Aansluiting van Marken aan het P.W.N. Uit onze Omgeving. Het werk der Sociaal-Democraten in den Gemeenteraad. Vrachtauto met 8 personen in het Kanaal. Zijn schuldeischer met een mes gestoken Scheepsramp op de Noordzee. Ook voor Texel mogelijk? Dat wordt technisch een knap stuk werk en uit hygiënisch oogpunt een zegen voor de Markers. Verleden jaar heeft het gemeentebestuur van Mar ken deze aansluiting gevraagd en thans doen Gede puteerde Staten daartoe het voorstel. In de toelich ting lezen we: Hoewel de eilanden niet tot het voorzieningsgebied van het P.W.N. behooren, kwam het ons alleszins ge- wenscht voor, op het verzoek in te gaan. De wijze toch, waarop men zich op Marken tot op heden in liet algemeen, doch bijzonderlijk gedurende perioden van droogte, ten aanzien van drink- en werk water beholpen heeft, strijdt met de eerste beginselen der hygiëne. Op het eiland zelf is geen goed grondwater te vin den. In verband met de geo-hydhologische gesteldheid mag dit als vaststaand worden aangenomen, terwijl het oppervlakte-water zoo vervuild en brak is, dat het onbruikbaar moet heeten. Technisch wordt de aansluitineg aan het P.W.N. mogelijk geacht en de kosten zullen een redelijke fi nanciering toelaten. Er wordt een dubbele geisoleerde stalen zinker ge logd door de Gouwzee van de ringleiding af, die zich in de gemeente K&twoude in den voet van den zee dijk bevindt. De verbindingsbuizen volgen den zich onder water bevindenden dam tusschen Marken en hot vasteland. De scheepvaart mijdt dezen dam en bedient zich alleen van de coupure van enkele hon derden meters breedte, waar de zinker dus ingebag- gerd zal moeten worden. De kosten dezer voorziening met inbegrip van het distributienet ter plaatse worden geraamd cp rond f 100.000, waarvan de helft gedekt zal zijn door de abonnementsgelden. Voor de andere helft moet dus dekking gezocht worden. Dit zal geschieden volgens de gewone methode, welke voor onrendabele gebie den wordt toegepast. De provinciale kas draagt dan do jaarlijksche kosten van rente, aflossing en onder houd van 20 der aanlegkosten, dus van f20.000. Oindat de leiding in brak water ligt, moet niet op 7, doch op 10 gerekend worden, dus op f 20CK) per jaar. Voor Marken blijft dan een jaarlijksch bedrag van f3000. doch Ged. Staten meenen te weten, dat het. Rijk de gemeente ton aanzien harer financieelc verplichtingen zal tegemoet komen. Wat wel noodig is! En wat ook volkomen verantwoord zou zijn voor andere onrendabele gebieden, al zijn dat geen eilan den. De bewoners daar zijn er even slecht aan toe als de Markers. En zou aansluiting van Texel op soortgelijke wijze mogelijk zijn? Het Marsdiep is geen Gouwzee! Wij vreezen. dat Texel zich op andere manier zal moeten redden. AN ti A PAULOWKA D« vergadering. Zaterdagavond in Veerburg gehouden, waarin de heeren K. Keurin en Jb. vao der Ham over bovenstaand onderwerp spraken, werd geleid door den heer Jb. Raven. Deze sprak er in de inleiding z'n ver wondering over uit, dat in een bericht In de Schager Courant (het was niet van den correspondent Corr.) beweerd werd, dat het houden van een dergelijke verga dering iets nieuwe was voor Anna Paulowna. Dat ge beurde vroeger ook, zei apreker en zette daarna uit een waarom de vergadering belegd was, n.1. om de aan tijgingen van tegenstanders tegen te spreken en ten tweede was daartoe aanleiding do groote groei der partij waarvan de uitslag der Statenverkiezingen getuigde. De heer Keuris had als hoofdonderwerp: „De belas- tingpolitiek in Anna Paulowna, gekozen, dooh begon met enkele andere onderwerpen te behandelen. Ten eerste dan het verleende crediet van f 30.000 aan de bloembollenveilingvcreenlglng in Breezand. We wil len het geheele betoog van spr. maar niet weergeven. In het strooibiljet, dat door de afd. der S.D.A.P. huis aan huis is verspreid is deze zaak nog eens belicht en onze lezers herinneren zich uit de raadsverslagen waar schijnlijk nog wel de argumenten die aangevoerd zijn om tot dc verleening van 'n gemeentelijke hypotheek op de bezittingen der veiling over te gaan. In het bijzonder legde apr. er den nadruk op, dat aan de fractie verweten wordt dat ze daar vóór gestemd heeft, terwijl zij over tuigd la daarmee gehandeld te hebben, niet alleen In het belang van de kweekers, maar vooral ook In dat van de arbeiders in dit bedrijf en dus in het belang van de heele gemeenschap, want, wat zou er gebeurd ztjn, vraagt spr., als verscheidene kweekers failliet gingen en de banken hoorden van de geringe opbrengst bij ver koop Bovendien wordt men er over aangevallen door personen, die wel hun goedkeuring hechtten aan den steun aan akkerbouwers en tuinders, terwijl de f 24000 die daan-oor uitgegeven zijn, naar spr.'a meening. min der goed gedekt zijn dan het crediet aan de vellingver- eenlging. Nog enkele andere zaken werden bekeken, maar daar die later door den heer Van der Ham meer uitgebreid «ijn behandeld, zullen we deze om herhaling te vermij den maar laten rusten. In zijn betoog over de belastingen deed de heer Keuris uitkomen, dat er z.l. geen reden is om te beweren, dat men te gemakkelijk met de gemeenteflnantiën omspringt, Men is de laatste jaren steeds minder van de Inkomens gaan heffen, het vcrmenlgvuldigingscljfer is gedaald van 2 op 1 en wanneer men toch meer aan belastingen int komt dat door ae grootere belastbare Inkomens voor het grootste deel een gevolg van de bollencultuur. Het Centraal Bureau v. Statistiek geeft elk jaar een staat uit, waarop de gemeenten van ons land (In 1923 waren er 1084, thans 1040 k 1050), in volgorde van be lastingheffing geplaatst zijn. De gemeenten die het minst heft, staat bovenaan. Uit die staatjes blijk,t dat in 1923 onze gemeente als no. 762 genoteerd stAat (a-oor belastbaar inkomen van f 2000 en aftrek voor 2 kinde ren). Geleidelijk daalt dit cijfer en thans ataat Anna Paulowna op 302. Voor de inkomens van f 5000 waren die getallen 931 (In 1923) en 513 (thans). Per Inwoner werd in 1921 in onze gemeente f 19.23 belasting geheven •B thans f 24.10. Ook deze getallen wijzen er op, dat de Inkomens grooter zijn geworden, want het vermenlgvul- digingscijfer is gednald. Kn voor de heer Kuiken, die zoo vaak beweert: „We raken onder de schulden" heeft spr. becijferd, dat de schuld per Inwoner in 1926 f 40.97 bedroeg en thans f 34.65 is Volgens het nieuwe belastingstelsel zal aan ds ge meente bijna f 9.54 per inwoner uitgekeerd worden. Dit bedrag is berekend naar wat de gemeenten hebben uit gegeven aan politie, armenzorg en verplichte kosten voor lager onderwijs. Wleringen zul maar f 8.06 krij gen per inwoner. Do minister lyeft gezegd, dat men eigenlijk aan die ultkeering genoeg moet hebben, doch voegde er bij, dat dit met 90 pet van de gemeenten wel niet het geval zal zijn. In onze gemeente worden 20 op centen geheven, waardoor de aanslagen In de belasting verlaagd zullen blijken te zijn. Spr. meent dan ook uit nl het voorgaande te mogen concludeeren, dat men met de uitgaven hot Juiste midden heeft gehouden en de te genstanders. die beweren dat er met geld gesmeten is, mogen blozen tot achter de ooren. De fractie vindt het niet gewenscht thans reeds met voorstellen te komen om de opcenten progressief te hef fen en wil dat pas doen op grond van cijfers, waar men staat op kan maken. Spr. gaat nog even de verkiezingen van vier jaar ge leden na. Door versnippering der stemmen, die te dan ken was aan den heer Smit, die toen nog fel tegenover de heeren Koorn en Kuiken stond is aan de SD.A.P. een zetel ontgaan. Ook wijst hij op het belang van een enkele stem en becijfert, dat wanneer er twee personen meer gestemd hadden en hun stem gegeven hadden aan do lijst der R.K., A.R. en Chr. of de lijst Koorn, dan toch de S.D.A.P. .een zetel meer gehad zou hebben. Spr. eindigt met een opwekking om op de S.D.A.P. te stemmen, daar men weet, dat leder onderwerp door haar terdege wordt onderzocht De heer van der Ham noemt ale eersten „steen des aanstoots" de ambtswoning voor den burgemeester. Er waren twee plannen, een van f 16000 en een van f 19000. In 't tweede plan. dat f 3000 meer kostte, was rekening gehouden met een spreekkamer voor den burgemeester, die spr. gewenscht achtte. Hij stemde dus yoor het duur dere plan. zijn fractiegenooten niet. Daarop is het las terpraatje gevolgd, dat hij daartoe overging omdat hem de toezegging was gedaan dat hij daartoe overging om dat hem de toezegging was gedaan dat hfj dan succes zou behalen met het voorstel „toeslag op uitkeering". Spr. noemde het een lasterpraatje. „Maar," zei hij, „als het zoo eens geweest was. dan zijn toch in ieder geval de f 3000, die meer zijn betaald aan uitkeering, niet in mijn zakken terecht gekomen Wat den aankoop van Cérès cn het behandelen van den aanvraag van de bouwverceniging, die daar 36 wo ningen op wilde plaatsen, aangaat, merkte spr. op dat zeer zeker de S.D.A.P. fractie die uitgaven heeft verde digd. maar dat tenslotte met algemeene stemmen de be sluiten zijn genomen. Bij bespreking van het crediet van f 30.000 aan de vel- lingsvereeniging merkt de heer Van der Ham o.a. op, dat ook andere gemeenten zioh groote uitgaven getroos ten om markten, veilingen, industrieën te behouden of op te richten. Er is dekking en er zijn 72 leden wettelijk aansprakelijk. De heer Kuiken vroeg indertijd of de ere- dieten, verstrekt aan akkerbouwers, en tuinders terug gegeven moesten worden. Hij wou hén het geld laten houden en stemde tegen de verleening van deze f 30.000. En tot eind 1930 werd voor 49 plaatsjes aan landarbeiders f 163621 uitgekeerd. Als alles eens verkeerd ging. zou de gemeente daar toch zeker ook een strop aan kunnen hebben. Het uitbreidingsplan voor de gemeente, dat f 3000 kost, zou men thans verplicht zijn te maken. (De gemeente is over de laatste 5 jaar meer dan 20 pet. in zielental toege nomen). Spr. meent dat zelfs enkele raadsleden niet be- grljpen wat dat plan inhoudt. Het wordt alleen gemaakt met hot oog op de toekomst b.v. om te voorkomen dat thans hulzen gebouwd worden op plaatsen, waar later een weg noodig zou blijken te zijn. Dan zou men tot ont eigening over moeten gaan en spr. durft dan ook zeggen dat die f 3000 van te voren zijn verdiend, omdat ont eigening later meer zou kosten. De S.D.A.P. heeft het voorstel van B. en W. daarom gesteund. Een van de dingen die algemeene instemming vonden was de wegverbetering. De gemeente heeft samenge werkt met den polder, omdat het onderhoud van de we gen voor den polder alleen te zwaar is. De bezuinigings mannen waren hier ook voor en toch staat er niets geen eigendom tegenover. Even heeft het in de raadsvergade ring gespannen, tussohen spr. en een paar andere le den, aan wie hij meende te moeten verwijten, dat zij de zaak van twee kanten bekeken, n.1. als lid van den raad en als hoofdingeland. Op voorstel van de s.d.a.p.-fractle Is na den strengen winter een toeslag gegeven op de uitkeering bij werk loosheid. Voor de ongehuwden wist men het niet door gevoerd te krijgen. Wel had men meer succes met een motie om het loon voor de werkzaamheden op den weg te brengen van 85 c. op 40 c. per uur, waarbij de werk dag ingekort werd van 84 op 8 uur. Bij de bespreking van den aanleg van waterleiding en electrisch licht en de instelling van den reinigingsdienst windt de heer Van der Ham zich nogal op. over de heeren Kuiken en Smit, die eerst tegen één of meer van deze verbeteringen waren, maar waarvan de eerste nu stemt 'vóór de 20 garantie van de gemeente voor de aansluiting der onrendabele gebieden (terwijl maar 10 verplicht was), en de laatste zich aansloot bij het electrisch licht toen de prijzen lager waren geworden. „Zij loopen achter de feiten aan", zegt spreker. Spr. gaat dan over tot een bespreking der verschillen de partijen. De S.D.A.P. is jarenlang veracht. Haar eischen waren, zoo zei men, niet voor verwezenlijking vatbaar. Wat men ook van haar moge zeggen, het staat vast, dat zij alleen maar vecht tegen het bestaand maatschappelijk stelsel, waarin slechts geproduceerd wordt om de winst Geen der tegenstanders zal durven beweren, dat de maatschappij op goede grondslage rust Van de kerkelijke partijen begrijpt spr. niet. hoe ze den oorlog voor hun rekening durven nemen en voor de oorlogsbegrootingen kunnen stemmen. De Chr. en Kath. arbeiders-organisaties zouden er nooit geweest zijn, zegt da heer Van der Ham. als er van de S.D.A.P. geen stoot was gegeven tot oprichting der moderne bonden. Plaatselijk belang vindt spr een in zichzelf verdeeld groepje van personen van allerlei denkrich ting. Vooral over den heer Smit, een oud-partijgenoot, wordt een hartig woordje gesproken. De vereeniglng van Vrijzinnige kiezers verwijt spr.. dat de beginselen over boord gegooid worden, nu de lijst alphabetisch op gemaakt wordt en hij besluit met op te wekken om gebruik te maken van het veroverde algemeen kies recht en rood te stemmen In het belang van „jezelf, je gezin en de gemeenschap." Natuurlijk hebben we slechts beknopt weergegeven wat in de vergadering, die van half negen tot half één duurde, gezegd Is. Nog korter willen we zijn over het debat dat volgde. Mevr. Buy haalde de heele „geschledenls-Naastepad" op en werd beantwoord door den heer Keuris. De heer Buy zegt. gehoord te hebben, dat de heer Van der Ham ook eerst voor het plan van f 16000 was en later ls omgedraaid. (Ambtswoning burgemeester). De aankoop van Cérès vindt hij onnoodlg en te duur. Als het terrein langs de wegen lag. was het wat anders geweest. De burgers hadden zelf wel gebouwd. Er wonen slechts 3 of 4 van de oude bewoners van Anna Paulowna in de 36 hulzen en als we een winter met veel werkeloosheid krijgen, zitten we er mee. Konden de 72 leden van de veiling voor de f 30.000 geen borg zijn? Voor de bloemisten wordt alles gedaan en voor de malerij (coöperatieve aankoopvereeniging) konden we geen f 2000 krijgen voor een motor. De heer Buy vindt dat het nergens zoo „zacht" toe gaat in den raad als ln onze gemeente (bedoeld werd. dat men te gemakkelijk meegaat met de verschillende voorstellen.) De heer Van der Ham antwoordt, dat hij werkelijk, maar uit eigen overtuiging, n.1. doordat hij een anderen kijk kreeg, van houding ls veranderd en daar behoorde moed toe, want hij zag de „bui" aankomen. Ook over het crediet aan de veiling dient hij van repliek en wijst tenslotte de aanklacht terug dat men in den raad zou zitten als „Ja-knikkers". Men zit er om zaken te doen en als het noodig is, bijt men van zich af. De heer Keuris zegt dat nooit bij den gemeenteraad een aanvraag om steun van de coöperatieve aankoop vereeniging is gekomen en dus ook geen steun verleend kon worden. De heer Raven sluit de vergadering, na opgemerkt te hebben, dat de heeren bezuinigers dienen te beden ken, dat om de vijf jaar de uitkeering aan de gemeen ten wordt vastgesteld. Te veel bezuinigen mankt, dat die uitkeering verminderd wordt, waardoor de belasting verhoogd zou moeten worden. Schoolfeest Het schoolfeest der openbare- en r.k. scholen werd tot nu toe altyd op ongeveer gelijke wijze gevierd. Thans echter is er een aanzienlijke verandering in het pro gramma gekomen. Ten eerste toch is het hoofddoel van de reis Alkmaar geworden en ten tweede zal geen ge bruik gemaakt worden van boot. spoor of tram, maar van autobussen. Daardoor is mogelijk geworden, dat zij die voorstanders waren om de kinderen van het spelen in het duin te- laten genieten en zich daarom maar noode bij het besluit om dit jaar naar Alkmaar te gaan, konden neerleggen, ook bevredigd werden. De ruim 400 kinderen worden des morgens acht uur door de bussen van den heer Keetman uit Winkel van de scholen vervoerd naar het verzamelpunt In Breezand. Vandaar gaac de tocht over de vlotbrug aan de KooiJ langs het kanaal naar Bergen. Na zich moegespeeld te hebben in „het zandgat" wordt het jonge volkje naar Alkmaar gebracht Misschien is het mogelijk nog iets van de kaasmarkt te laten zien, want de feestdag ls bepaald op Vrijdag 26 Juni. een marktdag dus.In ieder geval wordt door Alkmaar gewandeld naar den mu- zlektuln, waaraan verbonden is een speeltuin. Weer kunnen dus armen en beenen gerekt worden en na een korte wandeling is er gelegenheid uit te rusten in de jeugdbioscoop, waar een speciale kinderfilm vertoond wordt De terugtocht wordt binnendoor genomen, door Hugowaard. Nieuwe Niedorp, Winkel. Wieringerwaard waarschijnlijk, en 's avonds, zoo ongeveer half acht zal men dan weer in onzen polder arriveeren. De kinderen van de tweede klassen, ruim 100, zullen weer, zooals de laatste jaren gewoonte was, ln parti culiere auto's naar Huisduinen gaan en de 100 oudsten maken hun tocht naar Amsterdam en krijgen daar, ln afwijking met andere jaren, hun diner in den „Bijen korf', het aardige zitje met uitzicht op de Dam. Op de lijsten voor dit schoolfeest is voor f 977.55 ge- teekend, een bedrag dat ongeveer f 63 blijft onder dat van het vorige jaar. Dit kan een gevolg zijn van minder gunstigen tijden, doch ook van een misverstand, n.1. de meening dat het feest niet door de verschillende scho len samen zou worden gevierd. Dit laatste zou erg jammer zijn, -want met *t oog op de financiën heeft men dit jaar niet de medewerking gevraagd van de muziek- vereeniging. Wel kan de muziek beter ontbeerd worden dan bij de vorige reizen, maar toch bij de wande ling in Alkmaar en bovenal in de prachtigen muziek- tuin, zou hij prettige diensten kunnen bewijzen. Die f 63 is ongeveer het bedrag dat gemoeid is met de mede werking der muziekvereeniging. We gelooven dan ook zeker, dat het bestuur of de commissie in een spoed vergadering nog het besluit zou nemen wel de muziek uit te noodigen, indien allen die door een misverstand minder of in het geheel niet teekenden uit eigen bewe ging hun vergissing herstelden. PLANTENZIEK' AARDAPPELZIEKTE. Eén der inzittenden verdronken. Ernstig ongeluk bij Apeldoorn. Zaterdagmiddag om half één geraakte een vrachtauto van de Nederl. Basalt Mij., waarop een achttal werklie den op weg van Loenen naar Apeldoorn door het defect raken van de stuurinrichting, ter hoogte van de gemeen telijke vuilnisbergplaats in Wormen, in het Kanaal. Een kleine jongen, die ter plaatse aan het visschen was, had de tegenwoordigheid van geest onmiddellijk een viertal werklieden te waarschuwen, die op eenigen afstand aan den kademuur werkzaam waren. Met een platte schuit begaven dezen zich naar de plaats des on- heils en het gelukte hun eenigen der verongelukten on der den auto weg te halen cn op het droge te brengen. Enkelen der drenkelingen wisten zich zelf te redden, anderen echter hadden dringend hulp noodig en wer den ijlings geholpen. Een hunner, de ongehuwde 30-jarige H. Buitenhuis, zat evenwel vast onder den omgekantelden auto en kon door de 4 arbeiders slechts met groote inspanning wor den bevrijd. De ongelukkige was bewusteloos en had bovendien aan het hoofd ernstige verwondingen opge- loopen. Alle pogingen van de artsen Hermanides en Hoe- fer om de levensgeesten weer op te wekken bleven zon der resultaat. De arbeiders Tamboer en Looyengoed, die eveneens reeds buiten kennis waren, toen men erin slaagde hen op het droge te brengen, konden gelukkig nog bijge bracht worden. De eerste werd per politie-auto naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de andere per particulieren auto naar zijn woning werd gebracht DOOR EEN TREIN AANGEREDEN? Nu de aardappelziekte zoo algemeen en zoo hei optreedt, moet de bespuiting met Bordeauxsche V met Bourgondische pap vooral voor de vroege aar appelen met aandrang worden aanbevolen. Deze if spuiting is werkelijk een uitnemend middel teg] deze ziekte, wat door de resulaten. die men in di landbouw er mede verkregen heeft, reeds vele ja is bewezen Het middel werkt op deze wijze, dat men verdi aantasting van het loof voorkomt. Daar dit ech! alleen geldt voor de bespoten gedeelten van het lot moet meri de bespuiting na een paar weken her! len om het in dien tijd gegroeide loof met het mi del te beschermen. De bespuiling van het loof heeft niet alleen ten d< de aantasting van het loof tegen te gaan, mai daardoor ook die van de knollen. Om dit zoo goi mogelijk te bei iken moet men vroeg spuiten en bespuiting een of enkele malen herhalen. De Ambtenaar bij den Plantenziekten^ kundigen dienst te Sint Pancras, A. VAN HER WIJNEN. PAARD OP HOL GESLAGEN. Twee meisjes en een jongen naar het zit kenhuis vervoerd. Vrijdagavond te ongeveer half acht heeft op dei Frieschen straatweg even buiten de kom der gé meente Groningen, een ernstig ongeval plaats gehaq Uit de richting Groningen naderde een met ee} paard bespannen koetswagen, waarin gezeten was d» familie B. uit Dorkwerd, gem. Aduard. in totaal zef personen. Eensklaps sloeg het paard op hol. detf wagen met, zich meesleurende, waarna deze omkanj telde. De inzittenden werden eruit geslingerd. Drié van hen, waaronder twee kinderen, kwamen ondej den wagen terecht. Allen bekwamen meer of min der ernstig letsel. Twee meisjes en een jongen moesten naar het Academisch Ziekenhuis wordei gevoerd. De overigen konden zich. na voorloopig ver bonden te zijn, huiswaarts hegeven Moordaanslag op een kruidenier te Albla® sterdam. Te Alblasserdam heeft Zaterdagmiddag W. van E den kruidenier A. Groenendijk met een mes gestoken Van E., die nog een oude schuld had te betalen aan den kruidenier, werd Zaterdagmiddag door dezen aan gemaand Hij is daardoor zoo in woede ontstoken, dat hij zijn schuldeischer met een mes een ernstige steek wonde aan den hals heeft toegebracht. G. is naar het gemeenteziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Van E. ia voortvluchtig. Later wordt nog gemeld: De dader, een nog jonge man en werkzaam bij een der scheepswerven, stond wegens geldkwesties reedi sedert geruimen tijd op minder vriendschappelljken voet met den kruidenier Groenendijk. Toen hij nu Za terdagmiddag van zijn werk kwam, ontmoette hij zijn schuldeischer. De man maakte er zich nijdig om dat Groenendijk hem op straat aanhield, en de twist tus schen de beide mannen liep zoo hoog, dat de eerste tot handtastelijkheden overging. Het schijnt nog niet vast to staan, dat hij inderdaad een mes heeft gebruikt om Groenendijk de wond toe te brengen. De politie van Alblasserdam, bijgestaan door de ma rechaussee uit Papendrecht, die tevens ontboden wai voor handhaving der orde, zochten den omtrek af, even-, wel tot nu toe zonder resultaat. De dader staat bij dt politie gunstig bekend. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ook tegenslag met de werkzaamheden hij was dan weer werkzaam, dan weer werkloos mede hebben bijgedragen om hem prikkelbaar te maken en zoo doende dermate in drift te doen geraken, dat hij zich geheel vergat en een daad bedreef, waarvan hij de ge volgen niet overzag. EEN CITROENBOOM IN HONGARIJE. Grleksch stoomschip in den mist overvaren. De bemanning gered. Zaterdagmiddag te ongeveer half vier heeft in de Noordzee ter hoogte van den Noord-Hinder voor Hoek van Holland een aanvaring plaats gehad tusschen het Grieksche stoomschip „Urania" dat van Danzig op weg was naar Triest, met een lading kolen en het Noorsche tankstoomschip Beaufort, van Batoum met een lading olie naar Rotterdam. Het Grieksche stoomschip heeft zoodanige schade ge kregen, dat het vrij spoedig gezonken is. De opvarenden zijn door de „Beaufort" aan boord genomen en dit sohip is daarna op de plaats van het ongeluk voor anker ge gaan. Een bericht van V.D. meldt, dat de aanvaring Zater dagmiddag omstreeks half vier is geschied bij dikken mist. De Urania is aldus dit bericht, onmiddellijk gezon ken. In hoeverre de Beaufort beschadigd is, Is niet be kend. De Beaufort is een tankboot van 9000 ton. Naar aan de Nemzeti Ujsag bericht wordt, kweekta de hoedenmaker Janos Tölgyszéki-Papp in Kiskörös ir. Hongarije reeds sedert jaren een citroenboom in zijn tuin. Deze citroenboom, die thans drie meter hoog is, heeft dit jaar een rijken oogst opgeleverd. Dezer dagen mooht de eigenaar 29 groote, rijpe citroenen van de boora plukken, die in de kruidenierszaak van zijn zoon wer den verkocht De boom, die in Hongarije eenig in zijn soort is, draagt nog een groot aantal onrijpe vruohten en krijgt nog iederen dag nieuwe bloesems. GROOT STUK ROTS IN ZEE GESTORT. Zaterdag is tusschen Dover en den vuurtoren var South Foreland een geweldig stuk rots naar beneden gestort, dat 72 M. in zee vooruitsteekt Het verschijnss! geschiedde heel vroeg in den morgen, zoodat geen per soonlijke ongelukken zijn geschied. VERMEERDERING DER JAPANSCHE BEVOLKING. Met meer dan 900.000 ln een jaar. Uit Tokio: Ten gevolge van aanzienlijke vermindering van het aantal sterfgevallen en een geringe stijging van het aan tal geboorten, ls de bevolking van Japan in het afgeloo-j pen jaar met 912.595 zielen toegenomen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN TSJECHO-SLOWAKLJE. DE PARA-TYPHUS IN HET MILITAIR HOSPITAAL TE 'a GRAVENHAGE. Alle patiënten zoo goed als hersteld. Naar men meldt zijn dat patiënten in het Militaire hospitaal te 's Gravenhage, die tengevolge van het eten van geïnfecteerde citroenvla door para-typhus werden aangetast, van de gevolgen van deze ziekte zoo goed als hersteld. EEN HOUTSCHROEF IN DE LUCHTPIJP. Een driejarig jongetje te Dieren was al sinds Fe bruari ongesteld. Men meende, dat het een geval was van natte pleuris en daarop werd hij dan ook behan deld. Zelf zeide de kl.eine wel eens, dat hij een groo- ten spijker had ingeslikt, doch aan die bewering werd geen aandacht geschonken. Toen echter maar geen beterschap intrad, besloot men een röntgenfoto van het ventje te nemen. En wat bleek toen? In de luchtpijp bevond zich een groote houtschroefMet 1 een tang is deze nu verwijderd en de knaap is weer zoo gezond als een visch. Ettelijke gewonden. Uit Praag: Tengevolge van de stilzwijgendheid der autoriteiten is pas thans bekend geworden, dat Vrijdagavond bij de stad Patzau een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad. Een naar Tabor vertrekkende trein reed in het station tegen een goederentrein. Beide locomotieven wer den vernield, evenals vier wagens van den passagiers- trein. Er werden 24 menschen gewond, van wie 2 levens gevaarlijk. UIT ONZE OOST.; HEVIGE BRAND TE BATAVIA. Tientallen hulzen plat gebrand. Uit Batavia: Een hevige brand woedde in het kampongcomplex tusschen Noordwijk en Batoetoelis. Tientallen huizen zijn platgebrand. Het aantal dakloozen bedraagt 120. Een brandweerauto sloeg op weg naar den brand om. Drie brandweermannen werden licht gewond. DE WERKING VAN DE MERAPL Zaterdagochtend 8 uur is op het spoorwegemplace ment te Roozendanl naast de rails het lichaam gevon den van den 23-jarigen J. Jonkers uit Rotterdam, werkzaam bij de clectrisehe tractie. De man leefde nog enkele oogcnhlikken, maar gaf spoedig den geest Het lijk is naar het r.k. ziekenhuis Charitas vervoerd. Uiterlijke verwondingen werden niet waargenomen, zoodat men aanvankelijk voor een raadsel stond. Dr. Konings, die ontboden ,werd. constateerde een hals wervelbreuk, zoodat aangenomen wordt, dat de onge lukkige een duw van een passeerende machine heeft gekregen. Uitbreiding van de lavastroom J* Uit Bandoeng: De Vulcanologische Onderzoekingsdlenst deelt me-r de, dat de lavastroom van den Merapi zich gedurig uitbreidt. Bij het begin van de uitbreiding kwam d« koepelvormige prop op 2700 meter hoogte tot stil stand Thans vloeit de lava echter geregeld door bereikt op 1600 meter het Blongkengravijn Hal*«r J wege vond een doorbraak plaats van de gloeiende vloeiende lava. waarbij sinds een maand geregeld F" gloedwolken worden gevormd. Zoolang de vulkaar nog aldus werkt, blijft het gevaar voor de omgeving bestaan. a

Schager Courant | 1931 | | pagina 10