Alpittl NitllS- COURANT. Raad Zijpe. LEVEND BEGRAVEN. Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Ingezonden Stukken. Donderdag 9 Juli 1931. SC HAGER 74ste Jaargang No. 8896 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Mijnheer de Redacteur, Mag ik naar aanleiding van de vergadering van „Volksonderwijs" te Nieuwe Niedorp, waarin mijn naam en onze school worden genoemd, eenige plaats ruimte in Uw blad verzoeken? In de eerste plaats wat betreft de bewering, dat het onderwijs op de U.L.O. school niet aansluit aan het 6e leerjaar der Lagere School. Dat deze bewe ring wordt bevestigd door een deel van het onder wijzend personeel getuigt niet voor de wetskennis van deze collega's, daar in de wet op het L. O. dit feit uitdrukkelijk wordt vastgelegd in art. 3 vierde lid. Bovendien geven deze collega's blijk, weinig met de pracfijk van het U.L.O. op de hoogte te zijn, daar slechts een klein percentage der tot de U.L.O. school toegelaten leerlingen het 7e leerjaar hebben be zocht. Ook de organisaties van leerkrachten bij het U.L.O. hebben dezen toestand in verschillende be sluiten vastgelegd. Vast staat dus: De U.L.O. school slnlt wettelijk en practisch aan bij het 6e leerjaar eenei Lagere School. Ook de leerkrachten der L. School behoorden dit te weten! De bewering van collega Wilbrink, dat leerlingen uit het 6e leerjaar veelal op de U.L.O. school niet mee kunnen komen, moet ik op grond van een tienjarige practijk bij dat onderwijs ten stelligste tegenspreken. Ik hoop hiermee deze bewe ring te hebben verwezen naar de plaats waar ze hoort: naar het rijk der fabelen. Alleen de capaci teit der leerlingen geeft hier den doorslag. Ons leer plan moet op boven uiteengezette gronden wettelijk aansluiten aan het 6e leerjaar en doet dit ook in derdaad. In de tweede plaats de bewering van het bestuur van „Volksonderwijs", dat Winkel zou moeten zor gen voor het schoolreisje van de leerlingen, die uit Nieuwe Niedorp de U.L.O. school te Winkel koroen bezoeken. De toestand is in Winkel zoo, dat de schoolreisjes voor de kinderen der Lagere School worden georga niseerd door Volksonderwijs en gesubsidieerd door de Gemeente Deze reisjes gelden voor alle leerlin gen der Lagerè School, tot. ze van school gaan, met dien verstande, dat leerlingen die met Mei van echool gaan onverschillig uit welke klasse en naar welke school, het daarop volgende reisje nog mee maken. Dit geldt dus ook voor de leerlingen die naar de le klas der U.L.O. gaan. Deze gaan dus met de Lagere School mee. Ook de leerlingen uit de ge meenten Barsingerhorn en Hoogwoud profiteeren van een dergelijke regeling in hun gemeente. Zoodat verleden jaar uit de le klas U.L.O. alleen 2 leerlin gen uit N. Niedorp aan geen enkel schoolreisje deel namen. Voor de leerlingen der 2e. 3e en 4e klasse der U.L.O. school geldt een afzonderlijke schoolreisjes regeling. Deze leerlingen sparen een jaar lang zelf en de Gemeente Winkel subsidieert deze reisjes, ook voor de leerlingen uit andere gemeenten. Een verslag van een dergelijk reisje kan men vinden in het nummer van dit blad van Dinsdag 7 Juli. De bewering, dat nu de gemeente Winkel, na een zoo royale houding (of is misschien Volksonderwijs te Winkel bedoeld?) ook nog zou moeten zorgen voor leerlingen, die men te Nieuwe Niedorp van het FEUILLETON Voor ARNOLD BENNETT. U. „Ik bedoel,' haperde Priam verder, „dat mijn knecht Bestorven ie ik niet Zie je, de dokter dacht, dat ik Leek was, en ik liet hem in dien waan, omdat i'k opzag tegen al dat gedoe. Ik liet alles maar op zijn beloop er kwamen nog allerlei andere redenen bij Je weet, hoe ik ben..." „Ik begrijp niet, waar je 't over hebt," zei Alioe. „Begrijp je 't niet? 't Is toch eenvoudig genoeg. Ik ben Priam Farll en ik had een knecht die Henry Leek heette. HU is gestorven en ze dachten, dat ik 't was. Maar t was zoo niet!" Hij zag, dat haar gezicht even vertrok en ze zioh toen weer beheerschte. „Dus Henry Leek hebben ze In Westminster Abbey hegraven, in plaats van jou?" Haar stem was heel zacht «n kalmeerend. En de bewonderenswaardige vrouw nam haar bril weer op en haar lange stopnaald. „Ja, natuurlijk." Toen barstte hij los met 't heele verhaal, begon mid den in, vertelde 't uit en ging toen terug naar 't begin. Hij liet niets weg. alleen sloeg hü Lady Sophia EntwisÜe over. «Zoo, zoo", meikte ze op. „En heb je daar met niemand ®v«r gesproken?" „Met niemand." .Als ik jou was. zou ik er ook verder over zwijgen," «luisterde zij met overtuiging. „In Jouw plaats zou ik •f ook niet over tobben. Ik begrijp best, hoe 't gebeurd is «n ik ben blij, dat je 't m(j verteld hebt, maar tob er utet over. Je bent de laatste dagen erg opgewonden ge- Ik dacht dat 't over mijn geld was, maar ik zie, <j*t ik me vergist heb. Misschien is dat toch de aanlei- geweest, 't Beste is 't nu m»»r te vergeten." Ze geloofde hem niet! Zij wantrouwde het heele ver- n»*l; en als men 't verhaal zoo in Wester Roed hoorde, «ook t ook fantastisch; 't klonk zelfs ongelooflijk. Zü «d al tij i iets zonderlings gevonden in haar echtge noot Zijn plotselinge verrukking over een paard op straat bijvoorbeeld, was hoogst onverklaarbaar. schoolreisje lieeft weten uit te sluiten, laat ik nu verder voor rekening van het bestuur van Volks onderwijs te Nieuwe Niedorp. In de derde plaats de opvatting van het bestuur, dat dient te worden afgewacht tot ik naar N. Nie dorp zou komen, „omdat het belang der school te N. Niedorp niet uit het oog moet worden verloren." Toen ik in Winkel kwam, heb ik alle Hoofden der scholen in de buurt bezocht en heb hun aangeboden op hunne respectievelijke ouderavonden of op andere daarvoor geschikte gelegenheden te komen spreken, over doel en wezen van het U.L.O., met de verze kering dat ik daartoe steeds ten volle bereid zou zijn. In Winkel, Lutjewinkel, Aartswoud en Kolhorn was ik daartoe één of meermalen in de gelegenheid en ook uit andere plaatsen genoot ik steeds de volle medewerking. Maar dat een bestuur van Volksonderwijs hierin een aanslag ziet op de plaatselijke school, pleit m.i. niet voor een ruime opvatting van zijn taak: de be vordering van het „Volksonderwijs" waaronder in deze tijden toch zeker ook wel degelijk het U.L.O. behoort. We komen hier tot de kardinale vraag: is de school er voor het kind of is het kind er voor de school? Wanneer men van de laatste stelling uit gaat, kan ik ms de houding van het bestuur voor stellen, doch neemt men het eerste en m.i. juiste standpunt in, dan ligt het toch zeker wel op den weg van Volksonderwijsbestuur om haar leden ook omtrent doel en wezen van een zoo belangrijken tak van onderwijs als het U.L.O. is te laten inlichten, daar ook in N. Niedorp de ouder? daarvoor blijk baar wel gevoelen, gezien het aantal leerlingen dat ONBEKEND MAAKT ONBEMIND1 Mag ik even kennismaken? Ik ben GIBBS. Zéér aangenaam. 'k Ben bekend door heel de wereld En te goeder naam en faam. Reeds tweehonderd twintig jaren (Ik ben werkelijk zoo oud) Word ik door millioenen menschen Als hun goeden vriend beschouwd. Elke week, op 't zelfde plaatsje. Waar U deze regels ziet. Kom ik U iets nieuws vertellen. Lees het, maar verlies het niet. Wie dat wekelijksche praatje Uitknipt, is er mee gebaat: Leest U maar 't royale aanbod. Dat hier duidelijk onderstaat. CLINGE DOORENROS. lederen Donderdag, ongeveer tot midden December, zult U in deze courant, in de advertentie-pagina, een GIBBS-mededeeling vinden. Als U de kleine moeite wilt nemen deze mededeeling uit te knippen, wachten U aardige verrassingen. 12 verschillende knipsels geven recht op een der volgende artikelen, naar keuze: 1 STAAF SCHEERZEEP IN METALEN KOKER. 1 DOOS TANDZEEP, GROOT MODEL. 1 GROOTE TUBE TANDPASTA. 1 GROOTE TUBE CREME DE BEAUTé. 1 DOOS POUDRE DE BEAUTé, MIDDELMAAT EN op een mooi doosje met 5 monsters. Als U 6 knipsels heeft, kunt U ze Uwen leverancier reeds toonen; hij geeft ze U direct terug na de nummers te hebben afgescheurd en hij biedt U het bo vengenoemde doosje monsters aan. Deze 6 knipsels, tezamen met 6 nieuwe, voorzien van nummers, geven U daarna weer recht op een der bovengenoem de artikelen naar Uw keus. Uw leverancier beschikt, of zal binnenkort beschikken, over een aantal enve loppen, waarvan hij er U op aanvraag een zal overhandigen en waarin zich een circulaire bevindt, waarop nadere bijzonderheden. In deze enveloppe kunt U tevens de uitgeknipte advertenties bewaren. Mr. GIBBS ontvangt zijn correspondentie bij de TIBO PRODUCTS COMPANY, Lange Lcidschedwarsstraat 92, Amsterdam C. En nu en dan was hij zoo afwezig met zijn gedachten, dat zij niet wist, hoe ze 't met hem had. Ze was er van overtuigd, dat hij een onbruikbare knecht moeet geweest zijn. Maar, hoe 't zij. ze was met hem getrouwd om een man te hebben en geen knecht: en ze was tevreden met hem. Wat deed 't er toe of hij in een of anderen waan verkeerde? Hij had nu over dien waan gesproken en hare vage vermoedens waren nu zekerheid geworden, wat zijn geestesgesteldheid betrof. Bovendien was 't een onschuldige inbeelding. En zij begreep nu sommige din gen beter. Het verklaarde o.a. waarom hij in 't Grand Babyion was gaan logeeren. Dat moest 't begin van zijn inbeelding geweest zijn. Zij was blij 't ergste te weten. Zij hield meer van hem dan ooit te voren. „Neen," herhaalde ze op stelllgen toon. „ik zou in jouw plaats niets zeggen. Ik zou er maar niet meer over denken!" „Vind je?" Hij trommelde op de tafel. „Zeker!" En wat er ook gebeurt, tob er niet over." Haar woorden klonken kalmeerend en sussend, zooals oen verpleegster tegen een kind zou spreken of tegen een gek. Hij zag duidelijk dat ze geen woord geloofde van wat hij gezegd had en dat zij in haar kalme wijsheid tracht te hem ter wille te zijn. Hij had verwacht, dat zij tot in 't diepst van haar ziel geschokt zou zijn; dat zij den halven nacht zouden opgezeten hebben, om over alles t« spreken. En zie. „Ik zou 't maar vergeten," had ze gezegd. En ging rus tig voort met kousen stoppen! Hij moest nadenken, ernstig nadenken. Tranen. „Henry", riep ze den volgenden morgen, toen hij de trap op ging. „wat doe je daar toch boven?" Ze deed net, of er niets gebeurd was: ze was een van die vrouwen, wier voorzichtige tactiek daarin be staat, dat zij haren mannen de uiterste vrijheid toe staan; maar zij had ook zenuwen en haar zenuwen wa ren nu van streek. Drie dagen lang was Henry aller zonderlingst goweest, gedroeg hij zich hoogst geheimzin nig. Hij bleef staan, keek over de leuning naar beneden, en antwoordde met gesmoorde stem: „Kom eens ktfken!" Vroeg of laat moest ze 't toch zien. Hij vergeleek zijn geheim bij een vrucht, die hoe langer hoe meer haar rijpheid nadert, tot ze eindelijk met een plof openbarst. Hoe spoediger dat oogenblik daar was, hoe beter. Ze ging dus met hem mee en zag. Toen ze halfweg de zoldertrap op was, begon ze te eouivea en toen hi) de deur van de zolderkamer open deed. zei ze: „Wat 'n verflucht! Ik dacht gisteren..." Als ze er knap genoeg voor geweest was. zou ze ge zegd hebben: „Wat ruikt 't hier naar meesterstukken!" Maar haar talenten lagen op ander gebied. „Je hebt toch den stoel uit de badkamer niet gelakt? O!" Deze lulde uitroep ontsnapte haar. toen ze de zolder kamer binnentrad en den achterkant van de schilderij zag. die Priam neergezet had op gezegden badkamer- stoel dien hij den vorigen dag naar boven gesmokkeld had. Ze liep naar 't venster en had zoo een goed gezicht op de schilderij. Zij kwam prachtig uit in het morgenlicht Het was een schitterend stuk, dat uitnemend paste bij al de vo rige schilderijen van dezelfde hand, die verspreid waren in Europeesche musea. Het bezat die onschatbare hoe danigheden die Pri&m's werk van alle andere schilder stukken onderscheidde 't was edel van teekenlng en tegelijk stralend van coloriet. Het gaf den zolder een ander aanzien. En duizenden liefhebbers en jeugdigo toekomstige schilders, van St. Petersburg tot San Francisco, zouden dat zolderkamertje zijn binnengegaan met ontbloot hoofd en kloppend hart. als ze geweten hadden, wat daar stond en ze uitgenoodigd waren om binnen te treden en te aanbidden. Priam zelf was blij gestemd, hij was ver rukt. opgetogen. Hij stond naast zijn schildorij en zijn oogen waren beurtelings zenuwachtig op Alice en op zijn werk gericht, zooals een moeder zich moest gevoelen, als ze haar schoonzuster op bezoek krijgt om de baby te zien. Alice zei niets. Het moeet eerst tot haar door dringen. dat haar echtgenoot zoo onaardig geweest was. haar geheel In 't duister te laten, wat den aard van zijn werk betrof, toen moest ze gewennen aan 't denkbeeld, dat hij schilderde. „Heb jij dat gemaakt?" vroeg ze flauwtjes. „Ja." zei hü. zoo onverschillig als hij kon. „Hoe vind je 't?" En bij zich zelf dacht hij: „Nu zal ze toch wel zien, dat ik geen gek ben, nu zullen haar oogen open gaan," ..Ik vind het heel mooi." zei ze vriendelijk, maar zon der eenige warmte. „Wat stelt 't voor? Is dat de Put- ney brug?" ..Ja." zei hU- „Dat dacht ik al; dat moest de brug wel zijn. Ik wist met, dat Je schilderen kon. Het is heel mooi voor een amateur." Ze sprak op stel li gen maar toch vriendelijken toon en haar oogen ontmoetten de zijne. Het was haar manier om hem met tact te laten begrijpen, dat zij zijn praatjes van den vorigen avond niet ernstig opvatte, HIJ sloeg zijn oogen neer, zy niet. uit deze gemeente onze U.L.O. school bezoekt. n-"»r collega Wilbrink, aan wien ik mijn bereid- ring gaf. een zeer zeer invloedrijk bestuurslid ju ik toch aannemen, dat deze, van wien men ambtshalve mag verwachten, dat het belang van het onderwijs in zijn ruimste beteekenis hem na aan het hart ligt, er voor zou zorgen, dat het bestuur met deze bereidverklaring op de hoogte was, boven dien meen ik ook te weten, dat de tegenwoordige voorzitter er van wist. Intusschen wil ik hier gaar ne nog eens verklaren, dat ik steeds bereid ben over doel en wezen van het U.L.O. te komen spreken in het belang van de kinderen en niet van één be paalde school! Als Hoofd der U.L.O. school te Winkel kan ik in tusschen den heer v. d. Haagen de verzekering geven, dat, gezien de resultaten (er zitten van onze oud leerlingen op kweekschool, gemeente-secretarie, bij Philips en op de H.BS.) ook onze school volkomen in staat is. haar leerlingen met succes op te leiden. Over schoolorganisatie enz. wil ik hier. als val lende buiten het kader, niet schrijven, daarover zal ik dan gaarne nog eens komen spreken. M. de R., ik heb getracht volkomen zakelijk ta blijven en me te houden buiten de plaatselijke aan gelegenheden. om zelfs de schijn te vermijden van voor eigen parochie te preeken. Ik dank U intusschen hartelijk voor de verleende plaatsruimte en teeken met de meeste hoogachting, Uw dw., B. SPAN, Hoofd U.L.O. school. Winkel, 7 Juli 1931. Vergadering van den Raad op Woensdag 8 Juli 1931, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeester; secre taris de heer J. A. de Boer. Afwezig met kennisgeving van. verhindering de heer J. van der Oord. De Voorzitter opent de vergadering, waarna ds notu len der vorige vergadering onveranderd worden vastge steld. Mededeellngen en Ingekomen stukken. Door den secretaris wordt medegedeeld, dat Ged. Sta ten hebben goedgekeurd het besluit van den raAd tot verkoop van een perceel bouwterrein aan C. Broens: de gemeentebegrootlng dienst 1931; suppletoirs begrooting dienst 1930. Ged. Staten zonden bericht van ontvangst van de z.g. herzieningsverordening. Van den Commissaris der Koningin kwam bericht in dat aan A. Noorman eervol ontslag is verleend als ge meente-veldwachter. ingaande 15 Juni 1931.. Mej. G. Wezeman heeft hare benoeming tot onderwij zeres aangenomen, de heeren J. C. Bruin en D. de Leeuw Wz. hunne benoeming als lid van de Schattingscommis sie De raad hecht zijn goedkeuring aan balans en verlies- en winstrekening over 1930 van de Woningbouwvereenl* ging Zijpe. De balans sluit tot een bedrag van f 63618.87% terwijl de verlies- en winstrekening een verlies vermeld van f 1488.82%. Diverse Jaarverslagen over i930 zullen bij de raadsle den clrculeeren. Mededeeling wordt gedaan van Ingekomen afschrif ten van processen-verbaal, van de gemeenteraadsverkie zing en een schrijven van den voorzitter van het Centr. „Neen, neen. neen!" weerde hij levendig af. toen zij naar de schilderij toe wilde gaan, ..kom niet dichter bij, zoo sta je op den juisten afstand." „O. als je niet hebben wilt. dat ik 't dicht bij bekijk,'* gaf ze toe. „Wat jammer dat je geen omnibus op de orug geteekend hebt!" „Daar is er een, kijk maar. hier!" Hij wees op de schilderij. „O, ja. ja, nu zie Ik 't, maar weet je. wat ik vind? Dat 't meer lijkt op een vraohtwagen dan op een om nibus. Als je er een paar letters op zetteUnion Jack" of zoo iets, dan wisten de menschen. wat Je bedoelt. Maar mooi is 't. Je hebt zeker leeren schilderen van Je..." Ze hield plotseling op. „Wat is dat daar voor een roode streep?" „Dat is de spoorbrug." mompelde hij. „O. Ja, natuurlijk! Wat dom van me! Da&r moest f» een trein op zeten. Het ergste is, dat treinen op schild* rijen nooit verder komen. Dat heb ik wel eens gezien op 'n meubelwagen, waar een trein op geschilderd was. Maar dan kon Je er een signaal bij maken, dan begre pen de menschen, dat de streln stil stond. Ik weet eigen lijk niet, of er op een spoorbrug wel een signaal hoort." Hij antwoordde niet. „En Ik zie daar rechts, de herberg van Elk. Die her- ken ik duidelijk." Hii antwoordde nog steeds niet „En wat ga je er mee doen?" vroeg ze onmiddellijk* „Verkoopen", antwoordde hij grimmig. „Het zal Je misschien verwonderen te hooren. dat dit stuk minstens 800 pond waard ls. Er zou een heele oploop zijn In Bondstreet. en elders, als ze wisten, dat ik hier schil derde. in plaats van in Weetmlnster Abbey lag te ver gaan. Be zet er mijn naam net onder ik onderteekende zelden mijn stukken en wij zullen zien, wat er van komt Ik heb 1500 pond gemaakt voor kleine stukken, die lang niet zoo goed waren als dit Ik zal 't laten gaan voor wat 't opbrengt Wij sullen gauw geld noodlg heb ben." Alioe's oogen stonden vol tranen. Ze zag. dat 't veeJ erger met hem gesteld was, dan ze had gedacht met zijn 800 en 1500 pond voor zoo'n kladschilderij! Men kon werkelijke schilderijen van echte schilders koopen, met bergen en meren er op, keurig ingelijst en daar vroeg de lijstenmaker in Highstreet niet meer voor dan drie pond per stuk! En hy stond te bazelen over honderden en duizenden! Ze zag. dat die inbeelding, dat htj schil deren kon, 't natuurlijke gevolg was van den waan. waar in hij verkeerde en waarover hij gisteren gesproken had. Wie weet wat hij zioh nog meer verbeelden ging. Wordt

Schager Courant | 1931 | | pagina 1