SchagerCourant SPORT. Tweede Blad. LEVEND BEGRAVEN. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. lljke veroordeeling kon de ambtenaar niet prnctisch noemen, aangezien het gevaar dreigde dat de reclas- sant niet voldeed aan de bijzondere voorwaarden en de executie van het voorwaardelijk vonnis onver mijdelijk was De heei Officier deelde deze meening. blijkens zijn requisitoir volkomen en achtte het meer rationeel, den verdachte een geringe geldboete op te leggen, hem onder toezicht te stellen van een gezinsvoogd, om hem vervolgens in observatie te doen nemen in een daartoe aangewezen inrichting. De Officier vorderde overeenkomstig dit requisi toir dan f7 boete of 7 dagen, civiel rechterlijk onder toezicht stelling en opneming in een observatiehuis. Nadat nog was gebleken dat verdachte thans in Alkmaar werkzaam was op een fabriek van conser ven en iederen dag per rijwiel geregeld des morgens uitging en 's avonds terugkeerde, wees de Politie rechter vonnis conform den eisch van den heer Of ficier en werd de heer Wiggers voor den tijd van 1 jaar benoemd tot gezinshoofd, welke heer daarop tot tranen geroerd de gelukwcnschen hem bij deze niet te onderschatten bevoorrechting gebracht, in ont vangst nam. Hierna werd de openbare strafzitting gesloten op grond dat geen meerdere zaken ter berechting waren voorgedragen. De Internationale Athletiekwedstrijden te Amsterdam. De internationale athletiekwedstrijden, die Zondag jl. te Amsterdam in het Olympisch Stadion zijn ge houden, kunnen als uitstekend geslaagd beschouwd worden Een uitgezocht gezelschap athleten, warm zonnig weer en een fraaie baan, al deze factoren hebben meegewerkt, dat de prestaties zoo hoog mo gelijk werden opgevoerd. Als mooiste nummers moe ten wij direct noemen het polsstokhoogspringcn, de 200 Meter en het speerwerpen. In de finale polsstok- springen kwamen n.1. de Zweed Lindblad, de Duit- scher Wcgner en onze landgenoot v. d. Zee. V. d. Zee kon echter de 3.80 M. niet halen, zoodat de beide bui tenlandera om den eersten prijs moesten kampen. Steeds hooger ging de lat, 3.90. 4.—, daarna 4.10 M Lindblad sprong af. doch Wegner wist met z'n laatsten sprong de 4.10 M. te passeeren. Alle spieren tot het uiterste gespannen, niets anders meer ziende dan palen en lat. nam hij z'n aanloop en zeer fraai zwierde hij met een boog door de lucht over de lat. Een donderend applaus was z'n loon. De 200 M. invitatie ging tusschen Schlösske, Jonath Bouhmeijer (Duitschland) en v. d. Bcrghc en Berger (Holland). Direct na den start heeft Jonath de lei ding. door den binnenbocht loopend passeert Berger hem, doch niets kan den onergieken Duitscher weer houden 30 Meter voor de finish komt hij zoo gewel dig opzetten, dat Berger niet meer kan volgen en in 21,5 sec. passeert hij de finish Berger maakte 21.9. Het speerwerpen was een bijzondere attractie door het deelnemen van den Fin Pentila Slechts 2 meter bleef hij beneden het wereldrecord, dat op 72.93 M. staat De Hollanders zijn nog steeds op achter op dit nummer en gooiden 20 meter minder. De 100 Meter bracht niet dien strijd die verwacht was. Körnig was niet gekomen, zoodat van een duel Körnig-Berger niets kwam. Hiervoor hadden wij ech ter thans Jonath, die zich ook als een schitterend iooper heeft doen kennen en wij gelooven niet dat Körnig hét dezen middag van Jonath gewonnen zou hebben. De finale 100 meter bracht eerst een vnlsche start. Ook de tweede maal ging thans Berger te vroeg weg. Waarschijnlijk dacht hij dat er terugge schoten zou worden, doch dit gebeurde niet, zoodAt de voorsprong van Jonath toen reeds te groot was. De 400 Meter was niet zoo spannend en werd ge makkelijk gewonnen door Van Wachenfeld (Zweden) in 49.6 sec. De 800 Meter was goed bezet In fraaie stijl en snel tempo ging het voor de beide Hollanders Nieuwland en Lijflander spoedig te snel De Noor Johannesen en de Duitscher Danz vochten tenslotte heftig om de leiding, doch de eindspurt van den Noor was snel ler en hij won. De 5000 Meter was voor Petri, Duitschland. Jan Zeegers was hier ais Hollander in te voornaam gezel schap en kan het tempo niet volgen. Winnaar werd tenslotte Petri (Duitschland), in 15 min. 15 sec. Voor de 1500 M. startten 10 deelnemers. Steeds ging het gelijk op. Alle athleten bleven bij elkaar en deze race is dan ook pas in den eindspurt beslist ten gun ste van den Pool Petkiewiz in 4 min. 8.3 sec. Effern Holland, werd ie in 4 min. 12.9 sec. Een fraaie tijd voor dezen looper. De 100 Meter dames was (natuurlijk, zouden wij bijna zeggen) voor de Friezin mej. T. Schuurman. Haar tijd was 12.2 sec., dus slechts 0.2 sec. boven het wereldrecord. Tweede werd Fraulein Wittman in Moratorium. Vriend Hoover heeft het best begrepen. En zich geweerd. De eerste Dultscho revolutie Heeft veel geleerd! Waaneer een land ia uitgeknepen, En door de wanhoop wordt gegrepen Loopt het verkeerd! Amerika maakt met z'n plannen Een schoon gebaar. Maar Duitschland kraakt in z'n gebinten, Er dreigt gevaar! De boog is ai te straf gespannen, Straks storten de betalingsplannen Toch in elkaarl De meeste groote mogendheden Zijn zeer bereid. Za prijzen Hoover opgetogen Om zijn beleid! Die zien rendaab'lc moog'lijkheden, En daarom zijn ze toegetreden In korten tijd Maar Frankrijk wil liefst niet betalen Aan Hoover's plan. Dat Is. naast vriend van recht en vrijheid, Ook zakenman! Want als met vredesidealen Voorloopig niets meer valt te halen, Hoe gaat het dan?! Een Duitschland, levend op het randje, Blijft wel verdacht. Maar houdt de Franc en Marseillaise Op volle kracht! De Mark. een hinkend, bloedarm klantje, Een leening... 't petje In het handje. Krijgt nooit de macht! Europa, helpt uw Idealen Toch op de been. Straks komt d'ontwaap'ningsconferentie Vol hoop bijeen! Dan zoeken weer de nationalen. Verblind door d'oude oorlogskwalen, Of er geen voordeel valt te halen, En hoe dit 't beet is te bepalen. Voor hen alleen!! Juni 1931. KROES. (Nadruk verboden). 12.)J sec., derde mej. Dumée, Holland. In 12.7 sec. Mej. A. Smit van Wieringerwaard kwam in een /ware serie als 4e aan en werd zoodoende niet ge plaatst. Hanr tijd was 13 1 sec. De 4 X 100 Meter estafette was zeer fraai. Bij de dames liep de Hollandsche ploeg, bestaande uit mej. Schuurman, mej. Aengoncnt. mej. Dumóo, en mej. Aalten, tegen een Belgisch-Duitsche combinatie. De Hollanders wonnon in 49.8 sec., wat 4 seconden onder het Ned. record is Bij de heeren won een Duitsch- Hollandsche ploeg, bestaande uit Jonath Maier, H. de Boer en W. Peters, voor de H.A.V. (Haarlem en A.S.C. C.harlottenburg) in 42.5 sec. De volledige uitslagen luiden als het volgt: 100 Meter: le serin; 1. Bouhmeier (D.). 11 sec.: 2. Grosser (D.). 11 sec. 2e serie: 1. Berger (II.) 10.9 sec.; 2. Liersch (D.), 11 sec. 3e serie: 1. Jonath (D.) 10.8; 2. Kramer (D.), 11 sec. Finale:: 1. Jonath (D.) 10.7 sec.; 2. Berger (II.) 10.7 sec.: 3. Bouhmeier (D.). Polsstokhoogspringen: 1. Wegner (Duitschland) 4.12H M.: 2. I indblad (Zweden) 4.05 M.; 3. v. d. Zee (Holland) 3.60 M. 400 M.: 1. Von Warhenfeidt. (Zweden) 49.6 sec.; 2. Prinsen (België) 502 sec.: 3. Sierhuis (Holland). 100 Meter, Dames: 1 Mej. Schuurman (Holland) in 12.2 sec.: 2. Fraulein Wittman (Duitschland) in 12.6 sec.; 3. Dumée. (Holland) in 12 7 sec. Speerwerpen: 1. Pentila (Finland) 69.05 M.: 2. Sunde (Noorwegen) 62.65 M.; 3. Herremans (België) 55.30 sec. 800 M.: 1. Johannessen (Noorwegen) ln 1.56.4 sec.t 2. Danz (Duitschland) in 1.56.7 sec.; 3. Lijflander (Holland) ln 1.59.1 sec 200 Meter: 1. Kramer (Duitschland) in 22 sec.; 2. Benz (Holland) in 22.1 sec. 200 Meter invitatie: 1. Jonath (Duitschland) in 21.5 sec.: 2. Berger (Holland) in 21.9 sec.; 3. Bouhmeijer (Duitschland); 4. v. d Berghe (Holland). 5000 Meter: 1. Petri (D.) in 15 min. 15 sec.; 2. Karls- son (Zw.) in 15 min. 41.8 sec.; 3. J. Zeegers (II.), in 15 min. 47.2 sec. 1500 Meter: 1 Petkiewiz (Polen), in 4 min. 8.3 sec.; 2. Wuhmann (D.). in 4 min. 10.4 sec.; 3. Bror öhrn (Zw.) in 4 min. 11 sec. 4 X 100 Meter, dames; 1. Holland in 49,8 sec.; 2. Duitsch-Relgische combinatie in 51.5 sec. 4 X 100 Meter, Heeren; 1. Duitsch-Hollandsche ploeg in 42.5 sec.: 2. Haarlem in 42.5 9ec.; 3. Charlot- tenburg in 43 sec. Woensdag 1 Juli 1931. 74ste Jaargang. No 8891 BRIEF UIT CHINA Drie groepen die Chiang Eai Sjek willen afzetten. (Bijzondere correspondentieè) SINGAPORE, Juni 1931 De Volksvergadering, waarvan de Nanking-regee- ring zooveel verwacht voor het herstellen van eenigs- zins geregelde toestanden in China, is al eenigen tijd bij elkaar om te beraadslagen. Doch tegelijkertijd gin gen de tegenstanders van de regeering in hun hoofd kwartier te Kanton een coalitie met elkaar aan, en deze lieten het niet bij redevoeringen, maar stuurden troepen naar de provincies Hoenan en Kiangsi, juist het gebied waar reeds gedurende eenigen tijd de communisten zich tegen de centrale regeering ac tief hebben verzet. Dc toestand in China is dus weer even onzeker als zij ooit geweest is. De tragedie van dit land is, dat er telkens opnieuw onlusten uitbreken De Chinees beslecht nu eenmaal bij voorkeur door geweld van wapenen en bovendien is dit voor politici en militairen de snelste en ver moedelijk zelfs de ecnige weg om in China vooruit te komen, zoodat zij van elk relletje gebruik maken om partijen te vormen en een burgeroorlog te ontke tenen. Dit is al van 1912 af zoo geweest, doch het ergste is, dat het oorlogvoeren van jaar tot jaar meer gemoderniseerd wordt, m.a.w. dat het wreeder wordt en meet slachtoffers maakt. F.n toch schijnt oorlog onvermijdelijk te zijn in China. Do Nanking-regeering had zich voorgenomen, om in de eerste helft van 1931 tot eiken prijs een oorlog te vermijden; zij ging zelf zoover de commu nisten vrij spel te laten in die provincies, waaruit zij niet dan na hnrdnekkigen strijd konden worden ver dreven, want Nankine had tifd noodig voor het op lossen van de drie groote moe'lijkheden: de herzie ning der grondwet, de financieele en economische opbouw van China en de afschaffing der exterrito riale rechten. Het was de goede tijd om aan de prak tische oplossing van dit alles te beginnen, doch nu zal er wel weer niets van kunnen komen. Het grootste gevaar voor de Nanking-regeering is en blijft het communisme dat niet gemakkelijk kan worden uitgeroeid. Het beste middel er tegen was nog het verbeteren van den economischen toestand zoodat er onder de bevolking een geest van tevre denheid werd aangekweekt. Hiervoor werden ver schillende maatregelen genomen, de medezegging schap der bevolking in het bestuur werd gegaran deerd. de bandieten zouden in verschillende openbare diensten en bij den aanleg van wegen en spoorwe gen te werk worden gesteld. Europeesche en Ameri- kaansche deskundigen werden uitgenoodigd tot ad vies. kortom sinds 1927 is er een wedstrijd gaande, waarbij de Nankingsreeeering hoopt te winnen door goede bestuursmaatregelen Deze idealistische opvat tintr. dat het goede moet zegevieren, schijnt Nankine echter niet verder te brengen, want haar vijanden spannen nu zelfs samen om de centrale regeering ten val te brengen. In Europa denken velen, dat alleen de communis ten tegen de Nankingreceering zijn. Daarnaast zijn er echter twee andere groepen van tegenstanders, de ..regeeringspartij" en de ..generaals". In de natio nalistische partij, de Ivoco Min Tang. bestaat een groep, die zich om onbeduidende kleinigheden niet met het alcrcmeene programma kan vereenigen. Zij willen, dat de partij op breedere basis wordt georga niseerd m.a.w dat kleine verschillen van opvatting over het hoofd worden gezien Hun algemeene denk beelden komen echter overeen met die van de Koco Min Tancr en van haar leider Chiang Kai Sjek. Bij hen sluiten zich ook aan de Kwo Min Tang-leden, die tegen den persoon van Chiang Kai Sjek gekant zijn. De reorgnnisatiennrtij is dus een oppositie in den boezem der nationalistische, partij: zij wordt geleid door Wang Ching Wai, vroeger secretaris van Dr. Seen Yat Sen. De „Generaals" zijn eigenlijk zelfstandige vorst jes. die een bepaalde streek onderwerpen en daar be lasting heffen. Hun macht wordt ondersteund door een bende bandieten. De Nanking-regeering heeft alle politieke en militaire middelen ter hand geno men om aan dezen toestand een einde te maken, doch daartoe is het land blijkbaar te uitgestrekt. De gene raals vormen echter niet zoon groot gevaar als de communisten, want deze laatsten zijn onverzoenlijk FEUILLETON Door ARNOLD BENNETT li „Toch", zei hij op den toon van iemand, die er ver stand van heeft, „zijn hotels heel gemakkelijk." «Zoo?" zei ze en bedoelde, „bewijs dat_ eens." „Hier bijv. is er in elke kamer een telefoon." „U bedoelt toch niet in de slaapkamers?" „Ja, in elke slaapkamer." „Nu," zei ze, „mij zouden ze niet In een slaapkamer krijgen, waar een telefoon was. Ik zou geen oog dicht doen, als ik wist, dat er een telefoon ln mijn kamer was En hoe kan men weten, wie er aan 't andere eind te luisteren staat? Neen. neen. van zulke dingen houd ik niet. Zoo iets is heel goed voor heeren, die gewend zijn aan wat men „comfort" noemt, bij wijze van spreken. Haar—" Hij zag, dat hij niet verder moest gaan, of er zou van t statige gebouw, dat 't Grand Babylonhotel heet. niets overblijven dan een hoop puin. Ook liet zij hem duidelijk gevoelen, dat hij tot dusver 't beste gemist had. wat een menschcnleven geven kan, omdat hij niemand had die hem liefhad en voor hem zorgde. Een geheel nieuwe gewaarwording! Want als er één man in Europa was, cie zich verbeeldde, dat hij 't talent bezat, anderen voor zijn gemak aan 't werk te zetten, was die man Priam FarlL „Ik ben nooit In Putncy geweest" zei hij. De waarheid te zeggen is soms moeilijk. Toen ze hem in bijzonderheden 't een en ander ver telde van Putney en haar leven ln Putney, zag hU ln een visioen een soort van bestaan, dat hij nog nooit had meegemaakt. Putney genoot blijkbaar de voorrechten van een stad. die in een prachtige omgeving ligt Het lag te gen de helling van een heuvel, aan den voet waarvan de beroemde rivier de Theems stroomde, die bedekt was met schilderachtige scheepjes en schitterende roeibooten; een brug welfde zich over dien stroom en over die brug brachten roomkleurige omnibussen u naar Londen. Put- &cy had een straat met mooie winkels: niemand kon daar en zullen den strijd door propaganda en wapenge weld voortzetten, ook al zou de Nanking-regeering b.v. door de reorganisatiepartlj worden overmees terd. Wie ook de regecring van China in handen heeft, zijn grootste vijand zal altijd het communisme zijn. Door wie worden de Chineesche communisten ge leid? Door leerlingen van de Whampoa school in Kanton, die tusschen 1924 en 1926 bloeide, toen Mi- chael Borodin Zuid-China onder Russische overheer- sching hield: door leerlingen van de Choengshan school in Moskou onder leiding van Radek en andere bolsjewisten, of docr de propagandaschool der derde internationale te Irkoetsk. Dan zijn er de militairen, die in 192G en 1927 met de overwinnende Kanton- legers zijn opgetrokken en die de breuk niet wilden erkennen, die in April en later nog eens in Augustus 1927 tusschen de nationalisten en de communisten werd geproclameerd Tenslotte zijn er in de commu nistische gelederen allerlei ontevreden elementen: door hongersnood bedreigde boeren, uit hun troep verjaagde bandieten en teleurgestelde jonge Chineee- zen, die het langzame reconstructieplan van Nanking niet kunnen aanvaarden. Deze communisten zijn niet eens talrijk; hun aantal bedraagt officieel 40.000 (in werkelijkheid misschien ha'f zooveel) op een bevol king van honderden millioenen. Doch getallen zeg gen in China niets, want een ontwikkeld commu nistisch student, kan zich gomakkelijk tot leider ma ken van e-m klein legertje boeren, die nooit van Marx of Lenin hebben gehoord. Zal het de coalitie gelukken. Nanking ten val te brengen? De onderlinge band berust op een gemeen- schappelijkqn haat jegens den persoon van Chiang Kai Sjek en de door Nanking nagestreefde ordelijke, geregelde toestanden. Zij willen visschen in troebel water, doch hun ideeën zijn bij lange na niet aan elkaar gelijk en zij kennen elkaar genoeg om te we ten. dat een gezamenlijke overwinning op Nanking onvermijdelijk gevolgd zou worden door een verbit terde onderlingen strijd om de macht. Doch de oppositie staat in zooverre sterk, dat zij niets te ver liezen heeft en altijd kan wegvluchten in de heuvels en bergen van Zuid-China. Nanking moet echter naar alle fronten strijden het land besturen, China door de Europeesche staten als hun gelijke doen aanvaarden en zooveel mogelijk toch nog orde hand haven en bloedvergieten voorkomen Doch de betere legers en de hoogst bekwame aanvoerders zullen naar wij hopen. Nanking in staat stellen, zich te handhaven. (Nadruk verboden.) Openbare strafzitting van Maandag 29 Juni. TWEE COMPAGNONS. DIE DE STELLING HUL DIGDEN: LOODEN PIJPEN, SAMENDEELEN. Een exceptioneel lange en dunne 19-iarigen jonge ling. genaamd Pieter KI., wonende te Hoorn en mo menteel werkzaam op de conservenfabriek te Alk maar tegen een afwisselend salaris, verscheen heden als eerste en laatste compasant in cie openbare straf zitting voor den van zijn welverdiend buitelandsch uitstapje behouden terug gekomen Politierechter Mr. Ledeboer, zulks naar aanleiding van het volgen de hem ten laste gelegde misdrijf van heling. Onze jonge vriend had zich namelijk op Zondag 22 Februari in gezelschap van een 16-jarigen mak ker uit een min of meer nonchalant gezin begeven naar de naburige gemeente Berkhout, alwaar in een der naar de eischen des tijds ingerichte café's een balavond werd gegeven. Natuurlijk was het de be doeling van de jongelieden zich dien avond te wijden aan het edele dansverrnaak. doch ten einde het aan gename met het voocdeclige te paren, nam de jorvg3te snaak tevens cie kans waar, om uit de afgelegde opperkleederen en handtaschjes van onderscheidene andere baldeelneemsters de al of niet goed gevulde portemonnaies weg te nemen zoodat de balexcursu ten slotte nog een aardig batig saldo opleverde. Evenwel, boontje komt om zijn loontje, de ge waarschuwde politie bleef niet werkeloos en had het geluk den jeugdigen boerenbalroover op te sporen, waarna bleek. dat ook zijn 19-jarigen vriend behoor lijk had meegenooten van de verworven gelden en hier dus het spreekwoord „samen gevangen, samen gehangen in toepassing kon worden gebracht. Beide jongelieden waren althans heden op de po- litierechterszitting gerequireerd, geëxorteerd door va der of moeder, zooals de wet gewoonlijk voorschrijft of wenschelijk acht. Eerst stond terecht met gesloten deuren de 16-ja- rige goochelaar met de portemonnaies en daarop verscheen in het openbaar gemelde jongeling Pie ter K., van wien zijn vader verklaarde, dat zijn zoon achterlijk was en een suiligen jongen, die er zich door ieder liet tusschen nemen. De heer Wiggers. ambtenaar der reclasseering, had een uitvoerig rapport uitgebracht, noemde den knaap wel wat moeielijk en bijzonder en sprak als zijn rneening uit, dat het wenschelijk geacht kon wor den. hem in observatie te nemen, opdat kon worden nagegaan of verdachte voor zijn daden ten volle ver antwoordelijk kon worden geacht. Een voorwaarde- nu slapen door 't geraas van d« motors. Er waren in die straat een theater, een music-hall, vergaderzalen, een concertzaal, een markt, een brouwerij, een leeszaal en een theesalon, net als in Regentstreet (niet dat Mevrouw Challice iets gaf om die zoogenaamde Chineeechc thee); ook kerken en kapellen, en als men den eenen kant uit liep, kwam men in Barnas en aan den anderen kant be gon de gemeente Wimbledon. Mevrouw Challice woonde ln Wester Road, die weg begon op den hoek van de Hoogstraat, waar de vlschwinkel was een inrichting waar echte zeetong altijd te krijgen was, ofschoon 't raadzaam was ze niet op Maandagmorgen te koopen, natuurlijk. Putney was een plaats, waar men rustig, zon der ergernis wonen kon. Men had daar zün huisje en zijn meubels, en kon er van zijn inkomen leven: men wist er de prijzen van alles, wat er te koop was en ken de den aard van de menschen, waardoor men vergevens gezind werd jegens de zwakheden van zijn naasten. Een dienstbode hield men er gewoonlijk niet, omdat dienst boden zoo veelelschend waren en omdat ze nooit iets zoo goed deden als men 't zelf deed. Een werkster kwam nu en dan een handje helpen, als ge een aanvechting van luiheid hadt, of als er 't een of ander gelucht moest worden in 't achtertuintje. Met een werkster, een paar handschoenen voor 't ruwe werk cn een gaskachel, was 't huiswerk 't praten er over niet waard. Eerzucht of afgunst kende men daar niet. evenmin het verlangen, om precies te weten, wat de rijken deden en dat ook te doen. Met kunst hield men zich daar niet op, en niemand kreeg 't in zijn hoofd zich daarover druk te maken. Men was er rijk. omdat men minder uitgaf, dan men ont ving. Men gaf zich niet over aan bespiegelingen over de oorzaak der dingen of over de mogelijke afwikkeling der maatschappij In de volgende honderd jaren. Als ge een arm, oud vrouwtje op straat zaagt, kocht ge een doos lucifers van dat oude schepseltje. Het maatschappelijke verschijnsel, dat u hoofdzakelijk tot een rechtmatlgcn, toorn aandreef, was 't schouwspel van rijke menschen. die steeds meer geld verdienden en zoo het brood ont namen aan arme lieden, die 't noodlg hadden. De eenlge smetten op t leven ln Putney waren blijkbaar het ru moer en 't gevaar in de Hoogstraat, de duurte van be trouwbare wasscherijen, de man leren van een dame van middelbaren leeftijd aan 't postkantoor, (de andere da mes aan 't postkantoor mocht Mevrouw Challice graag lijden) en de afwezigheid van een geechikten man in huls. Het leven ln Putney scheen Priam Farll aan een utopie te grenzen. Het scheen wel een sprookje het sprookje van vriendelijke welwillendheid, eenvoud en gezond verstand. Zijn eigen leven scheen hem, daarbij vergeleken een ongelukkig, nutteloos streven naar iets onmogelijks. Kunst? Wat was kunst? Waartoe leidde ze? Hij walgde van kunst, walgde van alle bezigheden, waarmee hij zich tot nu toe onledig gehouden had en die hij voor 't Leven had aangezien. Eén klein huisje won het van alle Europeesche hotels. „U blijft hier zeker niet lang?" vroeg Mevrouw Chal lice. „O, neen," zei hij, ,.lk moet nu een besluit nemen." „Zoekt u een andere betrekking?" „Een andere betrekking?" „Ja." Haar glimlach was overredend en noodde tot praten. „Ik weet nog niet. wat ik doen zal," zelde hij bedeesd. „U moet ©en aardig potje gemaakt hebben", zei ze nog steeds glimlachend. „Dat lijkt mij ten minste zoo. Maar sparen is een gelukje. Het hangt er van af. hoe men begint. Het ia een gewoonte. En Ik zou 't niemand ooit kwalijk nemen, als hij niet spaarde. En mannen!" Zij scheen te willen zeggen, dat zij 't mannen ln de eer ste plaats vergeven kon, als zij niets spaarden. Zij was ruim van opvatting, dat was zeker. Ze begreep de dingen en de menschelljke natuur ln 't bijzonder. Zij behoorde niet tot die schepsels, zooals een man er soms ontmoet schepsels, die altijd op de loer liggen, om op iemand aan te vallen, en wien 't onmogelijk is toegevend te zijn voor mannelijke zwakheden zachte, glimlachen de wezens, met dunne lippen, haar. dat van voren 'n beetje dun wordt en een rustigen, al wetenden toon. die schijnt te zeggen, „ik weet er alles van". Mevrouw Chaili- ce had een mond. die even ruim was als haar denkbeel den. en een volle onderlip. Ze was een vrouw, die u als 't ware tegemoet kwam, als ge van wal gingt steken ten einde den gevaarlijken weg over te steken, die de beide sexen scheldt. Ze begreep, omdat ze begrijpen wilde En als ze niet begrijpen kon. maakte ze zichzelf wijs. dat ze 't wel deed: wat op 't zelfde neerkomt. Ze was er een levend bewijs van. dat voor haar sexe maatschappelijke verschillen niet werkelijk meetelden. Niets telde mee. wat haar betrof, behalve een verschil, dat veel dieper is dan eenig maatschappelijk onderscheid het histo rische verschil tusschen Adam en Eva. Ze was balsem voor Priam Farll. Ze zou evengoed balsem geweest zijn voor koning David, Uriah. den Hetlhiet, Socrates. Rous- seau, Lord Byron. Heine of Charlie Peace. Zij zou hen allen begrepen hebben. Allen zouden ze steun gevonden hebben in haar gemoedelijkheid. Was ze een dame? Och! Ze was een vrouw. Haar temperament trok Priam Farll aan als een mag neet, Vrijelijk te genieten van haar onbekrompen sym pathie scheen hem de grootste belooning na alles, wat hij ondervonden had. Zij was voor hem de veilige herberg na den verlaten, eenzamen straatweg, de oase na den storm, schaduw na den zonnebrand, slaap na de slape loosheid, verlossing na onuitsprekelijke kwelling. Hij had er in één woord behoefte aan, haar alles te vertellen, omdat zij geen lastige verklaringen vragen zou Zij had hem een aanknoopingspunt gegeven in haar ge sprek over sparen. Als antwoord op haar veronderstelling „u moet een aardig potje gemaakt hebben", kon hU ter loops opmerken: „Ja, ongeveer honderd veertig duizend pond." En dat zou op een heel natuurlijke manier langzamer hand lieden tot een volkomen verklaring van de mo«l- lijkheden, waarin hij zich bevond. In vijf minuten zou hij haar de hoofdpunten verteld hebben, en die zou ze begrepen hebben: daarop zou hij haar zijn angstig en vernederend half uur ln dc Abbey beschrijven, en ze zou haar wonderbalsem uitstorten over zijn pijnlijk verwonde gevoeligheid. En zijn smarten zouden genezen zijn en zij zouden samen overleggen, wat hem nu te doen stond. HIJ zag in haar zUn toevlucht, een edelmoedige vergoe ding, die het löt hem toegedacht had, na 't verlies van Henry Leek (wiens overblUfaelen nu rustten in 't Natio nale Walhalla). Alleen zou 't noodig zijn, geleidelijk alles te vertellWL Het zou wat wonderlijk klinken, als hU op eens zei: .Ja, honderd veertig duizend pond." De som was te belachelijk hoog (hoewel juist). De erg ste van dat de som (tenzij zU haar onmogelijk hoog vond) geen aanleiding geven zou tot de rest van de verklaringen HU moest een ondeern weg Inslaan. Bijvoorbeeld „Die zoogenaamde dood van Priam Farll benut op een vergissing." „Een vergissing?" zou ze uitroepen. Dan zou hij zeggen „Ja, Priam Farll is niet dood, zUn knecht is dood." Waarop zU zou uitbarsten „Maar jij bent toch zUn knecht!" HU zou dan eenvoudig zijn hoofd schudden en zij zou aandringen „Maar wie ben JU dan?" En hU «ou zoo kalm als 't hem mogelijk was ant woorden ,Jk ben Priam Farll. Ik zal je precies vertellen hos allee gebeurd is." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5