•Mager Courant Tweede Blad. De crisistoestand in Dnitschland. Noodlottige twist te Maartensdijk. Windhoos boven Durgerdam. Ernstige aanrijding te Rotterdam.. Weer twee a drie dagen vlugger. Een badplaats... 2000 jaar Uit onze omgeving. j Dinsdag 28 Juli 1931. 74ste Jaargang. No. 8906 Deze week een week van groote beslissingen. Persverklaring van Stimson. Vol ver trouwen in Duitschland, het Duitsche volk en rijn toekomst. Deze week wordt een week van groote beslissingen oor Duitschland. Nu vaststaat dat Duitschalnd voor- opig verder niets van het buitenland te verwachten eeft. kunnen drastische maatregelen om de noodlottig- te moeilijkheden te overwinnen, niet meer worden uit- «steld. De Duitsche regeering zal moeten zorgen, dat deze jKek de liquiditeit der spaarbanken aanzienlijk grooter irordt. Want lederen dag, dat de stremming van het Mldverkeer langer duurt, wordt de toestand gespannc- Ber, wordt de behoefte aan geld nijpender gevoeld. Zeer I,zeker heeft men reeds verlichting kunnen brengen In het geldverkeer; maar wij gelooven niet, dat die verbe teringen opwegen tegen het toenemen van den druk door het 1an5 voorduren der nijpende omstandigheden. Deze week moet er heel wat gebeuren. Anders zal de toestand in D.uitschalnd in snel tempo gevaarlijk wor den. Het bezoek van Stimson. i Gistermorgen half twaalf werd de Amerikaansche staatssecretaris. Stimson, door rykspresident Von Hin denburg ontvangen, Na zijn besprekingen met den rijkskanselier, dr. Brü- ning. heeft Stimson de Duitsche pers ontvangen en daarbij verklaard, dat zijn bezoek, waarbij hij de minis ters en vele invloedrijke Duitschers had leeren kennen, veel genoegen had gedaan. Gisteren had hij gelegenheid gehad de Berlijners gade te slaan bij hun viering van den Zondag. Voor den rijkskanselier en diens medewerking, zoo verzekerde Stimson, had hij den grootsten eerbied In de conferenties van Parijs en Londen had hij ver klaard. dat de Amerikaansche regeering en het Ameri kaansche volk vertrouwen heeft in Duitschland, het Duitsche volk, zijn hulpkracht en zijn toekomst en dit vertrouwen is bevestigd. De financieele moeilijkheden zijn voor het grootste deel terug te brengen tot een tij delijk gebrek aan vertrouwen en dat met den terugkeer van het vertrouwen Duitschland in staat zal zijn zijn welvaart te herstellen. Amerikaansche bankiers meerendeels voor verlenging kort loopende credieten. Het N.T.A. meldt uit New York: Omtrent de stemming der Amerikaansche bankiers ten opzichte van de financieele behoeften van Duitsch- Jland wordt medegedeeld, dat de minderheid van groote Amerikaansche bankiers weliswaar het verstrekken van leen leening op langen termijn juist acht, doch de meer- j derheid der groote banken verdere stappen in die rioh- tlng niet doeltreffend acht en daarom slechts bere'd is, de besjMpd$fcXredi<}tei> ..op k°rii?n termijn te verleenen. Deze banken verklaren' dafr^de kapitaalmarkt thans «en groote leening niet zou kunnen opnemen. Men moet eerst ééns het herstel van het vertrouwen door de po gingen van Duitschland zelf met dat doel in het werk gesteld, afwachten. Verder is men van meening, dat het 1 lelvraagstuk binnen een jaar opnieuw zal moeten worden behandeld en men een onderzoek moet instellen de mogelijkheid de kortloopende credieten In lang loopende leeningen te veranderen. Men meent, dat het Initiatief tot een nieuwe behande ling van het herstel-vraagstuk ook van de Vereenigde Staten dient uit te gaan. MacDonald to Berlijn. Geestdriftige ova- i tic van het publiek. - De Brltscho premier Ramsay Mac-Donald is heden- j middag om 5.17 met den trein uit Nederland te Berlijn aangekomen en op zeer hartelijke wijze verwelkomd. II ^°°r wtvao&st bevonden zich op het perron de rijks- kanselier, dr. Brüning, de rijksminister van Buitenland- «cbe Zaken, dr. Curtius, staatssecretaris von Bülow, burgemeester Sahm en van Engelsche zijde minister I Hendereon, de Britsche gezant sir Horace Rumbold en |^bet personeel der legatie. Op het station en ook er voor ^n-ond zich een groote menigte. i Omringd door zijn Duitsche gastheeren en een talrijk j~ publiek begaf Mac Donald zich naar den uitgang van het >tat»on Hier wachtte hem opnieuw een hartelijke be groeting. Het publiek riep den Engelschen gast toe: Leve den vrede, Nooit meer Oorlog, Heil e.d. en de auto, waar in MacDonald zich bevond, kon zich maar met moeite een weg door de dichte menigte banen. De geestdriftige kreten van het publiek hielden aan. tot alle auto's met Wdeele persoonlijkheden waren weggereden. Minister Stimson In ons land. Na zijn bezoek aan Berlijn, is minister Stimson, per r J *j**Sroachine nearAmsterdam gevlogen, om vandaar via -' n naar Londen en vervolgens voor een vacan- r re!^ naar Schotland te vertrekken. Bij zijn aankomst op het vliegveld Schiphol te Am- I bilden enkele journalisten eens een praatje met den Amerikaansohen minister maken, waartegen de laatste volstrekt geen bezwaar had. Alleen maakte hij ®et niet lang, en wat hij vertelde, was over zijn reis, die h'J achter den rug had en wat hij nog verder ging doen. Jenige vragen werden nog gesteld over de crisis In khiitschland. hot moratorium en 's ministers laatste in drukken. opgedaan in Berlijn. Maar de heer Stimson «ehte eens hartelijk en besloot met alleen te zeggen, dat er niets geen nieuws op politiek gebied was, hetgeen de Journalisten zeker wel niet geloofd zullen hebben, inaar waarmee Stimson duidelijk te verstaan had gege- ▼en. dat hij van de politieke sfeer en van de conferenties van den laatstcn tijd meer dan genoeg heeft gehad. vijfjarenplan vcor den landbouw in •««land. Collectieve bedrijven en uitbreiding uit zaai-oppervlakte en graanproductie. 4 olgens een officieele Russische mededeeling be paal» hel vijfjarenplan voor den Russischen land bouw (19331937) o.a., dat voor den heelen land bouw het collectieve bedrijf zal worden ingevoerd. 0 uitzaai-oppervlakte zal aanzienlijk worden ver groot en de graanproductie zal tot 60 van de to tale landbouwproductie worden opgevoerd. uit een derde verdieping gevallen. Ongeval met doodelijken afloop- Te ongeveer zes uur is gistermiddag de 19-Jarlge P. I te Amsterdam bij het sluiten van luiken uit de derde verdieping van een pakhuis aan het Prinseneiland op raat gevallen. Door den Geneeskundigen Dienst ls de jonge man naar het Wilfaelmlnagaathuia vervoerd, al waar hy na aankomst is overleden, Om een onbeduidende reden. Een der vechtenden aan de bekomen verwondin gen overleden. In de gemeente Maartensdijk heeft Zondagavond een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij de 23-ja- rige steenlosser De G. zoo ernstig werd gewond, dat hij gisteravond aan de gevolgen daarvÉn la overiedi el De „Tel." verneemt nog, dat De G., die als een goed hartige jongen hekend staat, omstreeks half negen Zondagavond zijn woning verliet, tegen zijn moeder zeggend, dat hij nog even een glaasje bier zou gaan drinken. Onderweg kreeg hij óm een onbeduidende aanleiding oneenigheid met. een zekeren v. d. W. en diens zwager. De twist ontstond namelijk over het oppompen van een fietsband. Van der W. ontstak op een gegeven oogenhlik in woede en sloeg den ander met de fietspomp op het hoofd. Bij de vechtpartij die hierna ontstond, bekwam De G. ook nog een ernsti- gen schop tegen het hoofd. Hij moest in zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis te Utrecht worden overgebracht, waar hij gisteravond is bezweken. De dader is gearresteerd. AUTO-ONGELUK BIJ ZWOLLE. De gevaarlijke afrit van de IJsselbrug. Zondagmorgen, omstreeks kwart over tien. kwam een auto de afrit af van de IJsselbrug te Zwolle. De be stuurder, de heer W. Lanting uit Beemster, reed met een niet te groote snelheid, nam echter de gevaarlijke bocht te ruim en vloog met nogal flinke gang tegen een boom op. Door de versplinterde voorruit werden de in zittenden de heer Lanting met schoonvader cn drie jongens gewond aan gezicht en handen. Zwaar ver wond werd alleen het 12-jarig zoontje, dat stond tegen de leuning van de voorbank en door den schok deze leuning met geweld in zijn zijde kreeg. Hij moest over gebracht worden naar het ziekenhuis te Zutphen en daar geopereerd aan een gescheurde milt en bloeduitstorting in de buik. Zijn toestand is naar omstandigheden goed. een perceeltje werden ook verscheidene ruiten in gedrukt. De hoos vernielde voorts nog twee vrij groote hooischelven en had o.a. ook ten gevolge, dat dicht bij Ransdorp een wagen, zwaar beladen met hooi. pardoes te water ging. Nergens echter werden persoonlijke ongelukken veroorzaakt. 20C0 dakpannen losgeslagen. Tijdens een hevig onvveder werd Durgerdnm, het oude visschersdorpje aan het Buiten-IJ bij Amster dam, Zaterdagmiddag door een windhoos getroffen. Van vele woningen wei-den de pannen van de daken geworpen, in totaal meer dan 2000 stuks. De electrische geleiding geraakte defect. Te ongeveer kwart over twaalven 's middags, zoo wordt nog nader gemeld, kwam er uit de Zuiderzee een zware onweersbui opzetten. De lucht zag grauw en het werd onheilspellend donker. Velen, die zich nabij den waterkant bevonden zochten in allerijl een goed heenkomen, want de eene felle bliksem straal volgde al spoedig op den anderen, met rate lende donderslagen. Tijdens dat noodweer kwam de hoos opzetten. De wervelwind veegde in een ommezien van ongeveer tien huizen en huisjes, in het westelijk deel van het dorp, de pannen van de daken. Ze werden er als het ware alle tegelijk afgeschoven en vielen in stukken op den dijk en op de erven tusschen de huizen. Van Vrachtauto tusschen twee trams gekraakt. Gisterenmiddag te ongeveer 4 uur heeft op het Slag veld te Rotterdam een ernstige aanrijding plaats ge had. Een motorwagen van lijn 14, waaraan een oud model hijwagen gekoppeld was, moest voor den elec- trischen wissel stoppen, omdat die weigerde over te springen. Een vrachtauto van de lirma De Heer stopte even eens, maar een motorwagen van lijn 13, die daar ach ter kwam, reed ondanks het feit, dat de bestuurder de 29-jarige II. P. D. alle mogelijk pogingen deed, om te remmen, door en kwam met vrij groote vaart op den vrachtauto terecht. Deze auto werd gekraakt. Ook het voorbalcon van lijn 15 werd zeer ernstig beschadigd, terwijl het achterbalcon van den bijwagen van lijn 14 vrij ernstige schade kreeg. De chauffeur van den vracht-auto, de 32-jarige P. W. Zevenbergen, werd in bewusteloozen toestand van achter het stuur vandaan gehaald en naar een nabu rig café gedragen. Vandaar is hij door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Daar bleek, dat hij een kaakfractuur had bekomen. Hij is verbonden en naar huis gebracht. Een 16-jarige expe ditieknecht, die naast hem zat, M. T. Waar, had ver schillende snijwonden in het gezicht gekregen cn i9 per particulieren auto naar hetzelfde ziekenhuis ge bracht, waar hij verbonden is. Het tramverkeer heeft ruim een half uur stagnatie ondervonden. Het catapult-vliegtuig van de Europa boven Amsterdam. Gistermiddag tegen half zes verscheen boven de Amsterdamsche luchthaven Schiphol oen water vliegtuig. dat eenmaal zeer laag over het veld cir kelde. een postzak uitwierp op het platform voor het stationsgebouw en toen in Oostelijke richting ver dween. Het was de D. 1919, het catapultvliegtuig van den Norddeutschen Lloyd, dat. gebruikt wordt om een snellere postverbinding tot stand ie brengen tusschen Europa en Amerika voor de mail. die aan boord van de Bremen of de Europa wordt vervoerd. De D. 1919 was gistermorgen 7.30 van boord van de Europa „afgeschoten", toen het schip zich 73 mijl ten Westen van Bishop Rock, de uiterste Zuid-Wes telijke punt van Engeland, nabij Lands End. be vond. Het vliegtuig, dat alle voor Europa bestemde post van de Europa aan boord had, landde tegen den middag te Southampton en gaf daar de voor Engeland bestemde mail af. Om half-zes werd boven Schiphol de voor Nederland bestemde mail afgewor pen, waarna de bestuurder zijn reis voortzette om nog gisteravond Bremerhaven te bereiken met de voor Duitschland bestemde mail. De afgeworpen post zou voor het overgroote deel vanochtend in de eerste bestelling worden opgeno men. Het vervoer per catapulvliegtuig beteekent een bespoediging in de bestelling van twee a drie da gen. geleden. OVEREENKOMST MET HET TEGENWOORDIGE BADLEVEN. Nieuwe opgravingen bij Pergamon. HERLEVING VAN DE ASKLEPIOSCULTUUR? door Prof. Dr. Phil., Dr. Ing. H. C. THEODOR WIEGAND. De Berlynsche museumdirecteur, professor Dr. Wiegand, een der meest bekende leden der Pruisische academie van wetenschap pen en leider van de opgravingen van Per gamon. heeft zich bereid verklaard ons een en ander over zijn ervaringen te vertellen. Sinds het groote Pergamon-altaar een der belangrijk ste bezienswaardigheden is geworden, is Pergamon in het centrum der publieke belangstelling gekomen. Pergamon was in het oude Klein-Azië ongeveer, om even een modern beeld te gebruiken, wat Wiesbaden voor Duitschland is, alleen veel grooter, immers een theater dat 30 tot 40.000 menschen kan bevatten en wandelhallen die meer dan 1000 M. lang zijn, heeft geen enkele Europeesche badplaats. Onze kennis van deze oude wereld danken wij hoofd zakelijk aan den Griekschen reisbeschrijver Pausanias. Reeds hij heeft vastgesteld, dat Pergamon het grootste heiligdom van den God Asklepios bezat, dat in de 4e eeuw voor Chr. door een zekeren Arlstarvos gesticht is. Deze had In de omgeving van Pergamon zijn been gebroken en daar de genezing in Pergamon niet wilde vlotten, reisde hij naar Epldauros in Griekenland, waar een heiligdom van Asklepios een wereldvermaardheid had verkregen Daar genas zijn been en uit dank hier voor bracht hij de Asklepioscultuur naar Pergamon. Oude manuscripten wijzen den weg. Door Pausanius kennen wij ook de bonte geschiede nis van deze plaats die zich in den loop der tijden tot een badplaats van groot aanzien heeft ontwikkeld. Uit zijn beschrijvingen kunnen wij echter niet te weten ko men waar zich het heiligdom en de bijgebouwen bevon den hebben, deze kennis hebben wij te danken aan de beschrijvingen van den philosoof Aulius Aristides. die omstreeks de tweede eeuw voor Chr. in Pergamon ver toefde. Zijn beschrijvingen waren dermate nauwkeurig dat het zelfs thans nog mogelijk is om den weg van de stad naar het heiligdom en naar het theater te volgen. Hij schrijft voorts hoe hy naast het stadstheater (welks ruïnes thans nog aanwezig zyn) door een poort is geschreden (ook deze poort, waarvan Pausanius reeds spreekt, staat er thans nog) en in een reusach tige zuilenhal van lichtrood trachytgesteonte is geko men. Dit was de wandelha» die een K.M. lang was en wier sporen men thans nog overal in de akkers en weiden aantreft Aan haar einde stonden de propyleen en in een groot park waarin vele beelden worden aan getroffen. lag onder een oude plataan de heilbron. Aristides vertelt voorts hoe hy een kuur heeft onder gaan, die om nu met moderne beelden te spreken, half uit een „Knelpwaterkuur" en half uit een „modder- kuur" heeft bestaan. Ook vertelt hy uitvoerig wat er in deze plaats al zoo werd gedaan en het is wonderlyk om te constateeren hoeveel overeenkomst dit alles met het moderne kurleven vertoont Men deed aan gym nastiek, beoefende andere takken van sport en Jacht doch ook kurkapel en variététheater ontbraken niet Doch dit alles werd nog overschaduwd door den tem pel van Asklepios, die in al zUn heeriykheid wordt beschreven. DE EERSTE VONDSTEN. Enkele Jaren geleden behoorde dit alles nog tot de doode wereld, waarvan wy alleen uit de boeken iets wisten. De Turken hebben voor Jaren op de pulnhoopen van de doode stad een kazerne en een moskee ge bouwd en voor den bouw van deze voor het gemak de steenen van de pulnhoopen gebruikt Veel ls daardoor verloren gegaan, doch men heeft ook nog veel kunnen redden toen In 1928 met de systematische opgravingen een begin werd gemaakt In de eerste drie maanden vond men reeds twee ronde bouwwerken van geweldige afmetingen. De oppervlakte van het eene gebouw bedroeg zelfs 500 M2. en van de tweede 600 M2. In het eerste bouwwerk leidde een 14 M. breede trap met 22 treden naar omhoog naar een Korintische voor hal met 6 zuilen, waarachter de eigeniyke tempel ruimte lag. Deze tempelruimte telde 7 nissen waarvan de middelste (7 M. breed) ongetwyfeld het Godsbeeld van 'den Askl'eplos moet hebben bevat Vloer 'en wanden waren met marmer bekleed en een koepel van 40 M. dia meter, geheel met glasmozaiek bedekt, overwelfde het geheele gebouw. HET TWEEDE BOUWWERK. Het tweede, nog grootere bouwwerk bestaat uit twee verdiepingen de onderste vertoont een cirkelronde vorm, waarom drie cirkels van pilaren en muren staan. Daar dit benedengebouw alleen op de zuldzyde een aantal vensters heeft, terwijl de Noordzyde daarentegen donker en alleen door lampen helder verlicht kan worden, moet dit de plaats voor de heilige tempelslaap geweest zyn, waarin de geloovige patiënten goddeiyke openbaringen of aanwyzingen verwachtten. De tweede verdieping bevat 6 half-cirkelvormlge kapellen, die on der een reusachtigen koepel schuil gaan. Men Is er voorloopig nog niet achter, of wy hier met 'n tweeden tempel of met een genezingslokaal voor zieken te doen hebben. DE OUDE BRON.... De opgravingen hebben voorts in 1930 nog een 126 M. lange wandelhal aan het licht gebracht, die geheel uit marmer was opgetrokken. Wy kunnen byna als zeker aannemen, dat het geheele bad omringd ls geweest door een kolonnade die een omheining voor het feest plein vormde. Aan den Noordhoek kwam men tot de verrassende ontdekking, dat hier nog een groot theater lag begraven (het vierde in Pergamon). Prachtige zit banken uit wit marmer hebben we bloot kunnen leggen, zoodat aan het bestaan van het theater niet meer be hoeft te worden getwyfeld. In een park, door kolonna- den ingesloten, werd ook een bron gevonden, die wy op een interessante manier op het spoor kwamen. Wy vonden n.1. op de eerste veidieping van het groote ronde bouwwerk een geheimzinnige deur. Zy leidde naar een 80 M. lange en 3 M. hooge gang die met marmer bekleed was. Van het eind van deze gang leidde een trap naar het daglicht en daar sproeide een antieke bron haar stralen in het rond. Hier zullen wy dit jaar onzen arbeid beginnen, daar wy het vorige jaar door de winterregens zyn verjaagd. Ik veronderstel dat wy voor onze werkzaamheden nog twee of drie jaar noodig zullen hebben. De ontdekking van de bron was voor de Turken, die thans in Pergamon leven (en dit zlin er ongeveer 20000) een sensatie. In dit land beteekent water en vooral drinkwater een kostbaarheid. Al heel gauw ontstond de legende dat dit water vooral goed was voor moeders en jonge kinderen. Wanneer een kind in het water werd gedompeld en zich er niet tegen verzette werd de bron hemelhoog geprezen en hierin zou men byna een herleving van de Askleploskultuur kunnen zoeken. (Nadruk verboden). WINKEL WINKEL. 27 Juli 1931. Appelen f 8—16, peren f 8—10. aalbessen f 8—16. kruis bessen f 610. frambozen f 4952. tomaten f 89, sla- boonen f 810. snijboonen f 1215. kool f 35. aardap pelen f 33.50, alles per 100 pond. Bloemkool f 59. an dijvie f 2.50—3.50. komkommers f 3—5. wortelen f 4—7, rabarber f 4—5.50, kropsia f 2—2.40, alles per 100 sL WINKEL. Zondag j.1. werd in de kolfbaan van den heer D. A. de Bruijn de jaarlijksche onderlinge wedstrijden ge houden tusschen de adspirant-klassen. Er werd vinnig gestreden en ieder trachtte de voor rang te hereiken en onder leiding van hun bekwamen directeur, den heer Keesman van Schapen, hadden ze het allen zoover gebracht, dat de keuze niet gemakke lijk was. Het resultaat was als volgt: lste Afdeeling. Meisjes van Winkel. Ie prijs C. do Betue met 07 punten, tevens kampioene; 2e prijs A. Wit met 64 p.; 3e prijs R. Maanhout met 02 p.; 4e prijs A. de Jong met 59 Vó p.; 5e prijs G. Fijnheer met 59 p. 2e Afdeeling Meisjes van Winkel: le prijs J. Puijck met 5714 p„ tevens kampioene; 2e prijs J. Fijnheer met 56v? p.; 3e prijs G. Kamp met 55V2 p. le Afdeeling. Meisjes van Lutjewinkel: le prijs G. Hilverda met 44 p„ tevens kampioene; 2c prijs N. Kistemaker met 12 p.; 3e prijs T. v. d. Meer, met 41% p. le Afdeeling. Jongens van Winkel: le prijs K. Keet man met 61 p., tevens kampioen; 2e prijs A. Butter met 62 p.: 3e prijs H. v. Essen met 58 p. 2e Afdeeling. Jongens van Winkel: le prijs T. van Essen met 59 p., tevens kampioen: 2e prijs W. v. Es sen met 57V4 p.: 3e prijs Chr. Speets met 54% p. 3e Afdeeling. Jongens van Winkel: le prijs J. Koorn met 53 p„ tevens kampioen: le prijs G. Molenaar met 53 p., tevens kampioen; 2e prijs H. de Wit met 52 p.; 3c prijs S. Laan met 50 p. 4e Afdeeling. Jongens van Winkel: le prijs K. Bree- baart met 52% P- tevens kampioen: 2e prijs II. Span met 49 p.; 2e prijs K. Raven met 49 p.; 3e prijs K. Groet met 47 p. le Afdeeling. Jongens von Lutjewinkel: le prijs P. Smit n et 41 p., tevens kampioen: le prijs J. de Veer met 41 p., tevens kampioen; 2e prijs C. de Wit met 40 p. wieringen. De winstuitkeering van het zeegrashedrijf. die dit-, maal zal beloopcn ruim f0.53 per pak van 50 K.Gv zal geschieden op Woensdag 29 Juli. Aanbesteding dienst der genie. De chef van het technisch bureau van den in specteur der genie te 'sGravenhage zal op 4 Augus- tus a.s. in het openhaar in twee perceelen en in mas sa aanbesteden: het bouwen van verdedigingswerker» als gevolg van de afsluiting der Zuiderzee (tweede gedeelte: het maken van twee granaatvrije werken van gewapend beton, c.a op het Kornwerderzand en bij Den Oever). Raming: f6710»).— voor perceel één, f 67400.— voor perceel twee. f 134500.— voor da massa. Van de dienstplichtigen der lichting 1932 zijn be stemd tot gewoon dienstpl.* S. P. Bakker. W. Bakker, J. C. van Breugel. G. J. Th. Brouwer, A. Cornelissen, J. v. Duin, G. Hoekstra. M. Hoep. H. Hooiveld. C. N. Keijz«r. S. Koster. A. I. Reijerse, A. A. Russelman, P. Ruijter. A Siernons, P. Siesling. L. C. L. Theu- nisse, P. II. Verbiest. W. v. d. Wal. De dienstplichtigen van de lichting 1916 zullen dit jaar hun uitrustinig moeten inleveren. 11 E E II H r C, O II' A A H D veenhuizen. Zondag jl. had op het gemeentelijk sportterrein het laatste gedeelte van de seriewedstrijden om medail les plaats. Om half 2 zou Obdam I tegen Blokker T spelen (de twee verliezers van den vorigen keer).' Blokker kwam niet op. waardoor Obdam I den 3en. prijs (bronzen medaille) verwierf. Om 3 uur kampte L.V.C. I tegen Twisk. De rust ging in met 3—0 in het voordeel van L.V.C. I. Na de rust nam Twisk een penalty, waardoor de stand 3—1 kwam. L.V.C. had dus de le prijs, (zilveren medaille). Twisk I 2e prijs (kleine zilveren medaille.) Daarna speelden L.V.C. 2 cn 3 gecombineerd tegen Twisk 3. Twisk 3 werd hier overwinnaar met 50. X IJ P F! oudesluis. Mej. G F Brouwer alhier slaagde voor de akta Nuttige Handwerken. W .1 Ti M E N II I X E .V Nader vermelden wij nog dat op hot muziekcon cours, gehouden te Kónrdscharwoude, het fanfflVo-» corps T.A.V.E.NU., behalve een lé prijs in de twee de afdeeling. ook nog een 2e prijs heeft behaald in de eere-afdeeling. Bravo T.A.V.E.N.U.! W ARMENHUIZEN. Overzicht ,.CV•V■,, van 20 tm. 25 Juli 1931. Velen ten spyt ging het In deze week aan de velling lang niet naar wensch. Zoowel de prijzen als de aan voer van diverse producten zyn achteruitgegaan. De toestand ziet men wel donker ln. Het weer van do laat ste dagen ls van dien aard. dat men thans het ergste vreest voor de zich nog ln den grond bevindende eigen heimers. SchotAche muizen. Wat men ln het begin van deze week voorspelde Is uitgekomen, n.1. geringo vraag naar Schotsche muizen. Het kwam J.1. Dinsdag zeer duidciyk naar voren, dat het Binnenland genoeg had van de Schotsche muizen. Aanvankeiyk leek het alsof de pry- zen van de Schotsche muizen In deze week hoogor zou den zijn, dan in de vorige week. Ten minste op J.1. Maan dag. Toen besteedde men voor de gewone Schotsche muizen van de f 7.10 tot f 930 per 100 KG. Dinsdags daarna bleek het maar al te goed, dat de prijzen van 's Maandags te voren niet gehandhaafd konden bltyvem Voor de mooie muizen werd nog wel f 7.90 betaald, dochi voor de minder mooie betaalde men op Dinsdag 21 Juli ten laagste f 4.90 per 100 K.G. Tot en Donderdag daarna zakten de prijzen niet verder dan tot f 6.30. Vrijdag 24 Jul| j.1. was het wel de slechtste veilingsdag dezer week- Voor de gewone Schotsche muizen kon men toen niet meer bedingen dan f 3.40 A f 5.70. Daags daarna was de vraag naar muizen iets grooter. Dit was zeer waar schijnlijk wel het gevolg van den geringen aanvoer. Da noteering van de gewone Schotsche muizen was toen van t 4—6, Voor de drielingen Schotsche muizen werd in deze week betaald van f 35.20 per 100 K.G,. en voor de grove Sohotsche muizen van f 3.304.70 per 100 Kg. Eigenheimers. Dat de vraag naar Schotsche muizen in deze week zou verminderen had men voorzien, doch men had niet gedacht, dat de prijzen van de Eigenhei mers direct zouden gaan dalen. Tot en met J.1. Dinsdag waren de prijzen der eigenheimers nog zeer goed te no^ men. Tot dien dag betaalde men nog van de f 6 tot f 3.30 per 100 Kg. Daarna werd het misère. Na J.1. Dinsdag werd in deze week voor de eigenheimers niet meer be taald dan f 5.50; de laagste besteedde prya bedroeg voor de eigenheimers f 3.10. Blauwe aardappelen. Voor blauwe aardappelen be taalde men in deze weck van f 4.60—6.80 per 100 Kg.. Op de twee laatste dagen dezer week werd ten hoogste f 5.20 voor de blauwe betaald. De totale aanvoer van aardappelen bedroeg in deze week 176774 Kg. 318500 Kg. in de vorige week. Bloemkool. De prijzen van de bloemkool waren ln deze week wel erg versohillend Op enkele dagen werd voor le soort bloemkool f 6.90 en f 7.30 betaald. Op J.L Donderdag zelfs nog f 11.10 per 100 stuks. Op J.1. Zater dag kwam men voor de le soort niet hooger dan f 9 90 per 100 stuks. De prijzen van de tweede soort varleerden van f 0.70—2 30 per 100 stuks. Aangevoerd werd in deze week 1796 stuks tegen 326 stuks in de vorige week. Ronde kool. Voor Yoode kool werd op Dinsdag J.L betaald van f 0.80—2. per 100 Kg. en op den laatsten dag dezer veilingweek van f 0.60-1 60. De aanvoer bedroeg in deze week 18825 Kg. tegen 2430 Kg. in de vorige weck Gele nep. De eerste aanvoer van gele nep in dit seizoen geschiedde op J.1. Zaterdag. Daarvoor werd be taald f 9.20 en voor de drielingen daarvan f 4.50 per 100 Kg. De aanvoer bedroeg slechts 225 Kg. Zflvernep, drielingen cn uien. In deze afgeioopen week zyn voor de zllvernep mooie prijzen besteed, o.a< f 19 per 100 Kg. Jammer dat niet velen van dien prya mochten profiteeren. Aan het einde van deze week wa ren de prijzen weer slecht te noemen. J.1. Zaterdag be taalde men slechts van f 7.50—8.50. De noteering van da zilverdriellngen bedroeg ln deze week van f 37.80. en van de zllverulen van f 1.102.50 per 100 Kg. De aan voer bedroeg ln deze week 28350 Kg. tegen 4000 Kg. in de vorige week.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5