Landbouw en Veeteelt. Waarnaar men luistert Ernstige brand te Rotterdam. Steenbrand of stinkbrand in de tarwe. GEVAARLIJKE GRAANZIEKTE. Dezer ringen vroeg mij iemand eenige inlichtin gen over steenbrand in de tarwe. Het was een vluch tig onderhoud: alles er van vertellen, daarvoor was geen gelegenheid en dit bracht schrijver dezes op het idéé om over eenige veelvuldig voorkomende grannziekten eens eenige artikeltjes te schrijven. Wellicht dat meerderen zich voor dit onderwerp in teresseeren. Allereerst een vraag Weet ge, geachte lezer, hoe groot do schade getaxeerd wordt in ons land aan gemis aan graankorrels, tengevolge van het optre den van deze ziekte? Schrik niet. Bij een normalen uitzaai beloopt de schade bij een gewone, normale aantasting ongeveer 15000 H.L. graan per jaar. Geen wonder dat deze ziekte en haar bestrijding en voor koming in de belangstelling heeft gestaan van vele professoren, die studies van plantenziekten maken en het resultaat is ook hier weer: de wetenschap heeft net zoolang gevorscht en gesnuffeld aan ge zonde en zieke exemplaren, totdat zij het geheele verloop van deze ziekte kende. Toen men eenmaal zoo ver was. was het zoeken van bestrijdingsmidde len slechts een kwestie van tijd en de praktische landbouwer die deze middelen toepast, zal er zeker niet meer hij denken dat hij deze middelen heeft te danken aan de wetenschap De weldenkende land bouwer zal om deze reden en om nog vele andere dan ook. niet smalend neerzien op de menschen van wetenschap. Deze toch zijn voortdurend in de weer om het bedrijf meer productief te maken. De oorzaak van steenbrand. Steenbrand dan wordt veroorzaakt door een zwam. welke als zoo\e!e andere zwammen parasitisch leeft, d.w.z. ten koste van het gewas. Nu het graan in de aren schiet, gaan de gezonde aren door de zwaarte der korrels buigen, de door de ziekte aangetaste aren (de „brandaren") blijven evenwei rechtop staan. De hrandkorrels zijn iets breeder. korter en dikker dan de normale tarwekorrels en persen de kafjes. waar zij donker doorheen schemeren eenigszins van één. waardoor de nar een eigenaardig voorkomen krijgt. De hrandkorrels In de nar zijn uitwendig geheel on geschonden. maar zij zijn blauwgroen van kleur op een tijd, waarop cIp gezonde, rijpende korrels reeds geelachtig groen zijn geworden: drukt men ze stuk. dan vindt rnen de plaats van het meel ingenomen door een aanvankelijk weekachtigc massa, later door een zwart poeder De zieke korrels ruiken naar bedorven pekelharing, en wel soms zoó erg, dat rnen reeds, als men langs door steenbrand aan getaste tarwe-akkers loopt, de reuk duidelijk kan waren. Do brandaren zelf zijn doorgaans iets langer dan de gezinde aren. terwijl de planten waaraan brsn laren groeien, korter zijn dan de gezonde, zoo dat men. ais het gewas mg niet vólkomen rilp is. om ze te zien. van boven af in de te veld staande tarwe inrel kijken. Dikwijls zijn alle aren van e in en dezelfde plant aangetast en bijkans altijd zijn in een stoenbrand- ne.ar alle korrels door hrandkorrels vervangen: zel den vindt men alleen de bovenste of alleen de on derste helft der aar door brand aangetast. Nog grooter uilzondering is het wanneer over haar ge heele lengte de eene helft der nar gezond, de an dere helft ziek is. Vóór den tijd van rijpheid der korrels is het nier gemakkelijk, met zekerheid te zeggen, of een aur al of niet brandvrij Is. De halm. die een branderige aar zal dragen, ontwikkelt zich in den aanvang iets vlug ger dan de andere halmen en de kleur der bladeren is Iets meer donker groen Maar weldra vertraagt zich de groei, zoodat per slot van rekening de brand- plant iets korter blijft dan de gezonde planten. En de meer donkergroene kleur der bladeren houdt ook geen stand: integendeel deze worden later geelach tig groen. Ook zijn de brandplanten meer vatbaar voor roest dan de gezonde planten: dit is dan ook de oorzaak, dat hare bladeren vaak spoedig geheel en al geel worden. Hoe de ziekte verspreid kan worden. De oorzaak van deze ziekte is een zwam. zeiden we boven. Zwammen vermenigvuldigen zich o.a. door sporen: dit zijn vruchtjes, microscopisch klein, wel ke veelal langs ongeslachtelijken weg ontstaan. Bif het dorschen nu worden de hrandkorrels'* voor het meerendeel stukgeslagen en het daarin vervatte zwarte poeder (de sporen) wordt daarbij over de gezonde korrels verspreid. I.ater vallen velen er wel weer af. maar vele sporen blijven in de groeve der korrels en aan haren hehanrden top kleven. Wor den nu zoodanige tarwekorrels voor den zaai ge bruikt. dan brengen zij de ziekte een volgend jaar weer op de tarweakkers. De sporen nl die op de uitgezaaide tarwekorrels kleven, komen na het uit zaaien in den grond tot kieming en na eenige ver vormingen te hebben ondergaan groeien de kiem- bu«zen der sporen ten slotto in de kiemwortels der graanplant Alleen kiemende graanplantjes kunnen klzoo besmet worden. Komen de plantjes ziektevrij door de jeugd heen, dan is er van een besmetting geen sprake meer. Men kan steenbrand dus niet van de buren krij gen. Tijdens het rijp worden der aar kan de ziekte dus ook niet van rle eene plant op de andere over gaan. Trouwens sporen van steenbrand stuiven niet. Toch is het gewenscht om zichtbaar besmette planten te verwijderen, omdat daardoor zaaizaadbe smetting wordt voorkomen Iedere korrel kan n.1. •enige millioenen sporen voortbrengen. Vocht werkt het optreden der ziekte in de hand. Welke zijn nu de omstandigheden, die op het op treden van steenbrand van invloed zijn? Voor de kieming dor brandsporen is vochtigheid een eerste vereischte. Het voorkomen van brand wordt dus door aanhoudende vochtigheid van den grond en door nat weer ten tijde van de ontwikkeling van de tarwe in de hand gewerkt. Ook de bemesting heeft invloed op het optreden van brand. 1e. in zoo ter bemesting met stalmest een grooter waterhou dend vermogen van den grond kan veroorzaken en 2e doordat daardoor de kiemende sporen meer voed sel in den grond vinden en een rijker vertakt mvce- luuo kunnen voortbrengen De structuur van den grond is ook van invloed voor het al of niet optreden. Het meest treft men de steenbrandplaat- sen aan langs de greppels en op de wendakkers. Hoe langer de jonge tarweplantjes in den toestand blijven, waarin rij vatbaar zijn om door de brand- 7\van> hesmet te worden, des te meer kans is er op hrnnd in het graan. Ongunstig weer kort na den zaaitijd werkt dus het optreden der ziekte in de hand. Ook de tijd van raaien is niet zonder invloed. Oe sporen besmetten de kiemplantjes der tarwe het best bij pl.m. 10 gr. C.. veel minder gemakkelijk bijv. bij 15 gr. C. Laat uitzaai«n van het zomergraan en vroeg uitzaaien van het wintergraan kan dus tot een zekere hoogte een voorbehoedmiddel zijn als men geen betere had. Met stalmest In den grond gebracht. Zooals we boven reeds aangaven, geschiedt de verbreiding van de kwaal hoofdzakelijk door bet zaad. waaraan brandsporen kleven. Maar ook het stroo. afkomstig van tarwevelden, waar brand op voorkwam, kan brandsporen bevatten Met het stroo komen deze soms in den stalmest, waar zij kunnen kiemen en als dan later die stroomest op 't veld komt, wordt ook daardoor het land besmet Stroo en afval van gedorscht graan wordt wel aan 't vee gegeven. De brandsporen. welke daaraan mochten kleven, schijnen in 't darmkanaal haar kiemvermogen niet altijd te verliezen. Met den mest kunnen zij weer op 't land worden gebracht en ten slotte kunnen brandsporen. eenmaal in den grond aanwezig of daar zelfs jaren in kiembaren staat als sporen overblijven, zoodat eenmaal besmette grond kans heeft een tijd lang besmet te blijven. Niettegenstaande deze mogelijkheden van besmet ting. is het gelukt door ontsmetting van 't uit te zaaien graan, zulke prachtige resultaten te berei ken. dat men gerust kan zeggen, dat de brand bij kans uitsluitend ontstaat door het gebruik van be smet zaaizaad, zoodat alle andere mogelijke bron nen van besmetting weinig praktische beteekenis olljken te hebben, aangezien de sporen in de mest of in den grond niet altijd bij de ontkieming pre cies de kiemwortel van een graanplant naast zich vinden. Niet in alle deelen van ons land komt de steen brand der tarwe even veelvuldig voor. In Groningen, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, de provincies waai de meeste tarwe wordt verbouwd komt de ziekte over het algemeen het minst voor, omdat de landbouwers uit die streken veelal tot ontsmetting over gaan, doch men moet niet gelooven dat dit 100 van het aantal doet. Ook in deze provincies wonen er nog tal van landbouwers die uit een ze kere sleur of niet te overwinnen gemakzucht niet- ontsmet graan uitzaaien. De grofste uitbreiding verkrijgt deze ziekte evenwel in streken waar men nog niet zoo vast doordrongen is van de waarde van het ontsmetten Veelvuldig komt de ziekte voor in de IJselstreek, in Utrecht en de Betuwe. Behalve in tarwe komt steenbrand ook voor in gerst. Ook hier treffen we korrels aan, waarbij de zwarte sporenmassa blijft besloten binnen den wand der korrels, welke een wit zilverachtig vlies om de sporenmassa vormt. Men spreekt bij gerst van „hardbrand" of bedekte gerstbrand. Haverstecnbrnnd komt In het algemeen weinig voor. Wel vinden wij bij haver meermalen zwarte korrels, doch dan hebben we veel eer te doen met haverstuif- brand. De bestrijding. Wat de bestrijding aangaat nog het volgende. Reeds bij de Romeinen vinden wij een bestrijdingswijze be schreven. Zij behandelden hun zaaizaad door het eenigen tijd te weeleen in gier of in wijn. Ook wel in pekel en in kalkmelk. Vnn lateren datum dagtee- kent het gebruik van kopervitriool, terwijl wij in de 19de en in het begin der 2oe eeuw ook vinden beschre ven proeven met verdund zwavelzuur (0.75 ka- liumsulphide (1 en het door Jenssen aanbevolen Cerespoeder. Verder wordt er nog gesproken van for- maline, en vnn suhlimnnt. De laatste Jaren nemen naast kopersulfaat germisan en uspulun een zeer voorname plaats in. In den aanvang gebruikte men kopersulfaat aldus: Men loste V2 K G. kopervitriool op in 100 L. water, cn hierin werd hot zaad, dat zich in een mand bevond, langzaam, onder voortdurend omrofren geschud; men zorgde er voor dat de vloeistof 1 d.M. boven de korrels bleef staan. Korrels, die niet zonken, werden afge schept en vernietigd. Na 1216 uren in het, had te hebben gestaan, werden de zaden gedroogd aan (ie lucht en verzaaid. Deze methode nu heeft zoo goed als geheel plaats moeten maken voor de gewone omschepmethode. Voor 1 H.L. tarwe lost men 15 K.G. kopervitriool op in 2Vz Liter water cn maakt daar mede het graan door de overgieting van de oplossing en eeri daarop volgend herhaald omscheppen even vochtig. Deze methode eisrht minder tijd en de aldus gevitrioolde tarwe wordt niet zoo nat, zoodat zij dade lijk geschikt is om te worden gezaaid. Deze omschep methode verdient dus verreweg de voorkeur boven Kuhn's onderdompelingsmethode. Inplaats van kopersulfaat gebruikt men tegenwoor dig ook veel germisan en espuln als ontsmetter. Dit laatste preparaat komt in den handel als Uspulun- droogontsmetter en heet dan Tillantin R en als nat- ontsmetter onder den naam van Uspulun-Universal. Van Tillantin R gebruikt men 300 gran op 100 K.G. tarwe, welks droogontsmetting 't besie geschiedt met een speciaal (laarvoor in den handel gebracht ap paraat of in een gesloten vat dan kan worden rond gedraaid. Het is zaak om de maatregelen zoo te tref fen dat men bij het ontsmetten geen kans beloopt om deze droog-ontsmettingsmiddelen als stof in te ade men. Droog ontsmetten heeft dit groote voordeel dat een latere besmetting van het zaad goed bijv. in zak ken en in de zaaimachines moeilijk tot stand komt. Bii nat-ontsmetting moet men er op bedacht wezen dat zaaimachines, zakken en gereedschappen mede moeten worden ontsmet, om herbesmetting te voorko men. Een goede bedrijfsleider weet dit allemaal wel en zal er zijn maatregelen naar treffen. Gezonde aren met veel stukkige korrels zijn de beloor.ing voor zijn ontsmettingswerk tegen steenbrand. Een volgende maal zullen wij eens iets vertellen over stuifbrand, een niet minder gevaarlijke ziekte in onze graangewassen. S. V. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Sleepersknecht overleden. Bij het hooien In een weiland te Arnhem la Donderdag een sleepersknecht. die den wagen oplaadde, van den hoog geladen wagen gevallen Hij verwondde xich daarbij zoodanig, dat htj niet meer kon loopen. HU werd In het Elizabeth-gasthuls aldaar opgenomen, waar bleek, dat hfj zijn ruggegraat gebroken had. Hij is aan de gevolgen overleden. BOM ONTPLOFT IN EEN GOEDERWAGEN. Drie slachtoffers. Op het goederenstation Tlvoli te Rome Is Donderdag bij het openen van een uit het buitenland gekomen wa gen een bom. die daarin was verborgen, ontploft De wagen werd geheel vernield, bovendien werd een vleu gel van het station zwaar beschadigd. De arbeider, die den wagen had geopend, werd gedood, een tweede ar beider stierf kort na aankomst In het ziekenhuis. De toe stand van een derde slachtoffer Is hopeloos. NOODWEER IN HONGARIJE. Groote schade aan den oogst toegebracht Uit Boedapest: Naar uit Szegedin gemeld wordt heeft in de afgeloopen dagen In die buurt een hevig noodweer groote schade aangericht Het district werd totaal verwoest Over een oppervlakte van 40 K.M. bij 8 10 K.M. is de oogst te gronde gegaan. De regeerinj heeft onmiddellijk maat- rejelen genomen om den nood te lenigen. Logement in de Lamst eeg ln vlammen op gegaan. De bewoners naar boven ge vlucht. - Een van hen door een springzeil gered, een tweede bij een sprong oit het raam op slag gedood. Donderdag heeft zich bij een feilen brand in een logement in de Lamsteeg te Rotterdam een tragisch ongeluk afgespeeld. Omstreeks kwart over drie merkten voorbijgangers, dat rook kwam uit de derde verdieping van het be wuste pand, in welk pand gevestigd is het logement van den heer Schaftenaar. Terstond zijn enkele per sonen naar boven geloopen, maar ter hoogte van de tweede verdieping gekomen, stuitten zij reeds op zul ke dikke rookwolken, dat verder gaan onmogelijk werd. Zij hoorden luid geknetter en het was er ondra( gelijk warm. Zij moesten dus onverrichter zake terug- keeren. Inmiddels waren evenwel twee mannen ver schenen voor een van de ramen van de tweede ver dieping en zij riepen dat zij de trap niet meer af kon den komen. Van de straat af beduidde men hen zich kalm te houden en eenige burgers spoedden zich naar de Kaasmarkt, waar een glazenwasscherswagen stond, teneinde de noodige ladders te halen. Anderen renden naar de zijde van de Hoogs'raat, vanwaar zij spoedig terug kwamen met een dekzeil, dat zij van een sleeperswagen hadden gehaald. Onderwijl waren zooveel menschen in de smalle straat samen ge stroomd, dat de menschen met de ladders groote moeite hadden zich ruim bean te maken. Het zeil werd in dien tusschentijd uitgespreid gehouden. De beide mannen in het huis waren inmiddels van de tweede naar de derde verdieping gegaan, om dat de brand zich op de tweede étage blijkbaar zeer snel uit breidde en de trap naar beneden brandde. Een van de twee, een kleurling, sprong zoodra hij diep onder hem het uitgebreide zeil zag. kordaat naar beneden. Hij kwam behouden in het zeil terecht. De andere man, die niet goed ter been was en zich vermoedelijk voor het maken van den sprong niet goed kon afzet ten, had inmiddels het bovenlijf ver over de venster bank gewerkt, blijkbaar met de bedoeling zich op die manier te laten vallen. Of hij daarbij op het laagste oogenblik het evenwicht heeft verloren, of dat hij zich in zijn zenuwachtigheid te vroeg heeft laten vallen, zal wel altijd een raadsel blijven, maar juist op het moment, dat de orste man in het zeil lag, dat ten gevolge van den smak dicht gevallen was, zagen de omstanders tot hun ontzetting, het lichaam van den anderen man langs den gevel omlaag storten. Het kwam op een uithangbordje terecht en sloeg daarna met ean doffen smak op straat naast het zeil. De man, wiens schedel verbrijzeld was, was op slag dood. De ontzetting onder de omstanders laat zich niet beschrijven. Zoo snel als dit mogelijk was werd het slachtoffer het naastgelegen café binnengedragen. De G.G.D. heeft het lijk daar afgehaald en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De naam van den ongelukkige is A. Vromen. De man was 52 jaar nud. De andere bewoner, de 32-jnrige A. Schaeltz. een Surinamer, had brandwonden aan bei de handen bekomen. Ook hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, en daar ter observatie opgenomen. In de korte spanne tijds dat dit alles zich afspeelde hadden drie andere bewoners kans gezien het huis te verlaten Twee van hen, de pen sionhouder S. Schaftenaar en zekere E. Brandligt waren nog langs de trap naar beneden gekomen; d9 ZONDAG 5 JULI. HILVERSUM (1875 M.) V-A.R.A. 8.308.45 Ochtendgymnastiek door G. Kleerekoper: 8.50 Voetbalmededeelingen en Postduivenberlchten9.00 Tulnbouwhalfuurtje door S. S. Lantinga; 9.30 Het V.A.- R.A.-orkest oJ.v. Harry Wiggelaar; 9 50 „Het Nieuwe Rijk" door Martlen Beversluis: 10.10 Orkest; 11.00 Zon dagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek; 11.20 Or kest; A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.01—1.00 Het A.V.R O.-octet o.l.v. Louis Schmidt; 1.001.30 Radlo-volks-unlversltelt; 1.30— 2.00 Octet: 2.002.30 A.V.R.O.-Boekenhalfuurtje; 2.30 3.00 Gramofoonmuzlek; 3.004.30 A.V.R.O.-radio-tooneel „Marijke": 4.305.00 „De Bruiloft van Pop Topsy"; daar na sportberichten van Vaz Dias. V..AR.A. 5.00 Tijdsein; 5.01 Orgelspel door Johan Jong; 5.15 Kin deruurtje; V.P.B.O. 6.00 R&dlo-volks-unlversiteiL 6.30 Wijdingsuur. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.018.15 Nieuws- en sportberichten van Va* Dias: 8.159.00 Het Omroep-orkest ol.v. Nico Treep; 9.0O—9.15 Louis Noiret zingt en speelt uit zijn nieuwe operette Prof. Witklei"; 9.159.30 Omroeporkest9.30 —9.50 A.V.R.O.-Radio-tooncel. Opvoering van „Pak-Idylle" 9.5010.20 Omroeporkest; 10.2010.35 Louis Noiret met vroolijke liedjes; 10.3512.00 Kavocs Lajos en zijn or kest; Sluiting. HUIZEN (298 M.) K.R.O. 8.30—9.30 Morgenwijding door Pastoor L. H. Perqutn. N.C.R.V. 9.309.50 Orgelspel door J. H. Verkerk; 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Utrecht; KRO. 12.00 Tijdsein: 12.01—1.30 Het K.R.O.-Sextet, o. 1. v. Piet Lustenhouwer; 1.302.00 Spreker Mr. W. J. L. van Els. Onderwerp: Toestanden in Peking; 2.002.30 Lite rair halfuurtje; 2.304.30 Middagconcert door het Nlj- meegsche Symphonleorkest „Senphonla", o.l.v. Frits Jak- ma; 4.305.00 Zlekenuurtje. N.C.R.V. 5.005.50 Gewijde muziek; 5.50—7.45 Kerkdienst uit de Geref. kerk (Oosterkerk) te Utrecht; K.R.O. 7.458.10 Sprekester: Mevr. M. Steyger Asperslagh: 8.10 10.40 Het K.R.O.-orkest oJ.v. Johan Gerritsen; pl.m. 9.30 Nieuwsberichten Va* Dias; 10.40—11.00 Epiloog door het Klein koor oJ.v. Jos. H. Plckkera MAANDAG 6 JULI. HILVERSUM (1875 M.) A.V.R.O,. 8.00 Tijdsein; 8.01—10.00 Gramofoonmuzlek; 10.01— 10.15 Morgenwijding; 10.20—12.00 A.V.R.O.-kwartet o.l.v. Dick Groeneveld; 12 00 Tijdsein; 12.15—2.00 Het A.V.R.O.- Octet o.l.v. Louis Schmidt: 2.00—250 Verzorgen van den zender; 2.30—3.00 Oude Piano-muziek. te spelen door Eg bert Veen; 3.0O—3.15 A. D. Hilderbrand leest voor: derde A. v. d. Meer was het dak op gevlucht, waar hij door personeel van de brandweer aan de achter zijde vanaf is gehaald. Deze drie menschen hadden geen letsel gekregen, doch waren zóó overstuur, dat de politie het niet wenschelijk achtte hun een ver hoor af te nemen. Inmiddels had de brand zich van de derde étage naar den zolder verplaatst en het duurde ni£t lang of de kap van het pand brandde door, waarjia de vlammen naar buiten sloegen. Omstreeks kwart over vier was de brandweer den brand meester; de tweede en derde verdieping en de zolder waren geheel uitgebrand. De eerste verdie ping heeft zeer veel waterschade. Tot vrij laat gis teravond is de afdeeling hrandbluschmiddelen met de nablussching bezig geweest. Groote petroleumbrand in Texas. Schepen in vlammen opgegaan. De schade voorloopig niet te overzien. Volgens berichten uit New York zijn Donderdag in de petroleumhaven van Port Arthur (Texas) de beide Amerikaansche tankschepen Currier (4711 ton) en Gulf van Mexico (3S07 ton) in brand geraakt. Het vuur nam spoedig ontzaglijke afmetingen aan en breidde zich uit tot een deel van de havencomplace- menten. De brand woedde op het oogenblik, dat dit bericht geseind werd, nog voort. Vijf groote mótorboo- ten zijn in brand geraakt ten gevolge van het feit, dat groote hoeveelheden petroleum die op het waler drij ven, in brand zijn geraakt. Deze booten zijn geheel uitgebrand. De aangerichte schade is voorloopig niet te over zien. Italiaansche regeering en v a t i c a a n. De pauselijke nota. Het B.T.A. meldt uit Vaticaanstad: In gezaghebbende kringen in het Vaticaan verklaart men, dat de jongste mededeelingcn van den paus aan de Italiaansche regeering geen eigenlijke nota is, maar meer een verzoek om Inlichtingen. Men bevestigt, dat de toestand ernstig blijft Breuk tusechen Paus en Mussollnl? Het Vaticaan wil in Italië vermijden wat met de kerk ln Spanje is gebeurd. Van particuliere zijde verneemt „Het Volk" uit Londen; Uit Rome wordt gemeld, dat de paus op het punt staat een nieuwe nota aan de Italiaansche regeering te over handigen en wel ln de eerstkomende dagen. Ditmaal zei de nota geen verzoeningsgezinden toon aanslaan, vc-eleer het tegendeel en verzoening onmogelijk maken. Men zegt zelfs, dat de paus de offlcieele betrek kingen tot Mussollnl zou willen afbreken met het oog op wat ln Spanje met de katholieke kerk is gebeurd, waar men zich te nauw met een niet populair bewind heeft verbonden. In pauselijke kringen schijnt men te vreezen, dat wat in Spanje is gebeurd in Italië niet on mogelijk Is. Paus Plus wil de kerk in Italië niet zien vallen met het fascisme. Van zijn kant zou Mussolinl er weinig om geven of de paus de betrekkingen verbreekt, daar hij meent, dat de pauselijke Invloed ln Italië zeer wordt overschat. Hij zou er zelfs niet tegen opzien In Italië een krachtige anti- clericale campagne te beginnen, overtuigd, dat de ge heele Italiaansche bevolking op zijn hand is. „De Inbreker", uit Het hart van Amerika"; 3.15—3.45 Gramofoonmuzlek; 3.454.30 Orgelconcert in het Kur- haus te Schevenlngen; 4.305.30 Kinderuurtje; 5.306.30 Het Omroep-Qrkest o.l.v. Nico Treep; 6.307.00 A.V.R.O. Boekenhalfuurtje7.00—7.30 Orkest: 7.45—8.15 Orkest; 8.15—10.15 Aansluiting van het Kurhaus te Schevenln gen, Volksconcert; ln de pauze Kovacs Lajos en zijn or kest; 10.1510.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.30 —11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest; 11.1012.00 Gramo foonplaten. Sluiting. HUIZEN (298 M.) N.C.R.V, 8.00 Tijdsein; 8.008.15 Schriftlezing; 8.15—9.45 Mor- genconoert; 10.30 Tijdsein; 10.30—11.00 Korte zie-ken- dlenst; 11.00—11.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. J. C. M. Doyen11.30—12.30 Gramofoonplaten12.30 Tijd sein; 12.301.45 Orgelconcert door Jan Zwart; 1.453.15 Gramofoonmuzlek; 3.15—3.45 Cursus knippen en stof- versleren; 3.454.00 Verzorging van den zender; 4.00 Tijdsein; 4.005.00 Zeemansuurtje; 5.00 Tijdsein; 5.00 6.30 Concert; 6.30—7.00 Verteluurtje voor jongeren; 7.00 Tijdsein; 7.007.15 Gramofoonmuzlek; 7.157.45 Spre ker: S. M. v. d. Galiën. Onderwerp: ..'t Eiland der ge- vleugelden"; 7.45—8.00 Gramofoonmuzlek; 8.00 Tijdsein; 8.00—10.45 Concert door het Christ Radio-orkest o.l.v. George Stam; 8.00—9.00 Orkest; 9.00—9.30 Spreker; 9.30 —10.45 Orkest: 10.0510.15 Persberichten Vaz Dias; 10.44 —11.30 Gramofoonplaten. DINSDAG 7 JULI. HILVERSUM (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8 01—10.00 Gramofoonmuzlek; 10.01— 10.15 Morgenwijding: 10.15—10.30 Gramofoonmuziek; 10.30—11.00 A. D. Hildebrand leest voor „Verhuizen"; 11.00—12.00 Solisten-concert; 12.00 Tijdsein; 12.15—2.00 A.V.R.O.-kwartet o.l.v Dick Groeneveld: 2.00—2.30 Va- cantlegangers Attentie!": 2.30—3.00 Verzorging van den zender; 30O—4.00 Knipcursus: 4.00—4.30 Gramofoonmu ziek: 4.305.00 Radio-klnder-koorzang o.l.v. Jacob Ha mel: 5.00Ö.30 Gramofoonmuzlek; 5.307.00 Kovacs Lajos en zijn orkest; 7.00—'7.30 Radio-volks-universitelt 7.458.00 Gramofoonmuziek; 8.00 Tijdsein; 8.019.00 Het Omroeporkest; 9.00—9 30 A.V.R.O.-radio-tooneel: 9.30— 10.00 Omroeporkest: 10.00—10.15 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.1511.00 Omroeporkest; 11.00—12.00 Gra mofoonmuzlek; 12.00 Sluting. HUIZEN (298 M.) K.R.O. 8.000.15 Morgenconcert; 10.00—11.30 Gramofoonmuziek; 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje: 12.00 Tijdsein; 12.00 —1.30 K.R.O.-Trlo; 130—2.00 Gramofoonmuziek; 2.00 3.00 Vrouwenuurtje: 3.003.30 Gramofoonmuziek; 3.30 4.00 Verzorging van den zender; 4.00—4.30 Gramofoon muzlek; 4.30—6.00 Het K.R.O. Kunst-Ensemble o. 1. v. Piet Lustenhouwer; 6.006.30 Uitzending vanwege h* Onderwijsfonds voor de Binnenvaart: 6.30 -6.55 Gram^ foonmuzlek; 6.55—7.15 „Veilig Verkeer": 7.15—7.45 Spre ker: Arien Wltteveen. Onderwerp Fryslan omheech": 7.45—8.00 Verbondskwartiertje: 8.00 Tijdsein: 8.0O—11.00 Concert door het verstrekt K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen; pl.m. 9.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 11.00—12.00 Gramofoonmuziek.

Schager Courant | 1931 | | pagina 10