Alttmti Nitivs- Mtsritniit- LnMlil LIJST 5. Kiesgerechtigden ANNA PAULOWNA Raad Callantsoog. STEMT op de personen van Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Het koninklijk bezoek aan P a r ij s. van Stemt dus den voor U meest geschikten persoon, dat is van het grootste belang. Dinsdag 23 Juni 1931. SGIAGER 74ste Jaargang No. 8886 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno* Inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De koningin enthousiast gehuldigd. Het avondfeest op de koloniale tentoonstelling. Feeëriek schouwspel, vol Oostersche pracht Nadat des middags de vorstelijke familie ten stad- fculze van Parijs is ontvangen, welke ontvangst, over eenkomstig den wensch van de hooge gasten een intiem karakter droeg, is de Koninklijke familie Zaterdag avond door het tentoonstellingsbestuur een groot avond feest aangeboden, dat een verrassende hulde geworden js voor onze koningin De Parijsche correspondent van de „Msb". geeft de volgende beschrijving van dit feest. Het was niet de luister van het feest, welke domineerde, het schoone enthousiasme van die ontzaggelijke menschenzee, die, ondanks den duren gala-avond, geheel het tentoonstel- lingsgebied had overdekt, moet voor onze Koninklijke Familie wel een der schoonste herinneringen aan deze mooie reis zijn geworden. Toch was naar grooten eenvoud gestreefd, maar dat verhoogde nog het hartelijk karakter. Lang voor de Koninklijke Familie met haar gevolg arriveerde, waren de hoofdlanen door dichte menschen- rijen bezet. Aan de staatsiepoort was alleen een groep trompetters van de republikeinsche garde opgesteld, ■wier sein zeer verbreid werd. De ontvangst had echter ln het hart van het tentoonstellingsterrein plaats, voor het ontvangpalels van Cambodja, waar Maarschalk Lyautey en Minister Reynaud de gasten ontvingen. Gasten en gastheeren waren in civiel. De begroeting was buitengewoon hartelijk en zonder plichtplegingen. H. M. bleef onmiddellijk dralen, blijkbaar getroffen door het mooie paviljoen, welks Aziatische architectuur al byzonder tooverachtig deed in den gloed van den koperkleurigen zonsondergang. Van het perron van Indo-China tot den ingang van het paviljoen, waren de staatsie-begeleiders van Combodja in scharlakenroode, overvloedig met goud bezette gewaden met de symbolen der koninklijke waardigheid in de hand, ais eerewacht opgesteld, een schouwspel, dat, met het rood en bronzen paleis op den achtergrond de hooge gasten in een Oost- Aziatische feeërie leek binnen te leiden. De hal van dat paleis was tot eetzaal gekozen en daar iwas de tafel aangericht, wier rozendecoratie een lust voor het oog was. De menu's droegen op het voorblad een gouden veld, waarin de Nederlandsche driekleur wapperde, terwijl het achterschild als medaillon den Gallischen Haan droeg op een zilveren veld. Het titel blad droeg een in zacht-blauw gedrukte litho van het Nederlandsche paviljoen. Het monumentale perron, dat het paleis van Cam bodja met de Esplanade van den tempel van Angkor verbindt, was geheel vrij gemaakt en het publiek, dat zich daarlangs ophield, kon weldra de bronzen verlich ting van het majestueuse monument bewonderen, even als het voorbijkomen var het corps de ballet van den koning van Cambodja, welk ballet zich in een stoet naar de eetzaal begaf om voor de Koninklijke Familie de ritueele gezangen en dansen van Cambodja uit te voeren. Omstreeks half tien was de tafel afgeloopen en bo- gaven maarschalk Lyautey en minister Reynand zich met hun vorstelijke gasten te voet naar den tempel van Angkor, die nu niet de bonte lichteffecten had te ondergaan, die op andere avonden aan de monumenten reeks iets theatraals geeft, doch men hield den temp- pel in een bronzen gloed, die het majestieuse monument een onvergetelijk effect gaf. De ontzaglijke menschen zee begeleidde den stoet met haar toejuichingen, want ondanks het incognito-bezoek is voor geheel Parijs H. M. de Koningin gebleven degene, die als prinses en jeugdige vorstin zijn geestdrift mocht winnen en bo vendien heeft de wijze, waarop wij op de koloniale ten toonstelling voor den dag zijn gekomen, niet alleen de bewondering van het Fransche volk gewekt, doch ook een zeer erkentelijke sympathie. Onze Koninklijke Familie schreed dan ook voort, be geleid door het geestdriftige „Vive la reine" van dui zenden en duizenden. Tot verrassing van de menschen zee, besteeg de Kon. Familie heel de ontzaglijke staat sietrap van den tempel van Angkor. de Inspannende be stijging slechts nu en dan onderbrekend, als het vor stelijke gezelschap van het imposante aspect van de verlichte tentoonstelling wilde genieten. Door het inte rieur werd de terugtocht ondernomen, weer over het staatsieperron, naar het schoone meer van Daumesnil, waarop het lichtfeest werd gegeven. Twee groote motorbooten, wier blankheid onder een elegante dra peering van Tunische tapijten verborgen werd, wacht ten daar op den stoet en tusschen die booten in lag een derde boot, die nog een koepel van rozen op den achtersteven droeg. Door dien koepel bereikten de vorstelijke gasten de boot, die door twee zware negers, een op de voorplecht en een op den achtersteven ge stuwd werd. De drie booten werden onmiddellijk omstuwd door een vloot van feeërik verlichte gondels en booten, waar in men de meest sierlijke vormen van exotische water vogels had gegeven. Die gondels werden bestuurd door onzichtbaar blijvende cadetten van de marine. Het meer leverde een prachtig schouwspel op. Door deontzaglijke afmetingen van den vijver en zijn contou ren, werd het gerucht van de enorme menschenmassa door de stilte van den schoonen avond als crverheerscht De feeërieke vloot nam de groote bocht en zoo werd het bijna half twaalf eer zy konden meeren aan den stei ger van het Hollandsche paviljoen, waar eveneens een schoone decoratie was aangebracht en onze Balineesche dansers en dansereseen waren opgesteld om instrumen taal en vocaal de vorstelijke gasten te verwelkomen. Dftor den voortuin van ons paviljoen, voorafgegaan door de Balineezen als eere-escorte, werd de Koninklijke Fa milie naar de gereedstaande auto's geleid. H.M. en niet minder Prinses Juliana toonden zich op getogen over het schitterende feest en het afscheid van de Fransche autoriteiten duurde lang en droeg het ken merk van bijzondere hartelijkheid. Hoewel men met het handzame publiek bepaalde afzettingen had kunnen na laten, had men toch voor het wegrijden ruim baan we ten te houden, teneinde de gasten in de gelegenheid te stellen zoo langzaam mogelijk weg te rijden om nog van de rijke verlichting der lanen te kunnen genieten. En dat was voor de Parijzenaars een nieuwe gelegenheid onze Koninklijke Familie toe te juichen. Het werd kwart voor twaalf eer de tentoonstelling door de porte dorée werd verlaten. Een gift van onzo Koningin. De Koningin heeft aan het gemeentebestuur van Parijs 25.000 francs gegeven voor de stadsarmen en 10.000 francs voor het politiesanatorlum, dat gesticht is door mevrouw Chiappe. De heer de Satellane, voorzitter van den gemeenteraad Renard, prefect van het dept. van de Seine, en Chiappe, hoofdcommissaris van politie, hebben H.M. hun groote erkentelijkheid betuigd voor deze bewijzen van sympa thie. De heer Kruit wijst erop, dat het Jammer zou zijn voor ons mooie strand, als in den'zomer vuil aanspoel de. Spr dankt B. en W. voor hunne bemoeiingen. De heer Kruisveld merkt op, dat de bewoners aan den dijk te Den Helder het vuil wel over den dijk heen in zee storten en dat ls moeilijk te voorkomen. In verband met een door den heer Vries gestelde vraag hebben B. en W. zich tot het P.E.N. gewend met de vraag wat de kosten zouden zijn van verplaatsing van een straatlantaarn bij het Sluisje en met hoeveel de jaarlijksche kosten voor de publieke verlichting zou den vermeerderen. Op deze vraag is nog geen be richt ontvangen. Ingekomen stukken. Van de Commissie van Uitvoering van den Vleesch- kcuringsdlenst, kring Barsingerhorn, is bericht inge komen, dat verwerking van verbrande dieren ln den vervolge wel mogelijk zal zijn, doordat het gekookte product dan uitgeschept zal worden, al zal dat wel een Deze alphabetisch opgemaakte lijst, stelt U in de gelegenheid DIE personen in den Raad te brengen, welke U zelf wenscht. Hier stemt U NIET op een lijst, doch op een PERSOON, de per sonen n.m., welke de meeste stemmen op zich vereenigen, worden verkozen verklaard, terwijl de boven hen gestelde verplicht zijn te bedanken. Slechts één stem méér en Uw candidaat is verkozen. Alle kiesgerechtigden hebben keus uit de volgende personen: 1. D. BLAAUBOER Dz. 7. Jb. LINDENBERGH. 2. Jb. VAN DUIN. 8. C. REZELMAN Dz. 3. G. H. GEERLIGS Cz. 9. C. SCHILDERMAN. 4. D. DE GRAAF Jz. 10. G. SMIT Sz. 5. H. JONKER Hz. 11. J. SMIT Az. 6. A. J. KEPPEL Az. 12. D. STAMMES. Vergadering van den Raad op Maandag 22 Juni 1931, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemees ter, tevens secretaris. Afwezig is de heer Van der Plas, terwijl er 1 vaca ture is, doordat de heer Veul geen ingezetene meer van de gemeente is, terwijl zijn opvolger, aan de hand van de gewijzigde gemeentewet, voor deze vergadering nog niet geconvoceerd kon worden. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Modcdeelin gen Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat B. en W. zijn ingegaan op een bijzonder geschikte aanbieding tot het koopen van een tweedehands schrijfmachine, model 1930, voor f 185. Wordt goedgevonden. Naar aanleiding van een door het raadslid Kruit ge maakte opmerking over aanspoeling van vuil op het strand, hebben B. en W. een onderhoud gehad met den directeur van den gemeentereinigingsdlenat te Den Helder en deze heeft toegezegd al het mogelijke te zullen doen om te voorkomen, dat vuil op het strand zal aanspoelen. De plaats van storting is ln overleg met deskundigen gekozen. Mocht er toch vuil aanspoelen, dan wordt bericht verwacht en zal getracht worden het euvel te voorkomen. tijdroovend werk zijn. Toevoeging van bijtende stoffen, met 't doel het verrottingsproces te bevorderen, wordt niet gewenscht geacht De heer Vries zegt dat de aangegeven weg z.1. een goede oplossing is, in ieder geval blijkt eruit dat van de opmerkingen die in den Raad zijn gemaakt, nota is genomen. De heeren Jb. Weij Pz., K. ten Boekei Gz., F. Daalder en K. Tensen berichtten, dat zij hun benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het arbeidsbe middelingsbureau aannemen. De Limburger Dakpannenfabrikanten verzochten het Ned. fabrikaat zoo veel mogelijk te steunen. De Voorzitter oordeelt, dat het adres meer bij B. en W. thuis behoort dan bij den raad en B. en W. zullen er wel rekening mee houden. De heer Vries noemt het een zeer goed streven, maar adressanten moesten er bij de betrokkenen meer publi catie aangeven. Bericht is ingekomen dat het aandeel !n de kwade posten voor de opcenten op de vermogensbelasting voor deze gemeente zal bedragen f 30, het aandeel in de kwade posten voor de inkomstenbelasting f 1260 (geraamd was f 2800). Voor den dienst 19301931 geeft de raming voor de personeele belasting een bedrag aan van f 1341.45, dia voor de opcenten op de gezneentefondsfoelastlng f 1200 die voor de vermogensbelasting f 380. De heer J. van Scheljen zond een dankbetuiging voor de subsidie ten behoeve van den autobusdienst Den Hel derCallantsoogSchagen en hoowe! nog onvoldoende, gaf het relzlgersvervoer toch een duidelijker vooruitgang aan. Maatregelen zijn genomen om met 1 Januari 1931 een nauwkeurige boekhouding te hebben. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Van den heer Commissaris der Koningin in deze pro-' vincic was bericht ingekomen dat van 29 Mei tot 12 Juni aan den burgemeester verlof was verleend. Goedgekeurd werden een wijziging begrooting 1930 en begrooting 1931. Van den Minister van financiën kwam bericht dat da voorlooplge uitkeering ingevolge de finantieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten is bepaald op f 11.8271 per inwoner of totaal op f 11921.72, zijnde ongeveer het bedrag dat geraamd was. De bijdrage van het rijk ln de salarissen van burge meester en secretaris zal bedragen f 2850, n.1. van die salarissen. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het adres waarin de Bond van Vereenigingen tot stichting van plaatsen Ingevolge de Landarbelderswet op verlaging van den rentevoet aandringt Wel schijnt de Minister reeds zelf stappen te doen tot verlaging van den rentevoet Diverse processen-verbaal kwamen ln verband met da plaats gehad hebbende gemeenteraadsverkiezing en ook enkele jaarverslagen enz., die zullen circuleeren. B. en W. bieden aan het verslag over do volkshuisves ting van 1930. Er werden verleend 40 vergunningen voor nieuwbouw, waarvan 11 voor bewoning en 29 gebouwen, waarin geen woningen zijn gevestigd. Eveneens wordt aangeboden het verslag van den toe stand der gemeente over het jaar 1930. Ingevolge de ge wijzigde gemeentewet behoeft voortaan een dergelijk verslag slechts eenmaal in de 5 jaren te worden opge maakt De heer Kooger acht het toch wel gewenscht dat het elk jaar gebeurt Do Voorzitterzegt, dat B. en W. er nog wel over zul-, len beraadslagen, van zooveel belang is het verslag niet' temeer omdat het belangrijkste gebeuren aan den raad wordt medegedeeld. Beide verslagen zullen circuleeren. De rekening van het Algemeen Armbestuur over 1930 zal ln handen gesteld worden van de raadscommissie, belast met het onderzoek van de gemeenterekening. We! deelt de Voorzitter reeds mede, dat de ontvangsten be droegen t 3990.02, de uitgaven f 3404.1W, batig saldo f 585.48, Bijdrage in vervoerkosten- Door den heer H. van der Vaart was gevraagd om een tegemoetkoming in de vervoerkosten van 2 zijner kinde ren naar de Christelijke school te Koegras en wel tot een bedrag van f 1.20 per week. B. en W. deelen thans mede dat op het tijdstip, van de aanvrage, n.1. 3 Maart één van de 2 kinderen nog niet leerplichtig is en zij ten aanzien van den leerplichtigen leerling bij te verleenen bijdrage voorstellen te bepalen op 50 cent en voor het tweede kind de bijdrage willen doen ingaan op leerplich tigen leeftijd. 26 Augustus a.s. eveneens op 50 cent pei" week. totaal dus f 1 per week. De heer Vries vraagt of dc welstandsgrcns van het gezin in aanmerking wordt genomen. Do Voorzitter antwoordt bevestigend, hoewel de wet er niet veel van zegt. B. en W. hebben daartoe inlich tingen ingewonnen te Den Helder. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten- Aan de heeren J. P. van der Oord. J. Sleutel Pz., en J. Luikes Butter wordt voor een half jaar ontheffing van hondenbelasting verleend. Het monument aanvaard. Door de V.V.V. alhier is ten geschenke aangeboden een monument, voorstellende een visscher. vervaardigd door Mej. A. op 't Landt en geplaatst op het dorpplein, B. en W. stellen voor de schenking te aanvaarden met dankbetuiging aan de schenkster. Aldus wordt besloten, Oo leges voor do bouwontwerpen. In verband met de kosten voor de Adviescommissie voor bouwontwerpen, is gebleken dat de secrctarieleges voor groote boerderijen te laag zijn. Tot nu bedroegen de leges voor gebouwen kostende t 3000 en meer f 10, B, en W. stellen voor de leges nu als volgt vast te stel len: voor gebouwen van f 3000 tot f 4500 f 7.50. van f 1500 tot f 6000 f 10, van f 6000 tot f 8000 f 12.50. van f 8000 tot f 10.000 f 15, van f 10.000 tot f 15.000 f 20, van f 15000 of meer f 25. Dc heer De Vries vraagt of er bij de voorgestelde heffing niet te veel winst wordt gemaakt. De Voorzitter oordeelt van niet. wel hebben B. en W, nog gedacht aan f 20 voor gebouwen van f 10.000 of meer, maar wanneer er een groote bollenbedrijven in dc ge meente mochten komen Is de heffing vergeleken bij dis van een kippenhok niet te hoog. De heer Vries wil geen afbreuk doen aan de bouwad- viescommissie, maar de commissie heeft niet aller sym pathie. en als nu de leges opgevoerd worden zal dat niet beter worden. De Voorzitter zegt dat over het werk van de advies commissie verschillend wordt geoordeeld, maar vooral voor onze gemeente is het van zeer veel belang. De heer Vries vindt het goed het een jaar te probee- ren. De heer Kooger zegt dat de commissie goed werk^ en zoolang we aangesloten zijn, dienen we rekening te hou den met de kosten. De gemeente betaalt zelf al f 11 f 12. De heer Vries zegt, dat het nu maar de vraag is of f 25 noodig ls. De heer Kooger noemt het een kleine winst, terwijl de Voorzitter zegt dat een opklimming noodig is en een matige winst wordt gemaakt Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Een cursus voor gemeentelijk politleperso- B. en W. stellen voor een bedrag van ten hoogste f 40 beschikbaar te stellen, ten einde den dienaar van politie in de gelegenheid te stellen tot het volgen van een cur sus voor gemeentelijk politiepersoneel te houden te Schagen. Tot het geven van nadere inlichtingen wordt de open bare vergadering geschoret.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1