoeld, om mee te gaan. Nu kan je ook wel hier biyven en dan kon lk je op den ochtend er heen rijden; maar dat zou enkel aanleiding geven tot gepraAt Zooals het nu is, weet alleen ouwe Ike dat je hier bent. cn hij zal niets zeggen." Toen ze het pad door de velden insloegen, vroeg ze. „Zou ik nu niet alleen kunnen gaan? Dat bespaarde u dan weer deze wandeling?" „Geen denken aan: ik ga mee. Geef mij maar den arm." Zij gaf gevolg aan deze uitnoodiging en een tijdlang liepen ze naast elkaar voort Het was een prachtige zomernaoht, helder verlicht door de zilveren maan, terwijl allerwegen de heeriykstc geuren opstegen van veld en wei. Toen zc op den grooten weg kwamen, verbrak Joyce eindelijk de stilte met de vraag: „Zouden ze het op de pastorie niet vreemd vinden, dat ik ze zoo storen kom. midden in den nacht?" „Ik zal het wel toelichten. Mrs. Verinder is zoo'n He- ve, verstandige vrouw; ze zal biy zijn, je by zich te heb- ben." „Maar ik ben haar totaal vreemd „Neen, zeker niet. Ik heb haar al over je gesproken en ze had je ook willen opzoeken, maar dat wilde ik toen niet; waarom, dat kan ik nu niet allemaal zoo gauw zeggen. Maar nu wilde lk wei. dat zy het ma ar had gedaan, dan zou je gewete n hebben, waar je heen had kunnen gaan. toen je daar zoo alleen achtergeble ven werd. Wat was eigenlijk de reden daarvan? Kan Je mU dat ook zeggen?" Joyce draalde even, want hoe kon zU hem dat nu ver tellen, zonder te veel blaam te werpen op Felicity? „Ik geloof niet. dat lk ooit zoo geschrokken ben, als toen ik je daar voor het venster zag staan", ging hy voort „Ik dacht ook. dat Je weg was. Joe had mij ver teld van den grooten auto. die op „het Dal" V*as geko men. Hy zei. dat er twee heeren in asten, die de bagage tusschen zich in droegen en dat je allen luid pratend en lachend wegreed." „Ik denk, dat een van die heeren de ohauffeur was. Mr. Carmichael rijdt nooit zelf; dat heb ik Felicity wel hooren zeggen." „Wist die man dat hy Je daar achterliet?" „Ik geloof niet, dat hy wist dat ik daar was. Ik heb er hem nooit gezien. Het is een vriendelijke man. maar hy weet zeker niet, dat er zulk een onbeduidend per- Vergiftiging te Den Haag. Para-typhus in het militaire hospitaal als een gevolg van het eten van citroenvla, be reid met duiveneieren. Alle gevaar nage noeg al geweken. Zondag en Maandag hebben zich in het militaire hos pitaal te 's-Gravenhage een groot aantal gevallen van vergiftigingsverschynselen voorgedaan. Een bacteriolo gisch onderzoek toonde aan. dat men hier te doen had met para-typhus. Zondag had het militaire hospitaal een aantal duiveneieren ten geschenke gekregen en in de keuken van het hospitaal was van deze eieren een ci troenvla bereid Zondagmiddag werd deze vla aan een aantal patiënten als nagerecht verstrekt. In den loop van den nacht van Zondag op Maandag en des Maandagsmorgens werden alle patiënten, die op de zaal lagen, waar de citroenvla was uitgereikt, zeer ernstig ongesteld. De dokters stelden uniforme verschyn- selen vost, welke op een acute vergiftiging wezen. Al heel spoedig kwam men tot de conclusie, dat men hier te doen had met para-typhus. veroorzaakt door het eten van de citroenvla. Dit werd nog duidelijker, toen het bericht kwam. dat de vrouw en een loge van een hoofd verpleger. benevens een werkman, die ook van de ci troenvla hadden gegeten, eveneens door para-typhus wa ren aangetast. De hygiënist van de landmacht, officier van gezondheid le klasse'dr. Doornix, uit Utrecht is over gekomen en heeft enkele resten van de citroenvla on derzocht en daarby bleek, dat in de duiveneieren de kie men van paratypbus-bacillen voorkwamen. De toestand van de patiënten er zijn er 17 is thans gunstig; de temperatuur loopt terug en gevaar voor uitbreiding wordt niet meer aanwezig geacht. En kele patiënten, die Dinsdag nog een ernstigen indruk maakten, waren Donderdagochtend veel beter. EEN DRIELING. Op 12 April werd in de vroedvrouwenschool te Heerlen bij een vrouw een drieling geboren. Op l i Mei verliet de vrouw de kliniek. Naar thans vernomen wordt, is aan giften binnengekomen f1220. waaron der een gift van de Koningin, van de Koningin- Moeder en van mgr. Schrijnen, bisschop van Roer mond. Verder zijn er nog vele gaven in natura. Het geld vastgezet op de spaarbank. De vader, een in valide mijnwerker, kan wekelijks een bedrag van tien gulden afhalen. Do giften zijn zoodoende voldoende voor twee jaar. LEVENSGEVAARLIJK GETROFFEN. In aanraking met een electrische draad. De chef-monteur Vos van het Gemeentelijk Eiectrlct- teitsbedrijf te Coevorden kwam Donderdag te Nieuwe Krim in aanraking met de onder stroom staande dra den van een persturfmachine. Hij werd levensgevaar!yk getroffen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Nader meldt men, dat de getroffene aan de gevolgen ie overleden. RUZIE OP EEN SCHIP. De schipper zwaar gewond. Donderdagmiddag ontstond op een schip, liggende te Schiedam, oneenigheid tusschen den schipper H. F. en diens knecht J. V. De knecht gaf den schipper een klap, waardoor deze achterover in het ruim viel. Met een ge broken ruggegraat en rechterschouder werd de schip per bewusteloos naar het R.K. Ziekenhui» overgebracht. Zyn toestand is zorgwekkend. De getroffene is 31 Jaar oud en woont te IJsselmond*. De knecht heeft zich later by de politie gemeld. soontje op de wereld bestaat als Joyce Hamilton." Op haast gebiedenden toon zei Robert Stone toen: „Nu moet je mij toch eens alles vertellen; want ik begrijp er niets van." Joyce deed haar best. Felicity zooveel mogeiyk te spa ren. Ze vertelde, hoe ze bij het ontwaken tot de ontdek king waa gekomen, dat zy heel alleen was in huis. en van de twee briefjes, die haar den toestand verklaard hadden en van haar toebereidselen, om dien volgenden ochtend al vroeg te vertrekken. Maar verder wist hij het Robert Stone stond haar aan te kijken. Kwam het nu enkel door het maanlioht. dat hij zoo bleek zag? „Joyce. weet je. wie Ik dacht dal die tweede man was. die dan zeker de chauffeur zal zijn geweest?" „Neen." ..Ik dacht, dat het de oude heer was. dien jy zoudt trouwen. Ik dacht dat ze beiden waren gekomen, ora jullie te halen. Dat heeft zij gezegd." .Maar er is geen oude heer. dien lk zal trouwen?" ..En dan de vader van de kinderen, die je hebt les gegeven?... Miss Gray zei. dat je daar was weggegaan, omdat je er niet goedschiks blijven kon. tot je getrouw u-as; maar dat je er nu weidra zoudt terugkeeren, als zyn vrouw." „O, wat een schaamtelooze leugen!" riep Joyce veront waardigd. „Die arme Mr Ellison! Ik had hem bijna ge heel vergeten. Het i* volkomen waar. dat hij my ten huweiyk heeft gevraagd, maar ik heb ..neen" gezegd er. toen vond ik. dat het ook maar beter u-as. om te gaan. Ik zou by Felicity biyven. tot ik een andere betrekking had. Maar hij was nog zoo oud niet. Niet zoo oud als Mr. Carmichael. Toch dacht ik er niet over." „Dat heeft ze mij gisteren-ochtend verteld. Maar wat dacht Je wel van mij. toen ik gisteren In het laantje zoo boos op je was? Waarom heb je je toen niet verde digd en het toegelicht?" „Ik dacht, dat u van Felicity sprak, maar niet van mij." „Felicity?" riep hy. „Haar zaken gingen my niet aan. Ze had mU dikwijls van dien Mr. Carmichael gesproken, toespelingen gemaakt op de goede party, die zij kon doen. Ik zei er nooit iets op. maar nu gisteren verloor ik myn geduld en ik vrees, dat lk enkele harde dingen heb gezegd. Toen heeft zij zich op my gewroken en ver telde my die leugen van jou. Hoe ik het heb kunnen gelooven, begryp ik nu nog niet, maar zij heeft zoo'n Dat is de shag die ih begeer. Nooit wensch ih andere merhen meed VAtt Kit Ut» OCUR/Q Voorpyp of eiganet

Schager Courant | 1931 | | pagina 5