VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Predikbeurten. Marktberichten. De ramp te Vincennes. Rumoerige tooneelen in het Engelsche Lagerhuis. Treurige toestand op de Russische spoorwegen. Spaansch klooster in brand gestoken. Bezoek Wieringermeer. Boerderij-b randen. IIE ERÏÏÜ GO W A A 7? D GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Burgerlijke stand over de maand Juni 193L Geboren: Gerardus Petrus, zoon van W. P. Bakkum en M. Blankcndaal; Catharina Maria Theresia dochter van J. A. v. Beusekom en C. J. M. Stoop; Trijntje, doch ter van C. Liefhebber en A. v. Leijen; Arle, zoon van L. Verhuist en M. Leegwater; Anna Maria, dochter van D. Hoogland en E. Dam; Alida Catharina, dochter van Joh. v. Stralen en A. Wljnker, Petrus Bastanus, zoon van B. Overbeek en Cath. Groenland; Jacobus Johannes, zoon van J. Beerse en A. v. d. Gragt; Johannes, zoon van W. Blokdijk en N. Hink; Tbeodorus Adrianus, zoon van A. Breed en A. M. Wester; Geertje, dochter van E. Schoen en G. Bakker; Petrus, zoon van P. van Langen en G. Schaap; Franciscus, zoon van G. Groot en C. H. Barhorst; Adrianus, zoon van J. de Boer en J. C. Sijs; Nicolaas Petrus zoon van P. Kok en C. A. Rood; Guur- truida Margaretha, dochter van P. Mooij en U. E. Oude man. Ondertrouwd: W. A. Overtoom, 23 jaar en A. J. Ve- reecken. 26 Jaar; P. Rustenburg, 23 jaar en F. Duijf, 24 jaar; P. A. A. Pcppelcnbosch, 34 jaar, Den Helder en C. C. Kraakman, 38 jaar. Gehuwd: J. Bakkum en Joh. Vreeker; W. A. Overtoom en A. J. Vereccken; P. Rustenburg en F. Duijf; P. A. A. Peppelenbosch cn C. C. Kraakman. Overleden: Aaltje Bijl, wed. S. Tesselaar. 68 jaar (overl. te Schagen); Levenloos aangegeven kind van J. Stoop en G. M. Hurkmans. 11 .1 11 E X K A ftS FE l BIJ de op 1 dezer gohouden rekening van het onderlin ge Paardenfonds „Onze Belangen" bleek dat er over het 2e kwartaal waren verzekerd 312 stuks paarden, af gekeurd waren 5 stuks. De omslag werd bepaald op t 0.70 per f 100 verzekerde waarde. De keuring van trekhonden in deze gemeente zal plaats hebben op Maandag 6 Juli e.k. des nam. 8 uur voor het gemeentehuis. GEMEENTE HAREN KARSPEL. Burgerlijko stand over do maand Juni. Geboren: Jozef, zoon van Dirk Bakker en Cornelia Bleeker; Adrianus Cornelis. zoon van Cornclis Jacobus Bos en Anna Margaretha Bommer; Simon Johannes zoon van Willem Jong en Johanna Hessing; Gerardus Nicolaas, zoon van Nicolaas Cornelis Hof en Maria Ca tharina Johanna Giebels; Cornelis Petrus, zoon van Pie- ter Meester en Maria Schuitemaker. Ondertrouwd: Goene. Getrouwd: Willem Bruin en Trijntje Zutt; Simon Groen, weduwnaar van Cornelia Schrama, en Maria Molenaar; Cornelis Kaag en Trijntje Schouten. Overleden: Maria Stoop, oud 32 Jaren, echtgenooto van Nicolaas Johannes Zutt; Willem Kok, oud 59 ja ren. weduwnaar van Antje Fransen; Aafje Pankras, oud 16 jaren, ongehuwd; Catharina Bruin, oud 21 jaren, on gehuwd; Cornelis Roozcndaal oud 57 jaren, ongehuwd. W ARMENHUIZRN Naar wy van politie-zyde vernamen is by don heer M. Pronk Pz„ Stationsstraat Warmenhuizen dezer dagen een postduif aangekomen. Het beest had een zilveren ring om zyn poot met het volgende opschrift: nr. 509, Holland NB. 31. Inlichtingen zyn te bekomen by de po litie alhier. Strafzitting van Vrijdag 1 Juli. Plaatsvervangend Kantonrechter Mr. P. Lange veld. EEN VERKEERSINCIDENT BIJ DE FRIES CHE PRULBRÜG. De bejaarde, maar nog krasse binnenschipper Corn. v. Sch. uit Broek op Langendijk, die zich op 1 Mei per rijwiel naar Alkmaar had begeven, kwam by het afrij den van de Frlesche brug naar den Dirk Dulvelsweg in aanrijding met een mej. Verver van Koedijk die nog Juist vóór het sluiten der boomen der met de gewone krenterigheid van Watorstaat veel te smalle Friescho brug wenschte op to rijden, met het gevolg, dat de juf frouw met haar rywiol kwam to vollen, zoodat dit rij- wiel werd beschadigd. Deze schade, f 2.50 werd later door den schipper op verzoek van den heer Verver wel willend vorgoed. HU dacht hiermede van allo soesah af to zyn, doch zyn illusie werd wreed verstoord door de ontvangst van een dagvaarding, houdende een met vele redenen omklocde Invitatie heden te verschynen voor den kantonrechter. Aan deze uitnoodiging werd gevolg gegeven, doch de heer Sch. verscheen vergezeld van Mr. Prins aan wien was opgodragen, ter gelegener tijd ook 'n vorkje mee te pikken en 'n hartig woordje mee te praten ais zyn beurt om te spreken was aangebroken. De heer S. ontkende dan dat do aanrijding zijn schuld was, maar hy moest, toegeven, dat hij naar links was uitgeweken en alzoo den voorrang niet had geschonken aan mej. Verver, die geheel rechts uit de Heerenstraat op de brug aanreed. De verkeersagent Volbeda was nabij de plaats des onheils aanwezig, doch had door andere ambtsbezigheden gehandicapt, de aanryding zelf niet kunnen waarnemen. Evenwel had hy zorg gedragen voor een prachtige situatie teekenlng op schaal, vervaardigd door een teckenaar van gemeentewerken. De heer ambtenaar, rekening houdende met de aanwe zigheid van den verdediger, hield een uitgebreid requisi toir vorderde schuldverklaring van den zoetwater ge zagvoerder en diens veroordeeling tot f 12 boete of 12 dagen. Mr. Prins becrltlceerde in zyn pleidooi de dagvaarding, die hy een obscuur libel noemde, waarin een absoluut on juiste tenlastelegging, signaleerde feitelijk den brugwach ter do schuldige, en concludeerde ontslag van rechtsver volging of vrijspraak. De ambtenaar verdedigde met vuur zyn dierbare dag vaarding. insinueerde zoo bedekteiyk. dat htj de verde diging nog van heel wat grooter obscuriteit verdacht en persisteerde by zyn requisitoir. Volgde nog de onvermy- delijke dupliek van mr. Prins, die op zyn beurt by zijn opinie betreffende het obscuur libel (een dagvaarding die niet uitblinkt in duidelijkheid) persisteerde, waarop de heer kantonrechter de gezellige discussie over punt 1 der agenda beendigde, door den ambtenaar geiyk te ge ven en den heer Sch., die als geduldig offerdier het einde van den Juridischen woordenstrijd zat af te wach ten, te veroordeeien tot f 6 boete of 6 dagen. DE ZAAK IS THANS TIP-TOP GEREGELD DOOR BLINKENDE BORDEN EN INGENIEUS HUISNUM MER EN KALENDERSYSTEEM. De 31-jarige heer J. H. v. d. B., bloemist te Anna Pau- lowna had op 28 Maart naar het oordcel der politie mis bruik gemaakt van het stedeiyk geduld, door zyn luxe automobiel een ongewoon langen rusttijd te verschaffen ln de Lan ges trant, weshalve hy gecaiangeerd werd. Heden terecht staande, beweerde do heer v. d. B. des tijds onbekend te zyn geweest met het parkeerverbod. Heden echter was hij volledig op de hoogte, dank zy de aanwijzende borden, die de parkeerzyden ln de Lange- atraat ln overeenstemming met de huisnummers en ka lenderdagen aan burger en vreemdeling duideiyk maken Hem werd dan ook geen hooger straf dan f 3 boete of 3 dagen opgelegd. EEN JONGE DAME DIE ER WEL RAAD OP WIST. Do l&-jarige mej. M. A. S. te Egmond Binnen, die zich onlangs K-vond als passagier in het bekende Kgmonder trammetje, zag. terwijl deze scharretjes express reeds in beweging was. nog een vriendin komen aanhollen. Om te voorkomen dat deze laat- komster de tram zou missen, bedacht zij een radicaal middel en trok aan de noodrem. Het effect was wel iswaar schitterend, maar niet in het voordeel van papa's portemonnaie, daar de resolute jongedame, na vooraf een reprimande te hebben geslikt, werd veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen, wegens over treding van het spoorwegreglement, dat dergelijke vrijpostigheden strafbaar stelt. DROEVIG EXCEMPEL VAN ALCOHOLISME. De transportarbeider Jan B. te Alkmaar, die he laas de zedelijke kracht mist om zich le onthouden van den alcohol, dio zijn gezondheid, huiselijk ge luk en maatschappelijke welvaart verwoest, bevond zich op 88 Mei weer in „kennelijken staat" op de Paardenmarkt en werd ter ontnuchtering overge bracht naar het arrestantenlokaal. Verdachte, die reeds verschillende malen als gevolg van zijn drank misbruik was veroordeeld, tot opzending naar een rijkswerkinrichting, stond heden terecht, en be weerde thans op genoemden datum, toen hij den ganschen dag nog niets had gegeten, door een z.g. goeden vriend getrakteerd te zijn op 6 potjes bier. Een paar broodjes met worst ware beter geweest. (Noot van den verslaggever) Het bleek echter dat na dien tijd nog weer een ander proces-verbaal was in gekomen. Ambtenaar noch Kantonrechter betoonden dus consideratie met «lezen beklagenswaardigen zwakkeling en werd hij overeenkomstig requisitoir veroordeeld tot een principale hechtenisstraf van 3 dagen en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd vnn maanden. De veroordeelde gaf zyn voornemen te kennen in hooger beroep te zullen gaan, maar we vreezen dat dit appèl slechts zal blijken uitstel van executie te zijn. AL VROEG IN DE VERLEIDING GEBRACHT. De heer Pieter M., caféhouder te Alkmaar, werd in den vroegen morgen van 2G Mei opgebeld met het dringend verzoek direct te willen zorgen voor een behoorlijk ontbyt ten behoeve van eenige bezoekers, die op weg waren naar de Purmerender markt. De verheugde kastelein liet zich natuurlijk niet onbe tuigd cn maakte met de snelheid des bliksems alles gereed tot een behoorlijke ontvangst der marktbe zoekers, doch vergat in zijn beroepsijver, dat het hem nog niet vergund was zijn café voor bezoekers open te stellen, zoodat heden zijn winst vermoede lijk geheel werd vernietigd door het vonnis van den Kantonrechter, waarbij hij tot f8 boete of 8 da gen werd veroordeeld. DAT ZAAKJE WAS BIJ LANGE NOG NIET VOL DOENDE UITGEZOCHT. F.en inwoner van F.crmond-binnen, He heer Piet Gr., verscheen in gezelschap van zijn wettige huisvrouw en echtgenoote, mej C. de Gr., als verdachten voor den Kantonrechter, als beschuldigd van het ernstige feit. dat beiden zich op 27 Mei hadden bevonden in de duinen van den heer v. Vliet, alwaar zij met as sistentie van een hond. zich onledig hielden met het opsporen van wild Door den iachtopziener Holz was dit feit geconstateerd en proces-verbaal opgemaakt. De mannelijke verdachte echter ontkende heden per tinent, zich op den aangegeven datum en uur in het duin te hebben bevonden. Mej. G. van haar kant deelde mede. wel in de duinen te hebben gewandeld, doch zonder hond, maar aanvankelijk in gezelschap van twee bekenden, die de vlucht hadden genomen, toen zij hen op de aanwezigheid van den jachtop ziener had attent gemaakt. Een hunner had zijn klompen achtergelaten, die door haar waren mede- genomen en die zij had geweigerd aan Holz uit te leveren Natuurlijk was het, nu de zaak zóó werd geïnterpreteerd, brood noodig, dat de niet opgeroepen jachtopziener werd geboord en besloot men. de be handeling te schorsen tot de zitting van 17 Juli, ten einde den verbalisant Holz als getuige te hooren. ZONDAG, 5 JULI NED. HERV. GEMEENTE te: Wieringerwaard, voorm. L0'4 uur, Ds. Tinholt* Egmond a. d. Hoef, voorm. 10.15. uur. Ds Nob|l. Heerhugowaard, voorm. 10J4 uur. Ds. Eilers clbflWan VRIJE EVANGELISCHE GEM. te: Groet, zaal v. K. Reijs, nam. 7.15 uur èzomertijd) Ds. J. J. Ruijs. E IERVEILING SCHAGEN .2 Juli. Aangevoerd: 119795 kipeleren: 5254 Kg. f 3.40, 55 -57 Kg. f 3.30—3.80, 58-60 Kg. f S.50—4, 61—63 Kg. f 8.90 4.20 64—67 Kg. f 4.204.60, ongewogen wit f 3.20--4, ongewogen bruin f 3.904.20. 3419 eendeieren f 3.40 3.50. HOORN, 2 Juli. 17 staples kleine fabrickskaa* f 37.50. 6 stapels kleine boerenkaas f 37, 1 stapel fabrleks comra. kaas f 38, 3 st boeren comm. kaas f 88. Aanvoer 27 stapels, wegende 38360 Kg. Handel vlug. DEN HELDER, 2 Juli. Afgeslagen Gem. Vischhal. Noordzeevisschery: Ton gen f 0.43—0.30. kleine tongen f 0.030.03 tarbot f 6 per stuk. schol I f 7.95-6.40. II f 2.90—2.10, scharre f 3-2.20, bot f 2 per kist: KustvlsscherlJdoor harlngvlsschers: versche haring f 1815. por kist, geep f 8.05—6.40 per tal, ansjovis f 0.08—0.06 per Kg. DEN HELDER. 3 Juli. Afgeslagen Gem. Vischhal. Noordzeevlsscherij: tongen f 0.44—0.30, kleine tongen f 0.100.03 tarbot f 5.504.10, per stuk, schol I f 86,20, II f 32.40, scharre f 3.25— 2. pietermannen f 12, bot f 2—1 per kist; Kustvisschery Door harlngvlsschers: versche haring per kist f 17.50— 15, geep per tal f 8.406.10, ansjovis per Kg 10—6 cent. MEDEMBLIK. 8 Juli. §chotsche muizen f 44.20 kleine f 1.852.15 per 50 Kg. WARMENHUIZEN. 2 Juli. Schotsche mtrizen f 6.508.40, drielingen f 5.806.60, grove f 4.90—7.40. WARMENHUIZEN, 3 Juli. Schotsche muizen f 8—9.50, drielingen f 5.90—6.60, grove f 8.20—8.50. bloemkool f 10.70-14.90. Aanvoer: 57000 Kg. aardappelen, 130 st. bloemkool. NOORDSCHARWOUDE, 2 JulL Aangevoerd 131800 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen f 8.30-7.70. drielingen f 3.70—5.20. kleine f 0.7O- 2.70, 175 Kg. zilveruien, zilvernep f 16.60, 400 stuks bloem kool f 9 50 NOORDSCHARWOUDE. 3 Juli. Aangevoerd 133600 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 8—9.10, drielingen f 4.80-5.70. kleine f 1.44-2.40. 30 Kg. spercieboonen f 48 per 100 Kg., 730 stuks bloemkool f 9.40-12.20 per 100 stuks. ALKMAAR. 3 Juli. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 91 stapels, wegende 178000 Kg. kaas. waarvan de prijzen als volgt: fabriekskaas: 50 stapels kleine f 38, 7 stapels commissie f 37 boerenkaas: 7 stapels kleine f 36.50. 27 stapels commissie f 40, allee met rijksmerk. Handel vlug. ALKMAAR. 3 Juli. Op de heden gehouden graanmarkt waren In totaal 252 H.L.'s aangevoerd als: 29 H.L. tarwe f 67.25, 110 H.L. gerst chev. f 7—7.25. 50 H.L. haver f 7. 10 H.L. boo- nen, w.o.: bruine boonen f 8—12, duivcboonen f 15. witte boonen f 1420, 1 H.L. blauwmaanz&ad; 52 Hl. erwten w.o.: groene erwten (kleine) f 5.509.25, groene erwten (groote) f 10, grauwe erwten f 25, vale erwten f 40 alles per 100 Kg. Handel goed. AMSTERDAM, 3 Juli. Zeeuwsche bl. eigenheimers f 1011, id. eigenheimers f 1011. IJpolder muizen f 9—10, Andyker muizen f 9 —10. id. kleine muizen f 56, Langendyker muizen f 9— 10. Rijper muizen f 8—10. Westi. muizen f 8—10, id. kl. muizen f 5-6, nieuwe Zomer Malta f 14—16 per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK. 3 Juli. Aangevoerd: 300000 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen f 6—9.20. Schoolmeesters f 8.20 eigenheimers f 9.60 —10.30, drielingen f 4.80—6.50, kleinen f 1,20—1.40. 11400 bos wortelen f 6.50—8.80, 207 stuks bloemkool f 14.70— 15.70, 8225 Kg. Roode kool f 11.80—13.90, 200 Kg. witte kool f 7.90, 13000 Kg. tomaten: A f 42.10—42.60, B f 39.10, C t 42.80, CC f 33.60. Toch kwaadwilligheid ln het spcL Een redacteur van het persbureau Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met den heer Krleger conservator van het ethnografisch museum te Leiden, na zyn terugkeer uit Parijs. „De oorzaak is in elk geval geen kortsluiting" reide de heer Krieger, toen men over den brand te spreken kwam. „Wat dan wel?" vroegen wy. „Er zyn drie oorzaken aan te wijzen, n.1.: chauvinisme, communisme of ontslagen elementen van de tentoon stelling zelf zyn aan het werk geweest, hetgeen natuur- ïyk niet meer is aan te toonen Het feit, dat de brand op meerdere plaatsen tegeiyk uitbrak, brengt de gedach te aan moedwil zeker op den voorgrond." De pers moet, naar de meening van den heer Krleger, aandringen op een nauwkeurig onderzoek, voor wat be treft bewaking en verzorging en wie daarvoor de verant- woordeiykheid draagt. „Ik heb" aldus de heer Krieger „iets nooit zóó plat gebrand gezien als dat" De vrees voor herhaling is niet ongegrond, vooral niet wanneer inderdaad communistische elementen aan het werk geweest zyn." Een vooraanstaand persoon uit de Fransche museum wereld verklaarde aan den heer Krieger, dat de ge dachte aan kortsluiting moet worden uitgesloten. Een geheimzinnige melding. De Parüsche corresp. van het „Hsbl." telefoneert: Nu hier van officieele zyde eenige malen verklaard is dat de gedachte aan opzetteiyke brandstichting in ons paviljoen moet worden uitgesloten, werd geen melding gemaakt van een bepaalde omstandigheid, om het onder zoek. dat achter de bescherming van deze officieele ver zekeringen werd ingesteld, niet te bemoeilijken. Thans wordt die echter in „Excelsior" openbaar gemaakt en, kan nu ook hier we' gezegd worden, dat de brandweer in den nacht van Zaterdag op Zondag kort voor. 12 uur is gealarmeerd door middel van dienzelfden brandmel der, voor ons paviljoen staande, dien de waker Spoor- man den volgenden ochtend gebruikt heeft om de ramp te melden. De brandweerwagen is toen yiings komen aanrijden, maar aangezien men aan het gesloten en duistere paviljoen niets ongewoons bespeurde veronder stelde de brandweer, dat het inslaan van het ruitje het werk was van een of andere kwajongensachtlgen grap penmaker (men had gemeend by 't aankomen kinderen te zien wegvluchten) en rukte zonder verder onderzoek weer in. Toen hu om 4.40 de brandweer opnieuw gealarmeerd werd en in twee minuten ter plaatse waa (er is een brandweerpost op de tentoonstlling zelf) stond het ge- heele paviljoen reeds ln lichtelaaie en was er geen blus- schen meer aan. ,Men kan aannemen", schryft het Parijsche blad, „dat het vuur lang heeft liggen smeulen, dat het later lichter brandbare stoffen heeft bereikt, dat het onbrandbaar maken den voortgang er van heeft belemmerd en dat bet pas op het laatste oogenblik in al zijn kracht is uit gebroken. Maar er blyft één mysterie: de ruit van den melder is om 11.42 ingeslagen. Door wien en waarom zijn do brandweermannen opgeroepen Een afgevaardigde met geweld door de bo den uit de zaal gezet. Ook andere leden slaags met de zaalwachters. In het Engelsche lagerhuis is het Donderdag tot rumoerige tooneelen gekomen, dodrdien een afgevaar digde van den linkervleugel der arbeiderspartij, dio wolgerde een door hem gebezigde uitdrukking ln te trek ken. van de zitting uitgesloten werd, doch toen weigerde do zaal te verlaten. Vier zaalwachters werden ontboden, om den recalcitranten afgevaardigde de zaal uit te zetten, doch verscheidene afgevaardigden van den lin kervleugel der arbeldersparty verzetten zich tegen dei wegvoering, zoodat er groote herrio ontstond. Terwyi het Huis in strakke verbazing naar het vreemde schouwspel staarde, te zeer overrompeld om iets te kunnen zeggen, schoven de stoere boden, de groep vechters langzamerhand naar de deur. Nog voordat do strijd echter ten gunste van de handhavers van recht en orde was beslecht, werd de zitting door den spaeker geschorst E en der personen, die McGovern, dit was de weerspannige afgevaardigde, was te hulp gekomen, barstte toen ln tranen uit: de opwinding was hem te machtig geweest.... Het is niet de eerste maal, dat McGovern wegens oc- behooriyk gedrag wordt geschorst Ook verleden jaar eenige maanden nadat hy lid van het Lagerhuis was geworden werd hy uit het Lagerhuis verwijderd. Zyn laatste woorden voor de deur zich achter hem sloot, waren toen: „Jullie bent een smerige hondenbende!" Met het oog op de wijze waarop men tegen MsGovem heeft moeten optreden is hy voor de rest van de huidige zittingsperiode geschorst Tot aan de hervatting van de zittingen worden hem dus de presentiegelden onthouden, zoodat ook van dezen kant gezien, de zaak minder prettig voor het Lagerhuislid is verloopen. in het geheel kost hem het incident honderd pond sterling. Een Amerikaansoh oordeel. Het Russisch blad „Goedok", dat de belangen van de sovjet-spoorwegmannen behartigt, publiceerde in een der laatste nummers de notulen van de commis sie van Amerikaansche spoorwegspecialisten, die de sovjet-spoorwegen heeft onderzocht en een rapport aan de sovjet-regeering heeft uitgebracht. De conclu sies, tot welke de Amerikaansche ingenieurs zijn ge komen, zijn in hoogste mate bedroevend. In hun rap port lezen wij het volgende: Wij moeten de aandacht van de overheid vestigen op de volkomen afwezigheid van zindelijkheid en or de op alle spoorwegen van de Sovjet-Unie, hetgeen zeer slechte gevolgen heeft voor de gezondheid van de transportarbeiders en van alle personen, die op de een of andere wijze het transportwezen moeten be dienen. (Over de schadelijke gevolgen van de afwe zigheid van elke zindelijkheid en van den chaos op de spoorwegen voor de passagiers spreekt de „Goedok" niet.) Vrijwel overal hebben wij vastgesteld, dat het aantal toiletgelegenheden zeer gering is. schrijven de Amerikaansche ingenieurs verder, en de weinige die er wel zijn, verkeeren in zulk een toestand van ver vuiling, dat zij niet te gebruiken zijn zonder ernstig gevaar voor den gebruiker. „De omgeving van de stations is ook overal in hoog ste mate vervuild, hetgeen zeer schadelijke gevolgen heeft voor de gezondheid van de transportarbeiders. Overal ziet ge bovendien hoopen allerlei rommel, zoo wel nog te gebruiken onderdeelen als verroest ijzer, afval e.d., welke uit de stations en de werkplaatsen gebracht worden en vlakbij gegooid. Zulke afval- en vuilnishoopen ziet ge overal. Ook tusschen de hanen liggen overal zulke hoopen afval, hetgeen het verkeer in hooge mate belemmert." In dezen geest gaat de commissie der Amerikaan sche deskundigen voort. Daarna wijst Je commissie op den onbeschr':felijken chaos, die op de sovjet- spoorwegen hecrscht (er worden nu niet meer de trei nen genoteerd, die te laat komen, maar die op tijd fcomen, zoo zelden komt dit voor!) VOOR AUTOMOBILISTEN Motor-olie. Vrijwel iedere automobilist en motorrijder weet, welk een groote rol de smeer-olie in een goed func- tionneeren van hun motoren speelt. Vroeger als iets beschouwd, waar een motor nu eenmaal niet buiten kan, weet men thans dat het van grooten invloed kan zijn, welke olie of men gebruikt, vooral als het er om gaat den levensduur van het mechanisme te verlengen. Naarmate de automobiel-motoren hoogere snelhe den verkregen, namen ook do eischen toe. die aan een goede soort smeer-olie gesteld moesten worden. Immers door de grootere prestaties, die de motor had te verrichten, werd bij iederen expi03ie-zuiger- slag de olie aan den bovenkant der cylinderwanden blootgesteld aan buitengewoon hooge hitte en druk. Men had er voor te zorgen, dat onder zulke om standigheden de chemische structuur van de olie niet onder koolvorming uiteenviel, waardoor de smeringseigenschappen verloren gingen. In de laboratoria en niet in het minst in die van de Texas Company. werd dus de laatste jaren ijve rig gezocht naar een- olie, die aan de verschillende eischen kon voldoen en na talrijke proefnemingen is men er zeer zeker in geslaagd om langs allerlei wetenschappelijke proefnemingen uit de ruwe aard oliën een distillaat te verkrijgen waarin in vol maakte volgorde al deze goede eigenschappen wa ren gecombineerd. Als een zuivere, goudkleurige stroom, vloeit de Texaco uit de bussen en met zulk een olie in uw motor kunt u uw wagen gemakkelijk tot de hoog ste prestaties opvoeren. Ernstige onlusten te La Coruna. Het N.T.A. seint uit Madrid: Donderdag hebben te La Coruna ernstige onlusten plaats gehad. Na afloop van een door den Onafhanke- lijken Arbeidersbond uitgeschreven vergadering vorm de zich een optocht van betoogers, die naar het Ca- pucijncr klooster trok en het in brand stak. Het vuur sloeg op de kapel over, die eveneens verbrandde. De politie greep in en trad met groote gestrengheid tegen de betoogers op. Zes personen werden gewond, waarvan cén levensgevaarlijk. Later verzamelde de menigte zich weer en trachtte opnieuw tot brandstichting over te gaan, doch ook thans werd zij door de guardia civil uiteengedreven. De toestand is gespannen en er worden nog meer in cidenten venvacht. De kloosters worden door de guar dia civil beschermd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bevel gegeven, de onlusten met gestreng heid den kop in te drukken. Tijdens een door werklooze metaalarbeiders gehou den demonstratie te Logrono is een lid van de guardia civil gedood en werden verscheiden personen gewond. Ten gevolge van de. staking der havenarbeiders te Gijon ligt het havenbedrijf geheel stil. De schepen lossen hun lading te Bilbao. Catalonië niet tevreden over de nieuwe grondwet. De ontwerp-constitutio der Spaansche republiek, die door de bladen is gepubliceerd, heeft te Barcelona een slechten indruk gemaakt. Serra y Moret, raads heer van de generaliteit van Catalonië, heeft den journalisten medegedeeld, dat het ontwerp geen enkel lid der generaliteit bevredigt. Vrijdag bracht een groot gezelschap van ruim 200 Delftsche Ingenieurs onder leiding van de Directie der Zuiderzeewerken, een bezoek aan de Wieringer Meer en verdere Zuiderzeewerken. Per boot trok het gezelschap vanaf Kolhorn door het nieuwe kanaal de Meer in en passeerde o.m. de sluis tusschen Kol horn en Haukes. Onder het gezelschap bevonden zich ook de oud ministers dr. H. Colijn en aVn Dijk, vergezeld van ir. De Blocq van Kuffeler, directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, en voorts de irs. Smeding, Mesu, Minderhout, Roehroek, Lichtenberg en Van Oppen, allen leden van de directie der Zuiderzeewerken of van de Ned. Heide Maatschappy, alsmede mevr. Colijn. Van sluis I werd een tocht gemaakt naar de land- bouwschuren en een en ander in oogenschouw ge nomen. De eerste aardbeien uit den Zuiderzeetuin werden geproefd. Voorts werd per auto door den polder naar Nieuwe Sluis gereden. Vandaar keerden de gasten terug. Het bezoek heeft geenszins de officieele opening van de nieuwe sluis, genaamd Sluis I, gegolden, zoo als aanvankelijk het gerucht ging. Ter bevoegder plaatse door ons daarnaar geinformeerd kregen wy ten antwoord, dat van een officieele opening der sluis geen sprake was. Twee boerderijtjes te Bennekom afgebrand. Te Bennekom brak Donderdagmiddag door onbeken de oorzaak brand uit in het boerenplaatsje van C. van A. op den Wlldenkainp. Het vuur sloeg over op het naast» staande boerderijtje van R. W. en vervolgens op de ach ter de woningen staande twee schuren en op den hooi berg van v. A. Het vee werd gered, doch verder zyn hulzen en schu ren met de belde inboedels een prooi der vlammen ge worden. De hooiberg van W. kon door de brandweer be houden worden. Van v. A. is de geheele hooioogst juist binnengehaald verloren gegaan. Het verbrande waa slechts laag verzekerd. Groote boerderij te Cuyk een prooi der vlam men. Een achttal varkens omgekomen. Omstreeks negen uur gistermorgen is brand uitgebro ken in de groote boerdery van H. J. in de Haagsche straat te Cuyk. Het vuur ontstond in het woonhuis met stal en vond ruim voedsel in het pas binnengereden hooi. Zoo snel grepen de vlammen om zich heen, dat de be woners nauwelijks tijd hadden een deel van den Inboedel te redden. Het overige ging in de vlammen verloren, ter- wyi ook een achttal varkens omkwam. De belende schuur brandde eveneens totaal af. De oor zaak van den brand is nog niet bekend. De brandweer kon tegen de geweldige vuurzee weinig uitrichten mede door gebrek aan voldoende water. Ge bouwen en Inboedel waren by den Boerenbond verze kerd. Nog een. Donderdagmiddag is de groote boerderij van gebr. Van der Ark te Tusschen klappen, gemeente Muntendam, afgebrand. Ook de inboedel ging verloren, benevens 60 duizend Kg. stroo en de opbrengst van eenige H.A. hooi land. Allee waa verzekerd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6