Alftlttl NitllS- Mutitiiit- Liiltiiitlil De economische crisis. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Clandestine radio-zender. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Mislukte Oceaanvlucht De hevige brand in N e w-B r u n s w i c k. Goede vooruitzichten van den oogr.t in Rusland. Woensdag 24 Juni 1931. IAGEB 74ste Jaargang No. 8887 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst- POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. HOE BUITENLANDSCHE DESKUNDIGEN ER OVER DENKEN. Welke oorzaken? Welke maatregelen? STAATSLIEDEN, BANKIERS EN BEKENDE ECONOMEN AAN HET WOORD. Een ieder heeft reeds gelezen van Hoover's blijde boodschap, die over den Oceaan tot ons gekomen is. Een uitstel van de beta ling der oorlogsschulden, dat niet zal na laten van grooten invloed te zijn op den hoerschendo wereldcrisis. Daarmee is na tuurlijk geenszins gezegd, dat door dit groote gebaar van Amerika de crisis eens klaps achter den rug en het economisch herstel der wereld nu voor goed verzekerd is Uit het onderstaande zal blijken hoe bui ten dit groote mannen als hiernaast aange geven zich de heropbouw van het ontwrichte economisch leven voorstellen. De grootste handeisconforentie ter wereld werd de vorige maand te Washington gehouden en evenals andere jaren door de leiders van bankwezen, industrie, handel en landbouw uit de geheele wereld bijgewoond. Wij bedoelen hier de jaarvergadering van de Inter nationale Kanier van Koopnandel, die dit jaar wel van bijzonder belang moest worden geacht in verband met de ernstige depressie. Alle 48 landen, waaruit deelne mers aan de conferentie waren overgekomen, hebben in meerdere of minder mate den invloed der tegen woordige malaise ondervonden en wellicht zijn op deze vergadering voor het eerst deze economische verschijn selen openlijk en openhartig besproken in het besef, dat er een internationale oplossing moet worden gezocht, omdat de geheele wereld economisch gesproken één geheel vormt. Wij leven In economische kentering. Niemand trachtte den ernst der toestanden te ver kleinen. En toch was de algemeen toon niet pessimis tisch, want men had de overtuiging, dat wij ons nu in een moeilijken overgangstijd bevinden, doch dat daarna een nieuw economisch tijdperk zal komen, waarin wel vaart en voorspoed in ongekende mate zullen heerschen, ook al wist men niet altijd vaste regels aan tc geven om des te eerder tot die nieuwe wereldorde te kunnen komen. Wij geven nu achtereenvolgens de uitspraken der verschillende deskundigen in het kort weer. President Hoover. Deze malaise is ongetwijfeld veroorzaakt door meer dan één feit, doch wij zullen het er allen wel over eens zijn, dat de wereldoorlog met zijn verwoesting van rnenSchenievens en bezittingen en zijn nasleep van hooge belastingen, sociale en politieke onzekerheid er in hoofdzaak verantwoordelijk voor moet worden ge steld Meer dan der wereldbevolking, voor zoover zij aan het internationale handelsleven deelneemt, is bo vendien in de laatste drie jaar onderworpen geweest of nog steeds onderworpen aan sociale of politieke revo luties, die misschien tot op zekere hoogte een econo- mischen ondergrond hebben, doch niettemin kunnen ■worden beschouwd als een indirecte erfenis van den uorlog De daardoor opgewekte politieke en sociale on zekerheid moet noodzakelijkerwijze het economische leven ondermijnen, niet alleen in die landen zelf, doch ook internationaal. Als cngewensche erfenis van den oorlog, waardoor de economische lasten der volkeren buitengewoon worden verzwaard, noem ik o.a. de zeer sterke bewapening, die bovendien op zichzelf weer een belangrijke factor is om de algemeene onzekerheid op politiek en sociaal, dus ook op economisch terrein, te vergrooten. Ontwapening is m-i. dan ook het voornaam ste middel om de welvaart te heroveren. George Thcunis. De voornaamste oorzaak van de financieele moeilijk heden liggen m i. in dc dalende opbrengsten der be lastingen, die gedeeltelijk door prijs- en koersdalingen, gedeeltelijk door voorbarige verlaging van den belas tingdruk zijn veroorzaakt. Hierbij herinner ik aan het feit, dat in de verschillende landen de opbrengst der belastingen steeds meer afhankelijk is gesteld van de Inkomsten, die ieder staatsburger individueel geniet, waardoor de basis veel minder vast is dan vroeger. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd, dat de handels politiek en de beschermende rechten In de meeste lan den een van de hoofdoorzaken van onze moeilijkheden zijn. Hier zou zeer veel bereikt kunnen worden door onderling overleg, doch helaas is de malaise op zichzelf vcor vele regeeringen reeds een reden om protectionis tische maatregelen te nemen. Deze Inmenging van bo venaf is naar mijn meening echter nutteloos en schade lijk, omdat daardoor de onbelemmerde werking der economische wetten wordt verhinderd. Deze zullen zich op den duur toch wel weer laten gelden, zoodat pro tectionistische maatregelen niet anders dan tijdelijk in vloed kunnen hebben, terwijl zij de blijvende welvaart la de toekomst opofferen aan tijdelijke voordeelen. Verder beschouw ik de ongelijke verdeeling der goud voorraden als een gevolg van den onzekeren politie- ken toestand, doch daarnaast van de protectionistische politiek, die het onmogelijk maakt dat de plaats van et goud wordt ingenomen door goederen. En tenslotte ienen de regecringen niet te spoedig over te gaan tet pt sluiten van leeningen, want niemand kan zeggen «oe lang deze crisis duren zal. Een uiterst belangrijke meenlngsuitlng van mannen als: Herbert Hoover, President der V. Staten Sir Arthur Salto r, voorzitter van de economische en financieele af deeling van den volkenbond Jean Parmentier, directeur van de „Crédit Foncier de France" George Theunls, ex-premier van België Sir Allan Anderson, directeur van de „Bank of Engeland" Meivin A. Taylor, bankier te Chicago Alfred Falter, bekend Poolsch landbouwdeskundige en econoom Sir Arthur Salter. De reeds bestaande moeilijkheden kunnen in het eene of andere land misschien verergerd zijn door toevallige tegenslagen of onverstandig beleid; ik denk aan het zeer weinig elastische economische stelsel in Engeland; aan de zeer sterke, op speculatie berustende prijsstijging in Amerika, waarop een even sterke reactie is gevolgd; aan de abnormale daling der goud- en zilverprijzen in China; aan de onevenredig sterke daling van de prijzen voor levensmiddelen en grondstoffen op de wereld markt, waardoor enkele landen in bijzonder sterke mate zijn getroffen. Doch wanneer wij alle secundaire oor zaken uilschakelen, Dlijft nog altijd de speculatieve prijsstijging van 1929. die aan deze malaise is vooraf gegaan en die zoowel door het aanvankelijk weglokken van geld van de andere markfhn als door de hevigheid van de daarop volgende reactie de moeilijkheden ver haast en verergerd heeft in verschillende landen. Ten slotte wijs ik erop, dat nu meer dan ooit de vrede moet worden gehandhaafd, hetgeen mogelijk is wanneer al len daartoe samenwerken, Jean Parmentier. De voornaamste oorzaken van de wereldmalaise zijn de overproductie, de snelle vooruitgang der techniek, gebrek aan evenwicht tusschen de groot- en kleinhandel prijzen, moeilijkheden in den landbouw over de geheele wereld, politieke onzekerheid, te hooge belastingen. De kunstmatige eteun, die door de beschermende rechten aan bepaalde industrieën wordt gegeven, is een der re denen, waarom de malaise langer zal duren dan noodig was. Vele regeeringen worden echter tot deze politiek gedwongen door de nationalistische elementen en steu nen dan soms veel tt groot opgezette productie-sche ma's, die bij uitvoering vanzelf tot overproductie moe ten leiden. Herhaalde conferenties kunnen echter de internationale Ideeën tegenover de nationalistische versterken. Doch de politieke onzekerheid is eveneens een der oorzaken van de malaise. Wat in 1930 werd gevreesd voor den politieken toestand in Europa, heeft de ver houdingen verscherpt en hier en daar, vooral in Zuid- Amerlka, hebben de economische moeilijkheden zelfs politieke onrust veroorzaakt waardoor omgekeerd de onzekerheid nog weer werd vergroot. De Vereenigde Staten vertoonen een tot dusver ongekende opeenhoo- ping van kapitaal uit de geheele wereld, waardoor han del en industrie tot een abnormale werkzaamheid zijn aangezet die de overproductne en daarmee de crisis heeft veroorzaakt Sir Allan Anderson. Wij maken een moeilijken tijd door, niet omdat er geen eten of drinken of kleeren genoeg zijn of omdat de prijzen zoo hoog zijn, dat slechts een deel der be volking dat alles kan betalen, maar omdat onze pak huizen vol zijn met goedkoope artikelen, die niemand wil koopen. omdat onze havens vol liggen met schepen, waar niemand gebruik van wil maken, omdat onze arbeiders tevergeefs hun werkkracht aanbieden. Er is iets van zijn plaats geschoten: de ingewikkelde machine van de moderne maatschappij. Op vrijwel elk gebied trachten de concurreerende lan den den handel uitsluitend in handen van hun eigen on derdanen te krijgen. Doch heeft de wereld in haar jacht naar rilkdom misschien vergeten, dat men geen handel kan drijven, wanneer er geen andere partij is. die geld, genoeg heeft om de waren te koopen? Heeft zij niet ver geten, dat handeldrijven geven en nemen beteekent; dat ons gemakkelijke en goed geregelde moderne leven al leen mogelijk wordt gemaakt doordat ieder afzonderlijk niet alleen werkt doch tevens anderen werk verschaft niet alleen geld ontvangt doch tevens schulden betaalt? Dit geldt van de afzonderlijke menschen. doch dezelfde wet beheerscht den Internationalen handel der volkeren. Daarom ben ik ook gekant tegen de internationale schulden, voor zoover zij ontstaan zijn door politieke re denen, in ons geval als gevolg van den wereldoorlog. In deze moeilijke tijden moest men de debiteuren althans uitstel van betaling vcrleenen. Daarmee zouden do eco nomische moeilijkheden nog wel uit den weg zijn ge ruimd. doch de druk zou tenminste belangrijk worden verlicht Het zal daarnaast natuurlijk nog noodig, zijn om de hindernissen uit den weg te ruimen die het in ternationale ruilverkeer belemmeren. Er moet meer on derling vertrouwen en wederzijdsche welwillendheid tus schen de volkeren komen inplaats van wederzijdsche vrees; dan zal men niet alleen den moed kunnen verza melen, die noodig Is om te koopen tot geleidelijke ont wapening, doch dan zal men ook beter leeren inzien, dat het niet aangaat om maar steeds artikelen naar het buitenland te willen verkoopen, terwijl men weigert om uit het buitenland, tot eenzelfde bedrag minstens, arti kelen te betrekken. Zonder dat Is een stagnatie in het internationale handelsverkeer onvermijdelijk. Meivin A. Taylor: Deze malaise beteekent een mislukking van ons eco nomisch stelsel door de een of andere onvergeeflijke fout. Het is onze plicht, die fout te zoeken en te ver beteren. Ik vlei mij niet, die fout reeds gevonden te hebben; het volgende is dus slechts een veronderstel ling, geen beschuldiging. Amerika na den oorlog. De geheele wereld is in de malaise meegesleept door het grootste en meest welvarende land van den na-oor logstijd, n.1. door Amerika. Daar heerschte na den oor log een buitengewoon gunstige toestand; de bevolking verdiende van hoog tot laag een beter Inkomen dan ooit tevoren en de Industrie was reeds zoover geperfection- neerd, dat zij aan allo behoofton van dio bevolking kon voldoen. Doch toen werd alle voorzichtigheid en alle sy steem vergeten: niemand dacht aan de toekomst. In de eerste plaats werden overal kleinere bedrijven tot grootere samengesmolten, zonder dat men zich in elk geval opnieuw afvroeg, of daardoor de productiekos ten inderdaad verlaagd zouden worden. Verder werden er tot ongemotiveerd hooge bedragen aandeelen uitge geven en het publiek kocht ze maar steeds. Doch de bedrijven hadden moeten bedenken, dat de vraag naar aandeelen op ondeugdelijke gronden berustte en dat men langs dezen weg misschien tijdelijk veel geld kon ver dienen, doch dat dit proces niet tot in het oneindigo kon doorgaan. En de fout van het publiek was, dat velen aandeelen kochten, zonder dat zij daartoe door hun fi nancieele positie gerechtigd waren. Het was hun niet te doen om een soiiede geldbelegging, doch om te spc- culeeren en zoo met een in den grond voel te klein ka pitaal toch groote winsten te behalen! En ook dat kon niet tot in het oneindige blijven doorgaan. Het financieele beleid, zoowel van de groote bedrijven als van de Indi- vidueele leden der bevolking, was ongezond en daardoor moest noodzakelijk een einde komen aan onzen voor spoed. Welvaart vereischt economische stabiliteit en kan dus nooit worden gebaseerd op speculatie. Alfred Falter: De landbouw staat voor een overproductie. Daar zijn slechts twee oplossingen voor: grootere consumptie of kleinere productie. Grootere consumptie schijnt met geen mogelijkheid bewerkt te kunnen worden, dus blijft er niets over dan inkrimping der productie tot zij juist vol doet aan de behoeften. Verder kan dan de productie slechts in zooverre worden uitgebreid, dat zij gelijken tred houdt met de in onzen tijd langzame toename der bevolking. Een evenredige vermindering der productie in alle ko- rengebieden is een kunstmatige oplossing, waartegen de volkeren zich bovendien verzetten. Een natuurlijke op lossing zou zjjn, dat de maatregelen om den landbouw te beschermen, worden afgeschaft; zoo zijn de export premies m.i. uit den booze, doch de invoer van graan moet overal vrij worden gelaten. Hierdoor zullen van zelf die korengebieden worden uitgeschakeld, die niet geschikt zijn om zich ook bij buitenlandsche concurren tie te handhaven. (Nadruk verboden). Die politieke propaganda maakt. In Rotterdam gevestigd. In den verkiezingsstrijd te Rotterdam is. naar „Het Volk" meedeelt, een geheel nieuw element gekomen:: een clandestiene radiozender, die politieke propa ganda maakt Zaterdagmiddag werden de luisteraars, die te kwart voor 1 hun toestel in de z.g. rustpoos voor den zender aan hadden laten staan, verrast door een vreemde stem. die het volgende aankondigde: „Hallo, Hallo, hier de zender van „De politieke Leugenaar!" Stemt op den Vrijheidsbond lijst 3. Rotterdam onder curaieele gesteld door het beleid van de S.D A.P. Er was op de officieele golflengte van den om roep, 298 meter, een clandestiene zender in werking! Hij is door verscheidene luisteraars gehoord. De clandestiene zender, meldt het blad, benut voor al de pauzen tusschen twee V.A.R.A.-uitzendingen. De korte duur van zijn uitzendingen zal het dan ook wel moeilijk maken, hem te betrappen. Hetgeen bij langduriger overtreding anders gemakkelijk genoeg zou vallen met behulp van een radio-richtingzoeker. Omtrent de plaats van den clandestienen zender heeft men enkele weinige aanwijzingen. Dat hij in Rotterdam gevestigd is. blijkt uit den tekst van zijn omroep, ten overvloede uit de benaming „Politieke Leugenaar". Opvallend is het. dat het meerendeel der ontvan gen'rapporten van luisteraars afkomstig is uit het Noorden van Rotterdam en uit Hillegersberg. Dit klopt met een ervaring, die wij. zegt het blad, Zaterdag met de hulp van de storingscommissie uit de Nederl. Vereeniging voor Radio-Telegrafie optie den. Deze storingsconunissie. die de vreemde signa len ook gehoord had, stelde onmiddellijk op de meest royale wijze haar instrumenten en haar deskundige kennis ter beschikking van de V.A.R.A. Toen nu de clandestiene zender zich tweemaal gedurende korte oogenblikken meldde eenmaal gaf hij de sterkte van zijn uitzending aan, de tweede maal verwekte hij alleen weer den eigenaardigen blaastoon wees de richtingzoeker dadelijk zeer positief in de rich ting Noord—Zuid. Zondagmorgen werden tijdens de rede van Zwert- broek opnieuw in de heele stad eigenaardige storin gen waargenomen. EINDE VAN DE HITTEGOLF TE NEW-YORX. 26 personen overleden. In de afgeloopen dagen heeft in New York en om geving weer een hittegolf een groot aantal slachtof fers gemaakt. In totaal zijn 2G personen aan de ge volgen van die hitte overleden. Gisteren is er echter wat wind komen opzetten, waardoor de invloed van de warmte gebroken werd en viel boven de stad een malsche regenbui. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Uitspraken in do zaken behandeld op Dinsdag 16 Juni. Joh. Petr. B., Heerhugowaard. hooger beroep overtre ding motor- en rijwlelwet, vonnis kantonrechter te Alk maar bevestigd. Simon G.. Wormer, als voren, vrijgesproken. William B, Velzen, als voren, f 60 boete of 3(T dagen en 3 maanden ontzegging rijbevoegdheid. Feike St., Alkmaar, hooger beroep vonnis kantonge recht Alkmaar, betreffende plakken van rentezegels, vrijgesproken. Cornelis B., Texel, hooger beroep vonnis kantongerecht Den Helder, wegens overtreding gem.-verordening, f 50 boete of 25 dagen. Voorts geen nieuwe zaken aangebracht Ruth NIcholIs met haar vliegtuig geval len. De aviatrice zwaar gewond. Reuter seint uit St. John (Nieuw-Brunswijk): De aviatrice Ruth Nicholls, die Maandag om 3 uur uit New was opgestegen om de eerste etappe van do Oceaanvlucht af te leggen, heeft bij aankomst te St. John een verkeerde manoeuvre verricht, doordat de zon in haar gezicht scheen. Het vliegtuig kwam met kracht tegen den grond terecht en werd geheel ver nield. I)e aviatrice liep een hersenschudding en ver schillende kwetsuren op. Zij is naar het ziekenhuis overgebracht en zal met X-stralen onderzocht moeten worden, daar men vreest, dat zij ook inwendige kneu zingen heeft opgeloopen. De schade geschat op 10 millioen dollar. V.D. verneemt uit New York: De brand, die heeft gewoed te New Brunswick, de haven van St. John, is de grootste brand, dien men in Canada heeft gehad sinds in 1917 het westelijk deel ven de stad Halifax door het vuur werd vernield. De schade wordt geschat op ongeveer 10 millioen dollar. Slechts aan het feit, dat de wind draait, is het te danken, dat niet de geheele stad, die 60.000 inwoners telt, door het vuur is vernield. Nader uit Londen: De brand in de haven van St. John heeft ontzaglijke schade aangericht. De geheele havenoutillage is een groote puinhoop geworden. Twee schepen in de haven zijn oen prooi der vlammen geworden en talrijke per sonen zijn gewond. Vele pakhuizen en meer dan hon derd spoorwegwagons zijn verbrand. Nog steeds wanhopige tegenstand van de boeren tegen de graan-inzameling. Mikojan, de Russische volkscommissaris voor dej levensbenoodigdhedenvoorziening. heeft bij de ope-, ning van de uniegraanconferentie gezegd dat dit jaar; het graanprobleem definitief overwonnen is. Er wordt een goede oogst verwacht. Hij waarschuwde er ech ter tegen, dat men de graaninzameling daarom nog niet op haar beloop kon laten. De moeilijkheden, waarop de graaninzameling te rekenen heeft, mo gen in vergelijking met het vorige Jaar verzacht zijn, zij zullen nog altijd groot genoeg zijn. De koelak is nog niet definitief geliquideerd en zal wanhopiger» tegenstand bieden. Bovendien heeft de ervaring van het vorige jaar uitgewezen dat ook in de streken van aaneengesloten collectivisatie de koelak-invloed zich in nieuwe vormen laat gelden Een aantal kol- chozy en afzonderlijke leiders trachtten de opgaven, die hun ten aanzien van de graanlevering gesteld waren, te ontgaan; soms deden zich duidelijke ver- hruikerstendenties voor. elders ook gevallen van spe culatieven graanverkoop door kolchozniki op de par ticuliere markt- Ook de technische moeilijkheden zijn; vele. O.m. de afvoer van het verzamelde graan heeft verleden jaar veel te wenschen overgelaten. En ver der neemt de hoeveelheid verzameld graan dit jaar, veel sneller toe. dan de technische basis voor het op slaan en bewaren ervan. OPPERHOUTVESTER VERMOORD. Politieagent maakt amok. Aneta seint uit Makassar: Een amokmakende po litieagent vermoordde door messteken den opperhout vester bij den dienst van het boschwezen van het de partement van Landbouw, Nijverheid en Handel. C. R. Helgezon Hanscr, in het Tombolosche (Celebes). 450 CHOLERASLACHTOFFERS IN BOMBAY. Uit Londen: Naar hier verluidt, heerscht te Bom< bay sinds eenigen tijd de cholera. Alleen al geduren de de laatste week zijn te Bombay en in de omgeving van de stad duizend personen ziek gewonde,n van wie er 450 zijn overleden. AARDBEVING OP NIEUW-ZEELAND. Groote schade aangericht. Uit Wellington: Een langdurige aardbeving heeft Wairoa, Nuhaka en Morere geteisterd. Er is groote schade aangericht, vooral in het inwendige van de huizen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1