AlKOGtl Nitm- I De conferentie te Londen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Donderdag 23 Juli 1931. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. eindresultaat a.s. m0r,,B.rdr^meln,,,iIÖ.ei'e reSU"a'eD °a' Ongeval in een laboratorium. Ernstige autobotsing. Auto-ongeval. De troebelen in Spanje. Uit onze Omgeving. SCHAGER 74ste Jaargang No. 8904 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- jag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIeN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsna inbegrepen). Grootere letters worden nnor plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat dit twee bladen. Het leek eerst of de conferentie te Londen zou mis lukken, maar op het allerlaatste oogenblik komt er toch nog een wat hoopgevend bericht. Het laatste officieele communiqué deelt mee dat het comité van ministers van financiën, dat van vier uur tot kwart voor acht Woensdag in het Foreign Office ïeeft vergaderd, tot overeenstemming is gekomen over de bewoordingen van het rapport, dat morgen, dus heden Donderdag, aan de plenaire zitting der conferentie ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Dus er is overeenstemming. Wat het precies is,, is ugini n°S n'el te zeF£en> maar er wordt vernomen dat men SQ_j in de conferentie zeer weinig heeft gesproken over w "~j de quaestie der nieuwe credieten ten behoeve van Duitschland. De discussies beperkten zich tot de sta- sck bilisatie der bestaande credieten en andere middelen om Duitschland te helpen. De belanghebbende regee- I zullen, naar men gelooft, den Franschen en Britschen emissiebanken en Amerika vragen het cre- 'en diet van 100 millioen dollar, dat reeds aan Duitsch- Jand is toegestaan, met drie maanden te verlengen. Ook zou het bedrag van de credieten der particuliere banken aan Duitschland worden behouden. Het voor stel tot verdeeling tusschen de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk, voor de credieten op korten termijn zou definitief zijn prijsgegeven. Dit voorstel zou van Snowden afkomstig zijn en energiek door Laval zijn bestreden. De Duitschc delegatie zou voornemens zijn een aan tal toonaangevende, niet-vooringenomen bankiers uit te noodigen naar Berlijn te komen om na te gaan of datgene wat in Londen wordt overeengekomen, vol doende is om in Duitschland de credietverhoudingen jontand te houden. Tevens om event. de noodzakelijk heid eener volgende conferentie te constateeren, waar- I bij onder geen omstandigheden de opvatting zou mo gen post vatten dat het hierbij om eenigerlei soort van controle-comité gaat. Vanwege de Duitsche delegatie is de volgende toe lichting gegeven: „Er zijn eenige stappen vooruit gedaan." Men deelde daarna mee, dat de ministers van finan ciën gistermiddag in hoofdzaak gesproken hebben over drie punten: de verlenging van het herdisconto-cre- diei van 100 millioen; de maatregelen om de parti culiere credieten te doen voortduren en ten slotte de vraag hoe bovendien nieuwe credieten op korten ter mijn aan de rijksbank ter beschikking gesteld kun nen worden. Verschillende voorstellen werden ter n zake gedaan, die voor de plenaire conferentie ge- dou bracht worden. Zij zijn vervat in geformuleerde voor stellen, die een inleiding bevatten en waarin de ver schillende punten worden aangevoerd, zonder dat daarom de voorstellen als definitieve voorstellen kun nen worden aangezien. In de inleiding van het document, dat nog niet ge publiceerd is, wordt ook duidelijk verklaard, dat het den behoud van de financieele stabiliteit van Duitschland van werkelijk belang is voor de geheele wereld en dat allen bereid zijn, voor zoover mogelijk, mede te wer ken tot herstel van het vertrouwen. Dit werd nadrukkelijk gezegd in verband met het bericht van gisteren, dat de Franschen gedesinteres seerd waren en hun gang naar Londen slechts als een daad van hoffelijkheid was te beschouwen. Dit bericht is volkomen ongegrond. De Franschen heb ben zooals van Duitsche zijde wordt verklaard, een positief standpunt ingenomen niet alleen wat betreft de algemeene inleiding, maar ook wat betreft elk af zonderlijk punt, van het opgestelde document. In de quaestie van het herdisconteeringscrediet en het laten staan van de huidige credieten is heden overeenstemming verkregen. Dit laatste is vooral het Amerikaansche denkbeeld. Verwacht wordt dat Donderdagavond de conferen tie wordt gesloten en Henderson en MacDonald zou den dan reeds Vrijdag naar Berlijn gaan. Henderson zal waarschijnlijk met denzelfden trein als de Duitsche delegatie naar Berlijn terugkeeren, terwijl MacDonald er de voorkeur aan zal geven te vliegen, zoodat hij waarschijnlijk reeds Vrijdag avond op Tempelhof kan worden verwacht. Dr. Curtius heeft ook den Amerikaanschen staats secretaris Stimson voor een bezoek aan Berlijn uit- genoodigd. In Duitsche dringen acht men het ten zeerste wenschelijk dat Stimson zich persoonlijk een beeld van den toes; nd in Duitschland zal kun nen vormen. De visumbelasting. De Visumbelast(ng, die eischt dat elke Duitsche reiziger naar het buitenland 100 Mark moet betalen, brengt steeds meer ontevredenheid en verwarring. De treinen naar het buitenland zijn slechts gering bezet Duitsche vacantiereizigers naar het buiten land melden zich nauwelijks meer. De rijksspoor- wegmij. klaagt nu reeds over groote verliezen. Een ongelooflijke verwarring heerschte heden op het Berlijnsche hoofdbureau van politie, dat 's mid dags om twaalf uur nog niet in het bezit was van de voorschriften der regeering en besluiten moest ne men op grond van de publicaties in de ochtendbla den. De uitwerking van de massa overijlde noodver ordeningen zal eerst langzamerhand blijken en zou nog wel eens zeer gevaarlijke gevolgen voor de stem ming van het publiek kunnen hebben. Naar het „Berl. Tagebl." uit Weenen verneemt, zijn de treinen uit Duitschland daar heden vrijwel leeg aangekomen. Duitsche passagiers waren er nauwe lijks bij. In de drie slaapwagens van den eersten nachttrein uit Berlijn waren in totaal vier reizigers, onder wie drie buitenlanders en een Duitscher, die voor zaken de reis beslist wilde doorzetten. In navol ging van de Tsjechische badplaatsen zullen ook de hotelhouders in Tirol Duitsche gasten, die ten min ste veertien dagen blijven, per persoon honderd mark vergoeden en desondanks de pensionprijzen niet ver- hoogen. Te Weenen zal de directie van de Oostenrijk- sche spoorwegen bijeenkomen om de catastrophe in het vreemdelingenverkeer te bespreken. In de Statenzitting van Woensdag is gediscus sieerd over de wijziging van het bijzonder reglement van het bestuur van verschillende polders. De heer Van Lennep (C. tl.) besprak het bestaande stemrecht en vprdedigde een voorstel om in de bij zondere reglementen van den Moerbeekerpolder, Oos terpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp, Niedor- Perpolder en W. O. L. polder en in de Banne en pol der Veenhuizen de bestaande bepalingen omtrent het stemrecht thans te handhaven en den Ged. Staten te verzoeken, na overleg met de besturen van die wa terschappen aan de Staten nader een voorstel te doen, waarbij in het behoud van een meervoudig stemrecht zooveel mogelijk een evenwicht wordt verkregen tusschen de belangen van klein en groot grondbezit Van verschillenden zijden kwam hiertegen verzet en de heer Ankersmit (S.D.) herinnerde er aan, dat bij de discussies over het algemeen reglement een voorstei-Dekker was aangenomen met algemeene stemmen, om de mogelijkheid van invoering van al gemeen stemrecht open te houden. Regel moet dus zijn: één man, één stem. Spreker wijst op den gang van zaken in het wa terschap Noord-Hollands Noorderkwartier, het groot ste waterschap en vraagt welke gevaren men in dien gang van zaken ziet. F.r is volgens spreker geen en kele reden om in te gaan op het voorstel-Van Len nep. De heeren Thomassen, Dekker verklaren zich •veneens tegen het voorstel-Van Lennep. De heer De Jong Schouwenburg verdedigt het. De heer Lambooij wil voor dt-n Niedorper polder een uitzondering op den regel, omdat hij het een verstoring vnn den gang van zaken acht om tegen oen algerneenen wensch van ingelanden een bepaald stemrecht op te dringen. Spr. adviseert, het voorstel- 16,1 aan te nemen, omdat het als een bevre- digings-voorstcl is te beschouwen. ^eer. stelt zich op het standpunt dat aoor hei bezit van grond geen enkel voorrecht mag ncL Spr' maak» zich vrij druk. Peer /e,,man S.D.) constateerde, dat er een stnai .^Ofervatisme in de waterschappen be- voudiffï k WPorkl»nk vindt. Het enkel- De heer Van der Waerden (S.D.) zegt, dat het on juist is een vergelijking te maken met het politiek stemrecht. Spr staat op het standpunt, dat de regel is een man een stem, wanneer dus Ged. Staten ko men met een afwijking van dien regel, dan hebben zij die afwijking te motiveeren. Spr. kan zich niet vereenigen met de opvatting, dat de Staten geen rekening hebben te houden met een adres van ingelanden; waarvoor houden de Sta ten zich anders met het stemrecht bezig. Hij gaat ten slotte op de beweringen van den heer Wijnkoop in en verklaart, dat al diens woorden waardeloos voor hem zijn. De heer Ketelaar (V.D.) bestrijdt het voorstel-Van Lennep. Spr. wees op den tegenstand, die in de bestu ren der waterschappen steeds is gevoerd tegen vele noodzakelijke verbeteringen, omdat de groot-grondbe zitters meenden, dat dc lasten daardoor te zwaar zou den worden. Er is veel veranderd; men moet met den tijd meegaan en dat niet schoorvoetend doen, maar met begrip van de veranderde toestanden. Spr. is overtuigd, dat als het enkelvoudige stemrecht wordt ingevoerd, de noodige verbeteringen wel zullen ko men. De heer Kooiman (V.D.), lid van Ged. Staten, wees er op, dat het bestaande Algem. Reglement volkomen vrijheid laat om stemrecht te regelen, zooals de Staten dat wenschen. Op grond van dat reglement is reeds in enkele polders enkelvoudig stemrecht inge voerd. Bij elke gelegenheid, die zich voordeed, hebben Ged. Staten gebruik gemaakt van hun recht om een regeling te maken, die hun wenschelijk voorkomt. Staatsrechtelijk is deze zaak naar het oordeel van Ged. Staten, volkomen in orde. Spr. zal niet terugko men op zijn rede van het vorige jaar, waarin hij heeft gezegd, dat naar het inzicht van Ged. Staten enkel voudig stemrecht regel moet zijn, meervoudig stem recht uitzondering. Het ligt inderdaad in de bedoeling van Ged. Staten, dat het zoo zal gaan. Nu Ged. Sta ten den wensch der Staten kennen, zullen zij bij elk voorkomend geval een lijst van stemmen-verhoudin- gen en andere bijzonderheden overleggen. Spr. ver klaart ten slotte, in het bijzonder tegenover den heer Dekker, die het enkelvoudige stemrecht bepleite, dat ook hij van meening is, dat voor de polders invoering van het enkelvoudige stemrecht een voordeel is. I)e heer Van Lennep wijzigt nu zijn voorstel in zoover, dat hij de woorden „met behoud van een meervoudig stemrecht" schrapt. Het voorstel-Van Lennep wordt hierna met 43 tegen 21 stemmen verworpen. De heer Guépin (V.B.) stelde nog de vraag of Ged. Staten kunnen meedeelen, waarom voor den Niedor- perpolder een uitzondering wordt gemaakt. De heer Kooiman .(V.D.) antwoordde, dat hij een nadere motiveering. na hetgeen hij reeds gezegd heeft, niet geven kan. Het berust op het waterschapsbelang. De voordracht werd hierna aangenomen. Vervolgens werden ook enkele andere wijzigingen in bestuursreglementen vastgesteld. Goedgekeurd werden de voorgestelde uitvoering Ambtenarenwet 1929, de gevraagde bijdrage voor de watervoorziening van Marken en enkele subsidieerin- gen. Ged. Staten verklaarden zich bereid aan beelden de kunstenaars opdrachten te geven van werk te ver richten in provinciale of door de provincie gesubsi dieerde gebouwen. Er zullen hiervoor geen gelden worden toegestaan voordat de Staten daarvoor credie ten hadden toegestaan.. Goedgekeurd werd dc heffing voor 1932 van 20 op centen op den hoofdsom der belasting op gebouwde en 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen. Ged. Staten werden gemachtigd tot het aangaan van de leeningen tot een totaal bedrag van f3.10i.570. De vergadering werd hierna gesloten. dreigend gevaar in een laboratorium voorkomen. Gistermorgen waren enkele werksters bezig met het schoonmaken van het laboratorium van de gemeen tel ij ko kweekschool voor onderwijzers, aan de Nieuwe Prinsen gracht te Amsterdam. Een van haar gooide per ongeluk een fleechje om, dat gevuld was met brolium. De in het lokaal aanwezige amenuensis kreeg het fleschje op zijn voet, waardoor dit lichaamsdeel ernstige brandwonden opHep. De vloeistof is zeer vluchtig en onmiddellijk ver spreidde zich dan ook het gifgas door het lokaal. Ieder een nam overhaast de vlucht. De brandweer werd ge waarschuwd en toen deze arriveerde, drongen enkele brandwachts, die een gasmasker droegen, in het vertrek door. Ze zetten de ramen open zoodat de schadelijke dampen spoedig geheel weggetrokken waren. De gewonde is door den geneeskundigen dienst verbonden. VERLOTING TE ZAANDAM NIET TOEGESTAAN. Op de aanvrage van de Vereeniging tot Bestrijding der tuberculose te Zaandam, tot het houden van haar jaar- lijksche verloting, is een weigerend antwoord van den minister ontvangen. Naar men weet, is verleden jaar dit bestuur hoofdelijk door den kantonrechter beboet, om dat op den trekkingsdag de hoofdprijzen niet aanwezig waren. Hoofdmotief van den minister voor deze weige ring moet gelegen zijn in de wijze waarop de verant woording van het finantieel beheer is geschied. Twee vrachtwagens rijden in volle vaart te gen elkaar op. Op den rijksweg WeertMaarheeze kwamen een ge laden vrachtauto der steenfabriek Wessem en een vraoht auto der firma Opbroek-Horn uit tegenovergestelde rich ting. De eerste wilde een kar passeeren en op dat oogen blik naderde de tweede vrachtauto, die elkaar door de kar niet hadden kunnen zien. Een botsing was onver mijdelijk, en trots het remmen, reden zij Sn volle vaart tegen de langs den weg staande boomen. De chauffeur van O. werd terzijde uit de cabine geslingerd en bekwam slechs onbeeekenden letsel. De chauffeur der steenfabriek werd zeer ernstig ge wond en moest eerst in het Gasthuis te Weert en daar na in het ziekenhuis te Roermond worden opgenomen Zijn toestand Is slecht. Beide vrachtwagens zijn totaal ternield. (Msb.) Russische prins en een Nederlandsch stu dent omgekomen. Prins George Brassof,. een zoon van wijlen groothertog. Michael Alexander van Rusland en prinses Brassof, Is Dinsdagavond j.1. om het leven gekomen als gevolg van een auto-ongeval bij Sens in het Fransche departement Yonne, De prins, die met een vriend, naar gemeld wordt een Jong Nederlandsch student, op weg was naar Can- nes, geraakte op den vochtigen weg de macht over het stuur kwijt, zoodat de auto tegen een boom botste. Ook de metgezel van den prins kwam hierbij om het leven. 's Prinsen vader, groothertog Michael, werd in 1917 tot Russisch troonopvolger benoemd. Den volgenden dag deed hij echter weer afstand als zoodanig. Een Jaar later werd hij vermoord. japansche oorlogsverminkten. Zij bidden en vasten. Vijf-en-twintlg oorlogsverminkten, zonder recht op pensioen, die tevens optraden als vertegenwoordigers van anderen die In dezelfde positie verkeerden, zijn gaan bidden en vasten bi] het graf van Keizer Mc ijl. Zij willen dat drie dagen en nachten volhouden. Hoe wel het voortdurend regent, blijven zij er van over tuigd dat dit beroep op der. geest van den grooten Keizer ten gevolge zal hebben dat hun nood wordt ge lenigd. Zes hunner zijn van uitputting flauw gevallon. De overigen zetten hun waken en hun gebed voort KERK INGESTORT IN LOANDA Slechts vier menschen gewond Naar aanleiding van het bericht volgens hetwelk te Loanda (Angola) bij het Instorten van een kerk 20 per sonen gedood. 80 zwaar en 120 licht gewond zouden zijn. meldt Reuter thans uit Lissabon, dat slechts drie Euro peanen en een inboorling zware verwondingen hebben opgeloopen. terwijl bij de haastige vlucht uit het kerk gebouw, 170 personen, voor het mecrendeel inboorlingen lichte verwondingen zouden hebben gekregen. Gisteravond meldde Belga uit Sevllla, dat te Utcra een groep stakers vergeefs heeft getracht zich mees ter te maken van een spinnerij. Tien menschen werden in hechtenis genomen, om welke er een strijd ontstond met de gendarmen. Er werd met steenen gegooid en geschoten, zonder dat er slachtoffers vielen. Korten tijd later hebben syndicalisten een aanval op de ka zerne der karabiniers gedaan, die het vuur op de aan vallers openden, van wie er vele werden gekwetst; vier ernstig. Bijzonderheden over de poging om de telefooncentrale in brand te steken behelzen, dat de aanvallers alle deuren van het gebouw sloten, met petroleum begoten en aanstaken. Op het aan het werk gebleven personeel werd geschoten. Niemand werd getroffen. Weldra kreeg de politie versterking. Zij schoot op de aanvallers, van wie er twee werden gedood en veertien zwaar ge wond. De brand werd snel gedoofd. Uit protest tegen het gebeurde hebben de arbeiders te Hermanas de algemeene staking geproclameerd. Da stakers kwamen in botsing met de gendarmen, waarbij twaalf mannen werden gekwetst; sommige ernstig. In het dorp Carmona heeft den gendarmerie van de wapenen moeten gebruik maken, waarbij veertien men schen ernstig werden gekwetst Ook te Huelva. Lucana en Cabra is de algemeene staking afgekondigd. De toestand te Sevilla blijft zeer ernstig, de staking duurt voort. Nabij de gevangenis zijn machinegeweren opgesteld, als voorzorgsmaatregel tegen een bestorming. Polltle-patroeljee trekken voortdurend door de straten. Thans hebben ook de typografen, die bij de dagbladen werken, zich bij de staking aangesloten, zoodat de stad zonder dagbladen is. In het geheel arresteerde de politie 160 personen. EEN HEELE BADPLAATS VERKOCHT. Bijna het geheele stadje Hampton, een badplaats aan de Zuidkust van Engeland, dat zoo goed als geheel eigendom was van den hertog van Norfolk is door hem verkocht aan een Londensche firma. Het bedrag van deze transactie is onbekend, doch *t staat vast, dat dit de grootste grondtransactie Is,die men ooit in Engeland heeft gekend. WINKEL De rijvereeniging „Rossinant" is thans met dc in richting van haar terrein en het houden der oefe ningen, zoover gevorderd dat zij tot de officieele opening kan overgaan, en dit denkt te doen op een eenigszins feestelijke wijze. Deze opening dan zal plaats hebben bij gelegenheid van de kermis en wel op Maandag 3 Augustus a.s. De vereeniging zelf zal een groote demonstratie geven, terwijl getracht wordt, deze met muziek te doen opluisteren. Na de officieele openingsrede zullen een vijftal nummers gereden worden, terwijl bij de spelen, wel ke een der nummers vormen, een ringrijderij naaf Zeeuwsch gebruik op het programma staat. Gezien de belangstelling welke er regelmatig bij de oefe ningen is, mag bij deze demonstratie op belangrijken toeloop gerekend worden. Tal van leden steunen d« vereeniging reeds en op dien dag hoopt men dat ge tal nog belangrijk te zien vermeerderen. IV E R I N GEN De R.K. Volksbond, afd. Wicringen. vergaderde op j.1. Woensdagavond in café S. Veerdig. De vergadering had ten doel een afdeeling op tö riohten van den R.K. Land- en Tulnbouwbond. Als spreker was aanwezig de heer Pannebakker vaa Nooddorp. Aanwezig 20 personen. De spreker opent met Chr. Groet en heet allen wel kom, in het bijzonder Pastoor Koppert. Spr. dankt het bestuur van den R.K. Volksbond, dat de gelegenheid wordt gegeven, ook hier eens te spre ken. We spreken hier tegen personen uit alle deelea van 't land. De meesten zijn reeds georganiseerd en spr. wil hier een afdeeling oprichten, dat zal voor velen van belang zijn. We kunnen dan hier zoo enkele malen vergaderen en blijven meer met elkaar in contact Spr. zet vervolgens duidelijk uiteen wat onze organisatie voor ons beteekent. De organisatie onzer arbeiders is noodzakelijk. U zit in den Wieringermeerpolder, ver van huis, dus de organisatie moet ook hier voor U werk zaam zijn. Het doel is verbetering van onze stoffelijke belangen en daarvoor is het noodig dat we zoo nu en dan eens samen moeten praten. De crisistoestand in den land- en tuinbouw wordt hierbij ook nog besproken, hoe die thans in Zeeuwsch-Vlaanderen is. Spr. zegt. het loon in den Wieringermeer is niet noog, doch in hefc zuiden is het nog veel en veel slechter. Wordt U niet gegeven wat beloofd is, kom dan bij ons, en we kunnen voor U werken. De crisistoestand kunnen we ook niet veranderen. Nu U hier is, rijt dan tevreden, want elders is het nog veel slechter. Spr. zegt vervolgens dat elders reeds veel werkloosheid heerscht. De aandrang om bij de R.K. organisatie aan te sluiten, brengt spr. nogmaals naar voren een andere organisatie hebben wij niet noo dig. Spreker doet vervolgens de vraag of de aanwezigen er voor zijn een afdeeling op te richten. Moelljkhcden komen veel voor, daar de meesto aanwezigen hier tij delijk zijn. Volgt breedvoerige loonbespreking. Besloten wordt een correspondentschap op te richten. De leden hebben zich te belasten met de noodzakelijke werkzaamheden hiervoor. Nogmaals komt de werkregellng ter sprake. Hieruit blijkt, dat er nog al wat mankeeringen zijn. Verschillende klachten zullen worden onderzocht en zoo mogelijk zal verbetering gevraagd worden. Ver schillende personen willen het orgaan ontvangen. Hier voor zal worden gezorgd. De G. A deelt mede, dat het wel wenschelijk Is, ona af en toe eens te vergaderen. Bijv. des Zondags na kerktijd. Hier zijn velen voor. Verder volgen nog besprekingen van hulshoudelijken aard .Spr. zegt toe dat zooveel mogelijk verbetering zal worden gebracht waar dat noodig blijkt Spr. zegt hartelijk dank voor aller aanwezigheid, waarna op gebruikelijke wijze de vergadering wordt gesloten.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1