Geestes-Sport en Uersen-GymnasM Brabantsche brieven. VOOR ONZE DAMMERS ff |4K iP ■1 iH 11 B 111 11 IIP Jfi Hl i tï 1! i ÜÜS m m i§ li fl 03 jU EVENTJES DENKEN VOOR ONZE SCHAKERS FEUILLETON. VERTELLINGEN. Zooas ge ziet. hierboven aan m'nen brief: ik zit 'r. Lijk ik oew vleejen week schreef. Keb 'r gin spierke gras over laten groeien. Toen 't eenmaal in m'nen kop zat, da-d-Idee, ha'k gin rust meer. En toch ee, goeie idee's motte nie laten beschimmelen, dan komen 'r maar motgaten in! Kollesaal zooas ik 't getroffen eb! Prachtweer! 't Was 'n Zondag, toen ben 'k er tusschenuit getrok ken, gloeiend heet. M'nen zwarten lakenschen jas plakte onder m'nen èrmen, maar keb deurgezet. Vleejen week hè'k aangepakt amico, aan gepakt da m'n naaien krokten. Wemmen gehooid, zoo as ge wit en asof 't zoow zijn moest: zoogauw lag 't gras nie plat gemaaid, of d'n hemel trok z'n eigen blaauw en strak over de èèrde en gin vliegenvuiltje was er aan te bespeuren, 'n Noordoosterwindeke schèèrde over do velden en heele plumkes hooi zweefden as veugels deur •t deurschijnend hemelsblauw. Of 't dus droogde! Onze- lieveneerke was wèl mee z'n boeren en k'ad kunnen dan sen van plazier. As zuiver zoow blonken de messen, waar vonken licht van afketsten, die recht in oew oogen piek ten. Ze gongen er deur as deur d'n botter, zoo maalsch was 't gewas. Ze zógen 'r deurhenen, dèèr! En as ik daar zoow sting te lachen van binnen, tusschen m'n eteuvig volk, waar de d aam pen van afkrulden, tusschen die bonkige kearels die de zware zeis deur 't dikke gras sloeg op de maat van 'nen slèèpenden wals, hup, twee drie; hup, twee drie; as ik de veugeltjes fluweelglaan- zend In de kollesale zomerruimte, over d'r schouwers zag vliegen 't broeiënd-geurige hooi in; as ik In de verte t durpke zag drijven in 't onmetelijke moiré van licht, da pèèrlmoerig wemelde; as de wind, zwaar van bosch- en hooigeuren, teugen m'n bloote, kloppende borst aan sloeg; as ik dan de krachten in m'n zielement vuulde spoken, genogt om drie maalsche wefkes tegelijk in de locht te gooien en op te vangen, en dan 't stiekum veur- ultzicht van 'n lollig uitstapke naar Den Haag en de zee, dan wel dan em ik alles tegelijk mee m'n oogen vastgepakt en in de 's zomersche stilte, waar g'alleen de zeizen heurden slissen deur 't gras, teugen Onzenlleveneer gezeed: ,,'t is te veul bekaanst". Maar genogt, 'k zit nouw bij d'n hèring en de zeenimfkes nouw nie hooien! Zooas ik al zee: d'r wier aangepakt vleejen week, en toen 't er mee 't werk naar uitgong zien, da 'k best effen d'r uit kon, toen was 't moeilijk karwei aangebroken om Trui veur m'n idee te winnen. Of liever gezeed: om heur 't teugen mijn idee te laten verliezen. En laat ik oew nouw eerlijk opbiechten, Trui over winnen veur zo'n simpel gevalletje, is veul mellijker as (heel de Noordzee veroveren. Da wil zeggen: de zwem- sterkes van de Noordzee. Heel d'n Vrijdigmiddag, 't was 'nen dag om stukken uit te bijten, maar... eh... d'r zat 'n lillijke pit in, Trui! ha'k verzonnen, verzonnen naar 'n ordentelijk, 'n pront smoesje, waant na vijf-en-dartig jaren rokte zo'n bietje deur oewen veurraad smoesjes henen... Trui", zee lk 's avonds, toen me zo'n bietje zatten te bekomen onder d'n notelèèr, ik mee 'n krukske bruin da-d-heel d'n dag in d'n waterput had gehangen en zoow Ikoud was geworren, da-d-et gloske dof besloeg as ik in schonk. „Trui, ik krijg zoo ineens 'n goei gedacht!" En asof 't me nie zoow kollesaal interzeerde: „hè, wa-d-'n kustelijk bierke is da" en 'k lekte 't schuim van m'n lippen. „Kekt da maantje-n-'s, Truike dat daar achter de hoornen haangt as 'nen oraanje laampion, 't is of 'r vlam. men uit krullen, we zal 't mergen weer heet zijn... toe- teloeriske!" ,,'t Gedacht", zee Trui. ,,'t Gedacht?" peinsde-n-ik haardop, almaar naar de maan kijkend, zonder ze te zien. ,Ja, gij had zo'n wonderlijk goei gedacht, ommers Toen keek lk ze aan en... daar hadde 't sodejabel! M'nen mond beefde van d'n lach en m'n oogen schaterden. Lachend wier ik nijdig op m'n eigen. En toen 'k zuchtend nog 's naar de maan zag, 't was lijk 'nen gloeiend-rooien bol van laaiend vuur, die as 'n wonder deur de schep ping dreef, toen zee ik zoow: „daar schoot me te bin nen da-d-et zoow gezellig zouw zijn as me nouw samen Is 'n week op reis konnen gaan!" „Samen", zee zij, op 'n manier, die beteekende: motte mijn soms emmen. „Nouwja" dee ik nonsjelaant: „of ik olleen"- „Sjuust," snoof m'n aandere helft: „en da schiet nouw peraies da ge naar de maan kekt, zoow in oewen kop... kasjeweel." „Kasjeweel, net as ge daar zegt", zee ik en mee gong ik effen kwansuis aan d'n miestkuil staan waant 'k wier blaauw van ing*ouwen lachen. In ieder geval was d'n kogel deur de kerk, dus schoot 'k al aarig op. Daar kwam d'n Blaauwe d'n erft opgebeend. En veur ik nog „navend" zeggen kon, heurde-n-ik Trui 'm al vragen: „Ok naar de maan gekeken, Tiest en ok *n goei gedacht gekregen, zoow ineens?" Toen kwam ik 'er maar gaauw by veur d'r fouten ge mokt zouwen worren, waant d'n Tiest en ik hadden 's Zondagsmiddags in de „Gouwen Koei", na 't kaartspul de reis al zo'n bietje in 't vat gegoten en nouw kwam ie 's zien hoe da bruin bier schuimde. D'n Tiest na z'n trouwen veul gladder geworren, zee dus niks aanders as: „navend samen", en knipte 'n ogs- ke mee da'k aan kwam stappen van d'n miestkuil. „Ah, d'n Blaauwe," riep ik twèrm gewiest, Tiest" „Kollesaal zee-t-ie: „ge zouw 't afpikken; goei weer •m 't mee verlof te gaan, maar..." en toen trok ie z'n schouwers op of ie zeggen wouw: maar da's veur ons nie weggeleed. ,,Kek", schaamperde Trui: „keb 't toch goed gera&ien, d'n dieën hee ok 'n idee van de maan gekregen!" „Nimme nie kwalijk, Trui" zee d'n Tiest onnoozeikes: „maar 'k ben 'n boon as ik snap wa gij deuzen avond mee de maan te schaften het! Of wil ik 'n paar brokskes ijs gaan halen in „de Gouwe", om op oew muts te leg gen?" „Ik ben verdijd goed bij m'n possetieven Blaauwe," viel ■e toen uit: hè-d-oewen trein al nagekeken? Toen gong d'n Tiest naar den miestkuil Trui nam me toen op van de teuten van m'n klompen tot m'n wenkbrauwen, zee: „slaampaampers", gong naar binnen en zoo stapten d'n Blaauwe en ikke Zondagmer- gen na d'eerste mis, naar de stasie, mee 'n vol karbieske mee zakdoeken, segapen en tabak, allegaar netjes klaar- geleed deur m'n klapmuts. D'n Tiest was nooit verder gewiest as Brussel, maar fcij was ier gaauw gewend. „Schoone stad" zee-t-ie: „maar de menschen daar zou 'k nie gaauw aan wennen. Ze praten ier zoow zochtjes en ze loopen as wassen pop- pekes mee 'n stalen virke aan 't achterènd van d'r rug- gegraat" Ze zijn nie écht, houdt d'n Tiest maar vol, 't is *n penopticum da-d-op z'n kuier is, volgens hum. En toen me giesteravond ergens zatten, laanks de zee, aan 'n smakelijk pilske, mee muziek toen zee-t-ie zoow ineens: ze beginnen ons ier al te kennen, Dré. Keb al 'n paar van die prachtig-aangekleejde wefkes laanks zien komen, die vrlndelijk teugen me knikken en 'n ogske knipten. ,Ge mot naar de zee kijken, Blaauwe," zei Ut: „die is veul schonder." „Oh," zee-t-ie, „is 't in dieën tijd? Kad al 'n paar keer m'n petje afgenomen en gezeed: navend juffrouw. Keb me bedoold, amico! Waant ge wit soms nie of ie oew vernikkelt of dat ie Beerjeus is. In ons lozjement emmen ze radejoow. Toen me van den middag thulskwampen gong ie nie en d'n Blaauwe, die ginnen radioowman is vroeg hoopvol: „is ie naar de kullekes, kastelein?" Wie meneer?" „Zèg maar Blaauwe; d'n radejoow!" „Naar de wat, meneer de Blauw?" „Blaauwe!! Naar de kullekus!" „Oh, ohja, jaja u bedoelt of de radio naar Kulienkens is?" „Sjuust," zee d'n Tiest: „ik praat toch Ollaansch...!" „Nee,1 zee de Kastelein: hij is thuis kijk daar staat ie." ,Of ie kepot is," lichtte-n-ik toe, m'n eigen broerd lachende. O, bedoelt meheer dat? Nee er is nu verzorging van den zender en dan staat Ie stil; maar over 'n kwartier gaat ie weer. Hier heppu 't boekie." Toen keek d'n Blaauwe in 't radejoowboekske en na vijf menu ten wees ie 'n nommer aan en zee: „zet dan as d'n zendert verzurgd is, ditte maar op!" „Ik keek 's en daar sting... Verzurging van d'n hond," causerie deur Piet Jaansen." „Da's 't programma van overmorgen meheer,' zee d'n kastelein, houdt meheer van honden?" „Kollesaal," zee d'n Tiest; „maar nog meer van stilte en breng nouw twee donker asteblieft" Me zijn al wiesten zwemmen ok. D'n Tiest z'n zwem pak, da me gehuurd hadden, was 'ra te groot en te klein tegelijk. „Valt 't mooi in d'n rug, Dré?" vroeg ie toen ie uit z'n hokske kwam: „van veuren sta-g-et geschilderd, maar- van achteren kan 'k 't nie zien." ,,'n Juweel," zee ik: „of 't oew aangemeten is toen ge van huis was." 't Was 'm 'n kèèr te wijd en veuls te kort, zoowdat ie er uitzag as 'nen veugelverschrikkert die 'nen kwaajen kleermaker hee. Z'nen kop leek van ge- pollitoerd magoniehout zoow as ie daar gong mee z'nen afgetrokken rug en peezige ermen en z'n oraanje ste kelharen stakken alle kaanten op. Toen me bij 't water kwammen begonnen 'r 'n paar wefkes te gillen en kalmkes zee d'n Tiest teugen me, mee 'n bietje minachting: „niks gewend ier, Dré." „Gin sallemaander," zee ik: „maar ondertusschen brook ik van d'n lach. Amico, as ge da gezien had, 'n fiest veur oew oogen! 't Was net 'nen Battevier in pollitiek, maar dan den lillekste die 'r ooit bestaan mot emmen. Maar in 't water...! As 'nen bruinvisch! Zwemmen kan de blauw merakel, daar stade van te zien. En as ge nouw wit da ge daar in Scheveningen nie verderes in 't water meugt as tot d*h onderkaant van oew Zwemkestuum zooda ze daar allegaar staen te zwemmen, dan hoefde niet te vragen hoe die badknechten mee d'r rooie broeken aan, daar al gaauw mee d'n Tiest overhoop laggen. Eerst hadden ze 'm getoeterd en toen was ie d'r uit gekomen om te infermeeren. „Wasteraandaand?" had ie gevraagd aan zo'n roodbroek. Dieën kearel versting d'r niks van en toen had ie mee ermgezwaai 'm duidelijk perbeeren te maken, dat ie te ver gong. Maar de Tiest, die niks van da doof stommen taaltje snapte, had geantwoord: „Ver- nuktoewmallezus" en as 'nen snoek schoot ie de zee in en liet die kearels d'r eigen 't lebber toeteren. Toen gong 't protje al gaauw dat ie d'n een of aandere wilde was van 'nen onbekenden stam en omda ze toen dochten dat ie van veul verder kwam as Ulvenhout, da ze ier daar- veur al evenmin weten te vinden op de kaart toen keken ze 'm allemaal aan mee heel veul ontzag. Zoogaauw as z'oew ier niet verstaan dan emmen ze respekt veur oew. Zoodoende-n-is d'n Blaauwe aan clo Noordzee de grotste attractie van d'n Haag en 'n sjaans as ie hee. Daar sta-de bij te gapen. Hij is erg vrien delijk van aard, zooas ge wit en hij krijg 't gewoonweg niet bij-geknipoogd. Ollee, da witte weer. Veul groeten van d'n Haagschen Wilde en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. DE ZOLDERBRAND TE ARNHEM. Een dei kinderen overleden. Het jongste der kinderen van het gezin Pas is aan de bekomen brandwonden overleden. De andere kinderen maken het redelijk wel. BANG VOOR EEN GEITJE. Kindje door auto gedood. Men méldt uit 's-Hertogenbosch: Een vierjarig meisje, datbang werd voor een geiten bokje en achteruit liep werd op den Graafschen weg door een auto gegrepen en gedood. Den chauffeur treft geen schuld. onder leiding van GEO VAN DAM. OPLOSSING VRAAGSTUK No. 767. van D. Kleen, Winkel. Dlagraimstand in cijfers: Zw. 17 sch. op 4, 5, 7, 8, 12— 14, 16, 17, 19, 21—23, 25, 26, 28, 45. Wit 14 sch. op 15, 24, 3032, 3437, 42, 44, 4749, en 1 dam op 50. Wit vrint door de bijzonder moeilijke oplossing 1510, 2420, 32 27, 42—37, 48—43, 47—42, 34:43, 43—39, 49:18, 44—40, 50:39. Een zwaar slagprobleem van den ouden stempel, dat echter tot de struikelblokken in do oploswedstrijden be hoort Vraagstuk No. 771. van Joh. B r e e, Amsterdam. Zw. 9 sch. en 1 dam. m m m w. wkï 'm ■j. w- m üj n m H gmi Wit 12 sch. Diagramstand in cijfers: Zw. 9 sch. op 8, 9, 13, 17, 18, 2022, 24 en 1 dam op 12. Wit 12 sch. op 23, 28, 29, 31 34, 38, 40, 44, 48, 50. Wil speelt en wint OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. No. 765. „EEN EIGENAARDIGE BREUK." De gevraagde breuk is 240/253. Om tot dit antwoord te komen, herleidt men 1 pond, 1 shilling en 1 penny alle tot pennies en voegt dit tezamen. Het totaal is 240+12 en 1=253, geeft ons den noemer der vereischte breuk, terwijl de waarde van 1 pohd in penniee (240) de teller zal zijn. Als we de proef op de som nemen, dan zien wij, dat 240/253 van een pond is 18 shilling en 11 169/523 penny. Voorts is 240/253 shilling 11 97/253 penny, terwijl ten slotte 240/253 van 1 penny, hierbij geteld, tezamen 1 pond geeft No. 766. „EEN BEDRIEGELIJKE OPGAVE." Waar de kapitein stroomafwaarts 6 uur noodig heeft en stroomopwaarts 8 uur, is men geneigd te zeggen, dat hij in stitstaand water over denzelfden afstand het ge middelde, of 7 uur zal doen, doch dat is niet juist. In dien hij er 7 uur over doen zou, dan zou dit 1/6 van den tijd stroomafwaarts meer zijn en 1/8 van den £ijd stroom opwaarts minder. Hieruit blijkt duidelijk, dat 7 uur niet het gemiddelde is, want Juist deae verhoudingsgetallen moeten gelijk zijn, d.wz. dat getal is het gemiddelde, dat naar verhouding evenveel meer is dan den afwaartschen tijd als minder dan den opwaartscben tijd. Hoe zullen wij dit gemiddelde vinden? Door het verschil tusschen den op- en afwaartschen tijd (2 uur) te verdeelen in de ver houding 6:8. De boot zal er langer dan 6 uur over doen: 6/14 x 2 uur of 6/7 uur (1/7 van den afwaartschen tijd) en minder dan 8 uur: 8/14 x 2 uur of 8/7 resp. 1 1/7 uur (1/7 van den apwaartschen tijd) zoodat het antwoord luidt: 6 en 6/7 uur. Een kortere methode om tot 'de op lossing te geraken is de volgende: In 1 uur tijd stroom afwaarts legt hij 1/6 van den afstand af, en in 1 uur tijd stroomopwaarts 1/8 afstand. Door deze afstanden bij elkaar op te tellen, krijgt men den af gelegden afstand van 2 uur in stilstaand water, 1/6+1/8 of 7/24. Hij zal dus over den geheelen afstand doen 24/7 x 2 uur of 6 6/7 uur. NIEUWE OPGAVEN. Vraagstuk No. 769. „EEN DAMFARTIJ." Twee spelers doen een zeker aantal zetten in het eerste uur en in den volgenden tijd slechts 3/5 van dit aantal zetten per uur en spelen daardoor 48 minuten langer, dan wanneer zij de geheele partij met de snelheid van zetten van het eerste uur hadden gespeeld. Indien zij echter na het eerste uur nog 10 zetten met dezelfde snel heid hadden gespeeld, dan zouden zij slechts 32 minuten langer gespeeld hebben, inplaats van 48. Hoe lang duur de deze partij en hoeveel zetten zijn er In het eerste uur gedaan? Vraagstuk No. 770. „EEN CIJFER-PUZZLE." Gevraagd, de cijfers van 0 tot en met 9 zoodanig te plaatsen, dat hun som gelijk is aan Vz, ten tweede aan 1, ten derde aan 1% en ten vierde aan 2. Dus op vier verschillende manieren te rangschikken. OPLOSSING VRAAGSTUK No. 768. van Dr. J. Dobrusky, De diagramstand was: Wit Kb7, Dg4, Th2, pions a2, d4, Pf4, Zwart Ke3, pions d5, d6, 67, Wit geeft mat in 3 zetten door de schitterende oplossing 1. Th4! op zw. Kd (f)2 volgt De2; op zw. Kd4 volgt Pd5 en op zw. Ke4 antwoordt wit met Dg3. Een echt kunststukje. Vraagstuk No. 772. W. A.ShInkman. Zw. 11 stukken. Geen vriendelijke ontvangst. Hoe oen rechtsehe burgemeester in een linksche gemeente geïnstalleerd werd. De nieuwe burgemeester van Franekeradeel, de heer U. Elgersma, vroeger secretaris van Barradeel, is Donderdag als zoodanig geinstalleerd. Bij deze plech tigheid hield de loco-bugcmeester de heer v. d. Schaaf een installatie-rede. Hij zeide o.m.: 'tZou mij een groote eer en een waar genoegen ge weest zijn, wanneer ik hier in plaats van u een an der had mogen installeeren als burgemeester onzer gemeente. Iemand van erkende bekwaamheid, die naar algemeen oordeel de rechte man op de rechte plaats zou zijn geweest. Maar dit mocht niet zoo zijn. (De spreker bedoelde den heer Steenhuisen van Fra nekeradeel). Maar, zult gij wellicht vragen, is dan de installatie van dén heer Eigersma voor u niet een eer en genoe gen? En dan moet ik daar volmondig op antwoorden neen, want ik ben van meening, dat uw benoeming mijnheer Eigersma, is een zuivere partijbenoeming en, zooals ik u in mijn felicitatiebrief schreef, niet een benoeming op grond van uwe capaciteiten. Wie van ons had vooraf iets van u gehoord, dat ging bo ven het middelmatige? Sommigen wisten zelfs van uw bestaan niets af en vroegen mij wat voor man gij waart. En dan heb ik steeds gezegd, dat gij christe- lijk-hi5torisch was en dat dit zeer zeker wel de oor zaak van uw benoeming zal zijn geweest. En voor mij staat dan ook vast, en ik wil dit bij deze gelegen heid herhalen, dat deze benoeming louter is een par tijbenoeming. Spreker liet een protest hooren tegen deze benoe ming en hij was er zeker van, dat hij daarbij niet al leen de meerderheid van den raad, maar ook van de ingezetenen achter zich had staan. Voortgaande zeide hij: De heer v. d. Mei. wethou der van Barradeel, heeft u genoemd een Zondags kind. Maar wordt men dit dan alleen omdat men C.- H. is? Gij zijt secretaris van Barradeel geworden doordat gij C.-H. waart en nu wordt gij burgemees ter van Franekeradeel ook omdat gij C.-H. zijt. Eén onzer raadsleden vertelde, dat er een achterstand van C.-H. burgemeesters in Friesland was en dat daarom uw benoeming hier af kwam. En u wordt op een gemeente afgestuurd, waar de meerderheid links was en zeker in eerstvolgende jaren ook links zal blijven. Gij zult dus hier, in tegenstelling van uw vorige gemeente, met een links college moeten sa menwerken. En al is dit de eerste paar maanden niet het geval, ik veronderstel, dat straks met 1, September twee linksche wethouders zullen worden, benoemd, 't Zou ook al te gek zijn een linksche raad, met een in meerderheid rechts college van B. en W.j Zult gij kunnen medewerken met deze menschen' tot heil onzer gemeente? Of zult gij uw eigen weg gaan en uw zin doordrijven? Dan zullen wij u moe ten negeeren, zooals de regeering ons genegeerd heeft bij uwe benoeming. Ik hoop echter, dat het zoover niet zal behoeven te komen. Spr. ontkende tenslotte niet de mogelijkheid, dat ook met den heer Elgerona vruchtbaar kan worden' gewerkt voor de gemeente. *j De nieuwe burgemeester dankte voor de hartelij-; ke(!) woorden, waarmee de locoburgemeester hem had geinstalleerd en hield vervolgens de gebruike lijke toespraak. j Verscheidene radsleden voerden nog het woord/ De heer Bruinsma (a.-r.) protesteerde tegen de rede van den heer v. d. Schaaf, waaruit een onbeschei denheid en onbeschaafdheid sprak, die over heel Nederland moet klinken. De heer Wallinga (V. B.- was ook teleurgesteld, zoo als de heer Anema (s.-d.), doch deze onderschreef niet de woorden van den loco-burgemeester. abcdefgh Wit 3 stukken. Diagram stand: Wit Kf3, Td5, Lc6; zw. Khl, DhS, LbS, Lgl, Fbl, Pb7, en pions op c3, c4, c7, e6, h2, h4. Mat in twee zetten. De veiligheid op den weg. Nieuwe plannen van den A.N.W.B. Groote propagan da-campagne onder de jeugd. Namens den A.N.W.B. schrijft men ons: De toeneming van het aantal verkeers-ongevallen heeft van allen kant een aandrang doen ontstaan tot beteu geling van do verkeersgevaren. Een belangrijke factor daarbij is de verkeersopvoeding van de jeugd. Wanneer de kinderen al zoo vroeg mogelijk bekend worden gemaakt met de gevaren van den weg, met de regels van het verkeer en met alles wat zij in acht moeten nemen om veilig op de steeds drukker wordende wegen te kunnen verkeeren, dan kan daardoor veel leed worden voorkomen en zal het aantal ongeluk ken, waardoor zoo menig gezin in rouw wordt gedom peld, kunnen verminderen. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, houdt zich al sinds vele jaren bezig met de propaganda voor da verkesrs-veiligheld onder de jeugd. Gedachtig aan de spreuk: Jong geleerd uod gedaan, heeft de Bond ten behoeve van het verkêersonderricht een reeks gekleurde schoolplaten laten maken die in honderden scholen van ons land bij het onderwijs worden gebruikt; hij heeft een verkeersspel uitgegeven, in den trant van het aloude en geliefde ganzenbord, dat de kinderen al spelende onderricht in hetgeen ze van de verkeersregels moeten' weten, en hij heeft een boekje verspreid: De regels voor den Weg, dat het publiek met de regelen en voorschrif ten van het verkeer vertrouwd maakt. Bij dit propagandawerk heeft de Bond de medewer king ondervonden van de regeering en van tal van ge meentebesturen, onderw ijs-autoriteiten, schoolbesturen enz. De A.N.W.B. bereidt thans nieuwe, veel omvattende plannen voor op dit gebied, welke bij den aanvang van het nieuwe schooljaar, in September a_s. tot uitvoering zullen komen, doch waarvoor nog eenige gegevens ont breken welke de Bond door de medewerking van de ge meentebesturen hoopt te ontvangen. Daartoe heeft de A.N.W.B. een circulaire gericht aan alle gemeentebesturen van ons land, met verzoek om opgaaf van het aantal leerlingen van de openbare en bijzondere scholen, gerangsohikt naar leeftijd, of klassen, ten einde te kunnen berekenen, hoeveel drukwerken e.d., welke kosteloos verspreid zullen worden, noodig zullen zijn om in iedere gemeente alle schoolkinderen van een bepaalden leeftijd van een exemplaar te kunnen voor zien. De inhoud van deze verkeerspropaganda-geschrif- ten zal worden vastgesteld in' overleg met onderwijs- autoriteiten en voor de verspreiding zal een beroep worden gedaan op de medewerking en de bemiddeling van de gemeentebesturen. In verband met deze plannen voor een doeltreffende verkeers-propaganda worden de schoolplaten herzien, het boekje Regels voor den Weg wordt uitgebreid, en boven dien wordt een handeling samengesteld die den onder-1 wijzer van dienst zal kunnen zijn, wanneer hij met zijn leerlingen de schoolplaten, de gevaren van het verkeer en do verkeersregels behandelt Verwacht mag worden, dat deze propaganda onder de jeugd er toe zal bijdragen, de veiligheid op den weg te bevorderen. Een groot algemeen belang zal daarmede worden gediend. TRAGISCH EINDE. Verdronken op den vooravond van jütk huwelijk. j In het Maas- en Waalkanaal bij Nijmegen lag Zondag de kapitein D. B. uit Heel met zijn boot aan wal. De! man zou Maandag gaan trouwen en ging Zondagavond met eenige vrienden de stad in. Zondagavond 12 uur heeft men hem nog gezl^p in een café aan het Kanaal onderj Weurt. Maandagochtend werd hij vermist Men heeft het' Kanaal af gedregd en niets gevonden, tot Donderdagmid dag zijn lijk het Kanaal kwam afdrijven aan den Weurt-' scben oever. De politie stelt een onderzoek in.

Schager Courant | 1931 | | pagina 15