SchagerCourant LEVEND BEGRAVEN. Tweede Blad. legen de verdrukking in. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Huiduitslag. Waarnaar men luistert Donderdag 23 Juli 1931. 74ste Jaargang. No. 8904 Wij weten het zoo goed, dat geestelijke stroomingen -jch niet laten onderdrukken. Wij hebben er sprekende knnen voor. Bijv. Groeien tegen de verdrukking in. Het bloed der martelaren is hei zaad der kerk. Op een teekenend voorbeeld van heel jonge datum mo gen wij hier de aandacht vestigen. Vriend of vijand ieder moet erkennen, dat het V.A. ,'B.A.-feest te Hilversum op Zondag 12 dezer schitterend te geslaagd. 125.000 bezoekers te trekken in een plaats, die niet tot de groote steden gerekend kan worden, is een prestatie zooals Nederland nog nooit te voren had gekend. Hoe dat mogelijk was? wy durven dit beweren: als de V.A.R.A. niet zoo lang om een behoorlijke zend tijd had moeten vechten en als de censuur haar niet telkens en telkens weer en op de meest onzinnige wijze had gedwarsboomd, en niet voortging haar te dwarsboomen, dan zou haar zomerfeest lang niet zoo'n wonderbaarlijk groot bezoek hebben ge trokken Men heeft in de V.A.R.A. een politieke richting, een bepaalde geestelijke strooming willen treffen en de uit komst te precies contrarie. Al wat onderdrukt wordt, wekt sympathie en wekt strijders. Onrecht kweekt verzet en onder haar vrienden heeft de V.A.R.A. nooit julke uitnemende propagandisten gehad als de vijanden, die haar te weinig zendtijd gaven en die haar monddood trachten te maken. Daarvoor is het massale zomerfeest niet het eenige bewijs, daarvoor pleit ook haar ledental van om en bij de 136.000. Indien zonder tegenwerking en in normale tijden een rereeniging als de V.A.R.A. een ledental had bereikt van 50 i 60.000 zou iedereen gezegd hebben: kolossaal! Wie ook maar iets van het vereenigingsleven af weet. zal om dat toestemmen. Nu zijn de tijden niet normaal, nu heerscht er zelfs een felle crisis met groote werkloosheid en desondanks stijgt het ledental tot ver boven de 100.000. D« verklaring? Oi. de verdrukking, de tegenwer king. Hebt gy u afgevraagd, lezer, hoeveel tienduizenden guldens 't dagje-uit, de demonstratie voor- hun V.A.R.A. aan de deelnemers heeft gekost? Het moet in de ton nen loopen en met enthousiasme zijn ze geofferd, omdat het ging om meer dan een uitstapje, omdat het ging te gen het onrecht, dat men hun V.A.R.A. tracht aan te doen. Geen beweging wordt groot, die niet, naar de overtui ging, het geloof van zijn aanhangers, steunt op iets goeds, iets moois. Zoo is het op godsdienstig en politiek terrein, op elk geestelijk gebied. Anderen mogen van tegengestelde meeningen zijn en fel bestrijden wat in hun oogen gevaarlijk, verderfelijk ja zelfs godslasterlijk is, dit doodt het enthousiasme van de vereerders ni.pt. doch voedt het en maakt het sterker. Van vroege tijden af heeft de geschiedenis dit geleerd en zij gaat voort het te leeren. Van oudsher ia het menschdom op dit gebied echter hardleersch. Onze waar- heid houden wij gaarne en zoo gauw voor de T waarheid, gerechtigd om wat wij leugen achten, te ver- 'j pletteren. Al te dikwijls maken schade noch schande ons wijs, omdat de diepe zin van De Genestet's leekedichtje ons ontgaat Luidt het niet zoo: Met schade en schande wordt men wijs! Jawel, met dien verstande, Dat men de schade steil' op prijs En God dank' voor de schande! Tot slot een citaat van den jong-katholiek Anton van Duinkerken „Er te een tijd geweest, dat de katholieken in Europa «en minderheid uitmaakten van ten hoogste vijf duizend I krotbewoners te Rome. Ook die.tjjd had z ij n staatskunst. En toen scheen ieder recht van den geloovige een onbereikbaarheid. Wie Chris tus beleed, werd op gezag der wet vermoord als opstan- 1 deling tegen de rechten des keizers. Toch heeft het ka tholicisme zijn verbreiding gevonden en heeft het de macht der Caesaren gebroken. Zulk een vermogen heet geestdrift" FEUILLETON Boot ARNOLD BENNETT Geld. Hij stond op het trottoir voor 't monument en hield 'voedende alleenspraak. In ieder geval was hij veilig ®u:n 't gebouw, met zijn wriemelende bevolking van dv_.rgen, die over 't karpet kropen of onverschillig in usachtige stoelen lagen. Hij kon zich niet precies her innoren, wat er gebeurd was, sedert het oogenblik dat hij van de tafel opgestaan was; hij herinnerde zloh niet, dat hij Iets of Iemand gezien had op zijn weg naar bul ten; alleen herinnerde hij zich de overredende, eerbiedige stem van meneer Oxford, die hem hardnekkig tot aan de deur gevolgd was. In zijn verbeelding was de club een oord, waar do zwarte kunst beoefend werd; haar doodsch uiterlijk verborg een afzichtelijk leven en alles wat er gebeurde, was dwaas en geheimzinnig. „Stilte, stilte!" bevolen de witte papieren in de eene kamer, en in de andere hcerschtc een Babylonische verwarring! En dan die vreeselijke, zwijgende eetzaal, met de hooge, onbe klimbare schoorsteenmantels, die geen der dwergen ooit bereiken kon! Hij ging voort, de verschrikkelijkste ver- wenschingen te uiten over de club en meneer Oxford, waarbij hij vergat dat hij op straat stond en iedereen hem hoorvn kon. Hij kwam tot zichzelf door een man, die hem mot een verschrikt gezucht groette. Het was de chauffeur van meneer Oxford, die geduldig wachtte, tot *yn meester gereed was om de salon op wielen weer bin- nen te treden. De chauffeur dacht blijkbaar, dat hij gek or dronken was, maar hij had geen anderen plicht, dan hem te groeten, dus deed hij. niets verder. Prlam vergat volkomen dat deze chauffeur een mede- •cnepael was, en draaide zich onmiddellijk om en rende 2^ °p den lloelt van straat was een groote die dcn vormetelen moed van een sol- w? °Ver zIch voeW«. de bank in. nog nooit in een Londensche bank geweest. Eerst MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 21 Juli, Uitspraken van 14 Juli. Mies H-, stucadoor, Amsterdam, mishandeling, 2 maanden gev. met schadevergoeding van f 150. Christiaan K., varensgezel, Rotterdam, gedetineerd, rijwieldiefstal, 1 dag gev. met aftrek en ter beschikking der regeering gesteld. Jans F-, grondwerker. Texel, mishandeling, 1 maand voorw. met 2 proefjaren, met schadevergoeding. Gerh. T., grondwerker, Medemblik, opruiing, vrijge sproken. NIEUWE STRAFZAKEN. AGH, HOE MOEYLJCK IST, UYT EEN SURE MISPEL, EEN DELICAETE PERSIK TE BEREYDEN! Het is aan te nemen, dat de 28-jarige ongehuwde los werkman Willem K., geboren en wonende te Alk maar, in den grond zijns harten niet zoo kwaad is, maar hij is zwak van karakter en minder afkeerig van de twijfelachtige verkwikkingen van den alcohol, terwijl de welgemeende pogingen, ten einde hem van dit ge brek te genezen, helaas tot op dusver nog niet met het verwachte resultaat, zijn bekroond geworden. Zelfs een voorw. veroordeeling tot opzending naar een rijkswerkinrichting vermocht niet in zoodanige mate preventief te werken, dat de reclassant zich stipt ge droeg naar de hem opgelegde bijzondere voorwaarden, waarvan in de eerste en voornaamste, plaats moest worden genoemd: verbod van cafébezoek en volstrekte onthouding van alcoholische dranken. Integendeel, ging hij zich meermalen dusdanig te buiten, dat een nieuwe veroordeeling van artikel 453 volgde en hem dus ook tenuitvoerlegging van de voorwaardelijke straf te wachten staat. De beraadslaging, betreffende de omzetting van de voorwaardelijke straf en de tenuit voerlegging, hadden dan ook heden in de zitting der meervoudige strafkamer op de gebruikelijke wijze, met gesloten deuren plaats. Daarop werd tenuitvoerlegging van het vonnis gelast. VAN HET ROZENPAD DER DEUGD AFGEDWAALD. De eerste verdachte, verschenen voor de meervoudige strafkamer, vertoefde vocrloopig in het huis van be waring te Alkmaar en was de persoon van Jac. v. Egmond, oud 39 jaar, geboren te Heemskerk, van be roep koopman-bloemist en den laatsten tijd zwervend. Deze heer stond terecht op grond van het hoogst be denkelijke feit, dat hij op 3 Mei te Alkmaar, ten na- deele van den caféhouder Kos, dien hy met zijn ge waardeerde klandisie vereerde, een niet onbelangrijk bedrag, bestaande uit diverse bankbiljetten en zilver stukken, had ontvreemd. De verdachte, die aan den caféhouder ook nog bloem bollen had verkocht en geregeld in het café als bezoeker verscheen, had zijn oogen blijkbaar goed den kost ge geven, waar de kastelein zijn contanten geborgen hield. Op een gegeven moment althans verdween op geheim zinnige wijze de geldelijke bezitting van den heer Kos, en daarmede hield tevens het bezoek van den heer van E. eensklaps op. De verdachte werd als raadsman en verdediger bij gestaan door mr. Leesberg, advocaat te Alkmaar. Diens cliënt, zelf bijzonder goed van den tongriem gesneden, ontkende hetgeen hem ten Jaste was gelegd en liet niet na de aandacht te vestigen op een onbekend per soon, door hem in de achterkamer opgemerkt Hoewel verdachte di^ niet ,met zoovele woorden ken baar maakte, leek het hem blijkbaar niet onmogelijk, dat deze poilu inconnü aan den diefstal niet vreemd was. Het vermiste geld bedroeg circa f 240. Op een Zaterdagavond in Mei was verdachte ten huize van den heer A. F. Boersen verschenen om aldaar een gulden te leenen; meerdere relatie bestond niet tusschen ver- dachte en dezen getuige. De echtgenoot van den heer Boersen was niet bepaald gesticht over deze edelmoe digheid van haar echtgenoot doch de heer Boersen huldigde blijkbaar de schoone, hoewel niet altijd voor- deelige stelling: Doe wel en zie niet om. De gulden is trouwens nimmer in de portemonnaie van Boersen weergekeerd. De 86-jarige heer H. Kramer uit Bloemendaal was wel eens in handelsconnectie geweest met verdachte en had hem een perceeltje aardbeien verkocht voor f 50, welk bedrag verdachte begin Juli had voldaan. Toen verdachte werd gearresteerd, werd op hem be vonden een bedrag van f 88, 8 biljetten van 10. 2 rijks daalders en 3 guldens, doch deze omstandigheid deed, volgens verdachte, niets ter zake. Het bedrag was han- delsgeld, hem persoonlijk toebehoorend. Voorts persis teerde verdachte bij zijn ontkentenis, als resultaat van uitgebreide, hem door president mr. Holsteijn afgenomen verhoor. Onder meer bleek gedurende dit verhoor, dat verdachte te Amsterdam zou hebben gelogeerd onder den naam van de Vries. Aan de politie te Alkmaar had hij als adres echter opgegeven Bergerweg no. 2, óók herinnerde het gebouw hem aan de club, alleen was er hier nog een enorm aanplakbiljet, waarop de datum stond als een mystisch getal 14 en andere biljet ten. die losse letters van 't alphabet vertoonden. Toen zag hij, dat 't een reusachtig groote menagerie was, waarin 'goed gedresseerde jonge mannen van verschil lende grootten en leeftijden opgesloten waren in ruime kooien van mahoniehout en ijzergaas. Hij stapte regel recht toe op een kool, waarin een gat was, en wierp uitdagend den cheque van vijfhonderd pond neer. „Volgend loket, alsjeblieft," zei een mond boven een hoogen boord en een groene das, achter het traliewerk en een minachtende hand duwde den cheque terug naar Priam. „Volgend* loket!" herhaalde Priam teleurgesteld maar woedend. „Dit loket loopt van A tot M," zei de mond. Toen begreep Priam de losse letters, en hij stapte met een nieuwe uitbarsting van drift naar de volgende kool, waar weer een minachtende hand den wissel opnam en hem omdraaide met een gebaar alsof hij zeggen wou: „dat ziet er verdacht uit!" „Niet geëndosseerd!" zei weer een mond boven een hoogen boord en groene das. En voor de tweede maal werd de cheque Priam minachtend toegeschoven, alsof 't een bedelbrief geweest was. „O, als dat alles is!" zei Priam, die van dritf haast niet spreken kon. „Hebt u zoo iets als een pen hier?" Hij gedroeg zich hoogst onredelijk. Hij had niet 't recht om zijn kwade luim te luchten op een onschuldige bank, die vijfentwitig percent uitkeerde aan haar aandeelhou ders en duizend pond per jaar aan elk van hare direc teuren betaalde en 't restje, dat er over was. onder de Jonge mannen in de kooien verdeelde. Maar Priam was niet als u of Ik. Handelde niet altijd volgens zijn ge zond verstand. Hij kon niet op één mensch, zelfs niet op één gebouw boos zijn. Als hij boos was, omvatte zijn boosheid alles en iedereen, en de zon, maan en sterren ontkwamen daar niet ««n Nadathy den wissel had geteekend, greep de minach tende hand hem weer, en betastte hem vol wantrouwen; daarop begluurden twee oogen argwanend het deel van Priam dat zichtbaar was. Toen wendden de oogen zich af, de mond opende zich om een enkel woord te spre ken, en zie! vier oogen en twee monden waren boven den wissel en vier oogen rustten een oogenblik op Priam Priam verwachtte, dat iemand een politieagent zou gaan roepen; ondanks zichzelf, voelde hij zich schuldig in leder geval, onzeker. Het was de grootste beleedJging, onjuist. Ook had hij een dop gedocht voor f 7.50 en was voornemens geweest zich een costuum van f 120 aan te schaffen. De heer Officier memoreerde de omstandigheden uit voerig en requireerde tegen dit gevaarlijk individu 10 maanden gev. Mr. Leesberg ontkende dat het raadsel der ontvreem de gelden zou zijn gevonden en concludeerde, na een uitvoerig pleidooi vrijspraak en ontslag uit de voor- loopige hechtenis. EEN WONDERDOKTER IN ACTIE De 44-jarige colporteur Anth. Bern. K., geboren te Haarlem en thans gedetineerd in het huis van bewaring te Alkmaar, stond terecht als verdacht van oplichting van mevrouw D. J. de Goede, echtgenoote van den heer G. de Wit te Heiloo, welke dame hij gedurende eenigen tyd in April j.1. had behandeld voor verschil lende interne ziekten, haar medicijnen had voorgeschre ven en deze flink had doen betalen. Hij deed zich als- toen voor als magnetiseur, hoewel hij het niet verder had gebracht dan tot colporteur. Het was een werkelijk interessante zaak, waaruit heel wat kolommetjes copie konden worden gedraaid, doch de gelegenheid werd ons echter ontnomen, aangezien er termen werden gevonden dit proces met gesloten deuren te behandelen. Wij moeten dus volstaan met te melden, dat ver dachte werd verdedigd door mr. Leesberg, die ook de vorige verdachte in rechten bijstand verleende. VERKIEZINGSCAMPAGNE MET EEN VERVALSCHTEN KIEZERSLIJST. Een viertal kiezers en ingezetenen van de gemeente Oudorp, de heeren Jb. Sch., W. v. d. V., Jan S. en Jacob K., stonden terecht wegens het vervalschen van een candidatenlijst voor den gemeenteraad en de in levering daarvan, terwijl aan den heer W. v. d. W., die als candidaat werd voorgesteld, werd ten laste ge legd opzettelijke gebruikmaking van deze vervalschte lijst. Volgens burgemeester Bosch, voorzitter van het stembureau, kwam op de lijst van aanbeveling ook voor zekere juffrouw Kuiper, van wie bekend was, dat zij lezen noch schrijven kon. Verdachte Jb. Sch. erkende de lijst te hebben inge- Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. leverd. doch het was hem onbekend, dat er bezwaren bestonden. Hij had om inlichtingen gevraagd en ten intwoord gekregen, dat de lijst in orde was, uitge naderd 4 namen. Verschillende personen, op de lyst corkomende, doch die zich die wetenschap niet be wust waren, werden als getuigen gehoord. Deze ge tuigen verklaarden synoniem, dat zij de handtcekening niet hadden geplaatst Deze calligraphische vrijpostig heid was verricht door den verdachte v. d. W., timmer man cn tevens candidaat voor het raadslidmaatschap. Onder de getuigen waren eenige stokdoove oud® lieden, wier verhoor nogal eenige bezwaren en de on vermijdelijke hilariteit opleverde. De heer v. d. W. betreurde de gemaakte fouten, die dc president vooral voor dezen verdachte, onverant woordelijk noemde. Deze candidaat was in 1929 te Haarlem wegens valschheid in geschrifte veroordeeld, op welk feit hem attent werd gemaakt. De heer Officier vorderde tegen verdachte v. d. W. als leider, f 40 boete of 40 dagen; tegen de overige drie ieder f 20 boete of 20 dagen. EEN SCHANDELIJKE GEWELDENAAR. De 22-jarige werkman Jan P. te Den Heldor, thans in voorarrest, stond met gesloten deuren terecht ter zake een In den nacht van 3 op 4 Mol gepleegde ge weldpleging met schandelijke bedoelingen op de ge tuige A. Hoep, welk meisje hij van haar rijwiel had getrokken en onder doodsbedreigingen daarop de hem ten laste gelegde schandelijke handelingen had ton ulU voer gebracht. In deze zaak opponeerde Ir. mr. J. N. van Leeuwen als verdediger. Gevorderd werd 2 jaar gevangenisstraf, waarop mr. Van Leeuwen in een krachtig pleidooi aandrong op een voorwaardelijke veroordeeling. Vrijdag 2i Juli HILVERSUM (1875 M) VAR-A. 6.457.00 en 7.307.45 Ochtendgymnastiek; 8.00 Tijd sein; 8.01 Gramofoonmuziek. VPR-O. 10.00 Morgenwijding. VAR-A. 10.15 Voordracht door Eberhard Erfmann; 10.30 Voor de Zieken; 11.30 Gramofoonmuziek. A-V-R-O- 12.00 Tijdsein; 12.152.15 Het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 2.152.45 Vacantie-halfuurtje voor de jeugd; 2.454.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest VAR-A. 4.00 Tijdsein; 4.01 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Voor de kinderen; 5.15 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.00 Tijdsein 6.01 Toespraak door I. Lessing van de Ver. tot bevordering der belangen van T.B.C.-patiënten ln Nederland. Onderwerp: Hebben oude rywielplaatjes nog waarde; 6.15 Orkest; 6 30 Actueel allerlei uit de Ar beidersbeweging; 6.45 Orkest; 7.00 Uitzending uit Woe- nen: Sluitingsrede der bestuursvergadering van de Arbeiter Radio Internationale, door Franz Zelenka, voorzitter; 7.30 Politieberichten; 7.45 Gramofoonplaten. V-P-R-O* 8.00 Tijdsein; 8.01 Spreker: Ds. W. Banning. Onderwerp: Jean Jaurés, Strijder, Denker, Geloovige; 8.30 Concert; 9.00 Cursus: Hoe staat het Vrijzinnig Protestantisme tégenover politieke en maatschappelijke vraagstukken. Spreker: Ds. K H. Boersema; 9.30 Concert; 10.00 Pers berichten van het Vrijzinnig Godsd. Persbureau; 10.0 Persberichten Vaz Dias; 10.15 Concert VAR-A. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (298 M-) N-OR-V- 8.00—8.15 Schriftlezing; 8.15—9.45 Gramofoonmuziek; 10.30—11.00 Korte Ziekendienst; 11.00—12.00 Gramofoon muziek; 12.0012.30 Gramofoonmuziek: Mozart-pro- gramma; 12.302.00 Middagconcert; 2.003.00 Gramo foonmuziek; 3.004.30 Concert; 4.30—4.45 Gramofoon muziek; 4.455.00 Verzorging van den zeilder; 5.00 5.30 Lezing; 5.30—6.30 Orgelconcert uit de Noorderkerk te Amsterdam, door P. Meijer; 6.30—7.00 Bezoek van den Radiodokter; 7.00—7.30 Causerie over „Nazomer- planten ln den uitgebloeiden rotstuin", door A. J. Her wig; 7.308.00 Gramofoonmuziek; 8.009.00 Concert die hem kon aangedaan worden, te twijfelen aan den cheque en hem zoo te bekijken op die koele, onbeschaam de manier. „U is immers meneer Leek?" bracht een mond uit „Ja." „Hoe wilt u dit hebben?" „Liefst in bankpapier," antwoordde Priam uit de hoog te. Toen de minachtende hand tweemaal elk stapeltje bankbiljetten nageteld had en de biljetten een voor een voor Priam had neergelegd, met een eigenaardig knette rend geluid van 't papier, frommelde Priam ze ln elkaar en propte ze zonder eenige plichtpleging en zonder dank baarheid voor den gever, in den rechterzak van zijn broek. En hij stapte met een vloek op de lippen het ge bouw uit Toch voelde hij zich beter, hö voelde zich bedaarder en vriendelijker gestemd. Om een gevoel van wrok vol te houden en te blijven voeden, wanneer ge vijfhonderd pond in uw zak hebt, In baar geld, is de moeilijkste op gave ter wereld. Een bezoek bi] den kleermaker. Langzamerhand werd hij door 't loopen kalmer. een doelloos, snel loopen, met een wilde uitdrukking ln zijn oogen, die hem op de drukke trottoirs sneller en gron diger ruim baan verschafte, dan een vóórlooper door zijn roepen had kunnen bereiken. En toen kwam hij onver wachts aan de Theemskade. De schemering begon reeds te vallen over de schoone rivier en 't machtige vergezicht strekte zich geheimzinnig indrukwekkend voor hem uit een schouwspel dat menschen, de minder poëtisch aan gelegd waren dan Priam Farll tot dichterlijke vervoe ring gebracht had. Grootsche hotels, kantoren van mll- lionnairs, regeeringsgebouwen, gerechtsgebouwen, de ontzaglijke bogen van de stations, de koepels der kerken, de parlementsgebouwen, verrezen als donkere gedaanten langs de bocht van de rivier, tegen den schemerigen vio- letkleurigen avondhemel. Verbazend groote trams gleden langs hem heen als glazen huizen, en rijtuigen scho ten de trams en auto's voorbij en de rijtuigen; spookach tige vaartuigen dreven snel stroomafwaarts en gle den ln de gaten onder de bruggen, zooals een draad ln 't oog van een naald glijdt Het was Londen, 't bruisende rumoer van Londen, 't grootsche, vorstelijke, keizerlijke Londen. En zie! vroeger dan 't vroegste gemecntelicht ontstoken was schreef de hand van het Lot een onzicht bare hand, vurige letters op den muur van duisternis, door de Arnhcmsche Orkestvereeniging o.l.v. H. J. Manks; 9.009.30 Spreker: A. Schilder. Onderwerp: „Accountancy. Ontwikkeling in Nederland en tegen woordige beteekenis"; 9.3010.30 Orkest; 10.3010.40 Persberichten Vaz Dias; 10.4011.30 Gramofoonplaten. Zaterdag 25 Juli. HILVERSUM (1875 M) VAR-A- 6.45—7.00 en 7.30-7.45 Ochtendgymnastiek; 8.00 Tijd sein; 8.01 Gramofoonmuziek. V-P-R-O. 10.00 Morgenwijding. VARA, 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrij ven; 12.00 Tijdsein; 12.01 Politieberichten; 12.15 VARA- Septet o.l.v. Is. Eyl; 115 Onderbreking voor verzorging van den zender; 1.45 Gramofoonmuziek; 2.00 Kwar tiertje v. h. Instituut v. Arbeidersontwikkeling; 2.15 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 3.20 Uitzending uit Weencn. Openingsrede van het Congres der S. A. I. door Emlle Vandervelde (België); 4.20 Gramofoonmu ziek; 4.30 S.D.A.P.-kwartiertje; 4.45 Cursus Esperanto; 5.05 Radio-Volks-Unlverslteit. Spreker: Otto van Tus senbroek. Onderwerp: „Reizen en trekken"; 5.35 Gra mofoonmuziek; 6.45 Literair Halfuurtje door A. M. de Jong; 7.30 Politieberichten; 7.45 VARA-Varla; 7.50 Be- stuursmededeelingen; 8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoon muziek; 9.00 „Bij de Pomp". Wekelljksch nieuws van Teun de Klepperman; 9.15 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.00 Persberichten; 10.10 Orkest; 10.45 Orgel spel door Johan Jong; 11.15 Orkest; 12.00 Sluiting. HUIZEN (298 M K-R-O. 8.00—9.15 Morgenconcert; 10.00—11.30 Gramofoonmu ziek; 11.30-12.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijd sein; 12.01—1.30 K.R.O.-Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.30—1.35 Postduivenberlchten1.35—2.30 Gramofoon muziek; 2.30—3.00 Vragenhalfuurtje; 3 00—4.30 Kinder uurtje; 4.30—5.00 Verzorging van den zender; 5.00 6.00 K.R.O.-Kunst-EnsembIe o.l.v. Plet Lustenhouwer; 6.00 Tijdsein; 6.01—6.15 Sportpraatje; 6.15—6.35 Journa listiek weekoverzicht; 6.357.15 Kunst-Ensemble; 7.15 8.45 Gramofoonmuziek; 8.459.00 K.R.O. Salon Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 9.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 915—10.00 Studio-opvoering van het Radio hoorspel „De Zelfmoordenaar", kluchtspel; 10.WV—1100 Orkest; 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. die den tegenoverleggenden oever begon te onttrekken aan het oog. Dn de lettere zelden dat Shiptons' thee de beste was. Toen wischte de hand die mededeeling uit en schreef op een andere plek dat Macdonncll's whisky de beste was; en zoo wedijverden deze twee leerstellingen met elkaar in afwisselende vurige letters onder de snel val lende duisternis. Er verliepen volle vijf minuten eer Priam tusschen de twee beurtelings verschijnende leer stellingen den hoogen top zag van een gebouw, dat hem onbekend was. Het zog er onwezenlijk uit en was van een teere schoonheid in de avondschemering en daar hij dicht bij de Waterloobrug was, verleidde zijn drang naar schoonheid hem, om over te steken naar den zui delijken Theemeoever. Nadat hij eenigen tijd gedwaald had in den omtrek van 't Waterloostation. ontdekte h»j eindelijk 't gebouw. Ja, 't was mooi; de toren bestond uit verscheidene ge kleurde verdiepingen, die steeds smaller werden, totdat de spits eindigde ln een gevleugelde figuur. En van be neden was het gebouw breed en massief, met een front van zullen, boven groote boogvensters. Twee kranen staken haar armen uit van het in aan bouw zijnde gebouw, dat door 'n schutting omgeven was. Door dezen smallen doorgang in de schutting was de gloed en 't gesuis van een booglamp duidelijk waarneem baar. Priam Farll keek schuchter naar binnen. Het bin nenste van het gebouw was reusachtig groot. Op een soort van plein was een groepje gespierde, harige man nen, wier vormen zich afteekenden tegen het verlichte rasterwerk van een steiger, bezig aan groote blokken steen te beitelen en te hakken. Het was een tooneel, een Rembrandt waardig. Een dikke slordige man liep ln gedachten verzonken naar den uitgang. Hij had een rol teekenpapier in zijn handen en een lang dik potlood in zijn mond. Hij was de man. die de droomen van den architect vertolkte aan den droomerigen Britschen werk man. Zijn ervaringen ln het leven hadden den man wat ruw gemaakt „Zeg eens", riep hij Priam toe, „wat kom Jij hier voor den duivel doen?" „Wat ik voor den duivel kom doen?" herhaalde Pri am, wiens achterdocht en strijdlust nog niet geheel ver dwenen waren. „Ik wil alleen maar weten, voor den duivel, wat dit voor een gebouw ia." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5