Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. De zomerreis van de koningin. Uit Trois Epis wordt d.d. 7 Juli gemeld: De koningin, vergezeld door prinses Juliana, zal as Vrijdag Trois Epis verlaten om het verdere zo merverblijf ie eindigen in Tirol. De koningin en de prinses reizen per automobiel naar Bazel en van daar per trein naar Zurich. waar overnacht wordt om den volgenden morgen met de Arlbergbahn over den Brennerpas naar Tirol te vertrekken. De koningin betrekt daar het aan een bekend Am sterdammer toebehoorend Schloss Lengberg. een oud, zeer schilderachtig gelegen kasteel, dateerend uit den tijd der Salzburger kerkvorsten, dat door zijn afgelegen ligging niet alleen voldoet aan den wensch naar een rustig verblijf, maar door de nabijheid van Grosz Venediger Matrei en Heiligenhut alle gele genheid schept voor het ondernemen van tochten in het prachtige Tiroler hooggebergte. Het verblijf in het uitstekend gelegen Trois Epis met zijn om geving van schilderachtig bewaarde oude plaatsen als Kaysersberg, Ammerschurr en Riquewitz in dit zoo liefelijk gedeelte van den Elzas. werd als regel begunstigd met het prachtigste zomerweer. De worstvergiftiging te Erica. REEDS 300 ZIEKEN. Het onderzoek naar de oorzaak in vollen gang. Volgens opgave van de gemeentepolitie, die in op dracht van den burgemeester en den geneeskundigen dienst een onderzoek heeft ingesteld naar het aantal patiënten, dat zich in den loop van heden sterk heeft uitgebreid, bedraagt dit thans ongeveer drie honderd. Verschillende autoriteiten hebben gisteren een bezoek gebracht aan het getroffen dorp, o. w. de waar nemende directeur van den landelijken gezond heidsdienst. dr. Waanders te Nijmegen, de inspecteur van de volksgezondheid te Groningen, dr. Ten Ho pen. de inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Leeuwarden en de directeur van den Bac- teorologischen Dienst te Utrecht. De burgemeester van Emmen. tot welke gemeente ook Erica behoort, de heer J. L. Bouma. heeft aan het armbestuur opdracht gegeven om onmiddellijk te onderzoeken, welke bijzondere ondersteunings maatregelen genomen dienen te worden, in verband met het feit. dat vele patiënten in zulke behoeftige omstandigheden verkeeren, dat het meest noodige voor hun verzorging ontbreekt. Voorts werden gistten monsters genomen van het kanaalwater uit de Verlengde Hoogeveenschevaart, daar dit water meermalen sterk verontreinigd is en dikwijls gebruikt wordt als drinkwater en voor voed selbereiding. Het is niet uitgesloten, dat ook de sla ger dit water als zoodanig heeft gebruikt. In scherpe tegenstelling met de meening van dr. G. J. Lodewijks, arts te Nieuw-Amsterdam, welke het geheele vergiftigingsgeval toeschreef aan de hitte der laatste dagen, staat nu toch vast en hierover zijn thans alle geneeskundige autoriteiten het eenstem mig eens dat de ziekte is veroorzaakt door het gebruik van de voor de consumptie schadelijke worst Hiermede wordt in geen enkel opzicht be doeld. dat den slager, die de ondeugdelijke worst verkocht heeft, ook maar eenige schuld treft. In hoeverre den slager schuld zou kunnen treffen, is bij de deskundigen in onderzoek. Omtrent den toestand van het gezin Prins te 's Gravenhage, waar zich na het eten van Drentsche leverworst ook ziekteverschijnselen voordeden, wordt gemeld, dat behalve mej. Prins gister nog drie an dere leden van het gezin het bed hebben moeten houden. Allen lijden aan zware maagkrampen en he vige hoofdpijn. Het best er aan toe is nog de 17-ja- rige zoon, die Zondagavond ook mee-at, doch die al leen misselijkheid en hoofdpijn als gevolg daarvan ondervindt en zijn werk nog kan doen. Dr. Brunt, die *de overgebleven leverworst ten onderzoek mee nam, kon heden nog geen resultaat van zijn onder zoek mededeelen. De sectie op het lijkje van het achtjarig meisje Schuillng. Vergiftiging Inder daad de doodsoorzaak, Dr. Mieremet uit Groningen, die gisteren sectie verrichtte op het lijkje van het achtjarige meisje van het gezin Schuiling, te Erica, heeft vastgesteld, dat vergiftiging inderdaad de doodsoorzaak is ge weest. Uit maateregelen, door den geneesheer, na beëindi ging van het onderzoek genomen, kan worden afge leid. dat besmettingsgevaar aanwezig wordt geacht. De teraardebestelling van het slachtoffer zal mor gen geschieden op de R. K. begraafplaats. Noch de vader, noch de moeder van het gestorven kind kun nen daarbi» tegenwoordig zijn, daar zij tot de zorg wekkende patiënten behooren. Nog steeds is de publieke belangstelling zeer groot Talrijke personen vormen groepjes en bespreken het geval. Het is te begrijpen, dat de deernis vooral uit gaat naar het gezin Schuiling. Vooral de komst van autoriteiten, welke bij de sectie tegenwoordig waren, lokte velen op straat. Ook groepjes herstellenden vertoonden zich buiten. Het is hun goed aan te zien, want al deze personen zijn in den korten tijd van hun ziekte zeer vermagerd en velen loopen nog on zeker. Allen klagen nog over pijn in den rug en de lendenen. Onbewaakte orerwegen. Wederom een ongeval op de lijn Gouda— Den Haag. Wielrijder door den trein ge grepen en gedood. Op den onbewaakten overweg te Zevenhulzen wilden gistermiddag drie jongelieden achter elkaar rijdend den overweg passeeren. Tengevolge van den sterken tegen wind lagen zij gebukt over het stuur, waardoor zij een slecht uitzicht hadden op den onbewaakten overweg. Hierdoor werd een 19-jarige jongeman uit Rotterdam door den trein gegrepen en op slag gedood, terwijl zijn fiets totaal versplinterd werd. De belde anderen kwamen er met den schrik af. Uit nadere bijzonderheden blijkt, dat de drie Jongens op den terugreis waren van een tocht en gingen in de richting van het dorp Zevenhulzen. Aan den overkant naderde tegen de helling op een autobus. Hoewel de chauffeur den naderenden trein bemerkte en zijn voertuig vlak voor de spoorlijn tot stilstand bracht, schonken de jongens in verband met het moeilijk passeeren op den «mallen weg aan de bus en In de meening verkeerend dat deze zou doorrijden, zooveel aandacht, dat zij den stoptrein 3352. die om 13.53 uur van Gouda naar Den Haag was vertrokken, niet opmerkten Midden op de rails werd de jongen, dis het eerst de baan overstak, de 19-jarige A. Romeijn, uit Rotterdam, door de locomtief gegrepen, twintig meter meegesleurd en daarop overreden. Het slachtoffer moet %p slag zijn gedood, daar de zware wielen van de loco motief zijn schedel geheel verpletterd hadden. Dr. P. de Jongh uit Zevenhuizen verrichtte de dood»- echouw. De twee andere jongens, die de spoorlijn nog niet bereikt hadden, konden zich ternauwernood redden De flets van het slachtoffer werd totaal vernield. Het is moeilijk te begrijpen dat de fietsers den trein niet opgemerkt hebben, daar het uitzicht op de lijn uit de richting, waarvan de jongens kwamen, ruim voldoende is en door niets gemaskeerd wordt. De stoptrein welke direct tot stilstand werd gebracht, kreeg een kwartier vertraging. Tevens kwam trein D. 283 van Den Haag naar Gouda, die ter plaatse was opgehouden, te laat in Gouda aan. Het lijk van het slachtoffer ls naar d® ouderlijke woning te Rotterdam vervoerd. Auto door den trein gegrepen. Uit Nleuwerkerk a. d. Usel: Dinsdag is op den on bewaakten overweg naby de tweede Tocht een auto door den trein gegrepen De bestuurder, de heer H. te Rotterdam bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd. Na verbonden te zijn werd hij naar een zieken huis te Rotterdam vervoerd. De auto werd geheel vernield. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Noord holland, tot dijkgraaf van den Anna Paulownapolder de heer C. Wijdenes Spaans te Anna Paulowna; tot heemraad van den polder Eijerland op Texel, de heer J. de Graaf Jzn. te De Cocksdorp (Texel). KLEUTER OVERREDEN EN GEDOOD. Het kind wilde rijn hond roddan. Op de Massenweg te Rheden liep gisteravond om streeks 7 uur de zevenjarige J. Bosveld met een hondje, toen een auto aankwam. Het kind wilde h.t hondje voor de auto weghalen. Hij kwam te vallen, met gevolg, dat hij werd overreden. Deerlijk Kewond werd hij opgenomen. Tijdens het vervoer naar het Vel- per ziekenhuis is het kind overleden. GUNSTIG WEER VOOR AARDAPPELZIEKTE. Uit de Bolt: In het etmaal van 6 op 7 Juli zijn op de Z.-Hollandsche eilanden, in het midden van het land en in Friesland de weersomstandigheden gun stig geweest voor het optreden van aardappelziekte, behoudens de lage nachttemperatuur te De Bilt; in Zeeland behoudens iets te geringe bewolking. Gespannen toestand in Spanje. Troepen gereed tot uitrukken. Uit Madrid: 4 De ongeregeldheden duren voort. In Barcclona staan de troepen klaar om uit te rukken, daar men ln verband met de heden beginnende stoking der havenarbeiders en van het personeel der gas- en electriclteltswerken op relletjes rekent In Saragossa hebben werkloozen een hotel bestormd en zich eerst weer verwijderd, nadat men hen op voedsel en drank onthaald had. Telefoonkabel naar buitenland doorgesneden De directeur van de telefoon te Madrid heeft ver klaard. dat de vertraging ln het totstandkomen der tele fonische verbindingen met het buitenland door sabotage ls veroorzaakt. De stakers zijn er in den loop van den nacht ln geslaagd een grooten kabel voor de verbindin gen van de hoofdstad met het buitenland door te snij den. even bulten de stad. Het syndicalistische stokinga- comité, dat gegarandeerd had dat er geen sabotage ge pleegd zou worden, werd gearresteerd. De staking in het trambedrijf te Valencia is geëindigd. Een besluit om de staking onverzwakt voort te zetten. V.D. verneemt nog uit Madrid: De syndicalistische Bond van employé's bij de telefoon-* maatschappijen heeft besloten de staking onverzwakt voort te zetten. In verband met de talrijke pogingen tot sabotage heeft de politiepresident een decreet uitgevaardigd, waarbij de politie het recht krijgt zonder voorafgaande waar schuwing te schieten op ieder die een aanslag pleegt op telefoonkantoren. Te Zamora vielen stakende arbeiders manschappen der guardia civll aan. Bij de botsing werd een persoon ge dood en drie anderen gewond. Te Manresa ls de algemeene staking geproclameerd als protest tegen de bescherming der fabrieken door de guardia civll. Hevige regenval boven Duitschland. Groote schade aangericht Verschillende streken van het rijk hebben te lijden onder de gevolgen van hevlgen regenval. Dinsdag heeft een wolkbreuk, die boven Saksen los barstte, zooals we in ons nummer van gister reeds meldden, groote schade aangericht; in eenige dorpen, waar enkele huizen Instortten, een spoorwegdijk werd vernield en een schade werd aangericht, welke op 15 millioen wordt geschat Hamburg werd Dinsdag en gisteren geteisterd door stortregens, die eveneens groote schade aanrichtten. De brandweer werd niet minder dan 240 maal gealar meerd om gebouwen, die dreigden in te vallen, te stut ten en ondergeloopen kelders leeg te pompen. Tijdens een hevig onweer, werden eenige huizen ln omliggende dorpen door den bliksem getroffen en dien tengevolge ln de asch gelegd. Te Hamburg is ln den loop van 36 uur niet minder dan 67 m.M. regen gevallen. Te Stade aan de Beneden- Elbe, waar gedurende de geheele maand slechts 57.8 m.M. is gemeten, is ln 36 uur zelfs 95.2 m.M. gevallen. De kersenoogst is geheel vernield en bliksemslag heeft groote schade aangericht In tal van plaatoen zijn gebouwen door brand vernield. Ook boven Berlijn heeft een zwaar onweer gewoed, hetwelk gepaard ging met geweldige regenbuien, zoodat verschillende straten blank stonden. Gruwelen in Amerikaansche verbeterhuizen. Opnieuw een Duitsche kruiser gelicht Uit het graf van de Duitsche oorlogsvloot bij Scapa Flow. Behalve 25 torpedobooten en zes grootere Duitsche oorlogsschepen, is nu ook een zevende Duitsche kruiser gelicht Sinds met de berging der bij Sc&pa Flow tot zinken gebrachte oorlogsbodems ln 1924 werd begonnen, waren van de groote oorlogsschepen de „Moltke", de „Seydlitz". de „Hindenburg", de Vonder Tann". de „Kai- ser Wilhelm", en de mijnenlegger „Bremse" geborgen en als oud ijzer verkocht De berging heeft tot dusver ech ter nog niet veel voldoening geschonken: zij was als zuiver commercieele onderneming opgezet doch winst is nog niet behaald. Nadat eerst in 1924 een paar gezonken torpedobooten, die van de Engelsche admiraliteit waren gekocht gelicht waren, werden ook andere booten geborgen. Daarna werd begonnen met de groote Duitsche bodems. De „Hin denburg" was nummer vijf. Aanvankelijk scheen de lich ting dezer boot die rechtstandig ln de diepte was ver dwenen, niet veel moeite te zullen opleveren, doch al spoedig bleek ook zij met buitengewone moeilijkheden te gaan gepaard. Telkens moest men den reusachtigen kruiser opnieuw laten zinken en toen hij ten slotte toch kon worden weggesleept en van de hand gedaan, bleek de opbrengst de bergingskosten niet te dekken: er ont stond een verlies van niet minder dan 350.000 gulden. Het oud ijzer en andere metaal ls ln hoofdzaak naar Duitschland gegaan, waar ook de gesloopte Engelsche dreadnoughto hun laatste bestemming hebben gevonden. Een deel der pantserplaten ging naar Amerika waar zij een gewaardeerde grondstof vormden door de fabricatie van scheermesjes en dergelijke. EEN VERSTOORD UITSTAPJE. Van Duitsche politieagenten. Ongeveer 70 politie-agenten in burger uit Maagden burg, die een bezoek aan Dessau brachten, zijn daar gister in het voorstadje Jonitz aangevallen door een groote troep nationaal-socialisten, die de agenten voor communisten aanzagen. Ofschoon ontwapend, bleken de agenten de sterksten en de nationaal-socialisten moesten met verlies van een zwaar gewonde en een aantal licht gewonden afdruipen. In plaats van voort zetting ven hun uitstapje, moesten de agenten op be vel uit Maagdenburg, nu het „slagveld" afzoeken, waar ze nog een dolk, boksijzers, kogels voor revol vers en andere bewijsstukken tegen de nazi's hebben bijeengebracht. FRANSCHE ESCADRILLE VLUCHT. Rondvlucht over Europa. Vandaag vertrekken uit Villacoublav zes militaire Fransche vliegtuigen voor een rondvlucht over Eu ropa. onder commando van generaal De Govs. Beken de vliegers zijn de bestuurders, n.1. Costes, Arrechart, Challé, Girier. Delattre en Pelletier d'Oisv. De te volgen weg is in hoofdzaak: Brussel, Amster dam. Stockholm, Waarschau, Belgrado, Athene, Rome, Parijs. Mlddeloeuwsche folteringen. Reuter meldt uit Washington: De commissie-Wickersham heeft aan Hoover het rapport aangeboden omtrent het door haar Ingestelde onderzoek in de verbeterhulzen, waarheen in het tweede halfjaar 1930 niet minder dan 3243 Jongelieden werden gezonden. Het rapport oefent felle critlek op de toestonden in bedoelde gestichten, waar onbeschrijflijke gruwelen zijn geconstateerd. Voor overtredingen der reglementen van het huis worden de jongens geslagen, vaak vastgebonden en met een zweep geranseld tot zij uitgeput neervallen, in boeien geslagen, in koud water vastgeketend, op water en brood in een cel opgesloten, enz. De ziekenzalen zijn steeds vol en de verpleegden loo pen meestal in lompen rond. Eén enkele Inrichting, ln Idaho, maakt een uitzondering. lo.h iB ox... nblbvan dret bhet v met het met fetb De toestand bij Antwerpen verbeterd. Het water gezakt; groote schade. Uit Antwerpen, d.d. gister: De toestand te Austruweel, waar een dijkdoor braak heeft plaats gehad, is sedert den nacht en den morgen veel verbeterd. Tengevolge van het spuien is het water wefer van de wegen en uit de huizen weggevloeid. Het graafwerk aan de graanhaven is hervat. Voor het dichtmaken der breuken is een extra ploeg ar beiders te werk gesteld. De schade is zeer belangrijk, doch persoonlijke ongevallen zijn niet vorogekomen. DIT JAAR GEEN MILITAIRE MANOEUVRES IN DUITSCHLAND. Naar de Vossische Zeitung verneemtj zullen dit jaar In" verband "mèï den gespannen financieelen toestan 1, geen militaire oefeningen op groote schaal plaats vin den. De manoeuvres zullen beperkt blijven tot kleine oefeningen in bataillonsverband in de nabijheid der garnizoensplaatsen. DE GROOTE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Duizenden dooden. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de overstroomin gen in de provincie Kwantoeng, die zich tot Kanton hebben uitgebreid, thans afnemen. Naar schatting zijn 4000 personen door deze over strooming om het leven gekomen. NOODLOTTIG AMOKGEVAL IN NOORD-ATJEH. Drie slachtoffers. Uit Bandoeng: Het legerbestuur ontving een tele gram uit Atjeh, dat een amokmakende schildwacht in Bireuën den Europeeschen sergeant Desera, een Ja- vaansche korporaal en een fuselier neerschoot. De da- <Ier is met de karabijn gevlucht. VIJF-EN TWINTIF MILLIOEN VOOR DE TANDEN VAN DE PARIJSCHE SCHOOLKINDEREN. Onlanes is verteld, dat een edelmoedige Amerikaan geld beschikbaar had gesteld om te Parijs een groote kliniek te openen, waar de Parijsche schoolkinderen gratis tandheelkundige hulp kunnen verkrijgen. Dins dag is in het kabinet van den prefect van de Seine te Parijs het contract geteekend, dat deze zaak regelt. Het bedrag, dat de heer Eastmann, zoo heet de schen ker, aan de stad Parijs vermaakt, bedraagt 23 millioen frank. TE PAARD. De dochter van den heer H. ging op weg te paard naar de oefeningen van de Rijvereeniging te Zijpe. De amazone had de gang er echter nog al goed in, het ging in elk geval zoo hard dat de hoek bij de Laan niet goed kon worden genomen en paard en berijdster sprongen over den voorkant van de op de Gracht staande vrachtauto van den heer de M. Het paard had zich aan een der achterpooten ver wond, terwijl mej. H. zich in 't geheel niet had be zeerd. Van den auto werd een der lantaarns en een spiegeltje beschadigd, terwijl een spatbord werd in gedeukt. Het kwam dus nog al goed af. REGENT WEESHUIS. Tot Regent van het Ned. Herv. Weeshuis alhier ls ln de vacature- P. Stommes benoemd de heer P. de Boer. KI NDER-V AC1 ANTIEKOLONIES. Maandag was de jaarvergadering van de „Vacantle- kolonles" in de „Cérés". Als gewoonlijk kon de voor zitter, de heer D. Brouwer, slechts weinig personen welkom heeten. De secretaresse, mej. Harder, las de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna las zij het jaarverslag, dat een zeer opgewekten geest ademde. De afdeellng toch was door eenige ruime gif ten in staat gesteld dit jaar 13 kinderen uit te zenden, Bijna alle kinderen hadden zeer geprofiteerd van hun bezoek aan de koloniehuizen, Er waren er zelfs die 11 en 12 pond in gewicht waren toegenomen Daarna werd door de heeren Schenk en Boon verslag uitgebracht over de rekening en verantwoording van de penningmeesteresse. Mevr. Roggeveen. Zfj adviseer den goedkeuring en onder dank werd de rekening goed gekeurd. Een batig saldo maakt, dat de afdeellng haar taak weer met nieuwen moed kan opvatten. Mej. De Veer werd als bestuurslid herkozen. Dr. Melchior, trad wegens vertrek af. In zijn plaats werd gekozen Dr. Nannlnga Voor de voorzitter de vergade ring sloot, richtte hij nog eenige hartelijke woorden van dank aan Dr. Melchior, aan wien de afdeellng zooveel te danken had en daardoor de Schager jeugd. Namens hen wenschte de heer Brouwer Dr Melchior 'n welverdiende rust Daarna werd de vergadering gesloten. KERK CONCERT. Het concert, dat gisteravond ln het Ned. Herv*. Kerk gebouw werd gegeven door Mevr. Hélène Ludolph Geysen (sopraan-zangeres) en den heer R. G. Créve- coeur, organist te Enkhuizen, viel al een heel klein bezoek ten deel. wat zeer Jammer was voor het ver dienstelijke werk der uitvoerenden, die, naar wij ver namen. veel moois te genieten gaven. Daar wij niet ln de gelegenheid waren het concert bij te wonen, moeten wy ona van een bespreking onthouden. ZONDAG 12 JULI 1931. NED. HERV. GEMEENTE te; Petten, voorna. 10% *uur, Ds. Damsté. Julianadorp, nam. 8 uur, Ds. Damsté. Huisduinen, geen dienst wegens vacature. Dirkshorn, geen Samenkomst. Noordscharwoude, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw Egmond Binnen, voorm. 10.15 uur, Ds. Nobel. Veenhuizen, geen dienst Valkkoog, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Warmenhuizen, voorm. 10% uur, Mej. D. van Vliet Winkel, geen dienst Hoogwoud, geen dienst Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Jellema. Oude Niedorp, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2% uur, Ds. Van Beek. Benigenburg, nam. 8 uur, Ds. Van Beek. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10% uur, Ds. Laurense van Amster dam. Doop. 's Avonds geen dienst Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Boama. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Zuidema. Nam 2% uur, Da Zuidema. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Akse, v. Beverwijk. Nam. 8 uur, de heer Akse. Filmbrief uit Hollywood. HET LOONVRAAGSTUK. NIEUWE FILMS. (Van onzen eigen correspondent) HOLLYWOOD. Nu verscheidene filmmaatschappijen de salarissen verlagen om de slechte tijden door te kc.nen, doen de onveranderde betelingsstaten van het volledige per soneel der Metro Goldwyn Mayer prettig aan. War ner Brothers hebben ook ontkend, dat zij de salaris sen hebben verlaagd, maar bij de Paramount wer ken de spelers en het andere personeel tegen sterk verlaagde bedragen, doch Louis B. Mayer, directeur van de M.G.M., zegt dat zulke maatregelen in den grond alleen de menschen met kleine salarissen bena- deelen; hij wil ook niet het aantal werkkrachten ver minderen. Hij kiest zelfs met opzet films uit, waarbij hij een groot aantal „extra's" kan gebruiken. Een film van Buster Keaton. Een jaar geleden werden de, regisseurs Meyera en White hoofdzakelijk bezig gehouden door het filmen van honden. Zij zijn nu voor eenigen tijd daarvan ont slagen om hun krachten te kunnen geven aan de komische film van Buster Keaton, die den naam „Si- dewalks of New York" zal dragen. Het gaat over een geblaseerden millionnair, die een aantal straatkinde ren wil reclasseeren. Het zijn er ongeveer 150, van alle leefti den en types, en we zagen mir. juist tijdens de repetities voor een „gymnastiekles". Ik stel me zoo voor, dat Meyers en White nog wel eens met heimwee aan hun kennels hebben teruggedacht. Dat was rustiger en gemakkelijker, want het valt niets mee om 150 speelsohe kinderen in bedwang te hou den. Er staats zelfs een onderwijzer bij om orde te houden. Deze kinderen bezoeken verschillende scho len, en verzuimen natuurlijk menige les, doch daar voor worden zij op kosten der M.G.M. bijgewerkt. Wij bleven wachten, tot de opname zou beginnen. De geheele staf van bekende en minder bekende ster ren stond om Buster Keaton heen om 'e spreken en zijn gedachten af te leiden. Zulke tooneel- tjes komen in elke studio voor. Anita Page werkte haar schmink nog wat bij en was merkwaardig kalm. Na één opname te hebben gezien, wandelden wij naar een andere studio, waar het werk voor „Poli- tigo" in vollen gang was onder de regie van Charles Riessner. Dit is ook een komische film, met het onbe taalbaar grappige stel MarieDressler en Polly Moran. Het is niet zoo moeilijk om zich in te denken, wat die twee» geroutineerde actrices van zoo'n dankbaar on derwerp weten te maken. Marie Dressler ziet er in deze film merkwaardig jong uit; dat mag bij dezen rol. Een derde film die talrijke extra's werk geeft, is „Horseflesch". Een gewoon kort verhaaltje in een tijdschrift is de basis van het scenario geworden. Wij zagen juist het einde van een opname, waarbij Madge Evans als eerste de eindstreep passeert in een paardenrace, terwij het „publiek" haar stormachtig toejuicht. Bij dezfilm heeft Charles Bradin de regie, terwijl Clark Gable en Ernest Torrence belangrijke rollen spelen. Niet elke film kan natuurlijk op het helpen van extra's berekend zijn. En er worden er bij de M.G.M. heel wat gemaakt. Men is nu o.a. bezig met „Lullaby" onder regie van Edgar Selwon met vele bekende na men onder de spelers. Helen Havcs, Lewis Stonc, Marie Prevost, Neil Hamilton, Allleen Pringle, ClifI Edwards en William Bakewell. Greta Garbo en Jean Kerstholt bereiden zich voor op hun film „Susan Lennox", onder de regie van Robert Z. Leonard, ter wijl men over eenigen tijd Adolphe Menjou weer zal kunnen zien, en wel in „The great lover", een tooneel- stuk, dat in Amerika zeer bekend is cn ook al eens als stomme film is vertoond met John Sainpolis in de hoofdrol. Ditmaal zal Harry Beamont de regie voeren, terwijl Irene Dunn, bekend geworden door de film „Cimarron", de vrouwelijke hoofdrol zal spelen. Een van de nieuwelingen bij de M.G.M. is de Lon- densche tooncelspeler Ivor Novello. Zijn eigen stuk, „The tnith same waarin hij het afgeloopen seizoen te New York is opgetreden, bewerkt hij nu zelf voor de film. De grootste moeite heeft men nu met het zoe ken van een geschikte persoon voor de vrouwelijke hoofdrol. Greta Garho zou er een ideale vertolkster voor zijn; zij is echter reeds overkropt met werk. Robert Montgomery zal vermoedelijk als volgende film „The man in possession" spelen. De bekende operateur W. S. van Dijke, die „Trader Hora" heeft opgenomen in de Afrikaansche wildernissen en nu klaar is met „Where the pavement endswordt be stormd met aanvragen van verschillende maatschap pijen, die van zijn ervaring en vlotte werkwijze ge bruik hopen te maken.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7