Radioprogramma Uit onze omgeving. Ter nagedachtenis aan SIEMON en SIJTJL Woensdag 10 Jnnl. HILVERSUM (298 M) V.A.R.A. 6 45—7.00 en 7.30—7.45 Ochtendgymnastiek; 8 00 Tijd- aein; 8-01 Gramofoonmuziek; 9.30 Orgelspel door Johan Jong op het VARA-orgel. V.P.R.O. 10.00—10.15 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11,00 Gramofoon- muziek; 11.05 Radio-Volksuniversiteit. Cursus over Be roepskeuze; 11.30 Gramofoonmuzlek; 12.00 Tijdsein; 12.01 Middagconcert door het VARA-Septct; 1.45 Gra mofoonmuzlek; 2.00 Tijdsein; 2.01 Onderbreking voor verzorging van den zender; 215 Gramofoonmuzlek; 2.25 Vrouwenuurtje: 3.15 Gramofoonmuzlek: 3.20 Cooperatle- kwartiortjc; 3,35 „Maak het zelf' door Céline Schaake Verkozen; 4.25 Gramofoonmuziek; 4.30 Voor de Kinde ren; 6.00 Tijdsein; 6.01 Concert door het VARA-Mando- llno-Ensembie o.l.v. Joh. B. Kok; 6.45 Herdenking Giacomo Matteottt; 7.00 Radio-Volksuniversiteit; 7.30 Vervolg Matteottl-herdenkJng: 7.50 Lezing door G. J. Zwcrtbrock; 8.00 Tijdsein; 8.01 „Onze Promotheus", spreekkoor door J. W. Jacobs, op te voeren door het Groot Volkstooneel; 8.45 Conoert door hot VARA- Orkcst o.l.v. Hugo de Groot; 9.50 Persberichten Vaz Bias; 10.01 „De bedriegers", tragl-komedle in één be drijf; 10.30 Vervolg Concert; 11.15 Gramofonmuzlek. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V. 8.0O--8.15 Schriftlezing: 8.159.30 Morgen concert; 10.30 —11.00 Korte Ziekendlenst; 11.00—12.00 Harmonium- bespeling door M. F. Jurjaanz; 12.0012.15 Politiebe richten; 12.1512.30 Gramofoonmuzleik; 12.30—2.00 Mid dagconcert; 2.002.30 Gramofoonplaten; 2.30—3.00 Lezen van Chr. Lectuur; 3.004.30 Concert; 4.304.45 Gra mofoonmuzlek 4.45—5.00 Verzorging van den zender; 5.006.00 Kinderuurtje; 6.00—6.45 Uurtje voor de land bouwers door H. Pilon: 6.45—7.00 Gramofoonmuziek; 7.0O—7.30 Spreker: Dr. F J. Krop. Onderwerp: „Pink- stcrevangelie en Bolsjewisme"; 7.307.45 Politieberich ten; 7.458.00 Gramofoonmuziek; 8.009.00 Concert door de Chr. Gem. Zangvereenlglng „Excelsior" te Ede; 9.00—9.30 Spreker: L. W J. van Hasselt. Onderwerp: „De bioscoop en het kind"; 9.30—10.30 Orgelconcert uit de Jeruzalemkerk te Amsterdam-West. door Jacqucs Bloy; 10.00 Persberichten van Vaz Dlas; 10.3011.30 Gramofoonplaten. VIERINGEN De bloemen. 0 schoone bloem, hoe heerlijk zijn uw kleuren F.n prijkt uw half ontloken knop De morgenwind verspreidt haar zoete geuren Fin jaagt de vroege vlinders op. De dauwdrop parelt nog in uwe kelken En glinstert als een schoone diamant. En toch hoe ras zult gij verwelken, Weldra vertreedt u in het zand. O schoone bloem, die reeds zoo vroeg moest sneven, Gij toont ons uw vergank'lijkheid, Gelijk het gras is ons kortstondig leven, Dat, vaak langs doornen paden leidt. En komt, de dood do bloem des levens tegen, Zij worden in een hetere hof verplant. En daar, daar zullen zij eeuwig bloeien. Daar waar geen bloem vertreden wordt in 't zand. De kerk. De kerk in rouw. de klokken luiden, Daar nadert heel de droeve stoet. Twee kisten bedolven onder bloemen. Eerbiedig worden zij begroet. Do miné van Beek en Mej. M. Wiegman Kd. Sproken troostvolle woorden Tot ouders, kinderen, familie en publiek. Door de kerk klinken de accoorden Van droevige plechtige treurmuziek. De ouders, zusters en verdere fa milie. Marmerbleek zien hunne trekken, Zij zien schreiende op de kisten neer. O ouders, vader, broeders, zusters. Nooit ziet gij op aard' uwe lievelingen weer. Naar de groeve. Treurig treurig gaat de stoet. Heel de bevolking gaat te voet Naar het graf der beide kinderen. Die hun ouders toch zoo minden. B ij de groeve. Stille rustplaats van Gods dooden, Ik denk aan u met zoete vreugd. Eindpaal van verdriet in noode. Rustplaats naar don strijd der deup.i. Zouden wij voor 't sterven beven. Sidderen voor de jongste nood, Jezus liet voor ons zijn leven, Hij zelf overwon den dood. Dus laat hun rusten stil en zacht, Hun taak was hier op aard volbracht. Van m ij zelf. Ik kan hel niet in woorden zeggen, Al wat er omgaat in mijn hart. Dat hart dat ik graag voor u wil ontsluiten. Maar ik voel, mijn taal klinkt te verward. Maar één ding wil ik u nog zeggen. Ouders, vader, kinderen; sla het oog op God, Dat IIij u hulp en krachten geve lm oen voor u zoo droevig lot. A. v. SAVOIJEN—Schaap. Kerkebuurt. Wieringen. DEN OEVER. Politieke lening. In verband met de n.s. gemeenteraadsverkiezingen belegde de afdcollng Wieringen van de S.DA.P. by den heer Jb. Bruul te Hippolytuahoef Zaterdagavond 8 uur een openbare vergadering, waar was ultgenoodigd om te kemen spreken, de heer Verstegen, burgemees ter van Koog a.d. Zaan Voorzitter, de heer Lub, spreekt zijn teleurstelling nlt over de slechte opkomst Daarna zong „de Stem des Volks" de Internationale, en nog eenige andere iledren, waarna den heer Verste gen het woord werd verleend. Spreker begon zyn rede met de vraag: wat is onze taak als bestuurders van platteland en steden? Een richtsnoer moeten we hebben, waarin de groote lijnen zyn vastgelegd en daar vloeit uit voort, dat deze van «eer groote internationale beteekenls zijn. Wat dat be treft. is dat hier op Wieringen hetzelfde als in Japan, Niouw-Zeeland en andere gewesten; daarby dient op gemerkt dat al de arbeiders niet die positie innemen, die hun toekomt In het leven, daar er veelal scheeve verhoudingen ontstaan. De mensch wordt geboren zon der dat hy er om vraagt, hy vraagt dus niet om het leven, zonder zyn wil is hy in de wereld. Hy moet 1 worden opgenomen !n de maatschappeiyke samenleving; dat ls het nationaal recht hem toekomend; dat betee- kent instandhouding van de gemeenschap in het volle leven. Ontwrichting der maatschappij sticht verwarring en haat. Een hoofdvereischte is een goed bestuur van land, gewest en gemeente, waarby spreker opmerkt dat dit voor elk land, elk gewest of streek weer verschil lend ls, waarmede bedoeld wordt, dat het bestuur op Wieringen anders is dan byvoorbceld te Amsterdam, maar in ieder geval moet het doeltreffend zyn. Wij SD.A.P.'ers hebben, aldus spreker, een program ontworpen, dat er zyn mag. en gy weet ook allen wat de socialisten in de gemeenten willen, en daaraan mag niet getorn worden. En dat program moet ten uitvoer gebracht zooveel het in ons vermogen ligt. De grootste moeiiykheld daarby is, dat als een socialist als eenling zitting heeft genomen in den gemeenteraad, vaak tus- schen boeren in, dan Is zyn taak moeilijk en zwaar, om het program ten uitvoer te brengen. Hy zal dan ook uitsluitend als oppositieparty zitting nemen, en zal er de tegenstanders op moeten wijzen, dat ze verkeerd handelen. Spreker drong er daarom ook met kracht op aan, de socialistische gedachte zooveel mogeiyk te pro- pageeren. Wij komen om zaken te doen, aan de hand van het program der partij. Dat willen de socialisten niet met de vuist beslechten, niet met geweld, maar louter uit overtuiging. De heer Verstegen wilde er vervolgens de aandacht op vestigen, dat zeer velen den socialisten voor de voe ten werpen, dat zy louter en alleen oog hebben voor de belangen der arbeiders. Niets Is evenwel minder waar, zy streeft Inderdaad ook de belangen der andere klassen na. Achtereenvolgens stond spreker stil bij de toestanden op Wieringen. De partijgenooten hebben in dit gewest een vaak ondankbare taak, omdat zij een mfnderheids- party zyn en daar vloeit dus uit voort, dat er 8 men- schen zyn, die hun vyandlg gezind zyn. Zy kunnen nu in de gegeven omstandigheden niets anders doen, dan te getuigen voor het beginsel. Zorgt dus, arbeiders, dat de socialisten een meerderheid krygen, opdat nu de bakens eens verzet worden ten gunste van de partij, en tot bloei van den arbeidenden stand, want beseft 't wel, dat de tegenstanders niets toe geven. Want tegenover de werkloozen staan zy, ook in den grond der zaak vyandlg. Spr. zegt dat we hier alweer op een terrein belanden waar het verschil by dc eene gemeente grooter is dan de andore. In de gemeente waar spreker het hoofd van is, wordt jaarlijks f 25000 gulden aan armenzorg besteed; dat komt omdat aldaar een andere gedachtcngang wordt gevolgd. De steunre geling is daar met Kerstmis en andere feestdagen 50 procent. In andere gemeenten krijgen ze vaak niets uit betaald, en worden dan naar het armbestuur verwezen. Op het gebied van woningbouw, behooren de krotten te worden opgeruimd en onbewoonbaar verklaard; er moet een bouwverordening zyn die toeziet op alles. Dit zyn toestanden, die ook hier voorkomen. Ook zyn de huren der woningen veel te hoog. Op gebied van volksgezondheid wordt ook niets ge daan; zijn ook hier geen kinderen, die noodzakeiyk uit gezonden moeten worden naar het bosch en de heide? Het geld moet voor deze nuttige Instelling beschikbaar worden gesteld. Voorts besprak spreker het probleem der werkeloo- zenzorg, daarby opmerkend dat het een straf en een geesel is der maatschappy. Gij gemeentebesturen, zegt spr., wat doet gy ln dezen, help hen In hun bitteren nood, opdat gy niet de schuldige zyt en de oorzaak dat ze ten onder gaan. Wij socialisten dulden niet dat de arbeiders ais slaven worden gebruikt en uitgebuit Op de bres moeten wij staan, voor de arbeidsklasse. Onze taak is mooi, dit geldt ook voor deze gemeente op Wieringen Spr. zegt nog niet te weten hoe of men het hier ln do toekomst aan zal leggen. Maar spr. was wel van mee ning, dat in de toekomst alhier veranderingen zullen ko men; er moeten spoorlijnen aangelegd worden, benevens andere verschillende werken, zoodat het arbeidende ele ment versterkt wordt Tenslotte meende de heer Verstegen nog een protest te moeten laten hooren tegen de vlsschers hier op Wie ringen, die met een eigen candldateniyst uitkomen. Deze menschen behoorden zich niet af te scheiden, want ook hun belangen worden door dc S.D.A.P. behartigd. Spr. eindigt zijn rede onder daverend applaus, dat het in de wereld alles gist en bruist en het gevolg is dat in alle landon een drang is naar vrijheid. Zy hebben ons noodig ln alle besturen, provincies en gemeenteraden. De stem des volks heeft tot slot nog een lied gezon gen, waarop de voorzitter een kort slotwoord hield en met een woord van dank de vergadering sloot. Bom opgegraven. Op het werk van de grondverbetering-Maatschappy, ln den Wleringermeerpolder ls JJ. Vrijdag een bom op gegraven. die by onderzoek onschadelijk bleek te zijn en by vliegtuigoefeningen moet zyn neergeworpen. De heer Flnkensieper. een der leiders van gebouw „Land in Zicht" en werkzaam onder de Zuiderzeearbei- ders, hoopt zich de volgende week in den Wleringermeer polder te vestigen, ln verband met zijn druk arbeidsveld aldaar. De aanbesteding van de nieuwe christdyke school te Den Oever zal naar men ons mededeelde, de volgende week in het tehuis voor zuiderzeearbeiders plaats heb ben. CA LLANT SOOG Vrijdagavond had in het Dorpskoffiehuis alhier, de districtsvergadering plaats van de Coöperatieve Brood- bakkerij en Verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" te Winkel. Te ongeveer half tien (nieuwe tijd) opent de voorzitter, de heer Ham, de byeenkomst en spreekt er zUn genoegen over uit, dat, voor zoover spreker het beoordeelen kan, er in Callantsoog altyd zooveel belang stelling wordt getoond voor de districtsvergaderingen der Tijdgeest. Spreker maakt allereerst zyn excuses over het late aanvangsuur, doch doordat eenige men schen uit de Groote Keeten nog gehaald moesten wor den. werd het aanvangsuur ver overschreden. Hy wenaeht de aanwezigen, ongeveer 50 In getal, van harte welkom. Spreker zegt, dat de districtsvergaderingen, welke eenmaal per jaar worden gehouden, zich by uit stek leenen om de verbruikers te laten zien, welke mooie idealen de coöperatie nastreeft en daarom wor den die vergaderingen altijd zoo aantrekkelijk moge lijk gemaakt, hetwelk ditmaal Is gedaan door middel van het draaien van een film, die niet de lachspieren zal opwekken, doch leerzaam zal zyn en die laat zien wat een kern van oooperatoren kan bereiken. Spreker hoopt, dat de film voor de aanwezigen zeer leerzaam mag zyn. Verder zegt spieker, dat de vergadering dit jaar wel heel laat wordt gehouden, doch hiervoor zyn verschillende oorzaken te noemen. Allereerst moest tengevolge van het feit, dat de ledenraad het dividend konden ontvangen een ledenvergadering worden ge houden om de balans te kunnen opmaken. Echter heeft dit opmaken der balans met heel veel stagnatie plaats gehad en wel door ziekte, vertrek, enz. Bekend is, al dus spreker, dat 23 man personeel ziek was. waardoor het kantoorwerk grootendeels bleef liggen, ofschoon getracht werd door de hulp te verzekeren van het bakkery-personee! c.a. dit werk grootendeels by te houden, is men hierin bij lange na niet kunnen slagen. Een tweede oorzaak was het feit. dat men den boek houder, den heer Do Jong. moest missen, wegen ver trek naar Assen. Daar de heer Dc Jong een byzondcr goede kracht voor het kantoor was, is het begrypeiyk, dat mede hierdoor, het opmaken der balans veel hoofd breken kostte. De n ieuw-benoemde boekhouder, de heer Korver. moest zich geheel en al nog inwerken. Al met al ls het wel te verklaren, dat de vergadering dit jaar zoo laat wordt gehouden. Tot slot hoopt spreker, dat deze avond zal bijdragen tot versterking der coöperatie en spreker verzoekt de aanwezigen hun kritiek niet te onthouden. Hiermede opent de heer Ham de vergadering. Ver volgens doet spreker de mededeciing, dat de heer Beuk- man is benoemd tot bcdryfslelder te Dordrecht. Spre ker zegt, dat het veel moeite heeft gekost een bekwaam iemand te vinden, die de taak van den heer Beukman kon overnemen, vooral waar het geldt een bedrijfsleider van het bedryf, dat de heele kop van Noordholland bestrijkt, doch mede op advies van de Handelskamer is men hierin goed geslaagd en spreker hoopt, dat de nieuwe functionnaris, de heer Ten Hoorn, een uitste kende kracht voor het bedrijf mag biyken te zijn. De heer Beukman, die indertijd ook op advies van de Han delskamer is benoemd, heeft laten blijken, dat hy een uitstekend bedrijfsleider was, die van de coöperatie heeft gemaakt in 7 jaren tyds een bloeiende zaak. Spre ker vestigt er nog de aandacht op, dat 7 jaren en meer terug men huiverig was om de coöperatie crediet te verstrekken, doch dat de inwendige zaak is versterkt, is te danken aan den heer Beukman. De heer Beukman, vervolgens het woord verkrygende, zegt dat hij gaarne nog iets op deze laatste vergadering te Callantsoog heeft te zeggen. Spreker zegt, dat hoe wel hy op de vorige vergaderingen minder aantrekke lijke mededeelingen had te doen, ditmaal zyn ze an ders. Immers, het vorige jaar werd reeds een geringe re omzet in 1930 verwacht, welke verwachtingen, zooals een aan de wand hangende grafiek uitwijst, volkomen bewaarheid werden. De omzet bleek belangryk lager dan in 1929. De prijsdalingen hadden vooral plaats in de 2e helft van 1929. De omzet bedroeg in 1930: f 621.000; in 1929: f 678.000, hetgeen voor 1930 een vermindering is van f 57.000. Doordat de omzet over 1929 en 1930 geiyk bleef, doch de pryzen daalden, was de opbrengst f 40.000 minder, zoodat er een theoretische achterstand ontstond van f 17.000. Natuuriyk, aldus de heer Beukman, hebben we dade- lyk naar de oorzaak gezocht, hetwelk wij deden op de volgende wyze. Vergeleken werd de opbrengst der krui denierswaren in een bepaalde week van 1929 en 1830, waarby bleek, dat de opbrengst van 1930 met 8M was verminderd De prysdalingen hebben zich in 1931 voortgezet Spreker merkt op, dat het tegenwoordige zakenleven niet meer gezond is. De economische de pressie is van groote beteekenis en groote, zoowel als kleine zaken hebben hiervan te leiden. Spreker maakt een vergelyk met de jaren 1913 en 1914 met 1930 en 1931. De broodpryzen in '13 en *14 bedroegen voor waterbrood 14 cent en thans 13 cent. Het tarwebrood resp. 15 en 14. Het verschil is dus zeer miniem, echter niet miniem is het verschil in de loonen der broodbak kers. Bedroegen deze in 1913 f 12 per week, thans be dragen deze f 29.per week Wat de balans betreft, zegt spreker, dat deze niet zoo gunstig is als vorige jaren, waarvan de oorzaak in verschillende omstan digheden is gelegen Echter kan, als alle verbruikers al les verbruiken van de coöperatie, de balans in de toe komst niet ongunstig zyn. De heer Beukman zegt ver volgens, dat op het eerstvolgend congres der Handels kamer in ons land een voorstel zal worden gedaan, het welk voor de Tijdgeest niet anders dan gunstig kan zyn. Evenals met alle zaken en vereenigingen zyn er le den, die er allen zitting hebben ter eere van hun naam. Zoo ook by de coöperatie. Niet alle coöperaties betrek ken al hun waren van de Handelskamer en dientenge volge stelt de Handelskamer op het eerstvolgend con gres voor, dat de trouwe verbruikers, d.w.z. de ver bruikers die meer dan 50 van hun waren van de Handelskamer betrekken, korting krygen op de- meer dere omzet boven 50 en wel ln dier voege: coöperaties, die tot 60 van de Handelskamer betrekken, ontvangen van de 10 omzet boven de 50 1 korting. De verbruikers van 60 tot 70 lVè die van 70 tot 80 2 die van 80 tot 90 2Vé Mocht dit voorstel worden aangenomen, dan zou de Tijdgeest, welke be hoort tot de coöperaties die van 70 tot 80 betrekken, 2 korting ontvangen van den omzet boven de 50 welke omzet in 1930 bedroeg: f 303.000.Over 1930 zou er dus een extra winst zijn van f 3000. Vervolgens zegt de heer Beukman, dat bij het schei den van de markt meestal gunstige mededeelingen worden gedaan; deze mededeelingen zyn de volgende: L Van de winstobligaties van de Handelskamer bedroeg de opbrengst f 1800.2. Van de Rijksverzekeringsbank werd na veel moeite gedaan gekregen, dat de premie per f 1000 loon, niet f 221 per jaar voortaan zou be dragen, doch f 7, welke vermindering een besparing gaf van f 1100. 3. Na veel arbeid heeft tenslotte de pensionneerlng van het personeel eveneens haar be slag gekregen. Deze pensionneering kost per jaar on geveer f 2300.met welk bedrag een uniforme pensioen regeling is vastgelegd. De pcnsloensbydragen worden echter niet geheel door de coöperatie betaald. Leden beneden 37 jaar betalen de helft van de bydrage, ter- wyi het overige door de coöperatie wordt betaald. 4. Nu de premie voor de Ongevallenwet met 15 gulden is verlaagd, heeft het Bestuur der Coöperatie pogingen in het werk gesteld, om het teveel betaalde over de afge- loopen jaren terug te ontvangen. Aanvankelijk bleken deze pogingen vruchteloos, doch tenslotte keerde de Ryksverzekeringsbank toch een bedrag van f 3200 uit. Door deze meevallers is f 2700 op de bekende boot van de Zuiderzeewerken afgeschreven, de boot, die door velen werd aangeduid als een stuk oud roest, doch, al dus de heer Beukman, heeft dit stuk roest vanaf Sep tember 1930 tot op heden zonder eenige reparatie zyn plicht gedaan. Wat betreft de vertrouwensorder voor de levering van waren in de Wieringermeer, deelt spre ker nog mede, datd eze geldt tot 1 November 1931. Tot slot zegt spreker, dat hy. nu hy de Tydgeest gaat ver laten, nog vaak zal denken aan de 7 jaren, die hij aan de zaak was verbonden, en vaak zal hij informeeren by den heer Ten Hoorn hoe het gaat Spreker hoopt dan, dat de heer Ten Hoorn zal zeggen: mynheer Beuk man, het gaat beter, dan toen U er was. Tot de leden van Callantsoog zegt spreker, dat hy hoopt, dat deze hun uiterste best zullen doen om de coöperatie zoo sterk mogeiyk te maken. Applaus. De heer Vos vraagt naar aanleiding van de medfedee- lingen, hoe het komt, dat de Handelskamer verplichtin gen had aan het Rijk, terwyl toch vaak het tegendeel wordt beweerd. De heer Beukman zet op duidelijke wyze uiteen, hoe eenige jaren terug by de regeering pogingen werden ge daan, om de regeering te overtuigen, dat er iets gedaan moest worden om de duurte te bestrijden. De regeering vroeg toen het advies van een directeur van een Han delskamer, die het advies gaf: wanneer onze coöperaties voldoende invloedsepheer hadden, zou de duurte prac- tisch te bestrijden zijn. Naar aanleiding hiervan besloot de regeering aan de Handelskamer een crediet te ver strekken van f 4 millioen, die dit bedrag weer distribu eerden over de verschillende coöperaties. De Handels kamor gebruikte dit crediet om kleedingbedryven in te stellen, welke pogingen een fiasco bleken to zijn en waar door de Handelskamer een verlies moest calculeeren van 1 1.260.000. Verschillende deelgenootcn ln algemeene vergadering byeen uitten hierover hun verontwaardiging, en wilden reeds overgaan tot liquidatie van de Handelskamer, het geen gelukkig niet is gebeurd, doch wel werd overge gaan tot liquidatie van het kleed ingbedryf. Na die in zinking der Handclskamcrs steeg het succes enorm, zoo zelfs, dat de Handelskamer dit jaar haar verplichtingen aan het Ryk heeft voldaan, zoodat hiermede deze kwes tie Is opgelost. De terugbetaling geschiedde, doordat de helft van de inleggelden der deeïgenooten werden be steed voor het verlies, tcrwyi de andere helft door de regeering bij wyze van renteloos voorschot werd betaald Thans is van de f 1.260.000 terugbetaald f 1.200.000, ter wijl het restant ook dit jaar zal worden voldaan. De heer P. Vos toont zich bevredigd over deze uiteenzet ting. Vervolgens brengen enkele leden nog klachten over het brood, brandstoffen enz. Na afloop hiervan werden films vertoond over de thee- bereiding op de plantages, het vervoer ln do fabrieken, ln de Handelskamer, verpakking enz. Voorts werd de film vertoond, welke was genomen tijdens het congres te Maastricht en waarbij een bezoek was gebracht aan de coöperaties in Belgic, waarby bleek, dat Nederland in het coöperatief leven nog wel achter is by België en Duitse hiand. Na deze door de aanwezigen zeer gewaardeerde films werden de gebrulkeiyke taarten verloot, drie in getal Voorts werden gedurende den avond sigaren gepre- senteerd en koffie geschonken. Na verloting der taarten spreekt de heer Beukman een afscheidswoord tot de Ie- den te Callantsoog en omgeving, waarin hy zegt, dat hU zal denken aan de mooie momenten in het coöperatief leven te Winkel en omgeving en spreker uit daarby den wensch dat de Tydgeest zal bloeien en groeien. De heer Ham zegt in zijn slotwoord, dat uit de woorden van den bedryfsleider van hedenavond men misschien eenigszdns pessimistisch zou zijn voor de toekomst, doch er is een lichtpunt, door gezamenlijk samenwerken zal de laatste pijl van de grafiek hooger moeten worden. Spr. doet het verzoek aan de leden om vol verbruiker te worden. Wanneer alle leden alles Haka nemen, dan be- hoeft men niet pessimistisch te zyn voor de toekomst, dan zullen schitterende tyden aanbreken. Hierna volgt sluiting. K 0 E G n A JULIANADORP. 1921. TIENJARIG BESTAAN VAN J.V.C. 1931. Over eenige dagen herdenkt de Voetbalvereenlging „J.V.C." te Juiianadorp haar tienjarig bestaan. Zy hoopt dit op waardige wyze te vieren en wel met een drie. daagsche feest op haar terrein op 13. 14 en 15 Juni as. Het feest wordt geopend met een officieele receptie op Zaterdag 13 Juni, 's middags van 3 tot 5 uur in de danstent op het terrein. De tweede en derde dag zyn bestemd voor sport feesten. Zondagmiddag komen Helder I en V.V.A. I van Amsterdam een propagandawedstryd spelen. Bij het nagaan van de levensgeschiedenis van de veo eeniging „J.V.C." bleek, dat de vereeniging nu 10 Jaai geleden, toen de voetbalsport overal begon op te komen, door eenige jongelui werd opgericht. Bestuursleden werden P. Rienstra, J. Verwer en P. Kossen. De ver eeniging had echter geen terrein en hoewel de lust tot voetballen groot genoeg was, zonder terrein ging het toch niet De heer C. van Eeten had toen nog een hoekje grond waarop de jongens mochten trappen en hier zy'n dan ook eenige wedstryden gespeeld. Erg geschikt was dit hoekje echter niet Gelukkig voor de jongelui kwam er een hetere ge legenheid. De heer S. Biersteker was zoo welwillend, een stuk land kosteloos af te staan en daar werden nu de eerste werkelyke wedstrijden gehouden, die al aardig publiek trokken. Lang heeft de vereeniging echter niet van dit terrein kunnen genieten, 't Werd voor den eigenaar wel wat bezwaarlijk. AI die bezoekers en spe lers over zyn erf en dwars door zyn land. Al spoedig moest naar een nieuw terrein worden uitgezien en daar voor werd nu een stuk land gehuurd van den heer Jac. van der Werf. Wat een werkkracht en geestdrift werd er toen door de leden ontplooid om dit terrein tot voetbalveld te maken. Avond aan avond waren ze aan 't werk om de greppels te stoppen en den grond gelijk te maken. Toch voldeed deze plaats ook niet en al spoedig kreeg de vereeniging een geschikter plaats en wel het tegenwoordige terrein, dat ook eerst in orde gebracht moest worden, maar nu een uitstekend voet balterrein is, zooals de meeste kleine clubs in den om trek niet bezitten. Het eerste jaar, dat de vereeniging bestond, was zy nog geen lid van een of anderen bond, maar in den winter van 1922—1923 werd voor het eerst in competitieverband gespeeld en speelde de club in de vierde klasse N.H.VB. Hierin sloegen de jongelui dadelyk een goed figuur, zoodat ze reeds het volgende jaar promoveerden en wel naar de tweede klasse N.H. V.B. Dit was mogelyk, omdat de vereeniging de be schikking gekregen had over eenige goede spelers, waarvan de meesten op het Vliegkamp „De Kooy" ge- stationneerd waren. Hierdoor zyn er in die eerste jaren vaak mooie en spannende wedstryden op het J.V.C.-terrein gespeeld, zooals in competitie van '24 op '25, toen J.V.C. I op de tweede plaats stond en Batavier I op de eerste plaats met één punt verschil. J.V.C. moest winnen om kam- pioen te worden. Een der spelers, Filippo, moest vo«» den wedstryd uit Schoten gehaald worden. Geen nood, C. W. de Graaf, de bekende motorryder, haalde hem even achter op zyn motor. Geen kwartier na aankomst stonden ze in 't veld, maar J.V.C. kon het niet winnen, de uitslag was gelijk spel en Batavier I ging naar de eerste klas. Inmiddels was ook in het bestuur der vereeniging verandering gekomen. De jongelui, die de vereeniging opgericht hadden, toonden wel veel enthousiasme voor voetballen, maar organisatietalent ontbrak hun wel wat Al heel spoedig was er een nieuw bestuur, n.1. de heeren H. Augustein, Th. N. Noot, maar deze hebben ook hun functies niet lang waargenomen. De moeiiykheden bleken te groot, want het viel niet mee de vereeniging in stand te houden. Gelukkig waren enkele ouderen bereid de zaak te steunen en de teugels van het bestuur te aanvaarden. We noemen hier de heeren L. Tigche- laar, J. Blaauboer en C. Vader, die niet alleen den bloei maar ook dikwyis den achteruitgang van de vereeniging hebben meegemaakt, want niet altyd ging het even rooskleurig. Toch bleef men volhouden. Later werd de heer C. Vader vervangen door den heer T. Speur, en dat was de penningmeester, die de laatste jaren gezorgd heeft, dat de vereeniging financieel op goede basis staat Van de vorige bestuursleden is hy de eenige, die nog in functie is, terwijl de andere bestuursfuncties worden waargenomen door de heeren P. de Graaf en H. Tigchelaar. De jaarlljksche sportfeesten op het J.V-C.-terrein mogen zich altijd in een druk bezoek verheugen. Daar wordt dan ook voor vele attracties gezorgd en het ls meteen een middel om de vereeniging, die groote uit gaven heeft aan terreinhuur, enz. 'op de been te houden. Laten we hopen, dat de Koegrassers ook dit jaar mee zullen leven met dit feest en met de vereeniging en gezamenlijk dit feest op waardige wyze zullen vieren. HOOGWOUD Vertrokken en Ingekomen personen van 1 tot en met 31 Mei 193L Elisabeth Pool geboren Blokker. N.H., van Aartswoud naar Amsterdam: Petru3 Groot, R.K.. van Kerkelaan C 22 naar Andyk; Arend Kamping, N.H. van Pade B 3 naar Opmeer; Gerrit Hollenberg en gezin, N.H. vi Aarswoud E 33 naar Winkel; Pieter Conijn en gezin, R.K. van Wcere K 65 naar Bergen (N.H.) Elisabeth Anna Pater. R.K.. van Wee re K 13 naar Bergen; Grietje Ma- T-ytje Kossen, N.H.. van Pade B 10 naar Opmeer; Jo- hannes Mol en gezin, R.K., van Wee re K 2 naar Wog- num; Klaas Kooy en gezin. N.H. van Aartswoud F 15 naar Oude Niedorp; Marijtje Kooy, N.H. van Aartswoud F 15 naar Abbekerk: Hendrik van Wijnen, N.H.. van Aartswoud G 15 naar Schiedam; Pieter Baas en vrouw, van Weere K 45 naar Twlsk; Lolke Bylsma en gezin, van Gouwe H 38 naar Abbekerk; Sophie Luise Hofma, G.K. van Langereis A 47 naar Bergen (N.H.); Ynte Bleeker en gezin. R.K. van Boekelwegbuurt I lo naar Opmeer: Nico!aas Tensen en gezin. R.K. van Weere K 14 naar Sybekarspel; Johannes Jacobus Groot. R.K, van Kerkelaan C 55 naar Kethel (Z.H.) Walle Pijlman en gezin. V.E.. van Lembertschaag Ij 1 naar Oudendijk; Douwe Bakker en gezin. N.H. van Spanbroek naar Ker kelaan C 19; Jan Ketel. N.H.. van Meppel naar Aarts woud G 7; Dirk de Ruiter en gezin, N.H., van Opmeer naar Kerkelaan C 38; Francis Maas en gezin, R.K. van Nieuwe Niedorp naar Noordeind D86; Albert Oost, N.H. van Almelo naar Aartswoud F 23; Arien Zeilemaker, N.H., van Twisk naar Aartswoud F 15; Cornelia Winkel, N.H., van Sybekarspel naar Aartswoud F 15; Jan Land man en gezin, N.H.. van Sybekarspel naar Aartswoud F 27; Gerardus Aartman. R.K., van Sijbekarspel naar Weere K 4: Berend Piest en gezin. N.H., van Opmeer naar Kerkelaan C 14; Gerrit de Vrleze. N.H., van Op meer naar Kerkelaan C 14; Gerrit Rcmpt. N.H., vaa Heerhugowaard naar Langereis A 33; Jacob van der Zypp en gezin D.G., van Opperdoes naar Lambartschaag L 1; Klaas ConUn cn gezin. R.K. van Berkhout naai Weere K 65: Sletze de Leeuw en gezin NJ3., van Wog- num naar Kerkelaan C 3; Anna Regina Genee, R.K,

Schager Courant | 1931 | | pagina 6