Tweede Langendij tentoonstelling te ter Middenstands- Noordscharwoude. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Marktberichten. Katholieke actie en fascisme. In „Concordia" alhier wordt vanaf heden Woens dag tot en met Zondag a s. de 2e Middenstandsten toonstelling gehouden. De groote tooneelzaal is geheel gevuld met diverse stands, evenals het tooneel. terwijl in de naast het gebouw geplaatste tent gelegenheid is tot dansen. Offlcieela opening. Woensdagmiddag half drie had de officieel© ope ning plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op het Dag. Bestuur der gemeenten Noord- en Zuidscharwoude, de heer Scheffel. secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar en de heeren C. Kramer en H. Metselaar, vertegenwoordigers van den R.K. Mid denstandsbond. De voorzitter, de heer J. H. Keizer Jr., spreekt de volgende openingsrede uit. Dames en Heeren. Genoodigden en Standhouders, Nu het oogenblik der officieele opening van onze tweede Middenstandstentoonstelling is aangebroken, wil ik ook niet dralen, met het vervullen van deze taak. De „tweede Langedijker Middenstandstentoonstel- ling". Het is voor ons als standhouders en bestuurderen een oogenblik van verpoozing, na al het werk. dat weder moest worden verricht, om daarna onver moeid en onverpoosd de aandacht van de bezoekers te vestigen op hetgeen wij In onze stands naar vo ren brengen. Het is hetzelfde oogenblik. dat wij het vorig jaar doormaakten en toch is het anders. Anders, omdat wij meer. veel meer gevoelen de verantwoordelijk heid. die wij oo ons hebben genomen door het orga- niseeren van Middenstands-tentoonstellingen in een streek als de onze. Werd zij het vorig iaar als gevolg van omstan digheden door een zestal personen opgezet, thans is zij geboren uit het besluit van een zelfstandige or ganisatie. die krachtig en daadwerkelijk wenscht mede te werken aan de ontwikkeling van ons zaken leven. Ik weet wel. dat onze nieuwe vereeniging nog ge ring in kracht is. wanneer we het aantal leden be zien, maar ik weet ook, dat zij grooter en sterker zal worden wanneer de zakenmenschen het groote be lang zullen begrijpen en inzien, voor hen aan onze tentoonstellingen verbonden. En onze idealen, die wij koesteren, zullen wij moe ten hooghouden om *t gestelde doel te kunnen be reiken. Edoch naast onze idealen strijd. Een strijd, die vanuit onze tentoonstelling gevoerd wordt tegen het nog altijd welig tierende cadeaustelsel, maar tevens een strUd, die naar wij verwachten velen ons zal doen volgen. En van welk groot gewicht de zaken die het ca deausysteem voeren, onzen strijd achten, moge u duidelijk worden uit een staaltje, dat ik niet kan nalaten u even te vertellen. Een groote maatschappij hoorde van onze plannen en haar vertegenwoordiger kwam onzen Secretaris bezoeken, vroeg inlichtingen en standruimte, maar werd door hem nfgewezen. omdat zij haar artikelen verkocht met cadeaux. Eenigen tiid daarna: twee heeren van dezelfde maatschappij of 't toch niet mogelijk was om stand- ruimte ie huren, want een harer concurrenten was hier wel vertegenwoordigd. Wederom werd hetzelfde antwoord door den Se cretaris gegeven, en de woorden van deze heeren sterken ons in den strijd tegen het. eadeausysteem. Want: „wij waren op den goeden weg". Het is een van de beginselen, die wij in ons re glement hebben vastgelegd. De tweede Middenstandstentoonstelling. Ik herinner mij de woorden van den burgemeester van Noordscharwoude, het vorig jaar gesproken, toen hij verklaarde, dat het gemeentebestuur er trotsch op was, dat de tentoonstelling in deze ge meente werd gehouden. En thans wil ik u, burge meester en wethouders, zeggen, dat wij in het regle ment hebben omschreven, dat onze tentoonstellin gen steeds in deze gemeente zullen worden gehouden. Moge het zijn een genoegdoening voor uw college voor de volle medewerking die ons wordt verleend. Eën ding betreuren wii en wel dat de Lichtbedrij- ven ten tweeden male afwezig zijn. Wij weten dat het bestuur dezer bedrijven zeer veel voor exposeeren gevoelt, en het is niet zijn schuld dat de bedrijven niet vertegenwoordigd zijn. De verstrekte gegevens gaven hier den doorslag. Maar toch hebben wij de overtuiging, dat een vol gend maal hiervoor de noodige plaatsruimte zal worden afgehuurd omdat onze gegevens anders waren, dan die verstrekt werden. Wanneer ik zoo bezig ben u een en ander mede te deelen. zijn het slechts kleine onderdeelen van al hetgeen moest worden verricht. Onze Secretaris bracht ons steeds met alles op de hoogte, en aan zijn onvermoeiden ijver en lust is het mede voor een groot deel te danken dat onze ten toonstelling is geworden wat zij thans is. Traag en langzaam kwamen de aanvragen om standruimte binnen en toen op een der vergaderingen de vraag werd gesteld o fwij moesten doorgaan, was bi! een der eersten, die verklaarde, dat wij niet moesten rusten, maar volhouden, en het resultaat is geweest, dat wij thans kunnen bogen op een aan tal van 20 standhouders, dus 5 meer dan het vorige jaar. 't Is mij aangenaam hem daarvoor namens ons al len. dank te brengen. Applaus. Ik zou u thans de namen kunnen noemen van de firma s die hier tegenwoordig zijn, maar straks wordt u de gelegenheid geboden de tentoonstelling te bezichtigen, zoodat u dan meteen zult zien wie er aanwezig zijn en wat er geëxposeerd wordt. U vindt er bekenden en onbekenden maar zeer veel moois en veel bijzondere. Veel zou ik hieraan kunnen verbinden, maar onwil lekeurig zou liet een herhaling zijn van wat ik het Vorig jaar heb gezegd, over ondernemingsgeest en werklust van den Middenstand. Mijn gedachten gaan een andere richting uit, ge dachten waaraan de tegenwoordige malaise ten grondslag ligt. Een malaise, gevolg van een wereldstrijd, die in 1914 is aangevangen en in 1931, dus 17 jaar later, nog zijn deprimeerende gevolgen doet gevoelen. Tariefmuren worden door het buitenland opgetrok ken als even zoovele beschermende maatregelen. Op vele artikelen worden hooge rechten geheven om eigen industrie en handel te bevoordeelen. Het zyn even zoovele stappen op den weg naar 't protectio nisme. steeds verder weggaande van 't vrije handels- en ruilverkeer. Het zijn even zooveel kunstmatige middelen, die ten doel hebben uit dezen chaos te ko- n»^n. doch de wereld al dieper doen zinken in de el lende van werkloosheid, armoede, werkstakingen, ei- schen tot loonsverhooging en wat dies meer zij. Het is een economische strijd wie de wereldmarkt zal beheerschen. Geen oplossing wordt gevonden tot leniging van den nood. cn onverantwoordelijk gaat men door tot het verkrijgen \«n een macht, die zetelt op de pun ten van bajonetten en sabels, ve.rke®t dat de tijden van hoog-conjunctuur voorbij zijn, en men zich zal moeten aanpassen aan de omstandigheden waaronder men leelt. Geen steun heeft de middenstand van de regeering te verwachten. De rijksbemiddelaare zorgen wel voor 't op peil houden of verhoogen van toestanden, die niel langer mogen en kunnen voortduren. En wanneer wii dit alles overdenken, dan bewonde ren wij den moed van hen, die toch nog hun geld uit geven om hun zaken en artikelen naar voren te bren gen op een tentoonstelling als deze. De burgemeester van Noordsrharwoude zei het vo rig jaar. dat de standhouders zich niet zouden laten ontmoedigen, daar voor velen de resultaten later ko men, dikwerf eerst na weken, na maanden. En zoo is het. Het is een wissel op de toekomst. Maar ook eenmaal zal die verzilverd worden. Wij als bestuur achten ons gelukkig, dat er onder onze standhouders zijn, die reeds lang de voordeelen van 't vorig jaar kunnen boeken. Moge dat ook thans 't geval zijn. Dames en Heeren. Ook thans hebben de stand houders hun beste beentje voorgezet, toonen u hun kunnen. Op alle mogelijke manieren trachten zij hun artikelen onder de aandacht van 't publiek te bren gen, en de tentoonstelling van thans is daartoe zeker een voornaam middel. Zij hebben begrepen 't woord „de kijkers van heden, kunnen morgen koopers zijn" en met behulp van hen, acht 't bestuur 't tot zijn grooten plicht alles te doen om mede te werken aan het optrekken van 't gebouw, waarin de „gemeen schap" zetelt. Gemeenschap met voor en tot elkaar. Elkaar steunen en helpen waar dit noodig is en waar dit gevraagd wordt. Gevraagd en gegeven werd dit in de dagen die aan de inrichting van onze tentoonstelling vooraf ging en thans is zij gereed. Is er iets tot stand gekomen dat gezien mag worden. Den uitvoerder van al het timmerwerk, den heer Tauber, mag zeker een woord van dank worden ge bracht voor de wijze waarop hij zijn opdrachten heeft volbracht. Dank aan den heer Nap voor het aanbrengen van de verlichting, zooals dat werd gewenscht. Maar niet minder onzen dank aan den heer Hop voor de beschikbaaretelling van zijn gebouw ten be hoeve van onze tentoonstelling. (Applaus.) En dan hog een dankwoord aan „Telefunken", waarvan onze secretaris vertegenwoordiger is, die ons 't royale aanbod deed om beide gebouwen van de onontbeerlijke muziek te voorzien. Dames en heeren. Misschien heb ik reeds te lang uw aandacht gevraagd voor datgene wat ik meende te moeten en willen zeggen. Het verheugt ons ten zeerste dat zoovelen aan onze uitnoodiging om op de officieele opening aanwezig te zijn, hebben gehoor gegeven,en wij beschouwen uw tegenwoordigheid als een afspiegeling van uw belang stelling voor ons werken en pogen. Van harte hopen wij, dat we ook In de toekomst van die belangstelling verzekerd mogen zijn. Dames en heeren standhouders. Vijf drukke da gen staan er thans te wachten, maar ook dagen van gezellig onderling samenzijn, waar eensgezindheid den boventoon mo" voeren. Ge zijt allen hier gekomen om reclame te maken voor uw zaken. En van harte hopen wij dat de resul taten evenredig mogen zijn aan de verwachtingen. Gedurende deze vijf dagen ligt hier uw arbeidsveld en u allen zij toegewenscht „Veel geluk en goede zaken Met deze woorden verklaar ik onze tweede tentoon stelling voor geopend, en verzoek u met mij een dronk te wijden aan den bloei en vooruitgang van onze exposanten, aan het welslagen onzer tentoonstellin' Bede van burgemeester Van Spengler. De burgemeester van Zuid- en Noordscharwoude, Jhr. A. L van Spengler, voert hierna het woord en zegt vol gaarne aan de uitnoodiging tot het bijwonen der offl- oieele opening gevolg te hebben gegeven Spr. stelt het zeer op prijs. Een enkel lid van het Dag. Bestuur der gemeente was verhinderd. Bij de opening van de vorige tentoonstelling kon nog niet gesproken worden over eenig succes. Toen werd de hoop uitgesproken, dat de resultaten niet tegen zouden vallen. De goede resulta ten van het vorige jaar hebben moed gegeven, daarom Is deze tentoonsteling weer georganiseerd. Deze heeft mijn stoutste verwachtingen overtroffen en het verheugt spr. dat deze tentoonstelling zoo goed is geslaagd en hij spreekt den wensch uit, dat er ieder jaar een tentoon stelling zal worden gehouden. Ook verheugt het spr., dat de tentoonstellingen steeds in Noordscharwoude zullen worden gehouden volgens het reglement In Uw vorige inleiding hebt gij gesproken over het groote belang voor den Middenstand om te laten zien wat er allemaal te krijgen is. Het is echter ook een groot belang voor den kooper. Verleden jaar waren er niet zoo veel standhouders. Toen was het „onbekend maakt onbemind", nu kijkt men de kat nog uit den boom, maar spr. verwacht dat men volgend jaar plaats ruimte te kort zal hebben, zoodat men naar een ander terrein zal moeten omzien. Het zal het gemeentebestuur genoegen doen het volgend jaar het terrein achter de O.L.-school beschikbaar te stellen. Het ia ook In het belang van den kooper dat men kan aden hoe de verschillende artikelen moeten worden behandeld. Reclame is noodzakelijk. Er wordt wel veel reclame gemaakt, doch dat is alleen theoretische reclame. De practische reclame die hier wordt gemaakt, is ook doel treffend. Spr. hoopt dat het publiek zich niet onbetuigd zal laten en in grooten getale zal opkomen. Ik verwacht niet alleen, dat Ingezetenen van Langendijk zullen ko men, doch ook van daarbuiten. Ik hoop dat de balans der tentoonstelling, ook in financieel oogpunt zal alui- ten. Spr. wijdt een dronk aan de eerste verjaardag der tentoonstelling. De secretaris van de K. v. JL aan 't woord. Door den heer 8cheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, wordt hierna gesproken. Hij deelt mede, dat de voorzitter verhinderd la te komen en zegt dat de Kamer van Koophandel meeleeft ln de verwachting dat de tentoonstelling zal slagen. Spr. heeft te Zandvoorth et congres van den Middenstandsbond bijgewoond Daar hield prof. Polak een Inclding over den tegenwoordigen crisis, welke hij niet kan verkla ren, zooals zoo velen. Deze crisis duurt zoo lang, omdat de temgsag niet overal tegelijk ln is gekomen, de hu ren enz. zijn nog altijd dezelfde, terwijl zeer veel handels artikelen goedkooper zijn geworden. De crisis zal echter weer ophouden. Een eerste factor hiervoor la wel de boodschap van president Hoover. Een andere factor van groot gewicht la wel de hoop op betere tijden die ln ons allen leeft De toekomst is nog niet zoo slecht als het wel lijkt Deze tentoonstelling geeft blijk dat men de tijden verstaat en spr. maakt de vereeniging en standhouder» een compliment voor hun vasten wil en ondernemingsgeest. Ik moet den moed er ln houden. Er zullen betere tijden komen en de toestand zal na eenlge jaren weer normaal zijn. De voorzitter heet hierna hartelijk welkom de heer P. Tuijn van Zuidscharwoude, die wegens ziekte niet heeft kunnen meehelpen bij de voorbereidingen. Dat waa voor het bestuur een groote handicap. Voorzitter la verheugd, dat de heer Tuijn bij de offlcleeel opening aanwezig kan zijn en zal het zeer op prijs stellen, dat hij, als hij even een lichte ontspanning wil hebben, die hier op de tentoonstelling zal zoeken, Voorzitter brengt dank aan de fa Kok, Tuinman en Wilken, die zoo be reidwillig is geweest om de autobussen met de L.M.T.- vlaggetjes te tooien. Ook brengt spr. dank aan de fa. Kruit van Schagen voor de prettige versiering van de tentoonstelling. De Zangvereenlging „Crescendo" heeft bij het te Hel- loo gehouden gehouden concours twee eerste prijzen ln de wacht gesleept Het bestuur dezer vereeniging heeft een concert aangeboden. Dit zal hedenavond half negen worden gegeven. Voor*, brengt hiervoor zijn dank. Voorzitter heet de vertegenwoordigers der Pers harte lijk welkom en dankt de heeren Scheffel en Jhr. van Spengler voor de vriendelijke woorden. Namens de standhouders spreekt hierna de vertegen woordiger der Enkhulzer Brood-, Koek en Beschuitfa briek, N. V., er op wijzende dat het de bedoeling zal zijn dat eensgezindheid de boventoon zal voeren. Spr. la vast overtuigd, dat er eensgezindheid zal heerschen, want het begin is al goed. Er zijn geen klachten gehoord, dus brengt hij bestuur en allen die meewerkten, zijn dank. De heer C. Kramer, brengt namens de R.K. Midden standsbond dank voor de uitnoodiging: hij kan niet na laten het bestuur geluk te wenschen met het slagen der tentoonstelling. Er is veel werk gedaan en ik wensch U allen de grootst mogelijke voordeelen en dat er nog veel tentoonstellingen mogen volgen. De tentoonstelling. De N.V. Enkhuizer Brood-, Koek- en Beschuitfabriek met een mooi ingerichten stand van verschillende koek- soorten, zooals jodenkoeken, EnkhuJzertjea, ontbijt- en gemberkoeken, trok zeer de aandacht der bezoekers, die in de gelegenheid werden gesteld een proefje te nemen. Vertegenwoordiger voor deze streek la J. G. van Barne- veld te Sohagen. Hiernaast heeft de firma J. H. Keizer. Noordschar woude, een stand, waarin werd getoond hoe berichten in de krant komen, hoe ze worden gezet enz. Ook ex poseerde deze firma allerlei soorten drukwerk, welke ln hare drukkerij kunnen worden gemaakt. De stand van de fa. K. W. Mol Ier te Oudkarspel ver heugde zich in een groote belangstelling van het dames- publiek. Er werden dan ook mooie naaimachines ten toongesteld. De heer D Schuitemaker te Noordscharwoude had een «pedalen stand van de Telefunken-radlotoeatellen. van welk merk hij hier de alleenverkoop heeft Ook een mooie collectie luidsprekers waa geëxposeerd. Ter op luistering werden met behulp van 3 Weidyne luidspre kers gramofoonplaten door de heele tentoonstelling ten gehoore gebracht. Ook had de heer Schuitemaker een stand van de Philipeglodlampenfabriek met gloeilam pen en een speciale winkel en etalageverlichting met Philipeannenturen. Ook electrische apparaten zooala strijkijzers en kachels waren aanwezig. De Zeep- en Parfumeriënfabriek „Het Klaverblad", Haarlem, had een aardigen stand met Eau de cologne en karnemelkzeep „Het Melkmeisje". In dezen stand is een pop geplaatst een chemlker voorstellende, die op een gong slaat met het opschrift: „Ik seg U, dit is bet beste schoonheidsmiddel." Vervolgens komen wij bij den stand van Haas' Azljn- fabriek, Haarlem, welke de bekende Haas en Boog-axijn in den handel brengt Ook wordt geexposeerd met Haas' mosterd en tAfelzuren, zooals uitjes en Plccalllt. S. Timmermans Motor- en Rijwielhandel, Noordschar woude was vertegenwoordigd met eeniga Serolee-moto ren, waarvan deze firma het agentschap voor deze streek heeft Haar SU ver-S teel rijwielen vielen op door de net te en degelijke afwerking. Van deze firma is de hoofd prijs der verloting, een Mars&ll Foch rijwiel, gekocht Ook Engelbert-motorbanden en Voedol-motorolie, kan men op dezen stand vinden. De firma A. B. Jansen, Oudkarspel, heeft een stand met sigaren en sigaretten. Haar speciaal merk is de Gulden Vlies-sigaar. De Erba-sigaren in de nieuwste verpakking kan men hier bekomen. Het Spriritusverkoopkantoor Bergen op Zoom-Delft, heeft een stand met diverse spiritus-kooktoestallon. Ook is een speciale kachel voor de koolschuren te zien. Plersma's Scoenhandel, Oudkarspel-Noordscharwou- de. heeft een stand met uitsluitend Dr. Scholl's artike len, zooals steunzolen voor diverse voetgebreken, voorts middelen tegen likdoorns en eeltknobbels. Er ia een toestel aangebracht waarbij de werking der steunzolen aanschouwelijk wordt gesteld. De Chemische fabriek „Grasco", Amsterdam, heeft een stand met Auto-Heli, een ouderwetsche poetscreme in verdunde vorm. Tevens aijn In dezen stand aanwezig autiseptlsche reukblokken en Graaco-vloerzeilolie. Prach tige Tsjecho-Slowakijsche kleedjes zijn daar ook te be- zichtingen. Deze kleedjes worden door Slowaaksch boe rinnen, die In den zomer op het land werken, ln den winter gemaakt Alles handwerk. De firma A. Groot Nz., Noordscharwoude, heeft een stand welke de heele Noordzijde van de tooneelzaal be slaat Hierin worden geëxposeerd Auplng-fnatrassen en een opklapbaar Auping-bed. De afdeellng Groomalca- vlekvrij tafelzilver trok ook veel belangstelling. Van Delfts kinderwagens vielen ook op. De firma Groot heeft In combinatie met den heer N. van Hout een mooi en stand klokken, pendules, horlogee, enz. De heer Arpad Moldovan, fotografisch atelier te Nieu we Nledorp—Noordscharwoude, was aanwezig met een mooie collectie foto's, waarvoor ook veel belangstelling was. Bakker's Drogisterij en Optisch bedrijf heeft een mooien stand met Kodak, Zeisa, Ikon. Gevaert Agfa en Selo Fototoestellen. Moderne brilmonturen, Utermohlen- verba redmiddelen. coraetten enz. kan men hier vinden. De heer P. Krouwel. Oude Nledorp. heeft een stand met consumptieijs. uit zijn naar de eischen des tijds in gerichte electrische ijsfabriek. De Fa. Kaas en Zonen. Oudkarspel, heeft een «tand met Fruit en Fyffesbanden. Een bezoek aan deze tentoonstelling kunnen wij ten zeerste aanbevelen. W I ER1NGEN Door enkele onzer ingezetenen worden plannen ge maakt alhier een woningbouwvereniging op te rich ten. Hiertoe zal op heden. Donderdagavond, een ver gadering worden belegd in de oude 0. L. School te Hippolytushoef. Op j.1. Woensdagavond werd een gecombineerde vergadering belegd van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en Ned. Ver. tot afschaffing van Alcohol houdende dranken, in de oude O. L. School te Hip polytushoef. De opkomst was niet groot, wat de voor zitter in zijn openingsrede ook betreurde. De heer De Wit heet de 15 aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder de spreker van dezen ovand, den heer H. Ploeg Jr. van Utrecht. De voorzitter deelde mede. dat bij het gekozen on derwerp een misverstand is ontstaan. Het aangegeven onderwerp werd dus niet besproken, maar de spr. van dezen avond zal spreken over „Onze houding tusschen misdaad en misdadigers". Het woord wordt dan gegeven aan den spreker, wel ke gedurende 15 jaar geregeld de gevangenissen be zoekt. Per jaar worden ongeveer 20.000 menschen ver oordeeld en is dan ook goed hierover te spreken. Spr. begint met de middeleeuwsche bestraffing uit een te zetten. Toen had men de z.g. wraak of tucht straf en de overheid werd met een misdaad niet ge moeid. Zoo langzamerhand werd dat echter anders en ging de overheid er zich wel mede bemoeien. Niet om de straf op te leggen waardoor de misdadiger werd getroffen, maar om door een straf op te leggen, de afschrik voor een misdaad werd verkregen. Ons land was in dit opzicht eigenlijk de eeste. In 1595 hadden we de eerste gevangenis te Amsterdam. Daar na in 1597 het spinhuis voor vrouwen, ook te Amster dam. Toen werd de straf b.v. nog lichamelijk toege past, waarhij spr. aanhaalt de bestraffing te Deventer van een valsehen munter, welke als het ware zelf in een smeltkroes voor het publiek werd behandeld als het smeltende metaal. Een afbeelding er van is nog heden ten dage in de Waag van genoemde plaats te zien. Later werd dan langzamerhand de vrijheids straf toegepast, door eenzame opsluiting, welke straf we heden ten dage nog hebben. Zoo ook de groepen- straf. In 1891 werd de celstraf ingevoerd, welke ge dachte uit Amerika afkomstig is. Spr. is niet voor celstraf, maar wc moeten aannemen, dat d, afschrik daarvoor de bedoeling is. Wanneer een misdadiger langer dan 5 jaar veroordeeld wordt, gaat de celstaf na 5 jaar over in gemeenschapstraf. In de laatste 10 jaar is echter veel verandering gekomen. Zoo mag nu b.v. in de cel een plaatje worden opgehangen, soms een kanarievogel of plant aanwezig zijn. Deze laatste kunnen het leven er echter niet lang houden, wel dus een bewijs hoe zwaar deze straf voor den mensch is. Dan bespreekt de spr. in den brcede ver schillende op te leggen straffen, maar voor welk misdrijf ook wordt straf opgelegd en als dit gevanga- nisstraf is, dan is dat altijd even zwaar, al is het maar enkele weken, en dat is een groot onrecht. Er is en er komt in deze verbetering, daar meer boete-straf wordt opgelegd. Spr. noemt een voorbeeld hoe iemand in de gevangenis kan komen en dat dan juist gevan genisstraf uit den booze is. Zoo wordt het reclassee- ringswerk besproken en de voorwaardelijk op te leg gen straffen. In deze is veel verbetering te verwach ten. Immers, een ieder ziet als de dood tegen gevange nisstraf op en als hij door voorwaardelijke straf bui ten de gevangenis blijft is heter dan dat hij met de- cel kennis maakt, want het tegenopzien is nog er-; ger dan het kennis maken. Spr. zegt dat het noodig, is dat in de reclasseeringswerk de arbeidersbewe ging wordt gemoeid en dit is mogelijk door bemid deling der drankbestrijding. Spr. zegt dan dat de arbeidersbeweging met dit werk volkomen ten ach ter is gebleven. Ook wordt besproken de ontzetting uit de ouder- lijke macht. De kinderberechting en de moeilijkhe den welke het eerstgenoemde met zich medebrengt. Een groote verbetering zijn de voorschriften in zake voorlichting van de rechtbank. En in de toekomst hebben we nog verbetering te wachten voor geeste lijk niet normalen. In deze wordt in de goede rich ting gewerkt, doch nog niet voldoende. Spr. noemt van verschillende zaken treffende voorheelden. Zoo ook voor de jeugdige misdadigers wordt vol gend jaar de eerste jeugdgevangenis geopend. Is ook verbeterd. Een stap in de goede richting noemt spr. ook dat door hooge boet* de lichtere gevangenisstraffen min der worden. Een gewenschte verbetering is eveneens het onder curateele stellen van drankzuchtigen. In de practijk is hiermede nog niet veel succes berijkt, doch dit komt in hoofdzaak door geldgebrek. Hierin is dus ook verbetering te brengen. Voor de toekomst staat vast dat we de goede richting ingaan. Mis schien krijgen we nog de invoering van onbeperkte gevangenisstraf, welke een misdadiger in vrijheid stelt na b.v. 2 jaar. al is hij veroordeeld voor 4 jaar. Een groote onrechtvaardigheid noemt spr. de straf tegen landlooperij. Meermalen gebeurt het dat deze 3 jaar worden opgesloten zonder dat van misdaad sprake is en wat uitsluitend oorzaak is van armoe de. Spr. zegt dan als b.v. een der aanwezigen bij toe» val geen geld bij zich heeft en van honger de hand ophoudt, hij de kans beloopt 3 jaar naar Hoorn te moeten, dit is onrechtvaardig. In den tijd van 4 Jaar, zegt spr., is het aantal ge vangenen veel gedaald en wel van 2407 op 31 Dec. 1924. naar 1844 op 31 Dec. 1928. Nu is niet gezegd dat we zooveel braver menschen zijn geworden, want het aantal veroordeelingen is gestegen van 21084 naar 21778. Maar de oorzaak hiervan is het toene men van het boetestelsel. Dit vindt spr. ook beter, daar de staat er voordeel van heeft, doordat de boete inkomt en dat een gevangene kost. Ook wordt stilgestaan bij het verwaarloosde en misdadigde kind. Spr. zegt tegen de aanwezigen, hier aan kunt u zelf praktisch werk verrichten, wat door voorbeelden wordt aangeduid. Met meer ernst wordt besproken de misdrijven ont staan uit drankmisbruik. Hiervoor zijn de drankbe strijders aan het werk. doch de arbeidersbeweging heeft hier niets voor gedaan, wat treurig is te noe men. Spr. wil echter geen verwijten maken, want deze had wel andere problemen te behandelen. Op het oogenblik wordt het met deze dingen echter ook anders. Ook met deze dingen kunnen de socialisten zich bezig houden. We moeten mildere inzichten brengen. Tot zoover de rede van den spreker. De Voorzitter deelde mede, dat er gelegenheid be staat vragen te stellen naar aanleiding van het ge sprokene, waarvan geen gebruik wordt gemaakt. Vervolgens worden besprekingen gehouden van huishoudelijken aard. waarna de voorzitter met dank aan den spreker en aan de bezoekers, de vergadering sluit. SCHAGEN, 9 Juli. 21 stuks paarden f 120375. 4 stieren f 90180, 2 gel de koelen f magere) f 180. 50 Idem (vette) f 300. 1 kalk- koe f 250370. 58 nuchtere kalveren f 820. 38 Idem (vette) f 2532, 52 lammeren f 18—19. 66 vette varkens per Kg. f 0.38-0.44. 263 biggen f 9—13. konijnen f 0.50 —1.50. 44 kippen f 0.5O—1.50. haantjes f 0.15—0.55. EÏERVETLINO SCHAGEN. 9 Juli. Aangevoerd zijn 130 partijen 11560 stuk» kipeieren. 5 partijen 2336 stuks eendciercn, 2 partijen. 54 stuks kaJ- koeneieren. De prijs liep van kipeleren f 3.60. kleine f 3.30 3.40. bruine f 3.70, eendeieren f 3.603.70, kalkoen eleren f 710.50. De velling duurt voort. De spanning haar hoogtepunt bereikt De spanning in de betrekkingen tusschen Vatlcaan en fascisme heeft sinds de laatste encycliek haar hoogtepunt bereikt. In faaolstische kringen spreekt men druk over de noodzakelijkheid om de betrekkingen tusschen kerk en staat op een nieuwen grondslag te regelen. De ver bittering onder de fascisten over de laatste encycliek die door twee buttenlandsche kardinaals per vliegtuig naar Partja en Londen is gebracht, la er niet minder op geworden, nu gebleken is, dat zU het eerst In het buiten land ls versohenen en pas den laataten Zondag, met den datum van 29 Juni ln de Oaaervatore Roman o is gepu bliceerd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat er diplomatieke verwikkelingen In aantocht zijn, daar de Paus de toe spraken van de eerste partijleiders en zelfs van Mussolini op den Index zou willen plaatsen. De fascistische bladen van gister bevatten heftige aanvallen op het vatlcaan en met name op den Paus, omdat hij, terwijl de diplo- tieke onderhandelingen nog aan den gang waren, eea oproep tot de katholieke wereld heeft gericht, woUriH men gelijk acht te staan met ophitsing. MEISJE VERMOORD. Men meldde gisteravond uit Berlijn: In het dorp Pasenow in Mecklenburg la gisteren *n 10-jarig meisje door een landlooper, die in het dorp was komen bedelen vermoord. De man was tijdens de afwe zigheid van de oudera. die op het veld werkten, ln de woning binnengedrongen om te stelen. Toen het meisje, dat met haar 4-jarig zusje alleen thuis was, om hulp riep. sneed hij de keel door. Het kind was onmiddellijk dood. Het kleine zusje had Intuaschen de buren gewaarschuwd. De gendarme slaagde er echter na een achtervolging ln. den moordenaar ln een nabu rige gemeente te vatten.

Schager Courant | 1931 | | pagina 3