Fa. W. D. NIESTADT 5 Zn., Portret- Vergrooting Het nieuwe Ierland. Voor een werkelijk goede en moderne is en blijft uw aan gewezen adres - - Staatsloterij. SPORT. Marktberichten. Uit onze Omgeving. K. BlaauboerSchagen VERHUIZINGEN. Een voetbalpartijtje. Uitslaande brand te Hoevelaken. DUBLIN, Juni 1931. (Bijzondere correspondentie). HET Iersche vraagstuk heeft langen tijd de wereld bezig gehouden en voor onoplosbaar gegolden. Dat lag hoofdzakelijk aan de omstandigheid, dat een vierde gedeelte van het eiland (het graafschap Ulster) door Engelschen bewoond is, die niets van een zelfstandig Ierland wilden weten, absoluut aan Engeland vasthielden en zich financieel zoo sterk vonden, dat ze in de overtuiging of in den waan leefden, dat de rest van Ierland het zonder hen niet kon stellen. Deze Engelschen hielden zichzelf voor de beste Ieren en aan de gedachte van den Ierschen Vrij staat verschrikte hen vooral de bepaling, dat zij hun belastingpenningen aan een Iersche overheid moesten toevertrouwen, van wie zij reeds bij voorbaat verklaar den, dat deze de goede Engeleche Ponden nutteloos zou den verkwisten. Eerst het verdrag van 1922, waardoor de Iersche vrijstaat werd teruggebracht op het door een Keltische bevolking bewoonde gedeelte van het eiland (Zuid-Ierland) maakte het zelfstandigheids-experiment mogelijk. DE VALERA. Want het was een experiment, een Ierland in het leven te roepen, dat alleen op Iersche industrieele- en belastingkrachten was aangewezen, maar de proefne ming is, dat kan men nu gerust zeggen, gelukt. Met een nuchterheid en energie, die men niet aanwezig had geacht bij de Ieren, hebben zij zich toegelegd op den opbouw van landbouw en industrie, waarbij zij ver standig genoeg de hulp der Engelschen niet hebben versmaad, Dit moet men de regeering zeer hoog aan rekenen, omdat zij zich geplaatst ziet tegenover een extremistische-nationalistische oppositie, die de verlos sende leuze „Ierland aan de Ieren" zoo pleegt te ver staan, dat zij elke vreemde financieele, administratieve en technische hulp tot landsverraad verklaart De lei der van deze oppositie is De Valera, de in Amerika ge boren zoon van een Spanjaard en een Iersche, een hartstochtelijk aangelegde samenzweerder, die tijdens den opstand van 1916 ter dood veroordeeld, dan tot levenslange gevangenisstraf begenadigd en in 1917 vrij gelaten werd. De Valera is de men kan het zonder eenige overdrijving zeggen persoonlijke doodsvijand van het tegenwoordige Iersche staatsopperhoofd Tho mas William Cosgrave, een geboren Dubliner, die een oprechten vrede met Engeland heeft gesloten en hem loyaal houdt. De Valei a is er weer eens een voorbeeld van hoe het nationaliteltsbesef het sterkste leeft bij diegenen, welke door geboorte en afstamming verder van het land staan dan de in dat land zelf geboren lieden. De woedende oppositie heeft Cosgrave, in welke re geering de minister van buitenlandsche zaken Mc. G111I- can reeds sedert lange jaren een voorname rol speelt, er niet van teruggehouden het groote werk van de electrificatle van Ierland en de uitbreiding van de waterwerken der Shannon aan een Duitsche firma op te dragen. Door invoering van Amerikaansche. Engelsche, Deen- sche en Duitsche wetenschappelijke methoden bij de landbouwbedrijven is de opbrengst kwalitatief en kwan titatief beduidend verbeterd. De belastingdruk is drage lijk, het staatsbudget in evenwicht, waarbij het den vrij staat zeer ten goede komt dat het geen leger en vlootlas- ten heeft te dragen. Onder deze omstandigheden geniet het land een goed staatscrediet en heeft voor zijn lee ningen een geringere rente- en afloesingelast te dragen als b.v. Japan. De minister van buitenlandsche zaken, Mc. Gilligan is steeds bezig directe aanknooping met niet Engelsche landen te zoeken. Daar Ieland lid van den Volkerenbond is, evenals Canada, de Australische en Zuid-Afrikaan- sche Bond. daar het ook zijn eigen diplomatieke verbin dingen onderhoudt, is deze aanknooping op politiek ge bied niet al te moeilijk. Moeilijker is het echter op handelsgebied, want de kooplieden zijn nog gewend in alles wat de verbindingen met Ierland betreft zich tot Londen te wenden. Dublin en Belfast zijn slechts hulpstations en voelen zich daar door gekrenkt De taal, die men het veelvuldigst in Ierland hoort, Is de Engelsche. Ook de ijverigste voorstandera van het zuivere Ierendom zijn nog genoodzaakt zich van Engelsch te bedienen. Zelfs de Valera zal het groote oppositieblad dat gesteund door Iersch-Amerikaansch kapitaal, in den herfst zal verschijnen in de Engelsche taal als Irlsh Press uitgeven. Op de scholen wordt Iersch als verplicht vak onderwezen. Op nationale feesten hoort men daar school kinderen Iersche redevoeringen houden, Iersche gedich ten voordragen. De volwassenen verstaan de taal niet, maar zij hooren eerbiedig toe. 't Is immers de taal der Druiden, de Keltische tooverpriestere, die zij vernemen. Ondanks alle bemoeiingen der regeering zal het den Philologen wel niet gelukken uit deze oude en waarlijk doode taal een levende verkeers- en literatuurataal te maken. Aan den anderen kant zal er wellicht geen Ier te vinden zijn, die op sohool niet zijn Iersch zal geleerd hebben. In Amerika zal de zaak wel eventjes andera zijn en dit onderscheid zal mettertijd waarschijnlijk wel leiden tot een scheiding van Amerikaansche en Iersche Ieren. Deze philolochische liefhebberij is de romantische zijde van de Iersche beweging. Men moet hier niet al te crtlekloos tegenover staan, want zij hout 't gevaar in, dat Ierland dat nu zoo dapper en succesvol, tot het wereldverkeer ie toegetreden, er weer eens van zou kunnen vervreemden. Schagen - Laagzljde - Telef. 11. Trekking van Vrijdag 12 Juni. 5e klasse 17e lijst No. 15662 f 31000. No. 17438 f 3000. No. 16453 f 1000. Nos. 6008 en 15921 ieder f 100. Prijzen van f 70. 303 2392 2397 2703 3OS0 4659 6982 7345 7861 7960 9101 9460 12782 13133 13430 14346 14393 14Ö17 15034 15245 16269 16315 16584 17432 17460 17503 17918 18655 19538 20378 20662 20763 20996 PETTEN I—SPARTA IL 3—1. Donderdagavond speelde Sparta II, versterkt met twee spelers van Sparta I, een vriendschappclijken wedstrijd tegen Petten I, dat met enkele invallers uitkwam. Het geheel was een aardige wedstrijd, met afwisselende momenten. In een zeer snel tempo werd gedurende meer dan de helft van den speeltijd ge speeld en dat enkele spelers tegen het einde van ver moeidheid blijk gaven, baart geen verwondering. Pet ten heeft dezen strijd gewonnen, dank zij haar be tere voorhoede. Bij S. stelde deze aardig teleur, want indien ook maar een schutter aanwezig geweest was, Petten zou er niet zoo goed zijn afgekomen. Om ■kwart na achten wordt afgetrapt en reeds dadelijk ontwikkelt zich een vlug spel met Petten het meest in den aanval. Vrij spoedig doelpunt Geense. Bij S. worden vele kansen verwaarloosd. De achterhoede is goed op dreef, evenals de middenlinie met Breebaart aan het hoofd. Echter kunnen zij de talrijke aanval len van Petten niet alle koeren en een ervan doel punt P. voor de rust nogmaals. Na de rust denken we aan een betere S. voorhoede, die binnen niet al te langen tijd den achterstand door toedoen van K. Rempt verkleint, doch vele zeer gemakkelijke kansen worden verknoeid en hierdoor alleen heeft P. den strijd verdiend gewonnen. Nog denken we aan een gelijk spel, doch een niet lastig schot gaat via C. Bak kers handen in het S. doel, waardoor alle hoop op een overwinning kan worden prijsgegeven. Met dezen stand komt het einde. Uitblinkers waren bij Petten: Riks, P. Vriesman, A. Eriks, bij S. S. Breebaart, Vlot- tes, Rempt en Leeuwenkamp. WIERINGEN. Succes I—M.L.D. I. 30. Donderdagavond, ruim 7 uur, arriveerde hier een autobus met een elftal van de Marine Luchtvaart dienst, en eenige supporters, om tegen S. L een Vriendschappelijke wedstrijd te spelen. Begunstigd door een mooien zomeravond, begon om half acht onder leiding van Metselaar de strijd. Het liet zich spoedig aanzien, alhoewel M.L.D. er goe de spelers in had, dat ze toch de mindere waren. Suc ces speelde een goede partij, vele S. aanvallen wer den onschadelijk gemaakt, daar keeper Kenter op wjn plaats was. Doch toen er e enhalf uur gespeeld was, gaf Kooij met een hard schot zijn club de lei ding. Even later was Koorn alleen voor doel, doch gaf den bal over aan keeper, daar er werd geroepen van hands. De scheidsrechter besliste anders en gaf uitbal. Voor rust kwam geen verandering in den stand. Na de thee werd direct goed aangepakt. Uit een voorzet van links wilde Kroon den bal er in loo- pen, de M.L.D. keeper trapte hard weg, doch kwam via een S. speler in het M.L.D. doel. 20. M.L.D. werkte hard voor den gelijkmaker, en het scheen of hij inderdaad was geboren, doch Metselaar annuleer de hem voor buitenspel. Weer waren de S.. aanval len gevaarlijk, en een goed toegespeelden bal van Rijkers, kwam wat ver naar voren, de M.L.D. keeper liep uit, doch Kroon wist net over den keeper den bal in het net te deponceren. De M.L.D.ers speelden nu een verloren wedstrijd, en na nog eenige pogin gen te doen om de eer te redden, blies Metselaar het einde. S. had verdiend gewonnen. De M.L.D.ers waren uiterst tevreden over den aangenomen wedstrijd te gen Succes gespeeld. Over veertien dagen wordt de wedstrijd in Den Helder op het Marine-voetbalterrein overgespeeld. A.s. Zondag heeft S. alleen K.K.C. aSucces a. Voor onze adspiranten een geheel nieuwe tegenstander. EIERVEILINQ SCHAGEN. 11 Juni. Aangevoerd: 132277 kipeleren: 52—54 Kg. f 3.10—3.40, 55—57 Kg. f 3.20—3.40, 58—60 Kg. f 3.40—4.10, 61—63 Kg. f 3.70—1.10, 64—67 Kg. f 4.10—1.50, ongewogen wit f 3- 3.80, ongewogen bruin f 3.904.20; 4481 eendeieren f 3.30, 24 fazanteieren f 1L HOORN. 11 Juni. 13 stapels kleine fabriekskaas f 32.50, 7 stapels kleine boerenkaas f 34.50, 2 stapels fabrieks comm. kaas f 34, 6 stapels boeren comm. kaas f 34. Aanvoer: 28 stapels, wegende 36732 Kg. Handel goed. MEDEMBLIK. 12 Juni. Schotsche muizen f 6, kleine f 4 per 50 Kg. ALKMAAR, 12 Juni. Aardappelen f 12—13. per 100 Kg., aardbeien 12—54 ct. per doos, andijvie f 1.50—9.10, bloemkool 1 f 17—24, n f 9—14, kropsla f 1.50—2.80. knolselderie f 0.50—1.20, komkommers f 5—15 per 100 stuks, asperges f 43, ra barber f 4—6, selderie f 2.80—6.30. uien f 1.50—4.90, wor- telen f 8.2015.30 per 100 bos, postelein f 0.310.63 per dubb. bakje, peulen f 31—37, snijboonen f 41—47, dubb. spercieboonen f 4218, tomaten f 28 per 100 pond, spi nazie f 0.400.62 per gr. bak. BROEK OP LANGENDIJK. 12 Juni. Aangevoerd: 27000 Kg. aardappelen: Sohotsche mui zen f 11.80—13.90, drielingen f 12.20—14.60, kriel f 7.30 —11; 11600 Kg. tomaten: a f 41.30—41.50, b f 39.50—40, c f 42.50, cc f 33.10 per 100 Kg. DEN HELDER. 12 Juni. Afgeslagen Gem. Vischafslag. Noordzeevisscherijton gen f 6.40—0.35, kleine tongen f 0.100.05, tarbot f 6— 4.50 per stuk, schot I f a50—6.75, II f 4—2.75, scharren f 32.50, poon en pietermannen f 12.50—11 per kist; Kustvisscherij: verscho haring f 3.401.60, geep f 13.50— 8.50 per tal, ansjovis 57 cent per Kg. ALKMAAR, 12 Juni. Op de heden gehouden grnanmarkt waren in totaal 268 H.L.'s aangevoerd als: 39 H.L. tarwe f 46, 95 H.L. gerat f 6—7, gerat chev. f 7.25, 96 H.L. haver f 6—7.50, 31 H.L. boonen. w.o. bruine boonen f 9—14, citroenboonen I 1418, witte boonen f 1825, 7 H.L. erwten w.o. groene erwten (kleine) f 6. grauwe erwten f 38—55, allee per 100 Kg. Handel matig. ALKMAAR. 12 Juni 1931. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 88 stapels, wegende 179000 Kg., waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: 49 st. kleine f 33.50, 8 stapels commissie f 33, Boerenkaas: 5 st. kleine f 34. 26 stapels Commissie f 34.50. Handel vlug. Alles met rijksmerk. AMSTERDAM, 12 Juni 1931. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop. Zeeuwsche Bonten f 4—7, id. Blauwen f 3.75—6, ld. Br&vo's f 3—8. ld. Roodstar f 4—5, id. Klei Industrie f 3.754.50, ld. Blauwe poters f 2—2.50, id. Bonte poters f 22.50, Vlaamsche K!ei-industries f 3.504.50, IJpol- der Bravo's f 2.50—4, id. Roodstar f 3.50—4. id. Beve landers f 2.75—4, per H.L, Andijker muizen f 15—16, id. kleine muizen f 1415, Langendijker muizen f 15— 16, per 100 Kg., Noordholl. Roode star f 3.504, Anna Paulowna roodstar f 3.504 per H.L, Westl. muizen f 1820, id. kl. Muizen f 1516, nieuwe Zomer malta f 22—23, nieuwe Spaansche f 37.25—17.50, id. Portu- geesche f 17.25—17.50 per 100 Kg., Frlesche Roodstar t 7—7.50 per H.L KOEGRAS JULIAN ADO RP. Het uitstapje van de schoolkinderen. Dagen van te voren hoort men de schoolkinderen redes praten over hun in het uitzicht gestelde jaarlijk- sche uitstapje. En dat is ook geen wonder te noemen, daar de meesten hunner ook een heel jaar lang niets anders te zien krijgen dan de gewone dagelijksche om geving en hun heen- en terugloop naar de school. En eveneens verwondert het u niet, als zij zeggen, als het dan maar mooi weer is, en dat zeggen zij niet alleen. Want wat is er nu aan een uitstapje, als het regent en waait en weet ik wat al meer. Maar dat is dezen keer best afgeloopen, want u moet weten, dat Vrijdag 12 Juni j.1. die veelbeUekenende dag was. Reeds vroeg stond de zon aan den hemel te schijnen, maar ook vroeg waren allen uit de veeren, want je mag op zulk een dag toch vooral niet te laat komen. Nu daar zorgen ze wel voor. Om acht uur was het vertrek bepaald en dat is ook noodlg, want anders 19 een zomersche dag tooh nog te kort. Op het aangegeven uur waren de kin deren van de vier hoogste klassen present, benevens hunne geleiders en geleidsters en niet te vergeten, de bestuurders van 18 luxe auto's en 2 autobussen. Onder belangstelling van vele ouderen (die ook wel gaarne zoo'n tochtje zouden maken) werd vlug ingestapt en nagewuift door de achterblijvers, gereden naar De Hau- kes op Wieringen, want een bezoek aan Nederland's twaalfde provincie, den Wieringermeerpolder, stond als no. 1 op het programma. Aan De Haukes werd dus uit gestapt en een wandeling in den nieuwen polder ge maakt, waar velen nog niets van gezien hadden. Opge togen waren zij, over de groote roggevelden en al het verdere dat daar reeds te zien is. Zij vonden het in één woord Interessant dat zij daar nu wandelden, waar voor korten tijd nog de schepen voeren. Daarna werd weder ingestapt en rechtstreeks naar het mooie Schoorl getuft In den bekenden speeltuin en duinvermaak van den heer Timmerman konden zij hun hart ophalen en dat hebben ze dan ook niet nagelaten, tot groot vermaak van de ouderen. Vandaar werd de reis voortgezet naar Alkmaar en daar stond wat andera op het programma In de Muziektuin in den Hout werd gemeenchappelijk een warme maaltijd gebruikt die allen zich goed lieten smaken, maar die ook prima in orde was. En dat ge meenschappelijk bikken was ook al een evenement voor de jongens en meisjes, zoo met een clubje van een goede honderd. Dat vergeten ze nooit. Als herinnering kreeg leder kind van den gérant een bloeiende fuchsia mee, welke attentie zeer op prijs werd gesteld. Na het bikkesement zingt Louis Davids. Dan ging de tocht naar Bergen, en werd weer met volle teugen ge noten van den speeltuin en stoelen In het zand. En de jool bereikte haar hoogtepunt, toen de geleiders en ge leidsters, alle door de jeugd, door het zand naar beneden werden getrokken, zoodat hun wil hier tijdelijk zege vierde. Om 7 uur werd de terugreis aanvaard. Deze ging langs Schoorl, Groet, Kamperduin, Petten, Callantsoog en zoo langs den Duinkant naar Julianadorp, waren al len hoogst voldaan over dezen door mooi weer begun stigden en zoo genotvollen dag om half negen aankwa men, opgewacht door vele belangstellenden. Het eerste deel van het schoolfeest ls hiermee weer voorbij, maar zal zeer zeker nog lang in herinnering blij ven. Op het J.V.C.-terrein is het thans al aardig in een feestterrein veranderd. De groote danstent van Benema, een zweefmolen, een suikergoed- en koekkraam, een hoeplatent, schittent, palingkraam, slagmachine enz. zijn reeds aanwezig, en het is ook hier maar weer. het weer dat alles mee of tegen kan laten loopen. Hedenmiddag beginnen de feestdagen met de receptie van dc jubilee- rende voetbalvereeniging J.V.C., terwijl er 's avonds bal in de tent zal zijn. Naar ons werd medegeleeld, ls alhier, aanvanke lijk met 10 leden, opgericht een tooneelvereeniging. welke als naam draagt „Door Wilskracht Saamge- braoht" (D.W.S.). Het bestuur is als volgt samenge steld: Voorzitter H. J. Pit, secretaris J. de Jonge, pen- ningmeesteresse mej. T. Bijvoet—Bruin. Bestuursle den mej. Z. van der Woude cn de Leer P. Rienstra. Door de nieuwe vereeniging is in studie genomen het anti-militairistisch tooneelstuk in 4 bedrijven, geti teld: „Hun eenigst kind", hetwelk men zich voorstelt bij het begin van het seizoen voor het voetlicht te brengen. Vrijdagmiddag werd op de bloembollenkweekerij van fa. Gebr. van Waveren aan de Middenvliet een zoogenaamde groene veiling gehouden, die zeer goed was bezocht, en naar ons werd medegedeeld, gezien de heerschende omstandigheden in dat vak, tooh nog bevredigend kunnen genoemd worden. Zooals ons werd medegedeeld, is er ongeveer voor 10 mille ver handeld. Vrijdagmiddag is door mej. Jans Speur aan de Schoolvaart haren nieuwen winkel in baby-artikelen, kousen en alles wat maar tot dit vak gerekend kan worden, geopend. Wij gingen als vanzelf sprekend ook een kijkje nemen, en wij kunnen zeggen, dat al les er keurig netjes uitziet. Aan beide buitenzijden van den winkel bevinden zich ruime etalagekasten, waarin de diverse daarin uitgestalde artikelen zeer voordeelig uitkomen. En thans waren deze ook no" aantrekkelijker, daar vele bloemen daarin geplaatst waren, zoodat de entrée er echt feestelijk uitzag. Langs de binnci zijden zijn voorts vele afdeelingen voor allerhande artikelen aangebracht en daar het geheel in mooie kleuren is geschilderd, is hier wer kelijk een mooien winkel tot stand gekomen in deze nieuwe in opkomst zijnde buurt van ons dorp. Nu moet men echter niet denken dat men daar enke'. babv-artikelen kan bekomen, nu daar is nog wel wat meer te verkrijgen, maar het is beter dat men dan zelf maar eens gaat kijken. De winkel is gebouwd door den aannemer J. de Graaf en het schilderwerk is van den heer T. Speur, beiden alhier. HOOGWOUD Door het Hoofdstembureau tevens Centraal Stembu reau alhier zijn tot leden van den gemeenteraad be noemd verklaard de heeren W. Vijn, P. Bossen, L Glas, J. Ham, C. Schilder, C. Klaver Pz. en P. Groen. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. M. Verweij slaagde dezre dagen te Alkmaar voor de akte onderwijzeres. Z IJ P E Geboren: Jan, zoon van Nicolaas Teunls Hopman en Eli- sabeth Rezelman. Sipke, zoon van Jan Arle Erika cn Neeltje Delver. Klaas Simon, zoon van Pieter Borst en Anna Wardenaar. Arend, zoon van Marton Barteld Oos terkamp en Gaukje Meijer. Neily IJda, dochter van Hen drik Hazebelt en Geertje Bijpost Getrouwd: Jan Kooij, 23 jaar, veehouder te Zijpe en Dieuwertje Boontjes, 21 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Antonius Zomerdijk, 2 Jaar, zoon van Pe trus Zomerdijk cn Maria Elisabeth Mors (overleden te Alkmaar). Albertus Balvers, 91 jaar, weduwnaar van Ellzabeth Korver. SCHAGERBRUG. Aan den heer A. Noorman alhier, ls op zijn verzoek eervol ontslag verleend als veldwachter der gemeente Zijpe, ingaande 15 Juni 1931. Donderdagavond vergaderde de commissie voor het schoolfeest te Sohagerbrug, Goedgekeurd werden reke ning en verantwoording door den penningmeester, den heer V. Bakker, wien voor zijn richtig beheer onder dankzegging door den voorzitter, decharge werd verleend Na uitvoerige bespreking werd besloten met de Jong ste leerlingen per autobus Bergen en Egmond aan Zee te bezoeekn op Vrijdag 26 Juni. De hoogste klassen gaan per trein naar Amsterdam. Bezoek per autobus aan de vlieghaven Schiphol en een rondvaart door de grachten cn havens zijn de voornaamste punten van het Telef. 49. AUTO-TRANSPORT. programma. Het reisje naar Amstordam heeft plaats op Dinsdag. 30 Juni. De commissie hoopt, dat de goede gevers zich evenals het vorig jaar niet onbetuigd zullen laten en dat uit hun bijdrage duidelijk mag blijken, dat zij er zeer veel voor gevoelen den kinderen een feestdag te bereiden. Binnen enkele dagen worden door eenige -dames en heeren de lijsten gepresenteerd. T A N G E K D IJ K We vernamen, dat er dit jaar veel meer wordt ge sproeid dan andere jaren in verband met het vroege optreden der aardappelziekte Deze schijnt zich geluk kig de laatste week niet onrustbarend uit te breiden. We mogen veronderstellen, dat men nuspoodig zal overgaan tot de aanbesteding van het leggen van een nieuwen kabel. Als dit niet spoedig zou gebeuren, be staat de vrees, dat men vóór den winter nog niet klaar zal zijn De meerderheid der gemeentebesturen heeft nu zijn goedkeuring aan de besluiten der Commissie uit de Lichtbedrijven In zake deze kwestie gehecht, zoodat men nu kan verwachten, dat de voorbereidende maatre gelen weldra zullen worden genomen. Als we goed zijn ingelicht, zullen van de meeste banne- en polderbesturen geen bijdragen verwacht moeten worden voor den aanleg van den weg door het Geestroerambacht ZLIDSCHAK WOUDE. Hoorden we onlangs van een mogelijke combinatie van de 2 kerkelijke gemeenten, nu Ds Staal weldra zal vertrekken, thans vernemen we. dat pogingen worden gedaan om zelfstandig door Noordscharwoude een pre dikant te beroepen, W 1 E R I N G E N In aansluiting op ons vorig bericht over do ber ging van de verongelukto sleepboot „Vcergat" nabij Breezaml, kunnen we nog melden dat de boot j.1. Vrij dagmiddag is gelicht en overgebracht naar de Werk- haven te Den Oever. Van de drie omgekomen opva renden kon alleen het stoffelijk overschot van den machinist A. Visser, hetwelk zich in de machineka mer bevond, worden geborgen. Het lijk is per sleep boot „Goeree" van dc reederij P. Smit Jr.. naar Den Oever vervoerd, waar het in het verbandlokanl van de M.U.Z. is opgebaard geworden. Daarna is het per s.s. „Goeree" voornoemd, naar Hansweert vervoerd. De andere vermisten zijn nog niet gevonden. De boot is zeer gehavend; schoorsteen, mast, stuur hut, reeling enz., zijn afgerukt, W I N K E r Naar wij vernemen worden in verband met het uittre den van eenige leden uit de landelijke rijvereenIging „Bucevalis" te Baraingerhorn pogingen aangewend om te Winkel te komen tot een rijvereeniging. Inmiddels zal de eerste oefening reeds Zondagmorgen a.s. plaats vinden achter het terrein van den heer D. A. do Bruijn terwijl Dinsdagavond een vergadering van verschillende belangstellenden zal plaats vinden ,ten einde te trachten een bestuur voor de nieuwe vereeniging samen te stellen Tot tijdelijk onderwijzer aan dc U.L.O. school te Winkel (3c leerkracht), is benoemd de heer C. Ver meer, onderwijzer te Tiel. De begrooting dezer gemeente voor het dienst jaar 1931, is thans door Gedeputeerde Staten goedge keurd terugontvangen. HEERHUGOWAARD Onze vroegere plaatsgenoote, mej. T. v. Twuiver, die het vorige jaar werd aangesteld als leerling-telefo niste, standplaats Beverwijk, is thans als telefoniste in vasten rijksdienst overgegaan. ont- Dat in een vechtpartij met de politie aardde. Donderdagmiddag waren in de Helmerstraat een aan tal jonge mannen van om de 20 jaar oud aan het voet ballen, toen een inspecteur van politie in burger voorbij kwam en hun dat verbood. De voetballers stoorden zich echter niet aan dit verbod en de Inspecteur ging er dan ook toe over om een van hen in de kraag te pakken met de bedoeling hem over te brengen naar het politiebureau aan de Galerij. Deze handelwijze stuitte echter op hevig verzet, niet alleen van den arrestant maar ook van de zijde van zijn mede spelers en publiek uit de Helmerstraat De inspecteur kreeg verschillende rake klappen op hoofd en mond en achtte het dan ook maar raadzamer om de wijk te ne men en versterkign t« halen. Met behulp van een aantal agenten zijn toen later drie aanvallers gearresteerd en in het Politiebureau opge sloten. Slapende kinderen nog tijdig gered. Donderdagavond omstreeks half tien bemerkte het 13-jarig dochtertje van een melkslijter T. te Hoevela ken, dat boven het huis rookwolken uitkwamen. De moeder was uit werken, terwijl vader achter op het land werkzaam was. IJlings is het meisje haar va der en eenige buren gaan waarschuwen, die ter stond toesnelden en wien het gelukte, twee kinderen, die rustig in het huia lagen te slapen, nog tijdig in veiligheid te brengen. Het vuur bleek echter niet meer te stuiten en spoe dig stond het perceel in lichte laaie. Aangezien op het dorp geen brandspuit aanwezig is. trachtte men aanvankelijk de vlammen met eenige minimaxnppa- raten te dooven, doch het vuur had reeds te grooten omvang aangenomen dan dat dit kon baten. Ook de motorspuit uit Amersfoort, welke door den burge-' meester was ontbonden 'en spoedig ter plaatse was,; kon niet voorkomen, dat het geheele huis met den inboedel een prooi der vlammen werd. Een varken en een hit kwamen in de vlammen om De boeken van den melkslijter zijn alle verbrand, betgeen 'n schadepost voor hem beteekent. daar ver-, scheidene halfjaar- en jaarklanten daarin stonden Genoteerd. Huis en inboedel waren verzekerd. I)e oorzaak van den brand is onbekend. HET VOORZITTERSCHAP VAN DF A.V.R.O. De heer J. ter Haar Jr. heeft bedankt' Het Hsbl. verneemt, dat de heer J. ter Haar Jr„ die,1 aangezocht was, om het voorzitterschap van de A.V.R.O. te aanvaarden, gisteren in den loop van den dag aan het AVRO-bestuur schriftelijk heeft bericht, dat hij, na ernstig beraad, met het oog op zijn gebrek aan tijd. om de belangrijke functie naar fcehooren te vervullen, op de aanbieding niet kan Ingaan. VERDRONKEN. Toen het vijfjarig zoontje van <le weduwe De Boer te Ursem (N.H.) Woensdagmiddag bij de ouderlijke woning aan het spelen was, viel hij van een brug4, in het water. Zijn vriendjes liepen weg zonder jemanrl te waarschuwen. De. moeder zag later een paar klomp jes boven het water steken en haalde het ventje er uit. De levensgeesten bleken reeds geweken te zijn.

Schager Courant | 1931 | | pagina 15