Alltmti Nitiis- Aiittitult- Liilliiillil M. KLERCQ - Ren Helder, Slecht geslapen Knipcursus te Nieuwe Niedorp. NI. KLERCQ. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Groote heidebrand onder Laren. Slachtoffers van het verkeer. Nederland krijgt een nieuw p a v i 1 j o e n. [HEERENBAAI gMC knippen wenschen te leeren, ~^|g T. DEKKER-Pijper, Van Schagen's Allergrootste Man Die zoo goed waarheid spreken kan. Om het wereldkampioen schap boksen. Zaterdag 4 Juli 1931. 74ste Jaargang No. 8893 SC1AGEH COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN-*} TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno, inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. Naar schatting ongeveer 80 Hectaren door het vuur vernield. Op de Gooische heide, tusschen de gemeenten La ren, Bussum en Hilversum, heeft gistermiddag een uitgestrekte heidebrand gewoed, waarbij ongeveer 80 Hectaren moet zijn zwartgebrand. Een geweldige rookkolom, aan den rand van Bus sum zichtbaar, deed ons om half drie toesnellen Het vuui bleek verder weg te woeden dan het aan vankelijk leek en dwars door de heide kwamen wij achter den Crailooscheweg voor het vernielend ele ment te staan, aldus de Gooische corr. van het „Hsbl."' Dit brok hei, een driehoek tusschen den Crailoscheweg, het fietspad Crailoschebrug—St. Janskerkhof en de kogelvangers der schietbanen van het Laarder Kamp, wordt weinig bezocht en is het minst platgeloopen gedeelte van de gansche Gooische hei. Hier stond nog welig groeiende hooge struik- heide en de vliegdennen, waarvan sommige reeds een grooten omvang en hoogte hadden bereikt, vorm den er hier en daar dichte bosschen. Juist dit bij na tuurliefhebbers als mooiste heide bekende gedeelte werd een prooi van het vernielend vuur. Bestrijding scheen aanvankelijk vruchteloos te zijn. Een stijve Z.W. bries joeg de vlammen op in de richting van het kamp, evenwijdig aan den Crai looscheweg en op den flank lekte het vuur steeds verder door, zoodat de brandende strook voortdurend breeder werd. Reeds waren enkele lieden bezig met dennetakken de vlammen uit te slaan, wat een ho peloos werk leek. Want telkens als een boom in brand vloog, laaiden de vlammen op en deelden zich mede aan volgende dennen, waarvan brandende vonken plotseling de heide een stuk verder in vuur Met een man of vijf. later toen er ook Hilversum- sche gemeentewerklieden met schoppen gewapend, kwamen helpen, met z ij tienen, hebben de bestrijders als paarden gewerkt. Spoedig was de juiste methode gevonden, een rij vormend ter lengte van een meter of tien. werden de vlammen met dennetakken uitge slagen, om dan weer de volgende tien meter onder handen te nemen. Zoo is met vereende krachten het vuur verhinderd verder naar den Crailoscheweg op te dringen, langs den flank van vele honderden me ters lengte. Staande in den verstikkenden rook, soms midden in de vlammende heidestruiken, met looden armen de zware dennetakken neerploffend op het lekkende vuur. was het den goedwillenden een gruwel, dat van de opdagende vele kijklustigen maar zoo'n hoogst enkele er z n fiets en jasje bij neergooide en mee aanpakte. Hun laatdunkend gepraat van ,,'t geeft allemaal niks, er moeten greppels gegraven worden was voor de blusschers die resultaat van hun werk zagen, een reden te meer om vol te hou den. Om ongeveer 4 uur werd het vuur van alle kanten bestreden, en toen ten slotte het gansche to Naarden aanwezige garnizoen, een zestig man, allen met schoppen gewapend per vrachtauto's op het terrein verschenen, meekwam helpen aan den kop van den brand, was ook daar het vuur in zijn vaart gestuit. De verbrande strook is ruim 1200 M. lang, de breed te tot maximum 700 M- Nog een paar zulke branden, en de heide van het Gooische natuurreservaat is niet meer. Want de vroeger verbrande plaatsen doen zien. dat geen hei dekruid meer opgroeit, maar pol'en dor gras; en riaartusschen blijven de den verhrandingsdood ge storven vliegdennen, jaien lang de mistroostigheid van het landschap verhoogen. Vrachtauto tegen een boom gereden. De chauffeur met Ingedrukte borstkas opgeno men. 1 Gistermiddag ls een vrachtauto geladen met aardbeien en bestemd voor de veiling te Eist onder Bemmel tegen een boom gereden. De auto kantelde en rolde in 'n sloot De bestuurder, zekere M. uit Gent raakte tusschen den auto en den bodem van de droge sloot bekneld. Zijn borstkas werd ingedrukt In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het St Elizabeth-Gasthuis te Arnhem overgebracht Door een volgauto werd de vrachtwagen uit de sloot getrokken. Motor-ongeluk op den Klimmenberg. Twee ernstig gewonden. Donderdag heeft op den Klimmenberg onder Klimmen een vrij ernstig motor-ongeluk plaats gehad. Uit de rich ting Valkenburg naderden den berg een vrachtauto en een motor waarop behalve de bestuurder nog een duo- •iUer gezeten was, n.1. de gebr. V. uit Heerlen. ■oven op den berg gekomen meende de chauffeur van den vrachtauto uit Vaals afkomstig en op weg naar Hulsberg dat hij de goede route was kwijtgeraakt. Daar om stopte hij met de bedoeling om te zien of de weg die ter plaatse afslaat de goede was. Het gevolg van deze manoeuvre was dat de motorrijder in flinke vaart tegen den auto opbotste, waardoor beiden van de motor werden geslingerd. De motorrijder V. kreeg 'n beenbreuk, terwijl zijn broer, die op de duo zat, beide beenen brak. De marechaussee uit Valkenburg stelde onmiddellijk 'n onderzoek in. De motorrijder verklaarde niet geweten te hebben, dat de auto stopte, de chauffeur van den wagen voerde echter aan dat tijdens het remmen het roode gloeilampje achter op den auto natuurlijk in wer king was geweest. Zoowel de auto. als de motor, werden door de mare chaussee naar Valkenburg overgebracht. De beide ge bonden maken het goed. Tot den bouw besloten, Drie zalen van 18 bij 30 meter. In den loop van Augus tus open voor het publiek. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Het Uitvoerend Comité voor de Nederlandsche deel neming aan de Internationale Koloniale tentoonstel ling te Parijs heeft gisteren, met medewerking van jhr. dr. Loudon, Nederlandsch gezant te Parijs, de noodigc besprekingen gevoerd over al hetgeen thans moet geschieden in verband met de weuer-inrichting van de Nederlandsche expositie in het Bois de Vin- ccnnes. Het comité heeft met groote erkentelijkheid kennis genomen van al de sympathiebetuigingen die in zeer grooten getale bij het comité zijn ingekomen. Het comité heeft verder bijzondere aandacht gewijd aan de talrijke aanbiedingen tot het verleenen van per soonlijke diensten ten behoeve van den bouw van het nieuwe paviljoen. Het comité moge langs dezen weg alle langenooten, die van hun groote belangstelling in den aangevat- ten nationalen arbeid deden blijken, oprechten dank betuigen onder verklaring dat bij gebleken noodzake lijkheid gaarne een beroep op hun daadwerkelijke medewerking zal worden gedaan. De gulle wijze, waarop vele Nederlanders hun Indische verzamelin gen ter beschikking stelden voor het nieuwe pavil- ECHTE FRIESCHE iiamumuurutamitt joen, heeft het comité ten zeerste verheugd. Het is waarschijnlijk dat een deel dier verzamelingen zal worden gebruikt. Wat aangaat den bouw van het nieuwe paviljoen is het comité gebleken dat het overbrengen van Ne derland naar Parjis van ijzeren of houten loodsen te kostbaar zal zijn dan wel te veel tijd in beslag zal ne men. Het comité heeft daarom in beginsel beslist dat het nieuwe paviljoen in Parijs zelf zal worden gebouwd. Het zal een oppervlakte beslaan van ten minste drie maal de oppervlakte van het door den brand ge spaarde paviljoen voor de Nederlandsche particuliere inzendingen, zoodat de beschikking zal worden ver kregen over drie ineenloopcnde zalen, elk van acht tien bij dertig meter. De drie zalen zullen onderscheidenlijk worden be stemd voor de staatkundige, de economische cn de culturcele afdeeling. De architectuur zal zich geheel aansluiten bij die van het paviljoen voor de particu liere inzendingen. De bouw zal waarschijnlijk aan Dames en Meisjes, welke volgens een zeer gemakkelijke methode kunnen zich vóór 11 Juli a.s. opgeven bij ondergeteekende. Duur van den cursus 3 a 4 maanden, 1 maal per week les. Op den cursus mag minstens een japon, mantel, of mantelcostuum gemaakt worden, zonder' eenige bijkomende kosten of verplichting van stof koopon. De prijs van den cursus is 20 gulden, alles inbei.epen. in twee termijnen te voldoen. Aanbevelend, Gedipl. Leerares, N. Niedorp. Jan Schoorl is een buitengewoon vruchtbaar publi cist, de eene brief is nog nauwelijks koud, of de vol gende staat al weer in de krant. Zoo is nu de vierde al reeds verschenen. Het is of onze wethouder zijn mémoires schrijft. Dat is zoo de gewoonte van afge treden staatslieden. Wij weten niet, of Jan zich al reeds onder die categorie rekent. In dit laatste epistel wordt nog eens aangeroerd de onverkwikkelijke gebeurtenis te Heerhugowaard, waarin de accountant Schoorl een rol speelde. Wij krijgen nu een belichting van dat geval door Schoorl, aan de hand van wat vorig jaar in Achtkarspelen is gebeurd. Schoorl doet zijn uiterste best in deze zijn baan schoon te praten. Er zou over dit geval nog heel wat te zeggen zijn, maarwij gelooven dat het beter is voor Schoorl, maar niet verder in deze zaak te roeren. Wij herhalen alleen nog eens, dat de Schager over die zeer onaangename zaak nooit an ders heeft meegedeeld, als wat ter officieele plaatse werd gezegd en dat dit niet vleiend was voor Schoorl is niet onze schuld. Verder is de brief gewijd aan het G.E.B. te Schagen, of beter: aan de door ons indertijd ondervonden be jegening over de speruren in verband met de maxi male belasting en de eisch van ons gemeentebestuur om onze zaak om 4 uur A half vijf, in den spertijd, dat is juist de drukste tijd in zaken, te stoppen en elk overwerken onmogelijk te maken. Nadat wij, de firma Trapman en Co., de hooge gra tie des heeren Schoorl c.s. hadden verloren, werden wij op allerlei wijzen in onze zaken gedupeerd. Maar wij lachten de potentaatjes behoorlijk uit, te ver als wij van ons gemeentebestuur afstonden, dan dat de heeren ons zouden kunnen knoeien. Toen werd de oude spertijdregeling eensklaps te baat genomen en ons elke bewegingsvrijheid in zaken onmogelijk ge maakt. Van dat koddige intermezzo, waarbij gasdirectcur, wethouder etc. present waren, hebben wij uitvoerig in ons blad het onze gezegd en hebben wij hartelijk moeten lachen over de machteloosheid onzer gemeen te-autoriteitjes, toen bleek dat de firma Trapman en Co. haar zaken bleef drijven ongehinderd en vrij van al hun invloed. En onze machines draaiden lustig en vroolijk, ondanks al hun nijdige blikken en scheeve gezichten. Dat dit de heeren gestoken heeft, heeft ons altijd vervuld met een gevoel van bevre diging en vermaak. Want zou het nu niet te gek zijn geweest dat een zaak met een courantenbedrijf, dat door den aard van dat bedrijf niet anders dan onregelmatig kan zijn, en eensklaps voor de uitvoering van haastwerk en anderszins komt te staan, stop gezet zou moeten worden, omdat dit in het hoofd van een plaatselijk dwingeland je opkwam? Wat zouden de heeren getriomfèerd hebben, als Trapman zijn hoofd in allen ootmoed voor hen had moeten buigen en zij zoodoende den noodigen druk op zijn krant en vrije meeningsuiting hadden kunnen uitoefenen! Dat brak de heeren bij de vingers af. En noodig was dat stopzetten van onze zaak in de speruren heelemaal niet. Want nadat onze firma bij de Provincie was aangesloten en later alle motorge bruikers sperklokken hadden gekregen en zelfs een eigenaar van een watermolentje met strafvervolging was gedreigd, omdat hij in de speruren had gedraaid, bleek het alras, dat al die straffe middelen niet hiel pen, de maximale belasting steeg evengoed. En het gekke van het geval was dat het G.E.B. van Schagen een harer beste klanten had verloren. Die heele sperklokkengeschiedenis is een der vele fiasco's van Schoorl geweest. En wat wij indertijd hebben gevraagd, willen wij nog wel eens herhalen, ter illustreerihg van de mo tieven die de heeren indertijd brachten tot hun op treden. Waarom moest de firma Trapman en Co. om 4 uur 's middags in den spertijd stoppen en mocht de bios coop wel draaien in diezelfde uren?, terwijl die zaak de maximale belasting van beteekenis omhoog dreef? Wij betoogden, dat dit voor die bioscope onafwijs baar noodig was, maar voor onze zaak niet minder. En dus waar de eene draaien mocht, bracht de eer lijkheid mee, dat ook 'aan den ander dit verlof werd gegeven. Dat de heer Schoorl accountant was bij die bioscope- firma, kon naar onze meening toch niet van invloed zijn. Wij hebben bovendien nog aangeboden het volle lichttarief te betalen, een bedrag waarvoor toch elke zakenman zooveel stroom mag gebruiken als ie wil. Waarom dan de firma Trapman en Co. niet? Wij hebben de heeren bovendien aangetoond dat de luttele motorische kracht die wij in onze avonduren noodig hadden, van geen noemenswaardigen invloed kon zijn. Maar tochBarbertje moest hangen, nekken zouden die gemeente-potentaatjes ons, dach ten ze, maar het bleek mis, ook al werden al de ge meentelijke krachtpatsers daarvoor mobiel gemaakt. Wij draaiden lustig en rustig door en lapten al die peuteraars aan onze laars. Schoorl heeft ons een vroolijk oogenblik bezorgd, door dit ouwe zaakie nog eens op te rakelen. Dat ie 't doet op z ij n w ij s, dat is wel algemeen be kend van Schagen's allergrootsten Man, die zoo goed de waarheid spreken kan. Doe dan zooals ik en koop een Kapokmatras met daaronder een Anping Matras bij Dat garandeert een gezonde, heerlijke slaap, Groote keuze Salon-, Slaap- en Woonkamer- Ameublementen in groote verscheidenheid: Nergens grootcr keuze. Complete meubilcering. SPOORSTRAAT 8-10. Tel. 206. een Nederlandsch aannemer worden opvedragen, die binnen weinige dagen met het werk een aanvang kan maken, opdat over een paar weken reeds met de in* richting van de economische afdeeling ka.i worden be« gonnen. Aan de samenstelling van de velschillende in* zendingen wordt reeds met volle macht gewerkt. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. De Dnitscher Max Schmeling overwinnaar. MAX SCHMELING. Gisteravond heeft in het boksstadion te Cleveland de strijd om het wereldkampioenschap boksen zwaargewicht tusschen den Amerikaan Young Stribbeling en den Duitschor Max Schmeling plaats gehad. 40000 toeschouwers vulden de tribunes toen de beide zwaargewichten in het strijdperk traden. Aanvankelijk was Stribbeling favoriet, doch later op den avond keerden de kansen ten gunste van Schmeling. Er zijn in totaal 15 ronden gebokst Veertien conden voor het einde ging Stribbeling door een harde rechtsche van den Duitscher down. doch na 9 tellen stond de Amerikaan weer op, om echter door een zachten stoot van Schmeling nogmaals te gen de planken te gaan. Toen besliste de scheidsrechter, dat Stribling niet langer in staat was de match voort te zetten en werd Schmeling door knouck out tot overwinnaar ver klaard. VOOR DE GEZONDHEID VAN HET KIND. De alhier gevestigde afdeeling van het Centraal Ga- nootschap voor Kinderherstelling®- en VacantiekoloakS zal Maandag haar algemeene vergadering houden. VoCf het goede doel dezer vereeniging zullen velen dien avond gaarne een uurtje beschikbaar hebben. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dK nummer. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Pieter Kok, 40 jaren, grondwerker te Wieringen en Geertje Zeeman, oud 42 jaren, zon der beroep, te Schagen. Getrouwd: Hendrik Domper en Aaltje Schipper.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1