Alïtmtl Nieuws- LIJST 5. Mttntiiit- Luilimilit Tien dagen in Parijs. Kiesgerechtigden ANNA PAULOWNA Geen dokter M. KLERCQ, STEMT op de personen van Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. LEVEND BEGRAVEN. van Stemt dus den voor U meest geschikten persoon, dat is van het grootste belang. driedeelig Bedstel Zaterdag 20 Juni 1931. SCflAGER 74ste Jaargang No. 8885 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerRtuitknmcnd nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.SO. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. Door DAAN POOL I. Parijs! Welk een magische kracht gaat er van dit eeno kleine woord. uit. Parijs! Als bij tooverslag moet men denken aan groote Boulevards, prachtige pleinen, schitterende bouw werken, Napoléon, Eiffeltoren, Opera, Cabarets, elegante vrouwen, licht, leven! Toen ik dan ook een brief ontving van een vriend uit Leiden, waarin hij5 me vroeg of ik idee had samen naar de Koloniale Tentoonstelling te gaan, behoefde ik mij niet lang te bedenken, voor al omdat mijn vriend, die een reisinaniak is, mij de genoegens van dit „uitje" zoo enthousiast voor spiegelde. De tijd werd vastgesteld en de kaarten en toegangsbewijzen genomen. Dit gaat nogal gemakkelijk, elk reisbureau zorgt n.1. voor treinbiljetten, hotelbespreking en toe gangsbewijzen voor alles, wat men denkt te willen bezoeken. Wij namen slechts, behalve ons treinbiljet, een toegangsbewijs van 2-weekschen duur voor de tentoonstelling. De rest zouden we zelf wel in Pa rijs waar wij geen van beiden ooit geweest wa ren voor elkander maken. Den tweeden Pinksterdag vertrokken wij uit den Haag, gewapend met de noodige papieren. De reis op zichzelf is reeds een genoegen, maar het verdient aanbeveling niet derde klasse te gaan, daar het traject hiervoor te lang is. Met den D- trein is de duur ongeveer acht uur. Men kan ook met den gewonen sneltrein gaan, maar dit duurt vijf uur langer; wel een bewijs, hoe snel de D-trein rijdt. Men komt met de D veel frisscher aan in Parijs, zoodat men dadelijk veel meer kan genie ten van de stad zelf. Mijn vriend, die ik in het vervolg gewoon Henk zal noemen, die met al de ze dingen goed op de hoogte is, had dan ook voor alles gezorgd en zoodra we dan ook ingestapt wa ren, begonnen we onze plaatsen te reserveeren en onze bagage te regelen. Het was nogal druk in den trein, zoodat wij geen hoekplaatsen konden bemachtigen, maar de Duitsch sprekende conduc teur reageerde heel spoedig op onze met opzet luid uitgesproken opmerking, dat het ons wel wat waard was geweest een hoekplaats te hebben gehad. Toen hij na eenige oogenblikken terug kwam, wenkte hij ons: „Ritte, meine Herrschaften. ich habe zwei schone Eckepliitze für Sie." Hij voel de ons door verschillende wagens, tot we de door hem voor ons opgeschommelde plaatsen bereikten. Toen moesten we natuurlijk ook toonen, dat het ons wel iets waard was... Rotterdam, Dordrecht. Lage Zwaluwe, Roosendaal. Tus^hen Roosendaal en Esschen douane en pascontrole. Wel een beetje vervelend, als je jc koffer zoo overhoop moet ha len maar we brachten het er beter af dan 'n def tig uitziende mijnheer naast ons, wiens koffer zoo volgepropt was, dat hij het niet meer klaarspeel de, den inhoud er weer in te krijgen Hoé hij ook FEUILLETON Door ARNOLD BENNETT Gwn fooL Even later stapten zij te zamen een schitterend ge bouw binnen, waarvan de inwendige wanden hoofd zakelijk schenen te bestaan uit geslepen glas. zoodat de toeschouwer zichzelf ln zijn geheel en in gebroken deelen zag weerkaatst Het glas werd telkens onder broken door groote borden, die steeds herhaalden: ..Geen fooien". Het scheen, dat de directeuren van de Inrich ting den bezoekers volkomen duidelijk wenschten te maken, dat ze. onder geen voorwendsel, fooien moesten aannemen. „Ik heb altijd verlangd hier eens te zitten," zei me vrouw Alice Challice opgewekt en keek op naar Prlam Farll's alledaagsch, oudachtig gezicht Toen ze, zonder tegenstand te ontmoeten, door eenige glazen gangen geloopen waren, strekte een reusachtige man. die als een politieagent gekleed was en ook met succes een agent nabootste, zijn hand uit en hield hen tegen. „In de rij, als 't u blieft," zei hij. „Ik dacht dat 't een restaurant was, en geen the ater." fluisterde Priam aan Alice's oor. ..Het is ook een restaurant," zei zijn gezellin. „Maar inpakte en uitpakte en wéér inpakte, altijd hield hij iets over! Ruim een uur is hij zoo bezig ge weest. We waren dus reeds op Belgisch grondgebied. Dadelijk al is het verschil van landaard te zien, niet alleen door de verwisseling van onze propere, witgeschorte treindiensljuffrouw, die in Esschen vervangen werd door een groezelige, onplezierige ..femme de Service", maar vooral door den ge heel anderen bouwtrant der huizen, de eigenaar dige boerderijen, de vuile dorpen, enz. Het land schap wordt meer en meer glooiend en prachtige natuurtafereeltjes vertoonden zich aan onze ver rukte oogen. Wat men in België allemaal onder neemt, weet ik niet, maar het is opmerkelijk, zoo veel „grondwerk" daar gedaan wordt. Overal aanleg van nieuwe spoorwegen, tunnels, bruggen, wegen en andere groote werken. Het sshijnt wel, alsof het Belgische volk door een bouwkoorts is aangegrepen. We passeerden Mechelen en stormden recht op Antwerpen aan. Langzamerhand veranderden de Hollandsche en Vlaamsche reclame-opschriften in Fransche. Na Brussel hoorden en zagen we geen Hollandsch meer; alles Fransch. Op het perron van Brussel, waar we eenige minuten stopten, zagen we de eerste felbeschilderde Frangaises. Dat doet eerst even vreemd aan, later hen je daar geheel aan gewend. Intusschen hadden we in den Restauratiewagen Deze alphabetisch opgemaakte lijst, stelt U ln de gelegenheid DIE personen ln den Raad te brengen, welke U zeil wenscht. Hier stemt U NIET op een lijst, doch op een PERSOON, de per- sonen n.m., welke de meeste stemmen op zich vereenigen, worden verkozen verklaard, terwijl de boven hen gestelde verplicht zijn te bedanken. Slechts één stem méér en Uw candldaat is verkozen. Alle kiesgerechtigden hebben kens uit de volgende personen 1. D. BLAAUBOER Dz. 7. Jb. LINDENBERGH. 2. Jb. VAN DUIN. 8. C. REZELMAN Dz. 3. G. H. GEERLIGS Cz. 9. C. SCHILDERMAN. I. D. DE GRAAF Jz. 10. G. SMIT Sz. 5. H. JONKER Hz. 11. J. SMIT Az. 6. A. J. KEPPEL Az. 12. D. STAMMES. ze moeten zoo doen, omdat 't er altijd zoo vol is. Het is fijn, vindt u niet!" Hij stemde toe, dat 't dat was. Hij voelde, dat Londen een grooten voorsprong op hem behaald had en dat hij zich moest haasten om het weer in te halen. Eindelijk ontsloot een ander soort van politieagent eenige deuren en voerde ze met nog meerdere zondaars uit 't vagevuur verlost mee en werden zij toegelaten tot 'n schitterend paradijs, waar weer alles te krijgen was, behalve fooien. Ze werden geleid naar een tafeltje vol vuile glazen en leege borden, in een hoek van de groote en hooge zaal. Een man in avondkleeding, wiens oogen u waar schuwden „pas op, geen vernederende fooien!" vloog langs de tafels, greep met één handige beweging alles wat er op stond en verdween er mee. Het was een ver bazingwekkend feit en toen Priam van zijn verwonde ring bekomen was. was hij niet minder ontsteld, dat de man in avondkleeding door een of ander toovermiddel, hem een menu met gouden letters ln de hand gedrukt had. Dat menu was buitengewoon lang er stond van alles op. behalve fooien en daar hij blijkbaar wist by ondervinding, dat 't geen document was, om in vijf minuten doorgelezen te worden, zorgde de man in avondkleeding er voor, dat hy de studies van Priam Farll en Alice Challice een kwartier lang niet stoorde. Toen kwam hy als een pyl uit een boog op hen toege sneld. nam hun een examen af over het menu en snelde heen. en toen hy weg was zagen ze, dat de tafel met een schoon tafellaken gedekt was en dat er zich schoone glazen' en verdere benoodlgdheden op bevonden. Een strijkje barstte los ln vrooiyke tonen, zooals de muzikanten doen, als er in een muslchall 'n heel moei lijke toer is gedaan aan den rekstok. De muziek werd luider en luider en hoe harder er gespeeld werd, hoe harder de menschen spraken Het kletteren van de bek kens vermengde zich met het gekletter van de borden en het gedruisch van de lepels en vorken werd over stemd door het schelle geluid van menschen. die zich verstaanbaar wilden maken. En mannen in avondkle ding (een toilet, dat verboden scheen te zijn voor deg nen, die aan de tafeltjes zaten) vlogen heen en weer met onbegrypeiyke snelheid, als ernstige veelgeplaagde samenzweerders. En van eiken marmeren wand, gesle pen spiegel en Dorische zuil. sprak zwygend maar na- drukkeiyk de aanmaning „Geen fooien!" Zoo begon Priam Farll zyn eersten maaltijd In een restaurant van 't moderne Londen. Hij kende de res taurants en de hotels van een half dozijn landen; maar nooit was hij zoo overstelpt geweest door indrukken als hier. Hy herinnerde zich loonden uit zUn leertijd als 'n stad van gaarkeukens, en kon nauweiyks eten door allo gedachten, die zijn brein bestormden. „Vindt u 't hier niet fijn?" zei mevrouw Challice en keek hem vriendelük aan onder het drinken van een glos lagerbier. Ik vind het heeriyk, dat we hier in ge gaan zijn; ik had er al lang naar verlangd." En toen. enkele minuten later, trachtte ze zich on danks 't vrecselljke leven verstaanbaar te maken en zei „Ik heb er al jaren over gedacht, te hertrouwen. Er. als je daar werkelijk je zinnen op gezet hebt, wat moe'. Je dan doen? Je kunt op een stoel gaan zitten en wachten tot Sint Juttemis, dan ben Je nog niet verder. Jc moet iets doen. En wat kun Je anders doen dan Je tot een huweiyksbureau wenden? Als je trouwen wilt, dan wil je trouwen en 't Is onzin om er doekjes om te winden. Het is tooh geen schande om te trouwen, wel? Ik vind een huwelijksbureau een goede, nuttige instelling. Ze zeggen wel eens dat Je er bedot wordt Nóu, wien dat overkomt, heeft t ook wel verdiend. is in staat U zoo'n verkwikkende slaap ta verschaffen als ons met daaronder een AUPING MATRAS. Laat door ons Uw bedden en matrassen opnieuw bijvullen en vernieuwen in eigen werk plaatsen. SALON-, SLAAP- en WOONKAMER AMEUBLEMENTEN in 80 verschillende modellen. DEN HELDER - Spoorstraat 8-10 - Tel. 206. gedineerd en werd onze kenni.s der Fransche taal geweldig op de proef gesteld. Henk spreekt uit stekend Fransch, inaar hij was besloten, mij het woord te laten voeren, iets wat mij menige zweet- druppol heeft gekost. Een goede remedie echter* om er spoedig „door" te zijn. Het is een groot verschil of men in Holland of in Frankrijk Fransch spreekt! Nadat we ook koffie hadden gedronken in den trein, kregen we weer pascontrole en douane, dit maal voor den Franschen Staat. Dit was dus de laatste keer gelukkig. In Saint (juentin, welbekend uit den wereld oorlog, kon ik nog vanuit den trein een paar foto's nemen van do verwoeste kerk. Evenals in België, zijn er in Noord-Frankrijk nog -vele oor logsgedachtenissen in den vorm van kapotgescho ten huizen, ruines van fabrieken en van... men schen. Na Saint Quentin gingen we in donderende vaart naar Parijs. Eigenaardige landschappen: hoog en laag, vlak en heuvelachtig, kaal en be- boscht, grasland en korenvelden, breede kanalen* bergachtige terreinen, steenkolenbekkens met pi ramiden van steenkolengruis van enorme hoogte, alles ging ons in vliegende vaart voorbij. Wat vreemd is, is dat je nergens slooten ziet. zooals bij ons. Hoe het land daar bevochtigd wordt, is mij een raadsel. Ook het vee ziet er anders uit* veel kleiner en armoediger. De hollandsche koetjes doen het beter! Het schijnt me toe dat de Fransche boer achterlijker is dan zijn Hollandsche collega. Tenslotte begon het landschap ons minder to boeien. We verlangden naar het einde der reis. Toen we dan ook eindelijk don trein zijn vaart voelden verminderen, keken we elkaar hoopvol aan... We waren aangekomen aan het Gare du Nord, het enorme station, dat Parijs met de noordelijk gelegen landen verbindt. We pakten onze bagage en fototoestellen bij elkander en stapten uit. Ken dichte stroom reizi- 'rers, allerlei talen sprekende, nam ons mede naar den uitgang. We waren gekomen in de wereld stad, in la Villc lumière, nog geheel onbekend voor ons beiden. Toen we het ontzaglijke, vreemde station, wat ons later zoo vertrouwd zou zijn, verlieten, stonden we daar tegenover de Rue la Fayette en de Boulevard de Magenta als katten in een vreemd pakhuis. Hoe we toen een totel zochten, hoe wel allerlei avonturen hadden, vertel ik u in een volgend ar tikel. Hoofdzaak was: we stonden in Parijs! Fijn! Wordt vervolgd. Je kunt evengoed bedot worden zonder huwelijksbu reau. dur.kt me. Niet, dat 't mij ooit overkomen is. Dat gebeurt menschen met gezond verstand niet Neen, als u 't mij vraagt, dan zijn huwelijksbureaux na sous- bras de verstandigste uitvinding die er ooit gedaan .3. En als er ooit wat van komt tusschen ons. zaj ik hot honorarium met 't grootste genoegen betalen. Bent u dat niet met mij eens?" Het geheele geheim was opgelost „Volkomen!" zei hij. En hy voelde een rilllnkje langs zyn rug. De fotografie. Van 't oogenblik af dat mevrouw Challice de loftrom pet gestoken had over huwelijksbureaux. was' t leven Priam Farll tot een marteling geworden. Ze was. wat hij altijd beschouwd had als „een hoogst fatsoeniyke vrouw" maar werkeiyk...! De zin is niet voltooid, omdat Prlam hem niet by zichzelf voltooid had. Vyftig maal was hy stellig tot „werkelijk" gekomen, maar dan verdween het vervolg in een soort van nevel en liet hem onthutst en onrustig achter. „We moesten nu maar opstappen, dunkt me." zei ze, toen ze haar ijs op had en 't zyne was gesmolten. ..Ja," zei hij, en hij daoht by zichzelf: „Maar waar nu heen?" Het zou evenwel een opluchting zyn uit het restaurant weg te gaan en hy vroeg om de rekening. Onder 't wachten op den kellner werd de toestand nog pyniyker. Priam voelde een aanvechting om een handvol sovereigns op dc tafel te gooien en weg te vluchten. Zelfs Alice Challice merkte vaag iets vreemds in hem cp en kon '1 gesprok met moeite gaande houden. „Uw portret lykt werkeiyk heel goed!" merkte ze op

Schager Courant | 1931 | | pagina 1