Allerhande. Haagsche Brief. over mijn lijk! Zijn verdienstelijk optreden werd heden beloond met f 20 boete of 20 dagen. Hij was thans niet aanwezig om nog eens aan te toonen, welk een held in hem gevaren was. EEN VERTEGENWOORDIGSTER VAN HET ZWAKKE GESLACHT SLOOT HET HEKJE. Tusschen de respectieve famiilën en huurlieden P. en de N. op het z.g. roole dorp te Alkmaar heerscht niet de beste verstandhouding. Meermalen hadden conflic ten plaats, met gevolg dat heden mej. C. J. H., huls vrouw A. P., terecht stond wegens vernieling van een glasruit In het door mej. C. J. H. en haar echtgenoot P. de N. bewoond perceel. Het tragische element ont brak gelukkig in deze laatste zaak. Er werd meer ge lachen dan geweend en mej. P. veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen. Echter gelooven we niet, dat mej. P. zich met dit vonnis kon vereenigen en getuigen: Eind goed al goed. George Stephenson. DE VADER VAN DEN SPOORWEG. 1779 9 Juni 193L Deze maand is het honderd vijftig jaar geleden, dat de geniale grondlegger van het spoorwegverkeer George Stephenson voor de eerste maal het levenslicht aan schouwde. In Northumborland, dicht bij de Schotache grens, bij New Castle aan de Tyne. ligt een klein, armoedig dorpje Wyiam en even buiten dit dorpje vinden wij een klein huisje, dat uiterlijk een zeer poover aanzien heeft Hier heeft de wieg van den arbeiderszoon George Stephenson gestaan. Zijn ouders waren heel arm en vaak was er nauwelijks genoeg geld in huis om brood te koopen. Het is dus vanzelfsprekend, dat aan de op voeding van George letterlijk niets ten koste kon worden gelegd. Wat George Stephenson dus in de wereld ia geworden, heeft hij volkomen aan zichzelf te danken. Het leven van Stephenson behoort tot die wonderlijke levens, waarvan wij zoo vaak in boeken lezen, doch die wij ons moeilijk in werkelijkheid voor kunnen stellen. Reods op achtjarigen leeftijd was hij gedwongen om mee te helpen den kost te verdienen. Bij een boeren- weduwe hoedde hij voor twee pencea de koelen, doch terwijl de koeien rustig graasden, hield hij zich met heel andere dingen bezig. Langs de weide stroomde een beekje, waarin hij een molenrad bouwde. Voor de benoodigde stuwkracht gebruikte hy de rook, die hij door brandende steenkolen uit leem tevoorschijn riep en door een holle rietstengel naar het pad leidde. Reeds in het kinderspel ontpopte hij zich als de geniale uitvinder, doch van zijn knutselarijen werd weinig notitie genomen en van koeherder werd hij paardenmenner bij het ploegen. Zwaar waa deze arbeid voor den lichamelijk niet sterken knaap. Ondanks dezen vermoeienden arbeid werkten zijn hersens rusteloos verder en allerlei visioenen van uitvinden en beroemd worden speelden door zijn hoofd. Want ondanks zijn uiterlijke bescheidenheid had hij een innerlijken dorst naar roem en eer. Op het land bleef hij niet, hij ging in de fabriek bij zijn vader werken en op 14-jarlgen leeftijd overvleugel de hij reeds zijn vader, den ouden Bob. die geweldig trotsch op zijn zoon was. Hij ontving een weekloon van twaalf shillingen en vol blijdschap verkondigde hij aan een ieder, die het maar booren wilde, dat zijn carrière gemaakt was. De oude Bob heeft gelijk gehad, al is alles anders geloopen dan hU gedacht had. Stapje voor stapje klom George langs den maatschappelijken ladder om hoog. HU werkte Inmiddels In stilte voort en langzaam maar zeker groeide een geweldig plan in zijn hoofd. HU was niet zoo naïef als de oude Dessauer, die eenmaal gezegd moet hebben: Ik moet een spoorweg hebben, al moet zU mU ook 100 Thaler kosten. Neen, zoo ge- makkeiyk ging het niet. Er was niet alleen veel kapi taal voor noodig, doch tevens geestelUke steun van menschen, die In nieuwe ideeën geloofden en ln dat op zicht heeft de jonge Stephenson geluk gehad. HU wist mannen te vinden, die voor zUn fantastische plannen in vervoering geraakten en hem tevens het benoodigde kapitaal durfden verstrekken. Natuurlijk ging niet zyn geheele weg over rozen, doch hU wist de doornen handig te ontwyken. De eerste phase van zyn beroemde periode, de periode van mislukkingen in allerlei toon aarden, willen we hier overslaan en ons slechts tot een beschouwing van zUn werk bepalen. Den 27sten September 1825 werd de eerste spooriyn ter wereld Stockton-Darllngton geopend. De eerste trein bestond uit een locomotief, zes kolenwagens, een per sonenwagen voor de directie, 26 passagierswagens en nog zes kolenwagens, hetgeen dus een totaal vormt van 24 wagens. Deze eerste rit, die over een afstand van 15 kilometer ging. duurdo 65 minuten. Het duurde niet zoo heel lang of een tweede ïyn, n.1. die tusschen Manchester en Liverpool, werd geopend, waar zyn locomotief reeds een uursnelheld van 55 K.M. wist te bereiken, voor dien tyd ongetwijfeld een enorm resultaat Deze laatste prestatie vooral maakte George Stephenson in één dag wereldberoemd. Vele geesten voor hem hebben zich reeds met het probleem bezig gehouden een wagen door stoom voort te doen bewegen, doch allen, zelfs James Watt ontbrak iets wat George Stephenson bezat: de geniale vonk, die hem in staat stelde zUn plannen ten uitvoer te brengen. En zoodoende ls „de kolengraver van Klllingworth" zooals men hem een tydlang noemde, die in zUn vrijen tijd lezen en schrijven leerde, horloges en klokken voor dames repareerde en een gepatenteerde veiligheidslamp voor wegenverlichting construeerde, de schepper ge weest van onze locomotief. In zün zoon Robert die den 16en December 1803 te Wilmlngton werd geboren, vond hy een waardigen erf genaam. Deze zoon ontwikkelde ztch tot een geniaal bouwmeester: de Tyne- en Brlttannlabrug zUn zUn werk en hebben hem beroemd gemaakt Merkwaardig ls, dat groote geesten, zooals Goethe, zich niet met bet idéé van de stoomlocomotief konden verzoenen. Goethe schreef nog In 1825: „Ik kan van de pogingen om tot grootere snelheid te komen, geen enkel heil verwachten." Ook andere bekende geleerden uit die dagen hebben zich in dezen geest uitgelaten. Mistinguette ln de Residentie. Spaansche aardewerkverkoopers. Aan den rol door Den Haag. - De straten openbare reclamebor den. Als Mohamed niet naar den berg wil komen, dan komt de berg naar Mohamed. En als de Hagenaar niet naar Mistinguette wil komen, dan komt Mistin guette naar de Hagenaars. Wij hebben ze dus in ons midden gehad, de beroerrftie Frnnsche vedette. Miss met de mooie beenen. met haar charmante lach, haar bekoorlijke, innemende maniertjes. Zij heeft gedu rende twee dagen de Parijsche geest vaardig over Den Haag gemaakt en ze heeft ook buiten de zaal, waar zij optrad veel innemends getoond. Haar aankomst aan het Staatsspoorstation was al iets bijzonders. De perrons waren zwart van de men schen en buiten het station stonden honderden de Parijsche revuekoningin op te wachten. Hoeveel le gendes zijn niet reeds om haar figuur geweven, hoe veel anecdotes gemaakt op haar leeftijd, wordt niet steeds het verhaal gecolporteerd dat zij reeds zestig moet zijn!, hoe is de roem verkondigd van haar mooie beenen, inderdaad een onmisbaar attribuut voor een moderne revue! Vast staat wel, dat Mistinguett eerst 46 jaar oud is. tenminste wanneer zij den verslaggever, dien zij haar paspoort ter inzage gaf. er geen van de een of andere haar begeleidende danseressen onder de neus heeft geduwd. Maar zestig of zes en veertig. Miss maakt den onmiskenbaren indruk veel jonger te zijn. Het schijnt of de eeuwige jeugd in haar gevaren is, want de gracie en lenigheid, waarmee zij zich op het tooneel vertoont is gelijk aan die van een jonge revuester. Mondain Den Haag heeft zich dan ook op gemaakt om Minstinguett, waarin de Parijsche geest verpersonificeerd is, te komen toejuichen. Over de kwaliteiten van haar revue was men niet zoo in de wolken. Bouwmeester weet veel mooiere scènes te creeeren en ook de costumes, die men in de Mistin- guett-revue kreeg te aanschouwen, "waren niet har. Maar Mistinguett droeg met haar persoon de geheele voorstelling. Parijsche geest en Parijsche humor, die door de radheid, waarmee ze werden uitgesproken, niet steeds even goed begrepen werden, tintelden on ophoudelijk door de zaal. En na afloop van de voor stelling ging Minstinguette naar de House of Lords, de eenige eersterangs mondaine bar en dansgele genheid van Den Haag. waar zij omringd door jour nalisten en andere nachtlievcnde lieden heeft gesou peerd Overdag was ze naar Scheveningen geweest, waar nu niet bepaald een zomersche temperatuur heerschte Dreigende regenwolken kwamen uit zee aanrollen, maar ter wille van de film en de reclame had zij zich in een strandpyama gestoken. Men kan wel zeggen, dat zij gedurende haar bezoek aan Den Haag voortdurend onder schot van speurder- en ge wone camera's was. Op het tooneel. in de kleedka mer. op straat. En steeds wanneer zij zag dat de een of andere lens op haar gericht was. vertoonde zij haar meest aanminnelijke pose. Voor de journalisten was zij steeds te spreken. Zij weet dat zij haar we reldroem dankt aan die andere koningin, de pers. Zij heeft ze niet behandeld als Charlie Chaplin het deed. Zij beschouwde de journalisten in zekeren zin als collega's en liet zich door hen inlichten over Holland. Eventjes is de Parijsche geest als een vleug je parfum langs de residentie gestreken. De straten van Den Haag bieden de laatste dagen in velerlei opzicht een bont schouwspel. Spaansche trekkende kooplieden dwalen met waterkruiken he iaden ezeltjes door de straten. Een breed juk van gevlochten takken, waarin tusschen hooi de krui ken zijn opgeborgen, hangt over den rug der kleine, met kleurige kopstukken opgetuigde langooren. Zij stallen op de hoeken van de straten hun typische Spaansche waar uit en wachten geduldig tot iemand in gebarentaal of in het Fransch vraagt voor hoe veel geld hij een kruik mag meenemen. De prijzen vallen werkelijk niet mee. maar de Hagenaar, die graag aan artistieke dingen „doet", wil zich niet graag den kans ontnomen zien om van een echten Spanjaard een echten Spaanschen waterkruik te koopen. ook al zou hij voor zoo'n ding als het uit eigen land afkomstig was, niet meer dan een paar kwartjes over hebben. Maar de Spanjaarden staan hun waar niet onder de twee guldens af. We spraken van een bont schouwspel, dat de stra ten dezer dagen vertoonden en ofschoon de Span jaarden met hun bruinverbrande donkeroogige ge zichten en hun steenroode waterkruiken zeer zeker een fantastisch beeld opleverden, was er nog een voor de residentie ongewone verschijning op straat te zien. Een van de coöperatieve winkelbedrijven van Den Haag had voor zijn personeel een origineele wedstrijd uitgeschreven. Met groote wijnvaten zou een parcours van dertien K.M. afgelegd moeten wor den. En zoo zagen wij dan een gedeelte van het per soneel met tonnen aan de rol gaan. In de binnenstad en langs de boulevard van het verlaten Schevenin gen zag men de menschen hun tonnen voortrollen. De winnaar van deze origineele race legde den af stand in 2 uur 2 minuten af, hierin is een verplicht» rust van 20 minuten begrepen. Eindelijk zullen de verkiezingshartstoefcten van de diverse politieke partijen op het asfalt of de keien van de residentie kunnen uitgevochten worden. D» bewoners van de lepelaarstad kenden niet het gril- lig geklodder van kalk enxarbid op 's heeren wegen. In den Haag was het altija streng verboden de stra- ten, die zoo nauwkeurig gesponsd en gezeemd wor- den door de meest moderne machines, met verkie zing»- of andere reclame te ontsieren. Toch kon de politie niet altijd beletten, dat op muren en schut tingen met kalk geschilderde aankondigingen vee schenen voor candidaten voor de regeering of den gemeenteraad. Doch het is waarschijnlijk wel op ini tiatief van den nieuwen burgemeester, dat thans per politieverordening geregeld is het aanbrengen van niet aanstootelijke reclame met niet bijtende en niet- houdbare schildermiddelen. En zoodra was deze ver ordening niet bekend of de Haagsche fascisten, di» er den laatsten tijd een kinderlijk genoegen in sche nen te vinden op deurposten en ramen plakbriefjes te bevestigen met de uitnoodiging: Wordt bezemer, schilderden deze uitnoodiging op het Haagsche asfalt Er schijnt dus gebrek aan bezemers te bestaan in Den Haag en het is dan ook onbegrijpelijk, dal thans de straten tusschen 10 uur 's avonds en 7 uur, 's ochtends met toestemming van het gemeentebe stuur mogen bevuild worden. Toch is het nog beter dat men op dergelijke wijz» aan de politieke hartstochten een uitlaatklep be zorgt, dan zooals de heer De Visser, ons communisj tisch Raads- en Kamerlid dit gaarne zou wenschen] Deze heeft deze week geïnterpelleerd over de z.i. onI rechtmatige houding welke de politie aan den da# heeft gelegd tegenover de Roodfronters, die in eei\ soort uniform, een copie van de Duitsche Rotfron- ters in gesloten gelederen en met tromgeroffel de straten doortrekken. Het werd een langdurige inter pellatie. maar de burgemeester liet zich niet van zijn stuk brengen Dergelijke vertooningen zal hij blUven verbieden. Waar zou het heen moeten als de heeren communisten en fascisten, precies zooals Duitschland zich van de straat zouden meester ma ken en complete veldslagen met dooden en gewon den zouden leveren? Neen, gelukkig blijft ons dez» wanorde gespaard. (Nadruk verboden.) D.T.S. 1—PURMERSTEIJN 1 4—6. Se Ronde Banchbeker. Door een 64 nederlaag tegen Pumersteyn, is D.T.S, ultgebekerd.. Een uitslag, welke paa in de laatste minu ten ln het voordeel van P. werd beslist. De wedstrijd zel ve was rijk aau fraaie, spannende momenten. P. verdien de de overwinning, tot het bittere einde hebben zU ge zwoegd, dat het een lust was. Dat de laatste loodjes het zwaarst wegen ls in dezen wedstryd duidelijk uitgeko men. Een kwartier voor tijd was de stand nog 43 in het voordeel van D.T.S. Toen kwam echter het fatale moment voor D.T.S. Met een mooi schot was Slikker gepasseerd en had hierdoor P. den stand al zoo weer ge* lUk gemaakt, toen de D.-keeper zloh de luxe veroorloofde twee houdbare ballen te laten gaan. BU D.T.S. was door dezen tegenslag het verband geheel zoek en toen het ein de aangekondigd werd was de stand toch nog onver wachts 64 in het voordeel van Purmersteijn. Laten wy de zaak niet vooruitloopen en ons tot een overzicht van den wedstrijd bepalen. Onder leiding van Buntsma stellen beide ploegen zich op. Purmersteün telt 1 invaller, D.T.S. mist L&ngedljk en Speets, waarvoor Dekker en Bakhuis niet onverdienstel Uk invielen. Over de houding van Speets gaan wy echter niet mee accoord ZONDERLINGE BEELDSPRAAK. Met den Plattelandersbond van het Kamer- en Sta tenlid Braat gaat het niet best. Dat komt in de eerste plaats, zeggen een tweetal van zün vroegers volgelin gen. door zyn optreden in Kamer en Staten, en in de tweede plaats, doordat hy zich by zyn aanhangers onmogelijk heeft gemaakt. ZU zullen wel geiyk hebben en als de heer Braat uit de politiek verdwynt, beteekent dat alleen verlies voor hem zelf: de politiek knapt er door op. Intusschen willen we het niet hierover hebben, doch ls het ons alleen te doen om de reden, welke de Braatsche deserteurs beweegt hun toevlucht te zoeken in de Anti-Revolutionnaire of Chrlst. Historische party. ZU drukken zich aldus uit: „Wy moeten die partyen steu nen, die de moedermelk van Groen van Prlnstsrar hebben Ingezogen." De heeren mecnen het ongetwyfeld goed en ernstig, maar zulke beeldspraak gaat toch te ver. De man is wel de heer der schepping, maar op het gebied van de moedermelk toch volmaakt onbekwaam, de heer Groen van Prlnsterer, grondlegger der Antl-revolutionnalre party, even zoo zeker als wy, gewone stervelingen. Misschien mogen wy tot hun verontschuldiging aan voeren. dat de auteurs van deze gewaagde beeldspraak stammen uit de school van Braat, wiens melkgevende stier de Kamer deed daveren van het lachen. OVERHEID OF PARTICULIEREN. Sommige menschen houden niet van overheidsbedrij ven. Ze mopperen op de ambtenarU en zingen den lof van het particulier initiatief. In zaken, zoo meenen zy. moet het eigen belang een hartig woordje mee spreken en dus ook de concurrentie. Alles goed en wel, doch voor de kleinere plaatsen in Noordholland en voor heel het platteland staat dit toch vast, dat zonder tusschenkomst der provinciale ovar- held van een behooriyke licht- en drinkwatervoorzie ning nooit sprake had kunnen zyn. En wat dunkt u van wegen, kanalen en post, om nog enkele belangryke zaken te noemen? Een krantenberichtje ia de aanleiding voor deze op merking. Het luidt ongeveer ala volgt: ,,In de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika zal het binnenlandsche briefport met 2 of 2H cent worden verhoogd." Dit ia dus juist andersom als by ons het geval Is ge weest. De oorlogstarleven zyn al een paar keer ver laagd en wy naderen het voor-oorlogache peil. Hoe dat verklaard kan worden? In Nederland is de post een overheidsbedryf ln Noord-Amerika niet geneel. Dus worden telegraaf en telefoon door particulieren geëxploiteerd en maken dat de heele dienst een tekort oplevert. In 1930 van ruim 98 mlllloen dollars, in 1929 van 85.460.000 Dit schynt nu door dure postzegels weggewerkt ta moeten worden biykbaar op de manier als by ons voor de spoorwegen geldt De Nederlandsche Staat ga randeert Immers een zeker dividend, ongeacht de uit komsten van het bedrUf. Dat maakt het zaken-doen wel gemakkeiyk, doch dat er groots verdiensts ln schulltkunnen wy niet inzien. Om met een woordspeMng te besluiten: geen verdienste en ook geen verdiensten. ONS PECH-SCHIP. Zooals U weet. hebben we twee kruisers, de zuster schepen Java en Sumatra. waarvan verwacht wordt, dat zy onze veiligheid in de wateren van Indonesië zullen waarborgen. Zy doen dat meestal op vreedzame wijze, liggende op den droge, in het dok, volmaakt on- gevaariyk voor vriend en vyand. Erger wordt het als zy probeeren te varen en speci aal de Sumatra haalt dan zonderlinge kunsten uit. Toen zy, een Jaar geleden of daaromtrent, maanden lang gedokt had en weer beproefde de zee te bouwen, vloog zy meteen in brand en het mocht een Gods won der heeten, dat het niemands leven kostte. Noodgedwongen zocht zy haar vertrouwde plaatsje in het veilige dok weer op en voor schatten gelds werd ztj opgeknapt en opnieuw geschikt gemaakt om haar elgeniyk element, de zee. te kiezen. Dat deed zy dan ook plichtsgetrouw, doch wederom liep het mis. Hoe het precies kwam. zal wel altijd een raadsel biyven. doch wy wagen deg issing, dat zy het water ontwend is en een landrat Is geworden. Op een plaats, waar diep water moest zUn. wl9t zy een rots te vinden en onder persooniyke leiding van haar com mandant, schoof zy er bovenop en scheurde haar bodem open, vele meters lang. Bekend was in die buurt de Witte rots en toen de Sumatra dat gevaarlijke plekje naderde, klom de com mandant persooniyk op de brug, nam het bevel van den dienstdoenden officier over, wUzigde de koers en het noodlot was voltrokken. Misschien is die onbekende een magnetische rots, die Sumatra's staalmassa met onweerstaanbare kracht en geholpen door het inzicht van den commandant tot zich trok. Hoe dit eenter zUn. persooniyke ongelukken kwamen niet voor en wy komen er ook ditmaal af met wat onkosten. Die loopen waarschijniyk in de tonnen, doch dat is minder: bij defensie, droge en natte, speelt geld geen rol. (In ons nummer van gister heeft men kunnen lezen, dat de reparatei-kosten f 200.000 zullen bedragen. Red. Sch Crt.) Eén is er, die zich over het verloop van dit drama stikura ln de handen heeft gewreven en Inwendig heeft gegrinnikt Dat ls de bevelvoerende officier, die zUn commandant gaarne de eer gunt van deze ongelukklgo manoeuvre. Een pech-commandant op een pech-schlp. Soort by soort CHAOS. De vorige week vergaderden de aandeelhouders van de stoommeelfabrlek „Holland". De vooruitzichten, zei de voorzitter, zUn beter dan het vorig jaar en de di recteur achtte den toestand zelfs belangryk gunstiger. Waarschuwend voegde hy daar echter aan toe: „Men moet overigens voorzichtig zyn, daar de Tarwc- wet in werking zal treden en men pas ln het begin van het Jaar Is." Op de vraag van een der aandeelhouders, of het een gunstig teeken was, dat bU sommige bakkers In Am sterdam de broodprijs met 2 cent was gestegen, merkte de directeur op: Wat de broodprijs betreft, heerscht er te Am sterdam een chaotische toestand. Men kan er brood voor 10 cent. maar ook voor 19 cent krijgen. Ver schillende omstandigheden, welke men niet direct ksn nagaan, zyn hier In het spel. Het goedkoopere brood hoeft niet van minder kwaliteit te zyn.. Dit laatste komt ons vreemd voor Evenwel, de direc teur van een stoommeelfabrlek mag op dit gebied toch zeker als deskundige gelden. Wy kunnen dus moeilijk iets anders doen, dan zyn uitspraak aanvaarden. Men veroorlove ons dan echter deze vraag: Als goed brood nog met winst geleverd kan worden voor 10 cent, wat voor woekerwinst maken dan niet die zaken, welke 19 cent durven vragen? Van het standpunt van den gebruiker zou men er toe komen om terug te verlangen naar den tijd van de broodzetting, toen de overheid maximum-pryzen vast stelde. Ook de bakker is zyn loon waardig, natuurlyk, doch als hy te gauw rijk-wil worden, kan het een eisch van algemeen belang zyn, dat hy binnen zekere gren zen wordt gehouden. EEN HARTEKREET. Wat hieronder volgt, schreven wy over uit Oorlog o f V r e d e, nr. 6. De schrijver is de jong-katholiek André Edelman uit Eindhoven en zyn artikel heeft als opschrift: Katholieken voor! Hy richt zich dus speciaal tot zyn geloofsgenooten en roept hen toe: „Katholieken in Nederland, ik weet heel goed dat ge „allen „tegen den oorlog" zyt, maar denk toch in Gods „naam aan 1914! „Wie uit het volk, uit de massa, wilde ln 1914 den „oorlog? De massa verlangde slechts vrede en orde ning! „Katholieken van Europa, wees op uw hoede! Wacht ,u voor een tweede 1914, toen ge vrede vroeg en oorlog „ontving als antwoord op Uw vredesverlangen. „Bedenkt: „Van 2 tot 6 Augustus 1914: Internationaal Kerkelijk „Vredescongres in Constant. „Op 10 en 11 Augustus 1914: Internationaal Katholiek „Vredescongres te Luik. „Van 15 tot 19 September 1914: Wereldvredescongres „te Weenen. „Een pracht program!?! „De gruwelen van Augustus 1914 geven echter een „wel wat eigenaardig commentaar op deze congres- „actie, op deze in redevoeringen, gezellige maaltyd en „applaus, uit te leven vredeswil van duizenden. „Katholieken van Europa, beseft deze waarschuwing „der historie! „Vecht voor den Vrede! Weigert deelname aan eiken „oorlog! Ofschoon het overbodig mag heeten, willen wy er met nadruk op wyzen, dat wy het bovenstaande niet hebben overgenomen uit leedvermaak, omdat de Katho lieke vredespogingen in 1914 hebben gefaald. ALLE pogingen hebben toen gefaald, onverschillig van wie zU uitgingen Dat ia juist het verschrikkeiyke en als niet alle vredesvrienden. katholiek of nlet-katholiek. waakzaam zUn. dan staan wy gezameniyk voor een herhaling van het gevloekte 1914, eer wU er op be dacht zyn. Wie anderen zou beschuldigen: „GU hebt de misdaad van 1914 niet kunnen ver hinderen", beschuldigt ook zich zelf. Wat voor nut zit daarin? Laten wy liever allen onzen plicht doen in het heden en trachten te voorkomen, dat dit jaar of een volgend de hel opnieuw over de menschheid los barst. SMAKELIJKE ACTIE! Ook in de hoofstad des lands is de verkiezingsactie reeds in vollen gang. Iedere party doet dat natuurlijk op haar eigen wijze en naar de beschikbare middelen. Eenig is echter de wijze, waarop de V.B. de zaak aan pakte. Deze noodlgde n.1. zyn aanhangers uit tot een eenvoudlgen maaltyd, waarby een der kopstukken een politieke rede zou houden. Een reuzen-idee, niet waar? Wie zou zich by zulke etende propaganda onbetuigd laten? Er was echter één maar. Het eenvoudige maa: was n.1. niet gratis, doch kostte per persoon 8 4 9 gulden. Of er velen geweest zyn, die dit voor hun beginsel over hadden, is ons niet bekend, doch vast staat, wie er in geen geval aan konden deelnemen. Apropos, hoeveel huismoeders zouden er in Neder land zyn, die geen 8 4 9 gulden kunnen besteden om haar heele gezin al de zeven dagen der week een een voudig maal voor te zetten? GROOTE BEDRIJVEN. Voglens de Ongevallenatatistiek-1929 waren dit onz» grootste ondernemingen ln genoemd jaar: Aantal werklieden:) 41.0531 22.659 19.840 19.158 8.545 6.528 ruim 4.000 Naam: Ned. Spoorwegen Post en Telegrafie Philips Staatsmynen Kunstzydefabrlek Particuliere mUn Fabriek v. werktuigen en spoorweg- materiaal Fabriek van scheep»- en werktuig bouw ruim 4.000 Over het algemeen wordt ln deze grootbedrijven P®* hoofd een grooter bedrag aan loon uitbetaald dan ia het klein- en middelbedryf. Het gemiddelde verzekerde dagloon was f 2.82 ln dé bedrijfsgroep met minder dan 5 werklieden. Het wordt hooger naarmate de omvang toeneemt In de klasse 59 werklieden Is het f 3.74; 1049 werklieden f 4.20; 50199 werklieden f 4.25; 200499 werklieden f 4.33; 500—999 werklieden f 4.45; 1000 en meer werklieden f 5.13. LASTIGE VRAGEN. Wy veroorloven ons uit Opvoeding en Moraal, het orgaan van de Weezenkas, de volgende vragen over te nemen Een Brahmaansch leerling stelde zyn leermeester d» vraag, wie toch de Aarde vasthoudt opdat zy niet naar beneden valle. De Brahmaan antwoordde: „De Aarde wordt gedragen door een reusachtige» olifant." De leerling vroeg daarop zeer terecht „Waarop steunt dan die olifant?" De Brahmaan: „Die staat op een reusachtlgen schildpad." De leerling weer: „En waarop staat dan dis schildpad?" Wrevelig antwoordde hierop de Brahmaan: „Daar vraagt een geloovige Brahmaan niet naar* Aan Luther werd door een van zyn leerlingen f* vraagd: „Waar was God. vóór HU Hemel en Aarde schiep. Meer snedig dan overtuigend antwoordde Luther: „God zat toen ln een boach. waar Hij roeden sneed, o» daarmee onbehoorlyke vragers af te straffen."

Schager Courant | 1931 | | pagina 2