Poorter's Laagzijde B 32 - Tel. 87 - Schagen. Timmer- en Werkhout LOOHPLflEGER aan Dienstmeisje, twee Chauffeurs, Hl LAND belangrijk verlaagd. Verlofzaak puike Eetaardappelen, KOFFERS, TASSCHEN. Tot slot. Predikbeurten. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Tapijt= 6 Meubelhandel Moedercursus. Groote 5000 zwart verglaasde Dakpannen. KERMIS Dienstbode een Huis No. 5 van de Schager Brieven is verschenen en wij krijgen daar nog het een en ander nagekauwd over de Maximale-belasting-regeling. De zaak wordt onder tal van liefelijkheden aan ons adres begraven. In hoofdzaak komt de schrijver terug op onze er kenning, dat wij in de speruren zouden hebben door gedraaid. Wij hebben er nooit een geheim van ge maakt, dat wij wel eens in dien tijd draaiden met een enkelen kleinen motor, die van geen invloed op de maximale belasting kon zijn, en dat de noodzake lijkheid ons daartoe dwong. Dat was op het Raadhuis bekend. Schoorl moet niet vergeten wat wij niet gewend zijn om te liegen, wij stellen er nog prijs op de volle waarheid te spreken. En wat nu die bioscope-draaierij tusschen 4 en 8 uur betreft, dat was ons heusch wel bekend, maar dat doet aan het principe niets af, het verlof tot draaien was er en alleen zakelijke omstandigheden brachten mee, dat het niet steeds geschiedde. Onze zaak werd echter alle bewegingsvrijheid ont zegd, ook el wilden wij den vollen prijs betalen. Want wat ieder werd toegestaan: zooveel stroom t^ gebrui ken als men wilde voor den vollen lichtprijs, werd ons uit handen geslagen. En in plaats van de weinige industrie die onze gemeente heeft, te steunen en za ken als van onze firma die voor Schagen van de grootste beteekenis is, zoowel wat zakelijke revenuën als belastingopbrengst betreft, te helpen om de be- bestaansmogelijkheid te bevorderen en vergrooten, poogde ons gemeentebestuur, met Jan Schoorl aan het hoofd, zoo'n zaak te nekken. En dat alleen, om dat Trapman, de Redacteur, de heeren niet welge vallig is. En nu kunnen wij op dat stramien nog wel wat voort bord iru ren, maar wij gelooven dat onze lezers langzamerhand wel genoeg van dit alles zulle-n krij gen en daarom basta!! Tot slot nog even ons bedankje aan Schoorl voor onzen eerenaam van de Trapper. Deze kwalificatie lijkt ons toch nog vleiender dan b.v. de Leugenaar. De vergiftiging te Erica. Het gevaar bezworen. Geen der patiën- ten meer in levensgevaar. De onrust, veroorzaakt door de worstvergiftiging, begint in Erica te luwen. De behandelende genees heer hoopt de ziekte meester te zijn vóór het eind van deze week en de hoop. dat dit angstwekkend vergiftingsgeval, slechts één menschenleven zal eischen, is gemotiveerd. Bij de meeste patiënten houdt de beterschap aan en verscheidenenen zijn reeds zoover hersteld dat zij weer aan den arbeid zijn. Opmerkelijk is echter de groote invloed, weiken deze vergiftigingsziekte op het physieke gestel van de lijders en lijderessen heeft. In korten tijd is men gelijk aan een dronken mensch en waggelt men langs den weg. De pijn welke de meer ernstige patiénten te verdragen had den was zoo hevig en zoo sloopend, dat hun krach ten haast zienderoogen verminderden. Ook na het herstel gevoelen de lijders zich nog lusteloos en af gemat en oerst langzaam komen cie levensmoed en de lust om aan te pakken weer terug. Het leek de eerste dagen of 't 'n epidemische ziekte was. Bij het uur nam het aantal gevallen toe. Mogelijk waren daar ook sommigen bij. die onwel waren geworden van de warmte der eerste beide da gen dezer week en te veel water hadden" gedronken. De watervoorziening in deze gewesten laat immers nog altijd veel te wenschen over en de weiwaterput ten leveren lang niet altijd goed water, terwijl het kanaalwater bij droogte vaak sterk verontreinigd is. Men heeft nu eenmaal de onhebbelijkheid om alles in het water te werpen. Dat is het graf voor allerlei doode dieren en daarin werpt men ook al te graag1 allerlei vuil. De schrik veroorzaakt door het vergiftigingsgeval, deed iedereen die zich onwel gevoelde, besluiten ge neeskundige hulp in te roepen Het staat dus niet vast dat de ruim 300 zieken, welke verschijnselen vertoonden gelijk aan de vergiftigingsgevallen. ook Werkelijk van de vergiftigde worst hebben gegeten. Toch was ook het aantal echte gevallen onrust barend groot. De hulp. die door de buren en anderen aan de lij dende gezinnen geboden wordt, is voortreffelijk, maar desondanks is de toestand in verscheidene ge zinnen treurig De maatregel van Emmen's burge meester. mr J. L. Bouma, bestaande in het geven van opdracht aan het Burgerlijk Armbestuur om te steunen, daar waar verondersteld wordt, dat hulp noodig is. was dan ook wel gemotiveerd. Men heeft de bestrijding der vergiftigingszlekte flink aangepakt Dr. Stukje, de man, die het leeu wendeel van dit werk heeft verricht, heeft recht op den dank van de inwoners van Erica. De inbraak te Vriezenveen. Een buit van 13100. Omtrent de brutale inbraak te Vriezenveen (waar over elders in dit nummer een kort bericht) wordt na der vernomen: De inbraak is geschied 's nachts om 2 uur. Vrouw \V. werd wakker en waarschuwde haar man <tat er „volk'' was. De man wilde gaan zien, maar kreeg tegelijkertijd een klap met een zwaar voorwerp op lijn schouder. De inbreker lichtte zich met een lantaarn bij en Éreep naar oen groote kleerkast, waarin hij wtst dat et geld geborgen was. Door binnensmonds allerlei geluiden te maken, wist hij de oude menschen stil in bed te houden. De man verdween in het duister door de staldeur, waardoor hij ook binnengekomen was. Toen de dief vertrokken was. onderzocht de oude W. de kist en ontdekte den diefstal van ruim f3100, waarvan hij tegen den morgen omstreeks 7 uur aan gifte deed bij de politie, die onmiddellijk een onder zoek instelde. Buiten vond men een zakje dat boven op het geld gelegen had en door den dief was weggegooid. Met behulp van een rijkspolitiehond kwam men terecht bij zekeren J. G. in de Pollen, die echter beweerde tan niets te weten. Maar de politie die met den hond nog meerdere bewijzen kreeg, arresteerde den man. Van bekennen was geen sprake. Den geheelen dag is het onderzoek voortgezet. Het echtpaar W. was welbekend bij Greveling. Ook wist deze dat W. pas een hypotheek ten bedrage van f2700 had terugontvangen. G. had de vorige we k nog geld van \V. ontvangen en wist daardoor Ook waar deze het geld geborgen had. Men heeft bij G. alles nagezocht, maar niets ge vonden. De N.V. Alkmaarsche Exportveiling. Gemeentelijke garantie van f 10.000. Donderdagmiddag heeft de Alkmaarsche gemeente raad besloten om een garantie van f 1U.000 te geven aan de N.V. Alkm. Exportveiling voor een geldleenine ten behoeve van een loods. ZONDAG 12 JULI 193L NED. H£RV. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Groet (zaal van K. Peijs), nam. 7.15 uur, Ds. J. J Ruijs. Winkel, 10 Juli 1931. M. de R., In mijn ingezonden stuk in het nummer van 9 Juli van Uw blad komt een kleine onjuistheid voor. die ik graag dadelijk even zou corrigeeren. waarvoor ikU vriendelijk een klein plaatsje verzoek. De twee leer lingen. waarvan ik schreef, dat ze aan geen enkel schoolreisje hadden deelgenomen, blijken uitgesloten te zijn van het Amsterdamsche schoolreisje. Ze zijn mee geweest naar Den Helder. Voor de be trokkenen in N. Niedorp blijkt dat van groot ge wicht te zijn. voor mij is het, vooral na het aange nomen voorstel van den heer Haringhuizen, slechts hijzaak en het versterkt nog mijn betoog, dat wij in Winkel niet voor deze leerlingen uit N. Niedorp behoorden te zorgen. U. M. de R.. hartelijk dank zeggend voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend. Uw dw.t B. SPAN. Nagekomen Berichten. ALKMAAR, 10 Juli. Aardappelen f 5.609, tulnboonen f 310, per 100 Kg aardbeien per slof f 0.290.61, andijvie f 0.70—2.80, bloem kool I f 13—25, n f 5—10, groene kool f 1.20, kropsla f 0.50 1.80, komkommers f 14.40, meloenen f 33—57, roo- de kool f 78, per 100 stuks, doperwten f 913, peulen f 8—17, snijboonen f 1320, dubbele spercleboonen f 13 —20, per 100 pond, perziken f 0.150.18 per stuk, pos telein f 0.150.56, spinazie f 0.420.80 per bakje, rabar ber i 48, selderie f 12.60, uien f 6.5011.20, wortelen f 2.607 per 100 boa. WINKEL. 10 Juli. Aalbessen t 714. kruisbessen f 2, framboeen f 18 21, aardbeziën f 7—14.50, slaboonen f 1618. peulen f 11 13, aardappelen f 34 per 100 pond, bloemkool f 1719, kropsla f 1—1.20, komkommers f 58, rabarber f 34 per 100 stuks. POLITIE. Gevonden: een armband; Verloren: een zakdoekje met eenig geld. WINKEL Bij een door den Inspecteur van den Arbeid inge steld onderzoek is gebleken, dat enkele hoofden van bedrijven in gebreke moesten worden gesteld, om dat zij in hun bedrijf een motor in gebruik hadden zonder daarvoor de vereischte Hinderwetvergunning te hebben verkregen. Het bouwen van een kosterswoning voor de Ned. Herv Kerk alhier is opgedragen aan de aannemers Buter en Massereeuw te Opperdoes. W IERINGEN Degenen welke kostgangers landarbeiders voor den Wieringermeerpolder kunnen plaatsen, kunnen dit ten spoedigste opgeven bij den Correspondent der Arbeidsbeurs Ie Hippolytushoef, onder vermelding van het aantal, met. of zonder beddegoed, bedrag kostgeld per week en bovendien uit welke provincie men ze verlangt. Gezien de vele verzoeken welke binnen komen bij den dir. van het. kinderkoor „Jong Leven" om „Jantje ln Modderstad" nogmaals op te voeren, is tot de opvoering daarvan besloten en wel op 15 Juli n.s'. in het ontspanningslokaal te den Oever. De bouw van de Chr. School te den Oever is opge- dagen aan den laagsten inschrijver S. de Boer te Drachten. Het schilderwerk aan A. Kraak te den Oever. De muziektent van „Harmonie" zal in de Klief- straat worden geplaatst voor de woning van P, Engel. LANGEND IJ K Bij dezen voortgang zal het met de drukte van het aardappelenroolen binnen een week of drie wel gedaan zijn. Algemeen wordt verwaoht, dat er dan helaae weer al werkloosheid zal intreden, vooral ook. daar de meeste tuinbouwers een onvoordeellge aardappelteelt hebben en zij. als vanzeifstrpekend, zooveel mogelijk willen en moe ten bezuinigen. Laten we de hoop uitspreken, dat er zoo veel mogelijk zal worden gezorgd, dat werkgelegenheid zal worden gevonden voor hen, die door de sleohte tij den worden getroffen. Dit Jaar nemen 6 leerlingen der U.L.O. school aan de U L.O.-examens deel. We vernemen, dat de Nationale Kolfwedstrijden dit Jaar gehouden zullen worden op 12, 13, 14 en 15 Septem ber te Nieuwe Niedorp. We meenen dat op het oogenblik de meeste gemeen- te-.polder- en bannebesturen beschikt hebben op het ver zoek van de bekende commissie ad hoe om een bepaalde bijdrage te verleenen in de kosten ad f 85000 voor aan leg (aankoop land) van den weg. door het Geestnier Ambacht. We schatten, dat ongeveer 60 pet. van het ge vraagde bedrag niet Is toegestaan, zoodat nu de vraag rijst, of deze weigering tot gevolg zal hebben, dat de weg er niet zal komen. Oppervlakkig en formeel be schouwd. zou men kunnen zeggen, dat, aangezien de be langhebbende colleges niet aan het verzoek hebben vol daan. Gedeputeerde Staten niet tot uitvoering van het besluit zullen overgaan, daar aan een der meest beslis sende voorwaarden niet ls voldaan. Als we echter let ten op ervaringen, bij soortgelijke gelegenheden, opge daan, dan is het niet gewaagd te veronderstellen, dat Ged. Staten „het er niet bij zullen laten zitten." Hoeveel gemeente- en polderbesturen waren er niet, die. om even aan opgedane ervaringen te herinneren, niet of niet vol doende wenschten bij te dragen ln de koeten voor de kanalisatie! Met een vasthoudendheid, een betere zaak waardig, hebben Ged. Staten de wenschelijkheid bepleit, en de zaak is voor elkaar gekomen. In zake de bekende quaestie met den Twuijverweg. heeft Alkmaar, door in grijpen van bovenaf, zijn zin gekregen. Met de Mosselen- brug zijn maatregelen getroffen, als gevolg waarvan Provinciale Staten den Polder Geestmer Ambacht willen verplichten tot een bijdrage van f 5000. Het zou ons niet verwonderen, dat, inzake de quaestle-weg door het Geestmer-Ambacht, Ged. Staten, „terug zullen komen". En als eenmaal hoogere autoriteiten het er op gezet hebben, een maatregel tot stand te brengen, dan blijkt meestal, dat het beoogde doel wordt bereikt Zij, die ge weigerd hebben, de gevraagde bijdrage te verleenen. moeten o.i. nog maar niet denken, dat de zaak uit ls. Tenzij Ged. Staten aldus redeneeren: als de zoogenaam de belanghebbenden zelf het belang van den wegaanleg niet Inzien, althans er geen financieel offer voor over hebben, laat men het dan maar stellen zonder weg door Geestmer Ambacht Z l'IDSCI LA RWOl'DE. Gisteravond vergaderde de Schoolfeestcommissie on der voorzitterschap van den heer Du Burck ten lokale van den heer P. Kramer. Alle leden waren aanwezir. Nadat de aanwezigen welkom waren geheeten, las de heer D. de Geus Jbz., secretaris, de notulen der vorige bijeenkomst voor, welke ongewijzigd werden vastge steld. met dank voor de juiste weergave. Aan de beurt van aftreden was de heer J. Schoen maker Pz. die met algemeene stemmen als bestuurslid werd herkozen. Voorzitter wees op de uitmuntende wijze, waarop de heer Schoenmaker het penningmees terschap vervult en wenschte hem en de commissie geluk met deze herbenoeming. Daarna kwam het hoofdpunt der agenda aan de orde, n.1. bespreking Schoolfeest Op aanvragen om prijsop gaaf voor het gebruik van autobussen waren twee ant woorden ingekomen, waaruit bleek, dat beiden denzelf den prijs berekenden, n.1. f 50 voor 80 kinderen met ge leiders naar eBrgen, Schoorl en Camperduin en f40 met 30 kinderen plus geleiders naar Amsterdam. Verder werd meegedeeld, dat op del ijsten voor f 265 was ge- teekend, zoodat men de bedoelde reisjes, wat de finan ciën betreft, weer kon doen. Daartoe werd met algemeene stemmen besloten, zoo dat de hoogste klassen, met hen. die de school met April hebben verlaten, naar Amsterdam zullen gaan en de 5 laagste klassen naar Bergen, Schoorl en Castri- cum. Het schoolfeest werd bepaald op Vrijdag 24 Juli, den dag vóór de groote vacantie, In Amsterdam zullen worden bezocht Artis. Koloniaal Museum, Nieuwe Kerk, Bijenkorf. Aan het Bestuur werd overgelaten de voor bereidende maatregelen te nemen, ten einde te zorgen, dat alles een goed verloop heeft. Goedgevonden werd, dat 13-jarigen of ouder, die eventueel nog niet in de 6e klasse zitten, ook het reisje naar Amsterdam mogen meemaken. De kinderen zullen ln de kolfbaan van den heer Kramer samenkomen, die voor Amsterdam om 8 uur n.t, de anderen om half 9. Gehoopt wordt, dat het INPLAATS VAN KAARTEN. Geboren: GRÉ, Dochter van J. BOLKESTEIN—Scheltus. J. BOLKESTEIN' Oudkarspel, 10 Juli 1931. Ondertrouwd: W. L. CORRELJé en GER BAKEN. Schagerbrug, 9 Juli 1931. Huwelijksvoltrekking 23 Juli a s. des namiddags 3 uur te Schager- brug. Ondertrouwd: P. JOON Wr. en M. DE GRAAF Cd. Heerhugowaard, Zuid, 10 Juli 1931. Nieuwe Niedorp, aoaooocx)cx)OöOööo Den 15 Juli hopen mijne ge- g q liefde Ouders, q 8. v. d. Struik Z E. v. d. Strüik-Heinen g 8 hunne 35-jarige Echtvereeni- q ging te herdenken. g 8 Hun dankbare Zoon, 0 HERMAN. 0 Nieuweweg, Schagen, Juli 1931. ooopaoopopojoaooio fanfarecorps bij het thuiskomen weer zijn medewerking zal verleenen. Bij de rondvraag complimenteerde de heer J. Schoen» maker den heer Du Burck, die 25 jaar onafgebroken lid van de Schoolfeestcommissie is, waarvan verschillende t jaren voorziter. Hij bracht hem hulde voor de wijze, j waarop hij die taak heeft vervuld en dankte hem voor alles, wat hij als zoodanig voor het schoolfeest heeft j gedaan. De vergadering gaf door applaus haar instem ming met deze woorden te kennen, terwijl de heer Du Burck den heer Schoenmaker dankte voor zijn vriende- lijke woorden en de vergadering voor haar instemming I daarmee. Hij releveerde een en ander uit de geschiede- nis van de gehouden vergaderingen, van de pogingen, die men wel eens heeft aangewend om hem te „wippen", wat echter nooit is mogen gelukken, dank zij het de mocratisch inzicht van de meerderheid dier vergaderin gen, wees op den plicht van den onderwijzer, die liefde heeft voor zijn kinderen, om met het schoolfeest, het glanspunt in het schoolleven van een kind, mee te gaan en moest helaas constateeren, dat het hoofd der school ln dezen zijn plicht verzaakt. Met de beste wenschen voor het welslagen van het schoolfeest en dank te heb ben gebracht voor de aangename besprekingen, werd de vergadering gesloten. Getrouwd: NIC SLIKKER en GRIETJE BAS. die, mede namens hunne Ouders, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Schagen, 11 Juli 1931. Voor de vele blijken van belang stelling. ondervonden bij de geboor te van onzen Zoon. betuigen wij on zen hartelijken dank. J. DEKKER. E. C DEKKER—v. Vugt Nieuwe Niedorp, Juli 1931. Hiermede betuigen wij onzen har telijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van ons Dochtertje ondervonden. N. BAKKUM. D. BAKKUM—Kerkmeer. Schagen. Juli 1931. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belang stelling. ondervonden bij de vol trekking van ons Huwelijk, betui gen wij, mede namens wederzijd- sche Ouders, onzen hartelijken dank. H. v. HERWERDEN A. v. HERWERDEN-de Jong. Nieuwe Niedorp. Juli 1931. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij de geboorte van onzen Zoon, betuigen wij onzen hartelijken dank. K. KOOIJ en Echtgenoote. Zwinweg, Anna Paulowna, Juli 1931. Wederom hebben wij de prijzen van Linoleum, Karpetten en Cocos VRAAGT PRIJSOPGAAF. Aan allen, die blijken van belang stelling gaven met ons 25-jarig Hu welijk, onzen hartelijken dank. J. VEUGER Hz. G. VEUGER—Rentenaar. St. Maartensbrug, 8 Juli 1931. AFD. WINKEL N.H. VEREENI- GING „HET WITTE KRUIS". Bij voldoende deelname zal op 7 Augustus aanvangen een MOEDERCURSUS. Vrouwen en meisjes boven 18 jaar kunnen zich aanmelden voor 20 Juli bij G. KAMP, Voorzitter. G. J. v. LEERSUM. Penn. L J. v. WIJK, Secretaris. te Wieringerwaard, van de aldaar gesloopte School, op Woensdag 15 Juli a s., des v.m. 10 uur (n.t.), w.o. best en ongeveer Deurw. VAN HUIT. met Inventaris, alles zoo goed als nieuw, staande op mooien stand van een flink dorp in N.-H. Koopsom billijk, aanvaar ding naar overeenkomst- Moet weg wegens dubbele zaken. Brieven onder letter BK. Bur. van dit blad. TE KOOP: 8 beste biggen of 4 schrammen, 2 platte wagens, 2 boerenwagens, 1 groot emaille fornuis, 2 Holsteinsche karns, 20 boterkistjes. A. SCHOORL, Noord F 65, Schagen. Schoorldam, 19 -20 «21 Juli. Aanbevelend, J. H. ter BURG. TE KOOP: bij C. KAAN, Waardpolder, Kolhorn. Ondergeteekende biedt zich aan als voor bloembollenland. H. C. QUAK - Petten. Gevraagd1 Augustus voor dag of dag en nacht. C. BORST Kz., Blauwe brug, Bar- singerhorn. gevraagd, per 1 Aug. of eerder, in klein gezin, (geen pension) te Bergen (binnen), zelfstandig kunnende werken en goed kunnende koken, f 35.— per maand. Br. lett. S, Bur. v. d. blad. Te huur gevraagd in Anna Paulowna of Breezand met '/j tot 2 H.A. Land, tegen 1 Sept. a.s. Aanbiedingen met huurprijs aan B. MOOLENAAR, „Eldorado", Bree zand. Gevraagd: voor zandvervoer. Adres B. VADER, Vrachtrijder, Langestraat, 46, Den Hel» de beschikbaar voor taaie gele kool, bij H. W I L M S, Zwinweg 6, Anna Paulowna. _Ql ITO! VACANTIE OP REIS. De sorteering en keuze vindt U in het Koffermagazijn van C. ROGGEVEEN Cz., Hoogzijde 114, Schagen. Tel. 73. CUCMC JCMMMtL

Schager Courant | 1931 | | pagina 2