W.0.L.polder. Het gestolen luchtballonnetje Oe geschiedenis van twee deugnieten. Ingezonden Stukken. De weg terug. De bandjir in het Merapi-gebied. van de kinderen vergt. Veel kinderen, b.v. die uit het Waarland moeten, nadat de bus verlaten ia, nog een half uur, drie kwartier loopen en ook 's morgens moet deze wandeling gemaakt worden, 't Is bovendien bij navraag ln de klas gebleken, dat de kinderen van een tocht naar Amsterdam niet dat opsteken, wat er algemeen van ver wacht wordt Voorzitter zegt dat er dit jaar ongeveer f 500 disponi bel Is en de tocht naar Amsterdam de vorige keer f 370 heeft gekost, thans zal dit vermoedelijk meer zyn en dan wordt het bedrag dat voor de jongste klassen over blijft, wel wat gering. Na nog eenige discussie maakt de heer Hekelbos een voorstel van: naar Amsterdam of niet naar Amsterdam Met 12 stemmen voor, 9 tegen, terwijl 3 stemmen blanco worden uitgebracht, wordt tot het eerste besloten en als dag 1 Juli bepaald. Waar in den loop der vergadering door den heer Har- tog reeds de idee is geopperd om Schiphol te bezoeken, vraagt thans de heer Jongejan of mot dit bezoek bedoeld wordt Artis of Schiphol. De meeningen hieromtrent blijken ln de vergadeirng zeer verschillend, moerderc stemmen gaan op om alsnog het eerst aangenomen voorstel te wijzigen. Uit al deze discussie® komt tenslotte de heer Hartog met een nieuw voorstel. Bezoek aan Schiphol, combinee ren met een bezoek aan Bloemendaal of Wijk aan Zee, waaraan alle kinderen zullen deelnemen.,, zoo mogelijk de goheele tocht met autobussen. Mot 14 stemmen voor, 6 tegen en 4 blanco blijkt de vergadering dit verzook gunstig te ontvangen, zoodat het bestuur opdracht gegeven wordt dit uit te voeren en mocht het te grooto kosten met zich brengen, zloh aan het eerste te houden, n.1. de groote kinderen naar Am sterdam, de kleintjes naar strand en duin. Als uur van verzamelen wordt hoek Kruisweg—Mid denweg aan gewezen, 9 uur nieuwe tijd. Nadat nog eenige besprekingen zijn gevoerd over de contrlbutlehefflng der leden, sluit voorzitter met een ■woord van dank de vergadering er op wijzende, dat uit do botsing der ideeën ln Ieder geval voor de kleinen een bepaald besluit is voortgekomen, dat naar hij hoopt voor hen allen een goed besluit zal blijken te zijn. Alle nieuwe raadsleden nenvn hun benoeming Naar wy vernemen is bij den Voorzitter van het Hoofdstembureau van alle benoemde leden van den nieu wen Raad bericht binnengekomen, dat zij de benoeming aannemen. H A RE N K .4 RS PEL DIRKSHORN. Onder leiding van den heer R. v. d. Laan werd Maandagavond (en huize van den heer D. Swager vergaderd ter bespreking van het schoolfeest voor de leerlingen der openbare school alhier. Na opening legde de voorzitter, tevens penning meester, de rekening over 1930 over. Deze werd na gezien door de heeren J. Homan en J. Smit en goed gekeurd op een uitgaaf van f213.33, tegen een ont vangst van f231.30, batig saldo f 17.97. Aangezien nog een flinke reserve van vorige jaren best .at, kau oe!- <lit jaar, trots den minder gunstigen economischer toestand der burgerij, met gerustheid een schoolfeest worden op touw gezet. Na eenige bespreking wordt besloten, met de klas sen 1 tot 5 een rijtoer per bus te maken over Alk maar naar Bergen en Schoorl op Vrijdag 26 Juni, en met de hoogste klassen een reisje te doen naar Am sterdam en aldaar Artis en Schiphol of het Rijks museum te bezoeken, op 3 Juli. Verschillende aanwezigen boden zich bereidwillig aan. dc gebruikelijke lijsten bij de burgerij te presen teeren. Z U P E OUDESLUIS. Do heer Haverkorn. brood- en koekbakker alhier, heeft zijn zaak uit de hand verkocht en z&l zich als winkelier gaan vestigen te Wierlngerwaard, in de zaak van zijn vader, den heer J. Haverkorn. ANNA P AU LOW N A Do postduivenvereniging „Altijd Verder", hield Zon dag jj. een wedstrijd vanaf Orléana (afstand 592 K.M.) De duiven werden om 7 u. 50 min. gelost De eerste werd om 3 u. 11 m. 10 sec geconstateerd, de laatste om 3 u. 47 m. 43 sec. De prijzen vielen als volgt: W. Blaauboer 1 en 8: Gcbr. Van Steijn 2 en 6: Jb. Corne- lissen, 3. 4 en 9; L. Hogewonlng 5 en 11; G. de Boe 7; N. Splgt 10. CALLANTSOOG De aardbeving. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ook hier vorschUnselen waargenomen, die duiden op een aard beving olders. Bil verscheidene kippenhouders In Zijpe en Callantsoog zijn do ruiten dor kippenhokken vernield Aanvankelijk dacht men te doen te hebben met kippen diefstal doch toen blcok. dat de ruiten op hetzelfde uur. n.1. nachts om twee uur waren vernield, hetgeen door enkelen is waargenomen, bleek duidelijk, dat een aard- trilling de oorzaak van deze vernieling was. De aard- trilling is dan ook door enkelen waargenomen. De ma- terieele schade is niet al te groot Politie: Gevonden: een scheerapparaat De Schager Harmoniekapel is voornemens begin Au gustus een uitvoering te geven te Callantsoog in de mu ziektent op het Dorpsplein. L A N G E N D IJ K Wegens het intreden der koolplantcampagne is de vacant ie aan de R.K. school deze week ingetreden. ZUIDSCHARWOUDE. De tuinder P. Stoop rooide gisteren een partij aard appelen, die zoo ernstig door de ziekte waren aange tast, dat ze zoo goed als waardeloos waren; ze wa ren nog lang niet volwassen. Het land kan nu nog voor een andere teelt worden gebruikt. In de gisteren te Eindhoven gehouden algemeene vergadering van de Centrale Bank, waarbij de in onze gemeente gevestigde Coop. Boerenleenbank II is aan gesloten, werd f20727 beschikbaar gesteld voor den R.K. Boeren- en Tuindersbond. NOORDSCHARWOUDE. Bij de Zondag te Grootebroek gehouden gymnastlek- wedstrijden werd door de R.K. gymnastiekvereeniglng een 2den prya in den gehouden marschwedstrijd gewon nen. Door het lid J. Brink werd een 2den prijs in den hinderniswedloop behaald; door het lid C. Horio een 5de prijs bij den wedstrijd hardloopen 60 meter. Zoowel aan de O. L. schooi als aan de R.K. school wordt deze week vacantie gegeven in verband met het kool plan ten zetten. In het café van den heer G. Ligthart te Zijdewind vergaderden Dinsdagavond 9 Juni 1931, 's avonds 8 uur, stemgerechtigde ingelanden van den W.O.L.-polder. Voorzitter de heer J. Wit Sr., dijkgraaf, secretaris de heer F. C. Jong. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dank zegging worden goedgekeurd. Mededeellngen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het af- geloopen jaar niet gunstig is geweest wat het stroom- gebruik betreft. Door het natte weer is voor ruim f 1700 aan stroom verbruikt Bij de gehouden kadeschouw bleken de kaden vrij goed in orde. De f 2000 die tot nu was ingehouden van „Joffa" zal nu afgelost moeten worden. Bij een nader onderzoek is gebleken, dat de machine nu ln orde is. Spr. deelt ook mede, dat reeds slootwerk voor dit Jaar is verricht en wel een sloot ln den Leijerpolder, n.1. naar de plaats van den heer Groen. Door omstandigheden heeft de commissie, belast met het nazien van de rekening, haar taak nog niet ver- richt en zal het onderzoek morgenavond plaats vinden. Rapport over het onderzoek kan dus vanavond niet worden uitgebracht De begrooting voor 1931. In behandeling komt de begrooting. De heer Zuurbier vraagt inlichtingen over de samen stelling der begrooting en wordt door den secretaris Ingelicht Overigens geeft de begrooting geen aanleiding tot be spreking en wordt ze onveranderd vastgesteld. De gemeenschappelijke begrooting sluit tot een be drag van f 10.067.33, onvoorziene uitgaven f 649.33. De begrooting voor de Westerkampen sluit tot een bedrag van f 1093,665, die van de Oosterkampen tot f 1798.63, die van den Leijerpolder tot f 3510.44. De lasten zuilen voor de Westerkampen bedragen f 15, (vorig jaar f16), voor de Oosterkampen f 19 (vo rig jaar ook t 19), voor den Leijerpolder f 22 (vorig jaar f 23). Het bestuur krijgt machtiging tot uitvoering van de voorgenomen werkzaamheden. Eveneens krijgt het machtiging om zoo noodig ieder jaar een kasgeldleening te sluiten tot een bedrag van hoogstens f 2000, tegen een rente van ten hoogste 5 Tot leden van de commissie, die de rekening over 1931 zal nazien worden benoemd de heeren Zuurbier, W. Siijkerman en Van Rijn. De primaire weg te Zijdewind. Aan de orde Is de bespreking over het toekomstig wegenplan voor zoover dit onzen polder zal doorkrui sen. Het bestuur verneemt gaarne van belanghebbende Ingelanden het oordeel, hoe bij totstandkoming van dien weg de vaargelegenheid vanaf de landerijen naar de be drijfsgebouwen op de meest economische en de minst kostbare wijze zal kunnen worden bevorderd. Ook niet- stemgerechtigden, doch belanghebbenden, zyn met het oog op deze bespreking tot deze vergadering toegelaten. De Voorzitter licht toe, dat hij tot zijn genoegen een conferentie te Schagen heeft bijgewoond, waar bespro ken werd de primaire weg die naar Schagen zal worden gelegd en waar de heer Reigersman officieel heeft mee gedeeld, dat deze weg niet door Zijdewind, doch achter Zijdewind om zal komen. Bij Busker toch zal de weg van den tegenwoordigen weg afwijken, een boet van P. Wit zal moeten verdwijnen en voor het perceel W. Zij dewind komt hy weer op den tegenwoordigen weg. Spr. noemt dat een rare draal en deelt verder mede. dat gezorgd zal worden voor een goede waterloozlng, doch dat een pomp ln den weg zal worden gemaakt, geen bruggen. Spr. heeft op het bezwaar hiertegen voor de landeigenaren gewezen en tenslotte is dat bezwaar ook ingezien, hoewel nog geen toezegging is gedaan dat er bruggen zullen komen. De heer Zuurbier acht bijv. 2 bruggen zeer gewenscht terwijl de heer D. Wynker één brug, in het midden van het dorp gewenscht acht, en dan langs den te maken primairen weg 4 d 5 bruggen ten behoeve van de lan- eigenaren Als plaats voor de brug ln den primairen weg noemt spr. bU D. van der Fluit De Voorzitter wil een brug hebben by P. Wit en by Wed. Wynker. Spr. herinnert er aan dat de klesvereeni- ging een adres aan B. en W. heeft gezonden, verzoe kende pogingen in 't werk te stellen om den weg door Zydewlnd te krygen Dit verzoek is nooit in den raad behandeld, wel heeft spr. van den heer Reigersman vernomen, dat de burgemeester er over gesproken heeft. De heer Bakker, tevens wethouder, deelt mede, dat het verzoek doorgezonden is naar Ged. Staten en ge vraagd is welke bezwaren er zyn tegen een weg door Zydewlnd. Op die vraag hebben B. en W. tot nu toe geen antwoord ontvangen De heer Kolkman wil trachten den weg alsnog door Zijdewind te krijgen. De heer Zuurbier merkt op dat dit geen polderbelang betreft of 126. Langs de velden donderde een spoortrein. Hijgend onder een helsch gegil. Alsof de locomotief wilde zeggen: „Als ik nader, hou dan stil, Ik ben sterker dan de anderen, Ik bezit dan ook meer kracht Het Is goed naar myn gegil te hooren, En netjes als lk passeer, gewacht De Voorzitter had gehoopt, dat de burgemeester, die tot deze vergadering was ultgenoodigd, hier aanwezig zou zyn. De heer Kolkman meent dat een weg door Zijdewind zoowel in het belang van den polder is als ln dat van de ingezetenen van Zijdewind. Het bevreemdt ook spr., dat de burgemeester niet aanwezig is. De secretaris had met het oog op het belangryke on derwerp meer belangstelling verwacht Spr. is ook in Haarlem geweest en daar werd spr. gewezen op het ge vaar om een weg voor snelverkeer door een dorp te leg gen. Spr. heeft er toen op gewezen dat een dergeiyko weg achter je huis evenmin van gevaar is ontbloot. De burgemeester kwam liever niet ter vergadering omdat hy eerst het resultaat van deze bespreking wilde vernemen Spr. wijst er dan op dat als de weg wel door Zijdewind komt, de banne Oude Niedorp ontlast zal worden van het onderhoud van een gedeelte weg en waar de landen al zwaar genoeg zijn belast ziet spr. ln deze zaak dus ook een belang voor de ingelanden. Bovendien Zijdewind is een der grootste vlekken van Oude Niedorp en spr. wUst op de funeste gevolgen voor de neringdoenden, als de weg achter Zydewind om komt In de toekomst zal het dan zoo worden, dat er op Zijdewind oude huizen zonder land staan. We dienen ook te letten op de be langen van de neringdoenden en spr. acht het de plicht van den polder te helpen bevorderen dat de weg door Zydewind komt. Laten wij bevorderen dat gemeente- en bannebestuur daartoe een actie op touw zetten. De heer Kolkman wil nog een poging doen bij den burgemeester dat deze er zich een beetje voor inspant Het lykt spr. toe dat dit belang voor dit gedeelte der gemeente hem koud laat Spr. wil pogingen zien aange wend om de zienswijze van den burgemeester te wijzi gen, want spr. denkt dat ook de burgemeester het beter aoht dat de weg achter Zydewind om komt De Voorzitter weet dat niet, wel dat de burgemeester gevraagd had of de weg door Zijdewind kon komen. De heer Zuurbier vraagt of bij het begin, bij het ont werpen van het plan, geen conferentie met gemeente- of bannebestuur heeft plaats gehad en of de gertieente zich steeds afzydig heeft gehouden. Als men niet betaalt, heeft men ook niets te zeggen. De Voorzitter denkt niet dat er een aanzegging 13 geweest Er is niets op tegen om den burgemeester te verzoeken te willen trachten den weg door Zydewind te krijgen. De Secretaris heeft ln Haarlem ook gevraagd naar de bruggen en toen is hem gezegd, dat gedacht werd aan één brug en dan een sioot voor afscheiding naast den nieuwen weg. De menschen moesten naar hun landeryen dan maar omgaan. Spr. heeft gewezen op de onmogeiy- ken toestand, die dan zou worden verkregen. Het is een polder belang om ons tegen een dergelijke uitvoering te verzetten. De heer Bakker acht het ook ondoenlijk dat de weg achter het dorp om komt en wat het gevaar betreft, ook elders is de weg wel door de bebouwde kom. Spr. ver moedt dat het hoofdbezwaar wel is dat te veel huizen onteigend moeten worden, want als de weg door zyde wind zou komen, dienen de huizen aan den Oostkant geheel te verdwijnen. Maar spr. wyst op wat te Lammen is onteigend. Laten we toonen dat we de oplossing van den heer Reigersman, die zeker de gemakkelijkste is, maar niet zoo gauw accepteeren. En wat de bruggen betreft, spr. zou rekening willen houden met eventueelen sluisbouw en een brug wenschen op een gesohikte plaats, n.1. waar de wegen elkaar raken De Voorzitter deelt mede dat het bestuur hier ook zyn aandacht aan heeft geschonken, we zouden dan 3 bruggen moeten hebben. De heer Zuurbier raadt dan aan zoowel van gemeente als bij bannebestuur medewerking te vragen om den weg door Zydewind te krijgen, misschien is dan het idee Bak ker wel te bereiken. De vergadering zou dan het bestuur kunnen opdragen by het gemeentebestuur aan te drin gen de gewenschte stappen te doen. De Voorzitter merkt op dat het niet prettig is. dat als men iemand uitnoodigt. dat deze niet komt Maar het beetuur zal gemeente- en bannebestuur uitnoodigen tot een gemeenschappelijke vergadering, de volgende week te houden. De heer Klaver zou een commissie willen benoemen, maar het wordt beter geacht dat eerst de gemeenschap pelijke vergadering van de 3 besturen wordt gehouden, is het daarna noodig, dan kan er door belanghebbenden uit Zydewind vergaderd worden. Dit wordt goedgevonden Hierna komt de vraag ter sprake, of, indien de weg niet door Zydewind komt, 2 of 3 bruggen gewenscht zijn. De heer Bakker bepleit het komen van een brug by den schoenmaker of by Hollander, terwyi de heer H. Wit weer wijst op het kanaalplan. De Secretaris wijst er op dat rekening gehouden dient te worden met den toestand van de polderslooten en hem lijkt de plaats by den schoenmaker het best geko zen. Tenslotte zegt de Voorzitter dat we van deze bruggen- kwestie voorlooplg wel kunnen afstappen, want dat deze kwestie later nog wel eens ter sprake zal komen. Eerst toch dient contact met gemeente- en bannebestuur te worden gezocht De rondvraag. De heer Zuurbier vraagt of het bestuur toch aandacht wil schenken aan een kade by de machine. De Voorzitter antwoordt dat we thans geen vrees meer voor de kaden behoeven te hebben. De heer Zuurbier acht voor een beteren afvoer van water het verleggen van een duiker gewenscht maar de Voorzitter meent dat het water best weg gaat Het bestuur zal er echter aandacht aan schenken. De heer Poland merkt op dat na een grooten waterval te veel water in eens is weggehaald en de Voorzitter deelt mede dat den molenaar daarop is gewezen De heer Groot vraagt het ophalen van een pomp om dat spr.'s land droog ligt De Voorzitter zegt dat het een moeiiyke kwestie is, om dat in dit gedeelte van den polder zoowel hoog als laag land ligt De heer Groot deelt mede dat de eigenaar van het lage land geen bezwaar maakt. Het bestuur zal een onderzoek instellen. Nadat de Voorzitter den wensch heeft uitgesproken, dat vooral de kwestie met den weg een goede oplossing moge hebben, volgt sluiting. Alkmaar, den 9 Juni 1931. Aan den Raad van Commissarissen der N.V. Alkmaarsche Exportveiling Alkmaar. Mijnheer, Bij deze verzoeken wij opname van onderstaande verklaring in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbata onzen dank. In mijn bezit kwam een exemplaar van de ..Alk maarsche Courant" van 5 dezer, waardoor ik >'n ken- nis werd gesteld, met de in de Raadsvergadering der Gemeente Alkmaar plaats gehad hebbende discus sies. inzake het financieele beleid en den financiee- len toestand Uwer Vennootschap. Dat niet-deskundigen. de Balans en Exploitatiere kening Uwer Vennootschap niet kunnen lezen en beoordeelen is nog tot daaraantoe. doch dat dezul ken. door hun ondeskundige critiek, verkeerde en onjuiste voorlichting geven over een geconsolideerd bedrijf, gaat toch al te ver.. Het bestuur Uwer Ven nootschap. hetwelk na do reorganisatie der veiling door een voorzichtige en verstandige financieele po litiek. een gezonde financieele toestand heeft weten te scheppen, komt in plaats van een woord van af keuring. een woord van lof toe. Ieder deskundig onbevooroordeelde zal na bestu deering van de exploitatieresultaten der laatste jaren, tot de conclusie moeten komen, dat Uwe Vennoot schap financieel gezond is en tot heden gemakke lijk al hare verplichtingen heeft kunnen nakomen. Indien de tuinbouw in de naaste toekomst geen onvoorziene rampen treft, zal Uwe Vennootschap ook de nieuwe aan te gane verplichtingen, inzake nieuw bouw gemakkelijk kunnen nakomen; daar de ge maakte berekeningen, uit een oogpunt van voorzich tig beleid, steunden op de resultaten van het hoek- jaar 1930, welk jaar voor den tuinbouw zeker niet gunstig genoemd kan worden. Ten slotte begroet ik met vreugde de instelling van een Commissie van onderzoek, waardoor een einde komt aan de afbre kende critiek en den aandeelhouders en tuinders be vestigd worde, dat hunne belangen in veilige han den zijn. De Raad der Gemeente Alkmaar zal dan tevens weten, dat moreelen steun aan de Alkmaarsche Ex portveiling een Gemeente- en tuindersbelang zij. Hoogachtend. De Accountantendienst van het Centraal Bureau van de Veilingen, w.g. TOMA. Naar aanleiding van Astor's beschouwingen over het boek van dien naam, door Remarque. De weg terug ik zie ze zwijgend gaan, Wijl d' avondschemer daalt over de velden. De weg terug zij gaan gebogen voort: Vermoeide, sprakelooze, stille „helden". De weg terug de oorlog is voorbij, En aan den hemel kleurt den nieuwen morgenj Terug naar huis, het leven weder in. Voorbij is al het leed, vergeten zijn de zorgen. De weg terug daar waren nog de nachten Van stergeflonker aan het blauw azuur Totdat opeens de heele hemel brandde; Een stormloop-aanval door het moordend vuur. De weg terug daar rijzen nog de kruisen Der duizenden die vielen in dea strijd. Die nimmer, nimmer zullen wederkeeren Verzonken in dien wreede onmensch'lijkheid. De weg terug daar zijn nog diepe kuilen, Die de verwoesting daar gelaten heeft. En stille, droeve, ruwe monumenten, Waardoor het leed na jaren weer herleeft. De weg terug het ligt aan U alleen. Zoo sluit 1 aan, werkt met uw daden mede. Het is een levenseisch, het is uw dure plicht, Voor het behouden van een eeuw'gen wereldvrede Oudesluis, Juni 1931. F. ENGBRINGHOF. UIT ONZE OOST. De „Koerier" meldt nadere bijzonderheden over den geweldigen bandjir, welke in en om Moentilan heeft gewoed. De beruchte Kali Batang heeft zoo schrijft het blad weder gebandjird. Tegen vijf uur kwam een zeer zware modderbandjir opzetten die weder veel schade heeft berokkend. De moddermassa's sloegen over de steenen leunin gen van de groote steenen brug in den weg Djokja— Magelang. Toen de bandjir een weinig uitgewoed had, bleek de brug onbegaanbaar niet alleen wegens de vele modder die achter gebleven was, maar ook door het vele bandjirvuil. Om het verkeer weder over de brug te kunnen lei den, werden honderden koelies aan het wegwerken van den modder gezet en was het een zeer fantas tisch gezicht deze menschen bij de zwaar walmende flambouwen te zien werken. Na gehouden schoon maak had een inspectie van de brug plaats en bleek deze geene noemenswaardige schade te hebben op- geloopen. De N.I.S.-brug over de Kali Batang heeft de mod dermassa's vermengd met rolsteenen niet kunnen doorstaan. Met een reusachtige vaart kwam de ze? meter hooge bandjir opzetten en nam de geheele bo venbouw van de brug en de noodige rails mede. De landhoofden, waarvoor deskundigen zoo gevreesd hadden, zijn intact gebleven Zoodoende kan het spoorwegverkeer zeer waarschijnlijk binnen tien da gen weder hersteld zijn door het monteeren van een noodbrug in de plaats van de weggeslagen brug. Deze ligt als een klomp verbogen staal eenige ki lometers van de plaats van het onheil. De Lamat-brug heeft aan de zijde van de N.I.S.- rails stand gehouden doch aan de achterzijde is een gat van ongeveer 20 M3. in het bruggenhoofd gesla gen. dat men thans weder met alle macht bezig is te stoppen. VALSCHE MUNTER GEPAKT. Men meldt uit Berlijn; In de Palts is dezer dagen de ingenieur Iluhne we eens valsche- munterij gearresteerd. In vele stede had hij bankbiljetten in omloop gebracht. Hij koel gewoonlijk de een of andere kleinigheid in een wil kei en wisselde dan het door hem vervaardigde bi jet. Hij reisde steeds per auto en had alle mogelijk apparaten bij zich. Zoodra de voorraad valsch geld uitgeput was, huurde hij in het eerste het beste hotel een kamer, waar hij dan nieuwe bankbiljetten ver vaardigde. Bij zijn arrestatie vond men in den auto ruim honderdduizend mark aan valsche banbiljetten. ITALIAANSCHE REGEERING EN VATICAAN. Hernieuwing van den strijd tegen de Katholieke Actie. Uit Vaticaanstad: De Osservatore Romano meldt dat jongelieden, die als lid der Katholieke actie staan ingeschreven, onder bedreiging werden gedwongen daarvoor schriftelijk als lid te bedanken, wegens de beweerde politieke agitatie dezer organisatie. DE BRAND IN MUNCHENS GLASPALEIS. Uit Munchen: Na een voortgezet onderzoek va den brand in het Glaspaleis, is de meening versterk dat de brand is veroorzaakt door zelfontbrandin van chemicaliën. Gisteren is men met het opruimingswerk begonnen dat niet zonder gevaar is. Aan den westelijken vleu gel stortte gisteren onder donderend geweld een po declte van het nog staande ijzeren geraamte in. MILITAIR VLIEGTUIG IN PORTUGAL VERONGELUKT. Volgens een bericht uit Lissabon is een Porto geesch militair vliegtuig in de nabijheid van Ribatejc neergestort. De piloot, een kapitein, en zijn mechani cien werden gedood. EEN SNELTREIN BESCHOTEN. Onbekende daders hebben Maandagavond ten ZiB den van het sta'ion Bronzei 1 bij Fulda een snrltreü beschoten. Geen der passagiers is getroffen. Van dof bagagewagen is een ruit vernield.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6