Eruning en Curtius weer huiswaarts. Landelijke ruitersport Tegenslag voor den N.-Ho 11. tuinbouw.- D o o d e I ij k b j vliegongeluk e 1 d e. Auto door de tram gegrepen. Engelsche duikboot gezonken. Diefstal in een Belgisch fort Nagekomen Berichten. Gistermiddag uit Engeland vertrokken. Kampioenschappen te Bergen. Minstens honderd ruiters zullen aanwezig zijn. De kampioenschappen der Noord-Hollandsche lan delijke rijvereenigingen zullen op Zaterdag 25 Juli a.s. te Bergen worden gehouden. Naar het „Iidbld." verneemt, zullen alle Noordhollandsche afdeelingen present zijn, zoodat op minstens honderd ruiters en paarden kan worden gerekend. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de patrouilles, die om het kampioenschap in het patrouillcspringen uit komen, alle in een historisch ruitercostuum zullen gekleed zijn. Verder zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld een eereprijs toe te kennen voor de keurigste afdecling en fraais gckleede patrouille. Aardappelziekte neemt ongekende afme tingen aan. Op tal van plaatsen in West-Friesland heeft onder de aardappelen een ziekte haar intrede gedaan, welke in korten tijd reeds tal van akkers zwart heeft gemaakt en den gchcolen vroegen aardappeloogst be dreigt. Reeds worden hier en daar de aardappelen woggeschoffeld om op dezelfde plaats nog weer kool te planten. Voor den reeds in nood verkeerenden tuinbouw bctcekent dit een nieuwe tegenslag. Bekend Groningsch sportvlieger naar be neden gestort en aan de bekomen verwon dingen overleden. Gisterenavond is de bekende sportvlieger H. Hin- driks uit Groningen, terwijl hij een korte vlucht over het nieuwe vlieegkamp te F.elde maakte, op 100 M hoogte plotseling met zijn Pander toestel gevallen, liet toestel werd geheel vernield. Hij kwam even bui ten het vliegveld tererht. De vlieger was met zijn heen in de machine gekneld. Hij was echter bij ken nis. Een employé van do garage-Nijborg bereikte het eerst de plaats, waar het vliegtuig even buiten Eelde naar beneden was gestort, en haalde den heer Hin- driks uit de resten van het toestel. De doktoren dr. Nathans en Kiestra, die spoedig ter plaatse waren, constateerden 'n gecompliceerde ernstige kaakfrac- tuur en lieten den heer Hindriks naar het R.K. Zie kenhuis te Groningen overbrengen. Daar bleek zijn toestand echter zeer ongunstig. De heer Hindriks was inwendig zwaar verwond, zoo ern stig, dat hij in den loop van den avond aan de gevol gen overleed. De heer H. was ongeveer 45 jaar, gehuwd en had geen kinderen. Hij was niet alleen in Noordelijke fportkringen doch ook daarbuiten zeer bekend. Nader wordt nog vernomen, dat de heer Hindriks Jn het R.K. Ziekenhuis hij de operatie van de kaak- fractuur in zijn bloed is gestikt. Aanvankelijk liet de toestand zich niet levensgevaarlijk aanzien. De ver slagenheid te dezer stede over dit zeer tragisch on geval is groot en algemeen. HET EINDE VAN DE MOORDZAAK LANS. Van O. 19 Juni a.s. in vrijheid. De ex-procuratiehouder van O., die wegens malversa ties door het Hof te Den Bosch werd veroordeeld tot 24 Jaar gevangenisstraf met aftrek der geheele pre ventieve hechtenis 19 Juni a.s. in vrijheid worden gesteld Zooals men zich zal herinneren, werd van O. ervan verdacht de moord op den heer Lans te hebben gepleegd doch In hooger beroep werd hij hiervan door het Bos sche hof vrijgesproken. PROV. STATEN NOORD-HOLLAND. Subsidies. Ged. Staten slellert voor aan de N.V. Torschellin- ger Stoomboot Mij. te Terschelling, voor elk der ja ren 1951 tot en met 1935, een bijdrage van ten hoog ste f 8000 toe te kennen, met dien verstande, dat het suhsidio van 1 April 1933 af opzegbaar zal zijn en onder nader genoemde voorwaarden. Voorgesteld wordt aan de Prov. Regelingscommis sie voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland voor elk der jaren 1982. 1933 en 1934, eene bijdrage van ten hoogste f 5000 te verleenen ten behoeve van hare werkzaamheden ln het belang der verbetering van hei paardenras en de paardenfokkerij in dit gewest. TWEE ARBEIDERS VAN GROOTE HOOGTE GEVALLEN. Ongeluk te Heenvllet. Uit Oud-Beyerland: Bij de restauratiewerken aan de Ned. Herv. Kerk te Hecnvliet had een ernstig ongeval plaats. Door het kreken van een stellinghout vieleri twee werklieden ▼an groote hoogte naar beneden. Beiden kregen zwa re inwijdige kneuzingen. Ken derde arbeider, die zich op hetzelfde gedeelte van de stelling bevond, wist een dakgoot te grijpen. De twee inzittenden gedood. Gisteravond werd uit Hoensbroek aan de „Tel." ge meld: Hedenavond werd op de Akerstraat Npord ter hoog te van den Hoensbrockerweg een personenauto door de tram, komende van de richting Staatsmijn Emma, aangereden en totaal vernield. De inzittenden, de heer Evers uit Heerlen en de heer Lebbing uit Brunssum, werden zwaar gewond opgenomen en in een café op den hoek van den Hoonshroekerweg binnengebracht. Dr. Mekel, die onmiddellijk ter plaatse was, verleende de eerste hulp. I)e heer Evers was reeds stervende, terwijl de heer Lebbing zich in een zeer deerlijken UMStend bevond. Beidon werden naar het St. Joseph- rickenhuis alhier overgebracht Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de heer Evers overleden. De auto kwam van den Hoensbroekerweg en schijnt op dezen gevaarlijken hoek, waar het uitzicht rich ting Staatsmijn Emma zeer belemmerd wordt, met een te snelle vaart te hebben gereden. De bestuur der heeft in de richting Staatsmijn Emma willen rij den, maar werd door de juist aankomende tram in den rechtervoorhoek van den auto gegrepen. De po litie van Hoensbroek heeft den wagen in beslag ge nomen en leidt het onderzoek. DE EERSTE AUTOBUS LONDEN-BOEDAPEST. Men schrijft uit Boedapest: Op 4 dezer kwam de eerste autobus vóór het hotel Ritz te Boedapest aan, die in het vervolg den weg Lon denBqcdapcst driemaal per week zal afleggen. In de groote H.P.-auto, die met alle oomfort is ingericht, is ook een kleine acetyleem-keuken en een toilette-inrich- ting. De autobus legt één reis binnen 14 dagen af en rijdt door 6 landen, waarbij onderweg de belangrijkste steden dezer landen worden bezocht De eerste passagiers van den eersten tocht waren 10 Bngelsóhe dames. Na een ononthoud van drie dagen te Boedapest keert de bus weer naar Londen terug. 42 ITALIANEN VERGIFTIGD. Te Dauville zijn 42 Italiaansche arbeiders, die bij den bouw van het station aldaar werkzaam waren, onder vergiftigingsverschijnselen ziek geworden, naar men veronderstelt tengevolge van het gebruik van ondeugde lijke levensmiddelen. Een hunner is in het ziekenhuis overleden, terwijl 2 andere nog in levensgevaar verkeeren. Nader uit Parijs: Volgens een bericht uit Trouville is het niet onmogelijk dat de oorzaak van het ziek worden der 42 Italiaansche bouwarbeiders te zoeken is in opzettelijke vergiftiging. Een der arbeiders zou uit wraak vergif in hetetenvan zijn kaïneraden hebben gedaan. Na een aanvaring met een koopvaardijschip Volgens do eerste berichten 31 geredden, van wie twee overleden en 18 vermisten. Reuter seint uit Londen: De admiraliteit deelt mede, dat de onderzeëer .Posel- don" heden bij WeJhaiwei gezonken is na aanvaring met een koopvaardijschip. De oorlogsschepen „Berwick". „Cumberland" en „Hermes" bevinden zich ter plaatse. Volgens de eerste berichten zijn vijf officieren en zes en twintig matrozen gered, van wie er twee zijn over leden en worden er achttien matrozen vermist. (De „Poseidon" was in 1929 gebouwd, mat 1475 ton en was bewapend met een kanon van 4 inch en 8 torpedo- lanceerbulzen). Nog vier man gered. Volgens nadere beriohten zijn er nog vier matrozen van de „Poseidon" gered; van een hunner is de toestand kritiek. Er bevinden zich nog meer oorlogsschepen dan de reeds genoemde ter plaatse. Er is een begin gemaakt met dulkoperatles, doch bij het afzenden van dit bericht was men er nog niet ln ge slaagd de plaats van den onderzeeëer te vinden. De aanvaring geschiedde gistermiddag te 12.45 op 21 mijlen ten N. van Weihaiwei. De „Poseidon" werd ge ramd door het Chtneesohe schip „Yuta". De „Poseidon" was een der jongste en grootste onder zeeërs. Hij was verleden jaar in dienst gesteld en eind Februari toegevoegd aan de vierde onderzeeeërsflotllje in de wateren van hina. Koninklijke deelneming Dé koning heeft aan de opperbevelhebbers te Por- tesmouth, Plymouth en de Nore zijn groote deelneming cn die van de koningin betuigd met de families der ver misten. Militaire documenten gestolen. Het B.T.A. seint uit Brussel: De „Soir" verneemt uit Luik: In het fort Pontisse is een brutale diefstal gepleegd, waarvan men zich afvraagt wat de beweegreden is. Een in den muur van het wachtlokaal ingemetselde geblindeerde kast is geforceerd en daaruit zijn militaire documenten van zeker gewicht weggenomen. Het parket van Luik heeft een onderzoek ingesteld. Kr is een groot aantal soldaten ondervraagd. Er werd geenerlei aanwijzing gevonden. De „Soir" vraagt zich af of de bedrijver van den diefstal handelde voor communistische rekening of in dienst van de buitenlandsche spionnage. NOODWETR TE BRUSSEL. Groote schade. Uit Brussel: Een hevig onweder, gepaard met re gen en hagel, heeft gister de stad geteisterd. Er is groote schade aangericht: boomen werden ontworteld, uithangborden afgerukt, schoorsteenen omvergeworpen, winkelramen verbrijzeld. Er viel 7 m.m.. regen. Tot duhver wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. NIEUWE NI EDORP Naar we vernemen zal vanwege de aid. Hoorn en Omstreken van het Holl. Bloembollenkweekersgenoot- schap ln de maand September te Winkel of N. Nledorp de film van Bol tot Bloem worden vertoond. We gelooven, dat er wel belangstelling voor deze film zal zijn. daar ze voor de bollenkweekers veel leerzaams bevat en er ook bij vertooning elders veel belangstel ling voor was. WINKEL De heer B. Span. hoofd der school voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs alhier, is aangewezen om zitting te nemen in de commissie voor het afnemen van het M.U.LO-ex&men Thuis wacht IJ een gezellig uurtje, iedere week opnieuw. Indien U zich abonneert op om GEILLIJ8TRKERD ZONDAGSBLAD. Abonnementsprijs72ei. p. kwartaal. Elk nummer telt 16 bladzijden groot formaat. Abonneert U bij de Uitgevers v *ese courant. Troelimnmicr grati* Dr. BKÜNING Hel vertrek der gasten. Dank der Duit- sche ministers. MacDonald en Hender- son voor een tegenbezoek aan Berlijn uit- genoodigd. De Duitsche rijkskanselier dr. Bruning en de Duit- sche minister van buitenlandsche zaken dr. Curtius zijn gistermorgen, vergezeld van de secretarissen-ge neraal, te 8.18 van Wnterloo-station naar Southamp- ton vertrokken. De Duitsche ambassadeur te Londen Freiherr von Neurath vergezelde het gezelschap tot Southampton. Brüning heeft, voordat hij En geland verliet aan MacDonald tele grafisch zijn op rechten dank be tuigd voor de har telijke gastvrij heid, hem en Cur tius betoond. De kanselier verze kert, dat beiden zich steeds dank baar de aangena me dagen in uw schoon land en de warme ontvangst door regeering en volk zullen herin neren." Curtius heeft Henderson dank betuigd en er zijn voldoening over uitgesproken, dat aij in de gclegcn- neid is geweest zijn Engelschen ambtgenoot in diens eigen land te ontmoeten. De Duitsche ministers hebben hun Engelsche gast- heeren voor een tegenbezoek te Berlijn uitgenoodigd. MacDonald en Henderson hebben deze uitnoodiging in dank aangenomen. Het tijdstip en bijzonderheden van het bezoek zullen binnenkort vastgesteld worden. Aan een vertegenwoordiger van Reuter verklaarde dr. Bruning, dat hij en dr Curtius zeer tevreden wa ren over hun besprekingen met de Britsche minis ters en getroffen door de hartelijke ontvangst. De besprekingen zijn nuttig geweest voor de interna tionale samenwerking. Kort voor het vertrek had den de Duitsche staatslieden nog een gesprek met den Oostenrijkschen gezant, ba ron Frankenstein. In verband met het vertrek der Duitsche ministers schrijft het regeringsorgaan de „Daily Herald": „De Duitsche staatslieden kunnen tevreden over de be reikte resultaten naar hun land terugkeeren. Binnen kort hopen zij MacDonald en Henderson in Berlijn te zien De Duitsche ministers heb ben niet alleen de gelegen heid om over economische vraagstukken en de herstel- problemen te spreken geap precieerd, doch zijn verheugd geweest over de hartelijke ontvangst welke hun ten deel is gevallen. Zij keerden naar hun vaderland terug met hei gevoel, dat de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland thans van vrienrl schnppelijken aard zijn. Hier mede wordt een hoofdstuk afgesloten en begint een nieuw. Ieder wantrouwen is door de openhartige besprr kingen verdwenen. De mo gelijkheid van de vorming van een statengroep tegen Duitschland of tegen een an deren staat gericht, is thans opgeheven. Dr. CURTIUS De resultaten van de besprekingen op Che quers Een driejarig moratorium? Voor alsnog geen herziening der oorlogsschulden De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verklaarde, dat de waarschijnlijke gevolgen van de be sprekingen op Chequers een driejarig moratorium zul len zijn. Ondanks de zwijgzaamheid van de officleele personen verklaarde de correspondent in staat te zijn mede te deelen, dat men op Chequers tot de volgende conclusie is gekomen x De tijd is nog niet rijp voor het bijeenroepen van een nieuwe internationale conferentie of voor het benoemen van een nieuwe commissie van deskundigen, om het herstel-probleem te onderzoeken. Dit geldt ln veel mln- deer mate voor het probleem der internationale schul den. Dientengevolge kwam een volledige herziening van het Young-plan, waarbij zooals men weet de betaling der schadeloosstelling is geregeld, nog niet in overweging Men erkende echter den ernst van den financieelen en economischen toestand van Duitschland en de noodza kelijkheid om steun te verleenen. Dit zou kunnen geschieden door een gedeeltelijk mo ratorium voor het niet-beschermde deel der jaarbeta lingen overeenkomstig de bepalingen van het Youngplan Duitschland wenschte een driejarig moratorium (wet telijk erkend algemeen uitstel van schuldbetaling tegen vergoeding van en vastgesteld rente) voor de niet-be- schermde betalingen ter hoogte van 1.32 milliard, welk moratorium minstens over 1 milliard moest loopen. Van Engelsche zijde werd verklaard, dat men de inkomsten uit de herstelbetalingen niet kon missen wanneer niet tegelijkertijd door Amerika overeenkom stige concessies werden gedaan, wat ln dezelfde mate ook voor andere landen geldt De sleutel van de oplossing ligt dus ln Amerika. Zoowel van Duitsche als van Engelsche zijde was men zich echter bewust, dat het niet aanging, Amerika officieel te verzoeken toe te stemmen ln een stopzet ting der betalingen, vooral met het oog op het tekort der Amerikaansche begrooting en op de komende pre sidentsverkiezing. Deze erkenning heeft een nogal pessimistische stem ming veroorzaakt. Te anderer plaatse was men van mcening dat deze moeilijkheid het beat op de volgende wijze uit den weg geruimd zou kunnen worden: Ten eerste, Amerika zou voor den duur van het mo ratorium de vermindering met ruim één milliard mark der inkomsten conventeeren door het stopzetten der bin nenlandsche schulden of door het verlangzamen van het tempo waarin deze schuld gedelgd wordt. Amerika zou jaarlijks een leening van 1 milliard kun nen aangaan waarvan rente en aflossing door Duitsch land en zijn geallieerde schuldeischers gezamenlijk ge garandeerd en betaald zou kunnen worden. Hoe men in Amerika huizen schoonmaakt. DE STRIJD TEGEN HET VUIL. Verschillende methoden om gevels te reinigen. New York bouwt, bouwt bij, sloopt en bouwt nog hoo ger dan te voren. Al die huizen worden natuurlijk vuil door het stof en eveneens door de inwerking van weer en wind. De lucht der groote stad raakt steeds meer verontreinigd en de hooge wolkenkrabbers zijn volkomen onbesohermd tegen de inwerking van het weer. De geu len. waarin de straten door de hooge gebouwen worden veranderd, veroorzaken een eigenaardige tocht, waardoor roet en regenwater met des te meer kracht tegen en in de poreuse baksteen wordt gedreven. Daar kan het water vriezen en ontdooien een proces, waardoor zelfs rotsblokken vernietigd worden. Door dit alles zouden de gebouwen in een minimum van tijd onooglijk wordqp, terwijl door het afvallen van stukken steen of zelfs van een eenvoudig architectonisch ornament van zoo'n groote hoogte ernstige ongelukken kunnen worden vereischt De buitenzede wordt gereinigd. De buitenzijde der gebouwen moeten dus gereinigd worden. Daarvoor gebruikt men gewoonlijk een zand straal. Het is een gewoon verschijnsel in de straten der stad, dat de voetgangers op de trottoirs uitwijken voor het neervallende zand. Het vuil van de oppervlakte wordt eenvoudig weggeschuurd. Er zijn vele tegenstan. ders van deze methode, omdat de oppervlakte van de ge bouwen er ruwer door wordt. De zachtere deelen slijten n.1. meer uit dan de harde, waardoor in de toekomst dej te meer vuil verzameld wrdt. Toch wordtd eze reiniging» methode verreweg het meeste gebruikt en voor inge wikkelde architectonische ornamenten, o.a. de veel toe; gepaste rozetten Is het de eenige doeltreffende manier. Nieuwe methoden Er zijn nog andere methoden, doch die worden ge woonlijk slechts in bepaalde gevallen gebruikt. Onlangs is het grootste station van New York gereinigd door mid del van ronddraaiende stalen borstels. Marmer wordt ge reinigd en gladgemaakt door draaiende schijven van carborundum, die door electrische motoren worden bewo gen door een buigzame leiding, evenals de boor van een tandarts. De ouderwetsche methode van met de hand afwasschen wordt nog wel toegepast bij verglaasde stuk ken. Soms maakt men ook van stoom gebruik om goed in de poreuse steen te kunnen dringen en als dal niet helpt, doet men zuren in het water, dat tot stoom ver dampt moet worden. Zuren worden op graniet, terracotta e.d. ook vloeibaar aangebracht met borstels en weer ver wijderd met sponsen. Op deze wijze reinigt men inder daad het snelst, doch vele steensoorten worden erdoor aangetast of verkleurd. Bescherming, i Het is echter niet genoeg, de huizen te reinigen. In I het belang van hun duurzaamheid dient men hun opper- I vlakte ook te beschermen en te bedekken. De openingen, I die vocht en vuil verzamelen, moeten worden afgesloten, waarvoor verf het eenvoudigste middel is. Voor monu mentale gebouwen, waarbij het niet in de eerste plaats op zuinigheid aankomt, gebruikt men baksteen, die eerst door middel van een steekvlam aan één zijde volkomen droog gemaakt zijn en dan tot een diepte van ongeveer 4 c.M. met gesmolten paraffinewas worden geïmpreg neerd. Voor het „natuurlijke" uiterlijk wordt later de overtollige was weggekrabt en desgewenscht tot een diepte van eenige millimeters weer verwijderd door een speciaal proces. Hetzelfde kan ook worden toegepast op reeds bestaande gebouwen; dit is inderdaad geschied bij enkele historische kerken en gebouwen van New York en bij de bekende obelisk van Cleopatra in het Cen tral Park, die spoedig na het overbrengen uit Egypte reeds teekenen van verval begon te vertoonen. „Waterproof" gebouwen Wanneer de gebouwen worden gereinigd en zoo noo- dlg „waterproof" worden gemaakt, kijkt men tegelijker tijd na af er geen reparaties noodig zijn. Gaten en sple ten worden dichtgepleisterd, evenals de „lekken" om de raamposten. Soms wordt een muur practisoh opnieuw gebouwd. Brokkelige of zwakke pilaren, blokken en or namenten worden gerepareerd of vervangen. De terra cotta ornamenten boven langs de gebouwen gaan dik wijls na twintig jaar al stuk en zij kunnen niet gerepa reerd of vervangen worden zonder groot gevaar voor de werklieden of voor de voetgangers op straat. De mar meren pilaren van een regeeringsgebouw waren onlangs zoo verweerd, dat men er met de hand groote stukken kon afbreken en tot stof wrijven. Zij werden toen zoo ver weggezaagd, dat alleen het harde, onverweerde mid denstuk bleef staan en daaromheen werden toen nieu we stukken marmer stevig bevestigd. Eigenaardige regen. Er zijn den laatsten tijd eenige malen modderregeni voorgekomen, waardoor onze aandacht weer eens werd gevestigd op een verschijnsel, dat nog niet zeo heel lanf geleden iedereen, die het waarnam, zou verschrikken. Er zijn verschillende soorten van „gekleurden" regen: roode regen, die door roestdeeltjes wordt veroorzaakt; gele regen, waarin zwavel voorkomt en soms gewoon stuifmeel meestal van naaldboomcn; zwarte regen, dlê ontstaat door roet van boschbra^den en tenslotte witte ergen. waarin zich kalkdeeltjes bevinden. Al die ver* ontrelnigingen zweven in de atmosfeer als fijne stof deeltjes, worden door den wind opgewaaid van woestij nen en droge vlakten, of door een cycloon als door een reusachtigen stofzuiger opgezogen. Bij een vulcanische uitbarsting worden duizenden tonnen asch in de lucht geslingerd en door de sterke luchtstroomingen over groote afstanden vervoerd, voordat zij weer op de aarde neerkomen. Dan komt er in een geheel ander werelddeel een onverklaarbare aschregen, of als het toevallig re gent, een modderregen. Dit gebeurt misschien weken nadat de uitbarsting heeft plaats gehad. Er is in ons land en in Engeland wel eens asch gevallen van een vulkaan op IJsland. Stofdeeltjes van alle soorten en kleuren zijn niet het eenige, wat „uit de luoht komt vallen." De andere gens" bestaan gewoonlijk uit verschillende soorten vis- schen, doch het regent ook w^l eens kikvorschen. rat ten, muizen, slangen, insecten, graan, honing, wormen, schelpen en andere dingen, uit het planten-dieren-of delfstoffenrijk. Van deze merkwaardige regenbuien zijn er misschien enkele legendarisch, doch vele ervan zijn overtuigend bewezen, vooral die van recenten datum. Zoo heeft het in 1926 viermaal kikvorschen geregend, eenl zelfs op een plaats, waarin een omtrek van 100 K.M. geen water te bekennen was. Do natuuronderzoeken verklaren, dit vreemde verschijnsel door aan te nemen, dat zij uit meren of andere wateren zijn opgezogen door een cycloon. Zij gaan nog verder en veronderstellen, dat er eieren of larven zijn opgezogen en dat die tijdens het voortdrijven door de atmosfeer zijn ontwikkeld, dit moge fantastisch schijnen, doch het is een feit, dat gewoonlijk de dieren, die uit de luoht komen neervallen, nog zee* jong zijn.

Schager Courant | 1931 | | pagina 8