AlKittn Mms- Mnritilit- LanlIiHlIsi, Uitgevers: N.V. ?.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Gespannen politieke toe stand in Duitschland. De koninklijke familie te Parijs. Inbraak te Bergen. Het eiergebruik in Nederland. Notarisbenoeming te Zijpe. Schadevergoeding bij een a a n r ij d i n g. Noodlottig ongeval bij Reuver. r? Woensdag 17 Juni 1931. SCiAGER 74ste Jaargang No. 8883 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno, inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Een crisis definitief bezworen. - De rijks kanselier Brüning blüft aan. Hij is bereid de noodverordening te wijzigen. In den verscherpten politieken toestand in Duitschland is dan eindelijk ontspanning gekomen. De laatste dagen had voortdurend een kabinetscrisis gedreigd, die zelfs gistermiddag nog onafwendbaar had gesohenen, maar nu definitief is bezworen. RIJKSKANSELIER Dr. BRUNING. Wolff meldde daaromtrent gister uit Berlijn: De huishoudelijke commissie van den Rijksdag wordt niet bijeengeroepen. Brünlng blijft! We zijn hier in Duitschland langzamerhand wel ge wend geraakt aan plotselinge veranderingen van den politieken barometer. De sprong echter, dien hij van middag heeft gemaakt een sprong van „storm" naar /bijna goed weer" voor de regeering is toch wel bijster groot geweest Vanmiddag om drie uur heeft de rijkskanselier nog eens weer met de leiders der sociaaldemocratie onder handeld. Maar, daar beide partijen halsstarrig aan hun standpunt vasthielden, andermaal zonder resultaat. En In parlementaire kringen had men dan ook alge meen den indruk, dat een breuk onvermijdelijk was ge worden. Inderdaad bleek er ln de sociaal-democratische frac tie, die even na drieën weer bijeen kwam, een sterke strooming te zijn, die het er op aan wilde laten komen Indien dr. Brünlng zoo onverbiddelijk bleef, moest hy'. meende men, daarvan zelf maar de consequenties dragen Hij mocht niet verwachten, dat de sociaal-democratie te zijnen behoeve politieken zelfmoord zou plegen. I Klaarblijkelijk hebben partijvrienden Intusschen den rijkskanselier duidelijk gemaakt, dat hij met zijn be sliste weigering, om den sociaal-democraten ook maar eenigszins tegemoet te komen, te ver was gegaan wat cok de democratische bladen vanavond eenstemmig be- toogen. Nog vóór de fractievergadering der S. P. D. beëin digd was, deed dr. Brünlng een compromis-voorstel: Hij verklaarde zich bereid zoo spoedig mogelijk met de fracties in onderhandeling te treden over een eventu- eele wijziging van de noodverordening, mits men thans Afzag van het bijeenroepen van de huishoudelijke com missie. Zijnerzijds had hij er dan geen bezwaar tegen, dat deze commissie over eenige maanden, ln geen geval echter vóór Augustus, bijeenkomt om de noodverorde ning te behandelen. Dit compromis-voorstel werd door de sociaal-demo craten met een zucht van verlichting aanvaard. Zy hadden er zich al bezorgd over gemaakt, dat op !hen het odium zou vallen, de demissie van het kabinet- iBrüning te hebben veroorzaakt van het kabinet, dat door velen in den lande als het laatste bastion tegen het fascisme wordt beschouwd. Toen de vergadering van het Senioren-convent begon, deelden .de sociaal-democraten dan ook mede, dat ze hun voorstel tot bijeenroeping van de huishoudelijke (commissie introkken Onmiddellijk namen de communisten dit voorstel over, inaar het werd tegen de stemmen van de drie oppositie partijen communisten. Dultsch-natlonalen en natio- ®aal-socialistcn verworpen, Ook de oorspronkelijke voorstellers, de sociaal-demo craten. stemden er tegen en redden zoodoende voor de •eoveelste maal het kablnet-Brüning. Bat zij daarmede echter tevens andermaal een groot ^deelte van hun politiek credlet bij deu breede massa Ges volks hebben ingeboet, is bulten kijf! PAWLOWA'S NALATENSCHAP. Een hali millioen dollar. Uit New York: Anna Pawlowa heeft, naar de rechts kundige adviseur van haar echtgenoot mededeelt, een grondbezit in de Ver. Stateen nagelaten ter waarde van 300.000 a-350.000 dollar. In Europa liet zij daar enboven 150.000 dollar na. Haar echtgenoot, Victor Dandré, is universeel erfgenaam. Hartelijke ontvangst in den vroegen morgen. De ontvangst van Nederland's Koninklijke familie aan het Noorderstation te Parijs heeft zich door har- telijken eenvoud gekenmerkt, Op tijd stoomde de ge wone nachtttrein binnen. De vele passagiers bogen zich uit de raampjes om van de ontvangst getuigen te zijn. Aan het station was alles vermeden, wat de aan dacht had kunnen trekken. Slechts een tapijt was ge spreid voor het portier, waar de Koningin, Prinses en Prins uitstegen. Nauwelijks stopte de trein, of de Koningin stapte uit. Zij was in donkerblauw wandelcostuum met blau wen, strooien hoed. De Prinses droeg een beige kleed met grooten, daarbij passenden hoed. De Prins was in civiel. Vriendelijk begroetten de gasten den heer en me vrouw Loudon. De gezant stelde de Fransche heeren aan de Koningin voor, die zich eenige oogenblikken minzaam met hen onderhield. De Fransche heeren kusten haar de hand. Er waren, ondanks het vroege uur, veel fotografen van Fransche bladen en buiten stonden veel, hier vertoevende landgenooten. Deze hieven luide hoera's aan toen de Koninklijke familie in den open auto stapte. De hooge gasten dankten vriendelijk voor de spontane hulde. Deze verdubbelde, toen de auto weg reed, door andere auto's met leden van de hofhou ding gevolgd. De Koningin, de Prinses en de Prins hadden op hartelijke wijze afscheid genomen van me vrouw Loudon en de heeren, die hen hadden ver welkomd. Door den stralenden ochtend ging het naar het dal van de Chevreuse. Een gedeelte van het gevolg lo geert in Hotel Meurice te Parijs. De pers uiterst gevoelig voor het bezoek der Koninklijke familie, Havas seint uit Parijs: De pers is uiterst gevoelig voor het bezoek van Ko ningin Wilhelmina en prinses Juliana De Journal beschouwt het bezoek niet slechts als een teoken van sympathie, maar als een bevestiging te goeder ure van solidariteit, want de noodzakelijkheid van een geest van solidariteit is de groote les, die de koloniale tentoonstelling leert. Het prachtige Nederlandsch- Indische paviljoen toont aan wat durf en intelligen tie van een klein volk vermogen, dat een rijk heeft weten te scheppen en te bewaren temidden van de wereldstrubbelingen. Thans is samenwerking gobo- len om het probleem op te lossen van de aanpassing -an de nieuwe nationale verlangen tegen de verlok kingen van de anarchie. De gemeenschappelijke be- roeving vereenipt de drie groote volkeren, die de be- 'itters zijn van de Fransche Indo China en Neder- 'indsch Indië. die groot gevaar loopen tezamen on- ler te gaan, als zij niet samenstrijden. Een onderscheiding voor pre sident Donmer. De koningin heeft het grootkruis van de orde van den Nederland- schen Leeuw verleend aan den heer Paul Doumer, president van de Fransche republiek. Stemmen uit de Parijsche avondbladen. In de avondbladen vindt men nog verschillende sympathieke arti kelen ter gelegenheid van de komst van de koningin. In de ..Temps" geeft de oud- pre fect Hutrand een uitvoerig over zicht van het verloop van het vori ge koninklijke bezoek aan Parijs in 1912. toen hij als prefect van Seine- et-Moise het voorrecht had, Hare Majesteit te Versailles te ontvan gen. Haar tegenwoordige komst verklaart hij uit den wensch, de Nederlandsche afdeeling op de ten toonstelling te zien, „welke de macht van Nederland op het vaste land, op zee en in de koloniën ver tegenwoordigt en symboliseert en vooral ook de groote vitaliteit van het land". Het „Journal der Débats* schrijft o.m.: „Nederland bezit een oud en rijk koloniaal gebied, dat zijn roem is en in vele opzichten een model genoemd mag worden. Zijn pavil joen is een van de meest gewaar deerde aantrekkelijkheden van de tentoonstelling. Zoowel in Azië als in Europa zijn wij bijna buren; wij hebben daarginds dezelfde belan gen, dezelfde plichten, dezelfde moeilijkheden. Dat vergeten wij niet". In het „Oranje-Hotel". Groot bedrag aan geld, tafelzilver en sieraden gestolen. Gisternacht Is er in het „Oranje Hotel" Ingebroken. Een bedrag van f 1005 aan geld, een groote partij ta fel zilver, alsmede een belangrijke waarde aan sieraden en juweelen werden ontvreemd. De sohade is zeer be langrijk. De burgemeester, zoo lezen we ln de „Alkm. Crt'" stelde ais hoofd van de politie een voorloopig onderzoek in en trad onmiddellijk in verbinding met het parket van Justitie te Alkmaar en de recherchedienst van de politie aldaar, die reeds om 10.30 uur ter plaatse was en een uitgebreid onderzoek ln stelde, foto's en verschillende vingerafdrukken nam. De inbraak heeft plaats gehad in het beneden woon gedeelte, achter het café, dat door de familie alleen ge bruikt wordt in het drukst van het seizoen en met de Pinksterdagen in gebruik was geweest. Mevr. Wlelinga had een en ander in een kast geborgen, terwijl haar lijfsieraden en juweelen zich in een koffer bevonden. Voorloopig had zij op de le etage haar eigen slaapka mer, die in bet drukst van het seizoen ook verhuurd wordt, in gebruik genomenJTiet wetende of ze deze weer reeds spoedig moest afstaan, had ze het geld enz. in de kast in de benedenkamer gelaten, om die zoo noodlg dadelijk to kunnen betrekken. Toen het personeel gistermorgen beneden kwam, werd de inbraak ontdekt. In de kamer lag alles over hoop. Ook alle waardevolle sieraden, waaraan persoonlijke herinneren waren verboden, zijn gestolen. Mevr. Wlelinga was zeer onder den indruk van het gebeurde. Tot nog toe kon niet worden vastgesteld, hoe de dief (dieven) zich toegang heeft verschaft Met het oog op de inbraken in Schagen en elders in NJI. had de burgemeester juist een verscherpte bewa king ingesteld. In het centrum was meer gesurveilleerd dan tot nog toe gebruikelijk was, doch verdachte indivi duen waren niet opgevallen. Reclame-campagne voor het Nederland sche ei. Te Amsterdam is een vergadering gehouden, welke was uitgeschreven door den Bond van Pluimveevcr- eenigmgen in Noord-Holland ter bespreking om te komen van meer gebruik van het Nederlandsche ei. Na een korte uiteenzetting van den voorzitter, den heer W. R. Drost, burgemeester van Kwadijk, werd een inleiding gehouden door den heer B. van Aspe- ren Vervenne. ambtenaar van den Rijks Voorlich tingsdienst voor den Pluimveedienst te 'sGraven- hage. Spr. wees op de vermeerdering van eierproductie in Nederland na den oorlog, zoodat de overproductie van eieren moet worden uitgevoerd. De productie, die zoo groot is, dat zij in verschillende maanden van het jaar den uitvoer van boter en kaas evenaart, ja soms overtreft, loopt gevaar door de sterke daling van den prijs, en wordt bedreigd door tarieven in het buitenland. Spr. beval 'n reclamecampagne aan voor meer gebruik van Nederlandsche eieren in Ne- De aatikomst van de Koninklijke familie Dinsdag le Parijs. De verwelkoming aan het Care du Nord Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen hei arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeen* te Zijpe, H. J. van Veen, cand.-notaris te Voorburg, j derland. Spr. dacht zich deze reclame te laten beta len door alle Nederlandsche pluimveehouders door het heffen van 1 cent van elke honderd eieren, dio zij afleveren. De campagne zal moeten worden ge voerd door middel van een advertentiereclame in de Ned. pers. in periodieken, door middel van aanplak biljetten, pakkende reclameplaten, lichtreclames, uit gaven van recepten. Deze campagne kan slechts sla gen, wanneer alle belanghebbenden hieraan zoo krach tig mogelijk meewerken. De inleiding vond algemeen bijval, de voorloopige plannen zullen nader worden uitgewerkt terwijl de fokkers zullen worden ingelicht en tot verdere me dewerking zullen worden aangespoord. Binnenkort zal te Amsterdam weer een vergade-- ring worden gehouden met het doel om te komen tot^ de stichting van een commissie voor de reclame. Het slachtoffer krijgt bijna vtyf duizend gul den ln eens tuitgekeerd en verder 25 gulden per maand. Mej. C. O., te Leiden, was op 30 April 1928, toen zij op het trottoir van het Korte Rapenburg liep, aangereden door een aan den architect W. Fontein toebehoorenden en door dr. Ca. C. J. Fontein bestuurden auto, tengevol ge van welke aanrijding zij zich onder medische behan deling moest stellen. Deswege stelde zij bij de rechtbank versohillende vor deringen in tegen den eigenaar en den bestuurder van den auto. De Haagsdhe rechtbank wees hiervan toe f 2004.90 wegens koeten van genezing, verpleging en schade aan kleeding: f 1000 wegens onstoffelijke schade (geleden pijn en gederfde levensvreugde): f 1300 wegens gederfde en nog te derven inkomsten tot 3 October 1929 en voorts wegens verminderde validiteit na 3 October 1929 en koeten van verdere behandeling bedragen van f 296.34 en f 747, benevens van 1 April '30 af een maandelijksche uitkeering van f 25. Het Haagsche Gerechtshof heeft thans de betreffende vonnissen van de rechtbank bevestigd, behoudens ten aanzien van het bedrag wegens onstoffelijke schade, welk bedrag door het Hof werd teruggebracht op f 500* Jongeman tusschon boom en auto bekneld en aan de bekomen verwondingen overle den. Zondagavond is op den rijksweg Venlo-Roermond, na bij Reuver, een ongeluk gebeurd, dat den 21-jarlgen J« Conrads uit Venlo het levens heeft gekost. Zooals gewoonlijk reed omstreeks zeven uur de Jonge man met zijn moeder, die chauffeerde, van Venlo naar Roermond, om avondbladen op te halen. Nabij Reuver haperde er iets aan den motor, en ging de jongen, terwijl zijn moeder met matige vaart doorreed, op de treeplank staan om te zien wat er gaande was. Nadat het motordefect was verholpen, ging C. bij zijn terug keer meer uit speelschheid door het raam van het pori tier naar binnen, waardoor hij tegen zijn moeder aan» botste die de macht over haar stuur kwijtraakte. Terwijl de Jongen nog met het achterste deel van het lichaam buiten het portier stak, reed de auto tegen een boom, waarbij C. bekneld geraakte. Zwaar gewond en met een bekkenbreuk werd de ongelukkige naar het SL Joseph ziekenhuis te Venlo vervoerd, alwaar hij na voorzien te zijn van de H. S. der stervenden tegen middernacht is overleden. DREIGEND CONFLICT TE HELMOND. Staking van 800 arbeiders? Het dreigend conflict bij de N.V. Van Vllsslngen'a Katoen Fabrieken te Helmond heeft thans zulke scher pe vormen aangenomen, dat door de samenwerkende vakbonden St. Lambertus, Unitas en De Eendracht tegen 29 Juni op die fabrieken de staking zal worden geproclameerd. Ongeveer 800 arbeiders zijn bij dit conflict betrokken. NED. AUTO TE AHAUS IN BOTSING MET MOTORRIJWIEL. Twee Duitschers gedood. Uit Ahaus: Maandag is hier ter stede een Neder landsche auto in botsing gekomen met een motorrij wiel, waarop twee personen gezeten waren. De duo rijder werd op slag gedood. De bestuurder kreeg zul ke zware verwondingen, dat hij eenige uren later in het ziekenhuis overleed. Beide slachtoffers waren uit Bochum afkomstig. Het ongeluk schijnt ontstaan to zijn doordat de auto bij het nemen van een bocht te veel naar links reed. De chauffeur is in heAtenis ge* nomen. POGING TOT MOORD WEGENS EEN HOOGE REKENING. Maandagochtend omstreeks negen uur ls ln het Fransche stadje Agen dr. Duhamel, toen hij hot Pau- linplein overstak, getroffen door een vijftal revolver schoten, afgevuurd door een patiënt, die vond dat do dokter hem een te hooge rekening had laten betalen. Vier van de vijf kogels hadden den buik van den dok ter getroffen, die ernstig gewond in elkaar zakte. Hij is dadelijk naar het ziekenhuis overgebracht, doch men betwijfelt of hij er het leven zal afbrengen. De dater ging eerst op den loop, doch heeft zich later hij (le politie aangemeld.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1