Bij Examens en Openbaar optreden Ged. Satenverkiezing in Noord-Holland. Uit onze Omgeving. Opgegeten door de papoea's. De Witte Steenkolen van Noorwegen. Ingezonden Stukken. Laat zitten wat zit NIET ZONDER PROTEST. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct kunnen bijdragen, op kracntlg mede te werken, de waterleiding bij elk gezin te brengen, laten wij het den heer Van Oldenborgh mogelijk maken in geheel Noordholland de zegenrijke waterleiding te brengen. Applaus. De heer J. Schoorl Pz. merkt op. dat bij deze ge beurtenis het water tot nu ontbreekt en waar de gemeente heeft gezorgd voor een aardig plantsoen tje voor dit gebouw, zou het zeer zeker op prijs wor den gesteld, als het waterleidingbedrijf voor een spuitende fontein in dat plantsoentje zou willen zor gen, waarbij wellicht de gemeente de behulpzame hand zal willen bieden. Op verzoek van den heer K. Breebaart Dz., bur gemeester van Barsingerhorn, wordt dan nog als herinnering aan de ingebruikstelling van dit nieuwe gebouw, een foto van het gezelschap gemaakt. En in vroolijko stemming, genietend van de gast vrijheid blijft men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Geen wijzigingen in de samenstelling van het college. Verklaring van den heer Asscher namens den Vrijheidsbond. In de gistermorgen voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland ging een uitvoerige discussie vooraf aan de verkiezing van zes leden van Ged. Staten. Na opening door den voorzitter werd in de eer ste plaats door den heer Asscher namens den Vrij heidsbond de volgende verklaring afgelegd. Evenals vier jaar geleden blijkt het, dat in de be sprekingen. die ditmaal tegen den wensch der pro- testantsch christelijke fractie en buiten onze fractie zijn omgegaan, de samenstelling van het college van Ged. Staten is bedisseld. Tevens verluidt, dat de ze- leis weer zullen worden bezet door twee leden der S.D.A.P.. tweo leden der R.-K. Staatspartij. 1 lid van de anti-revolutionnaire partij en 1 vrijzinnig-demo craat. De billikijheid, die is neergelegd in een even redige vertegenwoordiging, zou meebrengen, dat het college wordt samengesteld uit twee soc.-dcm. leden, 1 r.-k 1 protestantsch-christelijk, 1 Vrijheidsbond en 1 vrijzinnig-democraat.. Daarom voelen wij het als een onrecht, dat aan den Vrijheidsbond geen zetel zal worden gegeven. In verband hiermee willen wij hij de vervulling van vacatures stemmen op een lid van onze fractie. Wij wenschen hieraan toe te voegen, dat. waar de financieele gestie der provincie In de komende periode wel als de belangrijkste factor is te beschouwen, de Staten o.i. het recht hebben, zich een voorstelling te kunnen maken van de door Gedeputeerden voorgestane financieele politiek. In dit verband acht de Vrijheidsbondsfractie het vol gende een vraag, die opheldering vereischt: Is de S.D.A.P. bekeerd tot het financieel inzicht, door den heer Bomans verdedigd en in geschrifte erkend, of heeft daarentegen de r.-k. fractie haar toekomstige financieele politiek in overeenstemming gebracht met die. welke door de S.D.A.P. wordt voorgestaan? De heer Beuzemaker (comra. partij Holland) legt eveneens een verklaring af, waarin hij de crisis van den landbouw bespreekt, liij wijst op de regeerings- politiek ten aanzien van de arbeiders en tegenover de Sowjetunie. Hij zegt, dat de communistische partij niet wcnscht deel te nemen aan de verkiezing van leden van burgerlijke partijen en S.D.A.P.. omdat zij geen vertrouwen in deze partiien stelt: de fractie zal haar stem uitbrengen op den heer Seegers. De heer Polak (s.d.) antwoordt op de rede van den heer Asscher dat de S.D.A.P. het in geenen deele eens is met het financieel inzicht van den heer Bo mans. De rede van den heer Beuzemaker heeft geen nieuws gebracht. Het penige nieuws is. dat de frac tie haar stem zal uitbrengen op den heer Seegers. Vroeger werd blanco gestemd: nu zij wel gaat stem men. beteekent dit, dat de partij in parlementaire zeden vooruit gaat. De heer Sneevliet (rev. soc. partij) noemt de ver gadering van eenicre fracties op Zaterdag gehouden, een generale repetitie van de verkiezingen van Ged. Staten. Het is z.i. een vreemde parlementaire usance; de methode moet onwettelijk worden geacht. Spr. vaagt of de funclie van Ged. Staten den vollen man eischt. Waarschijnlijk niet, want verscheidene pu blieke functies worden gecombineerd. Daardoor ont staan z.i. publieke O.W.-ere, hetgeen een srhande genoemd moet worden en spr. verklaart, dat hij zich consequent zal onthouden van medewerking aan verkiezing van personen voor publieke functies. De heer Dekker (r.k.) deelt den heer Asscher mee, dat de r. k. fractie wel prijs gesteld heeft op de be sprekingen met den Vrijheidsbond. In het aan de Maden verstrekte communiqué is dat niet tot uiting gekomen. De heer Bruinsma (Middenstandsbiok) zegt. dat zijn fractie niet aan de stemming zal deelnemen, om dat zij niet heeft deelgenomen aan de voorbespre kingen. Zij zal echter wel medewerken aan beslui ten. welke in het belang van de provincie zijn. De heer Ketelaar (v.d.) zegt. dat de heer Dekker aan de besprekingen niet heeft deelgenomen en dat de r.k. partij bereid is. de politiek van de afgeloopen 4 jaren voort te zetten. Van besprekingen met den Vrijheidsbond is niet gesproken. De heer Hnoy (r.k) heeft de vergadering der ver schillende fracties bijgewoond. Op een vraag van den heer Polak heeft hij toen geantwoord, dat de r.k. fractie bereid was. de politiek voort te zetten, maar dat kwesties van finnncieelen aard mogelijk koersafwijkingen zullen teweegbrengen. Hierna werd overgegaan tot de stemming. In de vac.-Gerhard werden uitgebracht 75 stemmen, waarvan 82 op den heer A. H. Gerhard (S.D.A.P.), 3 op den heer Seegers en 10 blanco. Herhozen de heer Gerhard. In de vac.-Verschure (R.K.) werden uitgebracht 82 stemmen op den heer P. J. M. Verschuro, 3 op den heer Seegers en 10 blanco. Herkozen de heer V e r- s c h u r e. In de vac.-Kooiman (V.D.) werden uitgebracht 73 stemmen, waarvan op den heer Kooiman (V.D.) 59 stemmen, op den heer Seegers 3 en blanco 11, zoodat de heer Kooiman herkozen is. In de vac.-Michels (S.D.A.P.) werden uitgebracht 75 •temmen, waarvan 61 op den heer A. W. Michels, 3 ©n den heer Seegers en 11 blanco. Herkozen de heer Michels. In de vac.-Bomans (R.K.) werden 74 stemmen uit gebracht. waarvan 58 op mr. J. B. Bomans, 8 op den heer Guépin (V.B.), 3 op den heer Seegers. 2 op mr. Bruch en 13 blanco. Door twee katholieken was per abuis een stem uitgebracht op mr. Bruch, terwijl op •en stembriefje geschreven was „Réservatio menta- lis", „omdat hij zoo duivekater brutaal is". Herkozen de heer Bomans. In de vac.-Bruch werden uitgebracht 75 stemmen, waarvan 62 op mr. A. Bruch (A.R.), 3 op den heer Seegers en 10 blanco, zoodat mr. Bruch herkozen is. Tot buitengewoon lid der Ged. Staten werd gekozen jhr. mr. D. E. van Lennep (C.H.) met 68 stemmen, te gen 1 op den heer De Jong Schouwenburg (CH.) en vijf blanco. Dr. Kraus benoemd tot geneesheeor-dlr. Prov. Ziekenhuis te Santpoort. Prov. Staten van Noord-Holland hebben gistermor gen tot eerste geneesheer-directeur var het Provin ciaal ziekenhuis te Santpoort benoemd dr. Kraus, ge neesheer aan die inrichting. Een grappenmaker. Gisteren kwamen de Noordhollandsche Staten bijeen om overeenkomstig het wettelijk voorschrift de leden van Gedeputeerde Staten te kiezen. Dat verliep, zooals op grond van ook door ons vermelde berichten was te verwachten: de aftredende leden werden herkozen. Voor de S.D.A.P. hebben dus weer zitting de heeren Gerhard en Michels; voor de R.K. de heeren Verschure en Bomans; voor de V.D. de heer Koolman en voor de Protest&ntsch Christelijke partijen de heer Bruch. Vóór er gestemd werd, beklaagde do heer Asscher zich er over, dat de Vrijheidsbond niet gekend was in het voorafgaand overleg over de bezetting der zetels. Hij betoogde, dat naar het beginsel van evenredige ver tegenwoordiging zijn partij ook recht had op een zetel en wel op een van de twee, welke door de katholieken waren bezet en dat zijn fractie daarom niet op Mr. Bomans zou stemmen, doch op een der eigen leden. Van communistische zijde kwam ook een verklaring, die na de gewone fanfares dit nieuwe Inhield, dat zij niet blanco zouden stemmen, doch op een der hunnen, n.1. op den heer Seegers. Voor de S.D.A.P. verklaarde daarop de heer Ed. Po lak. dat het politieke debat beter uitgesteld kon worden tot de begrooting en dat zijn fractie geen bezwaar had om de afgetreden leden van Ged. Staten te herkiezen, nadat gebleken was, dat op voortzetting van de demo cratische politiek der laatste Jaren gerekend kon wor den. Hieruit ontwikkelde zich een klein iucldent De heer Asscher had n.1. ook gewezen op zonderlinge uitingen van den r.k. Mr. Bomans, die zich vóór de Staten verkiezingen in woord en geschrift op zeer ondemocra tische wijze had uitgelaten. Is de r.k. fractie het daarmee eens? had de heer Aacher gevraagd, en toen de heer Dekker daarop ant woordde na den heer Polak, luidde zijn verloochening van Mr. Bomans minder positief, dan na de verklaring van den heer Polak verwacht werd. Dit gaf eenlge consternatie en had tot gevolg, dat de heer Ketelaar nog eens nadrukkelijk vaststelde, wat was afgesproken: voortgaan In democratische richting, wat nader door den heer Hooij, den onderhandelaar der R.K., werd bevestigd. Alleen maakte deze het voorbehoud, dat onvoorziene buitengewone omstandigheden misschien op finantieele overwegingen eenige matiging zouden kunnen eischen. Volledige bevrediging scheen dit nog niet te geven en in November hooren we hierover nog wel meer. Bij de stemming verliep alles zooals nu was te voor zien. De Vrijheidsbond en de revolutlonnaire heer Snee vliet stemden blanco, met deze uitzondering dat bij de vacature Bomans de liberaien hun stem gaven aan Mr. Guepin. Bij deze stemming werd één biljet ongeldig verklaard. Het luidde als volgt: Ik stem Bomans met reservatio mentalis, Omdat hij zoo duvekaters brutaal ia Wie kennis genomen heeft van de jongste pauselijke encycliek tegen Mussolini begrijpt, wat met de latijnsche uitdrukking wordt bedoeld. Ze is te vertalen in deze woorden: innerlijk voorbehoud. Men gebruikt ze meestal in verband met een eeds aflegging en zweert bijv. dit of dat te zullen doen, ter wijl men in stilte het voorbehoud maakt: voorzoover God of de Kerk het toelaten. De voorlezing van het rijmpje verwekte nogal hila riteit en voor den heer Bomans was het een zuur moment. CORRESPONDENTIE. Eén uit de gemeente Barsingerhorn. Ingezonden stukken, waarvan de inzender zich niet aan de redactie bekend maakt, worden niet geplaatst DE RED. ALK M AAR SPORTDAG TE ALKMAAR. Woensdagavond J.l. werd in café Sportlust een verga dering gehouden door het nieuw opgerichte Alkmaarsche Sportcomité. Op deze vergadering werd definitief besloten Zondag 19 Juli a.s. op het sportterrein achter café Sportlust, ge legen aan den Westerweg to. der voormalige strafge vangenis. een sportdag te houden in behendigheidswed strijden met hinderniseen voor motorrijders, en ringste ken voor heer en Dame op motorrijwielen. Hiervoor zün zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld, welko zijn geëtaleerd in het sigarenmagazijn van den heer Hartland, Lansestraat. Aangezien dergelUke wedstrijden te Alkmaar nog nim mer werden gehouden, en deze de lachlust opwekken, meenen wij een bezoek ten zeerste te mogen aanbevelen WARMENHÜIZEN De uitslag van de aanbesteding van een woonhuia veestalling en kapberg op verzoek van de erven A. Kraakman te Warmcnhuizen is als volgt: H Metselaar, Zuidscharwoude f 4975, A. Zuldscher- woude, Noordscharwoude f 5048; J. Henselmans, Noord- scharwoude f 5173. J. Tromp Oudkarspel f 5269; K. Bruin, Oudkarspel f 5446; K. Westra, Warmcnhuizen f 5555; P. Wester, Heerhugowaard f 5670; P. Engering, Zuidscharwoude f 5682; C. J. v. Gelder, Broek op Lan- gendijk f 5750; Kern per en Hoogvorst f 5790; S. Hes, St Pancras f 5837, P. Buis, Oudorp f 6370; Jb. Zijp, Zuid scharwoude f 7185. De gunning is aangehouden. SCHOORL GEMEENTE SCHOORL. Geboren: Cornelis. zoon van Gerrit Druijven en van Paulina Coset; Pieter. zoon van Pieter Sevenhuijsen en van Maart je Hoogvorst; Guurtje Adina. dochter van Johannes Stam en van Grietje Roosendaal; Maria, doch ter van Johannes Wtjnker en van Anna Mootj. Gehuwd- Jan de Haas en Justina Cornelia Graaff: Jaoobus Kuitwaard en Trijntje Dalenberg; Johannes Cornelia Kok en Aaftje Schoorl. Overleden: Cornelia Praat, echtgenoote van Jacobus Gerardus Letjdekkera Ingekomen personen: O. A. Karaten van Spanbroek. F. Metzel&ar en echtge noote van Anna Paulowna; A. E. Rouffaer en gezin van Amsterdam; E. P. Ploeg van Buaaum; B. P. Kamp van Heerhugowaard; S A de Vries (wed. C. de Haas) en doohter van Alkmaar; J. Rietveld van Heerhugowaard; A. Schouten van Sint Maarten; M. Hartog van Helloo; C. M. Zwagerman van Alkmaar; C. A, Beudeker en ge zin van Alkmaar; J. J. Koot van Eindhoven; M. Brands- ma van Haskcrl&nd; G. J. van Doorne van Amsterdam; E. Krekeier van Höxter (Dultschland)H. Brandsma en gezin van Zijpe. Vertrokken personen; A. A. Rietveld naar Bergen (N.H.); A. Pogatschnik naar Weenen (Oostenrijk); J. Blokdijk (wed. C. Greeuw) en dochters naar Oudorp (N.H.); H. L J. Cox naar Eindhoven; J. C. Graaff naar Vlisslngen; J. Kunst naar Edam; M. J. W. van der Sleesen naar Alkmaar. P. Delver naar Oude Nledorp; G. Bos (wed. J. Bouraa) naar Bergen (N.H.); J. Kuit- waard en echtgenoote naar Heiloo; C. van der Molen naar Zljpe; T. Schouten naar Oudkarspcl; A. Verhagen en gezin naar Boxtel; A. Steen naar Amsterdam. W1ERINGEN HIPPOLYTLSHOEr. Zondagmiddag werd de Bazar, georganiseerd door de vrouwenbrigade van den Centrale» Bond van Trans portarbeiders geopend, en deze is een waar succes ge worden. Het doel der bazar was, gelden te verkrijgen ten bate van het tuberculose-verplegingsfonds. Door den heer Jb. Bruul was de zaal, garage en het orkest geheel belangeloos afgestaan, terwijl door tal van burgers en winkeliers en andere neringdoenden artikelen zijn gegeven. De bazar werd In de versierde garage ge houden, waar wij o.m. den hoofdbestuurder van den C.B.T. den heer R. Laan, het rad van avontuur zagen bedienen. Verder werd deze zaal door radiomuziek (In stallatie van den heer J, J. Boeker, welke voor deze ge legenheid geheel gratis was opgesteld) opgevroolijkt Verder werd in de concertzaal gezellig gedanst De totale netto-opbrengst van dezen dag was f 434.31, terwijl wij vernamen, dat de vrouwenbrigade van de af- deeling Wieringen hiermede 't record heeft behaald, daar een dergelijk bedrag nog door geen enkele andere afdeeling is verkregen. BARSINGERHORN Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar een tocht worden georganiseerd voor de ouden van dagen door de sfdeeling Barsingerhorn van den Bond voor Staats pen sioneering. Het uitstapje zal worden gehouden op 22 Juli as.; Bloemendaal en omstreken zullen worden be zocht Ongetwijfeld weer een mooi uitstapje, waarnaar de oudjes met verlangen zullen uitzien. KOLHORN. In de zweminrichting in de haven te Kolhorn, die ge ëxploiteerd wordt door een commissie gekozen uit het bestuur van „Het Witte Kruis' afd. Barsingerhorn en de vereeniging „Denk len Doe" te Kolhorn. werden Woensdagmiddag zwemwedstrijden gehouden. De bedoe ling dezer wedstrijden was. de zwemsport in deze ge meente nog meer te animeeren, want deze sport is toch wel een van de meest gezonde sporten, dien in ons water rijk land nog maar al te weinig beoefend wordt. Niet alleen uit sportlef oogpunt, maar bovenal ook uit hygi ënisch oogpunt (het wennen van het lichaam gedurendo de zomermaanden aan frlschheld, zoodat dan als vanzelf ook in de wintermaanden behoefte wordt gevoeld om op geregelde tijden het geheeie lichaam te wasechen, waardoor de gezondheid bevorderd wordt), en niet min der om practlsohe redenen, daar in ons vaderland jaar- lijksch nog teveel menschenlevens worden opgeofferd, doordat zij niet kunnen zwemmen, of zioh te ver wagen bij onvoldoende uithoudingsvermogen bij het zwemmen, kan deze sport niet genoeg beoefend worden. Het was voor de commissie dan ook een dankbare taak, vooral bij de jeugd zooveel animo te mogen bespeuren. Een volgende maal nog meer deelnemers, ook van de volwassenen; en dan meisjes en jongens nog meer oefe nen om een beter uithoudingsvermogen te krijgen. Neem een voorbeeld aan dat meisje, dat pas een week zwemt en nu reeds een 2en prijs wist te bemachtigen. D e prijzen werden behaald voor: 40 M. borstzwemmen meisjes: L Emmie Wiegel; 2. Al hertje Waker en 3. Gerrie Wit. 40 M. borstxwemmen jongens: 1. Albert Beens, 2. Arle Braaf en 3. Wlm Beers en Wim Oostwoud. 40 M. borstrwemmen volwassenen: L de heer C. War denaar. 2. MeJ. L. Butter en 3. de heer N.N. 40 M. rugzwemmen volwassenen: 1. de heer N. N., 2. Mej. L. Butter, en 3. de heer C. Wardenaar. In September a.s. zullen nog eens wedstrijden worden gehouden. Z IJ P E BURGERVLOTBRUG. Motorongeluk. Dinsdagavond sloeg door het springen van een band een motorrijder met duo-passagier op den Ka- naahveg over den kop. De bestuurder kwam er met een flinke hoofdwond nog best af. De duo-rijder werd met gebroken sleutelbeen opgenomen en na dooi den dokter verbonden te zijn, per Roode Kruisauto naar den Helder vervoerd. Gezien de doorverbinding bij den heer P. de Nijs. liep alles bijzonder best van stapel. Waar eventueele ongelukken hij het steeds toenemende snelverkeer aan de orde van den dag zijn, hebben we wederom het genot gezien van deze doorverbinding. Naar wij vernamen waren de ver ongelukten twee matrozen uit den Helder. Een vlieger op Nieuw-Guinea vermist Reuter meldt uit Adelalde: De administratie van Nieuw Guinea heeft aan de re geering van het gemeene'oest het volgende medegedeeld: Er werd een Junker-vliegtuig met L. J. Trist ais vlie ger, dat dienst deed voor de goudvelden, vermist Zes vliegtuigen zijn uit zoeken geweest, maar totnogtoe had men nieta van het vermiste vliegtuig vernomen. Dinsdag echter heeft een dame te Adelaide een brief gekregen van een familielid in Nieuw Guinea, Daarin stond dat daar Inboorlingen waren aangekomen, uit wier verhalen bleek, dat het vliegtuig een noodlanding had moeten doen. Een „duif" was neergevallen, zoo vertelden zij, met een „witten meester". Die was naar het naastbij- zijnde dorp gewandeld en had getracht daar vriend schap te sluiten. De Inboorlingen hadden hem echter ge dood en daarna een feestmaal aangericht, waarbij zij den blanken man hadden opgegeten. Vervolgens hadden zij de machine geplunderd en onder graa verstopt Men heeft nog geen bevestiging kunnen vinden voor dit verhaal. BEIDE PERSONEN VERDRONKEN. Omtrent het Zondagnacht op de rivier de Maas te Cuyk voorgekomen ongeluk wordt nader vernomen, dat het thans als zeker moet worden beschouwd, dat de belde landbouwersknechts verdronken zijn. Het rijwiel van een der vermisten is aan den linkerrivieroever ge vonden, zoodat de ongelukkigen blijkbaar reeds de ri vier waren overgestoken en het tragisch ongeval bij het weder van wal steken moet hebben plaats gegre pen; vermoedelijk is een van belden toen te water geraakt en heeft zijn gezel hem ter hulp willen snellen met het noodlottig gevolg dat belden den dood hebben gevonden. De verdronkenen stonden als oppassende personen bekend. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Dronken chauffeur reed door. Dinsdagavond om hslf zeven werd de 14-Jarlge A. van Engel aan den Oostweg te Barendrecht door een vracht auto overreden en gedood. De bestuurder van de auto reed door, doch hij werd door een andere auto achter haald. De bestuurder was onder den invloed van sterken drank. De man is In voorloopige bewaring gesteld. Do auto is in beslag genomen. PROP. MR W. L. P. A. MOLENGRAAFF t Te 's-Gravcnhage ia overleden. 73 jaar oud, prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff, oud-hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht- IN DE TOEKOMST GROOTSCHE PLANNEN. OSLO. Juni 1931. Noorwegen is een arm land. Behalve visscherij en de daarbij behoorende industrie heeft de bevolking nog de houthandel ala middel van bestaan. Verder waren er tot nu toe bijna geen perspectieven. Maar Noorwegen bezit nog een artikel, zelfs een zeer groote hoeveelheid ervan, dat echter nog zeer weinig wordt geëxploiteerd. We bedoelen: „de witte kolen van Noorwegen", de waterkracht Noorwegen bevat een ge weldig aantal bergstroomen en watervallen, die alle zeer veel energie of electriciteit kunnen leveren. Het is begrijpelijk, dat de electrioiteit in Noorwegen bij zoo'n overvloed zeer goedkoop is. Er Is immers veel meer dan men kan gebruiken! Wanneer wij van aezen overvloed hooren en wij den ken eens aan onze, dikwijls zoo schrikbarend hooge, elec- triciteitsrekeningen, don zal ons wellicht de verzuchting ontsnappen: „Hè, wat jammer dat electriciteit niet te vervoeren Is." De hedendaagsche techniek staat nergens meer voor. Met geld is alles te verwezenlijken. Wanneer het slijk der aarde er is, dan zal de techniek de stoutste droomen tot werkelijkheid brengen! Daarom ia de verzuohUng, die wij hierboven slaakten, foutief: men is ernstig bezig het teveel aan electriciteit van Noorwegen te vervoeren naar andere landen. Reeds werken Dultschland en Noorwegen op het oogenblik samen. Op de wereldconferentie te Berlijn in 1930 werd In engen kring vertrouwelijk gesproken over een verhuizing van Noorsche energieën naar Dultschland En de Duitsche electriciteitsconcerns interesseerden zich zeer voor deze plannen, die, hoewel nog niet geheel „uit de verf', voor de toekomst groote moeilijkheden be loofden. Het resultaat van de gevoerde besprekingen was de oprichting van een studiecommissie voor den uitvoer van eiectrlsche energie uit Noorwegen naar Duitschiand. Deze ^-«mmissie bezit een kapitaal van 17000 kronen, door verschillende maatschappijen uit Duitschiand en Noorwegen bijeengebracht Nu zijn er ook voor het overbrengen van de energie verschillende plannen, die de commissie in studie heeft Allereerst is er een Duitsoh plan om de stroom boven den grond te vervoeren. Een bovenaardsche leiding, door middel van Ijzeren torens dus. Deze torens zullen dan In het Skagerrak moeten worden geplaatst Vervolgens wordt de stroom aangesloten op het Deensche- en ten slotte op het Duitsche net Het plan van Noorwegen wil de energie door Zweden en de SHRD6HRSHSHR daarna op 't net aansluiten. Ook wil men den stroom wel door kabels en dus niet door middel van de ijzeren torens vervoeren, maar dit plan schijnt de minste pers pectieven te hebben. Al deze plannen worden door de commissie bekeken, overwogen aan alle zijden belicht en tenslotte zal „het" plan worden uitgekozen. Daarna zal dan een maatschappij moeten worden op gericht, die het fantastische plan uitvoert. Het kapitaal, dat deze maatschappij noodig zal hebben zal weer wor den verstrekt door Noorsche en Duitsche concerns. Niet alleen de techniek, doch ook de „menschen van het geld" staan hier voor een zeer groote opgave. De ingenieurs dienen er zorg voor te dragen, dat de toren leidingen de scheepvaart niet hinderen. Waar de zee zoowel in het Skagerrak als in de Oresund ongeveer 25 M. diep is. beteekent dit, dat de masten een totale hoog te van 180 tot 200 M. moeten hebben. OnoverkomeTyt» zijn deze moeilijkheden echter niet, vooral waar in het ondieps water betrekkelijk gemakkelijk gewerkt kan worden. De centrales, die den electrischen stroom zullen ontwik kelen uit de watervallen, komen vermoedelijk in Tele- marken en aan de Rjubo. Zij zullen 900.000 Kilowatt pro- duceeren, waarvan 750.000 K.W. Duitschiand kunnen bereiken de rest gaat onvermijdelijk onderweg verlo ren, ook aJ zou er in geen der Scandinavische landen iets van verbruikt worden. Als het plan tot stand kotnt, zal men in Duitsohland electriciteit kunnen krijgen van 1.5 Pfenning of 0.9 cent per kilowattuur. Waar de Noor sche electriciteit hoofdzakelijk aan fabrieken zal worden geleverd, zou dit voor de kwijnende Duitsche industrie een ware uitkomst zijn. Anders zou er ook niet zoo'n groote belangstelling voor bestaan van Duitsche zijde. De moeilijkheid is alleen, dat deze voordeelen onbereik baar zijn, zoolang niet eerst het noodige geld voor de kostbare centrales, zeetorens enz. bij elkaar is gebracht. Op het oogenblik draalt dan ook alles om de financieele kwestie. Er zijn 620 roillioen oorsche kronen noodig. Het betreft hier echter een rendabele geldbelegging en daarom hebben vele kapitaalkrachtige personen en fa brieken reeds toezegging gedaan. Vermoedelijk behoeft het grootsche plan dus niet te blijven liggen uit geldge brek. De studiecommissie zal binnen enkele dagen met haar werk beginnen, dat beteekent. dat het geheeie plan uiter lijk in 1936 uitgevoerd moet zijn. Dan zal dit met zooveel durf opgezette plan verreweg het Duitsch-Oostenrijksche stroomnet overvleugelen, dat slechts Zuid-Duitschland van electriciteit voorziet, en waarbij de technische en financieele moeilijkheden ook veel kleiner waren. Dit Zui delijke stroomnet zou. als de toestanden blijven zooals nu, zelfs voor Duitsohland overbodig worden, doch men rekent erop, dat het stroomverbruik in Duitschiand even snel zal blijven toenemen, als in de afgeloopen jaren on danks de groote moeilijkheden van dat land het geval is geweest De electrifioatie gaat steeds verder voort en het zal in Dultschland, ln geheel Europa trouwens, geen menschenleeftijd meer duren, voordat de laatste stoom locomotieven en -machines verdwenen zijn en zelfs de huisvrouwen, altijd het conservatiefste element van de bevolking, uitsluitend electrisch koken. (Nadruk verboden). Zeer geachte heer Redacteur. Mag ondergeteekende even een beleefde vraag doen naar aanleiding van de recentie over het Muziektuincon- eert van J.l. Zondagavond, waarin o.a. wordt medege deeld dat Mej. de Ridder bescheiden en goed begeleidde, maar dat het „minder welluidende instrument" haar taak tamelijk ondankbaar maakte. Mijn vraag is of u mij het genoegen wilt doen met een paar kenners, die hier toch in Sch&gen niet behoe ven te worden gezocht, bedoeld instrument eens te ko men hooren. Het staat nog precies zoo in mijn zaak ia de Molenstraat, zooals het Zondagavond uit den muziek- tuin is thuisgebracht. Daar dit een prima instrument is uit de Stelnbergfa brieken, zal dan misschien kunnen worden uitgemaakt of de „ondankbaar" genoemde taak van Mej. de Ridder. In het lntsrument moet worden ge zocht, dan wel in een te zwakke aanslag van de pianiste voor een openlucht-concert, of een opzettelijk op den achtergrond houden van het accompagnement ten gunste der solozangeres, (wat. zoo u weet, een eerste vereischte ia bij begeleiding), of een minder gelukkige muzikale opmerkingsgave van uwen verslaggever op dien warmen Zondagavond. U bij voorbaat dankend, Hoogachtend. W. H. TIELROOT. De heer T. heeft blijkbaar met ons ook opgemerkt dat er aan de pianobegeleiding iets haperde. Een feit is dat de „welluidendheid" te wenschen overliet. Overigens is o.i. de zaak niet zoo belangrijk, om op het zwaarwich tig onderzoek, dat de heer T. voorstelt, in te gaan. (Verslagg.)

Schager Courant | 1931 | | pagina 6