SchagerCourant S.COLTOF Nieuws. Slaapkamer Plaatselijk Bij Examens Tweede Blad. Ongelukken. Uit onze Omgeving. N.V. S p o o r-(T r a m-)w e g W i e r i n g e n—S c h a g e n. Theater Royal. Ledikanten en Matrassen. Zaterdag 4 Juli 1931. 74ste Jaargang. No. 8893 Man te Amsterdam onder den baanschul- ver van een tram en op slag gedood. Gisterochtend tegen tien uur heeft op de Wester-Ij markt te Amsterdam een werkman van ongeveer 50 jaren een klap gekregen van den baanschuiver van een motorwagen van lijn*14. De man viel met het hoofd op de rails en werd dood opgenomen. De straat is ter plaatse wegens herstelwerken op gebroken. De man had op het laatste oogenblik wil len oversteken, maar kon door den toestand van den weg niet vlug genoeg vooruit komen. Jongen bl| het kersenplukken levensge vaarlijk gewond. Te Cadier en Keer was Donderdagnamiddag de 16- jarige P. H. J. van J. in een weide van den land- houwer J. U. aan het kersenplukken. Plotseling is de jongen echter uit den boom gevallen. Hij kreeg een schedelfractuur en hersenschudding en brak den pols van de rechterhand. In vrijwel hopeloozen toestand is de zwaar gewonde door den G.G.D. van Maastricht naar het ziekenhuis Calvarieberg over gebracht. Schilder van een ladder gevallen. De 20--jarige schildersknecht G. de V. is Donder dag op de Koornmarkt te Delft, bij het verrichten van werkzaamheden, van aanzienlijke hoogte van een ladder gevallen. Ilij bekwam een schedelfrac tuur en ernstige inwendige kneuzingen. In zorg- wekkenden toestand werd hij door de politie naar het gasthuis vervoerd. Kind onder een vrachtauto en vrijwel op slag gedood. Gistermorgen te ongeveer acht uur is het achtjarig zoontje van den arbeider M. in de Molenstraat te Helmond door een met steenen beladen vrachtauto der fa. v. d. V. uit Mierlo overreden. Het knaapje, dat zonder acht te slaan op den naderenden auto de straat wilde oversteken naar zijn broertje dat de overzijde veilig had bereikt, kreeg een der achter wielen over het lichaam. Na enkele minuten is de kleine overleden. Onder een voer hooi geraakt. Droe vig ongeluk in Beek en Donk. Te Beek en Donk is Donderdagmiddag de 40-ja- rige echtgenoote van den landbouwer v .D. in de schuur onder een omvallende kar hooi geraakt, zonder dat een der huisgenooten zulks bemerkte. Toen men de vrouw vermiste, vond men haar na eenigen tijd zoeken bewusteloos onder het hooi lig gen. Geneeskundige hulp, die terstond werd ingeroe pen, mocht niet meer beten. De zware vracht had de borstkns van de vrouw ingedrukt. De ongelukki ge was pas sinds vier maanden gehuwd. Niet voldoende uitgeweken. Autobus in een sloot. Donderdagmiddag is een autobus met werklieden uit Wehl, die aan de Braaksche beek werken, in de Nijman bij Doetinchem va nden weg gereden en in de sloot geraakt De bus werd belangrijk beschadigd en alle ruiten vernield. Een der inzittenden werd licht gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door onvoldoende uitwijken van eenige boerenwagens. ZIJ P E SCHAGEPBRUG. De leerlingen der O. L. school te Schagerbrug heb ben hun jaarlijksche schoolreisjes gemaakt. Vrijdag 26 Juni zijn de lagere klassen in twee autobussen naar Bergen, Kgmond aan Zee, Alkmaar en Schoorl geweest. Daar is gespeeld in de speeltuinen en op het strand en een bezoek gebracht aan het Alkmaarsche hertenkamp. L.l. Dinsdag hebben de meisjes en jongens van het vijfde, zesde en zevende leerjaar per trein hun tocht naar Amserdam ondernomen, waarbij de meesten voor het eerst kennis maakten met de elcctrisch trei nen, een kennismaking, die zij gaarne zullen herha len. Binnen het uur waren zij van Amsterdam in Schagen, een schitterende verbinding met ruime luch tige wagens, waarhij de sombere, onfrissche wagens die benoorden Alkmaar gebruikt worden, een poovcr figuur maken. Met een bezoek aan de Bijenkorf, een tocht met twee autobussen naar Schiphol, een rondvaart door de grachten en havens en een bezoek aan de Nieuwe Kerk en het postkantoor, is de beschikbare tijd nut tig en aangenaam besteed. Eert tiental autobezitters waren zoo welwillend de reizigers na de terugkomst in Schagen met hun wagens af te halen, zoodat zij met een aangenaam tochtje den dag besloten. Het zijn twee uitstekend geslaagde dagen geweest, waar op met groote voldoening kan worden teruggezien. Ann allen, die tot het welslagen medewerkten, een woord van harteüjken dank. T ZAND. Het maken van fwee betonbruggen in den Rijks weg, resp. te Burgervlotbrug en 't Zand, is door het De partement van Waterstaat na gehouden aanbesteding opgedragen aan den aannemer P. Tuin, alhier. Aan denzelfden aannemer is gegund den ver bouw van het hoerenhuis op de boerderij van mevr. wed. M. Blom te Alkmaar, welke boerderij is gelegen aan den Noord-Schinkeldijk, hoek Nieuwenweg, on der de gem. Gallantsoog. Op Zondag 5 Juli a.s. zal op het Geel-Rood ter rein alhier een Propaganda-wedstrijd worden ge speeld door de clubs: Helder combinatie van Den Helder tegen A.R.C. 1 van Alkmaar. Daar beide clubs uit vele uitmuntende spelers bestaan, belooft dezen dag veel voor voetballiefhebbers(sters). Bij het op 10 en 11 Juni te Amsterdam gehouden examen in het boekhouden behaalde onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Govers het „Mercurlus" diploma. ZIJPE. Burger!ijké Stand. Ingeschreven van 26 Juni tot en met 2 Juli 1931. Geboreji: Johannes Cornelis, zoon van Nicolaas Ge rat-dus Verduin en Maria Dekker. Overleden: Gcrrit Mul, oud 71 jaar, echtgenoot van Cornelia Middelbeek. Voor de vacante betrekking van gemeende-veld wachter alhier, hebben zich meer dan 50 sollicitanten aangemeld. ST. MAARTENSBRUG. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. Wilbers, thans te Helder, is op het te 's-Gravenhage gehouden examen geslaagd voor het diploma boekhouden (Mer- curius). SINT MAARTEN In de op Donderdag j.1. gehouden vergadering „be spreking schoolfeest der O. L. school alhier", is beslo ten dit jaar wederom feest te vieren en wel op Vrij dag 10 Juli a.s. per bus naar Schoorl, Bergen en Eg- mond ean Zee. Tot voorzitter (vac. de heer De Vries), werd ons tijdelijk schoolhoofd benoemd en tot com missielid mej. HooglandSchermerhorn. Daar nog een saldo groot f70.in kas was, heeft men alle moed, dat het feest, ook van financieele zijde, door gang zal vinden. Om de financiën te verkrijgen, zal in deze schoolwijk aan de inwoners een lijst worden aangeboden. TV ARM EN Eü 1 ZE N Burgerlijke Stand over de maand Juni 1931. Geboren: Aric, zoon van W. de Vet en Gr. Twisker. Paula Eleonora Norhertina Margaretha, dochter van G. J. W. E. van Hesteren en E. Zwart. Nicolaas Wil helmus, zoon van Th. Schipper en D. E. Grootjes. Wil lem, zoon van K. Dekker en Adr. Joh. van 't Riet Ondertrouwd: Lambertus Lakeman, van beroep sla ger, wonende te Purmerend en Klaasje Scvenhuijsen, zonder beroep, wonende alhier. Getrouwd: Pietcr Hink, oud 23 jaar, tuinbouwer te Noordscharwoude en Catharina Commandeur, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Jacob Vermeu len, oud 27 jaar, brandstoffenhandelaar te Amster dam en Maria Martha Biersteker, oud 25 jaar, zon der beroep, wonende i lhier. Overleden: Jacoba Ilonsbeek, wed. van Klaas Giltjes. Nicolaas Jacobus zoon van Jacob Mooij en van Joh. Wilh. van Baar. Naar wij vernemen is de verbouw der Bijzondere 'School te Krabbendam, opgedragen aan K. Wester van Sint Pancras voor de somma van 14890.—. Ge- noemde was de laagste inschrijver. Aan de veiling alhier werd verhandeld in Juni 1931: aardappelen 246.325 K.Q. In de maand Juni 1930: aardappelen 485.898 K.G., uien 350 K.G., bloemkool 6.015 stuks. De omzet bedroeg in Juni 1931 f 19.723.44, tegen f21.440,41 in Juni 1930. In het Hotel „Vredelust" van den heer J. Igesz werd Donderdag 2 Juli de 23e gewone algemeen© vergadering van vennooten gehouden. Voorzitter de heer H. K. Koster, Wieringerwaard; Secretaris de heer C. Haringhuizen eveneens te Wie ringerwaard. In zijn openingswoord spreekt de Voorzitter enkele woorden ter nagedachtenis van den heer K. Breebaart Jz., die van de oprichting der vennootschap af bestuurs lid Is geweest en die op zeer verdienstelijke en sympa thieke manier de belangen van de vennootschap heeft behartigd. Het jaarverslag. Nadat de notulen zijn gelezen en vastgesteld brengt de secrtaris-boekhouder het verslag over 1930 uit Ook in dit verslag wordt gememoreerd dat het over leden bestuurslid de heer K. Breebaart Jz. met groote belangstelling de belangen der vennootschap behartigde Zijn woord in de vergaderingen getuigde van een goed in zicht en een scherp oordeel en bleef dan ook niet zonder invloed. De Vennootschap verliest in hem een man van beteekenis en het bestuur een vriendschappelijk en sympathiek medewerker. Overeenkomstig de reeds het vorig jaar uitgesproken verwachtingen gaf het jaar 1930 voor de Vennootschap een groote ommekeer. Tengevolge van de nieuw gesloten contracten met de Hollandsche IJzeren SpoorwegMaatschappij sluit de staat van rekening, welke over 1929 een winstsaido gaf van f 38389.82 voor 1930, van 1 Februari af, met een na- deelig saldo van f 55.141.53. Met de directie en ambtenaren van de Ned. Spoorwe gen werden besprekingen gehouden over vereenvoudiging van den dienst en een goedkoopere exploitatie, doch verandering stuitte op bezwaren. Bij dezen voortgang ziet het er voor onzen spoor- tram-)weg somber uit. In het afgeloopen jaar is de spoorbaan door de maatschappij belangrijk verzwaard en geschikt gemaakt voor snel- en zwaar vervoer. Groote bedragen zijn daarvoor besteed en gehoopt wordt daar uit te mogen concludeeren dat het voornemen bestaat onzen spoor-(tram-)weg zoo mogelijk in stand te houden Met padruk wordt de bewoners van deze streek gewe zen op de noodzakelijkheid ook van hun kant mede te werken en zooveel dit mogelijk is, voor het verkeer en vervoer van de spoor gebruik te maken. Het vervoer van reizigers gedurende 1930 bracht op f 17959.19, Van goederen f 20173.73. van diversen f 762.56, totaal f 38895.48, of f 7 per dag K.M. In 1929 was de dagopbrengst per K.M. f 12.46. De winst- en verliesrekening geeft aan een winstsaldo van f 1602.04, inbegrepen het voor 1930 en 1929 beschik baar gehouden bedrag ad f 1469.99. Het werkelijk bedrag der winst over 1930 bedraagt dus f 132.05, zijnde f 31259.42*4 minder dan vorig jaar. Er zal blijkens over eenkomst. geen renteloos voorschot aan het rijk moeten worden gerestitueerd en evenmin op de overige rente- looze voorschotten terug te betalen zijn. Besloten wordt geen dividend uit te keeren en de winst voor volgende jaren beschikbaar te houden. De spoor wegversterking kostte f 30.330.39. Salarisregellng. Het salaris van den secretaris-boekhouder ls thans ge- geregeld: f 200 's jaars vast, f 100 meer over elk jaar waarin dividend wordt uitgekeerd en nog f 100 meer. in dien tevens renteloos voorschot wordt gerestitueerd. Aan gezien geen uitkeeringen meer zijn te %-erwacbten en een salaris van f 200 in verband met den aard en den omvang der werkzaamheden te gering wordt geoordeeld, wordt besloten het totaal-salaris te handhaven en der halve op een vast bedrag van f 400 vast te stellen. Verkiezingen. Tot bestuurslid wordt herkozen de heer J. Cornelissen, Schagen, terwijl in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer K Breebaart Jz. tot bestuurslid wordt gekozen de heer J. Breebaart Kr, Winkel. Tot leden van de commissie belast met het nazien der rekening, worden benoemd de heeren G. J. Lovlnk. Jb. Speets en Jb. Walboer Hz., tot plaatsvervangende iedon werden gekozen de heeren P. J. Blaaubocr, P. J. Visser en K. Breebaart Dz. Hierna volgde sluiting. MUZIEK TUIN. Wy verwijzen naar de advertentie in dit blad, waarin voor Zondagavond een concert wordt aangekondigd in onzen Muziektuin. Ditmaal ia het een avond van man- nenzang met ter afwisseling solozang door een sopraan zangeres. Het is het Mannenkoor De Zaankanters. onder leiding van den bekenden dirigent F. J. Sikking, dat op treedt met medewerking van de zangeres Mevr. J. Her hertvan Eijsden. De reputatie is heel goed, dus er ls wel een avond in 't vooruitzicht, die een groot bezoek verdient! OUDE NIEDORP Bevolking. Ingekomen: Jan Stammis, N.H., landarbeider, van Heerhugowaard naar Oude Niedorp 65; Jacob de Waard, R.K., veehouder, van Heiloo naar Slootgaard 211; Geertruida Zut, R.K., zonder, van Harenkarspel naar Slootgaard 211; Alida Maria Roozendaal, R.K., zonder, van Harenkarspel naar Zijdewind 228; Jere- nome Kossen, N H, landmeter, van N.O.I. naar Oude Niedorp 13 (ambtshalve); Jansje Groot, R.K., dienstbode, van Cnstricum naar 't Veld 285. Vertrokken: Nenderik Jan de Böer. N.H., landbou wer, van Oude Niedorp 89 naar Hoogwoud; Johanna Jong. R.G., zonder, van de Weel 151 naar Haren karspel; Pieter Bakker, geen. kantoorbedieende, van Zijdewind 205 naar Alkmaar; Johannes Barwegen en gezin, G.K., landarbeider, van Oude Niedorp 85 naar Harenkarspel. Burgerlijke Stand. Geboren: Divera Catharina Geertruida, dochter van Adrianus Simon Groot en Elisabeth Verduin; Elisabeth Maria, dochter van Johannis de Groot en Cornelia Petronella Gootjes; Veronica Petronella, dochter van Adrianus Mooij en Maria Jong; Marian- neke, dochter van Hendrik Blanken en Jansje Bak ker. Overleden: Louise Schmidt, weduwe van Petrus Baars. 83 jaren; Theodorus Terra, weduwnaar van Trijntje Langedijk, 73 jaren. Bij de gehouden trekhondenkouring„voldeden de honden der opgekomen eigenaars aan de wettelijk voorgeschreven elschen. SINT PANCRAS Alhier heeft de Zonnestraaldagcollecte ruim f 30 op gebracht. ANNA PAULOWNA VAN EWIJCKSLUIS. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. D. M. Dek ker, slaagde in de afgeloopen weken voor het Vee- artsenijkundig examen (eind-examen) aan de Rijks- Universiteit te Utyecht T V I E R I N G E N Succes-nieuws voor a.s. Zondag: Succes IB.K.C. I op Succesterrein. Petten IISucces II spelen te Petten een seriewed strijd. VERANDERING EN' ZAKEN. De kruidenierszaak van de Fa. Gebr. Rotgans in de Molenstraat is in handen overgegaan aan de Fa. Gebr. Van Silfhout te Bennekom. De Fa. Rotgans zal zich nu verder uitsluitend wyden aan de drogisterij op de Hoogzijde. MARKTOVERZICHT. De stille zes weken komen elk jaar weer maar zoo stil als het verleden Donderdag was op de markt hebben wjj nog niet meegemaakt Nu hoe drooger weer, hoe' beter om het hooi thuis te krijgen, dan worden de markten weer levendiger. Vette koelen waren er veel aangevoerd, maar te kort koopers: prijzen 4050 ets., dus een trekkenden handel In kalf- en gelde koeien was weinig te doen, de aanvoer gering; wat er was werd verkocht. In pinken was de handel stil. Naar stieren was heel weinig vraag, handel stug. Van de prijzen welke besteed werden voor de nuch tere kalveren was heel wat af. aardige zware kalveren zag men verkoopen voor 13 a 14 gulden, de geregelde gang was 918 gld.; kalveren van 4 weken oud, golden nog 24 en 28 gld. Stug was de handel in paarden en mooie paarden aangevoerd. Oude slachtschapen 1826 gld., handel heel stug. Vette schapen stug en van de lammeren was ook een stuk af, dus ook een stuggen handel. De handel ln biggen en schrammen was tamelijk. Vette varkens matig, prijzen van 20V4 ets dat ging. Bokken en geiten stug. Op de kippenmarkt bij 't oude, prijshoudend. Over 't geheel was het een gedrukte handel. GESLAAGD. De heer R. A. Nottelman alhier slaagde 2 Juli te Am sterdam voor het staatsexamen L. O. Madame de Pompadour. De groote Duitsch zingende en sprekende operette film „Madame de Pompadour" draait deze week in Theater Royal. De Markiezin de Pompadour. de meest geliefde maitresse van Lodewijk XV. vormt het glansrijke middenpunt van het hof te Versailles. Zij is het die den Koning regeert, die de kunstenaars naar het hof roept, die de grootsche feesten ensceneert om den Koning te vermaken, zij is het ook die het geld van het Fransche volk met handenvol uitgeeft Talrijk zijn haar vrienden en vereerders, maar niet minder talrijk zijn haar vijanden. Tot de laatgten moet de Dauphin gerekend worden, evenals de leden van de hoogste aristocratie, die deze vrouw .van burgerlijke afkomst verachten. Niet het minst zijn haar vijan den onder het volk. Tal van spotliederen worden op haar gezongen, doch het scherpste hekeldicht was afkomstig van een edelman uit de provincie. Gaston de Meville. In scherpe bewoordingen wordt hierin den Koning en zijn maitresse gehekeld. Gaston de Meville wordt gearresteerd en wegens majesteitschen nis ter döod veroordeeld. Madame de Pampadour laat hem bij zich komen en wordt op hem verliefd. ZIJ tracht bij den Koning een verzachting van zijn straf te bepleiten, doch in zijn eer gekrenkt onderteekent het doodvonnis en vertrekt naar Marseille. Madame de Pompadour laat met behulp van haar hofdame Madame d'Estrale en met hulp van een jongen of ficier van do Paleiswacht Gaston ontvluchten en ver bergt hem in de cadettenschool van St. Cyr, waar hij als leeraar in de schoone kunsten zal optreden. De eene liefdes-scene volgt nu de andere op cn het slot van deze amoureuze avonturen zal een groot tuinfeest zijn, waarin o.m. De Pompadour en Gaston hun liefdesduet zingen. De toeschouwers, waaronder do Koning, zijn o! cm loos van bewonderinig, nimmer zag rn-'n cic Markiezin z^o stralend, zco schoon. Ook de Koning is enthousiast Dan haalt hem de Dau phin van den hemel naar de aarde terug, door hem te vertellen dat de partner van de Markiezin dezelfde is als Gaston de Meville, de terdoodveroordeelde smaadschriftschrijver en thans de minnaar van Ma dame de Pompadour. In het boudoir teruggekomen ontdekken Gaston en de Pompadour dat alles verloren is. Even een weifeling, een besluit om te vluchten en de Koning verschijnt met zijn ge volg, met de Maurepas en zijn aanhangers in het boudoir, doch de zoo vurig gewenschte vernedering van Madame de Pompadour blijft uit. De koning wil niet in zijn rol als de bedrogene verschijnen. Glim lachend benoemt hij Gaston met een kleine zinspe ling op zijn groote gelijkenis met den terdoodveroor deelde. tot Gouverneur van Cuba en beveelt de Mar kiezin terstond afscheid van hem te nemen daar hij op staanden voet moet vertrekken De Maurepas wordt naar Bordeaux gezonden. De Koning biedt de Markiezin zijn arm aan en geleidt haar naar het terras van het paleis, waar zij de overdonderende hulde van de genoodigde gasten in ontvangst te ne men heeft. KANAALWEG - DEN HELDER. Af deeling Meubelen. Geheel complete eiken met Spiegelkast en marmeren Waschtafel, te samen f 112.50 Deventer AUPING staaldraad- Matrassen m. garantie f 12.50 T. .1 X G E N D IJ IC Men is hier druk bezig met het rooien van bloem bollen. Verschillende arbeiders hebben daardoor werk. Men klaagt daarbij over de droogte, tengevolge waarvan de grond hard is en het rooien zwaar werk wordt. Ook is men al bezig met het peilen, waardoor velen een aardig daggeld kunnen verdienen Daaraan helpen vooral vrouwen en kinderen mee. De gemeenteraad van Koedijk besloot gedurende 40 jaar een jaarlijksche bijdrage van f 200 te verleenen voor den aanleg van den weg door het Geestmer Ambacht, De betrokken commissie had f 250 gevraagd. De weg door het Geeetmer Ambacht is vanwege de Provincie geprojecteerd, de bebouwde en onbebouwde terreinen, die voor aankoop in aanmerking komen, zijn aangewezen de benoodigde som voor aankoop dier ter reinen vastgesteld, de bijdrage van f 85000 voor beschik baarstelling van het land proportioneel omgeslagen in verhouding tot belang en kapitaalkrachtigheid der ver schillende gemeente- en polderbesturen, maar deze col leges blijken thans voor het overgroote deel niet ge neigd om de hun toegedachte bijdrage te voteeren. Dat wordt weer een delibreeeren en vergaderen, een vaak gewichtlg-doenerij van argumenten en motieven, een op een goudschaaltje wegen van meer of minder belang, een Iichteiyke geraaktheid over vermeende of werkelijks achter-uitstelling, een critiek op de plaats en richting van den weg. kortom allerlei belangetjes en meenlngkjcs komen daarbij naar voren en niemand blijkt tevreden, met ais gevolg een oj>schorting van de totstandkoming, waarom reeds jaren van alle kanten is geroepen. Verschillende polder- en gemeentebesturen hebben op het oogenblik reeds uitspraak gedaan over het verzoek der bekende Commissie, door Ged. Staten samengesteld om de bovenbedoelde bijdrage in de kosten voor beschik baarstelling te willen verleenen, hetzij ineens, hetzij in een jaarlijksche bijdrage gedurende 40 jaar. Er zijn er verschillende die besloten niets te geven, anderen, dio een minder bedrag wenschten te verleenen, weer andero die wel wenachen bij te dragen, doch alleen met deze restrictie: als andere aangezochtcn het ook doen. Dit laatste schijnt ons een onhoudbaar standpunt, want uit de overweging, dat men de bijdrage wenscht te verleenen mag worden opgemaakt, dat men van het belang van den aanleg overtuigd is, zoodat men door zijn bijdrage betaalt datgene, wat men meent door de tegenprestatie, den weg, te verkrijgen. Te eischen. dat ook anderen, die het belang niet inzien of van oordeel zijn, dat dit belang te duur gekocht is of om andere redenen afwijzend te genover het verzoek staan zullen moeten betalen, als zij een bijdrage verleenen, is een staaltje van onbeschei den inmenging in zaken, die hun niet aangaan, een soort van stok-achter-de-deur, die op zakelijke en onbevoor oordeelde menschen geen indruk maakt. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhordt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Intusschen bij die staalkaart van meeningen en ar gumenten vraagt men zichzelf toch af. waarom al die drukte en al dat vergaderen en al die wegerij op-een.- goudschaaltje toch noodig zijn. Immers is er niemand dio het niet zou toejuichen, dat de bedoelde weg er kwam. De menschen in deze omgeving zijn er voor, en in Haarlem is men er ook voor, alle leden van Provinciale Staten zijn er voor. Maar door de bovenstaande bezwa ren die tot dit eenigste en ééne moeten worden terug gebracht: „wie zal dat betalen?" wordt de ten-uitvoer* legging tegengehouden. Er wordt geklaagd over de el lendige decentralisatie, die zooveel nuttig werk tegen houdt over hot bestaan van zoovele kleine hannes, pol- dertjes, over het onzinnige van het bestaan van 4 Lan gend ijker gemeenten, die staatkundig, economisch, en op welken anderen grond ge ook maar wilt, één zijn en één behooren te zijn. Maar waar blijft nu de daad van hen, die over het hoofd dier vele gedecentraliseerde lichaampje® en colleges heen de centralisatie in de plaat* stellen en al deze hannes, gemeente- en polderbesturen uit schakelen en het verlossende woord spreken: „Die f 85000 betaalt de Provincie, wan', ik, Provincie, leg dien provincialen weg aan." Als er nuttige zaken tot stand moeten worden gQ^racht dan is de kostenquaestie gewoonlijk een van de meest domineerenden. Gelukkig is in niet-conservatieve kringen de meening doorgedrongen, dat voor die nuttige zaken het noodige geld moet worden gehaald, waar het ls en dat de gelden uit de belastingen moeten komen. Onze volksvertegenwoordigers hebben het in de hand een zoo billijk mogelijk belastingsysteem te maken, het stelsel belasting naar draagracht zoo ver mogelijk door te voeren, zoodat l.c. de provincie de macht in handen heeft o>m ook de benoodigde f 85000 voor aankoop van du* grond beschikbaar te stellen. In een streek waar alis* malaise, misère en crisis is, wat de klok slaat, is het o.l. een daad van wijs beleid, als men in den kring van deze tuinbouwstreek alles vermijdt, wat de lasten zwaar der mankt. Laat die lasten gedragen worden door een grooter „algemeen" dan dit tuinbouwdistrict. Dan lijkt ons het best in toepassing gebracht: de sterken voor de zwakken. OUDKARSPEL. Burgerlijke Stand over de maand Juni. Geboren: Catharina Agatha, dochter van Klaas Hoo« geboom en Aagje Stoop. Dieuwertje, dochter van Maarten Slooves en Antje Peetoom. Cornelis, zoon van Pieter Langedijk en Aaltje Bouman. Overleden: Antje Kuiper, oud 87 jaar, wed. van Pie ter Schrieken. Cornelis Over. oud M jaar, veehouder, echtgenoot van Anna Borst. Aricn Kuipe oud 89 jaar, wedn. van Neeltje Kuiper. GEMEPNTF NOORDSCHARWOUDE. Burgerlijke stand over de maand Juni. Geboren: Ha je. zoon van SJoerd Minnema en Antje Haalma; Dirk. zoon van Jan Peetoom en Elfrieda Eli sabeth de Hoop; Petrus, zoon van Nicolaas Zijp en Ca tharina Appel. Getrouwd: Adrianus Groot, oud 22 jaar. en Anna Ma ria Elswijk, oud 25 jaren. Overleden: Liiy Kuiper, dochter van Cornelis Kuiper en Margaretha Anthonia Oudshoorn; Jacobus Zijp, zoon van Deodorua Zijp cn Pietertje Bruin,

Schager Courant | 1931 | | pagina 5