BRAND-, INBRAAK-, Nederlandsche Middenstandsbank n.v. Uit onze Omgeving. houden ratlonallsatiecongres werd al® afgevaardigde ge kozen dc heer J. P. Roep te Sohagen. Dit congres wordt (gehouden te Amsterdam in October a.s. en wordt geor ganiseerd door de Ned. Vakcentrale, waarbij de C.B.- P.T.T. is aangesloten. Ala sprekers zullen optreden de heeren Professor Mr. Frija en Mr. M. Levenbach. Dc rekening van den penningmeester den heer S. P. Vries te Winkel, sloot met een batig saldo van f 184.83. Do ontvangsten hadden bedragen f 681.66, de uitgaven i 476.83. Bij monde van den heer C. C. Andriessen werd het fi nancieel rapport uitgebracht en tot goedkeuring der re kening 1830 geadviseerd. Hiertoe werd onder applaus besloten, waarbij de Voorzitter een woord van hartelljken dank tot den pen ningmeester riohtte voor het accuraat en zuinig finan cieel beheer. In dc rondvraag werd de landdag besproken, welke op Zondag 21 Juni a.e. te Alkmaar zal wordon gehouden In den stedelükcn muziek tuin. Allo aanwezigen, besloten dezen nuttigen landdag te bezoeken, zoo mogelijk gezamenlijk met de resp. dames per autobus, Hierna volgt sluiting door den voorzitter met dank aan do aanwezigen voor de aangename besprekingen, die het voor voorzitter een voorrecht maakte, deze ver gadering te mogen leiden. Diefstal-, Glas-, Automobiel-, Transport- Ongevallen-, Bedrijfs- en Levensverzeke ringen, alsmede alle andere voorkomende Assurantiën worden door ons tegen concurreerende premiën afgesloten. :- VRAAGT ZONDER EENIGE VER- Pl.ICHTÏNG PREMIE - OFFERTE. KANTOOR SCHAGEN: Markt 84, SCHAGEN. Directeur: Mr. J. A. E. BUISKOOL. GESLAAGD. De heer M. Brugman, 1.1. klerk Ned. Spoorwegen, werkzaam aan het station alhier, is geslaagd voor kletrk Ned. Spoorwegen. I»E KERMIS. Met de a.s. Schager kermis zal In het Noordhollandsch koffiehuis worden opgevoerd de buitengewoon interes- santé operette „De Zingende Zeeroover", waarin o.m. de j welbekende zanger Emllo van Bosch optreedt. Een echt kermlsstuk dat aan menigën bezoekers een avond van plezier en genot zal verschaffen. Vrijdag en Zaterdag het specialiteiten gezelschap van Faveur. Dit gezelschap dat hier In de laatste jaren honderden bezoekers van hun schitterend spel hebben doen genieten, zal ook'nu niet nalaten er weer velen te trekken. In Cérès zal het er niet minder genoegelljk toegaan. Daar tooh treden Jan van Riemsdijk en Daan Pool op. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier, werd ln den loop der maand op spaarbankbeekjes ingelegd f 6454.75, en terug betaald f 6784.71, derhalve minder ingelegd dan terug betaald f 329.96. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 9. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter dlrccUo op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f en afgeschreven f 3600, derhalve minder ln- dan afgeschreven f 3600. Drievoudige inbraak. Alles systematisch afgezocht. Alleen om geld te doon. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in onze fremeentc in een 3-tal perceelen ingebroken, n.1. bij de firma Jb. Molenaar in de Molenstraat, bij den kas- sier A. Sleutel en bij den daarnaast wonenden tim merman den heer Jb. Bakker, j In alle 3 perceelen zijn de laden overhoop gehaald, do doosjes, portemonnaies, enz., nauwkeurig onder- zocht en alle contanten een prooi geworden van de f (den) inbreker(s). Bij de firma Molenaar is bet geldkistje uit het Kan toortje gehaald, naar den keuken gebracht en de in houd op een wollen deken uitgespreid en het geld meegenomen. Do lade van het buffet was ook aan een nauwkeurige inspectie onderworpen en de inhoud vond men 's morgens op den gcond verspreid. De huishoudportemonnaie die in den keuken lag, een centendoosje enz., enz., alles was leeggehaald. Tot een bedrag van f 400 wordt vermist en men begrijpt de ontsteltenis van de bewoners, toen zij 's morgens bij i het opstaan dit nachtelijk bezoek gewaar werden. De vrouw des huizes heeft 's morgens om 3 uur een auto gehoord, doch behalve het dicht slaan van een trap- deur heeft men niets vernomen. Ook een doos siga- 1 rotten werd vermist. Bij de familie Bakker was ook alles nauwkeurig af gezocht en lag de inhoud van' buffetla, de ledige por tefeuilles, doosjes, enz., op den grond. Hier werd i ruim f 100 een prooi van de inbrekers. Uit den keu ken werden voorts nog gehaald een 4-tal eieren, waar van 1 leeggezogen werd en de dop in het grasveld gevonden. Bovendien werd een stukje zeep vermist. Bij den heer Sleutel had het bezoek nog het min ste resultaat, nl. f 26. Ook het kassierskantoor werd bezocht, maar het geld was hier goed opgeborgen. Door middel van het uitsnijden van een stuk ruit uit de keukendeur heeft men de keukendeur kunnen ontsluiten en op deze wijze wist men in de kamers enz. van de 3 perceelen te komen. Het is te begrijpen éat zoo zeldzaam gebeuren in onze gemeente' veel stagnatio veroorzaakte. POLITIE. Gevonden: een combinatleetang; ©en rijwielplaatje; een haJ3doekje. DIENSTWEIOERINGSCONGRES TE ALKMAAR. Te Alkmaar heeft Zondag een zeer druk bezocht dienstweigeringscongres plaats gehad. Dit congres werd Zaterdagavond geopend. Naast bekende spre kers uit de anti-militaristische wereld, werd ook het woord gevoerd door den heer Setteur van de R.-K. Volkspartij. BEWAKING VAN OVERWEGEN. Scherpe maatregelen tegen het niet of niet tijdig stuiten. Naar het „HsbJ." verneemt, hebben de rijksinspecteurs opdracht ontvangen om bij het niet of niet tijdig geslo ten zijn van overwegen tegen het bewakingspersoneel, dat terzake in verzuim is, fel het vervolg steeds proces verbaal op te maken. Aan het gehcele bewakingspersoneel van de Ned. Spoorwegen is thans medegedeeld, dat behaive deze van rijkswege uitgelokte gerechtelijke vervolging, het in ver zuim zijnde personeel disciplinair zal worden gestraft. De Engelseh—Duitsche besprekingen. Thans samenwerking met de andere betrok ken regceringen. Reuter meldt uit Londen: Een officieel communiqué aan het eind der Engelsch- Dultsche besprekingen op Chequers, het officieel verblijf van den premier, door het Forcign Office uitgegeven, deelt mede dat dc moeilijke economische toestand in Duitschland werd besproken. De Brltsche vertegenwoor digers vestigden de aandacht op het umverseele karak ter van de hecrschende depressie en den bizonderen in vloed daarvan op Duitschland. Belde partijen waren het erover eens, dat buiten en behalve de pogingen van na tionaal karakter, het herstel van het vertrouwen en de welvaart afhankelijk waren van internationale samen werking. In dezen geest zullen de belde regeeringen po gingen ln het werk stellen om de heerschend© crisis te behandelen ln nauwe samenwerking met de andere be langhebbende regeeringen. Het communiqué zegt verder dat „de gelegenheid werd aangegrepen voor 'n vriendschappelijke bespreking vande positie, waarin het Duitsche rijk en andere industrieele staten zich thans bevinden. Bijzondere nadruk werd door de Duitsche ministers gelegd op de moeilijkheden van de bestaande positie in Duitschland en de behoefte aan le niging." Herziening van de oorlogsschulden? Volgens de „Sunday Express" ls het niet onwaarschijn lijk dat aJs resultaat van dc besprekingen te Chequers een wereldconferentie zal worden voorgesteld tot het overwegen van voorstellen tot herziening van alle oor logsschulden. De indruk in Amerika. V.D. verneemt uit New York: De resultaten van Chequers worden zoowel in de pers alsook in parlementaire kringen druk besproken en be schouwd als een politieke gebeurtenis van den eersten rang. De commentaren geven natuurlijk uiting aan ver schillende meeningen, doch houden alle rekening met de Amerikaansche binnenlandsche politiek. In een hoofdartikel van de democratische „New York Times" wordt erkend, dat de herstelbetalingen onmoge lijk nog langer uit buitenlandsche leeningen gefinan cierd kunnen worden, aangezien leeningen met 't oog op den deplorabelen toestand van het Duitsche credietwe- zen slechts ruïneuze gevolgen kunnen hebben. Duitsch land kan natuurlijk een nieuwe conferentie aanvragen ter herziening van het Young-plan, en ook een morato rium zou misschien verlichtingen brengen, doch het zou beter zijn voor Duitschland zelf, een heroïsche krachtsinspanning aan te wenden teneinde de beta lingen voor te zetten en tegelijkertijd op de noodzake lijkheid van herziening te wijzen. Toegegeven dient te worden, dat de vervulling van het Young-plan door de economische wereldcrisis ten zeerste bemoeilijkt wordt, Duitsche tevredenheid. Uit Berlijn: In politieke kringen hier ls men van mee ning. dat het bezoek van den Duitschen rijkskanselier en den minister van buitenlandsche zaken in Chequers geheel aan zijn doel beantwoord heeft. De houding van de Fransche pers, die zeer sterk tegen Chequers stelling neemt, bewijst dit duidelijk Bijzonder veel waarde hecht men aan het feit, dat dr. Brüning en dr. Curtius niet alleen gelegenheid hadden, met den Britschen premier over den economischen toe stand van Duitschland te confereeren, maar dat aan deze besprekingen ook de minister van handel, Graham, air Frederick LeithRoss van het ministerie van fi nanciën en de gouverneur van de Bank of England, Montague Norman, hebben deelgenomen. In verband hiermede wordt van officieele zijde de eisch tot bijeenroeping van den rijksdag bedenkelijk ge noemd. De regeering moet volkomen vrijheid van han delen hebben om de in Chequers zoo gunstig ingeleide onderhandelingen voort te kunnen zetten. Deze vrijheid van handelen zou door onvruchtbare dis cussies in het parlement slechts geschaad kunnen wor den. De brand in München's g la s p a I e i s. Het onderzoek naar de oorzaak. Ver moedelijk zelfontbranding. Inzake den brand in het glazen paleis te München, waar zooals elders in dit nummer reeds uitvoerig ver meld, voor millioenen aan kunstschatteen verloren ging, wordt nader gemeld, dat bij het blusschings- werk 20 brandweerlieden werden gewond. De beroepsbrandweer is sinds Zaterdagavond inge rukt. De nablussching werd verricht door een wacht van vrijwilligere. Zondag moest zij nog eenige malen daadwerkelijk optreden, aangezien nog eenige kleine brandjes opleefden, waardoor veel rook werd ontwik keld, hoewel Zaterdagavond en in den nacht op Zon dag een zeer hevige regen den brand, naar het scheen, volledig had gebluscht. Het is tot nu toe nog niet gelukt, de oorzaak van den brand te ontdekken. Het vermoeden, dat brandstichting in het spel was, schijnt echter onjuist. De tot heden gevonden sporen wijzen eerder op zelfontbranding van door schilders gebruikt materiaal. Er waren n.1. den vorigen dag tot 's avonds laat nog schilders aan het werk, die aange brachte decoratie-proeven weer wegveegden. Zij ge bruikten hiertoe stukken neteldoek met een mengsel van terpentijn en lijnolie. Men vermoedt nu. dat deze lappen, die de schilders bij hun berghok met ander gereedschap in een berg hok hadden weggeborgen, door zelfontbranding den brand hebben veroorzaakt. De politie zou gisteren proeven nemen met in ter pentijn en lijnolie gedrenkte lappen. De minister van Kunst en Wetenschappen heeft be sloten een officieclen oproep tot het geheele Duit sche volk te richten om de getroffen kunstenaars te steunen. Voorts stelt de regeering de Nieuwe Pinako- theel. ter beschikking om daarin een nieuwe tentoon stelling te houden. De aardbeving. Het centraal punt ln de Noordzee. Uit nader bijzonderheden over de aardbeving blijkt, dat zij niet alleen in alle deelon van Engeland werd ge voeld, doch ook in een groot deel van Schotland. De uitgestrektheid van de aardbeving, waarvan de eerste schok ln het obsevstorium te Kew werd opgeteekend te 28 minuten voor halfeen, was zoo groot, dat het spoor niet meer geregistreerd kon worden. De beving duurde ongeveer een half uur. Volgens de schatting van de observatoria te Kew en te Brussel ligt het cen traal punt der aardbeving onder de Noordzee tusschen 10 en 30 mijl van de Engelsche kust in de nabijheid van Huil. Slechts schade van geringen omvang blijkt te zijn aangericht. Lowestoft, aan de Oostkust van Engeland, blijkt den schok het zwaarst te hebben gevoeld Daar zijn schoor- ateenen omlaag gestort en muren Ingestort, De bevol king rende verschrikt de straat op naar het strand, dat 's nachts om twee uur zwart zag van de menschen. ERNSTIG VLIEGTUIG-ONGEVAL» V.D. verneemt uit Parijs: Naar gemeld wordt, is het postvliegtuig dat den dienst tusechen Indo-China en Frankrijk onderhoudt, ten zui den van Akyab ln een rivier gestort. De pjloten en de meohanicien kwamen alle drie door verdrinking om het leven. Aan boord bevonden zich geen passagiers. Volgens andere berichten zou zich wel een passagier aan boord bevonden hebben, die eveneens gedood zou zijn geworden Felle branden. Drie boerderijen door het vuur geheel of gedeeltelijk vernield. Zondagmiddag tegen half vier heeft een felle brand gewoed in eenige boerderijen in het gehucht Cau- mer, gemeente Heerlen. Toen men na 2 uur het vuur meester was. bleken drie boerderijen geheel of gedeeltelijk door het vuur vernield. Bijna waren bij dezen brand nog een twee tal menschenlevens te betreuren geweest. Bij pogingen om nog te redden wat te redden viel, kwamen de heer Cranen en een helper bijna onder het instortende dak terecht. Vijf pakhuizen te Schiedam afgebrand. Gisteravond heeft te Schiedam in het oude gedeelte opnieuw een zware brand gewoed, waarbij een vijftal pakhuizen door het vuur werd vernield. De brand ontstond in de fabriek van was-artikelen van den heer B. van Noordennen. z De omwonenden ontdekten tegen half elf den brand. De vlammen sloegen toen reeds uit het dak. Intusschen was de brandweer gewaarschuwd, maar de groote motorspuit bleef op den Dam plotseling steken. De vlammen grepen zoo geweldig snel om zich heen, dat de brandweer na een klein half uur den brand onder de knie had. De schade is belangrijk. De heer van Noordennen heeft alles verloren; in zijn pakhuis stond naast een aantal artikelen voor den verkoop, zijn auto. Ver moedelijk is de brand ontstaan door een vonk uit den kachel, dio met was of terpentijn in aanraking is gekomen. Van de firma Ameyden ging voor f900 aan hout verloren; van de firma van Eyk alle aard appelen en groenten; van de firma van Rijn eenige groentenwagens met groenten en ook de smederij van den heer Poot bleef niet gespaard. De heer Scha de kon nog juist bijtijds zijn wagen met bloemen uit zijn pakhuis redden. De eigendommen van den heer van Noordennen waren niet verzekerd en die van de andere firma's evenmin of zeer laag. Het noodlottig ongeluk te Breezand. Omtrent het noodlottig ongeluk nabij Breezand, waar door het omslaan van een sleepboot drie men schen jammerlijk om het leven kwamen, meldt onze correspondent te Den Oever nog: In verband met het verdrinken van de drie perso nen, is het verbandloknal alhier geheel ingericht voor rouwkamer, waarin de lijken, als zij gevonden worden, voorloopig opgebaard zullen worden. Wij vernamen nog, dat de geredde stoker, terwijl hij op de trap stond, nog aan zijn vader geroepen had, dat er groot gevaar dreigde, doch dat meteen een geweldige stortzee hem over boord had geslagen. Tot nog toe is nog geen enkel spoor van de lijken der slachtoffers gevonden. Men vermoedt, dat een tweetal is afgedreven, terwijl dat van den kapitein nog in de gekapseisde boot zit. De noodlottige aanrijding te Heerenveen. Auto opgespoord. De bestuurder meldt zich bij de politie te Den Haag aan. Omtrent het noodlottige auto-ongeluk te Heeren veen (zie ook elders in dit nummer onder Verkeers ongelukken), meldt de correspondent van de „Tele graaf" uit Snoek, dat de marechaussee er in is ge slaagd don dader van de aanrijding op te sporen. Het was namelijk bekend geworden, dat een auto, waarin drie personen waren gezeten, te ruim half elf uit Heerenveen in de richting Leeuwarden naar Sneelc was vertrokken. De inzittenden zouden lichtelijk on der den invloed van alcohol zijn geweest. Tc Leeu warden is geconstateerd, dat een richtingaanwijzer aan dezen auto ontbrak. Het spoor leidde verder tot Sneek, waar de nasporingen zoo ver vorderden, dat de bestuurder bekend is geworden. Deze, een inwoner van Den Haag, was inmiddels naar zijn woonplaats vertrokken, zoodat het verdere onderzoek moet uitwij zen, hoe de aanrijding heeft plaats gevonden. Bij de politie te 's-Gravenhage heeft zich gisteren in den laten avond iemand aangemeld, die zich daar kwam presenteeren als de „vermoedelijke" dader van de aanrijding bij Heerenveen. Zekerheid dat hij de schuldige was, gaf hij voor, niet te hebben. Waar zijn signalement echter klopt met het verspreide en het verhaal, dat hij wist te doen, vrij nauwkeurig over eenstemde mei hetgeen uit Heerenveen vernomen was, meent de politie wel met den juiste te doen te hebben. Morgen zullen eenige personen uit Heeren veen overkomen, waardoor het al of niet bestaan van schuld bij hem hoogstwaarschijnlijk wel met zeker heid zal kunnen worden vastgesteld. HET DRAMA TE SCHAESBERG. Omtrent de tragische gebeurtenis, die Zaterdag on der Schaesberg bij Heerlen heeft plaats gehad, wordt nog vernomen, dat de jongeman zijn daad op verzoek van het meisje gepleegd heeft. Om welke reden zij dit verlangde, is tot nog toe niet l>ekend. De jongeman schijnt niet niet de bedoeling gehad te hebben ook de hand aan zich zelf te slaan. Hij heeft dit ten slotte waarschijnlijk uit angst gedaan. Beiden maken het thans redelijk wel. liet meisje, wier hals ernstige snij- wonden vertoont, wordt kunstmatig gevoed. Het ver hoor van den jongen heeft alleen dit opgeleverd, dat hij hekend heeft het meisje te hebben gesneden met de bedoeling haar te dooden. Meer liet hij niet los. MEISJE DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Ernstig gewond naar het ziekenhuis ge bracht. De dochter van den landbouwer H. D. te Terheijden werd aangereden door een van Breda komenden vracht auto. afkomstig uit Loosduinen en bestuurd door J. B. Het meisje werd zóó gewond dat onmiddellijk geestelijke en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, terwijl onverwijlde overbrenging naar het St. Ignatius-zleken- huis te Breda noodzakelijk geacht werd. Dc chauffeur die was doorgereden, werd te Moerdijk aangehouden en teruggebracht naar Terheijdcn. waar hem een verhoor afgenomen werd. De auto is ïn beslag genomen. BERGONGELUKKEN. Drie slachtoffers. Uit Parijs: Gisteren is in de Fransche Alpen bij St. Jean-de-Cole (2200 M.) een Jong meisje In een afgrond gestort en om het leven gekomen. Op den top van La-Pra (2300 M.) eveneens In het Bel- ledonne-masslef, zijn een jonge man en een jong meisje in een bergkloof gestort. Beiden konden slechts als lij ken worden geborgen. EEN STERK „BAKKIE". 40.000 balen koffie de zee ln. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: In overeenstemming inet het plan tot bescherming van de Braziliaansche koffieproductie zijn thans opnieuw 4Ö00 balen koffie in zee gestort. Binnenkort zullen nog 40.000 balen volgen. UIT ONZE OOST. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Drie dooden en een gewonde, Aneta seint uit Medan: Een huurauto botste tegen een vrachtauto, waardoor de huurauto onderste boven neerkwam. De inzittenden, de heer J. Broekhuizen, employé van de firma Guntzel Schumacher te Medan. mevrouw Scheurs en de Chinec- sche chauffeur zijn tengevolge van de bij het ongeluk bekomen verwondingen overleden, terwijl van de andere inzittenden de heer Dessauvagie, employé van de Ba- taafsche Petroleum-Mij. een arm en beenbreuk bekwam, en de heer Scheurs, eveneens employé van de B.P.M. on gedeerd bleef. Omtrent het ongeluk wordt nader gemeld, dat de heer Schreurs lichte uitwendige kwetsuren bekwam, terwijl hij, door den schrik, tijdelijk verlamd werd. De heer Dessauvagie bevindt zich buiten levensgevaar. Op het oogenblik van het ongeluk had de auto een vfart van ongeveer 90 K.M. BRAND IN EEN DESA. 81 huizen een prooi der vlammen Aneta seint uit Bandoeng: Uit het district Darmoradja in het regentschap Soe- medank wordt een zeer hevige brand gemeld. 81 huizen zijn verbrand. De schade wordt geschat op 6000 gulden. Do desa-administratie ia verloren. HR. MS. „SUMATRA." De kosten bedragen ruim f 200.000. Uit Batavia: Het onderzoek in het Droogdok te Soerabaja heeft uit- gewezen, dat de scheepsbodem en de voorspanten van Hr. Ms. Sumatra als gevolg van het op een rif loopen door genoemd oorlogsschip op 4 Mei j.1. ernstige schade hebben geleden. Het schip zal te Soerabaja worden gere pareerd. De duur van de reparatie wordt op drie maan den geschat en de kosten op f 220.000. „Aneta" verneemt, dat de kosten van herstel volgens de bestaande kostenverdeeling ten laste zullen komen van de Staatsbegrooting. KOE GRA8 JULIANADORP. Openbare vergadering der afd. Julianadorp van de S.D.A.P. Zaterdagavond had bovengenoemde vergadering plaats in het café „Prins Henérik van den heer A. Kossen. De voorzitter der afd, de heer C. R. de Groot, heette de aanwezigen welkom, het speet hem dat zoo weinigen waren opgekomen om datgene wat heden zou zijn te beluisteren, mede te helpen uitdragen naar buiten, daar de spreker van hedenavond, de heer D. C. A. de Zwart, zou spreken over „Onze strijd in de Gemeenteraads verkiezingen". Welkom heet de voorzitter voorts de leden van de Held. Orkestvereeniging en de A.J.C.ers. Voorts zal er na de redevoering gelegenheid tot debat zijn. Hiervoor was n.1. iemand uitgenoodigd. doch deze heer schitterde thans door afwezigheid. De vergade ring is hiermede voor geopend verklaard en verkrijgt de heer De Zwart het woord Spr. begint met te zeggen, dat een vergadering als deze eigenlijk als overbodig beschouwd moest kunnen worden. Maar het is toch we] goed eens te bespreken den gevoerden politieken str$, in den gemeenteraad en de lijnen uitstippelen voor de toekomst. De dag, van 17 Juni nadert snel en het is goed te weten hoe de Gemente is en zal worden be stuurd, daar het overigens voor de kiezers een schrale troost genoemd kan worden, dat zij maar eens in de 4 jaar hun oordeel kunnen vellen over degenen die zij hebben gekozen, De Soc. Dem. vatten dat echter anders op dan de burgerlijke partijen, daar zij elke 3 maanden hun kiezers in de gelegenheid stellen om over hun doen en laten te oordeelen. Bij de anderen vindt men die uit wisseling van gevoelens niet, en gebeurt dat dan nog wel eens, dan zeker niet in een openbare vergadering. In dat opzicht kan men de burgerlijke partijen wel al len over één kam scheren, geen kiezer krijgt de gele genheid ooit over hun daden te spreken. Zij willen allen het Gemeentebelang dienen, maar hebben geen pro gram. Op het laatste moment voor een verkiezing mee- nen zij het echter allemaal zoo goed met de minder be deelden ln onze samenleving, dat het dan voor dio ca tegorie waarlijk een paradijs zou kunnen worden en als er bijv. ieder half jaar een verkiezing zou worden gehouden, dan zou het zoo zijn, dat bij die partijen het overdroop van liefde voor Z. M. den Kiezer! Het is i echter maar eens in de 4 jaar en kan men dan vrij boomen over al wat er ln den Raad wordt gedaan of als er iets te verhapstukken valt Deze periode heeft I zich in het bijzonder gekenmerkt om negatief werk tel doen en de Sociale voorzieningen af te breken. Het way een bevriezingsysteem, alles te laten, zooals het was. ofl afkammen op een gruwzame manier. Spreker is dan ge-1 komen aan de verschillende partijen en elementen die 1 ritting hebben in den huidigen Raad onzer gemeente en heeft op de hem eigene bedaarde en nette wijze, de gedragslijnen en daden van die diverse partijen on der de loupe genomen en kwam tenslotte tot deze con clusie, dat deze allen te zamen als een pot nat vechten tegen de S.D.A.P. En het is te hopen, zegt spr., dat alle arbeiders d« oogen mogen opengaan, en zij zullen strijden voor d« ontvoogding van hunne klasse. Als de burgerlijke partijen maar aan het laadje zitten, dan is het goed. het al hun echter niet gelukken. Ze zijn daarom op ons gebe ten. voorheen deden zij wat zij wilden en werden alla zaakjes onder elkander uitgemaakt. Wij dienen, zegt spr., niet de belangen van enkelen, maar van allen. D« Arbeidersklasse heeft er echter voor te zorgen, dat de geheele staat en maatschappij verder moeten naar een betere samenleving. Men moet daarvoor allen mee hel* pen stuwen om het in die richting te brengen. Tot slot bespreekt spr. het onderwijs in onze gemeente en was wel interessant daarvan iets meer te vernemen dan zoo gewoon alledaags aan het licht komt. Hij wekt de arbeiders op te strijden voor goede voorwaarden, voor zichzelf en hunne medemenschen. maakt gebruik van uw algemeen kiesrecht voor uw klasse, maakt er pro paganda voor, zoodat het mogelijk wordt dat alles zal zijn voor een mooier en betere samenleving. Toen was er gelegenheid voor debat. De heer J. de Vries zegt met genoegen naar spr.'s rede te hebben ge luisterd en alhoewel hij een massa opgesomde dingen volkomen onderschrijft, is hij toch benieuwd te weten, hoe de geachte spr. er toe gekomen is om te zeggen, dat het zeer wel mogelijk is dat men het zal zien gebeu ren dat Gemeentebelang stemmen zal krijgen van da Katholieken. In oen nog volgend uitvoerig betoog zet sp.r deze veronderstelling uiteen en de vrager ia hierme de voldaan. Toen was het de beurt aan de Held. Orkestvereeniging, die goede en beschaafde muziek ten gehoore bracht. Vervolgens de A.J.C.'ers met hun dansen en zang en tenslotte.opvoering van een dramatische schets. Gemeenschappelijk werd tot slot de „Internationale gezongen en sloot daarna de voorzitter met dank aan den spreker en alle medewerkenden van deze gatsd S** slaagde vergadering, de kiezers nog op het hart druk kende, toch op 17 Juni aa. hun stem goed te gebruiken. Verder werd nog medegedeeld, dat a.s. Zondag een pro* pagandafietstocht zal worden georganiseerd en dat d« Helderschen ongeveer tusschen 12 en 1 uur middag» te Julianadorp zullen arriveeren.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2