SchagerCourant Moeders! Tweede Blad. Uit onze Omgeving. Afscheid Jb. van der Ham. Dinsdag 23 Juni 1931. 74ste Jaargang. No. 8886 ANNA PAULOWNA Zaterdagavond vergaderden de afdeelingen van den Modernen Landarbeidersbond en S.D.A.P. gezamenlijk ir. „Veerburg", om afscheid te nemen van den heer Jb. van der Ham. die in beide afdeelingen zoovele jaren eene belangrijke plaats had ingenomen. Dat voor deze verga dering veel belangstelling bestond, was wel te merken aan het groote aantal leden, dat van deze beide afdeelin gen aanwezig was. De heer D. Krouwel, die als Vice-voorzitter der afd. Anna Paulowna van den Modernen Landarbeidersbond, deze vergadering presideerde, deelde mede. dat de heer J. Dekker, thans penningmeester der afd., is aangewezen om den heer Van der Ham als Voorzitter te vervangen, doch dat deze. vóór hij het penningmeesterschap neer legt, nog enkele financieele zaken met het Bondsbestuur wenscht af te wikkelen. Vandaar sprekers optreden als Voorzitter. De heer Krouwel doet daarna uitkomen, dat het thans voor de tweede maal is, dat de afd. A. P. van den Land arbeidersbond van haar Voorzitter afscheid neemt. Ook ditmaal heeft men gemeend, dit niet ongemerkt te moe ten laten voorbijgaan. In overleg met de afd. S.D.A.P. is daarop tot deze vergadering besloten. Ook de arbei- derszangvereenJging „De stem des Volks" is mede aan wezig en spr. verzoekt deze eerst een paar nummers te willen geven. Deze bracht hierop onder leiding van haren sympa thieken directeur, den heer Ruiting een tweetal nummers ten gehoore, n.1. „Allerwege in de landen, zwelt den drom der strijders aan" en „Eens" (terloops zij hier meege deeld, dat het aantal leden dezer vereeniging sinds haar laatste optreden, op 2 April JJL aanzienlijk is toegeno men). Daarna neemt de heer Krouwel opnieuw het woord, waarbij door hem enkele data worden genoemd, waaruit Van der Ham's werkzaamheid als lid van den Landar beidersbond blijkt. Wij geven er hier enkele van weer: Op 8 Juni 1918 (na terugkeer uit militairen dienst) trad Jb. van der Ham tot de afdeeling toe. Dat hij daar al spoedig naar voren trad, blijkt wel uit het feit. dat hij op 4 November 1918 reeds tot penningmeester werd be noemd. Reeds spoedig daarna trad hij wanneer de toen malige Voorzitter, de heer B. Looy wegens gezondheids redenen verhinderd was. als waarnemend Voorzitter op. In '21 werd Van der Ham, met Alb. Noorden en den toenmaligen propagandist voor den Landarbeidersbond, den heer Koning, in de stakingscommissie gekozen. Op 29 April 1922 volgde hij den heer LooiJ, die zich wegens geschokte gezondheid genoodzaakt zag, het voorzitter schap der afdeeling neer te leggen, in die functie op. Hij vertegenwoordigde daarnaast de afdeeling in allerlei in stanties. De afdeeling, die bij Van der Ham's optreden als Voorzitter ongeveer 160 leden telden, is thans tot 260 gegroeid en gehoopt wordt, spoedig de 300 te kunnen balen. Er heeft in den tijd, dat Van der Ham voor de afdeeling werkzaam was, steeds een goeden geest ge- heerscht. Vooral in 1921, tijdens do staking der landar beiders, kwam die geest tot^ting, hetgeen spr. demon streert door de leden-aantallen te noemen, die op do bijna dag aan dag gehouden vergaderingen tegenwoor dig waren. Met die goede geest heeft de afdeeling dan ook het toen ingestelde collectief contract weten af te dwingen. Spr. dankte den heer Van der Ham voor het vele en mooie werk, door hem verricht en hoopt, dat hij, zij het in andere functie, no gveel voor de arbei dersbeweging zal kunnen doen. Looij moest aftreden, omdat zijn gezondheidstoestand zulks noodig maakte, maar Van der Ham gaat heen. om méér en grooter werk te doen. Daarom is het geschenk, dat de arbeidersbewe ging van Anna Paulowna (Moderne Landarbeidersbond en S.D.A.D.) Van der Ham als aandenken wenscht mee te geven van geheel anderen aard, als dat aan Looij ge geven. Kreeg Looij een ruststoel, omdat men meende, dat hem, na zijn moeizaam in dienst der landarbeiders- beweging gesteld leven, rust toekwam, voor Van der Ham, die nog pas aan het begin staat, heeft men ge meend een meer passend geschenk te vinden in de vier deelen, waarin ons allergrootste voorganger. Troelstra zijn leven beschreef, n.1. „Wording,", „Groei", „Bran ding" en „Storm", omdat men verwacht, dat Van der Ham uit deze werken steeds weer opnieuw het idealis me zal weten te putten, dat in den strijd voor den op bouw der arbeidersbeweging vereisoht wordt. Spr. over handigt hiermee de bedoelde werken aan den heer Van der Ham en hoopt, dat deze hiervan veel zal genieten. Van het bestuur der afd. Landarbeidersbond wordt daar naast nog een foto in lijst van het volledig bestuur aan Van der Ham meegegeven. Van de leden hoopt hij, dat deze de taak van het bestuur licht zullen maken. (Applaus). Nadat de zangvereenlging nog een tweetal nummers heeft laten hooren, n.1. „Aan de strijders" en „De wer kers der Wereld", neemt de Voorzitter der afd. S.D.A.P. de heer Jb. Raven het woord. Deze doet daarbij uitko men, dat Van der Ham ook in die afdeeling tot de zeer werkzame leden behoorde. Langen tijd zat hij in het bestuur der afdeeling, eerst als secretaris, daarna als commissaris, totdat zijn drukke werkzaamheden voor den Landarbeidersbond hem hiervoor een beletsel werden. Daarnaast heeft Van der Ham jaren lang deel uitge maakt van de Arbeiders-tooneelvereeniging en van de zangvereenlging „De stem des Volks". Gedurende de laatste jaren was hij daarnaast lid van den gemeente raad en sinds vorig jaar vertegenwoordigde hij de afdee ling ook in de woning-bouw-commissie. In alle opzich ten, zoowel op politiek als op economisch terrein was hij werkzaam en mocht zijn werk worden gezien. Spr. kan Van der Ham dan ook als voorbeeld stellen voor velen. Verder feliciteert hij deze met zijne benoeming als be zoldigd bestuurder en propagandist voor den Landarbei dersbond en hij hoopt, dat Van der Ham met zijn echt- genoote ook in de nieuwe omstandigheden veel en vruchtbaar werkzaam zullen zijn. (Applaus). Dan neemt de heer K. Keuris het woord, die aller eerst als oud-voorzitter der S.D.A.P.-afd. enkele woorden tot den heer Van der Ham wenschte te spreken. De heer Raven heeft al reeds veel gememoreerd van het werk door Van der Ham gedaan en spr. zal daarop dus niet verder ingaan. Maar toch wil hij even naar voren bren gen, dat in de jaren, dat spr. als voorzitter der afdeeling met Van der Ham samenwerkte, deze altijd gereed stond, als er werk gedaan moest worden. En wat er toch ge daan moest worden, het was steeds af en goed. Daar naast wenscht spr. als Voorzitter der Raadsfractie nog even op Van der Ham zijn werk te wijzen. In de 5*4 jaar, dat Van der Ham van'deze fractie deel uitmaakte, heeft hij ook daar veel gedaan. Wat dat alles was. be hoeven wij niet op te halen, het is bekend en ieder weet, dat Van der Ham als een krachtige persoonlijkheid gold Waren er eens meeningsverschillen, dan bestond daar voor toch wederzijds een goeden ondergrond en de wolk, die daitf wel eens tijdelijk tusschen de verhoudingen schoof, verdween ook weer spoedig. Dat is trouwens niet zoo veel gebeurd en als het gebeurde, bleef toch de waar deering voor elkanders bedoelingen bestaan. De samen werking was dan ook steeds zóó, dat zij aan elke fractie ten voorbeeld kan worden gesteld. Spr. hoopt dan ook, dat met den opvolger van Van der Ham eenzelfde sa menwerking zal kunnen worden verkregen, dan is hij van vruchtbaar werken overtuigd. (Applaus). Opnieuw treedt „De stem des Volks" nu naar voren, thans met het nummer „Goeden morgen", waarna met medewerking van het geheele publiek staande „De In ternationale" en daarna „De Soclalististenmarach" wor den gezongen. Tenslotte neemt de heer Van der Ham zelf het woord. Aanvankelijk zeer bewegen, zegt deze, dat de vergadering hem zijn afscheid niet tot een gemakke lijke heeft gemaakt. Hij wist wel, dat er iets ge beuren zou, het maken der foto had hem" dit reeds doen begrijpen en hij had ook wel iets opgevangen. Maar een afscheid als dit. had hij niet verwacht. Vooral het geschenk hem daarbij verstrekt, had hem zoo ontroerd. Want deze werken had hij reeds lang gehoopt eens te zullen bezitten en ziedaarHier werd het spr. voor een opgenblik te machtig, doch na zich te hebben hersteld, vervolgt hij zijn rede en hoopt, dat wat gezegd is ook waar is. Dat het ge meend is', weet hij. Veel is hier voor elkaar gebracht, maar niet allereerst aan hem komt de eer daarvan toe. Spr. hoorde straks de schoone dichtregels zin gen: „Die uit onze ordelooze scharen, een macht tot heil der menschheid schiep". Dat was onze arbeiders beweging en het zijn allereerst de oprichters van de afdeelingen geweest, die in 1912 de vaan onzer poli tieke partij en in 1913 die van den Landarbeiders bond in deze gemeente hebben geplant, die den grondslag tot het verder werken hebben gelegd. Het waren vrijwel allen gewone handarbeiders, mannen van de spade en dat is lang zoo gebleven, al krijgen wij nu ook geleidelijk de arbeiders met boorden, de hoofdarbeiders. Die naamloozen komt dus de groot ste eer toe Er was samenwerkinig en daardoor kon veel worden bereikt. Wij als arbeiders zijn bezig onze historische taak te vervullen. Overal komen thans de duizenden in de organisatie, ondanks de crisis. Bij de vorige crisis was dat nog zoo heel anders. Toen, in 1921, daalde het aantal leden der afd. Anna Paulowna van onzen Vakbond van 177 op 82. thans groeien wij tegen alle verdrukking in. Dat is teekenend, maar het is alleen hiervan het gevolg, dat zij, die de beweging hier hebben opgericht en die in de crisisdagen van 1921 bleven, tezamen den stevigen kern vormden, welke met de tanden niet was stuk te bijten. Er zitten er hier nog velen, die als eerste oprichters van onze partij en vakbeweging in deze gemeente, veel en mooi werk hébben ge daan. Eén daarvan was Ra* Looy. die prachtig werk heeft verricht, ondanks het feit. dat hij meermalen gebroodroofd is. wat met spr. zelf niet mogelijk was. Onze oude beweging had er vele zoo en juist daar om is spr. zoo blij met het ontvangen geschenk, om dat ook daarin het idealisme onzer beweging zoo sterk naar voren treedt. Ook bij Troelstra zelf, onze groote, misschien wel grootste, voorganger, was dat idealisme in zoo rijke mate aanwezig. Spr. haalt hier ook de zangvereeniging aan. Zang is zoo'n machtig propagandamiddel voor ons, omdat het onze menschen zoo begeesterd en spr. zou ieder wel willen toeroepen, maar vooral de jongeren: „Treedt toe tot den zang". Keuris had het straks over de meeningsverschil len, die er wel eens zijn geweest, maar die toch de samenwerking niet belemmeren. Dat kwam, omdat wij het over het doel altijd eens waren, al dachten wij over de wegen daartoe wel eens verschillend. En al is er wel eens afsplintering geweest (spr. denkt hier bijv. aan het uittreden van Ivoorn en later van Smit. enz. uit onze politieke beweging) bij den groo- ten stevigen kern bleef steeds hetzelfde doel voor opstaan. Dan komt spr tot zijn opvolger. Zooals spr. zelf Bas Looy heeft opgevolgd, als voorzitter der Vak- bondsafdeeling en als raadslid, zoo zal Jan Dekker spr. weer vervangen in deze beide functies. En dat is goed zoo, ook anderen moeten eens naar voren treden. Trouwens, de tweede voorzitter heeft straks bij de opening getoond, zich als het moet ook wel te kunnen redden. Toen spr. pas begon, kon hij het ze ker niet beter. Daarbij dienen de leden echter ook het bestuur behulpzaam te zijn op zoo krachtig mo gelijke wijze. Onze taak is hot, het economisch stel sel om te bouwen en wij mogen niet vergeten, dat wij daarbij staan tegenover de geheele burgerlijke maatschappij. Onze tegenstanders toch willen slechts de uitwassen van het kapitalisme uitsnijden. Natuur lijk volgen zij ons daarbij steeds meer en hoe groo ter onze macht wordt, hoe meer zij ons tegemoet zul len komen. Ga de strooibiljetten maar na en ge zult merken, dat veler onzer tegenstanders ons trachten na te doen. Wij dienen echter ons zelf te blijven en te trachten onze menschen overal neer te zetten. Spr. denkt hier ook aan het verslag van de vergadering der anti-revolutionnairen, waarin gezegd wordt, dat de meeste sociale verbeteringen tot stand zijn geko men onder rechtsche ministeries. Zeker, dat was ook zoo, maar de arbeidersbeweging stond er achter, om ze, als het niet vlug genoeg ging. met naalden in het achterwerk te priemen (hilariteit). En in 1918 werd het vrouwenkiesrecht gegeven uit angst voor ons, al teekende dr. Aalberse die wet ook. Wij zijn er voor aangewezen dit maatschappelijk stelsel te veranderen, dat ons van de ecae crisis- in de andere jaagt en als het economisch getij keert, die nen wij dus klaar te staan, om ook ons deel daarvan te veroveren. Tracht daarom ook een vierde man in den Raad te krijgen. Daar is alle kans op, want onze tegenstanders zijn verdeeld. Spr. dankt verder voor alle waardeerende woorden en de stoffelijke blijken daarvan. Mogelijk heeft spr. iets vergeten, maar hij is hier heden wel wat over vallen. (Luid applaus.) De heer Krouwel wil ook nog eens opwekken tot versterking der zangvereeniging en her-oprichting der tooneelclub, hij zou ook een arbeiders-muziekclubjc in deze gemeente niet onmogelijk achten. Het leden tal van den vakbond is thans 264, zorg zr voor, dat ook dit spoedig 300 is. Na de heeren Raven, Keuris en Van der Ham voor de door hen gesproken woorden dank te hebben ge bracht, wijst spr. nog even op het schitterende werk door Van der Ham in 1929 verricht voor de werklooze arbeiders. Terecht mag van Van der Ham worden gezegd, det hij „een vader" voor de afdeeling is ge weest, waarvoor deze hem altijd dank verschuldigd zal zijn. Ook mevr. Van der Ham. die haar woning steeds zoo belangeloos voor de arbeiders openstelde, verdient daanoor dank. Spr. uit er zijn bevrediging over, dat deze avond zoo bijzonder gelukkig is geslaagd en sluit hiermede de vergadering. VAN EWIJCKSLUIS. Vrijdagavond hield de Coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel een districtsvergadering voor den kring Van Ewijcksluls in de zaal van den heer W. Waiboer. Het bezoek was minder talrijk dan vorig jaar. De voorzitter, de heer Ham. heet de aanwezigen welkom en betreurt het. dat de ongunstige weersge steldheid oorzaak is, dat deze vergadering niet zoo be zocht is, als men hier gewoon is. Spr. wijst dan op de aan de zijde der vergaderzaal aangebracht expositie van manufacturen, dekens en matten. Deze afdeeling is n.1. don laatsten tijd aan zienlijk uitgebreid, mede om de vorig jaar tengevolge der prijsdalingen eenigszins tcruggeloopen omzet te compensceren en deze zoo mogelijk weer op te voeren. Behalve iets aantrekkelijks, heeft het bestuur echter ook gemeend, iets leerzaams te moeten geven, hetgeen men wenscht te bereiken door het vertoonen van enkele films De oorzaak van het later houden dezer vergadering dan gewoonlijk, is gelegen in het feit, dat de balans dit jaar veel later gereed is gekomen. Voorzitter wijst verder op de benoeming van den heer Beukman, die sinds 1924 als Directeur der „Tijdgeest" werkzaam is geweest, in eenzelfde functie aan de Coöperatie te Dordrecht, waarmee spr, den beer Beuk- Bij allerlei huideuvels van kinderen en ook van volwassenen is Purol een onmisbaar ge neesmiddel. Allen die dezer dagen jn Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purnl knopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een nuttig boekje over huidverzorging. man geluk wenscht. Voor „De Tijdgeest" was hieraan ochter dit nadeel verbonden, dat naar een nieuwen Directeur moest worden omgezien. Hiervoor is thans benoemd de heer Ten Hoorn, die als winkelchef reeds aan „De Tijdgeest" verbonden was en daarbij bewezen heeft zoowel op commercieel als op administratief ge bied een kracht van betcekenis te zijn. Per 1 Juli zal deze dus den heer Beukman opvolgen. Daarna geeft de heer Beukman enkele cijfers uit de resultaten van het afgeioopen boekjaar. Wij zullen hem daarop niet volgen, omdat reeds uit meerdere plaatsen, waar districtsvergaderingen werden gehouden, het een cn ander hiervan werd gemeld. Daarna worden nog ecnigq voorbeelden gegeven van tot in perfectie doorgevoerde rationalisatie van bedrij ven, welke voorbeelden sp:\ ontleent aan een rede, door den heer K. de Boer, propagandist van den Centralen Eond van Verbruikscoöperaties, op het jongste congres der Handelskamfer gehouden, waartegenover wordt ge steld de arbeidsverspllling. zooals deze in de distributie bedrijven in ons land tot uiting komt. Als voorbeeld van dit laatste wordt gesteld de gemeente Delft. waar. volgens een serieus ingesteld onderzoek 1600 winkeliers voorkomen op 50.000 inwoners, d.w z op elke 33 inwo ners, wat ongeveer 8 huisgezinnen zal uitmaken, één winkelier. In dat opzicht valt er dus nog wel wat te rationaliseeren en toepassing van Coöperatie kan hier nuttig werken. Spr. wijst verder op de besparing, verkregen door de verlaging der premie voor de Ongevallenwet, tot heden door de Rijksverzekeringsbank berekend en de als ge volg dezer verlaging terug-ontvangen te veel betaalde premie, die f 3200 bedroeg, ierwyl de jaariijksche be sparing ongeveer f 1100 zal zijn. Dit heeft het bestuur doen besluiten, nu onverwijld over te gaan tot de In stelling van het Pensioenfonds voor het personeel, waar toe reeds eerder was besloten, doch welk besluit we gens de hooge kosten nog niet ten uitvoer was gebracht In dit pensioenfonds wordt voor de jongere personeel leden de helft, voor de oudere een hoogere bijdrage verstrekt. Spr. wijst nog op de veelgesmade motorboot, die, hoe wel op f 1 na afgeschreven, steeds dag in. dag uit de Wieringermeer van voorraden voorziet Het contract voor 1931 met de Wierlngermeer-directle. dat hetzelfde Is als over de laatste vier maanden van 1930 en toen een redelijke winst opleverde, maakt zulks ook over 1931 mogelijk. Waar van de Handelskamer 70 4 80 der inkoopen wordt betrokken en dit lichaam aan deelgenooten, die meer dan 50 van hun inkoopen van haar betrekken, een extra korting verstrekt van het boven 50 afge- nomene, zal op dit overig deel een extra korting van 2 worden verkregen Grooter afname van Haka-artlkc len leidt dus ook voor de leden tot grooter overschotten. Het jaarverslag wordt hierop zonder aanmerkingen goedgekeurd. Een tweetal klachten, n.1. een vart den heer H. Schulling, die het brood, voornamelijk het tar webrood, den laatsten tijd te donker gebakken vindt en van mevr. Schuiling. die het brood gaarne 's morgens zou ontvangen. Inplaats van 's avonds laat, zal aan worden tegemoet gekomen. Daarop wordt een drietal films vertoond, waarvan de eerste de aanplant, cultuur en bereiding der thee geeft te zien, de tweede de gevaren van verschillende vormen van verontreiniging, waaraan men bij het koopen van onverpakte kruidenierswaren bloot staat, in het licht stelt en de laatste meer als propaganda-fllm moet wor den beschouwd, wijl zij den omvang en groei der coöpe ratieve productie-bedrijven duidelijk weergeeft. Bij wijze van verrassing worden daarna nog een drie tal taarten verloot, welke resp. ten deel violen aan mevr. Bakker—Koorn, de heer J. C. Hoogmoed en mej. J. Vergouwe. Daarna spreekt de heer Beukman nog een kort af scheidswoord. waarin hij ..De Tijdgeest" alle goeds toe- wensoht en van Van Ewijcksluls hoopt, dat het. wat betreft cooperatie-trouw. steeds mede aan den top zal staan. Dit laatst wordt door den Voorzitter onderstreept, die daarbij de hoop uitspreekt, dat de opgaande lijn, die in het afgeioopen Jaar eenigszins naar beneden om boog. weer zal worden hersteld, doordat alle afnemers tot 100 verbruikers worden. Hierna volgt sluiting. L 4 iV CE N T) IJ K OUDKARSPEL. Do a.s. gemeenteraadsverkiezing. Zaterdagavond werd vanwege de nfd. S.D.A.P. een propagandavergadering belegd ten lokale van den heer C. Vis in verband met de Woensdag a.s. te houden ge meenteraadsverkiezing. Een 50-tal belangstellenden wa ren aanwezig. Door den heer Jn. de Jong wordt de vergadering ge opend. waarbij spr- opmerkt dat voor deze verkiezing 5 lijsten zijn ingediend, w.o. 1 van het voormalig S.D.- A.P.-raadslid, den heer Zaagman, Van den heer Zaag man, de lijst genaamd „Gemeentebelangen" Als het daar van komen moet, gelooft spr. niet dat er veel van het gemeentebelang terecht zal komen. Hierna worden door den heer P. Blaauboer van Winkel ter afwisseling een paar levensliedjes gezongen met pianobegeleiding. Daarna trad ais 1ste spr. op de heer H. Bakker, als lijstaanvoerder der S.D.A.P., die releveerde wrat gedu rende 12 jaren dat hier 2 sociaal-democraten in den Raad zitting hebben, tot stand Is gebracht. Met weemoed beveelt spr. aan de lijst der S.D.A.P., wraarop niet meer als lijstaanvoerder voorkomt, wijlen den heer C. Paarl- berg. Spr. hoopt in zijn geest a.s. Woensdag te overwin nen. Samenwerking met den heer Zaagman was niet mogelijk moer en was spr. van plan aanvankelijk geen candidatuur meer te aanvaarden, doch door het refe rendum werd spr. op no. 1 en Zaagman op No. 5 geplaatst Als goed S. D. had Zaagman dit moeten aanvaarden. Spr. herinnert aan den tijd toen de V.D. de meerderheid in den Raad hadden en konden doen wat zU wilden. Door te stemmen op de wilde lijst gelooft spr. dat deze toestand weer terug kan komen. Spr. zegt met genoegen met den V. D.-wethouder, den heer Kroon to hebben samengewerkt en releveert dat in do laatste 4 jaren tot stand zijn gekomen, o.m. verbetering van den Twuijver- weg, verlichting van den Laanweg, een 3e leerkracht aan de U.L.O.-school, subsidie D.T.S. cn Instituut voor Arbeidersontwikkeling, een goede inrichting van de O. L. school, verbetering aan de Spoorstraat, het verleenen van tulnderscredieten en het verleenen van reductie van landhuur enz. Verlaging van de schoolgeldregeling ia in voorbereiding cn zal ongetwijfeld in don nieuwen Raad tot stond komen. Het doordrijven van de V.D. en den heer Zaagman om dit in den ouden Raad af te handelen beschouwt spr. als verkiezingsreclame. Spr. wijst verder op de noodzakelijkheid van goede woningen en verder op de on-democratlsche belastingregeling in deze ge meente waarbij de lagere inkomens naar verhouding meer betalen dan do hoogere. Spr. heeft hier alleen te gen gestemd, de heer Zaagman was er voor. Ook wat den weg door Geestmerambacht betreft, was spr. er al leen met den heer Kroon voor om e ensubsidie te ver leenen daar deze weg ook in het bolang is van onze- Land- en Tuinbouwers. Er is geen reden zegt spr., om op een wilde lUst te stemmen en wekt spr. met klem op cm op de lyst der S.D.A.P. te stemmen. Hierna kreeg de heer W. v. d. Vall van Alkmaar, die hier geen onbekende is. het woord. In een krachtig be toog wjjst spr. op den strijd die de S.D.A.P. heeft te voe ren. De vloedgolf van roode stemmen bij de Statenver kiezingen In Noord-Holland boven het IJ hebben geen onrust gewekt, wel echter bU de Gemeenteraadsverkie zingen. Spr. wijst op de uiteenloopende concentratie v&n sommige partijen, zooals o.a. geschiedt in Heiloo, waai* Vrijheidsbond, Chr. Hist cn V.D. op een lijst uitkomen tegen Rome. evenals te Zuidscharwoude de verkiezings strijd is gevoerd. Hieraan wenschen wij niet mee 16 doen, daar wij geen anti-godsdienstige partij zijn. Wij zijn zegt spr., een anti-kapitalistische, doch socialistischs partij. Wat den weg door Geestmerambacht betreft, ia spr. van meening dat den tuinbouw met dezen weg ten zoorste gebaat is. daar er ook tuinderswoningen gebouwd kunnen worden wat een besparing van veel tijd in het Tuindersbedrijf zal beteekenen. Spr. vindt het Jammer dat men zich in deze verkeerd laat voorlichten en het verbaast spr., dat ook de gemeente Oudkarspol er niet voor te vinden was een bijdrage te verleenen. Spr. ein digt zijn gloedvolle toespraak om in het belang van da geheele menschheid den strijd voor het socialisme ta blijven voeren. Door den heer Blaauboer werden nog zeer verdiens telijk een paar levensliedjes gezongen, waarna gelegen heid werd gegeven vragen te stellen, of in debat te tre den. Door den heer J. Schrieken werd gevraagd of da weg door Geestmerambacht een verkeersweg zal worden en of het Juist is dat naast dezen weg een parallelweg zal komen waarop gebouwd zal mogen worden. Spr. vraagt wie dit zal moeten betalen. Als de vrschllendc corpora ties bijdragen za het voorkomen dat iemand 3 a 4 maal als belastingplichtige zal moeten betalen. Een bijdrage voor de gemeente Oudkarspel van f 1000 per jaar vindt spr. tamelijk hoog. Na een lengte van 3 keer de Spoor straat komt de weg eerst door het gebied van Oudkars pel. Noordscharwoude heeft er meer belang bij dan Oud karspel De heer Bakker zegt tot den heer Schrieken dat dia zioh laat beinvloeden door de paniekstemming in dezo gemeente. Er is uitgerekend dat de kosten slechts 2*4 cent per snees zullen bedragen. De heer V. d. Vall antwoordt, dataan primaire wegen niet gebouwd mag worden, wel een stuk er van af en b.v. door een brug met den weg verbondon. Spr. is van meoning dat de Provincie het volste recht heeft een bijdrage te vragen. Het land zal in waarde vermeerderen wat toch ook in he.t belang Is van belanghebbenden. Na nog eenige duscissle hieromtrent volgt sluiting van deze goed geslaagden propaganda-avond. LANGLVDMK. We vernemen, dat men weldra een begin zal maken met de uitwerking van het besluit tot kabclleering van het electrisch bedrijf. Het is de bedoeling, dat voor den winter alles in orde is. ZUID6CHARWOUDE. De Nieuwe Langendijker Courant, het plaatselijk visch-noch-vleeschblaadje en geassocieerd met het Christelijk Nieuwsblad, onder redactie van J. H. Keizer, raakt maar niet uitgeraasd over den verkiezingsuitslag voor den gemeenteraad. Verleden Zaterdag weer twea gal-stukjes. De Vooruitstrcvenden, die zoo'n schitteren den uitslag konden boeken, hebben nooit beter bewijs van degelijk werken, van instemming met hun arbeid, van sympathie met hun streven uit de kringen van degelijke, weldenkende en onbevooroordeelde menschen kunnen krijgen dan door deze critiek van een benepen persoonlijk vijandje. De twee gif-stukjes zeggen meer dan 100 fellclatlcs en tevredcnheidsbetulgingen. Van welk gehalte de schrijverij is, moge blijken uit dezen zin aan het adres van menschen als den leider der Vooruitstrevenden: „Je zoudt ze willen vertrappen, als men niet bang was z'n schoenzolen te zullen bezoedelen door hun griezelige ingewanden". Zoo scheldt en raast dit persprulletje maar door en bemerkt in zijn waan wijsheid. zijn zelfingenomenheid en onbeteekenendheid maar niet. dat een verstandig mensch het slechts be treurt, dat onze pers, die op hoogen trap staat, nog zoo Jammerlijk ontsierd wordt door dit woeker- en gif plantje. Gelukkig zijn er niet veel Langendijkers meer, die dit blaadje lezen, maar zich abonneeren op da Schager Courant, In onzen gemeenteraad hebben verleden week wee* en passant besprekingen plaats gehad over den eventu- eelen aanleg van. een rijweg langs het Kerkepad. Men heeft daaruit kunnen vernemen, dat het in het voor nemen ligt het land van de Kerk aan te koopen. Da voorzitter schijnt er wel niet veel ooren naar te hebben; wethouder Du Burck wilde er spoed achter zetten, ten einde tot een definitieve uitspraak te komen. In het najaar beloofde de voorzitter met plannen to zullen ko men. Het schijnt, dat sommige raadsleden dit wel wat lang vinden en dat die nu met een initiatief-voorstel bij den raad zullen komen in zake deze aankoopplannen. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat men spoedig meer van deze zaak hoort, Ds. Staal, de consulent onzer Ned. Herv. Kerk, heeft hier Zondag onder grootere belangstelling dan gewoonlijk, zijn afscheid gepreekt. Hij vertrekt naar Oost-Voorne in Zuid-Holland. NOORDSCHARWOUDE. De heer G. Ens, lid van de gymnastiekvereeniging ..Hercules", is met algemeene st'emmen aangewezen om deel te nemen aan het wereldkampioenschap Turnen van 10—13 Juli te Parijs. Met den heer Ens zijn nog aangewezen de heeren E. Melkman, Bergen op Zoom en P. van Dam, 's-Gra- venhagc. Voor den heer Ens is dit wel een groote eer, even- als voor den directeur van „Hercules", de heer K« Boot Jz. Zondagmiddag geraakte het Ay2-]Brïg zoontje van den heer D. Zijp bij de woning te water. Toen het knaapje om het droge was gebracht, bleken de le vensgeesten reeds geweken. De uit Zuidscharwoude ontboden geneesheer trachtte nog de levensgeesten op te wekken, maar dit mocht niet meer baten. Bij het gehouden muziekconcours, uitgeschreven door den R.K. Bond v. Harmonie- en Fanfarecorspen. te Obdam gehouden, behaalde het R.K. Fanfarecorps „Genot door Kunst" alhier in de afdeeling uitmun tendheid, den len prijs. Voorwaar een mooie presta tie. De Gemeenteraad is tegen Woensdagavond 8 uur voor een openbare vergadering bijeengeroepen. WINKEL De heer H. Buikstra, 2e machinist bij de Coop. Zui velfabriek „West-Friesland" te Lutjewinkel, slaagde op 18 Juni j.1. voor het machinistendiploma (F.N.Z.), Zaterdagmiddag werden de schoolkinderen ver gast op een goochel voorstelling, te geven door prof. Mullens van Amsterdam. Prof. Mullens is hier geen onbekende meer en als gevolg daarvan wisten zij bij benadering van de ou dere leerlingen wel, dat er iets moois te verwachten was, zoodat het grootste deel zich reeds tijdig ver zameld had in de zaal bij den heer D. A. de Bruijn, en niet alleen kinderen, doch ook ouderen als geleide of belangstellende, woonden de voorstelling bij. Volle belangstelling genoot de goochelaar cn zuch ten van verbazing over verschillende ingewikkelde toeren werden geslaakt, en de kinderen waren zoo vol belangstelling, dat ze in hun verbeelding eenig voorwerp door de ruimte zagen verhuizen van de ta fel naar een hoed of iets dergelijks en met opgeheven vinger aanwijzende, riepen „daar gaat het". Het waren dan ook wel zeer mooie en onverklaar bare toeren die er gegeven werden. Zoo zagen ze uit een oude courant een mooi kleedje gemaakt, door het uitscheuren van stukken of uit een oude hooge hoed tal van kunstvoorwerpen te voorschijn gebracht. Kortom, de kinderen hadden een mooien middag en; Brof. Mullens een dankbaar publiek en zijn naam als goochelaar is onder de jeugd weer bevestigd. De ingezetenen die door het verstrekken van een bijdrage daarvoor do gelegenheid openstelden, komt een woord van dank zeker toe.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5