KLEEOING°MrGAHZIJHFJACNZOGMERDIJK De stam der Roealahs. Uit onze omgeving. Vanaf heden geschiedt de verkoop tegen ELK AANNEMELIJK BOD. 30 JULI BESLIST LAATSTEN DAG. DE BEDOEÏNEN. DE JEUGDIGE VADER VAN VEERTIGDUIZEND NOMADEN. DE VORST DER WOESTIJN. SLAVEN. EEN OUDE ENGEL8CHMAN OVER THEORIE EN PRAC- TIJK IN AZI& (Van onzen reizenden correspondent) DAMASCUS, 14 Juli 1931. Zelfs voor de bewoners van het oude Damascus ztjn ze vreemd en raadselachtig, de Bedoelnen, die, rondzwer vend met hun tenten en kameolen, de woestijn bewonen Nu en dan ziet men er enkele door de stad dwalen om inkoopen te doen; groote. sterkgebouwde kerels met donkere oogon, waarin wreedheid en wellust sluimeren, en een huidskleur, die varieert van Europeesch blank tot negerzwart, trotsch en ongenaakbaar ln hun wijde, ka meelharen mantels, die ze ook 's zomers niet afleggen- boven het gedeeltelijk verhulde gelaat de „agaal", den hoofddoek. Teruggetrokken houden zich deze nomaden van de „gehuisveste" bevolking ln deze streken, maar aan den invloed der Franschen. die hier In naam van den Volkenbond hecrachcn, kunnen ze niet geheel ont komen. Do Bedoelnen leven vereenigd ln stammen, die vroeger als zoover berucht waren en ook onderling niet steeds vrede hielden. De Franschen hebben eenige orde ge bracht. Een aanval van Bedoeïnen op reizigers wordt zwaar gestraft, en dank zU de vliegmachines zijn d» Bedoelnen nergens in do woestijn meer veilig voor den Wrok enden arm der gerechtigheid. Een soort geregelde politiedienst In de woestijn is toevertrouwd aan troe pen op kameelen, de z.g.n. „meharisten". Aan de oor logen tusschen de stammen onderling hebben de Franschen zoo goed als een olnde gemaakt. Aan eiken stam is een Fransch officier toegewezen, de „vader" van den stam. Bestaat er oneenlgheid tuaschen twee stammen, dan komen de twee „vaders", de twee Fran- sche officieren, met de hoofden der twee stammen tezamen om de aanhangige geschillen te regelen. Wil dit niet golukken en dreigt een gewapende botsing, dan trekken Franschc troepen een demarcatielijn tus schen de elkander vijandige nomadengroepen en ge woonlijk wordt dan bloedvergieten verhinderd. In den Raad van den Volkenbond heeft het vorige Jaar een der leden het denkbeeld geopperd de Bedoeïnen te ontwapenen, een denkbeeld, dat het duidelijkste bewijs gaf van een absolute onwetendheid betreffende de toestanden. Ten eerste zou men zich moeten afvra gen of een strijd op messen en bijlen (deze werk tuigen zou men den Bedoeïnen toch niet kunnen ont nemen zonder hun het bestaan onmogelijk te maken) tusschen twee horden nomaden minder bloedig en wreed zou zijn dan een strijd met geweren en revol vers. Dan echter vergat het lid van den Raad van den Volkenbond, dat er nog immer tot aan de tanden ge wapende kleine rooverbenden ln de woestijn zwerven, en van elders over de grens komen, die den Bedoeïnen indien dezen geen geweer bezaten, van al hun hebben en houden zouden berooven. En tenslotte zouden de Bedoeïnen zich niet laten ontwapenen. Nog Immer leven er zes- zevenhonderdduizend nomaden ln het Fransche mandaatgebied en natuurlijk heeft Frankrijk geen neiging ln de woestijn tienduizenden van zijn landszonen te offeren, teneinde te trachten eenige op zichzelf nobele theorieën door te voeren. Het middel zou erger zijn dan de kwaal. Een waas van geheimzinnigheid omgeeft ook thans nog de Woestijn-Bcdoeïnen. Ik sprak erover met den Franschen kapitein Chauvln van het persbureau te Damascus en deze zeide me: „Ik zal u voorstellen aan den „vader' van den grootcn stam der „Roealahs", den luitenant de Savagnac, die dezer dagen de woestijn in trekt. Misschien kunt u mede". De „vader" der Roealahs bleek een jong Fransch officier. Het oppertioofd der Roealahs, Noery Chalay, ln kameelharen mantel met „agaal" en half verhuld gelaat, bevond zich juist op bezoek bij den Franschen luitenant, die den volgenden morgen tezamen met den „emir" naar den stam zou vertrekken. Er werd niet lang gepraat en besloten, dat ik den volgenden morgen vroeg te vijf uur, om de warmte zooveel mogelijk te ontgaan, per automobiel mede zou vertrekken. „Hoe ver weg is het kamp der Roealahs", vroeg ik. Ja, dat was met volkomen zekerheid niet te zeggen. Het moest zich bevinden ongeveer halfweg van de groote oase Palmira. Het kon 120, maar ook 170 K.M. ver zijn. Met nauwkeurigheid was dat niet te zeggen, daar de Bedoeïnen zich met hun hebben en houden telkens verplaatsen. „De chef van den stam blijft heden te Damascus,,' zeide me luitenant de Savangnac en gaat morgen te gelijk met ons op weg ln zijn eigen automobiel." Ik was eenigszins verbaasd. „Heeft Noery Chalay dan een eigen automobiel", vroeg ik. De Franschc officier lachte even om mijn verwonde ring en antwoordde: „Persoonlijk heeft de chef der Roealahs zes automobielen en niet van de goedkoopste merken. In het geheel bezit de stam elf automobielen." „Maar lieve hemel, dan moeten die menschen ta melijk rijk zijn," merkte ik op. door een sub een sub van 't een of ander, ik weet niet meer, hoe 't heet Dan moet Je in de getuigenbank gaan zitten." „Ik ln de getuigenbank!" stamelde hij ontzet „Ja," zei ze. „Ik zou 't vreeselijk vinden voor je. Maar Je zou er een nieuw pak voor noodig hebben. Ik ben blij, dat je 't besteld hebt Wanneer ga je 't passen?" HOOFDSTUK XL Ontsnapt Op zekeren nacht ln Juni gingen Alicc en Prlam niet naar bod. Alles dommelde een uurtje op de sofa en Prlam zat ln een leunstoel naast haar te lezen en om twee uur,, even voor 't aanbreken van den dag. maakten ze zich met koortsachtige haast gereed om hun plan te volvoeren. Alice maakte thee. boterhammen en eieren klaar en liep ijverig in en uit de kamers. Alice snelde naar bo ven. wierp nog enkele voorwerpen in een valies en een Uisch, die al gedeeltelijk gepakt stonden, sloot beide voor- Worpen en bracht ze naar beneden. Ondertuaschen wijd te Prlam al zijn krachten aan 't nemen van een bad tn aan zijn scheerplichten. Er werd bloed gestort in dat onuitsprekelijke uur, wat niet meer dan natuurlijk was. Terwijl Pruim het voedsel gebruikte, dat zij had klaar gezet, liep Alle© onophoudelijk hier en daar rond. Nadat zo even de kamer uitgeweest was, kwam ze plotseling binnen gestormd met haar mond vol hoedeapelden; even later snelde ze do gang ln, om zich te overtuigen, dat de onmisbar© sleutels van de tasch en 't valies, met haar beurs op den parapluistandaard lagen. Onder 't heen en weer loopen dronk ze een paar droppels thee. „Nu. Priem", zei ze eindelijk, "t water is warm. Ben Je nog niet klaar? Het wordt zoo dadelijk licht" „Water warm?" vroeg hU. niet begrijpend. „Ja," zei ze, „om do boel om te wasscben, natuurlijk. „J© denkt toch niet dat ik alles zoo maar vuil laat staan? Terwijl ik afwasch, kun jij de adressen aan de bagage binden." „Dat hoeft niet" weerlegde hij. „We nemen de Na- liezen bij ons in het net" „Hè. Priam." riep ze uit „wat ben Je vervelend." „Ik heb meer gereisd dan Jij!" Hij probeerde te lachen „Ja. en 't zal een aardige manier van reizen geweest zijn, dat geloof ik wel! Maar. ais 't jou niet schelen kan. als ons goed zoek raakt is 't mij goed!" Onder 't praten zette ze 't gebruikte servies op een blad, waarmee t de kamer uit liep. Binnen tien mlnu- „Rijk? Ja, zooals u dat noemen wilt," deelde de Fransche luitenant me mede. „De stam bestaat uit tienduizend tenten, dus ongeveer veertig- a vijftig duizend personen. Er zijn vijftienduizend geweerdra- genden, d.w.z. krijgslieden. O.a. bezitten de Roealahs ruim 120-000 kameelen, die men ongeveer door elkaar kan schatten op honderd Syrische pond (f 200) per stuk. Noery Chalay heeft persoonlijk tweehonderd sla ven, die zijn lijfwacht vormen." .Slaven? Maar de slavernij is toch afgeschaft?" kon ik me niet weerhouden te zeggen. „Heeft hij die slaven dan gekocht?" „Vermoedelijk wel," antwoordde de Fransche officier lachend. „Dat vertelt hij ons echter niet. In elk geval hebben die slaven alle gelegenheid weg te loopen en noch wij, Franschen, noch de Syrische politie zullen ze dan voor Noery Chalay opvangen. Die slaven loo pen echter niet wog, daar ze in den stam een zeer bevoorrechte positie innemen. Enfin, u zult dat morgen zelf op kunnen merken." „Maar deze Bedoeïjienchef is dan toch meester over leven en dood van zijn slaven," uitte ik een beetje bedremmeld. „Meester over leven en dood is hij van alle Roealahs. Noery Chalay is „emir", prins, vorst der woestijn, on beperkt heerscher over zijn sfam en zijn macht wordt alleen gematigd door den invloed van ons, Franschen, die hier in naam van den Volkenbond toezicht uitoefe nen. Met de inwendige aangelegenheden van den stam bemoeien we ons echter niet. Dat zou aanleiding geven tot bloedvergieten op groote schaal en dat willen en moeten we vermijden." Dit gesprek wilde me niet uit de gedachten gaan en 's avonds bracht ik hetzelfde onderwerp, voorname lijk de kwestie der slaven, te berde, toen lk in den heerlijk koelen schemer van een tooverachtig schoonen tuin tezamen zat en ijswatet dronk met een bejaarden Engelschman, die den Oriënt uit een ervaring van tien tallen jaren grondig kent. „Wat wilt u?" vroeg hij op mijn aanmerkingen. „Moet men die menschen ons recht opdringen dat voor hen onrecht is en daarvoor vele tienduizenden menschen opofferen? Er is reeds zeer veel veranderd en verbeterd en eiken dag schrijdt de ontwikkeling voort. Doch dat gaat natuurlijk lang zaam. Ik weet wel, dat vele in Europa er anders over denken, maar deze idealistische theoretici zouden, als ze hier iets te zeggen hadden, veel meer kwaad dan goed doen en de oorzaak worden van ontzettend bloed vergieten." Daarop nam de Engelschman rustig een slok van zijn IJswater en ging op een ander onderwerp van gesprek over. Ik liet hem evenwel spoedig alleen, want den vol genden morgen zeer vroeg zou ik immers op weg gaan naar de woestijn en haar nomaden. J. K. BREDERODE. I) E N HELDER VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. S-jarige voorbereidende cursus: Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar:, A. Bak ker, J. de Beurs. J. Blaauboer, Anna, Paulowna, J. Boendermaker, A. de Boer, B. ter Bruggen, F. de Bruin, A. Bruijn, D. Citteur. T. Claus. R. Dito, S. van Dok, N. Fokke. N. van Garderen, J. Geerligs, A. Gerssen, J. Geus, M. de Groot, M. de Haan, T. van Ham, Wie- ringerwaard, D. Harder. Anna Paulowna, E. Heydanus, K. Hoornsman, J. Huijbers, A. Huurman, E. de Jong, J. Jongman, J. Kater, Wicringerwaard, E. Kerckhoff, T. v. d Kolk, Wieringcrwaard, C. v. d. Laaken, R. Lomans, C. London. J Meijer, G. Mlnneboo, A. Moor man, D. Muntjewerf, Anna Paulowna, D. Pauli, T. Post mus, R. Reinders, J. Riedeman, J. Rooker. M. Scher mer, J. Schmidt, R. Smak, E. Smid. C. Smink, G. Speyer, H. Steegers, G. Swlerts. B. Timmerman, T. Vlam, G. van Vliet, C. de Vries, A. Walboer, Anna Paulowna. A. Welp. Niet bevorderd: 2. Bevorderd van het 2e naar het 3e leerjaar: G. Age- ma, J. Agema, M. Bak. F. Been. W. v. d. Berg. T. Esseveld, C. de la Fonteyne, L. Greeuw, N. Groot, M. Gaakeer, S. Guyken, N. v. d. Hert. A. Heyblok. T. Heynstman, J. Hoveling, C. Kruk, A. Krul, J. Mater- num, J. Meinderink, C. Minnes, Wieringen, D. Schoo- nenwolff, W. Smit, A. Stenekes. L. Veldman, N. van Wolferen, J. Wijker. Niet bevorderd: 2. Het getuigschrift werd behaald door: Neclie Bakker, Niesje Bakker, E. Beek, C. Bels. C. Borcherding, A. Bruin, J. Burger, N. Dekker, H. Dito, A. Geerllng, M. Greuter, W. Groen. C. de Groot, M. de Groot, C. Ham, D. Hollander, G. Hollander, A. Hoppe, C. Keyser, Texel, A"1 Kelderman, C. Kokelaar, J. v. d. Leek, G. Minne ten kwam ze met haar hoed op, zwaar gesluierd en met handschoenen aan, beneden, deed zacht de voordeur open en keek behoedzaam naar buiten in de door lantaarns verlichte straat. Ze speurde naar links en rechts. Toen liep ze naar 't tuinhek en gluurde weer rond. „Ls 't veilig?" fluisterde Priam achter haar. „Ja, ik geloof het wel," fluisterde ze terug. Priam kwam naar buiten. In de cene hand droeg hij 't valies, in de andere de tasch; hij had een pijp in zijn mond, een stok onder zijn arm en zijn overjas hing over zijn schouder. Alice ging nog even naar boven, keek het huis rond, trok toen de deur zacht achtor zich dicht en deed haar op slot Toen haastten zij en Priam zich voort door den zomernacht, alsof hun bagage gestolen goed bevatte. Ze snelden Wester Road uit, en voelden zich pas veilig, toen ze bij Oxford Road den hoek om waren geslagen. Ze waren ontsnapt. Dit was hun tweede poging. De eerste, die ze bij dag licht gewaagd hadden, was volkomen mislukt. Hun rij tuig was naar 't Paddingstation gevolgd door drie andere rijtuigen, waarin de vertegenwoordigers en fotografen zaten van drie Zondagsbladen. Een journalist was Priam gevolgd naar 't kaartjesloket, had hem twee plaatsen hooren vragen naar Weymouth en had zelf ook een kaartje naar Weymouth genomen. Ze waren naar Wey mouth gegaan, maar daar na twee uur Weymouth nog onmogelijker voor hen geworden was dan Wester Road. waren ze smadelijk, maar hoogst verstandig naar huis teruggekeerd, Wester Road was de beroemdste straat in Londen ge worden. Een afbeelding er van was in twintigtallen nieuwsbladen verschenen, en een huls duidde de woning van Priam en Alice aan. De straat u-as bezet en verpest door journalisten van verschillende nationaliteiten, dit lastigste ongedierte van onzen tijd. Camera's waren er evenveel te zien als lantaarnpalen. En een beroemde re porter van de „Sunday News" had voor een groote som kamers gehuurd vlak tegenover no. 29. Prlam en Allee konden niets doen, zonder dat 't opgewerkt werd. En al9 't overdreven zijn zou te beweren, dat de avondbladen als Laatste Nieuws vermeldden: „5.40. Mevrouw Leek ging boodschappen doen." zou de overdrijving niet groot zijn. Veertien dagen lang wa* Priam niet de deur uit geweest bij daglicht Het was Allee geweest, die het plan had bedacht te vluchten vóór 't aanbreken van den dag; Priam's bleeko wangen en overspannen zenuwen hadden haar verontrust Ze hadden 't Oost Putney station bereikt nog vóór de eerste arbeidstrein binnen was. Het station was nog ge sloten. En daar stonden ze. Geen ander menschelijk we Ver raar. irine lijnli 1UW8 .and rord Ben iloed J3 V Ve ruil |W c oek boo. M. Minneboo, A. Moorman, T. Ox, A. Paans, M. Polts, T. Schraa, H. Tiemes, A. Thijssen, G. Venema, J. Verschoor, H. Vill, M. Wolters. Opleiding Costuumnaalster: Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: L. Boo gaard, T. Kromhout v. d. Meer, I. Nauta, D. Schermer, M. Sieben. C. Speyer, A. Valkhoff. Niet bevorderd: 1. Het diploma werd uitgereikt aan: A, Meinderink, T. Mens, C. de Meulder, A. Polier, G. Reus, J. Schenkius. Opleiding Hulshoudster: Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: C. Annes, D. Griek, A. Kootstra, H. Polak, T. v. d. Roost, T. Stoll, J. Tauber, Anna Paulowna, A. de Vos, Van Ewijcksluis. Het diploma Huishoudster, behaalden: K. P. Klimp en S. K. Klimp, Texel, J. A Kloos, R. E. H. van Knaape, J. D. Krijnen, G. Langedijk, C. C. J. van Mierlo, J. Smit, G. Smit E. P. Vellekoop, Voorburg, J. J. Verfaille. H 00 OW Op T) Onze vroegere plaatsgenoot R. de Boer Pz„ thans on derwijzer te Enkhulzen slaagde dezer dagen te Den Haag voor de akte Handelskennis. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is aan de voorloopige Directie van den Wieringermeerpolder, ten behoeve van het verrichten van werkzaamheden ln den Wieringermeerpolder te Hoogwoud, e.a. tot 15 November 1931 vergunning verleend de mannen (18 jaar en ouder) arbeid te lpten verrichten tot 50 uur per week. Onze vroegere plaatsgenoot A. L. van de Weel werd toegelaten tot de af deeling Bouw- en Weg- en Water bouwkunde, eerste studiejaar, theoretici van de Middel bare Technische school te Haarlem. BARSINGERHORN Onze vroegere plaatsgenoote Mej. M. Schouten, thans leerling verpleegster in het academisch ziekenhuis te Leiden, is geslaagd voor 't eindexamen voor diploma a. WIERINGEN Voor rekening van den heer D. Verfaille zal door den aannemer W. Hermans aan den Gas thuisweg een winkel huis worden gebouwd. De zomervacantSe voor de openbare lagere scholen al hier zal, te beginnen reeds met dit jaar, verlengd wor den van 3 tot ruim 4 weken (31 dagen) beginnende op den laatsten Zaterdag voor de kermis. Op Maandag 27 Juli a.s. zal het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Arbeiders i.h. Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf (moderne Land arbeidersbond) te Hlppoly- tushoef een vergadering houden, om te komen tot de op richting van een afdeeling. De levering van cokes ten behoeve van de centrale verwarming in de O. L. sohool te H'hoef is door B. en W. na gehouden inschrijving opgedragen aan den heer S. P. de Vries alhier. De a_s. kermis alhier zal o.m. bezocht worden door zweefmolen en luchtschommel (van Bos), kinderdraai molen (Ooms) schouwburgtent (Delmonte), Turksohe schop, specialiteitentheater (Mullens), verder de bekende inrichting ais Minervatent, schiet- en werptent, hoofd van Jut, vliegbomsport en consumptie tenten. De Generale Commissie Zuiderzeesteunwet heeft be kend gemaakt, dat in de tweede helft van Augustus voor zoons van belanghebbenden gelegenheid zal bestaan om toelatingsexamen af te leggen voor de Zeevaartschool te Schiermonnikoog. Tevens heeft de Commissie weer de gelegenheid opengesteld om opgeleid te worden tot steen zetter bij de Zuiderzeewerken. zen was er op straat te zien. Alleen de klokken van de St Budekerk luidden elk kwartier om elk schepsel, bin nen een straal van tweehonderd meter, te wekken. Toen kwam er een man, die de deuren open deed 't was nog heel vroeg en Priam nam triomfantelijk twee kaartjes naar Waterloo. „O. Hemel!" riep Alice uit, toen ze de trap op gingen, „ik heb vergeten vóór de blinden open te doen." En ze bleef staan. „Waarom moeten die open zijn?" „Als ze gesloten zijn, weet iedereen dadelijk, dat we uit zijn. En als ik Ze begon de trappen af te loopen. „Alice!" riep hij scherp, met een vreemde stem. Zijn gezicht was bleek en vertrokken. „Wat?" „Laat die vervloekte blinden! Ga mee, andera bega ik een moord, waarachtig!" Ze zag, dat zijn zenuwen heelemaal overatuur waren, en dat een kleinigheid de regeering ten val kon bren gen. „O, best!" Ze braoht hem tot kalmte door haar vrien delijke inschikkelijkheid. Binnen een kwartier waren ze veilig in 't Waterloo station en de krantentreln voerde hen voor eenige dagen ontspanning naar Bournemouth. De nieuwsgierigheid van de natie. De belangstelling van 't Vereenigd Koninkrijk ln 't merkwaardige proces van Wltt contra Parfitts had blijk baar den hoogsten graad van spanning bereikt En er was reden voor de hartstochtelijke nieuwsgierigheid van 't koninkrijk. Witney Witt, de elscher. was naar Enge land gekomen met zijn zonderlingheden, zijn gevolg, zijn grooten rijkdom en zijn half blinde oogen, alleen om Parfitts te bestrijden. Een pathetische figuur, die oude man, die vroeger een kenner geweest was en die, enkel uit gewoonte, voortging, schilderijen te koopen, die hij niet meer zien kon! Whitney Witt was onverzoenlijk gebeten op Parfitts, omdat hij er van overtuigd was, dat meneer Oxford getracht had, partij te trekken van zijn blindheid. Hier was hij nu en voerde zijn proces zonder zich om de onkosten te bekommeren. Ztjn vertrekken en zijn vorstelijk leven alleen in 't Grand Babyion Hotel kostten een fabelachtige som, zooals men uit de platen en mededeelingen In do geïllustreerde bladen kon op maken. Ook meneer Oxford, de jonge Jood, de eigenaar van Parfitts. die Parfitts zelf was. was een schilderach tige verschijning voor het Londensche publiek. Ook hij Bi] OI De dienstpl. J. v. d. Wal van de lichting 1929 is ou v( roepen om op 20 October te Assen bij het 9e Reg. fc. op te komen voor het vervullen van de eerste oefent p Door de gymnastlekvereeniging Wloringen zal, ^V°C toestemming van het gemeentebestuur, het terrein ..7, de O. L. school te Hippolytushoef worden ingeriohtn J athletiekoefeningen, o.a. door plaatsing van een zandi Aan de Voorloopige Directie van den Wieringerme polder is door den Hoofdinspecteur van den Arbeid n' gunning verleend om in den polder de ambachtslui (monteurs, timmerlieden en 6meden), vallende onder reglement op de arbeidsvoorwaarden voor de landaft ders, tot 15 November 1931 50 uur per week te latend beiden, onder voorwaarde o.a. dat in het tijdvak 15), vember1 Februari door de betrokken arbeiders langer dan 44% uur per week zal worden gewerkt [j Door den Hoofdinspecteur van den arbeid was werkvergunning geweigerd aan de aannemers H. W. te Baarn en H. M. Muskens Jz. te Arnhem voor aanleg en bestratingswerk in den Wieringermeei In beroep heeft de Minister van Arbeid, Handel en verheid de gevraagde vergunning alsnog verleend. De Burgemeester van deze gemeente, zal met ver> afwezig zijn van 25 Juli tot en met 18 Augustus as, Ten nadeele van een Rotterdamsche firma, bezig schilderwerk aan de sïuiswerken te Den Oever, is «j bus van 40 kilo verf ontvreemd ter waarde van ongen 40 gulden. Gedurende de maand Juni zijn 23 perceelen aan I waterleiding aangesloten. Z IJ P SCHAGERBRUG. Wegens vertrek van den voorzitter der harddravc vereeniging „Voorwaarts" nam de heer J. de Moor de Dinsdagavond gehouden aigemeene vergadering leiding op zich. In zijn openingswoord betreurde hij de geringe komst, slechts een 10-tal personen was aanwezig wees spr. op de zeer weinige belangstelling die de t gerij in het wel en wee, «n .(Voorwaarts" blb*it hebben. Door ongesteldheid is de secretaris, de heer W. E* afwezig en wordt het lezen der notulen uitgesteld t iden bkx E •et Au de volgende vergadering. In hoofdzaak is de vergal ring belegd tot voorziening in de vacature die in fc bestuur is ontstaan door het vertrek van den voorzitt den heer K. Kant Tot bestuurslid wordt gekozen de heer P. Vries. Met de beste wenschen voor het welslagen van de i harddraverij sluit de voorzitter de vergadering. Uw ten de j ben ver! bui doe pub rog tod Mu; bro ven »pr. mei D to!i; VOO mo •gen ja wee C ALLA NT S OOI i. De jaarlijksche strandfeesten van de V.V.V. alhk c' zullen worden gehouden op de Zondagen 2, 9 en 16 i. gustua. De Schager Harmoniekapel zal alhier een uitvoert) geven op Zondagmiddag 9 Augustus a.s. Door Burgemeester en Wethouders dezer gem« zal aan den Raad worden voorgedragen ter voorzien! in de vacature F. X. Veul, lid van het Algemeen An stuur: L J. G. van Graas, 2. P. van piepen. Politie. Gevonden te Callantsoog: een portemoi Inlichtingen bij het weeshuis te Schagen. Verloren: pakje. Inlichtingen ter secretarie. gaf het geld met volle handen uit, want Parfitts sta op 't spel. De laatste persoon, die het meest de gemoed ren in beroering bracht, was de man, die geheimzin* gc op den achtergrond bleef, de onbegrijpelijke man, die Wester Road woonde en wiens identiteit bewezen 2 worden door de rechtbank in 't proces van Witt coat Parfitts. Als Wltt zijn eisch zag toegewezen, kon Pr fitts zich gerust uit de zaken terugtrekken. Meneer Cs ford zon waarschijnlijk in de gevangenis komen, ter zsi van goederen verkocht te hebben onder valsche vw wendsels, en de naam van Henry Leek, den bediende, gevoegd worden bij de lijst van avonturiers, die getras hadden voor hun meesters door te gaan. Maar als V verloor wat een ingewikkeld probleem en welk t raadsels moesten er dan opgelost worden! Als Witt loor, was de staatsbegrafenis van Priam Farll een driegelijke grap geweest. Een gewone knecht lag er onder de gewijde steencn van de Abbey en Europa tevergeefs getreurd! Als Witt verloor, zou er een kolossaal, nooit v< komen bedrog gepleegd zijn tegenover de natie. Dan de vraag geopperd worden „waarom?" Daarom wa» niet verwonderlijk, dat de populaire belangstelling, voed door een onvermoeibare en buitengewone on< mende pers, zoo hoog gestegen was. dat niemand dat dat ze hooger zou kunnen stijgen. Maar de ontspanijii op dien Junimorgen had de spanning nog sterk do toenemen. Natuurlijk verklapten de gesloten blinden spoedig, wat er gebeurd was en de bloedhonden der Zo dagsche bladen spuffelden de perrons van alle stations Londen af. Priams vertrek deed veel schade aan mem Oxford's zaak. vooral toen de bloedhonden In hun pog« faalden en Priam onzichtbaar bleef. Als hij een eerS man was, waarom moest hij dan vluchten voor medemenschen. en nog wel in den nacht? Er lag één stap tusschen het stellen van deze vraag en de «i Au vermijdelijke gevolgtrekking, dat meneer Oxford's rr dedigingsmgthode werkelijk te fantastisch was om P loofwaardig te zijn. Enkele veclverspreidc bladen bi den reeds het geding besproken in hunne onpartljW kolommen, en ze spraken er weer hun oordeel over met 't publiek als jury. hoewel ze tevens verklaard» dat ze geen oordeel wilde uitspreken, daar 't geding hangende was. En in drie dagen tijds was Priam MM oogen van 't publiek misdadiger geworden, een m)& diger, die voor het recht gevlucht was. Het baatte nfc dat anderen verzekerden, dat hij eenvoudig een was, die gedagvaard was, met strafbedreiging niet verscheen! Wordt vervflH» itta

Schager Courant | 1931 | | pagina 14